راهکار شیک پوش شدن

راهکار شیک پوش شدن چیست؟

ممکن است طراحان، خریداران و مجلات به شما بگویند که مد روز چیست و راهنمای شما در خرید کردن باشند، ولی درنهایت خود شما تصمیم‌گیرنده هستید. آنچه حس خوبی به شما می‌دهد، سبک زندگی و تیپ بدنتان تعیین می‌کند که چه چیزی بخرید، پس از به وجود آوردن سبک شخصی از تمام این تأثیرات بیرونی کمک بگیرید تا بتوانید از اطلاعات مربوطه به‌خوبی بهره ببرید و بهترین گزینه‌ها را انتخاب کنید. برخی از عوامل اثرگذار در انتخاب پوشاک عبارت‌اند از محل زندگی، علایق، محل کار، روابط اجتماعی و رنگ تا و سبک‌هایی که مناسب تیپ بدنی شما هستند. با کنار هم قرار دادن این عوامل می‌توانید سبک شخصی خود را به وجود آورید. در این مقاله می‌خواهیم چند راهکار شیک پوش شدن را بیاموزیم.

کدام مد مناسب شماست؟

اگر به لباس‌های مدل‌های زیبای یک مجله‌ی مد نگاهی بیندازید شاید با خود بیندیشید: «این اصلاً با طرز لباس پوشیدن من جور نیست!» اگرچه ممکن است حتی یکی از آن لباس‌های طراحان را نخرید. این مدل تا می‌توانند به شما کمک کنند که طبق مد روز لباس بپوشید.

ابتدا هنگام ورق زدن صفحات یک مجله‌ی مد به آن لباس‌هایی که جذبتان می‌کنند نگاهی بیندازید. آنگاه با خود بیندیشید که چه چیزی در این مدل لباس بخصوص نظر شمارا جلب می‌کند. حتی باید یادداشت‌بردارید. برای مثال، اگر با یک سبک یقه‌ی زیرشانه‌ای مواجه شدید که ترقوه‌های مانکن در این لباس برهنه است و دقیقاً این همان قسمت از بدنتان است که موردعلاقه‌ی شماست، می‌توانید یادداشت‌برداری کنید.

اگر هنگام ورق زدن مجله می‌بینید که بسیاری از سایر طراحان نیز لباس‌هایی با یقه‌ی زیرشانه‌ای طراحی کرده‌اند، پس مدی را انتخاب کرده‌اید که می‌خواهید آن را متعلق به خود کنید. و ازآنجاکه مجلات معمولاً تصاویر لباس‌های فصل‌های بعدی سال را نشان می‌دهند، ممکن است هنوز این طرح تا در فروشگاه تا پیدا نشوند؛ بنابراین تصاویری را که دوست دارید، برای خودتان جدا کنید. هنگام خرید، این تصاویر به شما کمک می‌کنند؛ زیرا میدانید که دقیقاً به دنبال چه جور لباسی هستید. در ادامه چند راهکار شیک پوش شدن را معرفی می‌کنیم:

اولین راهکار شیک پوش شدن شناخت بدن خود

لباس‌ها در اندازه‌های مختلفی به بازار می‌آیند، اما اندازه بودن یک لباس دلیل درستی بر مناسب بودن آن نیست برخی طراحان می‌دانند چگونه لباس‌هایی را در اندازه‌ی زنانی طراحی کنند که مناسب الگوهای راه رفتن بر روی سکو در حین فشن شو نیستند.

شناخت بدن
شناخت بدن

سایر طراحان در انتخاب رنگ و پارچه دقت بالایی دارند و بهتر عمل می‌کنند، ولی هنگام برش زدن، فقط در یک اندازه‌ی خاص می‌توانند لباس را برش بزنند. وظیفه‌ی شما این است که شکل اندام خود را بشناسید و بدانید چه جور لباس‌هایی به اندام شما می‌آید.

بسیاری از زنان لباس‌هایی می‌خرند که اصلاً اندازه‌ی آن‌ها نیست و بهانه‌ی بیشترشان این است که خریدن چنین لباس‌هایی به آن تا انگیزه می‌دهد که به‌تناسب‌اندام دست یابند با چند کیلو از وزن خود را کم کنند. بعضی از عروس‌ها می‌توانند به چنین اهدافی دست یابند زیرا آن‌ها در انتظار یک روز بخصوص و بسیار مهم در زندگی خود هستند ولی بیشتر زنان هرگز حتی یکی از آن لباس‌ها را هم نمی‌پوشند. البته اگر می‌خواهید وزن کم کنید .قصد ندارم ناامیدتان کنم؛ ولی بهتر است از یک راهکار کاربردی‌تر استفاده کنید و لباس‌هایی بخرید که بااندام فعلی خود با آن‌ها زیباتر به نظر می‌رسید.

خرید آگاهانه

یکی دیگر از موارد راهکار شیک پوش شدن خرید آگاهانه می‌باشد. اگر می‌خواهید آگاهانه خرید کنید باید با مبانی مد آشنایی داشته باشید؛ ازجمله اینکه چه مدل‌هایی بیشتر به شما می‌آید، چه پارچه‌هایی در فصل‌های مختلف مناسب است و کدام رنگ‌ها به شما می‌آید. اگر از تمام اطلاعات لازم آگاهی ندارید ممکن است نتوانید انتخاب‌های درستی در خریدتان داشته باشید. در بسیار هنگام خرید کردن، هم آینده‌نگر باشید («آیا این همان چیزی است که باید در کمدم داشته باشم؟») و هم‌زمان حال را در نظر بگیرید (این لباس خیلی به من می‌آید و عاشقش شده‌ام.»).

وقتی یک جفت سندل گلادیاتور مد روز را می‌بینید از خود بپرسید آیا به این سندل نیاز دارم یا باید پولش را صرف خرید یک ژاکت زیبای کش‌باف پشمی یا کشمیر مشکی کنم؟» کالاهای ارزان مناسب‌اند، ولی خریدن اجناس باکیفیت که در طول فصل تا دوام بیشتری دارند ضروری است. هنگام خرید کردن فقط به‌ظاهر لباس توجه نکنید بلکه جنس و نحوه‌ی ساخت و تولید آن را نیز در نظر بگیرید.

خرید لباس متناسب با موقعیتتان

از دیگر راهکارهای شیک پوش شدن خرید لباس متناسب با موقعیتتان است. نکته‌ی اصلی که هنگام سامان‌دهی کمد لباس‌ها باید به آن توجه کنید، تصمیم‌گیری در مورد سبک شخصی خودتان است.

راهکار شیک پوش شدن
انتخاب لباس متناسب

چنانچه مادر سه فرزند هستید و بیشتر زمان خود را به بازی کردن با فرزندان دلبندتان و رانندگی کردن و رساندن آن‌ها به مکان‌های مختلف سپری می‌کنید، قسمت بیشتری از کمد شما پر از لباس‌های مناسب برای چنین موقعیت‌هایی خواهد شد. بااین‌حال، شما خانمی باشخصیت منحصربه‌فرد هستید و باید لباس‌هایی که در وجودتان احساس خوشایندی ایجاد می‌کنند نیز در کمدتان داشته باشید. به‌این‌ترتیب چه چیزی باید سبک شمارا تعیین کند؟ شاید قصد دارید با نوع پوششتان شمارا عضوی از یک گروه خاص بدانند؟

اگر در اداره‌ای کار می‌کنید، موظفید طبق قوانین آن محیط لباس بپوشید و هنگام بیرون رفتن با دوستان خود بهتر است لباسی مناسب این موقعیت تا را بر تن کنید؛ درعین‌حال می‌توانید به سبک شخصی خود نیز وفادار بمانید. در طول یک هفته‌ یا شاید حتی یک روز بسیار پرمشغله، با توجه به اینکه کجا هستید و کجا می‌روید ممکن است بارها لباستان را عوض کنید و لباس دیگری بپوشید. باوجوداین، به‌جای اینکه بالباس‌های گوناگون مانند آفتاب‌پرست رنگ‌به‌رنگ شوید، تغییر دادن لباس‌هایتان را مانند فرصتی بی‌پایان بدانید تا شیک و خوش‌لباس به نظر بیایید و سبک شخصی خود را نشان دهید. به همین منظور، لازم است به خودتان اطمینان داشته باشید که در هر موقعیتی می‌توانید لباس مناسبی بر تن کنید.

راهکار شیک پوش شدن با ساده پوشی

صبح هنگام که از خواب بیدار می‌شوید، لباسی که بدنتان را با آن می‌پوشانید بیانگر احساس شما در آن روز بخصوص است. حتی ساده‌ترین لباس نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. برای مثال، بیشتر زنان معمولاً تی‌شرت و شلوار جین را ترجیح می‌دهند. با تی‌شرت و شلوار جین می‌توانید تیپ‌های مختلفی داشته باشید ولی هرکدام نیز پیام کاملاً متفاوتی می‌دهد. از طرف دیگر، چنانچه دلتان می‌خواهد جذاب و دل‌فریب به نظر برسید، کفش پاشنه‌دار بپوشید و از زیورآلات استفاده کنید.

به‌این‌ترتیب در یک‌لحظه، از ظاهری ساده به تیپی جذاب می‌رسید اگر می‌خواهید خلاقیت تصویر بیشتری به خرج دهید و شیک‌تر ظاهر شوید، حالا میدانم که پس از یک هفته‌ی کاری طولانی، آخرین خواسته‌ی شما شیک و خوش‌پوش به نظر رسیدن هنگام خرید روزنامه است. درواقع منظورم این است که درآن‌واحد لباسی را برای پوشیدن انتخاب کنید که شمارا شیک و درعین‌حال مرتب نشان دهد. این کار نه‌تنها اعتمادبه‌نفس بیشتری به شما می‌بخشد بلکه باعث می‌شود آمادگی روبه‌رو شدن با هر چیزی یا هرکسی که ممکن است سر راهتان قرار بگیرد، داشته باشید.

ساده پوشی
ساده پوشی

راهکار شیک پوش شدن با تنوع

یکجا ادویه‌ای که برای ۲۵ نوع ادویه‌ی مختلف طراحی‌شده بیشتر از یکجا ادویه‌ای که فقط جای فلفل و نمک دارد، برای شما مفید است. این نکته در مورد کمد لباس‌ها نیز صدق می‌کند. هرچه لباس‌های شما تنوع بیشتری داشته باشد، بهتر می‌توانید سبک شخصی‌تان را نشان بدهید و این فقط در صورتی ممکن است که کمد شما ظرفیت کافی داشته باشد تا این لباس‌های گوناگون را در خود جای دهد. هنگام خرید کردن دقت کنید که جنس خریداری‌شده به مجموعه‌ی لباس‌ها و زیورآلاتتان تنوع می‌بخشد یا چندان تفاوتی با سایر اقلام موجود در کمد ندارد.

لابد دوست دارید رنگ خاکستری بپوشید ولی اگر قبلاً تعداد زیادی پیراهن به رنگ موردعلاقه‌ی خود داشته‌اید، بهتر است این بار رنگ دیگری را انتخاب کنید تا بُعد متفاوتی از شخصیت شمارا نشان دهد. ولی یادتان باشد همواره چیزهایی را بخرید که می‌خواهید آن‌ها را بپوشید. برای مثال، اگر علاقه‌ای به رنگ سبز ندارید، فقط به این دلیل که لباسی به رنگ سبز هم در کمد لباستان باشد، یک پیراهن سبز نخرید. هدف اصلی، بیشتر کردن تنوع لباس‌ها و همین‌طور نشان دادن سبک شماست. همچنین، می‌توانید لباس‌هایی به همان رنگ‌های موردعلاقه‌ی خود انتخاب کنید و آن‌هایی را بپوشید که مناسب تیپ بدنتان است.

تناسب بین سبک لباس و بودجه

هنگام به وجود آوردن یک سبک باید واقع‌بین باشید و به بودجه‌ی خود برای خرید لباس توجه کنید. البته اگر پول هنگفتی برای خرید لباس در اختیاردارید می‌توانید از مطالعه‌ی این مبحث صرف‌نظر کنید، ولی ازآنجاکه افراد بسیاری ناگزیرند با دقت فراوان هزینه کنند، بسیار مهم است که مهارت خرید کردن بر اساس بودجه‌تان را بیاموزید.

راهکار شیک پوش شدن با بها دادن به لباس‌های ضروری

برخی افراد خرید لباس را به‌مثابه خرید مواد غذایی تلقی می‌کنند. آن‌ها فهرستی از موارد لازم تهیه می‌کنند و در جست‌وجوی لباس‌هایی باقیمت ارزان‌تر از خانه بیرون می‌روند. این شیوه در مورد خرید مواد غذایی مؤثر واقع می‌شود؛ اما هنگام خرید لباس همواره کارساز نخواهد بود. من شمارا ترغیب می‌کنم بیشتر برای لباس‌های خاص هزینه کنید، چیزهایی که در تمام فصول قابل‌استفاده‌اند و با هر لباس دیگری جور می‌شوند. بهتر است در مورد لباس‌های مد روز صرفه‌جوتر باشید چراکه در فصل بعد از مد میافتند.

لباس ضروری
لباس‌های ضروری

حراجی تا بهترین زمان برای خرید کالاهای مهم، اقلام غیر فصلی و چیزهای کلاسیک است. با در نظر گرفتن این نکته که فروشگاه لازم می‌داند فضای بیشتری را برای اجناس جدید خالی کند، یک شلوار مشکی‌رنگ برند که در حراجی به زیر قیمت رسیده است گزینه‌ی مناسبی برای پوشش شما به نظر می‌رسد. اغلب، گشتن در میان قفسه‌های حراجی فروشگاه‌ها زمان و شکیبایی می‌طلبد، ولی با این اندیشه که اجناس حراجی‌ها بی‌کیفیت هستند، در میان قفسه تا در جست‌وجوی چیزی نباشید. برعکس، در بیشتر مواقع اجناس باکیفیت و خوبی در حراجی‌ها یافت می‌شود.

بدانید که چه لباس‌هایی دارید

بسیاری از خانم‌ها میل شدیدی به بیرون رفتن و خرید لباس‌دارند. اگر فکر می‌کنید در کمد لباستان فضای خالی دارید و لازم است آن را پرکنید، می‌توانید سری به فروشگاه‌های محلی بزنید یا در اینترنت جست‌وجو کنید. ولی گاهی ممکن است در لحظه‌ای به سقف بودجه‌ی پوشاک خود برسید که به یک پیراهن شیک برای مناسبتی ویژه نیاز دارید. پس همیشه فوری تصمیم به خرید نگیرید، شاید خرید به لحاظ روانی به شما آرامش بدهد، ولی اگر از آن به‌عنوان راهی برای بهبود موقتی حال درونی خود استفاده کنید و به سبک و ظاهرتان اهمیت ندهید، به هر دو هدف دست نخواهید یافت.

هر بار هوس خرید کردید به‌جای اینکه کارت اعتباری‌تان را خالی کنید، سری به کمد لباس‌هایتان بزنید و ببینید چه لباس‌هایی دارید، اگر ندانید چه لباس‌هایی دارید ممکن است یک جنس مشابه را فقط به این دلیل که مجذوبش می‌شوید چند بار بخرید. اگر منظم و مرتب باشید و ببینید واقعاً چه چیزهایی دارید، آنگاه می‌توانید اجناس جدیدی را که قبلاً نخریده بودید، به‌راحتی تهیه کنید.

راهکار شیک پوش شدن با هزینه کردن برای اقلام با کیفیت

هدف اصلی این مطلب این است که به‌جای کمیت به کیفیت اهمیت بدهید. بهتر است یک کت بلیزر داشته باشید که کاملاً اندازه‌تان باشد و جنسش هم عالی باشد تا اینکه چهارعدد کت معمولی داشته باشید. همین مسئله موجب می‌شود روش امتیازدهی ۱ تا ۱۰ را به کار ببریم: تمام لباس‌های شما باید بر اساس روش امتیازدهی ۱ تا ۱۰ ارزیابی شوند و فقط آن‌هایی که امتیازشان ۱۰ است باید در کمد باقی بمانند. هر کت، گرم‌کن یا شلوار جین باید از این مرحله بگذرد تا در کمد زیبای شما قرار بگیرد.

راهکار شیک پوش شدن
لباس با کیفیت

احساس خوب پوشیدن لباس جدید را ماندگار کنید

پوشیدن لباس جدید احساسی عالی به فرد می‌دهد. حتی اگر هیچ‌کس متوجه نشود، خودتان می‌دانید که حالتان دگرگون‌شده است. ولی پس از مدتی آن پیراهن (یا شلوار و شال‌گردن) نیز به سایر لباس‌های کمدتان اضافه می‌شود. ممکن است هیچ عیب و ایرادی نداشته باشد، اما پوشیدنش دیگر آن حس و حال قبلی را به شما نمی‌دهد. درست مانند این است که غذای موردعلاقه‌تان را زودبه‌زود بخورید، پس از بک مدت وقتی آن را در منوی غذا ببینید، به‌جای اینکه آب از لب‌ولوچه‌تان راه بیفتد، خمیازه خواهید کشید شاید نشود این روند را متوقف کرد، ولی می‌توان از سرعت آن کاست. باید یاد بگیرید با همان لباس‌هایی که در کمدتان دارید، تنوع ایجاد کنید. خرید اضافی روش مناسبی برای ایجاد سبک شخصی نیست. اگر با هوشیاری لباس‌های مهم و متنوع خود را در کمدتان قرار دهید. همان‌طور که همیشه در آرزویش بودید.

اگر قصد خرید و فروش البسه‌ی مورد نظر خود را دارید می‌توانید به اپلیکیشن واسط‌کالا مراجعه نمایید و به صورت راحت و بدون دردسر اینکار را انجام دهید.

منبع: ماهنامه نوآور

2 دیدگاه دربارهٔ «راهکار شیک پوش شدن چیست؟»

  1. به قول انگلیسیا هنوز اونقدر پولدار نشدم که جنس ارزون بخرم!
    برای شیک پوشیم همین صدق میکنه که لباس باکیفیت بپوشیم تکراریم شد شد!

  2. ممنون از مطلب خوبتون.به نظر من یکی از مهم ترین اصول شیک پوشی انتخاب و خرید لباسهایی هست که به فرم بدن و موقعیت ادم میان.یعنی قبل از خرید باید این موارد رو در نظر داشت نه اینکه بعد از خرید سعی کنیم لباس ها رو با هم ست کنیم و بپوشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *