راهنمای خرید پرینتر

راهنمای خرید پرینتر

در این مقاله سعی داریم ویژگی‌هایی رو در مورد پرینتر، اسکنر و دستگاه کپی رو که مهم هستند معرفی نماییم. لذا توصیه می‌کنیم که تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا راهنمای خرید پرینتر و اسکنر را بیاموزیم.

راهنمای خرید پرینتر

در زیر مواردی را که باید در خرید دستگاه پرینتر به آن دقت شود رو مورد مطالعه قرار می‌دهیم:

کیفیت چاپ

اولین موردی که باید در راهنمای خرید پرینتر به آن دقت کنیم، کیفیت چاپ می‌باشد. این ویژگی شمار نقطه‌هایی را معین می‌کند که پرینتر می‌تواند در هر اینچ مربع از کاغذ جای دهد. به دلیل اینکه مشخصات استاندارد مدت‌ها قبل تعیین شده‌اند، تمامی شماره‌های dpi مضربی از ۳۰۰ یا ۳۶۰ به‌عنوان مثال ۱۲۰۰ یا ۱۴۴۰ dpi هستند.

هرچه حداکثر کیفیت بالاتر باشد، تصویری که پرینتر می‌تواند چاپ کند، دقیق‌تر خواهد بود. فروشندگان از فن‌آوری‌های دیگر برای بسط دادن قابلیت‌های این نقطه‌ها استفاده می‌کنند با این همه شمار فعلی به اهمیت سابق نیست.

سرعت موتور

دومین موردی که باید در راهنمای خرید پرینتر به آن دقت کنیم سرعت موتور است. این عدد معمولاََ به‌صورت صفحه در دقیقه (ppm) و گاهی حروف در دقیقه (cpm) یا تصویر در دقیقه (ipm) بیان می‌شود اما در بسیاری از موارد باید این ادعاها را با احتیاط بررسی کرد زیرا فروشندگان اغلب عدد‌هایی را نشان می‌دهند که چاپ کردن در حالت “درفت” را منعکس می‌کنند که سریع‌تر است اما به اندازه تنظیمات کیفیت استاندارد خوب به نظر نمی‌رسد یا بدتر از آن زمان پردازش اولیه پیش از چاپ اولین کاغذ را حذف می‌کنند. هم‌چنین باید توجه داشت سرعت چاپ با توجه به پیچیدگی کار نیز متغیر است. چاپ تصاویر پیچیده یا چاپ برروی هر دو طرف کاغذ سرعت پرینتر را کند خواهد کرد.

راهنمای خرید پرینتر – حافظه داخلی

این ویژگی به‌صورت کیلوبایت (KB) یا مگابایت (MB) بیان می‌شود؛ در میان پرینترهای اداری میزان حافظه داخلی استاندارد نشان می‌دهد هنگامی که انبوهی از اطلاعات در انتظار چاپ شدن هستند، دستگاه می‌تواند چه میزان از اطلاعات چاپی را ذخیره کند.

یک پرینتر اداری مدل پایین ممکن است از ۳۲ تا ۱۲۸ مگابایت حافظه رم داشته باشد، در حالی که مدل‌های بالاتر ۲۵۶ مگابایت حافظه رم دارند و حافظه پرینترهای گرافیک محور ممکن است از یک گیگابایت آغاز شود.
در صورتی که اداره پرمشغله‌ای دارید یا فایل‌های پیچیده یا فشرده گرافیکی چاپ می‌کنید، نیاز به حافظه بیش‌تری دارید و باید امکان حداکثر ارتقای حافظه را بررسی کنید تا مطمئن شوید حافظه مدل مورد نظر می‌تواند براساس نیازتان افزایش یابد.

راهنمای خرید پرینتر
خرید پرینتر مناسب

حداکثر صفحات چاپ شده در ماه (Monthly duty cycle)

یک ویژگی دیگر در راهنمای خرید پرینتر حداکثر صفحات چاپ شده در ماه می‌باشد. این ویژگی برای تمامی پرینترهای اداری و بیش‌تر پرینترهای شخصی شامل عددی است که نشان‌دهنده حداکثر شمار صفحاتی است که دستگاه می‌تواند بدون مشکل در ماه چاپ کند.
دوره فعالیت یک پرینتر شخصی معمولی حدود پنج هزار صفحه خواهد بود، در حالی که این میزان برای پرینتر اداری مدل پایین به حدود ۲۰ هزار صفحه می‌رسد. مدل‌های بالاتر می‌توانند دوره فعالیت صد هزار صفحه یا بیش‌تر داشته باشند.
حجم پرینتی که گرفته می‌شود باید پایین‌تر از میزان استاندارد مدلی باشد که در نظر گرفته‌ شده، در غیر این صورت باید به دنبال پرینتری باشید که محدودیت بالاتری دارد؛ این معیار هم‌چنین نشان‌دهنده دوام و پایداری پرینتر خواهد بود.

راهنمای خرید پرینتر – شبکه

یک پرینتر شخصی همیشه یک اتصال USB برای استفاده در یک رایانه را دارد؛ شمار رو به افزایشی از پرینترها دارای اتصال بی‌سیم توکار برای استفاده در میان رایانه‌های متعدد هستند که در یک شبکه به‌صورت بی‌سیم به یکدیگر اتصال دارند.
یک پرینتر اداری یک اتصال اینترنت خواهد داشت، بنابراین می‌تواند در یک شبکه کار کند. برخی از مدل‌ها ممکن است قابلیت بی‌سیم برای استفاده در یک دفتر کار کوچک مجهز داشته باشند. بیش‌تر پرینترهای اداری هم‌چنین دارای صفحات اینترنتی یکپارچه یا ابزارهای دیگر برای مدیریت راحت‌تر برروی یک شبکه هستند.

شبکه
شبکه

راهنمای خرید پرینتر در مورد ویژگی‌های چاپ کاغذ

در زیر سعی داریم موارد مربوط به راهنمای خرید پرینتر در مورد ویژگی‌های چاپ کاغذ را معرفی نماییم:

سینی ورودی کاغذ استاندارد و انتخابی

شمار صفحاتی که یک پرینتر می‌تواند در بهینه‌سازی استاندارد در خود جای دهد باید بیش تر از صفحاتی باشد که در روز چاپ می‌‌شوند و به صورت ایده آل سه یا چهار برابر آن‌ها باشد تا مجبور نباشید بیش از یک یا دو بار در هفته سینی آن را پر کنید.
یک پرینتر شخصی معمولی، معمولاََ صد تا ۱۵۰ ورق کاغذ در یک سینی تک نگه می‌دارد که معمولاََ قابل تغییر نیست. یک پرینتر اداری حداقل ۲۵۰ ورق کاغذ ظرفیت دارد اما مدل‌های بالاتر می‌توانند ۵۰۰ یا هزار ورق یا بیش‌تر نیز در شکل استاندارد یا ارتقاء یافته خود ظرفیت داشته باشند.
اگر در اداره شلوغی هستید یا به چاپ کاغذ در اندازه‌های مختلف نیاز دارید، باید پرینتری با سینی‌های کاغذ متعدد داشته باشید از این رو مطمئن شوید پرینتری که انتخاب می‌کنید با چنین تغییراتی سازگار است.

سینی‌های چندمنظوره یا ورودی‌های کاغذ

این ویژگی‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا پاسخگوی کاغذهای مختلفی مانند پاکت‌ نامه‌ها باشند و برای استفاده گاه و بی‌گاه بهترین هستند زیرا قبل و بعد از چاپ نیاز به دخالت دستی دارند اما اگر همواره چنین کاغذهایی را چاپ می‌کنید، بهتر است به دنبالی پرینتری باشید که سینی ویژه چنین وظایفی را دارد.

چاپ روی دو طرف کاغذ (Duplexing)

مورد دیگری که باید در راهنمای خرید پرینتر به آن توجه کنیم چاپ روی دوطرف کاغذ است. چاپ دو طرفه امکان فوق‌العاده‌ای است زیرا هزینه‌های کاغذ را به نصف می‌رساند. اگر این ویژگی برای شما جذابیت دارد، باید به دنبال مدلی با چاپ دو طرف خودکار باشید. ویژگی مذکور در برخی از پرینترهای شخصی و بسیاری از پرینترهای اداری موجود است. این ویژگی در برخی از پرینترها به‌صورت دستی وجود دارد که کاربر را مجبور می‌کند مشخص کند برای چاپ طرف دیگر چگونه کاغذ را پر کرده و بچرخاند. این ویژگی بهتر از هیچ است اما در صورتی که مداوم بخواهید دوپلکس کنید آزاردهنده خواهد بود.

ویژگی چاپ کاغذ
ویژگی چاپ کاغذ

راهنمای خرید پرینتر در مورد سایر ویژگی‌ها

در زیر سعی داریم موارد مربوط به راهنمای خرید پرینتر در مورد سایر ویژگی‌ها را معرفی نماییم:

راهنمای خرید پرینتر – نمایشگر

بسیاری از پرینترهای شخصی و برخی از پرینترهای اداری نمایشگرهای کوچکی در جلوی صفحه کنترل دارند که به انتخاب گزینه‌های فهرست یا ارتباط با وضعیت پرینتر کمک می‌کند. در حالی که نمایشگرهای معمولی ممکن است شامل یک یا دو خط مبتنی بر حروف باشند.
پرینترهای مدل بالا و عکس محور یک LCD تمام رنگی دارند که از ۵/۱ اینچ تا ۷ یا ۸ اینچ برای مشاهده کامل و ویرایش عکس پهنا دارد. نمایشگرهای معدودی نیز صفحه لمسی هستند که موجب می‌شود مرور گزینه‌های صفحه طبیعی به نظر برسد.

اسلات‌های کارت رسانه

اگر شما خواهان چاپ عکس‌ها در پرینترجوهرافشان هستید، مدل دارای اسلات‌های رسانه‌ای یکپارچه یا یک پورت پیکت بریج بهتر است اما اگر چنین پورت‌هایی را در رایانه دارید، لازم نیست برای داشتن آن‌ها در پرینتر خود را به زحمت بیندازید.

پورت USB

این اتصال‌دهنده امکان می‌دهد حافظه فلش را به پرینتر متصل کرده و مستقیما از آن پرینت بگیریم و بهتر است با ویژگی‌های امنیتی استفاده شود تا مشکلی از این بابت پیش نیاید.

راهنمای خرید پرینتر – سازگاری سیستم عامل

تمامی پرینترها برروی پلتفرم ویندوز کار می‌کنند اما همه مدل‌ها پشتیبانی یکسانی برای پلتفرم‌های نه چندان متداول مک و لینوکس ندارند. از این رو کسانی که از پلتفرم‌های رایانه‌یی متعدد استفاده می‌کنند باید مطمئن شوند پرینتر دارای درایوهای کامل برای تمامی آن‌ها است. در ادامه سعی داریم درمورد راهنمای خرید اسکنر صحبت نماییم.

راهنمای خرید پرینتر
سایر ویژگی پرینتر ها

راهنمای خرید اسکنر

در زیر قصد داریم مواردی را که باید در خرید اسکنر در نظر بگیرید معرفی نماییم:

نوع تغذیه

برای شروع، باید بدانید که اسکنرها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند. اسکنرهای تخت و اسکنرهای دارای تغذیه اتوماتیک یا فیدر اتوماتیک. اسکنر تخت بدین صورت است که دارای یک صفحه شیشه‌ای می باشد که می‌تواند کاغذ، عکس یا مواردی که می‌خواهیم اسکن کنیم را بر روی آن قرار داده و سپس اقدام به اسکن آن می کنیم. اما سیستم عملکرد در اسکنر تغذیه اتوماتیک به این صورت است که اسنادی که قبلا درون قسمت ورودی کاغذ (فیدر) آن قرار گرفته به صورت اتوماتیک برگ به برگ اسکن می کند.

اسکنرهای تخت یا مسطح عموماً از رزولوشن (دقت تصویر) بالاتری به دلیل بهینه بودن برای اسکن تصاویر، جهت اسکن تصاویر برخورد دار هستند. اما از طرفی سرعت نسبتاً پایین دارند. اما اسکنرهای فیدراتوماتیک یا اسکنرهای بایگانی دقیقاً عکس این موضوع را دارند یعنی برای اسکن اسناد به صورت فله ای (گروهی) با سرعت بالا بهینه شده اند نه کیفیت.

سازگاری نرم افزار

مورد دیگری که باید در راهنمای خرید اسکنر در نظر بگیریم سازگاری نرم افزار است. اسکنر یا سایر سخت افزارهای مرتبط مانند پرینترها برای عملکرد صحیح و موثر نیاز به نرم افزار مناسبی دارند. درایورها نرم افزارهایی هستند که مانند پلی بین سخت افزار و نرم افزار ارتباط برقرار می کنند، اما گاهاً ممکن است یک اسکنر برای سیستم عامل خاصی طراحی شده.

به طور مثال تنها ویندوز؛ پس قبل از خرید اسکنر حتماً از عملکرد صحیح آن در سیستم عامل خود با بررسی وب سایت سازنده اسکنر مورد نظر خود یا تماس به شرکت فروشنده اسکنر اطمینان حاصل نمائید.

همچنین وجود یک نرم افزار خوب و دارای کاریی مناسب جهت کار با اسکنر می تواند یک موهبت برای شما باشد، اکثراً این نرم افزارها با خود اسکنر ارائه می شوند ولی اگر نرم افزار کاربردی خوبی با اسکنر شما ارائه نشده باشد ممکن است برای عملکرد بهتر نیاز باشد از نرم افزار مناسب تری استفاده کنید.

خدمات و گارانتی

همیشه یکی از مهم ترین موارد برای خرید یک دستگاه، خدمات پس از فروش و گارانتی آن است. مهم است که بدانید در صورت وقوع مشکلی برای دستگاه شما قطعه یدکی وجود دارد، و به سرعت تعمیر شود.

خدمات و گارانتی
خدمات و گارانتی پرینتر

راهنمای خرید اسنکر – عمق رنگ (Color Depth) و وضوح (Resolution)

مورد دیگری را که باید در راهنمای خرید اسکنر در نظر بگیریم عمق رنگ و وضوح می‌باشد. در صورتی که شما نیز از جمله افرادی هستید که نگران هستید تصویر اسکن شده شما چگونه بنظر می رسد قبل از خرید حتما دو آیتم Resolution و Color Depth را بررسی فرمائید. این دو آیتم به عنوان قطع نامه ای کیفیت تصاویر اسکنر شده شما را تایید می کند. هر چه Resolution اسکنر شما بالاتر باشد تصویر اسکن شده دارای وضوح بیشتر و هرچه میزان Color Depth اسکنر شما بالاتر باشد میزان رنگی که یک پیکسل (پیکسل واحد تشکیل دهنده تصویر دیجیتال) می تواند دریافت کند بیشتر خواهد شد. این معیارها جهت ایجاد یک تصویر باکیفیت بسیار مهم است.

اندازه قابل اسکن

سایز قابل اسکن بستگی به نوع نیاز شما دارد. این یک مورد اختیاری است، هر چه سایزی که اسکنر شما قادر به اسکن آن باشد، بزرگ تر باشد دست شما بیشتر باز است، ولی این نکته را نیز باید درنظر گرفت که هر چه سایز قایل اسکن اسکنر بزرگ تر شود قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت به طور مثال اسکنر سایز A4 در زمان نگارش این متن حدود ۳۰۰ هزار تومان ولی اسکنر سایز A0 حدود ۲۵ میلیون تومان می باشد.

امکانات اضافی

بعضی از اسکنرها به عنوان دستگاه های چند کاره ارائه می شوند، این دستگاه های چند کار می تواند به عنوان اسکنر، پرینتر، فکس و دستگاه کپی عمل کند، البته این عملکردها در دستگاه های چند کار متفاوت خواهد بود، ولی نکته ای که مهم است این است که می توان با خرید این دستگاه ها در هزینه های خود صرفه جویی کرد، البته حتماً قبل از خرید اسکنر ، مشخصات دستگاه را بررسی کنید چراکه ممکن است در این صرفه جویی کمی از کیفیت اسکنر شما کم شود.

قیمت

مهم است که قیمت اسکنر را قبل از خرید اسکنر شناسایی کنید، اگر بیشتر اسکنرهایی که درنظر گرفته اید دارای ویژگی های مشابه ای باشند، یا اینکه فقط بعضی موقع ها نیاز به اسکن دارید و کیفیت نیز برای شما زیاد مهم نیست بهتر است برای تصمیم گیری، اسکنر کم قیمت تر را انتخاب کنید.

چهت خرید و فروش انواع لوازم جانبی کامپیوتر اَعَم از نو و دست دوم می‌توانید به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

1 دیدگاه دربارهٔ «راهنمای خرید پرینتر»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *