نگهداری از جوجه مرغ

نگهداری از جوجه مرغ

نگهداری از مرغ‌ها وقتی بالغ باشند، کار نسبتاً آسانی است؛ اما نگهداری از جوجه مرغ بسیار مشکل‌تر است؛ زیرا جوجه‌ها بسیار ضعیف‌تر هستند و میزان مرگ‌ومیر آن‌ها بالاتر خواهد بود. تغذیه آن‌ها به دلیل سن رشد، نیز اهمیت بسیاری دارد.

چیزهایی که برای نگهداری از جوجه نیاز دارید شامل آبخوری، دان خوری، فضای کافی و مناسب، لامپ حرارتی، خوراک مخصوص جوجه‌ها و همچنین نظارت دقیق بر سلامت آن‌ها می‌باشد. پیروی از برخی مراحل اساسی به شما کمک می‌کند تا بتوانید جوجه‌های خود را بالغ کنید. همچنین به یاد داشته باشید که می‌توانید هر تعداد جوجه را که می‌خواهید در محیطی مشترک نگهداری کنید.
در ادامه این مقاله شمارا با مراحل و اصول نگهداری از جوجه مرغ بیشتر آشنا خواهیم کرد. پس برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

تهیه آبخوری و دان خوری (فیدر)

برای یکی دو هفته اول فیدرهای پلاستیکی کار مراقبت از جوجه را برای شما آسان می‌کنند. (با بزرگ شدن جوجه‌ها شما نیز از فیدرهای مختلفی استفاده خواهید کرد. )

جوجه‌ها دوست دارند در خوراک خود پا بزنند، آن‌ها را زیر و رو کنند و به‌طورکلی کثیف کنند. همچنین آن‌ها خیلی باهوش نیستند و ممکن است هر چیزی را که به نظرشان خوراکی بیاید بخورند. پس باید مراقب باشید که چه چیزهایی در دسترس آن‌ها قرار دارد.

این فیدرهای پلاستیکی راه‌حل مناسبی برای جلوگیری از این مشکلات می‌باشند. جوجه‌ها می‌توانند به کمک آن‌ها خوراک را به‌راحتی پیدا کنند؛ زیرا رنگ قرمز آن‌ها جلب‌توجه می‌کند و آن‌ها به سمت خوراک خود می‌روند. همچنین فیدرها هنگامی‌که روی زمین قرار می‌گیرند، دقیقاً در ارتفاع مناسب خواهند بود.

تهیه فیدر
استفاده از فیدر

قبل از گذاشتن جوجه‌ها در محل نگهداری یا قفس، از پر بودن آبخوری‌ها و دان خوری ها اطمینان حاصل کنید. آبخوری‌ها را با آب تازه و تمیز پرکنید و تمام دان خوری ها را با استارتر پر کنید. احتمالاً زمانی که جوجه‌ها را به خانه میاورید آن‌ها گرسنه، تشنه و تا حدی تحت‌فشار خواهند بود. پس دسترسی فوری به غذا و آب برای آن‌ها حیاتی است. پس برای نگهداری از جوجه مرغ‌ها موارد گفته‌شده را به‌خوبی رعایت کنید.

تنظیم لامپ حرارتی

گرم ماندن جوجه‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. لامپ حرارتی را قبل از رسیدن جوجه‌ها تنظیم کنید. پس‌ازآن اطمینان حاصل کنید که یک مکان گرم و دنج را برای آن‌ها آماده کرده‌اید. اگر قبل از رسیدن جوجه‌ها لامپ را روشن نکنید، ممکن است آن‌ها سرما بخورند.

زیرا هوای جعبه و حتی سطح محل نگهداری همچنان سرد است. اگر جوجه‌ها را در جعبه نگهداری کنید، آن‌ها با کمک گرمای بدن یکدیگر خود را گرم نگه می‌دارند؛ اما اگر آن‌ها را در محیط باز نگه‌دارید، بیشتر درخطر سرما و استرس خواهند بود.

قبل از راه‌اندازی لامپ حرارتی توجه داشته باشید که در اطراف آن ملافه یا پارچه نباشد؛ زیرا ممکن است موجب آتش‌سوزی شود. در نگهداری از جوجه مرغ آبخوری‌ها را در اطراف لامپ قرار دهید تا در معرض حرارت نباشند. (نه‌چندان دور از مرکز اما درست زیر آن‌هم نه.)

نگهداری از جوجه مرغ
لامپ حرارتی

یک دماسنج را کف کارتن و زیر لامپ قرار دهید و لامپ را روشن کنید. لامپ حرارتی باید منطقه را تا ۹۵ درجه فارنهایت گرم کند. بسته به درجه حرارت خارج، ممکن است چند ساعت طول بکشد تا دمای محیط ثابت شود؛ بنابراین در صورت لزوم ارتفاع لامپ را تنظیم کنید تا به درجه حرارت موردنظر برسید.

خرید جوجه

پس از خرید جوجه، اطمینان حاصل کنید که در ماشین خود یک مکان گرم و مطمئن برای آن‌ها دارید. قرار دادن جعبه جوجه‌ها در کف ماشین می‌تواند بهترین راهکار باشد؛ زیرا اگر مجبور شوید یک توقف ناگهانی کنید، آن‌ها نمی‌افتند. پس‌ازآن، برای نگهداری از جوجه مرغ‌ها مستقیم به خانه بروید. جعبه جوجه‌ها را در داخل محل نگهداری قرار دهید و برای چالش‌های مختلف آماده شوید.

معاینه کنید

پس از رسیدن به خانه، جعبه را بازکنید و جوجه‌ها را معاینه کنید. ممکن است برخی از آن‌ها بی‌حال یا در حال چرت زدن باشند. معمولاً در این‌گونه جابه‌جایی‌ها یک تا دو عدد تلفات عادی است؛ اما اگر تعداد تلفات بیشتر از این مقدار بود، نگران‌کننده است. همچنین اگر بیشتر جوجه‌ها مریض و بی‌حال بودند، بازهم طبیعی نیست. در صورت روبرو شدن با این شرایط، با شخص فروشنده تماس بگیرید؛ زیرا این اتفاق قابل‌قبول نیست.

فروکردن منقار در آب

برای نگهداری از جوجه مرغ باید بعد از قرار دادن آن‌ها در زیر لامپ حرارتی بلافاصله دو کار انجام دهید:

مرحله اول:

منقار آن‌ها را در آب فرو کنید. با استفاده از انگشت، سر جوجه‌ها را به داخل سینی آبخوری فشار دهید. هنگام انجام این کار بیش‌ازحد ملایم نباشید. مطمئن شوید که منقار آن در غوطه‌ور شده است. هنگامی مطمئن شدید جوجه آب نوشیده است، آن را به سر جای خود بازگردانید. (ترجیحاً نزدیک دان خوری).

مرحله دوم:

جوجه‌های خود را بشمارید؛ زیرا ممکن است فروشنده در شمارش تعداد اشتباه کرده باشد. در این مرحله می‌توانید جنسیت جوجه‌ها را نیز مشخص کنید. همچنین مطمئن شوید که آنچه را که سفارش داده‌اید دریافت کرده‌اید.

تعیین جنسیت
شمارش جوجه‌ها

کسب اطلاعات

هنگامی‌که آن‌ها را از جعبه خارج کردید، بنشینید و مدتی رفتار جوجه‌ها را تماشا کنید. این کار هم نوعی سرگرمی است و همچنین اطلاعاتی را در مورد جوجه‌ها کسب می‌کنید. دقت کنید که همه‌ی جوجه‌ها باید ظرف یک یا دو ساعت اول آب و خوراک را پیدا کنند.
اگر می‌بینید که جوجه‌ای سردرگم است و با صدای بلند به دنبال چیزی می‌گردد، دو حالت دارد. یا جوجه شما سردش است و یا در جستجوی آب و غذا است. اگر از لامپ حرارتی دور شده است، آن را به‌آرامی به زیر منبع حرارت هدایت کنید.

همچنین می‌توانید جوجه سردرگم را بگیرید و منقار آن را دوباره در آب فرو کنید. یا حتی می‌توانید مقداری غذا را روی یک‌تکه مقوا قرار دهید تا اگر غذا را ندیده، بتواند تغذیه کند. در نگهداری از جوجه مرغ جالب است بدانید اگر یک جوجه شروع به تغذیه و ضربه زدن به روی مقوا کند، جوجه‌های بیشتری را برای غذا خوردن جذب می‌کند. اگر نگرانید که جوجه‌هایتان غذای کمی خورده‌اند، این روش خوبی برای تغذیه بیشتر است.

دما

جوجه‌ها باید دائماً در معرض گرما باشند. آن‌ها باید فقط برای خوردن آب و غذا کمی از لامپ حرارتی فاصله بگیرند. دقت داشته باشید که اگر آن‌ها زیر لامپ جمع شده‌اند و به‌جای خوابیدن صدای بلندی از خود تولید می‌کند، به این معناست ک جای آن‌ها به‌اندازه کافی گرم نیست. از طرف دیگر اگر جوجه‌ها از زیر لامپ فاصله می‌گیرند و فقط در اطراف نور لامپ می‌مانند، این احتمالاً نشان می‌دهد که محیط بیش‌ازحد گرم است.

نگهداری از جوجه مرغ
تنظیم دما محیط

بررسی مقعد

بررسی مقعد به این منظور انجام می‌شود که مدفوع جوجه‌ها روی پرهای زیرین و دور مجرای مقعدی گیر می‌کند. این مدفوع‌ها خشک‌شده و به‌طور بالقوه از مدفوع کردن آن‌ها جلوگیری می‌کند. این وضعیت در صورت نادیده گرفته شدن می‌تواند کشنده باشد. این شرایط معمولاً در اثر استرس یا بیماری ایجاد می‌شود.

برای انجام این کار جوجه را وارونه نگه‌دارید و دهانه مقعد آن را بررسی کنید. در نگهداری از جوجه مرغ اگر می‌بینید که مدفوع به ناحیه زیرین جوجه گیرکرده است، از دستمال مرطوب گرم و مرطوب استفاده کنید و آن‌ها تمیز کنید. اگر این کار را انجام ندهید، ممکن است مجبور شوید با استفاده از قیچی پرهای کثیف نزدیک مقعد را بچینید.

چسبیدن مدفوع به مقعد یک موضوع کاملاً جدی است. اگر این مشکل را جدی نگیرید ممکن است باعث مرگ جوجه شود؛ بنابراین تمام جوجه‌ها را به‌طور دقیق بررسی کنید. به یاد داشته باشید که دست زدن بیش‌ازحد به‌خصوص توسط کودکان خردسال را به حداقل برسانید تا استرس جوجه‌ها نیز کاهش یابد. بدین ترتیب این‌گونه مشکلات نیز بسیار کم می‌شود.

تمیز کردن زیر پا

یکی از مهم‌ترین عوامل در نگهداری از جوجه مرغ تمیز نگه‌داشتن محل نگهداری آن‌ها است. سعی کنید که به‌طور روزانه زیر پای جوجه‌ها را تمیز کنید. توجه کنید که زیر پای جوجه‌ها هرگز خیس نشود؛ زیرا باعث می‌شود پاهای جوجه‌ها خیس شود و باعث تولید بیماری می‌شود. (هنگامی‌که پرندگان بالغ می‌شوند، کمتر در معرض سرماخوردگی در اثر رطوبت و آب خواهند بود.)

جوجه‌های کوچک اغلب آبخوری و دان خوری خود را با مدفوع و آشغال کثیف می‌کنند. اگر این موارد را مشاهده کردید، بلافاصله آن‌ها را تمیز کنید. قطعاً شما نمی‌خواهید جوجه‌ها از مدفوع خود یا آشغال تغذیه کنند؛ زیرا این امر می‌تواند دستگاه گوارش آن‌ها را تحریک یا مسدود کند.

تمیز کردن زیر پا
تمیز نگه‌داشتن محل نگهداری

انتقال جوجه‌ها

با بزرگ شدن جوجه‌ها، می‌توانید آن‌ها را به‌آرامی در دمای خارج از محیط قرار دهید. سپس آن‌ها را به محل نگهداری دائمی منتقل کنید. در ادامه شما را با چند مرحله اساسی قبل از انتقال جوجه‌ها آشنا می کنیم.

 1. سعی کنید دمای محیط را به‌تدریج پایین بیاورید. هر هفته دما را ۵ درجه فارنهایت پایین بیاورید تا دمای محیط به دمای فضای خارج برسد. برای هفته اول، جوجه‌ها را در دمای ۹۵ درجه فارنهایت نگه‌دارید. هفته دوم دما را به ۹۰ درجه فارنهایت تغییر دهید.
 2. در نگهداری از جوجه مرغ هرچند وقت یک‌بار آن‌ها را به فضای باز ببرید. این کار از حدود دو یا سه هفتگی شروع می‌شود. اگر دمای هوا بیش از ۶۵ درجه فارنهایت باشد، می‌توانید جوجه‌ها را برای مدت بیشتری برای آفتاب گرفتن و جستجوی غذا بیرون نگه‌دارید.
 3. اگر جوجه‌ها غذای دیگری غیر از دانه مرغی می‌خورند، حتماً به غذای آن‌ها سنگ‌ریزه اضافه کنید. سنگ‌ریزه به آن‌ها کمک کند تا دانه‌ها، علف‌ها و سایر مواد غذایی را خرد و هضم کنند. سپس آن‌ها را به قفس داخل خانه منتقل کنید. پس از گذشت چهار یا پنج هفته، جوجه‌ها آماده انتقال دائمی به محل نگهداری جدید خود هستند.

پس از استقرار جوجه‌های بالغ در مرغداری، مراقبت‌های اساسی مرغ را مطالعه کنید تا رشد آن‌ها تداوم داشته باشد. مرغ‌های جوان، تخم‌گذاری را از حدود چهارتا شش‌ماهگی شروع می‌کنند.

عیب‌یابی مشکلات گرمایش

با روش‌های مختلفی می‌توانید تشخیص دهید که آیا جوجه‌های شما نیاز گرمایشی خود را به‌درستی دریافت می‌کنند یا نه. از دماهای ذکرشده در بالا می‌توان به‌عنوان میانگین و دستورالعمل استفاده کرد. به یاد داشته باشید که شما در درجه اول باید بر اساس رفتار آن‌ها، نیازهای گرمای جوجه‌ها را کنترل کنید.

نشانه‌های یک جوجه بیمار

بسیاری از اوقات در نگهداری از جوجه مرغ، عواملی باعث آن‌ها می‌شود؛ زیرا آن‌ها بسیار کوچک هستند و با محیط بیرون و خطرها به‌خوبی آشنایی ندارند. موارد بسیاری وجود دارد که می‌تواند خواسته یا ناخواسته جوجه‌های شمارا آزار دهد. با انجام موارد زیر می‌توانید از ایجاد برخی از بیماری‌ها جلوگیری کنید:

نگهداری از جوجه مرغ
نشانه‌های بیماری
 • خشک و تمیز نگه‌داشتن زیر پای جوجه‌ها
 • تأمین رژیم غذایی مناسب
 • نظارت صحیح بر نیازهای گرمایی و افزودن برخی مکمل‌های ساده به آب جوجه‌ها
 • در ادامه برخی از علائم و نشانه‌های یک جوجه بیمار را به شما خواهیم گفت:
 • مدفوع چسبیده به مقعد
 • عدم علاقه به تعامل با جوجه‌های دیگر
 • بی‌حالی و بی‌تحرکی
 • ماندن مدت‌زمان طولانی زیر منبع گرما
 • تمایل نداشتن به خوردن و آشامیدن
 • بیماری‌های جوجه مرغ

سایر بیماری‌های بهداشتی رایج که ممکن است در نگهداری از جوجه مرغ با آن‌ها روبرو شوید را شرح خواهیم داد. این بیماری‌ها شامل کوکسیدیوز و بیماری مارک است. کوکسیدیا (کوکسیدیوز) به‌صورت مدفوع خونی ظاهر می‌شود. بیماری مارک یک بیماری تقریباً بی‌نشانه است و می‌تواند به‌صورت فلج یا مرگ ناگهانی ظاهر شود.

Crossbeak: قسمت بالایی منقار از قسمت انتهایی منقار عبور می‌کند.
کج شدن انگشتان: انگشتان پا یا چند انگشت صاف نیستند و می‌توانند راه رفتن صحیح را مختل کنند.
ستاره‌بینی: جوجه سرش را رو به بالا نگه می‌دارد و به نظر می‌رسد مدام به آسمان نگاه می‌کند

برخی از این بیماری‌ها قابل‌درمان‌اند و برخی دیگر متأسفانه درمان ندارند. آگاهی از این بیماری‌ها به شما فرصت بیشتری می‌دهد تا به‌موقع آن‌ها را شناسایی کنید و به جوجه خود کمک کنید.

کلام آخر

معمولاً جوجه مرغ‌ها هنگام استراحت دوست دارند که بالا باشند. آجرهای کوچکی تهیه کنید تا جوجه‌ها بتوانند چند سانتیمتر از سطح زمین بالاتر قرار بگیرند تا راحت استراحت کنند. در روزهای گرم تابستان باید بیشتر مراقب آن‌ها باشید. در صورت امکان یک سینی شن تهیه کنید. مقداری آب به شن‌ها اضافه کنید تا جوجه‌ها گل بازی کنند و گرمازده نشوند.

در نگهداری از جوجه مرغ‌ها به یاد داشته باشید که حرکات آهسته انجام دهید؛ زیرا آن‌ها بسیار ترسو هستند و به همه‌چیز دید تهدیدآمیز دارند. پس از دست زدن یا کار در اطراف جوجه‌ها، دستان خود را کاملاً با آب و صابون بشویید. علت شایع بیماری‌های ناشی از غذا، می‌تواند در اثر تماس مستقیم با حیواناتی که باکتری را حمل می‌کنند پخش شود. همچنین رعایت بهداشت برای حفظ سلامتی پرندگان، شما و خانواده‌تان بسیار مهم است.

همچنین شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت مقالات مرتبط با مرغ‌ها و سایر حیوانات خانگی را مطالعه کنید. همچنین اگر قصد خرید و یا فروش حیوانات خانگی یا وسایل دسته دوم خود رادارید، اپلیکیشن واسط کالا بهترین گزینه برای خریدوفروش اجناس شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها است.
امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.


منابع:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *