دوخت لباس مجلسی

چطور لباس مجلسی بدوزم؟

اگر شما هم مثل ما به یک جشن عروسی دعوت شده‌اید و دوست دارید لباس مجلسی مخصوص آن جشن را خودتان بدوزید، با ما تا انتهای این نوشتار همراه باشید تا همراه هم چگونگی دوخت لباس مجلسی را بیاموزیم.

اصول اولیه در دوخت لباس مجلسی

همانطور که می‌دانید، لباس‌های مجلسی انواع مختلفی دارند. انواع پیراهن‌های مجلسی، انواع بلوزهای مجلسی، انواع دامن‌های مجلسی، انواع تونیک‌های مجلسی در مدل‌ها، طرح‌ها و نقش‌های مختلف از جمله لباس‌های مجلسی هستند که بنا بر نیاز، علاقه و سلیقه افراد مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین دوخت هر یک نیاز به الگوی خاصی دارد که آن را از سایر مدل‌ها متفاوت و متمایز می‌کند. با این حال زمانی که می‌خواهید لباس مجلسی بدوزید، باید اصولی را رعایت کنید که در دوخت انواع لباس مجلسی به کار می‌رود و در بین همه آن‌ها مشترک است. در این بخش می‌خواهیم به بیان این اصول بپردازیم.

از جمله اصول اولیه‌ای که در دوخت انواع لباس‌های مجلسی به کار می‌رود به شرح زیر می‌باشد:

استفاده از الگوی دارای پنس سرشانه

در دوخت لباس‌های مجلسی باید به این نکته توجه کنیم که از الگویی استفاده نماییم که دارای پنس سرشانه است. وقتی از چنین الگویی برای دوخت لباس مجلسی استفاده می‌کنیم، به راحتی می‌توانیم ایرادهای اندامی خود را روی الگوی لباس پیاده کنیم. چرا که لباس‌های مجلسی باید کاملاً فیت تن‌مان باشند تا بتوانند ما را زیباتر و جذاب‌تر نشان دهند.

استفاده از الگوی ۲

الگوی ۲ الگویی است که باعث می‌شود لباس کاملاً فیت تن باشد و به بدن جذب شود. در دوخت لباس مجلسی باید الگوهای ۵ را که برای دوخت انواع لباس‌ها و مانتوها به کار می‌بریم ( الگوهایی که میزان آزادی آن‌ها ۵ سانتی متر است) را به الگوی ۲ تبدیل کنیم. برای این کار لازم است مراحل زیر را طی نماییم:

 • ابتدا از خط سینه به میزان یک و نیم سانتی متر داخل می‌شویم و آن را علامت می‌زنیم.
 • از خط کف حلقه به میزان یک سانتی متر بالا می‌رویم و آن را علامت می‌زنیم.
 • از خط کمر به میزان نیم سانتی متر داخل می‌شویم و آن را علامت می‌زنیم.
 • در نهایت خط حلقه آستین را تا نقطه موازنه اصلاح می‌کنیم و سپس خط پهلوی جدید را می‌کشیم.
الگو
استفاده از الگو
 • تمامی مراحل فوق را دقیقاً روی قسمت پشت الگو هم پیاده می‌کنیم. با این کار الگوی ۵ به الگوی ۲ تبدیل می‌شود.
 • در قسمت آستین نیز از خط وسط آن از هر دو طرف خط، به اندازه نیم سانتی متر به راست و چپ می‌رویم و آن را علامت می‌زنیم. خطوط به دست آمده را قیچی کرده و روی هم قرار می‌دهیم. از پهلوهای آستین نیز هم از سمت چپ و هم از سمت راست به اندازه یک سانتی متر کم می‌کنیم. با این کار آستین ۲+ در قسمت خط کف حلقه آستین و زیر آستین به اندازه ۲ سانتی متر و در قسمت وسط به اندازه یک سانتی متر تنگ‌تر می‌شود.

ماهیچه‌ای کردن پنس زیر سینه برای دوخت لباس مجلسی

برای دوخت لباس مجلسی باید پنس زیر سینه ماهیچه‌ای شود. برای این کار لازم است مراحل زیر را طی کنیم:

 • ابتدا باید از روی جدول اندازه‌گیری اندازه پهنای ساسون سایز خود را پیدا کنیم. به عنوان مثال اگر سایزمان ۳۸ باشد، اندازه پهنای ساسون آن از روی جدول اندازه‌گیری ۷ سانتی متر خواهد بود.
 • بعد از پیدا کردن اندازه پهنای ساسون، باید به میزان ۷ سانتی متر از قسمت بالای پنس زیر سینه پایین بیاییم و از آن قسمت یک خط افقی بکشیم.
 • از سمت راست و از سمت چپِ پنس به اندازه نیم سانتی متر روی خط افقی که در مرحله قبل کشیدیم، خارج می‌شویم. با استفاده از یک خط کش متریک قسمت موزانه سینه را به نیم سانتی‌هایی که رسم کردیم وصل می‌نماییم. قسمت انتهایی آن را نیز در قسمت کمر به پنس وصل می‌کنیم. با انجام این کار، کار ماهیچه‌ای کردن پنس زیر سینه به پایان می‌رسد.

اصولی که بیان کردیم از اصول اولیه‌ای است که برای دوخت هر نوع لباس مجلسی به کار می‌رود. بنابراین برای دوخت هر نوع لباسی مجلسی که دوست دارید، ابتدا باید این اصول را به کار ببرید و سپس سایر قسمت‌های آن را مطابق با الگویی که دارند، بدوزید.

دوخت لباس مجلسی
ماهیچه‌ای کردن پنس زیر سینه

انتخاب پارچه مناسب برای دوخت انواع لباس مجلسی

از جمله نکات مهمی که هنگام دوخت لباس مجلسی باید به آن توجه نماییم، انتخاب پارچه مناسب است. جنس پارچه‌ای که برای دوخت لباسی مجلسی انتخاب می‌کنیم، تاثیر به سزایی هم در نحوه دوخت لباس و هم در میزان زیبایی آن خواهد داشت. البته قبل از انتخاب پارچه ابتدا باید مدل لباسی را که می‌خواهیم بدوزیم، انتخاب نماییم و سپس پارچه مناسب آن مدل را خریداری و تهیه کنیم. بنابراین بهتر است هنگام انتخاب پارچه به نکات زیر توجه نماییم:

مدل لباس

قبل از هر گونه اقدامی برای خرید پارچه، ابتدا باید مدل لباسی را که می‌خواهیم آن را بدوزیم، انتخاب نماییم. هر مدلی برای این که زیبایی خودش را نشان بدهد و دوختش تمیزتر از آب دربیاید، نیاز به پارچه‌ای دارد که برای دوخت آن مدل مناسب باشد. به عنوان مثال پارچه‌هایی که از جنس پنبه، کتان، پشم، ویسکوز، ابریشم و یا پلی استر هستند، برای دوخت لباس اسپرت مناسب می‌باشند.

جنس پارچه

پارچه‌ها جنس‌های مختلفی دارند که از میان آن‌ها پارچه‌های دوشس ( پارچه‌های بافته شده از ابریشم و الیاف طبیعی)، لمه ( پارچه‌ای براق با حالت ارتجاعی)، استرچ ( پارچه‌ای با خاصیت ارتجاعی)، ریون ( پارچه‌ای نرم، لطیف، شفاف و کدر با خاصیت ارتجاعی)، مخمل ( پارچه‌ای پرزدار در مدل‌های چروک، ساده و براق)، ژورژت ( پارچه‌ای معروف به مادر تمامی لباس‌های عروس)، شیفون ( پارچه‌ای نرم، لطیف و سبک)، شانتونگ ( پارچه‌ای با بافتی خشن)، تافته، گیپور، اورگاندی ( پارچه‌ای شبیه به پارچه حریر)، ساتن، گاباردین ( پارچه‌ای محکم و سنگین)، بوکله ( پارچه‌ای با سطح حلقه‌ای و یا سطح گره مانند) و حریر برای دوخت انواع لباس‌های مجلسی مناسب هستند.

به عنوان مثال معمولاً برای دوخت کت مجلسی از پارچه گاباردین که پارچه‌ای سنگین و محکم است، استفاده می‌نمایند. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که جنس پارچه‌ها نیز حتی می‌تواند روی اندام ما تاثیر بگذارد. به عنوان مثال اگر برای دوخت لباس مجلسی از پارچه‌هایی آهاردار استفاده کنیم، چون این جنس پارچه‌ها روی تن نمی‌خوابند و به بدن نمی‌چسبند ما را درشتتر نشان خواهند داد.

رنگ پارچه

رنگ‌ها نیز به نوبه خود در زیبایی لباسی که می‌خواهیم بدوزیم، تاثیر به سزایی خواهند داشت. پارچه‌هایی که رنگ تند و روشنی دارند، بیشتر جلوه می‌نمایند و پارچه‌هایی که رنگ کدر و تیره دارند، کمتر. بنابراین در هنگام خرید پارچه برای دوخت لباس مجلسی باید به رنگ پارچه‌ها نیز توجه نماییم و پارچه‌ای انتخاب کنیم که مناسب با مدل لباس و انداممان باشد.

دوخت لباس مجلسی
رنگ پارچه

درضمن اگر می‌خواهیم لاغرتر به نظر برسیم بهتر است پارچه‌ای انتخاب نماییم که رنگ تیره دارد و برعکس اگر لاغر هستیم و می‌خواهیم چاق به نظر برسیم، بهتر است پارچه‌ای با رنگ روشن انتخاب کنیم.

طرح پارچه

طرح‌هایی که روی پارچه‌ها وجود دارند، می‌توانند ما را غیر از آنچه هستیم نشان دهند. مثلاً اگر لاغر هستیم، چاق نشان دهند و اگر چاق هستیم، به نسبت لاغرتر نشان دهند. برای مثال پارچه‌هایی با طرح‌های خالدار کوچک ما را لاغرتر نشان می‌دهند و پارچه‌هایی با طرح‌های خالدار بزرگ ما را چاق‌تر و درشتتر نشان می‌دهند. یا پارچه‌هایی که دارای خطوط افقی هستند ما را درشت‌تر و پارچه‌هایی که دارای خطوط عمودی هستند ما را باریکتر و لاغرتر نشان می‌دهند. بنابراین در انتخاب پارچه باید به طرح‌های آنان نیز توجه کنیم و متناسب با خواسته‌مان آن‌ها را خریداری نماییم.

دوخت انواع لباس مجلسی

بعد از آن که مدل لباس و نیز پارچه مورد نظرمان را انتخاب کردیم، نوبت به دوخت لباس مجلسی می‌رسد. همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، برای دوخت لباس مجلسی یک سری اصول اولیه وجود دارد که باید برای تمامی مدل‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. بعد از پیاده سازی اصول اولیه نوبت به پیاده کردن الگوی مورد نظر روی پارچه و سپس برش و دوخت آن می‌رسد. در این بخش به عنوان نمونه و جهت آشنایی شما دوخت سه نوع لباس مجلسی پرطرفدار را شرح خواهیم داد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

دوخت لباس ماکسی

برای دوخت لباس مجلسی ماکسی باید به روش زیر عمل کنیم:

 • پارچه‌ای را که انتخاب کرده‌ایم، از وسط تا کنیم.
 • لباسی را که از آن به عنوان الگو استفاده کردیم ( سعی کنیم لباسی انتخاب کنیم که فیت تن‌مان باشد) روی پارچه بیندازیم. لازم به ذکر است در دوخت لباس ماکسی ما به رسم الگو نیاز نداریم.
 • در صورتی که بخواهیم از الگو استفاده کنیم، باید الگوی لباس بدون آستین را به کار ببریم. نحوه کار نیز به این صورت است که الگو را روی پارچه قرار دهیم و به همراه اضافات جای دوخت برش بزنیم. در این مرحله باید دقت کنیم قسمت یقه جلو را کمی بازتر برش بزنیم. قد لباس را نیز باید به صورت ماکسی اندازه زده و برش بزنیم.
ماکسی
دوخت لباس ماکسی
 • سپس قسمت‌های باقیمانده از سرشانه را هم در جلو و هم در پشت به هم می‌دوزیم. البته برای این که کارمان تمیزتر از آب دربیاید، می‌توانیم از زیگزاگ استفاده نماییم.
 • برای قسمت حلقه نیز باید پارچه را به اندازه نیم سانتی متر تا بزنیم و به صورت زیگزاگ بدوزیم.
 • از قسمت انتهای باسن تا انتهای لباس را بسته به علاقه خود از سمت راست و یا از سمت چپ نیز برای چاک باز می‌گذاریم. با انجام این مرحله تقریباً کار دوخت لباس به پایان می‌رسد.

دوخت دامن مانتو

دامن فانتزی توتو که به دامن فرشته نیز معروف است، از جمله دامن‌هایی می‌باشد که به علت شیک و زیبا بودن در بیشتر مجالس عروسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اغلب، این دامن را با تورهای رنگی زیبا می‌دوزند. این دامن بیشتر برای دختران کوچک و دختران نوجوان مناسب می‌باشد. برای این که بتوانیم دامن توتو بدوزیم باید به روش زیر عمل کنیم:

 • ابتدا وسایل مورد نیاز که عبارتند از تورهای رنگی، کش و قیچی را آماده می‌نماییم. سپس کار دوخت را شروع می‌کنیم.
 • کمرمان را اندازه گرفته و کش را به اندازه آن برش می‌زنیم. در هنگام برش کش باید به میزان کش آمدن آن نیز توجه کنیم و آن را در هنگام اندازه گرفتن و برش کش منظور کنیم.
 • دو سر کشی را که برش زدیم به هم می‌دوزیم.
 • تورهای رنگی را باید در اندازه‌های ۵۰ * ۱۵ برش بزنیم. تورها باید دو برابر اندازه قد دامن برش زده شوند.
 • کشی را که قبلاً برش زده و دو سر آن را به هم دوخته بودیم، باید دور یک جعبه و یا هر چیزی که دم دستمان است قرار دهیم. البته می‌توانیم آن را توی دستان خود نیز قرار دهیم.
 • تورها را باید یکی یکی از وسط تا زده و آن‌ها را دور کش گره بزنیم. این کار را تا جایی ادامه می‌دهیم که دور تا دور کش به طور کامل پر شود. با پر شدن دور کش از تورهای رنگارنگ کار دوخت دامن به پایان می‌رسد.

نکته

در صورتی که بخواهیم کار دوخت دامن توتو را زودتر به اتمام برسانیم، می‌توانیم از نوارهای توری آماده که به شکل دوک می‌باشند، استفاده کنیم. در دوخت دامن توتو طول تورها بستگی به اندازه کمرمان دارد. اگر در دوخت دامن توتو از تورهای نرم و لطیف با رنگ‌های هماهنگ و سازگار استفاده کنیم و نیز در قسمت پایین تورها ربان‌های رنگی بدوزیم، دامن توتوی ما زیباتر و جذاب‌تر به نظر خواهد رسید.

دوخت لباس مجلسی
دوخت دامن مانتو

دوخت لباس دکلته

لباس دکلته از جمله زیباترین و شیک‌ترین لباس‌های مجلسی است که طرفداران زیادی دارد. این لباس خود دارای انواع و اشکال مختلفی است که هر کس بنا به سلیقه و علاقه خود می‌تواند یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و بدوزد. چنانچه بخواهیم لباس دکلته بدوزیم باید به روش زیر عمل نماییم:

 • هنگام دوخت لباس باید پنس سرشانه را ببندیم و به زیر سینه منتقل کنیم. این کار را به جهت این که بتوانیم شکل بالای لباس را بهتر دربیاوریم انجام می‌دهیم. این نکته را نیز همواره باید به یاد داشته باشیم که ابتدا پنس سرشانه را بزرگ کرده، سپس آن را فرانسوی کنیم و بعد طرح یقه را بزنیم.
 • برای دوخت لباس دکلته بهتر است طرح آن را خیلی پایین نزییم، این کار باعث می‌شود عمل دوخت را بهتر انجام دهیم. بهترین اندازه برای زدن طرح دکلته دو سه سانتی متر بالاتر از حد دلخواه است.
 • در مرحله بعد باید پهلوها را بدوزیم و سپس خط طرح خود را کوک بزنیم.
 • در صورتی که لباس را پرو کردیم و متوجه شدیم که دکلته خیلی بالا و لباس بسته است، می‌توانیم آن را بازتر کرده و اصلاح نماییم. باید به این نکته نیز توجه نماییم که امکان اصلاح لباس در صورتی که از همان ابتدا خیلی باز باشد، وجود ندارد.
 • در دوخت لباس دکلته بهتر است یقه آن را زیاد باز نکنیم. برای این که بتوانیم طبق سلیقه خود میزان باز بودن یقه مشخص کنیم، باید در هنگام برش، به میزان زیادی زاپاس بگذاریم.

نکات پایانی در مورد دوخت لباس مجلسی

در آخر بهتر است با توجه به نکات زیر لباس مجلسی بدوزیم که شیک و زیبا باشد و حس تحسین افراد را برانگیزد:

استفاده از الگوی آستری برای دوخت لباس مجلسی

اگر برای دوخت لباس مجلسی از الگوی آستری استفاده کنیم، لباس خوش فرم‌تر می‌شود. بنابراین در مرحله دوخت لباس مجلسی سجاف و یا آستر هم در کنار آن برش زده می‌شود. الگوی آستری با الگوی بالاتنه مشابه اما دارای یک تفاوت می‌باشد و آن این است که برش عمودی در الگوی آستری بسته شده و به قسمت پایین سینه و یا ساسون انتقال می‌یابد. در هنگام استفاده از آستر برای این که شکل لباس خراب نشود، باید به این نکته نیز توجه نماییم که جای سرشانه و آستر در بالاتنه یکسان نباشد. چون اگر جای سرشانه و آستر یکسان باشد، باعث می‌شود دو درز روی یکدیگر افتاده و باعث بد ترکیبی لباس شود.

دوخت لباس مجلسی
استفاده از الگوی آستری

استفاده از آستر همرنگ لباس مجلسی

چنانچه در دوخت لباس مجلسی از آستر که باعث خوش فرم‌تر شدن لباس می‌شود، استفاده نماییم، باید آستری انتخاب کنیم که همرنگ با لباس ما است. در برخی مواقع نیز که پارچه لباس مجلسی ما نازک است، حتی می‌توانیم از آستری استفاده کنیم که جنس آن دقیقاً مشابه با جنس پارچه اصلی ما باشد. در صورتی هم که از آستری استفاده می‌نماییم که رنگ آن با رنگ پارچه اصلی ما همخوانی و هماهنگی ندارد، بهتر است قسمت بالاتنه لباس را از جنس پارچه اصلی بدوزیم تا ظاهر لباس مناسب از آب دربیاید.

استفاده از آستر ضد تعریق، قابل شستشو و مقاوم

جنس آستری که استفاده می‌نماییم، تاثیر به سزایی در زیبایی لباس و نیز راحتی ما خواهد داشت. بنابراین بهتر است از آستری استفاده نماییم که ضد تعریق، قابل شست و شو و مقاوم باشد. از طرفی بهتر است قبل از استفاده از آستر آن را ابتدا در آب سرد بیاندازیم، سپس آن را اتو کرده و بعد الگوی مورد نظر را روی آن بکشیم.

اگر قصد خرید و فروش لوازم شخصی خود از جمله لباس را دارید می‌توانید به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

7 دیدگاه دربارهٔ «چطور لباس مجلسی بدوزم؟»

 1. من خودم خیاطم جز مهم ترین اصول دوخت لباس مجلسی دقت و ظرافت بهخرج دادن هست وگرنه دونستن همه تکنیکها بدون دقت به تمیزی کار نتیجه ای نداره.

 2. برای طرح های مختلف لباس میتوانید از لباس های خوانندگان معروف خارجی هم استفاده کنید خیلی شیک هستن و در ایران این طرح های تکراری نیستن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *