بو کشیدن گربه‌ها از پشت یکدیگر

چرا گربه ها پشت همدیگر را بو می‌کنند؟

گربه‌ها معمولاً موجوداتی زیبا و ظریف هستند؛ اما زمانی که ناگهان بو کشیدن گربه‌ها از پشت یکدیگر را مشاهده می‌کنید، ممکن است برایتان عجیب باشد.

به همین دلیل این سؤال برای شما پیش می‌آید که چرا گربه‌ها پشت یکدیگر را بو می‌کنند؟

این رفتار به‌خصوص به خاطر نحوه ارتباط انسان‌ها، بسیار عجیب به نظر می‌رسد؛ اما درواقع این‌یک قسمت مهم از رفتار گربه‌ها محسوب می‌شود.

اگر شما به گربه‌ها علاقه دارید، اما در رابطه با چگونگی خرید گربه اطلاعی ندارید، مقاله‌ی نحوه خرید گربه را از دست ندهید.

بو کشیدن از پشت یکدیگر یک امر طبیعی، غریزی و اساسی است. این حرکت بسیار عجیب نوعی استقبال و آشنایی گربه‌ها با یکدیگر محسوب می‌شود.

گربه‌ها پس‌ از اینکه پشت یکدیگر را بو کردند، قفسه سینه و گردن یکدیگر را نیز بو می‌کنند. در این مقاله با ما همراه باشید تا دلیل این کار گربه‌ها را باهم بررسی کنیم.

آیا بو کشیدن گربه‌ها یکسان است؟

بله حتی گربه‌هایی که یکدیگر را به‌خوبی می‌شناسند و در کنار هم زندگی می‌کنند نیز این حرکت را انجام می‌دهند. آن‌ها این حرکت را برای فهمیدن چیزهای جدید و همچنین تقویت ارتباطشان با یکدیگر انجام می‌دهند.

این کار می‌تواند معادل سلام و احوال‌پرسی آن‌ها از یکدیگر باشد. گربه‌ها با استفاده از حس بویایی قوی خود با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

همچنین در اطراف مقعد گربه‌ها غدد چربی وجود دارند. گربه‌ها می‌توانند سیگنال‌ها و نشانه‌های شیمیایی ترشح‌شده از غدد چربی عرق سایر گربه‌ها را تشخیص دهند.

برای اینکه بهتر درک کنیم چگونه این کار باعث برقراری ارتباط بین آن‌ها می‌شود تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تفاوت ارتباط برقرار کردن گربه‌ها و انسان‌ها

در این قسمت می‌خواهیم چهار تفاوت اصلی در نحوه ارتباط برقرار کردن بین گربه‌ها و انسان‌ها را برایتان بازگو کنیم.

اگر با روش‌های نگهداری از گربه آشنا نیستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی چگونه از گربه مراقبت کنید؟ را نیز مطالعه کنید.

حس بویایی قوی گربه‌ها

اولین تفاوت بین ما و گربه‌ها حس بویایی است. گربه‌ها حس بویایی فوق‌العاده‌ای دارند که حدود 40 برابر حس بویایی انسان‌ها است.

دلیل حس بویایی قوی آن‌ها این است که بینی آن‌ها نسبت به بینی انسان‌ها دارای سلول‌های بویایی بسیار بیشتری است.

بو کشیدن گربه ها از پشت یکدیگر
حس بویایی قوی گربه ها

این حس بویایی به‌قدری در گربه قوی است که وقتی گربه‌ای وارد یک اتاق شود به‌راحتی می‌تواند تشخیص دهد که آیا قبل از او گربه دیگری در اتاق بوده است یا خیر. بو کشیدن گربه‌ها از پشت یکدیگر به دلیل حس بویایی بسیار قوی آن‌ها است.

همچنین اگر گربه‌ای هم بوده می‌تواند تشخیص دهید که آیا خوشحال بوده، استرس داشته یا هرگونه حالت دیگری که داشته را متوجه می‌شود. این ویژگی بسیار جذاب و فوق‌العاده فقط از طریق بو کردن بسیار عجیب و جالب است.

وجود غدد تعریق در گربه‌ها

تفاوت دوم در این است که گربه‌ها دارای غدد تعریق برجسته و همیشه فعالی هستند. این غدد در بعضی مناطق بدن گربه‌ها مانند سر، گردن، پنجه‌ها، قفسه سینه و انتهای دم آن‌ها وجود دارند.

گربه‌ها در اطراف مقعد خود نیز دارای غدد تعریق هستند. به همین دلیل تا حدی به این جواب رسیده باشید که چرا گربه‌ها پشت همدیگر را بو می‌کنند.

این غدد توسط ترشحات هورمونی داخل بدنشان رایحه‌ای از خود آزاد می‌کنند. بو کشیدن گربه‌ها از پشت یکدیگر به دلیل آزاد شدن همین رایحه است.

رایحه‌ای که در محیط اطراف پخش می‌شود، شامل اطلاعاتی است. این اطلاعات شامل نوع جنسیت گربه، تغذیه او و حتی نشانه‌های حالات احساسی او مثل خوشحالی، ناراحتی و … هست.

وجود اندام جاکوبسون در گربه‌ها

سومین تفاوت اصلی ما و گربه‌ها در وجود اندامی به نام جاکوبسون (به این اندام vomeronasal نیز گفته می‌شود) است که در گربه وجود دارد.

این اندام مملو از گیرنده‌های حسی خارجی است که باعث می‌شود گربه‌ها رایحه‌های شیمیایی داخل هوا را درک کنند. این اندام در بعضی حیوانات دیگر هم مثل سگ، مار و حتی فیل باهم وجود دارد.

هنگامی‌که مشاهده کردید گربه شما بینی خود را به سمت بالا متمایل کرده و لب‌های خود را حلقه می‌کند و چهره‌ی خنده‌داری به خود می‌گیرد، در واقع دارد از این اندام خود برای تشخیص بوهای اطراف استفاده می‌کند.

بو کشیدن گربه‌ها توسط یکدیگر

چهارمین تفاوت در این است که گربه‌ها برخلاف انسان‌ها یکدیگر را مرتباً بررسی می‌کنند. گاهی اوقات در عرض یک ساعت شاهد چندین بار بو کشیدن گربه‌ها از پشت یکدیگر خواهید بود.

آن‌ها از طریق این روش هرگونه تغییر در حالت همدیگر را بررسی می‌کنند. برخی معتقدند بو کشیدن گربه‌ها از پشت یکدیگر در واقع می‌تواند تنش و استرس را در آن‌ها برطرف کند.

هنگام مشاهده بو کشیدن گربه‌ها از پشت یکدیگر

رفتارشناسان معتقد هستند که اگر مشاهده کردید که بو کشیدن گربه‌ها از پشت یکدیگر به‌صورت دوستانه در حال انجام شدن است، به‌هیچ‌عنوان مانع کار آن‌ها نشوید.

این کار برای ما انسان‌ها مثل این است که در حال سلام و احوال‌پرسی با دوستتان هستید. هنگامی‌که در حال دست دادن هستید اگر فرد دیگری بیاید و مانع از معاشرت کردن شما شود، بسیار احساس بدی به شما دست می‌دهد.

ولی اگر مشاهده کردید که بو کشیدن گربه‌ها از پشت یکدیگر دارد به خشونت و درگیری بین آن‌ها کشیده می‌شود، حتماً گربه خود را از آن گربه دیگر دور کنید.

بو کشیدن گربه ها از پشت یکدیگر
بو کشیدن گربه ها از پشت یکدیگر

این درگیری به این دلیل است که در بعضی موارد گربه‌ها نسبت به اینکه گربه دیگری آن‌ها را بو بکشد حالت تهاجمی می‌گیرند. درنهایت ممکن است این حالت تهاجمی باعث درگیری و آسیب رساندن آن‌ها به یکدیگر شود.

اگر نگران حالت تهاجمی و درگیری گربه‌ها با یکدیگر هستید، مطلب تربیت گربه می‌تواند برای شما مفید واقع شود.

سخن پایانی

گربه‌ها حیواناتی با حس بویایی فوق‌العاده هستند که از این حس برای ارتباط برقرار کردن با سایر گربه‌ها استفاده می‌کنند. همچنین می‌توانند با بو کشیدن از حالات روحی و جسمی سایر گربه‌ها مطلع شوند.

اگر برایتان این سؤال پیش‌آمده بود که چرا گربه‌ها پشت همدیگر را بو می‌کنند؟ باید بدانید که این کار نوعی احوال‌پرسی کردن در آن‌ها محسوب می‌شود.

به پایان این مقاله رسیدیم، امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع حیوانات می‌توانید به وبلاگ واسط کالا سر بزنید.

همچنین برای خریدوفروش حیوانات خانگی خود می‌توانید به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید. سپس می‌توانید حیوان خانگی موردنظر خود را با مناسب‌ترین قیمت خریداری کنید.از همراهی شما سپاسگزاریم.
منبع:

petplace.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *