چرا ماشین شتاب ندارد

چرا ماشین شتاب ندارد؟

تاکنون این تجربه را داشته‌اید که اتومبیلتان با کاهش شتاب مواجه شده باشد و کارایی آن با اخلال مواجه گردد؟ چنانچه با این مشکل روبه رو شده اید و دلایل کاهش شتاب خودرو را نمیدانید در ادامه واسط پت را همراه کنید.

در ادامه بعد از توضیح دلایل افت شتاب خودرو راه کار هایی برای افزایش سرعت و شتاب خودرو را به شما میگوییم.

دلایل کاهش شتاب خودرو

وقتی که موتور تنظیم بباشد و پمپ بنزین به درستی کار کند؛ اتوموبیل باید بدون وقفه به پدال گاز واکنش دهد. یعنی وقتی پدال گاز را فشار میدهید شتاب خودرو افزایش یابد.

در صورت وجود مشکل و عدم واکنش خودرو به پدال  گاز، ممکن است درشتاب گیری های اولیته مثل چراغ قرمز با مشکل مواجه شوید.

آگاه باشید که این موضوع می‌تواند روی رمپ‌ها و بالأخص در تقاطعات مخاطره آمیز باشد.

امروزه، اتومبیل‌های پیشرفته سیستم بسیار پیچیده‌ای دارند که سوخت را به موتور ماشین تحویل می‌دهند. پس از آن از طریق اگزوز گازهای خروجی را بیرون می‌دهند. دانستن این مطلب برایتان حائز اهمیت است که کاستی در هر یک از بخش‌های این سیستم سبب خواهد شد که سرعت اتومبیلتان کاهش یابد.

در اغلب موارد می‌توان مشکل را در سیستم سوخت رسانی عیب یابی نمود.

توجه کنید؛ اگر خودرو شما مشکل افزایش سرعت دارد باید سریع به تعمیر گاه مراجعه کنید. در صورت بی توجهی و عدم تعمیر خودرو ممکن است برای خودتان یا سرنشینان خودرو حادثه ای ناگوار رخ دهد.

دلایل متعددی در رابطه با کاهش شتاب خودرو وجود دارد که در ادامه به رایج‌ترین دلایلی که سبب این عیب در اتومبیلتان می‌شود می‌پردازیم.

دلایل کاهش شتاب خودرو
پاسخ کلی کاهش شتاب خودرو

بسته شدن فیلتر سوخت اتومبیل

همان‌طور که خود شما هم مستحضر می‌باشید جدا کردن مواد زائدی که در سوخت وجود دارد وظیفه‌ای است که فیلتر سوخت به عهده دارد.

هنگامی که فیلتر بسته ‌شود این امکان وجود دارد که سوخت ارسالی به انژکتور ها محدود شود. محدود شدن سوخت ارسالی به انزکتور یکی از دلایل کاهش شتاب خودرو است.

با توجه به این‌که فیلترهای سوخت دارای ماهیتی عملکردی می‌باشند بهتر است به طور منظم جایگزین گردند.

خرابی یا مسدود شدن انژکتور

گرفتگی و خرابی انژکتور یکی از شایع ترین دلایل کاهش شتاب خودرو است.

احتمالاً خود شما هم می‌دانید که آلودگی در سوخت مصرفی امکان انسداد انژکتورها را فراهم می‌نماید.

با توجه به این موضوع، شما باید به کیفیت سوختی که داخل باک خودرو می‌ریزید دقت کنید. متاسفانه کیفیت بنزین در کشور ما بسیار پایین است و تنها راه جلوگیری از گرفتگی انژکتور تعویض به موقع صافی بنزین است.

انژکتورها گذرگاه‌های بسیار کوچکی دارند که سوخت از آن‌ها عبور می‌نماید. بسته شدن این گذرگاه‌های کوچک با گذشت زمان، از انتقال سوخت جلوگیری خواهد نمود.

نشتی داشتن سیستم خلأ

احتمالاً میدانید وجود نشتی در سیستم خلأ می‌تواند منجر به کاهش توانایی سیستم کامپیوتری ماشین برای تنظیم نسبت سوخت و هوای مناسب گردد.

لازم است بدانید که نشت سوخت در سیستم خلأ که مسبب روشن شدن چراغ Check Engine هم می‌شود. نشتی در سیستم خلأ یکی از عواملی است که موجب افت شتاب خودرو میشود.

یکی از علائمی است که موجب می‌گردد شتاب گیری اتومبیلتان کاهش یابد و یا این گونه احساس کنید که خودرویتان از قدرت کافی برخوردار نیست.

شکسته شدن مبدل کاتالیستی

یکی دیگر از دلایل کاهش شتاب خودرو شکسته شدن مبدل کاتالیستی است.

در صورتی‌که مبدل کاتالیستی خراب شده و یا بسته شود پروسه عبور مقدار مناسب هوا به موتور سبب ایجاد بی‌نظمی خواهد شد.

در این حالت اتومبیلتان به آهستگی شتاب خواهد گرفت و خود شما هم این کاهش قدرت را حس خواهید کرد.

البته اگر تصمیم به تعمیر مبدل کاتالیستی داشته باشید باید هزینه زیادی صرف کنید.

آلودگی در حسگر جریان هوا

حسگر جریان هوا وظیفه دارد که حجم هوای ورودی به سیستم تزریق سوخت را بررسی نماید و اطلاعات را به کامپیوتر موتور انتقال ‌دهد.

پس از آن کامپیوتر نسبت مناسب ترکیب هوا و نیز سوخت را تنظیم می‌نماید.

آلوده شدن این حسگرها با گذشت زمان سبب کاهش کارایی آن‌ها می‌شود و منجر می‌شود که اطلاعات نادرست به کامپیوتر ارسال گردد. بنابراین اگر شتاب اتومبیلتان پایین است ممکن است نتیجه این باشد که اطلاعات به درستی از حسگر به کامپیوتر انتقال نمی‌یابد. روشن شدن check Engine یکی از نشانه های آلودگی در حسگر جریان هوا است.

سنسور فشار هوای ورودی
سنسور فشار هوای ورودی

نشتی خط انتقال سوخت

از دیگر دلایل کاهش شتاب خودرو نشتی در خط انتقال سوخت سبب تخلیه میزان زیادی از سوخت می‌گردد که همین امر موجب می‌شود سوخت مورد نیاز انژکتورها تأمین نشود.

لازم است بدانید که این مسئله علاوه بر این‌که بر راندمان خودرویتان تأثیر می‌گذارد شرایطی خطرناک برای سرنشینان اتومبیلتان ایجاد خواهد کرد.

در صورتی‌که از داخل اتومبیل خود بوی بنزین حس می‌کنید و یا لکه‌های نشتی بنزین را در زیر ماشین خود می‌بینید بایستی در اولین فرصت اتومبیل خود را بازرسی و تعمیر کنید.

نقص احتمالی در پمپ سوخت

یکی دیگر از دلایل کاهش شتاب خودرو این است که سوخت توسط پمپ سوخت از مخزن بنزین و از طریق خطوط به موتور سوخت انتقال پیدا می‌کند.

چنانچه پمپ اتومبیلتان بسته شود و یا ناکارآمد باشد سوخت کافی برای انژکتورها تأمین نخواهد گردید.

همین مسئله سبب خواهد شد که سرعت اتومبیلتان کاهش یابد و یا اگر سرعت خودرویتان بالا باشد ممکن است اتومبیلتان خاموش گردد.

چرا خودروهای گازسوز شتاب مناسبی ندارند؟

همه اتومبیل‌ها از بنزین به عنوان سوخت استفاده می‌کنند که بعدها تحت شرایطی خاص ممکن است به خودروهای گازسوز تبدیل می‌شوند.

همان‌طور که خود نیز مطلع هستید بنزین، سوختی مایع است که چگالی آن در مقایسه با گاز بسیار بیشتر است و هنگامی‌که به درون سیلندر توسط انژکتور پاشیده می‌شود به بخار بسیار غلیظی تبدیل می‌شود که میزان آن در مقایسه با همان مقدار گاز بسیار بیشتر است.

به عبارتی چنانچه اتاق اشتعال را پر از بخار بنزین نماییم مقدار بنزینی که بخار می‌شود در این ناحیه بیشتر از گازی خواهد بود که محفظه را پر می‌نماید. اگر بخواهیم به زبان ساده‌تر بیان کنیم باید بگوییم که چنانچه تعداد مولکول‌های گاز که اتاق اشتعال را پر می‌نماید ۱۵۰ عدد باشد تعداد مولکول‌های بخار بنزینی که اتاق اشتعال را پر خواهد کرد قریب به ۳۰۰ عدد خواهد بود.

در حقیقت هدف ما از این مثال ساده این بود که شما متوجه این موضوع شوید که در این شرایط به دلیل چگالی بالاتر قدرت بیشتری تولید خواهد کرد.

چرا گاز قادر نیست اتاق اشتعال را به خوبی پر کند؟

اما ممکن است برایتان سؤال پیش آمده باشد که چرا گاز قادر نیست که اتاق اشتعال را به خوبی پر کند؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که علت این موضوع این است که موتور بر پایه بنزین طراحی شده است.

همه راه‌هایی که ممکن است تا سوخت به داخل اتاق اشتعال برسد برای بنزین طراحی شده‌اند. به عنوان مثال قطر سوپاپ‌ها، راه‌های هوای سیلندر و نیز مانیفولد ورودی همه و همه بر طبق ورود هوایی که بنزین نیازمند آن می‌باشد طراحی گشته است.

چنانچه قرار باشد این راه‌ها بر طبق گاز طراحی شود باید دارای قطری بیشتر باشد که در این حالت ورود هوا نیز بسیار آسان‌تر هم خواهد شد. علاوه بر این بایستی میزان گازی که وارد سیلندر می‌شود افزایش یابد.

در این شرایط است که شکل اتاق اشتعال هم دچار تغییر می‌شود و برای سوزاندن گاز، شکل می‌گیرد. افزون بر این مشکلات بنزین را نخواهد داشت. یعنی نیازی ندارد که از حالت مایع به بخار تغییر حالت دهد، علاوه بر این در شرایط سرد هم تقطیر نخواهد شد و نهایتاً ترکیب سوخت با هوا بسیار بهتر خواهد شد.

آلودگی بسیار پایین CNG از دیگر مزایای آن است. به طوری‌که در مقایسه با بنزین بسیار پاک بوده و میزان آلودگی آن نیز کم‌تر است که بعد از سوختن در سیلندر، گازهای سمی اعم از CO و NOX بسیار کم‌تری تولید می‌نماید. همین امر موجب می‌شود که نیاز به کاتالیست بسیار کم باشد و در نتیجه سبب خواهد شد وزن اتومبیل پایین بیاید.

دلایل کاهش شتاب خودرو
ماشین گازسوز

نکته

چنانچه دقت کرده باشید متوجه خواهید شد که دستیابی به این مزایا با طراحی موتورهای گازسوز در دسترس قرار خواهند گرفت.

همان‌طور که خود می‌دانید امروزه در کشور موتورهای گازسوز زیاد است اما موتوری که بر طبق گاز طراحی شده باشد بسیار کم است. با این وجود موتور ملی که در کشورمان به تولید می‌رسد در این شرایط به سر می‌برد و اتاق اشتعال بر طبق گاز طراحی شده است ولی تیراژ آن بسیار کم است.

افزون بر این جایگاه‌های سوخت‌گیری گاز به اندازه کافی وجود ندارد و رانندگان زیادی هم هستند که از پایین بودن فشار گاز گله و شکایت دارند.

گفتنی است که کشورهای دیگری همچون روسیه، ایتالیا و غیره دارای خودروهای گازسوز هستند اما هرگز به سوی تک محوری شدن گاز نرفته‌اند.

موتورهای دیزلی، گازوئیل و نیز خودروهای هیبریدی قادرند جایگزین ماشین‌هایی شوند که فقط با بنزین کار می‌کنند.

سوخت CNG

مسائلی که مطرح گردید مشکلات و موانعی هستند که بر سر راه خودروهای گازسوز وجود دارند که برای رفع این مشکلات بایستی در ابتدا موتورهایی که پایه گازسوز دارند توسعه پیدا کنند و به تعداد زیادی از آن‌ها تولید شود و همچنین تأمین گاز آن‌ها به آسانی صورت گیرد.

در مجموع به جرأت می‌توان گفت CNG سوختی پاک و پر قدرت است که استفاده از آن جهت حمل و نقل بسیار به صرفه خواهد بود و لازم است که استفاده از آن توسعه پیدا کند.

سیستم‌هایی که از این نوع سوخت‌ها بهره می‌برند روز به روز در حال پیشرفت و تکامل هستند و می‌توانند راندمان و قدرتی بالاتر از بنزین تولید نمایند. البته بهتر است بدانید که همه سوخت‌های نام برده شده سوخت‌های فسیلی هستند و زمانی خواهد رسید که به پایان برسند پس بایستی به سوی منبعی رفت که نامحدود بوده و قابل از سرگیری باشد.

تا این‌جا به سؤال چرا ماشین شتاب ندارد پاسخ دادیم حال بهتر است راهکارهایی ارائه دهیم تا در صورتی که با کاهش سرعت و شتاب خودرو مواجه شدید اقدامات لازم را انجام دهید.

بررسی عوامل کم شدن کشش خودرو

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که در حین رانندگی متوجه شده‌اید که ماشین شما همان ماشین همیشگی که با آن رانندگی می‌کنید نیست و شتاب و سرعت آن با روزهای قبل فرق دارد. بالأخص اگر عادت دارید که با سرعت زیاد رانندگی نمائید در این صورت زودتر متوجه کم شدن شتاب و سرعت ماشین خود خواهید شد.

قطعاً در این هنگام ذهنتان درگیر این مسئله شده است. اما ما در این‌جا چند نکته را یادآوری می‌کنیم که هنگام مواجه شدن با مشکلی در خصوص شتاب و سرعت اتومبیلتان می‌توانید آن را حل نمائید.

مواردی که لازم است هنگام کم شدن کشش خودروی خود بررسی و به آن رسیدگی کنید عبارتند از:

بررسی روغن موتور خودرو

روغن موتوری که در هر خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد از نوع خاصی است به همین علت بایستی شما دقت لازم را در خصوص انتخاب روغن خودرو به خرج دهید. البته بایستی این نکته را هم مد نظر قرار دهید که بعد از این‌که مسافتی را طی کردید باید روغن موتور اتومبیلتان را عوض کنید.

همان‌طور که خود نیز مستحضر هستید این مسافت وابسته به خودرو و نیز به نوع روغن خواهد بود.

نکته دیگری که ذکر آن خالی از لطف نیست استفاده کردن از روغن موتور اصلی است؛ زیرا متأسفانه امروزه روغن‌های تقلبی و بی‌کیفیت روانه بازار شده‌اند.

دلایل کاهش شتاب خودرو
بررسی روغن موتور خودرو

در رابطه با کم شدن روغور خودرو، خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

چرا ماشین روغن کم می‌کند؟

چک کردن فیلتر روغن موتور اتومبیل

قطعاً شما خود آگاهی دارید که باید هر بار که روغن اتومبیلتان را تعویض می‌کنید فیلتر روغن را هم عوض نمائید و نمونه جدید را جایگزین نمائید.

شایان ذکر است که حتی چنانچه ظاهراً فیلتر روغن نیازمند تعویض نباشد بایستی این کار را انجام دهید؛ اما لازم است برای این‌که سلامت و کارایی خودروی خود را تضمین کنید آن را تعویض نمائید.

چک کردن حسگر گاز خودرو و فیلتر هوای اتومبیل و دیسک صفحه

از آن‌جائیکه امکان دارد حسگر خودرو دچار آسیب شود لازم است که هر چند وقت یکبار آن را مورد بازبینی قرار دهید.

همچنین یکی از قطعاتی که بر روی کارایی اتومبیل تأثیر و ارتباط کاملاً مستقیم دارد دارد فیلتر هوا است.

توجه داشته باشید که نکته حائز اهمیت جریان هوای ورودی به موتور می‌باشد پس مرتباً فیلتر هوای اتومبیلتان را تعویض نمائید.

همانند همه قطعات مصرفی ماشین، صفحه و دیسک هم دارای یک عمر مفید می‌باشند به گونه‌ای که تمام شدن آن‌ها دارای تأثیر زیادی در کارایی خودرو خواهد بود. بنابراین سعی کنید بررسی صفحه و دیسک را اولویت قرار دهید و در صورتی هم که نیاز به تعویض هر یک باشد این کار را انجام دهید.

چک کردن انژکتور و دلکو

چنانچه خودروی جدید دارید انژکتور آن را پاک کنید و اگر خودروی قدیمی دارید دلکو آن را چک کنید.

یکی از عواملی که تأثیر بسزایی در کارایی خودرو دارد تمیز بودن انژکتور است. البته چنانچه در این کار تخصص ندارید اقدام به تمیز کردن انژکتور نکنید چرا که شست و شوی آن بر عهده تعمیر کار باتجربه و کارآزموده خواهد بود.

هنگامی‌که عملکرد اتومبیلتان افت پیدا کرد به شما توصیه می‌کنیم این مورد را حتماً با تعمیرکاری که مورد اعتمادتان است در میان بگذارید.

گاز خوردن بی دلیل خودرو
چک کردن انژکتور

نکته

با توجه به مطالبی که در بالا بیان شد پس از این‌که دلایل کاهش شتاب خودرو رو آموختیم، یک مکانیک سیار به محلی که خودرویتان در آن‌جا قرار دارد مراجعه خواهد کرد تا علت بروز مشکل کاهش اتومبیلتان را از شما جویا شود پس از آن مکانیک یک گزارش بازرسی دقیق را که شامل قطعات مورد نیاز، هزینه تعمیرات و دامنه خرابی است را به شما ارائه خواهد داد. سپس مکانیک سیستم سوخت اتومبیلتان را جهت رسیدگی به داشتن نشتی و یا نداشتن نشتی و همچنین قطعات معیوب بررسی می‌نماید.

این پروسه شامل مواردی همچون بررسی پمپ سوخت، بررسی حسگرهای جریان هوا، تزریق سوخت، بررسی فیلتر سوخت و دیگر اجزای مهم است.

در برخی از موارد هم ممکن است که مکانیک به تست اتومبیلتان به صورت عملی برای رسیدگی و تشخیص دقیق عیب بپردازد.

میزان اهمیت رسیدگی و تعمیر مشکل نداشتن شتاب اتومبیل

نکته مهمی که حتماً لازم است بدانید این است که خودرو هنگامی‌که به آهستگی شتاب می‌گیرد امکان این وجود دارد که پیامدهای خطرناک و ناگواری برای شما و برای سرنشینان اتومبیلتان به وجود آورد.

چنانچه به این مشکل اتومبیل خود بی‌توجهی نشان دهید و در صدد حل مشکلات ابتدایی در سیستم سوخت رسانی خود بر نیایید با مشکلات بیشتر و پیچیده‌تری مواجه خواهید شد که در انتهای کار شما را مجبور به صرف هزینه‌های بیشتری خواهد کرد. حتی ممکن است اتومبیلتان روشن نشود. بنابراین چنانچه پی بردید که اتومبیلتان دارای شتاب کندی است فوراً به مکانیک مراجعه کنید تا مشکل شتاب اتومبلیتان را رفع نماید.

نکته مهمی که ذکر آن خالی از لطف نیست این است که اگر مهارت لازم را در زمینه عیب یابی و یا باز و بسته نمودن قطعات اتومبیل ندارید قطعات حساس خودرویتان را دستکاری نکنید.

نهایتاً باید نکته‌ای را در نظر داشته باشید و آن این است در تعداد زیادی از خودروها بهره‌گیری از بنزین سوپر سبب می‌شود عملکرد خودرو بهبود یابد البته بایستی اکتان بنزینی که کارخانه پیشنهاد می‌کند را هم مد نظر داشته باشید.

در اتومبیل‌هایی که گران قیمت هستند استفاده از بنزین سوپر حائز اهمیت خواهد بود زیرا کیفیت بنزین‌هایی که در کشورمان وجود دارد مورد گفت‌‌و‌گوست.

افزون بر این برای این‌که کیفیت بنزین خود را بالا ببرید می‌توانید از اکتان بوستر استفاده نمائید. البته گفتنی است که برای استفاده از بنزین بوستر بایستی دقت لازم را به عمل آورید زیرا متأسفانه امروزه نمونه‌های بی‌کیفیتی با قیمتی کمتر در بازار عرضه می‌شوند.

کلام آخر

به پایان مقاله معرفی دلایل کاهش شتاب خودرو رسیدیم. امیدواریم که خواندن این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

اگر شما قصد دارید که خودروی مورد نظر خود را با قیمت مناسب خرید و فروش کنید کافیست به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

5 دیدگاه دربارهٔ «چرا ماشین شتاب ندارد؟»

  1. سلام و خسته نباشید . تشکر میکنم از شما دوستان. عزیز بابت زحماتتون . من که از خریدم راضی بودم امیدوارم بقیه دوستان هم راضی باشنٕ پن

  2. سلام لطفاً جواب بدید کلافه شدم بس مکانیک عوض کردم .پیکان ۸۲ انژکتور سیفون بنزین و،روغن ،صافی بنزین فیلتر هوا ،فیلتر روغن ،نو گذاشتم انژکتور شستشو اورنگهاش عوض کردم،شمع ها دو زمانه مشکل ندارن،دو بار فیلتر گیری کردم ماشین تازه تعمیر البته رینگ صفر گذاشتم ،اما مشکل ماشین توحرکت ریپ میزنهی هرچه دنده بالا تر می‌ره بد تر میشه ،دیاگ زدم اراجیف میگن مثلاً صافی بنزین …عوض کن .ولی ارور خاصی نداشته.ما لطفاً راهنمایی کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *