گاز گرفتن سگ

چرا سگ ‌صاحبش را گاز می‌گیرد؟ دلیل گاز گرفتن سگ خانگی

هر شخصی که حیوان خانگی دارد، قطعاً دوست دارد با آن وقت بگذراند. سگ نیز به‌عنوان یک حیوان خانگی محبوب، یک همبازی خوب برای شما خواهد بود. بنابراین وقتی بهترین دوست شما، شما را گاز بگیرد نگران‌کننده است. بر اساس آمار به‌دست‌آمده می‌توان گفت که گاز گرفتن سگ در ایالات‌متحده بسیار رایج است. سالانه بیش از ۷۰۰۰۰۰ مورد گازگرفتگی شدید اتفاق می‌افتد.

همه سگ‌ها قادر به گاز گرفتن هستند. اگر سگ شما این کار را انجام داد، جای تعجب نیست زیرا این‌ یک غریزه طبیعی است. پس سؤال اصلی اینجاست که چه چیزی سگ شما را مشتاق به گاز گرفتن می‌کند؟ آیا عوامل خارجی وجود دارد که سگ شما را تحریک می‌کنند؟

نکته: مهم است بدانید که دقیقاً انگیزه سگ شما برای انجام این رفتار خاص چیست. زیرا گاهی اوقات نادیده گرفتن این رفتارها می‌تواند به یک مشکل اساسی تبدیل شود.

در ادامه مطلب شما را با دلایل گاز گرفتن سگ و راهکارهای جلوگیری از آن آشنا خواهیم کرد.

چرا سگ‌ گاز می‌گیرد؟

غالباً سگ‌ها زمانی گاز می‌گیرند که به طریقی احساس خطر می‌کنند. این‌ یک غریزه طبیعی است که هنوز در سگ‌های اهلی دیده می‌شود.

به همین دلیل بسیار مهم است همه‌کسانی که با سگ تعامل دارند. درک کنند چه چیزی ممکن است این رفتار پرخاشگرانه را تحریک کند.

دلایلی که ممکن است باعث گاز گرفتن سگ شوند:

 • یک سگ ممکن است برای دفاع از خود، قلمرو خود یا یکی از اعضای گله‌‎اش گاز بگیرد. یک سگ مادر نیز به‌شدت از توله‌سگ‌های خود محافظت می‌کند.
 • زل زدن به سگ یا ترساندن او زمانی که خواب است یا حتی نزدیک شدن ناگهانی به او از پشت سر، می‌توانند برخی از دلایل گاز گرفتن سگ باشند.
 • فرار کردن از سگ حتی در هنگام بازی نیز ممکن است یکی از دلایلی باشد که حیوان خانگی شما را تحریک به گاز گرفتن کند. ممکن است او با خود فکر کند این کار نیز بخشی از سرگرمی است. همچنین فرار می‌تواند باعث ایجاد رفتار گله‌ای یا تعقیب درنده در برخی نژادها شود.
 • آسیب و بیماری نیز از دلایل شایع گاز گرفتن سگ می‌باشند. اگر سگی احساس خوبی ندارد یا احساس درد می‌کند، حتی ممکن است تمایل نداشته باشد که افراد موردعلاقه‌اش به او نزدیک شوند یا او را لمس کنند.
چرا سگ‌ گاز می‌گیرد؟
چرا سگ‌ گاز می‌گیرد؟

نکته مهم

درک زبان بدن سگ به شما کمک می‌کند تا بهتر با حیوان خود ارتباط برقرار کنید. جالب است بدانید که بسیاری از حرکات سگ، علائم هشداردهنده خاص قبل از گاز گرفتن است.

این حرکات و رفتارها عبارت‌اند از: غرغر کردن، خیز برداشتن، بلند کردن خزهای روی بدن، حالت گوش‌ها و تکان دادن سریع دم.

به‌عنوان یک صاحب سگ، مهم است که هنگام تعامل با هر سگی به این موارد دقت کرده تا از خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

چگونه جلوی گاز گرفتن سگ خود را بگیریم؟

امروزه سگ‌ها همه‌جا هستند؛ بنابراین آگاهی از روش‌های جلوگیری از گاز گرفتن سگ یک ضرورت است.

اگرچه بعضی از سگ‌ها نسبت به سایرین رفتار دوستانه‌تری دارند اما هر سگی فارغ از نژاد یا اندازه، قادر به گاز گرفتن است. حتی بهترین سگ نیز ممکن است در صورت آسیب‌دیدگی یا ترس، حمله کند و گاز بگیرد.

همه کودکان و بزرگ‌سالان باید یاد بگیرند که چگونه خود را در برابر سگ‌ها ایمن نگه‌دارند. اما مهم است که صاحب سگ نیز در برابر رفتارهای حیوان خود مسئول باشد. خوشبختانه در صورت انجام اقدامات مناسب، می‌توان جلوی گازگرفتن سگ را گرفت.

به‌عنوان صاحب سگ، شما باید مسئولیت آموزش سگ خود و کنترل آن را در همه زمان‌ها بر عهده بگیرید. شما مسئول رفتار سگ خود هستید و اولین خط دفاعی در جلوگیری از گاز گرفتن سگ، خود شما هستید.

در ادامه‌ی مقاله ۱۱ مورد از کارهایی که انجام آن‌ها مانع گاز گرفتن سگ می‌شود را باهم مرور می‌کنیم.

اعتماد نکنید

با توجه به شرایط، هر سگی ممکن است شما را گاز بگیرد. اغلب افرادی که توسط سگ‌ها دچار گازگرفتگی می‌شوند، تصور می‌کنند سگ آن‌ها گاز نمی‌گیرد.

تصور نکنید که چون سگ نژاد یا اندازه خاصی است یا در گذشته هرگز پرخاشگری نشان نداده، گاز نمی‌گیرد. به هیچ سگی اعتماد نکنید و همیشه مراقب باشید.

آموزش دادن سگ

مهم این است که برای حفظ امنیت دیگران و جلوگیری از گاز گرفتن سگ خود هر کاری که می‌توانید انجام دهید. برای این کار نیاز است سگ خود را آموزش دهید و با او تمرین کنید تا درسی که آموخته‌ را از یاد نبرد.

سگ خود را اجتماعی کنید

به سگ خود اجازه دهید در شرایط آرام و مثبت با افراد مختلف ازجمله کودکان، افراد معلول و افراد مسن دیدار و معاشرت کند.

سگ خود را اجتماعی کنید
سگ خود را اجتماعی کنید

قرار دادن سگ در شرایط مختلف

سگ خود را به‌طور منظم در معرض موقعیت‌های مختلف مانند تعامل با سگ‌های دیگر، صداهای بلند، ماشین‌های بزرگ، دوچرخه یا هر چیز دیگری قرار دهید. این آموزش‌‌ها را در سنین پایین شروع کنید. این تجربیات به سگ شما کمک می‌کند که در سنین بالاتر از این موارد ترسی نداشته باشد و هنگام مواجه‌شدن با آن‌ها دچار استرس نشود.

توجه کردن

به سگ خود توجه کنید و آگاه باشید که چه مواردی ممکن است منجر به پرخاشگری حیوان شود تا بتوانید از گاز گرفتن سگ جلوگیری کنید.

اگر نمی‌توانید شرایط یا رفتار سگ را کنترل کنید. بهتر است قبل از اینکه همه‌چیز از کنترل خارج شود سگ خود را از محل دور کنید.

از زبان بدن سگ خود آگاه باشید

سگ‌ها برای برقراری ارتباط از زبان بدن استفاده می‌کنند. به آنچه سگ شما از طریق زبان بدن به شما می‌گوید توجه کنید. سگی که از حمله به قلمرو خود می‌ترسد یا از وضعیت خود ناراضی است، ممکن است گاز بگیرد.

رفتارهایی مانند نشان دادن دندان‌ها، برجسته کردن هیکل، سرپایین افتاده یا گوش‌هایی که به حالت عمودی و صاف بر روی سر قرارگرفته‌اند، از علائم ناراحتی سگ و گاز گرفتن آن است.

اگر متوجه شدید که سگی این نوع رفتار را نشان می‌دهد، کمی به او فضا اختصاص دهید و به دیگران هشدار دهید تا از گاز گرفتن سگ جلوگیری کنید.

برای ایجاد احساس امنیت، سگ خود را از شرایطی که باعث ناراحتی او شده است دور کنید.

به غرغرهای سگ توجه کنید

اگر سگ شما غرغر می‌کند قصد دارد به شما اطلاع دهد که از حضور یک شخص ناراحت است یا در یک موقعیت ناراحت‌کننده قرار دارد.

این‌یک پیام هشداردهنده است که ممکن است پس‌ازآن شما را گاز بگیرد.

غالباً هدف ما این است که به سگ‌های خود بیاموزیم غر زدن کار درستی نیست و نباید آن را انجام دهند. سگ شما ممکن است این درس را آن‌قدر خوب یاد بگیرد که در هیچ شرایطی غر نزند!

به همین دلیل است که ما اغلب داستان‌های گاز گرفتن سگ‌ها را بدون اخطار می‌شنویم. با جلوگیری از غر زدن آن‌ها، به سگ‌ها اجازه نمی‌دهیم که ناراحتی خود را بیان کند.

به غرغرهای سگ توجه کنید
به غرغرهای سگ توجه کنید

راه‌حل بهتر، توجه به شرایطی است که باعث غر زدن سگ شما می‌شود. آیا درحالی‌که شخصی به ظرف غذایش نزدیک می‌شود؟کودکی از کنارش می‌گذرد؟ یا وقتی شخص ناشناسی را می‌بیند، غر می‌زند؟

وقتی متوجه شدید که چرا سگ شما غر می‌زند، می‌توانید به سگ خود آموزش دهید که در آن شرایط کمتر عصبانی شود.

به‌این‌ترتیب شما مشکلی را که باعث پرخاشگری احتمالی می‌شود را اصلاح می‌کنید تا اینکه توانایی هشدار سگ خود نسبت به گاز گرفتن را از او بگیرید.

هنگامی‌که سگ شما در یک شرایط راحت باشد، دیگر نیازی به غر زدن نخواهد داشت.

از تنبیه بدنی استفاده نکنید

انتخاب کردن روش‌های تربیتی مانند حلقه‌های شوک و صداهای بلند روش‌های نادرستی برای تربیت سگ می‌باشند. در عوض دادن پاداش مداوم به سگ بسیار مؤثرتر است زیرا سگ‌ها همیشه می‌خواهند صاحبان خود را راضی نگه‌دارند.

هشدار به اطرافیان در صورت لزوم

اگر شک دارید یا می‌دانید سگ شما تمایلات پرخاشگرانه دارد، همیشه این موضوع را به دیگران هشدار دهید.

اجازه ندهید سگتان به مردم و سایر حیوانات نزدیک شود مگر اینکه شرایط به‌شدت تحت کنترل باشد. در صورت لزوم می‌توانید از پوزه‌بند نیز استفاده کنید.

حواستان به سگتان باشد!

همیشه سگ خود را با قلاده یا در محوطه‌ای محصور نگه دارید. قبل از رها کردن سگ در مناطق مجاز، سگ خود را خوب بشناسید. سگتان را همیشه را تحت نظر داشته باشید.

انجام موارد بهداشتی

واکسیناسیون سگ خود را (به‌خصوص واکسیناسیون هاری) انجام دهید و برای معاینات سلامتی به‌طور مرتب به دامپزشک مراجعه کنید.

چگونه می‌توان با سگ ارتباط ایمن برقرار کرد؟

سگ‌ها بامزه و دوست‌داشتنی هستند و اغلب رفتار دوستانه‌ای دارند. بنابراین جای تعجب نیست که با دیدن سگ هیجان‌زده شوید. بااین‌حال یک سگ می‌تواند به‌سرعت کسی را که نمی‌شناسد گاز بگیرد.

حتی اگر خودتان در خانه سگ ندارید، برای شما و سایر افراد خانواده ازجمله کودکان، مهم است که بدانید چگونه با سگ‌ها تعامل داشته باشید و نحوه و زمان نزدیک شدن به یک سگ را بدانید.

 • سعی نکنید بدون اجازه از صاحب سگ، به سگی ناآشنا نزدیک شوید یا او را لمس کنید. پس اگر صاحب سگ حضور ندارد، به او نزدیک نشوید.
 • هرگز به سگی که توله دارد، می‌خواهد بخوابد یا در حال غذا خوردن است نزدیک نشوید. سگ‌ها در این شرایط به‌احتمال‌زیاد تهاجمی هستند و به‌راحتی وحشت‌زده می‌شوند.
 • به سگ آسیب‌دیده نزدیک نشوید و سعی نکنید او را لمس کرده یا جابه‌جا کنید. در عوض برای کمک، با یک متخصص دامپزشکی یا کنترل حیوانات تماس بگیرید.
 • خردسال یا نوزاد را به هیچ دلیلی با سگ تنها نگذارید.
 • هنگامی‌که با یک سگ ناآشنا ملاقات می‌کنید، اجازه دهید او نزد شما بیاید، خم شوید و بگذارید قبل از نوازش دستتان را بو کند.
 • صورت خود را نزدیک سگ ناآشنا نکنید. این شامل به آغوش کشیدن و بوسه نیز می‌شود.
چگونه می‌توان با سگ ارتباط ایمن برقرار کرد؟
چگونه می‌توان با سگ ارتباط ایمن برقرار کرد؟
 • اگر سگی به شما نزدیک شد بی‌حرکت بمانید و از تماس چشمی خودداری کنید. هرگز ندوید، نترسید و فریاد نزنید. وقتی سگ جلوی شما قرار گرفت، به‌آرامی عقب بروید.
 • اگر سگ به شما حمله‌ور شد، در وضعیت جنینی به پهلو افتاده و سروصورت خود را بپوشانید. همچنین به یاد داشته باشید که خیلی ساکت و آرام باشید.

اقدامات پس از گاز گرفتن سگ

اگر سگ شما شخصی را گاز گرفت، مهم‌ترین نکته این است که سریع اقدام کنید. ابتدا سگ را داخل لانه‌اش حبس کرده و بلافاصله به قربانی کمک کنید.

در صورت امکان باید جای گازگرفتگی را کاملاً با صابون و آب گرم بشویید و سپس بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

اگر مشکوک هستید که حیوان خانگی شما بیمار است، بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید. برای سوالات مربوط به سلامتی، همیشه با دامپزشک خود مشورت کنید، زیرا آنها حیوان خانگی شما را چکاپ کرده‌اند، سابقه سلامتی‌اش را می‌دانند و می‌توانند بهترین توصیه ها را به شما داشته باشند.

چرا سگ‌ها رفتار پرخاشگرانه‌ای دارند؟

اولین قدم برای جلوگیری از این رفتار این است که بفهمید چه چیزی باعث پرخاشگری سگ شما شده است.

بعضی از افراد هنگامی‌که سگ در حال خوردن یا جویدن استخوان است، به او نزدیک می‌شوند که کار اشتباهی است.

برخی سگ‌های دیگر نسبت به کودکان یا غریبه‌ها واکنش تهاجمی نشان می‌دهند.

بعضی از سگ‌ها در برابر حیوانات دیگر، مثلا گربه‌ها رفتار پرخاشگرانه دارند یا به سمت اشیا بی‌جان مانند چرخ، وسایل نقلیه یا وسایل حیاط حمله‌ور می‌شوند.

نکته کلیدی که باید به خاطر داشته باشید این است که تا زمانی که دلیل رفتار پرخاشگرانه سگ خود را ندانید نمی‌توانید طرحی برای اصلاح رفتارش ارائه دهید.

انواع پرخاشگری قبل از گاز گرفتن سگ

در ادامه انواع این پرخاشگری را با هم بررسی خواهیم کرد.

پرخاشگری قلمرویی

سگ از فضای لانه‌ی خود یا خانه شما در برابر هر چیز یا هر کسی که متجاوز به شمار می‌رود دفاع می‌کند.

پرخاشگری محافظتی

سگ از اعضای خانواده خود در برابر حیوان یا شخص دیگر محافظت می‌کند. سگ‌های مادر همچنین از توله‌سگ‌های خود بسیار محافظت می‌کنند و ممکن است با هرکسی که به آن‌ها نزدیک شود خصمانه رفتار کند.

پرخاشگری تصرفی

سگ از غذا، اسباب‌بازی‌ها، استخوان‌ها یا هر چیز دیگری که برایش ارزش دارد محافظت می‌کند. این کار گاهی اوقات حفاظت از منابع نامیده می‌شود و موجب گاز گرفتن سگ می‌شود.

پرخاشگری دفاعی

سگ ابتدا برای دفاع از چیزی حمله کرده و بعد عقب‌نشینی می‌کند. این سگ‌ها به‌طورکلی نشانه‌های دیگری هم قبل از گاز گرفتن نشان می‌دهند به این معنی که می‌خواهند تنها بمانند؛ مانند سر برگرداندن.

پرخاشگری اجتماعی

سگ در موقعیت‌های اجتماعی به سگ‌های دیگر واکنش تهاجمی نشان می‌دهد. سگ‌هایی که به‌درستی با سایر سگ‌ها معاشرت ندارند، ممکن است پرخاشگری از خود بروز دهند.

انواع پرخاشگری سگ
انواع پرخاشگری قبل از گاز گرفتن سگ


پرخاشگری ناشی از درد

سگ هنگام آسیب‌دیدگی یا درد از خود رفتارهای پرخاشگرانه نشان می‌دهد.

پرخاشگری مربوط به رابطه جنسی

دو سگ نر یا دو سگ ماده هنگام رقابت برای جلب‌توجه جفت خود پرخاشگر می‌شوند.

راهکارها و ملاحظات بیشتر

سگ‌ها نیز گاهی اوقات فقط از روی بی‌حوصلگی گاز می‌گیرند.

دقیقاً مانند همتایان انسانی خود، سگ‌ها نیز در شرایطی صبر و تحمل خود را از دست می‌دهند؛ با این تفاوت که سگ‌ها در آن شرایط گاز می‌گیرند. این مشکل معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که کودک یا حیوانات خانگی دیگر شما دائماً به سگ نزدیک شوند.

بچه‌های کم سن و سال به‌خوبی یاد نگرفته‌اند که چگونه به‌درستی با حیوانات خانگی برخورد کرده و با آن‌ها تعامل داشته باشند؛ بنابراین ممکن است از مرز عبور کنند و باعث ناراحتی سگ شما شوند.

ساده‌ترین راه برای جلوگیری از گاز گرفتن سگ و یادگیری این رفتار توسط سگ، آموزش صحیح است.

نکته: برای کمک به سگتان در یادگیری رفتارهای موردنظر، بسیار مهم است که از روش‌های آسیب‌زا مانند قلاده‌های شوک دار و پوزه‌بند استفاده نکنید.

دندان سگ شما در ابتدا یک عضو مهم و کاربردی برای حیوان است؛ اما او به ابزار مناسب برای ارتباط برقرار کردن با اطرافیان نیاز دارد. اینجاست که آموزش به سگ بسیار مهم می‌شود.

کلام آخر

هیچ‌کس دوست ندارد که با گاز گرفتن سگ مواجه شود.

به همین دلیل ضروری است که از لحظه ورود سگ به خانه، شروع به آموزش کنید. گاز گرفتن اسباب‌بازی یا استخوان را تشویق کنید و هنگام انجام کارهای درست به او پاداش دهید.

با انجام ورزش، پرخاشگری و انرژی بیش‌ازحد او را تخلیه کنید. پس از کمی تلاش متوجه خواهید شد علاوه بر اینکه سگ شما عادت گاز گرفتن خود را ترک کرده است، خیلی از رفتارهای نامناسب دیگر را نیز انجام نمی‌دهد.

گاز گرفتن، یکی از عادت‌ها و رفتارهای نامناسبی است که سگ شما می‌تواند از خود نشان دهد. ما در مقاله ترک عادت گاز گرفتن سگ به طور کامل به راه‌حل این موضوع پرداخته ایم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه این مقاله را مطالعه کنید.

مسئله مهم این است که در مرحله اول نباید اجازه دهید که این رفتار برای سگ شما تبدیل به یک عادت شود؛ اما اگر این اتفاق رخ داد. این مقاله می‌تواند به شما کمک کند.

شما همچنین می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت مقالات مرتبط با سگ‌ها و سایر حیوانات را مطالعه کنید. همچنین اگر قصد خرید و فروش حیوانات خانگی یا وسایل دست دوم خود را دارید، اپلیکیشن واسط کالا بهترین گزینه برای خریدوفروش اجناس با مناسب‌ترین قیمت‌ها است.


منابع
wagwalking.com
thesprucepets.com

8 دیدگاه دربارهٔ «چرا سگ ‌صاحبش را گاز می‌گیرد؟ دلیل گاز گرفتن سگ خانگی»

 1. سلام من یه سگ ماده دوساله نژاد باسنجی دارم چون همسرم حساسیت داره و دوست نداره سگ توی خونه بچرخه یه اتاق با تراس به سگم اختصاص دادیم گاهی هم اجازه می‌دهیم بیاد توی محیط خونه و روزی دوبار باهاش بازی میکنیم
  مشکل اینه که وقتی میارم پیش خودم و بعدش می‌خوایم ببریم توی اتاقش بشدت عصبانی میشه و گاز میگیره البته چند ماهیه این طوری شده
  روش هایی رو امتحان کردیم ولی جواب نمی‌ده
  مثلاً مقداری تز غذاش رو با دست خودم بهش میدم
  و اینکه خیلی نوازشش میکنم

  1. سلام پریسا جان وقتتون بخیر
   از اونجایی که میگین چند روش رو امتحان کردین و جواب نگرفتین، باید از دامپزشک مشورت بگیرین تا راههای بیشتری رو بهتون پیشنهاد بدهند.
   شما میتونین وارد کانال واسط پت در ایتا شوید و درخواست مشاوره آنلاین با دامپزشک واسط پت رو بدهید و یا اینکه درخواستتون رو به شماره ۰۹۳۰۱۷۱۷۵۲۰ ارسال کنین.

 2. سلام
  من یک سگ تریر ۱۵ ماهه دارم ، که چون هم خونه داشتم دچار تربیت چند دست شده ، مثلا وقتایی که من دعواش کردم یا تنبیهش کردم به خاطر اشتباهاتش دیگران سریعا بهش محبت کردن یا چیزی رو که من بهش نمی‌دادم براش ضرر بوده رو یواشکی بهش دادن ، الان اینجوری شده که مثلا من یه نفر کنارم باشه همش اول می‌ره به سمت اون نفر ، وقتی از خونه وارد میشم و سه بار تا به حال به خاطر اینکه مثلا می‌دونه من اجازه نمیدم غذاهای انسان بخوره با پرخاشگری من دست منو گاز گرفته یا برخلاف من لج می‌کنه و رفتار می‌کنه جوری شده که همش با هم در جنگ شدیم چیکار میتونم بکنم حس میکنم سگم از من متنفر شده و خیلی این موضوع منو رنج میده و من همیشه یک هم خونه دارم و تنها زندگی نمیکنم

  1. سلام دوست عزیز
   سعی کنین روابطتون رو با سگ بهتر کنین؛ هر چیزی که خواست، به جز چیزهایی که برایش ضرر داره، بهش بدین.
   به هم‌خونه‌ای بگین خیلی به سگتون توجه نکنه؛ تا رفتارش با شما خوب بشه.
   از این به بعد هر زمان وارد خونه می‌شوید، مقداری غذای خشک یا غذایی که دوست داره رو بهش بدین.
   موفق باشین🌹

 3. سلام من یک سگ دوماهه پامرشیتزو دارم خیلی باهوشه و تو هفته اول جای دستشوییشو یاد گرفت ولی خیلی گاز میگیره تقریبا همه لباسامو پاره کرده و جای دندوناش رو دستو پامه همش از کلمه نه خیلی استفاده میکنم ولی گوش نمیده بی محلی هم میکنم لج میکنه و سرجاش جیش نمیکنه

  1. سلام سحر عزیز
   وقتی شما رو گاز میگیره نباید عکس العمل نشون بدین؛ حتی نباید دعواش کنین؛ چون فکر میکنه تونسته توجه شما رو جلب کنه و بازم این کار رو تکرار میکنه.
   بهتره موقع گاز گرفتن یک اسباب بازی داخل دهانش بذارین یا حواسش رو پرت کنین و در نهایت با کم‌محلی به او بفهمانید کارش اشتباهه

 4. سلام من یه شیتزو نره ۴ ماهه دارم که یه چهار پنچ روزی میشه که اوردیمش خونه خیلی بازیگوشه و باهامون کنار میاد ولی گاز میگیره البته فقط منو بقیه اعضای خانواده رو گاز نمیگیره شایدم ازشون حساب میبره😅رفتار خوبی هم باهاش دارم و غذاش رو هم همیشه خودم میدم جوری نیست که بگم ازم بدش میاد یا میترسه فکر میکنین واسه چی اینجوری میکنه

  1. سلام کاربر عزیز
   دقت کنید تا متوجه شوید، سگ در چه زمانی و هنگام انجام کدام رفتار توسط شما، شما را گاز میگیرد؛ احتمالاً یکی از کارهای شما را دوست ندارد؛ مثلاً نوازش کردن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *