شستن خرگوش

روش‌های اصولی شستن، حمام کردن و سشوار خرگوش

خرگوش‌ها حیواناتی بسیار باهوش و بازیگوش هستند. در این مقاله سعی داریم اطلاعاتی در زمینه‌ی شستن خرگوش در اختیار شما قرار دهیم، پس تا پایان با ما همراه باشید.

جالب است بدانید خرگوش‌ها اغلب برای تمیز کردن خودشان نیازی به کمک ما ندارند.

نکته بسیار مهم در رابطه با شستن خرگوش این است که نباید حیوان را سریع داخل آب انداخت. اگر این کار را انجام دهید، ممکن است خرگوش شما دچار هیپوترمی یا همان شوک شود که عواقب خطرناکی در پی خواهد داشت.

به همین دلیل نباید خرگوش خود را کامل بشویید. بهتر است یاد بگیرید که او را تمیز کنید بدون اینکه داخل آب بیندازید.

آیا خرگوش‌های خانگی را باید بشوییم؟

خرگوش‌ها کاملاً تمیز هستند و تقریباً هرگز به حمام احتیاج ندارند. حمام بردن آن‌ها حتی می‌تواند مضر باشد؛ زیرا این حیوانات بسیار از آب وحشت دارند.

اگر پس از شستن خرگوش‌ها آن‌ها را به‌خوبی خشک نکنید ممکن است لرز کنند. حتی ممکن است سرما بخورند و دچار ذات‌الریه، عفونت‌های تنفسی، هیپوترمی و سایر بیماری‌ها بشوند.

بهتر است فقط زمانی خرگوش را حمام کنید که یک دامپزشک آگاه و متخصص به شما اجازه این کار را بدهد.

مراحل نظافت و شستن خرگوش

شاید برای شما هم این سؤال پیش بیاید که چگونه باید خرگوش را بشوییم؟

نظافت و شستن خرگوش مراحل و روش‌های گوناگونی دارد که در ادامه آن‌ها را باهم بررسی می‌کنیم.

استفاده از شانه

مو‌های خرگوش خود را شانه بزنید که تا حدودی بدن او از آلودگی و گردوخاک‌ پاک شود. اکثر خرگوش‌ها خودشان هم عاشق این هستند که پوست و موی آن‌ها با استفاده از یک شانه تمیز شود.

شانه مخصوص این کار باید دندانه ریز باشد. حتماً بعد از هر بار استفاده و تمام شدن کار باید شسته و تمیز شود. دقت داشته باشید که شانه زدن موهای خرگوش خود را باید با آرامش انجام دهید تا خرگوش شما نترسد یا شوکه نشود.

خرگوش‌هایی که موهای بلندتری دارند به شانه زدن بیشتری نیز احتیاج دارند. با کمی کوتاه کردن موی بدن آن‌ها، می‌توانید آن‌ها را بهتر تمیز کنید. علاوه بر آن باعث می‌شود تا حدودی از ریزش موهای بدنشان نیز جلوگیری کنید.

شانه زدن خرگوش
شانه کردن خرگوش

استفاده از نشاسته ذرت

شما می‌توانید به‌جای شستن خرگوش با آب، کمی نشاسته ذرت را روی محل آلوده بپاشید و با استفاده از یک شانه خزدار خرگوش خود را تمیز کنید. اگر خرگوش شما بسیار کثیف باشد، بازهم استفاده از این روش بهتر از فروبردن خرگوش به زیر آب است.

درصورتی‌که می‌خواهید حتماً از آب استفاده کنید، بهتر است ابتدا با استفاده از یک پارچه مرطوب آلودگی‌ها را پاک‌کنید. سعی کنید آب به پوست خرگوش نرسد. درنهایت موهای خرگوش خود را با سشوار خشک‌کنید.

در رابطه با سشوار کشیدن باید دقت داشته باشید که دمای سشوار را روی درجه متوسط قرار دهید؛ زیرا پوست خرگوش بسیار لطیف و نرم است و به گرمای زیاد حساسیت نشان می‌دهد. همچنین سعی کنید سشوار را با فاصله از حیوان بگیرید و پوست بدن او را به‌آرامی خشک‌کنید.

اگر متوجه شدید که خرگوش شما از صدای سشوار می‌ترسد، بهتر است از حوله‌ای که قدرت جذب بالایی دارد و نرم است استفاده کنید. تا زمانی که خرگوش کاملاً خشک می‌شود او را مالش دهید.

شانه مخصوص گلوله شدن موهای خرگوش

بعضی افراد وقتی می‌بینند که دسته‌ای از موهای بدن خرگوش به هم چسبیده است، سریعاً می‌خواهند با قیچی آن قسمت را بچینند. این کار علاوه بر اینکه ظاهر خرگوش را زشت می‌کند، ممکن است باعث آسیب به پوست حیوان شما نیز بشود.

برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل یک نمونه شانه مخصوص وجود دارد. این شانه دندانه‌هایی درشت دارد که مخصوص همین کار طراحی‌شده است.

شما با استفاده از این شانه به‌راحتی می‌توانید خزهای به هم چسبیده‌ی خرگوش را از هم جدا کنید. با داشتن این شانه دیگر در این‌گونه موارد نیازی به شستن خرگوش یا قیچی کردن مو‌های او نیست.

کوتاه کردن ناخن‌های خرگوش

کوتاه کردن ناخن‌های خرگوش یکی از کارهای ضروری در نظافت حیوان خانگی محسوب می‌شود؛ زیرا هنگامی‌که ناخن‌های او بلند می‌شود علاوه بر اینکه تیز می‌شوند، خرگوش شما به یکسری از عفونت‌ها نیز مبتلا می‌شود.

برای این کار ناخن‌گیر مخصوص ساده‌ای ساخته‌شده است که کار شما را بسیار راحت می‌کند.

خرگوش را به‌هیچ‌عنوان در آب غوطه‌ور نکنید

هنگام شستن خرگوش هرگز او را در آب غوطه‌ور نکنید. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم این کار باعث هیپوترمی یا شوک خرگوش می‌شود که هر دو می‌توانند کشنده باشند.

شستن خرگوش
آب زیاد ممنوع

تعداد کمی از خرگوش‌ها با خیس شدن مشکلی ندارند و از آب خوششان می‌آید. حتماً صاحب این خرگوش‌ها از اینکه آن‌ها از آب بدشان نمی‌آید تعجب کرده‌اند!

بااین‌حال، اگر خرگوش شما تمایل زیادی به آب نشان نمی‌دهد، بهتر است هرگز او را در آب غوطه‌ور نکنید. خرگوش‌ها بسیار حساس هستند و حتی یک حمام ساده با آب می‌تواند باعث آسیب‌های جبران‌ناپذیری برای آن‌ها شود.

برای آشنایی بیشتر با چگونگی نگهداری از خرگوش‌ها به شما پیشنهاد می‌دهیم مقاله نگهداری خرگوش را مطالعه کنید.

تمیز کردن مقعد

تمیز نگه‌داشتن این قسمت از بدن حیوان و غده‌های عرق اطراف آن برای سلامت حیوان خانگی شما بسیار ضروری است. برای تمیز کردن این قسمت‌ها بهترین روش این است که یک پنبه را در آب گرم قرار دهید و سپس آن منطقه از بدن حیوان را کاملاً تمیز کنید.

خرگوش شما ممکن است هنگامی‌که می‌خواهید مقعدش را تمیز کنید، عصبی و پرخاشگر شود. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است شخص دیگری خرگوش را تحت کنترل نگه دارد و او را نوازش کند تا کمتر واکنش نشان دهد.

اگر فضولات حیوان مدت زیادی در قسمت مقعد مانده باشد ممکن است با آب خالی موفق به تمیز کردن آن نشوید. در این مواقع می‌توانید از صابون‌ها و شامپوهای مخصوص شستن خرگوش استفاده کنید.

ابتدا یک‌ کاسه کوچک را با آب گرم پرکنید و مقداری از صابون را داخل آن حل کنید. سپس یک پنبه را به آن آغشته کنید و محل موردنظر را با آن تمیز کنید.

توجه داشته باشید که پس از تمیز کردن مقعد اثری از صابون روی بدن خرگوش باقی نماند، زیرا بعداً می‌تواند موجب حساسیت پوستی شود. حتماً باید از آب گرم استفاده کنید، زیرا اگر از آب سرد استفاده کنید ممکن است خرگوش شما شوکه شود.

کوتاه کردن مو‌های بدن خرگوش

کوتاه کردن موهای بدن خرگوش مخصوصاً نواحی مقعد و زیر بدن حیوان بسیار به‌ سلامت و تمیزی حیوان کمک می‌کند؛ زیرا کوتاه بودن موهای بدن خرگوش باعث می‌شود آلودگی و رطوبت کمتری در بدن حیوان باقی بماند.

کوتاه کردن موها
کوتاه کردن موها

مقابله با شپش‌های موجود در بدن خرگوش

روش‌های گوناگونی برای مقابله با شپش‌های موجود در بدن خرگوش وجود دارد که عبارت‌اند از:

از بین بردن شپش‌ها توسط محلول مخصوص

بدن خرگوش شما ممکن است دچار حمله شپش‌ها شود. در این صورت می‌توانید از محلول‌های مخصوص مبارزه با شپش‌ برای شستن خرگوش استفاده کنید. این محلول‌ها بدون آسیب رساندن به پوست لطیف خرگوش شما می‌توانند شپش‌های او را از بین ببرند. البته بهتر است این کار تحت نظر دامپزشک انجام شود.

به‌هیچ‌عنوان از محلول‌های شپش سایر حیوانات برای خرگوش خود استفاده نکنید. حتی اگر گفته‌شده باشد که برای خرگوش‌ها نیز بی‌ضرر است.

مقدار محلول توصیه‌شده را بین تیغه‌های شانه خرگوش بریزید و روی بدن حیوان بکشید. بهترین و امن‌ترین نقطه برای شانه زدن قسمت پشتی بدن خرگوش است؛ زیرا خرگوش‌ها نمی‌توانند به عقب برگردند و آن را لیس بزنند.

از بین بردن شپش توسط شانه مخصوص

یک روش قدیمی که با آن می‌توانید با شپش‌ها مبارزه کنید شانه کردن بدن خرگوش است. اگر می‌خواهید از این روش استفاده کنید بهتر است رابطه خوبی با خرگوش خود داشته باشید.

همانند شستن خرگوش در این روش نیز باید بتوانید برای مدت نسبتاً زیادی خرگوش خود را ثابت نگه‌دارید؛ زیرا شانه کردن تمام بدن خرگوش می‌تواند وقت‌گیر باشد.

برای این کار می‌توانید از شخص دیگری کمک بگیرید تا خرگوش را سرگرم کند و بتوانید تمام قسمت‌های بدن او را شانه کنید.

در بین زمانی که بدن او را شانه می‌زنید هر چند دقیقه یک‌بار شانه را داخل آب جوش قرار دهید و دوباره به شانه زدن ادامه دهید.

این روش را باید دو تا سه بار تکرار کنید. هر بار خرگوش را مرتباً چک کنید تا کاملاً مطمئن شوید که بدن او از شپش‌ها پاک‌شده باشد.

تمیز نگه‌داشتن محیط

یک راه‌حل دیگر برای مبارزه با شپش‌های بدن خرگوش علاوه بر شستن خرگوش، این است که محل زندگی او را مرتب تمیز کنید. با تمیز نگه‌داشتن محل زندگی او می‌توانید از ایجاد شپش در بدن خرگوش پیشگیری کنید.

اگر در بدن خرگوش شپش دیدید مطمئن باشید که علاوه بر روی بدن، در محیط اطراف هم شپش‌ وجود دارد. باید برای از بین بردن آن‌ها هم اقداماتی انجام دهید. برای مثال در طول درمان خرگوش، قفس آن‌ را نیز مرتباً تمیز کنید.

تمیز نگه‌داشتن محیط
تمیز نگه‌داشتن محیط

هرروز ملافه‌های او را عوض کنید. ظروف، پتو، اسباب‌بازی و سایر وسایل مربوط به خرگوش را به مدت پنج دقیقه در آب جوش بشویید. با این کار اگر در آن‌ها شپش وجود داشته باشد از بین می‌رود.

اگر متوجه شدید که شپش‌ها حتی داخل فرش و موکت منزل شما نیز هستند، می‌توانید به مدت هشت ساعت روی فرش‌ها را با جوش‌شیرین بپوشانید. این کار باعث می‌شود تخم شپش‌ها خشک‌شده و از بین بروند. این کار را چند روز تکرار کنید و هر بار که با جاروبرقی فرش را تمیز می‌کنید، کیسه‌ی آن را خالی کنید.

می‌توانید شب‌ها چراغ‌هایی را نزدیک زمین روشن کنید و یک‌ کاسه آب‌ و صابون زیر آن قرار دهید. نور شپش‌ها را جذب می‌کند و آن‌ها داخل کاسه آب می‌پرند و در تله میافتند.

نکاتی که بهتر است بدانید

  • هرگز از اسپری ضد شپش یا سایر آفت‌کش‌های شیمیایی استفاده نکنید؛ زیرا خرگوش‌ها به‌شدت به این‌گونه مواد حساس هستند. اگر فکر می‌کنید استفاده از این‌ مواد تنها راه از بین بردن شپش‌هاست ابتدا خرگوش را از محیط خارج کنید. قبل از بازگرداندن خرگوش به محل سم‌پاشی شده هم، آنجا را با سرکه سفید تمیز کنید. با این کار آثار آفت‌کش از بین می‌رود.
  • در طول تمیز کردن خرگوش سعی کنید با او با آرامش و مهربانی رفتار کنید تا با شما انس بگیرد.
شستن خرگوش
آرامش خرگوش
  • هنگام شستن خرگوش خود سعی کنید همیشه او را روی سطح زمین نگه‌دارید؛ زیرا هنگامی‌که خرگوش روی هوا باشد احساس امنیت نمی‌کند. زمانی که خرگوش احساس امنیت نکند، شروع به دست‌وپا زدن می‌کند. با این کار احتمال دارد به خودش یا شما آسیب برساند.
  • آب گرم یا سشوار می‌تواند باعث سوختگی پوست خرگوش‌ها شود.
  • اگر هنگام شستن خرگوش در گوش او آب برود می‌تواند منجر به عفونت گوش شود.
  • موهای مرطوب خرگوش می‌تواند منجر به هجوم انگلی مانند مگس شود.

کلام آخر

خرگوش‌ها حیوانات خانگی بسیار جذاب و دوست‌داشتنی هستند.

هرکس با دیدن خرگوش‌ها شاید به این فکر کند که داشتن یک خرگوش کار ساده‌ای است؛ اما باید این نکته را مدنظر داشته باشید که نگهداری و نظافت آن‌ها می‌تواند بسیار سخت باشد.

مهم‌ترین نکته این است که برای شستن خرگوش تا جایی که امکان دارد از حمام کردن آن‌ها بپرهیزید؛ زیرا این کار موجب شوکه شدن و حتی گاهی مرگ آن‌ها می‌شود.

خرگوش‌ها هم مثل گربه‌ها خودشان را لیس می‌زنند و نیاز ضروری به حمام کردن ندارند.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع‌شده باشد. در این مقاله سعی کردیم به شما آموزش دهیم که چگونه خرگوش را بشوییم؟

برای خریدوفروش خرگوش می‌توانید از اپلیکیشن واسط کالا استفاده کنید.

برای خواندن سایر مقالات مشابه می‌توانید به سایت واسط پت مراجعه کنید.

از همراهی شما صمیمانه سپاس‌گزاریم.


منابع
wikihow.com
peta.org

4 دیدگاه دربارهٔ «روش‌های اصولی شستن، حمام کردن و سشوار خرگوش»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *