چگونه لباس انتخاب کنیم

چگونه لباس انتخاب کنیم

حتماً برای شما هم پیش آمده است که وقتی جلوی آیینه ایستاده‌اید، با دیدن خود و آن چیزی که به تن کرده‌اید، حس ارزشمندی و اعتماد به نفس پیدا کرده‌اید و شور و شعفی وصف ناپذیر سر تا پای وجودتان را فرا گرفته است. بله انتخاب لباس خوب چنان می‌تواند در روحیه شما اثرگذار باشد که باعث شود شما تمام روز را با حس ارزشمندی سپری کنید و از این که خودتان هستید لذت ببرید. ما در این نوشتار در پی یافتن پاسخ سوال ” چگونه لباس انتخاب کنیم ” هستیم تا بتوانیم از این طریق، شما را در به وجود آوردن حس ارزشمندی و اعتماد به نفس در وجودتان یاری کنیم. پس تا انتهای این نوشتار با ما همراه باشید.

گام اول در انتخاب لباس

گام اول در رسیدن به پاسخ سوال چگونه لباس انتخاب کنیم این است که:

لباسی انتخاب کنید که اندازه و سایز آن با اندازه و سایز بدنتان متناسب باشد.
همه ما می‌دانیم که اولین گام در خرید یک لباس خوب، این است که به اندازه و سایز بدن خود توجه کنیم و لباس را متناسب با آن بخریم.

برای همین است که زمانی که لباسی را انتخاب می‌کنیم، تا آن را پرو نکرده، اقدام به خرید نمی‌کنیم. بنابراین حتی اگر لباسی را انتخاب کردید که دارای ویژگی‌های مورد علاقه‌تان بود و زمان پرو متوجه شدید اندازه بدنتان نیست از خرید آن صرفه نظر می‌کنید. چرا که همه ما می‌دانیم، لباسی که اندازه‌مان نباشد و به اصطلاح در تنمان زار بزند، نه تنها باعث زیبایی و جذابیت ما نمی‌شود بلکه باعث می‌شود پولمان را نیز هدر بدهیم. بنابراین بهتر است اول سایز بدنتان را بدانید و سپس اقدام به خرید کنید.

گام دوم

گام دوم در رسیدن به پاسخ سوال چگونه لباس انتخاب کنیم این است که:
“لباسی انتخاب کنید که بتواند بخشی از بدن شما را پنهان و بر روی بخشی دیگر که مد نظرتان است، بیشتر تمرکز کند.”
لباس‌ها قابلیت این را دارند که در صورت وجود عیب و ایراد در بدنتان آن‌ها را بپوشانند و در صورت وجود زیبایی روی آن بیشتر تمرکز نمایند. بنابراین اگر شما هم می‌خواهید از این قابلیت لباس‌ها استفاده کنید، باید در هنگام انتخاب و خرید لباس به نکات زیر توجه نمایید:

طرح لباس

اگر شما فرد چاقی هستید و می‌خواهید لاغرتر به نظر برسید، در هنگام انتخاب لباس باید، آن لباس‌هایی را انتخاب کنید که دارای طرح عمودی هستند. چرا که طرح‌های عمودی باعث می‌شوند شما کشیده‌تر و بلندتر به نظر برسید.

اما اگر شما فردی لاغر اندام هستید، بهتر است در هنگام انتخاب لباس، آن لباس‌هایی را انتخاب نمایید که دارای طرح‌های افقی هستند. طرح‌های افقی باعث می‌شوند شما عریض‌تر و چاق‌تر به نظر برسید.

طرح لباس
طرح لباس

فیت و متناسب بودن لباس

اگر می‌خواهید جزئیات بدنتان پنهان شود، در هنگام انتخاب لباس، باید سراغ لباس‌های گشاد بروید، چرا که لباس‌های گشاد جزئیات بدن شما را خواهد پوشاند. برعکس اگر می‌خواهید جزئیات بدنتان نمایان شود، در انتخاب لباس باید لباس‌های تنگ را انتخاب کنید. لباس‌های تنگ این قابلیت را دارند که جزئیات بدن را نمایان سازند.

دوخت لباس

اگر می‌خواهید متناسب با سبکی که برای پوشیدن لباس انتخاب کرده‌اید، همچون سبک اسپرت لباس انتخاب کنید، باید به نحوه دوخت لباس توجه نمایید. چرا که دوخت لباس تاثیر بسیاری در سبک انتخابی شما خواهد گذاشت. برای درک مطالب فوق می‌توانید مثال‌های زیر را در نظر بگیرید:

  • کاپشن‌های بادی قسمت بالا تنه شما را حجیم‌تر نشان می‌دهند.
  • تاپ‌های تنگی که آستین‌های کوتاه دارند، وزن شما را کمتر نشان خواهند داد.
  • پیراهن‌های دارای یقه بلند، گردن شما را کوتاه‌تر نشان خواهند داد.
  • شال‌ها و روسری‌هایی که به سمت پایین آویزان شده‌اند، باعث می‌شوند شما بلند قدتر به نظر برسید.
  • شلوارهایی که پاچه گشاد هستند، باعث می‌شوند پاهای شما پهن‌تر به نظر برسد.
  • دامن‌های بلند و راسته باعث می‌شوند پایین تنه شما عریض‌تر به نظر برسد.
  • پارچه‌هایی که نازک و لطیف هستند، باعث می‌شوند شما لاغرتر به نظر برسید.

در رابطه با دوخت لباس مجسی خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

دوخت لباس مجلسی

گام سوم

گام سوم در رسیدن به پاسخ سوال چگونه لباس انتخاب کنیم این است که:

“لباسی را انتخاب کنید که جنس خوب و کیفیت بالایی داشته باشد.”
لباسی مناسب است که هم جنس خوب و هم کیفیت بالایی داشته باشد. لباس‌هایی که از جنس پنبه هستند بسیار بادوام، نرم و لطیف هستند و باعث می‌شوند کمتر عرق کنید؛ اما عیبی که دارند این است که بعد از مدتی تغییر شکل داده و شل می‌شوند و ممکن است بعد از چند بار شست و شو رنگ خود را نیز از دست دهند. لباس‌های کتان سبک هستند و در هر مکانی قابل استفاده هستند.

لباس‌های کتان تنها عیبی که دارند این است که زود چروک می‌شوند. لباس‌هایی از جنس پلی استر بادوام هستند و به راحتی تغییر شکل نمی‌دهند، اما مصنوعی هستند و می‌توانند باعث ایجاد خارش شوند. همچنین منافذی برای ورود و خروج هوا ندارند و ممکن است باعث شوند عرق کنید.

به این ترتیب لباس‌هایی از جنس ابریشم، پشم، نایلون، ریون (ابریشم مصنوعی) و غیره هر کدام دارای معایب و محاسنی هستند که در هنگام انتخاب لباس باید به آن‌ها دقت کنید.

استفاده از مواد اولیه خوب و با کیفیت در تولید پارچه هم می‌‌تواند ضامن سلامتی شما باشد و هم ضامن زیبایی و جذابیت شما.

چگونه لباس انتخاب کنیم
لباس جذاب

گام چهارم

گام چهارم در رسیدن به پاسخ سوال چگونه لباس انتخاب کنیم این است که:
“لباس‌هایی انتخاب کنید که رنگ آن‌ها متناسب با رنگ پوستتان باشند”.
دقت در رنگ لباسی که انتخاب می‌کنید، نیز بسیار مهم است و تاثیر به سزایی در میزان جذابیت و زیبایی شما دارد. در انتخاب لباس باید سراغ رنگ‌هایی بروید که هم با رنگ پوست شما همخوانی دارند و هم مورد علاقه شما می‌باشند. برای مثال اگر دارای پوستی با رنگ گرم هستید، بهتر است لباس‌هایی انتخاب کنید که رنگ گرم همچون زرد، نارنجی، قرمز و طلایی دارند و اگر دارای پوستی با رنگ سرد هستید، بهتر است لباس‌هایی انتخاب کنید که رنگ سرد همچون آبی، نقره‌ای، سبز و فیروزه‌ای دارند.

نکته

چنانچه در برخی مواقع بین انتخاب رنگ مورد علاقه و رنگ سازگار با پوستتان گیر کردید، آن هم به علت این که این دو رنگ با یکدیگر یکسان نیستند و همخوانی ندارند، سعی کنید رنگی را انتخاب نمایید که با رنگ پوستتان سازگار است. چرا که ممکن است رنگی که به آن علاقه دارید، اصلاً به شما نیاید و باعث شود زیبایی و جذابیت شما کمرنگ شود و یا به طور کلی از بین برود.

انتخاب لباس متناسب با رنگ پوست
انتخاب لباس متناسب با رنگ پوست

گام پنجم

گام پنجم در رسیدن به پاسخ سوال چگونه لباس انتخاب کنیم این است که:
“لباسی انتخاب کنید که در هنگام پوشیدن، با سایر لباس‌های دیگر ست باشد.”
این که در پوشیدن لباس چه رنگ‌هایی را با یکدیگر ترکیب و ست کنید، آنچنان اهمیت دارد که می‌تواند به تنهایی زیبایی و جذابیت شما را تحت تاثیر قرار دهد. پوشیدن لباس‌هایی که از نظر رنگ با یکدیگر هماهنگی دارند، همواره توصیه می‌شود.

ست کردن رنگ لباس

برای انتخاب رنگ لباس کافی است یک رنگ از یک لباس را به عنوان رنگ پایه انتخاب کنید و بقیه رنگ‌ها را با آن ست و ترکیب نمایید. به عنوان مثال اگر مانتو زرشکی خریدید، سعی کنید رنگ شلوار و روسری خود را طوری انتخاب کنید که با رنگ مانتو همخوانی داشته باشد و با آن ست شود. مثل رنگ سیاه، سفید، قرمز و سبز که به راحتی با رنگ زرشکی ست می‌شوند و ترکیب فوق العاده‌ای به وجود می‌آورند.

گام ششم

گام ششم در رسیدن به پاسخ سوال چگونه لباس انتخاب کنیم این است که:
“لباسی انتخاب کنید که متناسب با سلیقه و تیپ شخصی خودتان باشد.”
همیشه پیرو مد روز بودن و لباس خود را مطابق آن انتخاب کردن خوب نیست. ممکن است لباسی مد روز باشد ولی در تن شما اصلاً جذابیت و زیبایی نداشته باشد و باعث شود شما بد ترکیب جلوه نمایید. پس سعی کنید در انتخاب لباس، پیرو سلیقه شخصی خودتان باشید و آن لباسی که شما را جذاب و زیبا می‌کند، انتخاب کنید. لباسی که نشان دهنده سلیقه شخصی شماست و حتی می‌تواند در صورت بی‌عیب و نقص بودن به عنوان الگو مورد استفاده قرار بگیرد.

گام هفتم

گام هفتم در رسیدن به پاسخ سوال چگونه لباس انتخاب کنیم این است که:

“لباسی انتخاب کنید که نه تنها از جلو مناسب تنتان باشد، بلکه از پشت سر نیز مناسب و متناسب با اندامتان باشد.”
گاهی اوقات ممکن است لباسی انتخاب کنید که وقتی آن را به تن می‌کنید، از جلو جلوه مناسبی داشته و متناسب با اندام شما باشد اما از پشت سر چندان جالب نباشد و شما را بد ترکیب جلوه دهد. بنابراین در انتخاب لباس باید به این موضوع نیز دقت کنید و لباسی انتخاب نمایید که هم از جلو و هم از پشت سر جلوه مناسبی داشته باشد.

نکته

به طور مثال ممکن است شما مانتویی انتخاب کنید که هم مدل و رنگ مناسبی دارد و هم این که اندازه سایز شما است اما در قسمت پشت نوشته‌هایی دارد که باعث می‌شود ترکیب شما از قسمت پشت سر به هم بخورد و جذاب و زیبا به نظر نرسد. بنابراین انتخاب چنین مانتویی اشتباه است و باید به دنبال مانتوی دیگری باشید.

لباس متناسب با اندام
لباس متناسب با اندام

گام هشتم

گام هشتم در رسیدن به پاسخ سوال چگونه لباس انتخاب کنیم این است که:

“لباسی انتخاب کنید که قبلاً از آن برند لباس‌هایی خریداری کرده‌اید.”
اگر می‌خواهید لباسی انتخاب کنید، بهتر است لباسی انتخاب کنید که قبلاً از همان برند لباس‌هایی خریداری کرده‌اید. چرا که شما نسبت به آن برند شناخت کافی پیدا کرده‌اید و می‌دانید که اجناس آن برند همواره مورد پسند شما بوده است. پس برای انتخاب و خرید لباس ابتدا به برندهایی که قبلاً از اجناس آن استفاده کرده‌اید، سر بزنید و بعد اگر نتوانستید لباس مورد نظر خود را پیدا کنید، سراغ برند‌های دیگر بروید.

گام نهم

گام نهم در رسیدن به پاسخ سوال چگونه لباس انتخاب کنیم این است که:
” لباسی انتخاب کنید که مناسب محیط و یا مکانی باشد که قرار است لباس را در آن بپوشید.”
هر لباس را باید متناسب با مکان و یا محیطی که قرار است لباس را در آن بپوشید، انتخاب کنید. برای مثال اگر به یک مصاحبه شغلی دعوت شدید، باید لباسی بپوشید که نه تنها مناسب آن محیط باشد بلکه با تاثیری که بر روح و روان مصاحبه کننده می‌گذارد، نتیجه مصاحبه را به نفع شما تمام کند. به عنوان مثال بهتر است در یک مصاحبه شغلی از لباس‌هایی که رنگ خنثی و سردی دارند، همچون مشکی و آبی استفاده کنید که انتقال دهنده حس اعتماد، اعتماد به نفس، جدیت، صلاحیت و میزان حرفه‌ای بودن شما هستند.

استفاده از رنگ‌های مختلف

البته اگر برای به دست آوردن یک شغل غیر رسمی که جنبه خلاقانه نیز دارد مصاحبه می‌کنید، می‌توانید کمی انعطاف پذیری به خرج دهید و از رنگ‌های روشن‌تر نیز استفاده نماید. یا به عنوان مثال دیگر اگر برای اولین بار قرار است فردی را ملاقات کنید، بهتر است لباسی انتخاب نمایید که رنگ آن مشکی و یا قرمز باشد. چرا که رنگ قرمز نشان دهنده شور و اشتیاق است و میزان شور و اشتیاق شما را به طرف مقابل انتقال می‌دهد و رنگ مشکی نیز نشان دهنده هوش و اعتماد به نفس شماست و شما را به عنوان یک فرد باهوش دارای اعتماد به نفس معرفی می‌نماید.

از طرفی چون اولین برخورد تا مدت‌ها در ذهن طرفین باقی خواهد ماند و رابطه طرفین را تحت تاثیر قرار خواهد، انتخاب لباس مناسب می‌تواند تضمین کننده ماندگاری روابط ایجاد شده باشد.

اگر هم قصد دارید از خودتان عکس بیاندازید، بهتر است از لباس‌هایی با رنگ‌های متضاد همچون سفید و سیاه به طور همزمان استفاده کنید، چرا که این رنگ‌ها علاوه بر این که باعث زیباتر و برجسته‌تر شدن عکس می‌شوند، رنگ پوست را نیز زیباتر و جذاب‌تر می‌نمایند. در مجالس عروسی سعی کنید لباس‌های سیاه و سفید نپوشید و به جای آن از لباس‌هایی که رنگ‌های روشن و پاستیلی دارند همچون زرد و صورتی استفاده کنید.

رنگ متضاد
انتخاب رنگ متضاد

گام دهم

گام دهم در رسیدن به پاسخ سوال چگونه لباس انتخاب کنیم این است که:
“لباسی انتخاب کنید که متناسب با روحیات شما باشند.”
هم مدل لباس و هم رنگ لباسی که انتخاب می‌کنید، باید متناسب با روحیات شما باشند تا بتوانند حس خوبی به شما القاء نمایند. مثلاً اگر دوست دارید احساس آرامش و اعتماد به نفس نمایید و از میزان استرس خود بکاهید، بهتر است لباس آبی رنگ بپوشید. چرا که رنگ آبی رنگ آرامش است و می‌تواند برانگیزاننده خلاقیت و استعداد شما باشد. حتی با پوشیدن لباس آبی می‌توانید این حس را به دیگران نیز انتقال نمایید. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که احساس‌های شما نسبت به خودتان نیز می‌تواند در انتخاب لباس مورد نظرتان موثر باشد.

به عنوان مثال شما زمانی که احساس قدرت می‌کنید، ترجیح می‌دهید لباس قرمز رنگ بپوشید. چرا که رنگ قرمز رنگ قاطعیت و شور و اشتیاق است و می‌تواند به راحتی دیگران را تحت تاثیر قرار دهد. یا زمانی که ذوق هنری دارید و دوست دارید آن را به عرصه نمایش بگذارید، سعی می‌کنید رنگ‌ها را با یکدیگر ترکیب نمایید تا از طریق آن بتوانید ذوق و سلیقه هنری خود را به تصویر بکشید. یا زمانی که می‌خواهید خود را به عنوان فرد آرام و ریلکس نشان دهید، از لباس‌هایی با رنگ‌های پاستیلی همچون نعنایی، صورتی و اسطوخودوسی استفاده می‌کنید.

گام یازدهم

گام یازدهم در رسیدن به پاسخ سوال چگونه لباس انتخاب کنیم این است که:

“لباسی انتخاب کنید که اندازه طرح آن متناسب با سایزتان باشد.”
ممکن است شما بخواهید لباسی انتخاب کنید که با پارچه طرح دار دوخته شده است. در این صورت باید لباسی انتخاب نمایید که طرح روی پارچه آن متناسب با سایز بدنتان باشد. یعنی اگر شما اندام درشتی دارید و سایزتان بزرگ است، باید لباسی را انتخاب کنید که الگوهای طرح آن بزرگ باشد و اگر دارای اندام ظریف و سایز کوچکی هستید، باید لباسی انتخاب کنید که الگوهای طرح آن کوچک باشد.

گام دوازدهم

گام دوازدهم در رسیدن به پاسخ سوال چگونه لباس انتخاب کنیم این است که:

“لباسی انتخاب کنید که دارای دستورالعمل شست و شو و نحوه نگهداری باشد.”
هر لباسی برای شست و شو و نگهداری دستورالعمل خاص خودش را دارد که با دستورالعمل شست و شو و نگهداری سایر لباس‌ها متفاوت است. بنابراین هنگام انتخاب لباس، سعی کنید لباسی را انتخاب نمایید که چنین دستورالعمل‌هایی را داشته باشد.

در برخی از لباس‌ها این دستورالعمل‌ها به صورت برچسب‌هایی در پشت آن قرار می‌گیرند که شما باید هنگام خرید به این برچسب‌ها دقت نمایید تا بتوانید با شیوه نگهداری از لباس، طریقه شست و شو، اتو و خشک کردن آن آشنا شوید.

با خواندن این برچسب‌ها و عمل به آن‌ها می‌توانید طول عمر لباس‌های خود را افزایش دهید و به مدت طولانی از آن‌ها استفاده نمایید. از طرفی می‌توانید لباس‌های خود را حتی تا چند ماه پس از استفاده از آن‌ها درست مثل روز اول نو و تمیز نگه دارید.

اگر شما قصد دارید که لباس نو و دست دوم خود را بفروشید و یا اینکه خریداری نمایید می‌توانید به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و بصورت راحت اینکار را انجام دهید.

4 دیدگاه دربارهٔ «چگونه لباس انتخاب کنیم»

  1. خیلی جالب بود ممنون از مطالب خوبتون من برای خرید خودم و خانوادم دنبال سایت تخفیف می گردم اگه جاای میشناسید معرفی کنید لطفا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *