دندان قروچه خرگوش

چرا خرگوش دندان قروچه می‌کند؟

دندان‌های خرگوش‌ها و صداهایی که با آن‌ها ایجاد می‌کند، احساساتشان را نشان می‌دهد. خرگوش‌ها به‌طور غیرارادی احساسات خود را از طریق دندان‌هایشان بیان می‌کنند. وقتی یک خرگوش به‌آرامی دندان‌های خود را به هم می‌زند، نشانه لذت بردن است و نشان می‌دهد که خرگوش شما آرام و شاد است. ولی دندان قروچه خرگوش با صدای بلند نشانه خوبی نیست.

دندان‌قروچه، نشانه درد است

دندان قروچه در خرگوش‌ها معمولاً نشانه درد است. اگر خرگوش شما دندان‌هایش را می‌ساید و می‌لرزد، احساس درد و ناراحتی قابل‌توجهی دارد. خرگوش‌ها دندان‌های خود را به هم می‌سایند تا درد خود را تسکین دهند.

ساییدن دندان‌ها روی‌هم و به‌آرامی، صدای کمی دارد و معمولاً هنگام نوازش اتفاق می‌افتد. درحالی‌که دندان قروچه خرگوش بلندتر است. دندان قروچه اغلب با برآمدگی چشم یا لرزش همراه است.

این‌ها نشانه‌های کلاسیکی است که نشان می‌دهد خرگوش شما بسیار درد می‌کشد.

علائم درد داشتن

در کنار دندان‌قروچه، علائم اصلی هشداردهنده درد خرگوش عبارت‌اند از:

 • امتناع از تعامل با انسان یا سایر حیوانات خانگی. درحالی‌که خرگوش موجودی اجتماعی است.
 • بی‌میلی به ورزش. خرگوش‌های سالم به‌ویژه صبح‌ها انرژی زیادی دارند.
 • عدم آراستگی. خرگوش‌ها حیوانات تمیز هستند، بنابراین حیوان خانگی شما از نظافت خود غافل نمی‌شود، مگر اینکه درد بسیاری داشته باشد.
 • امتناع از خوردن و آشامیدن. خرگوش‌ها عاشق غذا خوردن هستند.
 • حالت عجیب‌وغریب. اگر خرگوش شما قوز کرده باشد، یک مسئله گوارشی را نشان می‌دهد. اگر او از قرار دادن وزن روی یک اندام خاص خودداری کند، ممکن است در همان ناحیه آسیب‌دیده باشد.
 • هنگام تلاش برای دست زدن به او گاز می‌گیرد. بسیاری از خرگوش‌ها دست زدن را دوست ندارند، اما در صورت لزوم تحمل می‌کنند. اگر خرگوش شما وقتی می‌خواهید او را بگیرید پرخاشگر می‌شود، گاز می‌گیرد یا لگد میزند، احساس درد می‌کند.
 • نمی‌خوابد. خرگوش‌ها به خواب احتیاج دارند. اگر به نظر می‌رسد خرگوش شما نمی‌تواند چرت بزند، درد احتمالاً او را بیدار نگه‌داشته است.

عوامل ایجاد دندان قروچه ناشی از درد خرگوش

هنگامی‌که متوجه شدید خرگوش شما درد دارد، باید دلیل آن را پیدا کنید. اگر علت درد کشیدن خرگوش را متوجه شوید، می‌توانید درمان را سریع‌تر شروع کنید.

عواملی که سبب ایجاد دندان قروچه خرگوش ناشی از درد می‌شوند:

 • درد بعد از جراحی. اگر خرگوش شما اخیراً جراحی‌شده باشد، پس‌ از آن ناراحت است. به‌عنوان‌مثال، انتظار این را داشته باشید که تا یک الی دو روز بعد از عقیم کردن، دندان قروچه کند.
واکنش بعد از جراحی
دندان قروچه بعد از جراحی
 • پیچ‌خوردگی یا شکستگی اندام‌ها. اسکلت خرگوش ضعیف است، بنابراین افتادن تصادفی یا سقوط از ارتفاع می‌تواند باعث آسیب دیدن خرگوش شود.
 • درد دندان. رشد دندان‌های خرگوش هرگز متوقف نمی‌شود. اگر ان‌ها را مرتب نگه ندارید، درد بسیاری را تجربه خواهد کرد. بیماری لثه نیز می‌تواند بر خرگوش تأثیر بگذارد.
 • درد مفاصل. با افزایش سن، خرگوش‌ها مستعد ابتلا به آرتروز و شرایط مشابه می‌شوند. این به این معنی است که هر بار حیوان خانگی شما حرکت می‌کند، اندام او آسیب دیده و درد می‌گیرند.
 • عفونت ادراری. خرگوش ماده می‌تواند مستعد ابتلا به عفونت ادراری باشد. این امر به طور فزاینده‌ای در میان‌سالی شایع می‌شود. مراقب علائم هشداردهنده دیگر مانند بی‌اختیاری و عدم تمایل به دفع ادرار باشید.
 • مشکلات گوارشی. خرگوش‌ها می‌توانند دچار انسداد روده شوند.

این موارد برای حیوان خانگی شما کشنده است و باید فوراً برطرف شوند.

چگونه می‌توانم درد خرگوش خود را تسکین دهم؟

برای کمک به خرگوش در زمان درد کشیدن، اولین کاری که باید انجام دهید، این است که علت آن را پیدا کنید. هرگز به حیوان خانگی خود، پاراستامول یا ایبوپروفن به‌عنوان داروی درمانی ندهید. این داروها برای خرگوش سمی هستند.

برای ارزیابی نقاط دردناک و خاص می‌توانید آزمایشاتی را بر روی خرگوش خود انجام دهید.

تعجب نکنید اگر خرگوش شما اجازه نمی‌دهد او را لمس کنید. اگر او احساس درد کند، هرگونه پیشنهاد معاینه را رد می‌کند.

خود را برای سروصدا و گاز گرفتن آماده کنید. برای ایمنی، بهتر است از دستکش استفاده کنید.

بررسی درد دندان

برای بررسی درد دندان، به خرگوش خود یک درمان سخت خوشمزه پیشنهاد کنید! اگر حیوان خانگی شما از خوردن غذا امتناع ورزد، احتمالاً دچار ناراحتی دندان است. بیشتر خرگوش‌ها نمی‌توانند در برابر سبزیجات شیرین مقاومت کنند.

درد دندان معمولاً به دامپزشک نیاز دارد. دندان خرگوش باید با استفاده از تجهیزات حرفه‌ای کوتاه شود. در ضمن خرگوش خود را به جویدن مقدار زیادی یونجه تشویق کنید. این کار دندان‌های او را به روش طبیعی کوتاه می‌کند. درد دندان یکی از علل رایج دندان قروچه خرگوش است.

دندان قروچه خرگوش
درد دندان

بررسی درد عضلانی یا آسیب‌دیدگی

برای بررسی درد عضلانی یا آسیب‌دیدگی، به‌آرامی اندام خرگوش خود را لمس کنید. با نوازش سر و پشت او شروع کنید. هنگامی‌که او آرام شد، به سمت اندام مورد نظر حرکت کنید. اگر دست‌وپا بزند یا فرار کند، احتمالاً جواب خود را خواهید گرفت.

مسائل انحطاطی، مانند آرتروز، به مراقبت طولانی‌مدت بیشتری نیاز دارند. به دنبال مکمل‌هایی باشید که باعث تسکین ناراحتی حیوان خانگی شما شوند. همچنین باید به‌طور مرتب اندام خرگوش خود را ماساژ دهید.

بررسی عفونت‌های ادراری

برای بررسی عفونت‌های ادراری، ضایعات خرگوش خود را به دقت بررسی کنید. ادرار خرگوش را از نظر وجود خون آزمایش کنید، اما توجه داشته باشید که قرمز بودن رنگ ادرار همیشه نشانه خونریزی نیست.

عفونت‌ها معمولاً با آنتی‌بیوتیک برطرف می‌شوند. دامپزشک همچنین می‌تواند مسکن خوراکی نیز تجویز کند.

در ادامه مقاله، مسئله اضطراب در تشدید دندان قروچه خرگوش را بررسی می‌کنیم.

آیا خرگوش‌ها هنگام استرس یا اضطراب دندان قروچه می‌کنند؟

همیشه باید در نظر داشته باشید که ممکن است درد خرگوش شما بیشتر روانی باشد تا جسمی.

استرس می‌تواند دندان‌های خرگوش را تحریک کند.

متأسفانه خرگوش‌ها به‌راحتی تحت‌فشار و استرس قرار می‌گیرند.

شما ممکن است حیوان خانگی خود را ناراحت کنید بدون اینکه حتی متوجه شوید.

لیست طولانی عوامل استرس‌زای معمول برای خرگوش‌ها شامل موارد زیر است:

 • صداهای بلند و غیرمنتظره
 • تغییرات در روال همیشگی، ازجمله زمان‌هایی که برای تغذیه و بازی تعیین‌شده است.
 • تنها ماندن به مدت زیاد
 • تجربیات جدید، مانند معاینه دامپزشک یا مسافرت با ماشین
 • حضور سایر حیوانات یا حیوانات خانگی که به‌طور بالقوه شکارچی‌اند
 • ماندن زیاد در قفس
 • محل زندگی کوچک و غیربهداشتی
 • هوای گرفته و تهویه نامناسب
 • نور زیاد
 • دست زدن بیش‌ازحد انسان
 • قلدری و سلطه‌طلبی یک خرگوش دیگر در همان قفس
 • بی‌حوصلگی و محدودیت غرایز. این می‌تواند به معنای ناتوانی در دویدن، حفاری یا صعود باشد.
 • غم و اندوه، مانند سوگواری در از دست دادن دوست خود

استرس فقط خرگوش را ازنظر ذهنی اذیت نمی‌کند؛ بلکه ممکن است ازنظر جسمی نیز دچار مشکل شود. یک خرگوش تحت‌فشار بیشتر مبتلا به بیماری می‌شود.

بزاق بیش‌ازحد و دندان قروچه خرگوش

بزاق بیش‌ازحد در خرگوش یک بیماری پزشکی است که Ptyalism نامیده می‌شود.

تنها نشانه این بیماری آبریزش از دهان خرگوش است. او درد قابل‌توجهی نیز خواهد داشت، ازاین‌رو دندان قروچه می‌کند.

علاوه بر آبریزش زیاد از دهان و دندان‌قروچه، به علائم هشداردهنده زیر نیز توجه کنید:

بزاق دهان
بزاق خرگوش
 • امتناع از خوردن غذا و کاهش ناگهانی وزن
 • تخلیه از چشم یا بینی
 • مرطوب شدن خز اطراف دهان
 • از بین رفتن خز در اطراف دهان
 • تقارن نامناسب در صورت

علل ایجاد تایلیزم

طیف وسیعی از عوامل می‌تواند باعث ایجاد تایلیزم شوند. بعضی از خرگوش‌ها وقتی زمان زیادی را در هوای گرم سپری می‌کنند، این مسئله ایجاد می‌شود.

بیشتر اوقات، این بیماری ناشی از بیماری لثه، آبسه‌های دهانی یا نامرتبی دندان‌ها است. این می‌تواند بدشانسی، مشکل ژنتیکی یا به علت جویدن مواد نامناسب توسط خرگوش نیز باشد.

خرگوشی که به‌اندازه کافی یونجه نخورد در معرض خطر ویژه‌ای قرار خواهد گرفت.

ازآنجاکه این بیماری دردناک است، شما باید خرگوش خود را برای درمان به دامپزشک برسانید. یک متخصص برای اطمینان از اینکه توضیح اساسی دیگری وجود ندارد آزمایشاتی را انجام می‌دهد.

اگر تشخیص فقط تایلیزم باشد، خرگوش شما مراقبت‌های مادام‌العمر لازم دارد. شما باید رژیم غذایی حیوان خانگی خود را بررسی کرده و مطمئن شوید که او فیبر کافی مصرف می‌کند.

ممکن است برای رفع ناراحتی فوری خرگوش، جراحی دندان نیاز باشد. هرگونه عفونت ناشی از تایلیزم با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود.

غذا و آب نخوردن همراه با دندان قروچه

اگر علاوه بر دندان قروچه، خرگوش شما مشکل غذا نخوردن نیز داشته باشد، ممکن است عواملی، سلامتی او را تهدید کنند.

هرگز اجازه ندهید خرگوش شما بیش از ۲۴ ساعت غذا نخورد. اگر او علاوه بر غذا نخوردن، دندان قروچه نیز می‌کند، مشکل جدی است.

به غیر از تایلیزم دلایل احتمالی عبارت‌اند از:

 • دندان‌های بزرگ‌شده. دندان‌های خرگوش شما ممکن است خیلی بلند شده باشند. اگر ردیف‌های بالا و پایین همپوشانی داشته باشند، خوردن با آن‌ها دردناک خواهد بود. آن‌ها باید اصلاح و کوتاه شوند.
 • استرس و اضطراب. خرگوش‌ها هنگام استرس اشتهای خود را از دست می‌دهند. حیوان خانگی خود را آرام کرده و او را به خوردن و آشامیدن تشویق کنید.
 • انسداد روده. اگر خرگوش شما نتواند غذای خود را هضم کند، دیگر غذا نمی‌خورد زیرا قادر به دفع آن نخواهد بود.
 • عفونت باکتریایی. اگر خرگوش شما دچار عفونت شده باشد، دیگر حوصله غذا خوردن ندارد. متأسفانه، این موضوع سیستم ایمنی بدن او را بیشتر تضعیف می‌کند.

اگر خرگوش شما چیزی نمی‌خورد و نمی‌نوشد، به تزریق مایعات داخل وریدی نیاز دارد. با وصل کردن سرم، زمان بیشتری برای فهمیدن دلیل اصلی این مشکل و انتخاب درمان مناسب خواهید داشت.

خرگوش‌ها به یک رژیم غذایی متعادل نیاز دارند. اگر تمایل دارید در مورد غذاهایی که خرگوش باید بخورد تا سالم و سرحال بماند بیشتر بدانید، مطلب غذای خرگوش را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

دندان قروچه خرگوش
غذا نخوردن خرگوش

دندان قروچه خرگوش هنگام نوازش

اگر خرگوش شما در هنگام نوازش دندان قروچه می‌کند، احتمالاً دندان‌هایش را روی هم نمی‌ساید.

او درواقع غرق در لذت است. دندان قروچه خرگوش در این حالت نشانه خوشحالی اوست. در این شرایط خرگوش به‌آرامی دندان‌های خود را به هم می‌زند و خرخر می‌کند.

تا زمانی که تفاوت بین این اصوات را ندانید، تشخیص آن‌ها از یکدیگر دشوار است. درهرحال از یک‌چیز مطمئن باشید؛ خرگوشی که درد داشته باشد به شما اجازه نمی‌دهد که او را نوازش کنید.

تبدیل لذت به درد!

همیشه این احتمال وجود دارد که لذت به درد تبدیل شود. خرگوش‌ها هنگام نوازش، می‌توانند بیش‌ازحد تحریک شوند. مهم است که نشانه‌های ظریف حیوان خانگی خود را یاد بگیرید.

این نشانه‌ها شامل:

 • با چشم‌های برآمده اطراف اتاق را نگاه می‌کند. خرگوش شما به دنبال راهی امن برای فرار است.
 • جابجا شدن و تکان خوردن در دامان شما. موقعیت خرگوش به‌طور فزاینده‌ای مبهم و ناراحت‌کننده است.
 • غرغر کردن. خرگوش می‌خواهد بگوید که با همه توجهات ناآرام و ناامید می‌شود. او می‌خواهد تنها بماند.
 • حالتی مانند حفاری در دامان شما. برخی از خرگوش‌ها از روی کنجکاوی این کار را انجام می‌دهند. بعضی دیگر این کار را برای آزار شما انجام می‌دهند تا دیگر از نوازش کردن خودداری کنید.
 • دندان قروچه نرم به دندان قروچه با صدای بلند و مضطرب تبدیل می‌شود. خرگوش شما در این حالت می‌خواهد به شما بگوید که دیگر از نوازش کردن خسته شده و این کار برای او دردناک است. از سوی دیگر، او ممکن است مضطرب شود و بخواهد به زمین محکم.
 • گاز گرفتن یا چنگ زدن. اگر همه نشانه‌های ظریف را نادیده بگیرید، خرگوش شما به برخورد فیزیکی متوسل می‌شود!

اخلاق منحصربه‌فرد هر خرگوش

هر خرگوش‌ نسبت به دیگری خصوصیات اخلاقی متفاوتی دارد. در مورد مقدار کافی نوازش هیچ قانونی وجود ندارد.

بعضی از حیوانات خانگی می‌خواهند هرروز مورد نوازش قرار بگیرند. دیگران بعد از پنج دقیقه خسته می‌شوند. دندان قروچه خرگوش می‌تواند به علت همین موضوع باشد.

چیزی که بین خرگوش‌ها رایج است تمایل به درک از جانب شما و احترام به انتخاب او است.

حیوان خانگی شما می‌خواهد تصمیم بگیرد که چه زمانی به‌اندازه کافی مورد نوازش قرارگرفته است و دیگر نوازش کردن او کافی است.

با یادگیری زبان بدن و نشانه‌های صوتی او، پیوند قوی‌تری را تضمین می‌کنید.

اخلاق منحصر به فرد
اخلاق منحصر به فرد خرگوش‌ها

دندان قروچه هنگام خواب

خرگوشی که به هنگام خواب، دندان قروچه می‌کند، شباهت زیادی به نوازش دارد. اگر حیوان خانگی شما به‌اندازه کافی آرام است که می‌تواند چرت بزند، دندان قروچه خرگوش در این حالت بدان معناست که او کاملاً راضی است.

یکی از سناریوهایی که باعث می‌شود خرگوش در خواب دندان‌هایش را به هم بساید، خواب‌های بد است. خرگوش‌ها هم خواب می‌بینند. این بدان معناست که می‌توانند کابوس هم ببینند. این موضوع، استرس و اضطراب را افزایش می‌دهد.

خرگوش‌ها بر اساس تجربه خاطراتی که داشته‌اند، خواب می‌بینند. خرگوشی که در خواب می‌دود، احتمالاً رؤیای اوقات گردش و تفریح را می‌بیند. متأسفانه حیوان خانگی شما ممکن است در مورد تجربیات بد هم خواب ببیند.

هرگز یک خرگوش خوابیده را بیدار نکنید، حتی اگر به نظر ناراحت است. درنهایت، حیوان خانگی شما با خواست خودش بیدار می‌شود. نوازش اطمینان بخشی به او بدهید. این کار باید دندان قروچه را متوقف کند.

خرخر کردن هنگام خواب

اگر خرگوش شما بعد از بازی، همانجا بخوابد و دندان قروچه کند، احتمالاً دارد خرخر می‌کند. مخصوصاً اگر روی شکم خود دراز بکشد. هیچ خرگوشی بدون احساس امنیت و آرامش کامل در چنین موقعیت خطرناکی نمی‌تواند بخوابد.

خرخر کردن یا دندان قروچه خرگوش

بین دندان قروچه و خرخر کردن تفاوت‌های اساسی وجود دارد. این موارد به شرح زیر است:

 • تن صدا. دندان قروچه یک صدای بلند و عصبی است. نادیده گرفتن آن غیرممکن است. خرخر کردن ملایم و حتی خوش‌آهنگ است.
 • فرکانس. وقتی خرگوش دندان‌هایش را به هم می‌ساید، این یک عمل آهسته و بافاصله است. خرخر کردن تقریباً بدون فاصله و یکنواخت است.
 • حرکت چشم. به هنگام حرکت دندان‌های خرگوش، به حرکات چشم او نگاه کنید. اگر درحالی‌که دندان‌هایش را حرکت می‌دهد؛ چشمانش بسته باشد، او در حال خرخر است. اگر چشم‌ها برآمده و هوشیار باشند، او در حال درد کشیدن است یا ترسیده.
 • حرکت بدن. خرگوشی که تکان می خورد و دندان‌هایش را به هم می‌ساید، تحت فشار و درد است. باید در اسرع وقت به او کمک شود.

کلام آخر

به پایان مقاله دندان قروچه خرگوش رسیدیم. باید بدانید که با گذشت زمان، حیوان خانگی و رفتارهای او را خواهید شناخت.

خرگوش‌ها حیوانات پرسروصدایی نیستند. این بدان معناست که یادگیری الگوهای حرکات دندان، در درک ذهنیت از وی بسیار مهم است.

خرگوش‌ها تا جایی که بتوانند، مشکلات سلامتی خود را پنهان می‌کنند. این شما هستید که باید مشکلات را در صورت بروز، جدی بگیرید و درمان را آغاز کنید.

برای خریدوفروش خرگوش و سایر حیوانات خانگی، می‌توانید از اپلیکیشن واسط کالا استفاده کنید.

برای خواندن سایر مقالات مشابه به سایت واسط پت مراجعه کنید.

منبع:

rabbitcaretips.com

2 دیدگاه دربارهٔ «چرا خرگوش دندان قروچه می‌کند؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *