دلايل ليس زدن خرگوش

چرا خرگوش لیس می‌زند؟

اگر صاحب خرگوش هستید، حتماً متوجه شده‌اید که خرگوش شما در بعضی‌اوقات در حال لیس زدن است. ممکن است از خود بپرسید که دلایل لیس زدن خرگوش چیست؟

احتمالاً به این فکر نیز افتادید که آیا لیس زدن نشان‌دهنده موضوع نگران‌کننده‌ای است یا خیر؟ عمدتاً، خرگوش‌ها برای تمیز شدن خود را لیس می‌زنند. البته عمل لیسیدن فقط برای آراستگی نیست، برای تعاملات اجتماعی و ابراز محبت نیز به کار می‌رود.

دلایل لیس زدن خرگوش

خرگوش‌ها تمیز بودن را دوست دارند و چندین بار در روز جلسات نظافت را برگزار می‌کنند. خرگوش‌ها به سه دلیل عمده یکدیگر را لیس می‌زنند. نظافت، پیوند و سلسله‌مراتب.

خرگوش‌ها موجوداتی بسیار اجتماعی هستند و برای پیوند و ابراز محبت یکدیگر را مرتب می‌کنند. خرگوش‌ها نیز سلسله‌مراتب سخت‌گیرانه‌ای دارند و اعضای غالب پس از نمایش تسلیم از جانب سایر اعضا، چشم و گوش اعضای دیگر را لیس می‌زنند.

یک خرگوش همچنین برای نشان دادن محبت صاحب خود را آراسته می‌کند یعنی شروع به لیس زدن او می‌کند و یا با لیس زدن می‌گوید شما بو می‌دهید و باید دوش بگیرید.

دلایل بیش‌ازحد لیس زدن خرگوش

لیسیدن بیش‌ازحد در خرگوش نشانه بی‌حوصلگی یا بیماری زمینه‌ای است. این زمانی است که یک خرگوش توجه خاصی به یک نقطه از بدن خود نشان می‌دهد و تنها آنجا را لیس می‌زند، یا جلسات نظافتی را انجام می‌دهد که باعث مرطوب شدن و مرطوب ماندن خز آن می‌شود.

خرگوشی که به آن توجه کمی شده باشد به سمت این رفتار مخرب که شامل لیس زدن بیش‌ازحد است می‌رود. این کار می‌تواند منجر به مشکلات پوستی باکتریایی ناشی از مرطوب مداوم خز شود. انگل‌ها، زخم‌ها و عفونت‌های قارچی نیز می‌توانند لیسیدن بیش‌ازحد را تشویق کنند.

چرا خرگوش‌ها خودشان را لیس می‌زنند؟

یک خرگوش باید خودش را تمیز کند و این کار را با لیسیدن انجام می‌دهد. این تنها دلیل نیست که خرگوش ممکن است خودش یا دیگران را لیس بزند.

آراستن

تمیزی برای خرگوش‌ها بسیار مهم است و همواره در حال تمیز نگه‌داشتن خود هستند. یک خرگوش همانند یک گربه خود را تمیز می‌کند.

با این تفاوت که گربه هرچند وقت یک‌بار خودش را مرتب و تمیز می‌کند ولی یک خرگوش چندین بار در روز خودش را مرتب می‌کند.

یک خرگوش موجودی اجتماعی است و با صاحب خود مانند یک همراه و عضوی از خانواده خود رفتار می‌کند. البته در حالت ایدئال، این همراه یک خرگوش است.

خرگوش‌ها موجوداتی فوق‌العاده اجتماعی هستند و اگر به‌عنوان خرگوش انفرادی نگهداری شوند، درواقع می‌توانند کاملاً تنها و افسرده شوند.

تمیز کردن
آراستن خرگوش

نظافت

نظافت، برای تمیز کردن و محبت به همراه خود، از طریق لیس زدن و گاز گرفتن ملایم است. یک خرگوش با لیسیدن پنجه‌های خود و استفاده از آن‌ها به‌عنوان ابزاری برای رسیدن به مکان‌های دشوار، صورت و گوش‌های خود را مرتب می‌کند.

همچنین ممکن است به دنبال یک خرگوش همراه برای نظافت این مکان‌های مشکل باشد. این نشانه اعتماد است و همچنین نشانه‌این است که این خرگوش‌ها با همراه خود بسیار خوب کنار می‌آیند.

ایجاد گلوله‌های مو به علت بیش‌ازحد لیس زدن خرگوش

برخلاف گربه‌ها، خرگوش‌ها نمی‌توانند گلوله‌های موی ایجادشده را به بیرون پرتاب کنند تا دستگاه گوارش از موهای بلعیده پاک شود.

نظافت بیش‌ازحد که در زیر در مورد آن صحبت خواهیم کرد، می‌تواند باعث ایجاد این گوی‌های مو (تریکوبزوار Trichobezoars) شود.

این گلوله‌های مو ممکن است بسیار بزرگ شوند و باعث انسداد داخلی شوند. همان‌طور که در مجله آمریکایی انجمن پزشکی دامپزشکی بیان شد، ممکن است برای برداشتن این انسدادها نیاز به عمل جراحی باشد.

با مسواک زدن مرتب خرگوش خود می‌توانید به کاهش گلوله‌های مو کمک کنید. همچنین، یونجه زیادی را به‌عنوان بخشی از رژیم غذایی خرگوش به او بدهید. فیبر موجود در یونجه برای سلامت دستگاه گوارش مهم است.

پیوند اجتماعی

خرگوش‌ها از طریق آرایش خود و دیگران از خود محبت و پیوند نشان می‌دهند. دلایل لیس زدن خرگوش در بین آن‌ها یک تعامل اجتماعی مشترک است و یک فرایند مهم بین اعضای خانواده در یک گروه است.

رابطه خرگوش با شما همانند رابطه او با سایر خرگوش‌ها است. جلسات منظم نظافت و نوازش برای خرگوش‌ها باعث راحتی و نزدیکی بین آن‌هاست و پیوند بین هر دو طرف را تأیید و تحکیم می‌کند.

همان‌طور که مادرشان آن‌ها را مرتب می‌کند، خرگوش‌های جوان نیز همدیگر را مرتب می‌کنند. همان‌طور که در زیر خواهیم دید، نظافت برای حفظ ساختار سلسله‌مراتبی در گروه‌ها نیز مهم است.

مشکلات پوستی

بیماری‌های پوستی در خرگوش‌ها شایع است. بعضی از آن‌ها به‌راحتی قابل‌درمان هستند. همه آن‌ها می‌توانند برای خرگوش ناراحت‌کننده باشند و تعداد انگشت‌شماری حتی قابل‌انتقال به انسان هستند.

به همین دلیل، باید مراقب هرگونه رفتار غیرمعمول (مانند لیسیدن زیاد) یا تغییر در پوست باشید. این تغییرات پوستی را در اطراف دهان و چشم می‌توانید ببینید، زیرا دیدن عفونت یا خشکی در این مناطق راحت‌تر است.

لیسیدن زیاد یکی از علائم بیماری پوستی است. این وضعیت می‌تواند نشانه‌ای از بیماری یا عفونت‌های مختلف باشد. شامل:

 • کک‌ومک
 • کنه‌ها
 • عفونت‌های باکتریایی
 • عفونت‌های قارچی
 • آبسه
 • میاز یس
 • کرم پین
 • انگل‌ها
 • شوره
 • تومورهای پوستی

لیسیدن می‌تواند باعث تشدید برخی از این بیماری‌ها شود. مهم است که خرگوش خود را در اسرع وقت به دامپزشک برسانید. بسته به نوع بیماری، یک روش درمان تعیین می‌شود.

افسردگی

همان‌طور که خرگوش آرام است، اگر خسته شود، ممکن است مجموعه‌ای از رفتارهای مخرب را نیز به نمایش بگذارد. این رفتارها شامل جویدن، گاز گرفتن، کندن، پرخوری، کشیدن پوست و نظافت بیش‌ازحد است.

خرگوش‌هایی که کمتر با آن‌ها تعامل می‌شود و خسته شده‌اند، به دنبال راهی برای صرف انرژی جمع شده خواهند بود. نظافت و لیسیدن بیش‌ازحد یکی از عادت‌هایی است که ممکن است به آن مبتلا شوند.

مصرف این مقدار خز می‌تواند باعث ایجاد گلوله‌های مو و انسداد داخلی شود. اطمینان حاصل کنید که خرگوش شما به‌اندازه کافی تحریک‌شده است تا از خسته شدن آن جلوگیری شود.

خرگوش‌ها چشم‌های یکدیگر را لیس می‌زنند

خرگوش‌ها بسیار اجتماعی هستند. نمایش سلطه و نمایش تسلیم در گروه‌های بزرگ کاملاً رایج است.

همان‌طور که توسط CISRO در تحقیقات حیات‌وحش یافت شد، جنگ شدیدی برای انتخاب سلسله‌مراتب در ۸ گروه تشکیل‌شده در یک کلنی دیده شد.

شایان‌ذکر است که این نوع غلبه بر سلطه نباید در خرگوش‌های خانگی وجود داشته باشد.

لیس زدن چشم‌ها
لیس زدن چشم‌ها

رفتار سلسله‌مراتبی در خرگوش‌های خانگی

با این گفته، برخی رفتارهای سلسله‌مراتبی وجود دارد که بیشتر خرگوش‌های خانگی از خود بروز می‌دهند. خرگوش‌های مطیع سر خود را قبل از خرگوش غالب بر زمین می‌گذارند.

خرگوش غالب با لیس زدن گوش یا چشم خرگوش‌های مطیع به این کار آن‌ها پاسخ می‌دهد. این رفتار تقریباً شبیه چگونگی رفتار سگ‌ها است.

سایر سگ‌ها که به‌صورت گروهی زندگی می‌کنند، در دهان عضو غالب و رئیس گروه را لیس خواهند زد.

چرا خرگوش لب‌های خود را لیس می‌زند

این عمل تا حد زیادی به تمیز کردن خود پس از خوردن یا نوشیدن است. دقیقاً مانند این‌که پس از یک وعده غذایی خوشمزه لب‌های خود را لیس بزنید، خرگوش نیز چنین می‌کند.

با این کار اطمینان حاصل می‌کند که هیچ تکه‌ای از غذا روی لبش باقی نمانده است.

لیسیدن بیش‌ازحد لب نیز ممکن است نشان‌دهنده یک مسئله دندانی یا دهانی باشد. بازرسی از دهان خرگوش کار آسانی نیست و در صورت وجود مشکلی، باید از مهارت و تجهیزات دامپزشکی استفاده می‌شود.

خرگوش خود را برای علائم ناراحتی یا رفتار عجیبی که از آن مشاهده می‌کنید، حتماً به نزد دامپزشک ببرید.

چرا خرگوش قفس خود لیس می‌زند

اینکه خرگوش قفس خود را لیس بزند، کمی نگران‌کننده است. به نظر می‌رسد که این علامت خیلی نگران‌کننده‌ای نیست، مگر اینکه خرگوش زبان و دهان خود بسیار زیاد روی فلز بکشد. این عمل می‌تواند به دندان‌ها و داخل دهان خرگوش آسیب برساند.

خرگوش ممکن است به همان دلیلی که اشیا را لیس می‌زند؛ برای نشان دادن محبت قفس خود را نیز لیس بزند.

همچنین ممکن است از احساس یا طعم فلز خنک لذت ببرد. یا ممکن است در حال لیسیدن باقی‌مانده غذا یا خوراکی‌ها باشد.

دلیل سومی نیز وجود دارد. اگر بیش از یک خرگوش داشته باشید، یا قفس یک‌بار یک خرگوش دیگر را در خود جای‌داده باشد، ممکن است بوی آن خرگوش، بوی بد دهد.

اگر خرگوش شما در حال لیس زدن قفس است، ممکن است علت آن، یکی از این موارد باشد:

 • تلاش برای از بین بردن و پوشاندن رایحه خرگوش دیگر
 • نظافت فلز به‌جای نظافت خرگوش دیگر

اگر مشاهده کردید که خرگوش شما قفس خود را لیس می‌زند، اطمینان حاصل کنید که محصولات پاک‌کننده‌ای که روی قفس استفاده می‌کنید برای خرگوش‌ها خطری نداشته باشد. شاید یک محلول تمیزکننده طبیعی بتواند جایگزین بهتری باشد.

قفس حیوان
قفس خرگوش

خرگوش صورت یا دستان شما را لیس می‌زند

خرگوش‌ها صورت شما را نه‌ تنها برای تمیز کردن، بلکه برای نشان دادن اینکه شما را دوست دارند، لیس می‌زنند.

در نتیجه دوست داشتن یکی از دلایل لیس زدن خرگوش است. خرگوش با تمیز کردن صورت شما، تصدیق می‌کند که شما عضو غالب خانواده آن هستید.

همچنین یک خرگوش که دستان و انگشتان شما را می‌لیسد ممکن است بخواهد به شما نشان دهد که می‌خواهد نوازش شود.

در این حالت، ممکن است معتقد باشد که این یک مورد غالب است. به‌خصوص اگر با اصرار سر خود را به کف دست شما فرو برد.

اگر آرایش می‌کنید اجازه ندهید خرگوش شما صورت شما را لیس بزند. فقط به این دلیل که آرایش شما دائمی است، به این معنی نیست که در صورت بلعیدن توسط خرگوش اثرات جانبی ناخوشایندی نخواهد داشت. به‌سختی می‌توان آن بوسه‌های شیرین خرگوش را پس زد، ولی رعایت جوانب احتیاط از پشیمانی بهتر است.

لیسیدن مبلمان، دیوارها و کف‌پوش

هدف از لیس زدن خرگوش در این حالت نیز تمیز کردن مبلمان است. خرگوش‌ها برای نشان دادن محبت، مبلمان را لیس می‌زنند.

همان‌طوری که شما وسایل و منزل را تمیز می‌کنید، خرگوش نیز برای نظافت، وسایل و خانه شما را لیس می‌زند.

این می‌تواند یک رفتار کاملاً نابجا باشد. یا ممکن است در پاسخ به نظافت شما، دیوار، کف یا هر سطحی را که روی آن هستید یا نزدیک آن باشید را لیس بزند. این می‌تواند شامل پتو، بالش یا کاناپه باشد.

لیسیدن برخی از سطوح توسط خرگوش می‌توانند باعث خطر شود. یک خرگوش می‌تواند الیاف فرش، پارچه، قرص یا سایر مواد هضم شونده را مصرف کند.

این فقط در صورتی مشکل‌ساز خواهد شد که در هر بار مقدار زیادی از این مواد را بخورد یا این عادت را مرتباً از خود بروز دهد.

همچنین ممکن است کفپوش‌ها که با مواد شیمیایی خطرناک تمیز شده‌اند، توسط خرگوش لیسیده شوند و همین امر موجب بیماری در خرگوش شود.

لیسیدن لباس توسط خرگوش

به هنگام لیسیدن لباس توسط خرگوش باید بدانید که خرگوش هنوز سعی در آراستن و تمیز کردن شما دارد. برای خرگوش‌ها تفاوتی بین پوست و لباس شما وجود ندارد.

ممکن است بافت متفاوت باشد، اما لباس شما بوی شدید شما را می‌دهد. از نظر یک خرگوش، پوست و لباس شما یکی است.

همچنین می‌تواند شامل ملحفه یا روتختی شما نیز باشد. در نتیجه هدف از لیس زدن خرگوش در این شرایط نیز تمیز کردن است.

تمیز کردن
لیس زذن لباس

لیس زدن بیش‌ازحد در خرگوش‌ها

نظافت زیاد در خرگوش می‌تواند نشانه زخم یا عفونت قارچی باشد. اگر متوجه شدید که خرگوش شما به یکی از اعضای بدن خود توجه ویژه‌ای دارد، منطقه را از نزدیک بازرسی کنید.

آیا ضایعات، برجستگی، بریدگی، کبودی یا تغییر رنگ پوست وجود دارد؟

لیسیدن بیش‌ازحد نیز می‌تواند به خودزنی تبدیل شود که منجر به جویدن و کندن پوست می‌شود. این در خرگوش‌های ماده باردار که برای زایمان آماده می‌شوند شایع است. خرگوش ماده خنثی‌شده نیز ممکن است این کار را انجام دهد.

رطوبت زیادی ناشی از بیش‌ازحد لیس زدن خرگوش

لیسیدن زیاد باعث جمع شدن رطوبت بیش‌ازحد در خز می‌شود. حتی رطوبت نیمه دائمی هرروزه باعث تحریک پوست و شوره پوست می‌شود. بدون درمان، این مشکل می‌تواند به یک عفونت باکتریایی تبدیل شود.

خرگوش‌ها معمولاً برای نشان دادن محبت چیزها را لیس می‌زنند. این چیز می‌تواند از مالک آن و خرگوش‌های دیگر گرفته تا اشیا و مبلمان خانه باشد.

به نظر عجیب‌وغریب است ولی یک خرگوش اموال شما را به‌عنوان یک شی در نظر می‌گیرد. خرگوش برای نشان دادن محبت از نظافت و لیس زدن استفاده می‌کند.

تاثیر رطوبت
تاثیر رطوبت

کلام آخر

به پایان مقاله لیس زدن خرگوش رسیدیم. دلیل اصلی لیس زدن شما توسط خرگوش ابراز محبت اوست.

اگر خرگوش خود را بسیار زیاد لیس میزند، با بررسی علائم و نشانه‌ها بر روی بدن خرگوش خود، اگر به بیماری مبتلا شده بود، حتماً آن را درمان کنید.

برای خریدوفروش خرگوش می‌توانید از اپلیکیشن واسط کالا استفاده کنید. برای خواندن سایر مقالات مشابه می‌توانید به سایت واسط پت مراجعه کنید.


منابع
.rabbitcaretips.com

2 دیدگاه دربارهٔ «چرا خرگوش لیس می‌زند؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *