گاز خوردن خودرو

چرا ماشین گاز می‌خورد؟ گاز خوردن بی دلیل خودرو و بالا رفتن دور موتور

گاز خوردن بی‌دلیل خودرو مشکلی آشنا به‌خصوص در خودروهای ایرانی است که در بیشتر موارد رانندگان سعی در رفع این مشکل به دست خودشان دارند؛ اینان گاهی در رفع این مشکل موفق می‌شوند اما در بسیاری از موارد این توفیق حاصل نشده و برای رفع مشکل گاز خوردن بی‌دلیل خودرو نیاز به مراجعه به تعمیرگاه و کمک گرفتن از افراد متخصص لازم خواهد بود. گاز خوردن بی‌دلیل و به دنبال آن بالا رفتن دور موتور خودرو می‌تواند ناشی از چند مورد نقص فنی در خودرو باشد. در این مطلب هدف ما توضیح این نقص‌های فنی و راهکارهای پیشنهادی برای هریک از آن‌ها است. هر راننده‌ای لازم است از این نقص‌ها آگاه باشد و در صورت برخورد به آن‌ها خود از پس رفع این نواقص برآید.
نواقص فنی خودرو که سبب گاز خوردن آن می‌شوند:

استپر موتور

اولین گزینه‌ای که به ذهن تعمیرکار که برای گاز خوردن بی‌دلیل خودرو مواجه است می‌رسد، تعویض استپر موتور خودرو است.

استپر موتور قطعه‌ای است که بر دریچه گاز بسته می‌شود. این قطعه به‌صورت شیری برقی مسیر هوا را با دستور کامپیوتر باز و بسته می‌نماید و در حالات مختلف هوای ورودی و خروجی داخل موتور را افزایش یا کاهش و از طریق تنظیم هوا، دور موتور را به حالت ایده‌ال و مقدار بهینه خود می‌رساند.

مقدار عددی دور موتور برای مثال در مورد خودروهایی چون پراید و پژو حدود ۸۵۰ دور در دقیقه و برای خودروهایی مثل ال ۹۰ و پژو ۲۰۶، ۷۵۰ دور در دقیقه است.

ساده‌ترین روش برای اینکه از سالم بودن استپر موتور خودروی خود اطمینان حاصل کنید این است که هواکش را باز و دست خود را به‌عنوان مانعی در مقابل ورود و خروج هوابر روی دریچه گاز قرار دهید.

در این صورت اگر خودروی شما خاموش شد از سالم بودن استپر مطمئن باشید اما اگر همچنان روشن ماند بدون شک استپر ایراد دار است.

روش دیگری برای تست سلامت استپر موتور این است که استپر را باز و سوکت آن را وصل نگه‌دارید، انگشت شست خود را بر روی نوک استپر قرار داده و نگه‌دارید.

سوئیچ را بازنمایید، درصورتی‌که استپر موتور خودروی شما بدون هیچ مشکلی باز و بسته شد مطمئن شوید که سالم است اما اگر درباز و بسته شدن آن کوچک‌ترین مشکل و گیری وجود داشت استپر معیوب است و درست کار نمی‌کند.

استپر موتور
استپر موتور

سنسور دریچه گاز عامل گاز خوردن بی‌دلیل خودرو

یکی از عوامل دیگری که می‌تواند سبب گاز خوردن بی‌دلیل خودرو شود، سنسور دریچه گاز است.

به‌صورت کلی سنسور یا حسگر را وسیله‌ای تعریف می‌کنند که اساس کار آن اندازه‌گیری تغییرات فیزیکی و شیمیایی و تبدیل این تغییرات به سیگنال الکتریکی است. در حقیقت سنسور دریچه گاز حسگری است که بر روی دریچه گاز موتور و پایین استپر انواع خودرو از جمله پراید، سمند و پژو ۴۰۵ نصب می‌شود.

محل قرارگیری این قطعه در خودروی سمند همان‌طور که گفته شد دقیقاََ در پشت دریچه اصلی گاز و در نزدیکی استپر است درصورتی‌که در برخی از خودروها این قطعه در قسمت جلویی موتور خودرو نصب و به‌راحتی قابل رؤیت است.

در خودروهای برقی اَعَم از سمند، پژو یا هر خودروی دیگری سنسور دریچه گاز در داخل خود دریچه تعبیه‌شده و به‌راحتی برای یک فرد معمولی و غیرمتخصص قابل‌تشخیص نخواهد بود.

وظیفه سنسور دریچه گاز مطلع ساختن ECU (در ادامه توضیحاتی در مورد این قطعه آورده شده است) خودرو از موقعیت دریچه گاز است. اگر سنسور دریچه گاز موتور عیب و ایرادی داشته باشد و درست کار نکند زاویه دریچه گاز را درست تشخیص نداده و باعث گاز خوردن بی‌دلیل خودرو خواهد شد.

برای تست سلامت این قطعه می‌توانید در حالتی که خودرو در حال گاز خوردن است سوکت آن را بکشید درصورتی‌که گاز خوردن خودرو متوقف شد، قطعه معیوب و اگر خودرو به گاز خوردن ادامه داد سنسور دریچه گاز موتور خودرو سالم است.

دریچه گاز برقی

در دنیای تکنولوژی امروز سنسور دریچه گازی کاربردی نداشته و از روی دریچه گاز موتور حذف شده است و در مقابل به‌جای استفاده از دو قطعه دریچه گاز معمولی و سنسور دریچه گاز نصب‌شده بر روی آن، از یک قطعه دریچه گاز برقی استفاده می‌شود.

در برخی از خودروهای ایرانی و ساخت داخل نیز دریچه و سنسور جای خود را به دریچه گاز برقی داده‌اند اما همچنان خودروهایی از خانواده پژو، سمند و پراید هستند که به شیوه قدیمی طراحی‌شده و دریچه گاز برقی در آن‌ها تعبیه نشده است.

مپ سنسور

یکی از عوامل دیگری که می‌تواند عامل گاز خوردن بی‌دلیل خودرو شود مپ سنسور است.

نام مپ سنسور از حروف ابتدایی عبارت Manifold Absolute Pressure به معنی فشار مطلق منیفولد است. در واقع مپ سنسور میزان فشار (زیادی یا کمبود آن) در منیفولد را اندازه‌گیری می‌کند.

این سنسور از طریق شیلنگی که به ابتدای دریچه ورودی هوا متصل است در ارتباط مستقیم با هوای ورودی به دریچه است. از بعضی جهات نقش و وجود این سنسور در خودرو بسیار مهم است زیرا با توجه به اینکه خودرو در شرایط جغرافیایی مختلف از جمله نزدیک سطح دریا و یا کوهستان قرار می‌گیرد، فشار هوا در هر یک از این شرایط بسیار متفاوت از دیگری است.

در صورت معیوب بودن این سنسور، ECU خودرو توان تعیین درست میزان هوای ورودی را نخواهد داشت. در حقیقت با وجود مپ سنسور در موتور خودروهای انژکتوری دیگر نگران هوای ورودی جهت تنظیم موتور نخواهید بود.

روش‌هایی برای تست سالم یا معیوب بودن مپ سنسور

روش‌های مختلفی برای تست سالم بودن یا معیوب بودن مپ سنسور خودرو وجود دارد.

این روش‌ها بیشتر تخصصی بوده و نیاز به امکانات و تجهیزات دارد و از عهده یک فرد معمولی برنمی‌آید.

یکی از این روش‌ها روش تست مپ سنسور با دستگاه دیاگ است.

دستگاه دیاگ به خودرو متصل شده و خودرو را روشن می‌نماییم. با ورود به منوی پارامترها، در قسمت هوای واردشده مقدار فشار هوای درون منیفولد گزارش‌شده را مشاهده می‌کنیم.

این عدد بسته به نوع خودرو و مکان جغرافیایی قرارگیری آن در خودروها و مکان‌های مختلف متفاوت است و تشخیص درستی یا نادرستی مقدار فشار نشان داده‌شده به تجربه تعمیرکار بستگی دارد.

جهت به دست آوردن مقدار تجربی این پارامتر برای خودروهای مختلف می‌توان مقدار آن را از روی خودروهایی که در شرایط استاندارد و سالم هستند، یادداشت کرده و با خودروهای همنوع آن مقایسه و تست عیب‌یابی را انجام دهیم.

نکته مهم

تأکید می‌شود که این روش اندازه‌گیری مقایسه‌ای باید بین خودروهایی که در یک مکان جغرافیایی و در ارتفاع مساوی از سطح دریا قرار دارند صورت پذیرد.

جدا از روش‌های تخصصی برای تست سالم بودن و پی بردن به معیوب بودن مپ سنسور خودرو، یک فرد معمولی می‌تواند خرابی این قطعه را از روی تک کار کردن موتور تشخیص دهد.

بدین‌صورت که هنگامی‌که شخص در هنگام صبح خودرو را روشن می‌کند، خودرو بد روشن‌شده و نیاز به استارت زیادی برای روشن شدن خواهد داشت و پس از روشن شدن نیز اگر زیاد گاز داده شود خودرو خاموش خواهد شد.

سنسور فشار هوای ورودی
سنسور فشار هوای ورودی

نشت هوا از دریچه گاز

از عوامل دیگری که می‌توان از آن به‌عنوان گاز خوردن بی‌دلیل خودرو نام برد نشت هوا است.

نشتی هوا از دریچه و منیفولد می‌تواند ایراد فنی دیگری برای گاز خوردن خودروی شما باشد.

برای اطمینان از عدم نشت هوا از دریچه و منیفولد، یک بطری کوچک آب را که بر روی در آن سوراخ کوچکی ایجاد کرده‌اید بردارید.

بطری آب را به سمت دریچه و منیفولد برده و بر روی کلیه محل‌های اتصال آب بریزید.

با انجام این عمل هر جا که با ریختن آب خودروی شما خاموش شد، موتور خودرو از آن محل هواکشی دارد.

سنسور دور موتور

این سنسور با دو پایه ارتباطی به ECU متصل و امواج شبه سینوسی مربوط به اطلاعات دور موتور لحظه‌ای خودرو را به آن منتقل می‌کند و از این طریق گاز خوردن بی‌دلیل خودرو را کنترل می‌نماید.

در صورت خرابی سنسور دور موتور خودرو استارت می‌خورد اما روشن نمی‌شود.

در حالت تشخیص معیوب بودن سنسور دور موتور خودرو آن را خارج کرده و نوک سنسور را از روغن و کربن و ذرات آهن و سایر کثیفی و ناخالصی‌ها پاک‌کنید و اگر با این کار مشکل سنسور دور موتور خودروی شما درست نشد می‌توانید آن را با یک سنسور نو جایگزین نمایید.

ECU موتور عامل گاز خوردن بی‌دلیل خودرو

اگر تمام تست‌های بالا را انجام دادید و نتیجه‌ای حاصل نشد و خودرو همچنان به گاز خوردن خود ادامه داد، می‌توانید با مراجعه به تعمیرگاه برنامه ECU موتور خودرو را ریست نمایید.

قطعه بسیار مهم و حیاتی ECU که نام آن برگرفته از حروف ابتدایی عبارت «قطعه کنترل الکترونیک» است فقط در خودروهای انژکتوری موجود است و باعث تفاوت فاحش این خودروها با خودروهای کاربراتی شده است.

وجود و سالم بودن قطعه ECU برای سایر قسمت‌های خودرو ضروری بوده و ازاین‌رو مراقبت و نگهداری از آن امری لازم و پراهمیت است.

به‌طور معمول خودروهای دارای برنامه ECU پس از هر بار خرابی در استپر موتور خودرو به تنظیم مجدد و ریست نیاز خواهند داشت.

چگونه شتاب خودرو را زیاد کنیم
ECU

انژکتورها عامل گاز خوردن بی‌دلیل خودرو

یکی از دلایل دیگری که می‌تواند موجب گاز خوردن بی‌دلیل خودرو شود انژکتورها هستند.

انژکتورها از مهم‌ترین قطعات خودروهای امروزی هستند که وظیفه سوخت‌رسانی را در خودروها به عهده‌دارند.

هنگامی‌که انژکتورهای خودرو دچار مشکل شوند، عمل احتراق در موتور خودرو به‌درستی انجام‌نشده و موتور با مشکل مواجه و گاز خوردن بی‌دلیل خودرو را مسبب خواهد شد.

ازجمله نشانه‌هایی که از معیوب بودن و مشکل داشتن انژکتورهای خودرو خبر می‌دهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موتور خودرو به دلیل احتراق ناقص ایجاد لرزش و تولید ضربه و صدا می‌کند.
 • در هنگام افزایش دور موتور، شتاب خودرو کاهش می‌یابد.
 • قدرت موتور به هنگام فشار بر پدال گاز کاهش محسوسی می‌یابد.
 • هنگام کار کردن در جای خودرو با دور پایین، در موتور خودرو لرزش ایجادشده و خودرو خاموش می‌شود.
 • به هنگام تست آلایندگی میزان آلاینده‌های زیست‌محیطی تولیدی ازجمله دی‌اکسید کربن بیشتری را نشان می‌دهد.
 • مصرف سوخت خودرو بالا می‌رود.

راهکارهای مواجه با خرابی انژکتورها

در هنگام مواجهه با علائم خرابی انژکتورها بهترین راهکار، شستشوی آن‌ها است.

عمل شستشو مسیرهای گرفته‌شده انژکتورها را باز و راه پاشش منظم سوخت به سیلندرهای موتور را هموار می‌نماید و از این طریق باعث عملکرد صحیح موتور و جلوگیری از گاز خوردن و سایر مشکلات خودرو می‌شود.

در صورت کثیف بودن بیش‌ازحد انژکتورها می‌توان برای تمیز کردن آن‌ها از مایع‌های و اسپری‌های تمیزکننده استفاده کرد.

در موارد پیشرفته‌تر شستشوی انژکتور با دستگاه‌های شستشوی مخصوص انجام می‌پذیرد ولی شستشوی دستی همراه با استفاده از مایه‌های تمیزکننده نیز خود در سطح کارآمدی مشکل کثیف بودن و گرفته بودن انژکتورها را حل خواهد کرد.

برای اینکه از سَر خرابی‌های مکرر ماشین خلاص شوید، باید مرتب به ماشین رسیدگی کنید. مقاله «نگهداری خودرو» راهنمای خوبی برای شماست. 

نکته مهم

همچنین علاوه بر تمام نواقص فنی که در بالا برای گاز خوردن بی‌دلیل خودرو آوردیم توجه داشته باشید که ممکن است گاها گاز خوردن بی‌دلیل خودرو در اثر شستشوی موتور و یا به هنگام بارندگی صورت پذیرد که در این حالت به بعضی از سنسورها ازجمله سنسور کیلومتر (کیلومتر شمار خودرو)، آب‌رسیده باشد و سبب کارکرد نامنظم و به‌هم‌ریخته قطعه‌ی ای سی یو (ECU) شود، این مشکل معمولاً با فلش برطرف می‌گردد.

در حالت کلی جهت جلوگیری از هرز گاز خوردن خودرو بایستی حواستان به کارکرد صحیح موتور خودرو باشد.

تنظیم موتور خودرو از پراهمیت‌ترین مسائلی است که اگر به‌موقع انجام شود از هزینه‌های بالایی که باگذشت زمان و اهمیت ندادن به علائم کارکرد ناصحیح موتور ازجمله گاز هرز خوردن آن پیش می‌آید، جلوگیری می‌کند.

برخورد با علائمی چون کاهش شتاب خودرو، تکان خوردن بدنه آن و شنیده شدن صداهایی غیرعادی از موتور خودرو نشان‌دهنده این است که بایستی تنظیم موتور انجام پذیرد. در ادامه به شرح برخی از این علائم می‌پردازیم.

گاز خوردن بی دلیل خودرو
گرفتگی سوزن انژکتور

علائم نشان‌دهنده نیاز خودرو به تنظیم موتور

در زیر علائم نشان‌دهنده نیاز خودرو به تنظیم موتور را با هم مرور می‌کنیم:

بد استارت خوردن خودرو

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که هنگام صبح و برای رفتن به سرکار یا مواردی دیگر سوار خودروی خود شده و استارت زده باشید اما خودروی شما استارت نخورد و یا برای روشن شدن به چند بار استارت زدن نیاز داشته باشد.

در این صورت بدون شک نقصی درجایی از آن وجود دارد که باعث به وجود آمدن این مشکل شده است.

ممکن است باتری خودروی شما تمام یا ضعیف شده باشد، در خود سیستم استارت مشکلی وجود داشته باشد، سیم‌کشی و اتصالات دچار مشکل شده باشند، موتور خودرو قفل‌شده باشد و یا علت‌های دیگری که بایستی برای حل مشکل، درصدد رفع آن‌ها برآیید.

چراغ‌های اخطاردهنده

روی داشبورد هر خودرو چراغ‌هایی تعبیه‌شده‌اند که در زمان‌های لازم اخطارها و پیام‌های مهمی را به راننده خودرو منتقل می‌کنند.

این چراغ‌ها با روشن شدن خودرو روشن می‌شوند و اگر اشکالی درجایی از سیستم خودرو و یا قطعات آن پیش‌آمده باشد تا آن مشکل رفع نشود روشن باقی می‌مانند.

محدوده اخطار این چراغ‌ها می‌تواند در حد سوختن لامپ چراغ عقب خودرو و یا درست بسته نشدن یکی از درهای خودرو، کوچک و جزئی و یا در حد مشکل در سیستم انتقال سوخت موتور خودرو بزرگ و پراهمیت باشد.

درهرحال توجه به این اخطارها و درصدد برآمدن برای رفع هر چه سریع‌تر آن‌ها می‌تواند از آسیب‌ها جدی به موتور خودرو و هزینه‌های بالای بعدی آن، جلوگیری نماید.

ریپ زدن خودرو

اگر به هنگام گاز دادن یا در موارد این چنینی خودروی شما به ناگاه ریپ می‌زند نشان از بروز مشکلی در خودرو دارد که باید هرچه سریع‌تر برای برطرف کردن این مشکل اقدام شود چراکه این ریپ زدن‌های ناگهانی می‌تواند بسیار خطرناک باشد و حوادث ناگواری را به وجود آورد.

موتور خودروها طوری طراحی شده‌اند که در مواقعی که به گاز دادن و سرعت بالا نیاز باشد (مثلاً به هنگام رانندگی در بزرگراه‌ها) بتوانند بهترین و مطمئن‌ترین عملکرد را از خود نشان دهند، وقتی مشکلی مثل ریپ زدن‌های ناگهانی به وجود می‌آید این عملکرد صحیح و ایمن مختل می‌شود.

ریپ خوردن خودرو ممکن است ناشی از کثیف بودن شمع‌ها و یا گرفتگی‌های فیلتر سوخت خودرو و یا موارد دیگری باشد که درهرحال باید بررسی و برطرف شوند.

مصرف سوخت بالا

اگر احساس کردید که خودروی شما در مصرف سوخت دچار اختلال شده است، مثلاً مسیر خاصی را که روزانه با مقدار معینی از سوخت طی می‌کردید و حال حس می‌کنید که خودروی شما برای طی همان مسیر، مصرف سوخت بیشتری را می‌طلبد و عملکرد آن در مورد مصرف سوخت از روال سابق و روتین آن خارج‌شده است، این احتمال وجود دارد که مشکلی در مصرف سوخت خودروی شما به وجود آمده باشد.

در این صورت خودرو عملکرد خوبی ندارد و علت به وجود آمدن این مشکل می‌تواند نشات گرفته از فشار نامناسب باد تایرها و یا گیرکردن قطعه‌ای از سیستم ترمز خودرو و یا سایر عوامل باشد که لزوم تنظیم موتور خودرو و برطرف کردن مشکل مصرف سوخت آن را قبل از به وجود آمدن مشکلی بزرگ‌تر یادآور می‌شود.

کلام پایانی

به پایان مقاله گاز خوردن بی دلیل خودرو رسیدیم؛ امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

اگر قصد دارید خودروی مورد نظر خود را با قیمت مناسب خرید و فروش نمایید می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

36 دیدگاه دربارهٔ «چرا ماشین گاز می‌خورد؟ گاز خوردن بی دلیل خودرو و بالا رفتن دور موتور»

 1. سلام من پراید ۸۸دارم تک سوز مدتی موقع روشن شدن هر زمان از روزبادورموتور بالا روشن میشه وسریع دور موتور برمیگرده اشکال از چه قطعه ای
  تشکر

  1. سلام ایرج عزیز
   این موضوع میتونه به خاطر عوامل مختلفی مثل؛ ایراد سنسور دریچه گاز ،سنسور دور موتور، سیم گاز و… به وجود بیاد. برای تشخیص علت اصلی این مشکل به تعمیرکار مراجعه کنید؛ تا ماشین رو نزدیک بررسی کنه

 2. سلام من دویست شیش تیم دو دارم قبلا با چرخوندن فرمون و یا زدن کولر ماشین خودش اتوماتیک کمی گاز زیاد میکرد که جلوی بد کار کردن و خاموش شدن موتور رو زمان ترافیک یا توقف و حرکت و تعویض دنده بگیره امسال تابستون متوجه شدم این عملکرد ماشین از بین رفته و نسبت به کولر و چرخش فرمان گاز زیاد نمیشه برنامه ریست کردم کل سنسورها هم چک کردم و چنتا تعویض دیگه چه احتمالی میتونه باشه چون تو ترافیک گاهی حواسم نباشه با کولر ماشینم خاموش میکنه

  1. سلام دوست عزیز مشکل میتونه از استپر موتور یا اگر ماشینتون گاز برقی داره از سنسور دریچه گاز باشه ولی برای اطمینان به متخصص مراجعه کنند تا از نزدیک با دستگاه دیاک بررسی شود

  2. سلام
   من پارس xu7 مدل ۱۴۰۰ دارم اول صبح ها و هنگامی که ماشین سرده گاز میخوره و تو حرکت دور موتور با تاخیر میاد پایین
   سنسور دربچه گاز مپ و استپر هم عوض کردم مشکلم حل نشده اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

   1. سلام کاربر گرامی
    از اونجایی که این ماشین جدیده، هنوز تعمیرکارها به مشکلات اون پی نبردند. باید ببرین پیش یک تعمیرکار ماهر

 3. سلام خدمت مدیریت محترم سایت
  بنده یه ام وی ام ایکس ۳۳ قدیمی مدل ۹۰ دارم
  جدیدا یه مشکلی برام پیش اومده بیزحمت بنده رو راهنمایی کنید
  در یک ربع اول کار ماشین که هنوز فن زده نشده ، دور موتور در حالت عادی و زیر یک است و با گرم شدن موتور و پس از فن زدن ، دور موتور تا یک دندانه بالای یک می رود و ماشین گاز می خورد ( در حالت خلاص ) و با فن زدن مجدد پایین میاد و همینطور تا یک دندانه بالا و پایین یک نوسان دارد ، چند جا نشان دادم دلیلش رو نفهمیدن

 4. باسلام دوست عزیزاحتمال خراب بودن باطری ماشینتون زیاده منم همین مشکل روداشتم وباطری ماشین هم بظاهرسالم بودولی مشکل داشت باتعویض باطری کلا مشکل گازخوردن وبدکارکردن برطرف شد،شماهم بایک باطری سالم امتحان کنید

 5. سلام من یه پرشیا دوگانه دارم گاز میخوره سنسور دور موتور دریچه گاز استپ موتور همشو عوض کردم باز گاز میده اکثرا سنسور دریچه گاز زاویه نشون میده ولی خود سنسور سالمه بعضی وقتا بدون خطاست مشکلش چیه خستم کرده

 6. سلام خدمت دوستان محترم من ی تیبا صفر خریدم دور موتور هنگام ایست کامل خیلی نوسان میخوره و هنگامی ک بخاری یا چراغ ماشینو روشن میکنم خاموش میشود اقلب و هنگام حرکت کردن ماشین بین دنده عوض کردن گاز میخورد علت چیست هم نمایندگی بردم هم بالای ده تا مکانیکو برق کار بردم استپرو سنسور دریچه گازم تعویض کردم هرچقدرم دیاگ میزنیم بی خطا هست

  1. سلام یوسف عزیز
   با این تفاسیری که گفتید به نظرم سنسور هیدرولیکتون مشکل داره. ایندفعه سنسور و بدید یک فرد ماهر چک کنه ببینید درست میشه یا نه.
   مرسی که به وبسایت واسط پت سر زدید. باتزم پیش ما بیاید.

 7. سلام وقت بخیر بنده ۴۰۵ دارم چند وقتیه با مشکل گاز خوردن بی رویه خودرو مواجه هستم‌ .باوجود اینکه ب دیاگ کار مراجعه کردم حتی سرویس کلی شمام شستشوسوزن انژکتور منیفولد و … و تعویض استیپرو سنسور دریجه گاز ولی باز ماشینم گاز میخورد خواهشا کمک کنید چون خسته شدم

  1. سلام کاربر گرامی
   وقت شماهم بخیر… سنسور هیدرولیک ماشینتونو چک کردید؟
   شاید مشکل مربوط به سنسور هیدرولیک باشه.

  1. سلام
   من پارس سال xu7 مدل ۱۴۰۰ تک گانه که ۷۰۰۰تا کار کرد داره چند مدته که موقع روشن کردن و حرکت خود به خود گاز میخوره دوبار هم امداد اومد نگاه کرد استپر هم عوض کرد و بعضی قسمت سیم گاز هم روغن کاری کرد ولی بازم مثل روز اول گاز میخوره
   و دو مرتبه هم خود امدادگر ایرانخودرو برنامش رسیت کرده ولی نتیجه ای نکرفتم
   ممنون میشم ازتون راهنمایی و کمکم کنید
   متشکرم ممنون.

 8. سلام خسته نباشیدنیسان دوگانه گاها چراع چک روشن میشه وشروع به تک کارکردن میکنه واصلا کشش نداره طوری که بادنده یک هم راه نمیره دیاگ هم چیزی نشون نمیده لطفا راهنمایی کنید سپاس از عزیزان

 9. سلام نیسان وانت مدل۸۷ دوگانه کارخانه بودولی دوگانه دستی شده بعدازگرم شدن دورموتور بالا میماند وحتماباید باپا روی پدال گاز ضربه زدتادورموتورپایین بیایید سیم گازوپدال واستپروسنسورهوا و دریچه گازسالمه بنطرشما ایرادازچی میتونه باشه کلافم کرده ممنون

 10. سلام من یه sd دارم در هنگام استارت یکی دو گاز میخوره بعد خوب میشه علت چی هست؟ ایا نیاز مراجعه به تعمیرگاه هست؟

 11. از سال ۹۵ که پراید صفر خریدم بعد از چند ماه این مشکل پیدا شد که با چندین بار تعویض استوپر و دریچه گاز و سیم گاز و…. موقتا مشکل برطرف شده و مجدد بعد از چند وقت پیدا میشد
  که نهایتا با تعویض باطری مشکل حل شد و دیگه تکرار نشد چون باطری که کارخانه روی ماشین بسته بود از اول مشکل داشت
  موفق باشید

 12. سیدولی الله دادور

  پراید ۸۴ دارم استپر دریچه گاز تمام سنسورها راعوضکردم سیم گاز عوض کردم هرچی باز دور موتور رو۱/۵مثل اینکه ۳ کار میکنه نفس نفس میزند چاره چیست دیگه خسته شدم

  1. سلام دور موتور بالای یک هست در حال حرکت ماشین وحشی میشه نمیشه جلوش بگیرم تو رو خدا یکی راهنمایی کنه پراید مدل ۸۴ دارم چرا اینجوری شد به محض ایست کردن ماشین دور موتور پایین میاد

   1. سلام جواد عزیز
    احتمال زیاد ایراد از استپر موتور هست ولی به متخصص تنظیم موتور نشان بدهید و با دستگاه دیاک بررسی شود

 13. من ماشین روآ سال دارم، مشکل گاز خوردن خودبخودی اون با تعویض باتری حل شد. ظاهرا هم باتری سالم بود. به نظرم ابتدا با یک باتری دیگه تست کنید اگه درست نشد برید سراغ بقیه قسمت ها، چون استپر موتور به ولتاژ حساسه، وقتی ولتاژ نوسان داشته باشه نمیتونه دور موتور را خوب تنظیم کنه. البته خود بنده بعد از تعویض پمپ بنزین و استپر موتور متوجه این موضوع شدم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *