گرفتگی صدای عروس هلندی

علت گرفتگی و تغییر صدای عروس هلندی و راه درمان آن چیست؟

طبیعی است که وقتی عروس هلندیِ پُرحرف شما، حرف نمی‌زند و یا از حرف زدن خودداری می‌کند، نگران شوید و به دنبال راه درمان گرفتگی صدای عروس هلندی باشید.

بد نیست بدانید، بعید است که عروس هلندی شما برای همیشه صدای خودش را از دست بدهد؛ در بیشتر موارد، با دانستن علت گرفتگی صدای عروس هلندی می‌توان آن را درمان کرد و به‌قول معروف؛ صدای عروس هلندی را به تنظیمات کارخانه برگرداند.

عروس هلندی‌ای که حرف نمیزند، احتمالاً از چیزی ترسیده، افسرده شده، حالش خوب نیست و یا محل زندگی‌اش عوض شده است.

سکوت غیرعادی یا صدای گرفته نشان می‌دهد که چیزی روی ریه‌ها، سیرینکس یا گلوی آن اثر گذاشته است.

در این مقاله می‌خواهیم به‌طور مفصل و با زبان ساده بیماری‌هایی که باعث گرفتگی صدای پرنده می‌شوند را توضیح دهیم و جواب این سؤال شما که مدام می‌پرسید؛ چرا عروس هلندی صداش در نمیاد را بدهیم.

نمایش ویدیو در یوتیوب

آیا واقعاً عروس هلندی مثل ما انسان‌ها تار صوتی دارد؟

خیلی‌ها تصور می‌کنند که تارهای صوتی عروس هلندی به پرنده کمک می‌کند که صداها را تقلید کند و وقتی پرنده حرف نمیزند، فکر می‌کنند تارهای صوتی او آسیب دیده است؛ درصورتی‌که چنین نیست.

هیچ‌کدام از پرنده‌ها؛ مثل انسان‌ها تار صوتی ندارند؛ ولی به‌ جای آن، اندامی به‌نام سیرینکس (Syrinx) دارند.

سیرینکس، یک اندام صوتی است که به بعضی پرنده‌ها اجازه می‌دهد، صدا تولید کنند؛ می‌شود گفت که سیرینکس، «جعبه صدای» پرنده است.

چیزی که خیلی جالب است، این است که سیرینکس توسط ماهیچه‌هایی احاطه شده است و این ماهیچه‎‌ها درست مثل لب‌های ما انسان‌ها عمل می‌کنند. پرنده‌ها با انقباض و انبساط ماهیچه‌ها، صدایشان را تغییر می‌دهند.

علت بی صدا بودن عروس هلندی چیست؟

عروس هلندی که سکوت اختیار کرده و به‌قول معروف از دیوار صدا شنیده می‌شود؛ ولی از عروس هلندی هیچ صدایی در نمیاد؛ احتمالاً مریض شده است.

بعضی از بیماری‌ها و قارچ‌ها می‌توانند با آلوده کردن اندام صوتی عروس هلندی (سیرینکس)، گلو و ریه‌ها باعث سکوت او شوند.

بیماری‌هایی که باعث گرفتگی صدای عروس هلندی می‌شوند

شایع‌ترین بیماری‌هایی که مانع صحبت کردن عروس هلندی می‌شوند؛ عبارت‌اند از:

اسپورهای آسپرژیلوس (Aspergillus Spores)

آسپرژیلوس، یک بیماری شایع تنفسی است که طوطی‌سانان را درگیر می‌کند. این نوع عفونت قارچی، گلو را آلوده و جلوی جریان هوا را می‌گیرد.

معمولاً این بیماری در عروس هلندی‌هایی که در معرض کپک، بهداشت نامناسب، دما و رطوبت بالا هستند، به وجود می‌آید.

اسپورهای آسپرژیلوس

اگر این بیماری کنترل و درمان نشود، عفونت به‌حدی زیاد می‌شود که پرنده برای تولید صدا و یا نفس کشیدن به‌زحمت می‌افتد؛ این می‌تواند باعث مرگ عروس هلندی شما شود.

علائم عفونت آسپرژیلوس

اگر علائم زیر را در عروس هلندی خود دیدید، باید احتمال بدهید که دچار آسپرژیلوس شده است.

 • تند‌تند نفس کشیدن؛
 • به‌سختی نفس کشیدن؛
 • سوتِ بلند هنگام نفس کشیدن.

بزرگ شدن غده تیروئید (گواتر)

یک علت دیگر تغییر صدای عروس هلندی و یا قطع شدن صدای آن، می‌تواند به بزرگ شدن غده تیروئید یا همان گواتر مربوط باشد.

بزرگ شدن غده تیروئید یکی از بیماری‌های خطرناک بوده که در عروس هلندی زیاد دیده می‌شود، این مشکل معمولاً در اثر کمبود ید در بدن پرنده به‌وجود می‌آید.

غده متورم شده، به نای و لوله تنفس پرنده فشار می‌آورد و باعث ایجاد مشکلات تنفسی یا تغییر صدا در عروس هلندی شما می‌شود.

شما می‌توانید با بهبود رژیم غذایی یا از طریق مکمل‌های غذایی حاوی ید، پرنده خود را از مبتلا شدن به این بیماری در امان نگه‌دارید.

علائم بزرگ شدن غده تیروئید عروس هلندی

این بیماری ممکن است باعث اسهال و خارش در پرنده شما شود. پرنده در این حالت فریاد می‌زند و شروع به کندن پرهای قسمت زیرین بال یا قفسه سینه و ران‌ها می‌کند.

خوردن کرم و کنه باعث گرفتگی صدای عروس هلندی می‌شود!

این مشکل برای عروس هلندی‌هایی به‌وجود می‌آید که به فضای باز دسترسی دارند. اگر پرنده شما کرم خاکی بخورد؛ احتمال دارد که دچار گرفتگی صدا شود.

کرم‌های نر و ماده که در حال جفتگیری هستند، به یکدیگر قفل شده و به شکل «Y» در می‌‌آیند. این کرم‌ها ممکن است وارد ریه شوند و منجر به ذات‌الریه بشوند.

از طرف دیگر، ممکن است به نای بچسبند و باعث خونریزی این اندام شوند و در نهایت این خونریزی می‌تواند نای را مسدود کند و باعث تنگی نفس، نفس‌نفس زدن، خفگی و مرگ شود.

گیر کردن غذا و یا چیز دیگری در گلوی عروس هلندی

مهم‌ترین دلیل گرفتگی صدای عروس هلندی گیرکردن غذا و به‌خصوص پوست بذر در گلوی اوست.

گاهی اوقات ممکن است این انسداد به‌خاطر وجود مایعات ناشی از یک بیماری، یک جسم خارجی و یا مایع اسنتشاق شده باشد.

یادتان باشد که عروس هلندی‌ها منقارهای خیلی قوی‌ای دارند و می‌توانند پلاستیک و اشیاء چوبی را بشکنند؛ بنابراین ممکن است عروس هلندی شما تکه‌ای از اسباب‌بازی را بلعیده باشد و در گلویش گیر کرده باشد.

گیر کردن غذا

وقتی که متوجه گیر کردن چیزی در گلوی پرنده شدید، سریع آن را پیش دامپزشک ببرید؛ چون این مورد می‌تواند باعث عفونت گلو و یا حتی خفه‌شدن عروس هلندی شود.

درمان تغییر و گرفتگی صدای عروس هلندی

لازم است هنگام تغییر صدای عروس هلندی یا از دست دادن صدا و همچنین هرگونه علامتی مثل تنفس سخت؛ سریع آن را پیش دامپزشک ببرید.

دامپزشکان معمولاً پرنده را در یک فضای پُر از اکسیژن قرار می‌دهند؛ تا حال آن کمی بهتر شود و بتوانند پرنده را معاینه کنند.  

ممکن است دامپزشک با گرفتن عکس رادیولوژی از کل بدن پرنده و همچنین آزمایش خون به درمان عروس هلندی بپردازد.

پرسش و پاسخ

1- چرا عروس هلندی من ساکت شده است؟

عروس هلندی بدون دلیل ساکت نمی‌شود و بعید است که برای مدت طولانی از صدا دادن خودداری کند. اگر عروس هلندی شما حدود 24 ساعت به‌طور غیرعادی سکوت کرده است، با یک دامپزشک مشورت کنید.

علت ساکت بودن عروس هلندی می‌تواند به ترس عروس هلندی، ناراحتی به‌خاطر عدم توجه صاحب به او، جابه‌جایی پرنده، عفونت گلو و ریه و همچنین گیر کردن اجسام خارجی در گلوی پرنده باشد. 

2- علت گرفتگی صدای جوجه عروس هلندی

تمام دلایلی که در مقاله بالا گفته شد؛ مثل بیماری‌های عفونی و قارچی، بزرگ شدن تیروئید، گیر کردن غذا و … می‌تواند باعث گرفتگی صدای جوجه عروس هلندی بشود. سیستم دفاعی یک جوجه عروس هلندی، نسبت به عروس هلندی‌های بالغ، ضعیفتر و احتمال مریض شدن آن بیشتر است. پس خیلی مراقب بهداشت جوجه عروس هلندی‌ها باشید.

سخن پایانی

امیدواریم توانسته باشیم جواب این سؤال که علت گرفتگی صدای عروس هلندی چیست را به شما بدهیم. همان‌طور که در بالا توضیح دادیم، عوامل مختلفی می‌توانند دلیل گرفتگی صدای عروس هلندی باشند. شما ابتدا باید دلیل آن را پیدا کرده و سپس خیلی سریع برای درمان اقدام کنید.

پیشنهاد می‌کنیم سایر مقالات مربوط به عروس هلندی در سایت واسط پت را از دست ندهید.
شما می‌توانید خدمات، اجناس دست دوم و نو و همچنین حیوانات خانگی را با قیمت مناسب در واسط کالا خرید و فروش کنید. کافی است اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کرده و کالا یا خدمت موردنظر خود را در آن جستجو کنید. از اینکه تا انتهای مطلب ما را همراهی کردید سپاسگزاریم.

منبع
beautyofbirds.com

allaboutparrots.com

lafeber.com

تبلیغات
vasetpet-content

5 دیدگاه دربارهٔ «علت گرفتگی و تغییر صدای عروس هلندی و راه درمان آن چیست؟»

 1. . عروس من هر وقت پرتقال میخوره صداش میگیره بعد از دو سه روز خوب میشه. الان که تابستانه و پرتقال نیست صداش گرفته. شاید سرماخورده شاید هم چیزی گیر کرده گفتم ببرم دکتر ولی دامپزشک ها چندان حاذق نیستند و فقط چیزایی رو بلدند که خود ما هم میدونیم.شاید تا حالا با ۱۰ تا از دامپزشک صحبت کردم همه چهار تا دارو و درمان روتین و متداول رو بلدند.

  1. سلام وقت بخیر
   در همین مقاله ای که مطالعه کردین قسمت بیماری‌هایی که باعث گرفتگی صدای عروس هلندی می‌شوند رو بخونید کمک میکنه بهتون
   ممنون از اینکه مطالب وبلاگ واسط کالا رو دنبال می کنید

 2. سلام.تمام موارد خفگی عروس هلندی رو قشنگ و خیعععلی کامل توضیح داده اید ولی مطلبی یا درمانی برای عامل های بیماری توضیح نداده اید…ماهم خودمون میدونیم عروسمون صداش خفه شده ولی دنبال درمان آن هستیم.مثلا اگه عروس من گلوش عفونت یا قارچ داره دارو و درمان آن چیست؟کدام قرص یا دارو را بدم تا عفونت گلوش خوب شود…

 3. شما خیلی باحال هستید…اول بگم که مطالب سایتتون عالیه ولی نوشتید مشکلات تنفسی عروس هلندی و درمان آن بعد که کل مقاله رو میخونیم همه چیز گفته شده ولی هیچ چیزی در مورد درمان بیماری گفته نشده…. خب اگه راه درمان رو نمیدونید ننویسید درمان بیماری. با تشکر

 4. سلام عروس هلندی من دیروز کمی از نردبان چوبی رو که برای بازی ان خریده بودم کند‌ و الان صدای عجیبی دارد احساس میکنم چوب در قلویش گیر کرده ولی خیی سرحال و شاداب است ایا این کار ممکن است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *