بیماری چشم پرندگان

بیماری چشم پرندگان

بیماری چشم پرندگان نشان‌دهنده ضعف سلامتی و کمبود در بدن پرنده است.

عفونت‌ها می‌توانند به دلیل کمبود برخی مواد معدنی یا وجود باکتری یا ویروس در چشم و سایر اندام‌ها ایجاد شوند.
برخی از عفونت‌های چشم پرنده نیز به‌عنوان علائم ثانویه یک بیماری اصلی ظاهر می‌شوند. بنابراین ابتدا باید علت این اختلال بررسی شود تا بتوان به‌طور مؤثر آن‌ را درمان کرد.

بیماری‌های چشم پرندگان ازجمله بیماری‌های پرندگان است که می‌توانند مشکلات بسیار جدی برای پرنده به وجود آورد. این بیماری‌ها در برخی مواقع باعث کور شدن پرنده شده یا می‌توانند عوارض دیگری مثل تورم و قرمزی چشم را به وجود بیاورند.

اگر کوچک‌ترین علائمی از بیماری‌های چشمی را در پرنده خود دیدید باید در اسرع وقت برای درمانشان اقدام کنید.

در این مقاله به بررسی ۵ بیماری چشم در پرندگان می‌پردازیم و نشانه‌های بیماری شایع چشمی پرندگان را بررسی می‌کنیم. اگر یک پرنده را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌کنید، به‌هیچ‌عنوان نباید این مقاله را از دست بدهید.

ورم ملتحمه

اولین بیماری چشم پرندگان که در این مقاله آن را بررسی می‌کنیم، آماس یا ورم ملتحمه است. این بیماری التهاب ملتحمه نیز نام دارد.

ورم ملتحمه شایع‌ترین عفونت چشم در فنچ، عروس هلندی، مرغ مینا و… است.

این بیماری توسط باکتری ایجاد می‌شود که به ملتحمه چشم پرنده حمله می‌کند و به این قسمت چشم آسیب جدی میزند. عفونت دستگاه تنفسی نیز می‌تواند دلیل ایجاد ورم ملتحمه در پرندگان باشد.

التهاب ملتحمه می‌تواند باعث تورم، قرمزی، پاره شدن مویرگ‌های چشم و در برخی مواقع باعث آسیب‌های جبران‌ناپذیر به چشم پرنده شود.

این بیماری دارای علائمی مثل تورم، قرمزی، بی‌حالی و حساسیت به نور است. اگر چشم پرنده ورم دارد یا قرمز شده است و پرنده نیز بی‌حال است ممکن است نشانه بیماری التهاب ملتحمه باشد. دوری کردن پرنده از نور نیز می‌تواند نشانه این بیماری باشد. اگر این علائم را مشاهده کردید باید سریعاً به دامپزشک مراجعه کنید.

بیماری مارک

بیماری بعدی که در مقاله بیماری چشم پرندگان آن را بررسی خواهیم کرد؛ متأسفانه هیچ درمانی ندارد.

بیماری مارک توسط یک ویروس در بدن پرنده ایجاد می‌شود و هیچ درمانی ندارد؛ اما با واکسیناسیون پرنده می‌توان از این بیماری پیشگیری کرد.

یکی از بارزترین علامت‌های بیماری مارک نامنظم شدن مردمک چشم پرنده است.

این بیماری در درجات بالا باعث کور شدن پرنده می‌شود. علاوه بر این، گاهی اوقات وقتی این بیماری شدید می‌شود، ممکن است به سرطان نیز منجر شود.

بنابراین، واکسیناسیون برای حفاظت از پرنده در برابر این بیماری ضروری است.

مریضی مارک
بیماری مارک

آب‌مروارید

آب‌مروارید در قناری‌ها بسیار رایج است. بااین‌حال، سایر پرندگان نیز مستعد آب‌مروارید هستند. این یک بیماری وابسته به سن است؛ پس نمی‌توان گفت یک پرنده صد درصد به آن مبتلا نمی‌شود.

به وجود آمدن این بیماری به تغذیه نامناسب یا عدم توانایی بدن در جذب ویتامین‌ها از طریق غذا بستگی دارد. آب‌مروارید در پرنده به دلیل کمبود ویتامین E ایجاد می‌شود.

قرار گرفتن بیش‌ازحد در معرض نورهای مصنوعی یا عفونت چشم نیز ممکن است منجر به ایجاد آب‌مروارید در پرندگان شود.

یوئیت

یوئیت یک بیماری چشم پرندگان است که باعث ایجاد التهاب در بخش‌های مختلفی از چشم پرنده می‌شود.

این بیماری می‌تواند به دلیل برخی بیماری‌های داخلی به وجود بیاید.

بیماری یوئیت درصورتی‌که درمان نشود می‌تواند باعث ایجاد آب‌مروارید شود. بنابراین درک علت اصلی این بیماری بسیار مهم است و باید فوراً درمان آن آغاز شود.

آبله‌مرغان

آخرین بیماری چشم پرندگان که در این مقاله آن را بررسی می‌کنیم، بیماری آبله‌مرغان است. آبله‌مرغان یک عفونت ویروسی بسیار دردناک و آزاردهنده برای پرنده است.

این بیماری تأثیر اصلی خود را در پلک‌های پرنده می‌گذارد.

در این بیماری، پلک ها به دلیل تشکیل تاول متورم می‌شوند و درنتیجه، پرندگان در بینایی دچار مشکل شده و تا حدی بینایی خود را از دست می‌دهند. بااین‌حال، پس از درمان مناسب، بینایی بازیابی می‌شود.

اگر پرنده شما دچار این بیماری شده باشد و به‌موقع برای درمان آن اقدام کنید مشکلی برای پرنده به وجود نمی‌آید.

عوامل ایجاد بیماری چشم پرندگان

علت اصلی این بیماری‌ها تغذیه و نظافت نامناسب است که منجر به عفونت باکتریایی و ویروسی یا بیماری داخلی می‌شود.

اختلالات چشمی می‌توانند نتیجه عفونت قارچی نیز باشند که بر روی چشم، سیستم تنفسی و عملکرد مغز پرنده تأثیر می‌گذارد.

در نتیجه، بسیار مهم است که شما یک رژیم غذایی متعادل برای پرنده خود تدارک ببینید و مرتباً آن را با توجه به شرایط پرنده بروز کنید.

شما می‌توانید زیر نظر دامپزشک یک قطره آنتی‌بیوتیکی چشمی تهیه کرده و از آن برای جلوگیری از بیماری‌ چشم پرندگان استفاده کنید. با این کار چشم پرنده عاری از هرگونه آلودگی و عفونت می‌شود.

با بررسی کردن مرتب چشم پرنده می‌توانید متوجه علائم بیماری بشوید. اگر متوجه یک نکته شدید بلافاصله به دامپزشک مراجعه کنید.

اقدام فوری و سریع ممکن است از نابینا شدن پرنده شما برای همیشه جلوگیری کند؛ بنابراین، مطمئن شوید که روزانه او را چک می‌کنید.

علائم بیماری چشم پرندگان

اگر هرگونه از علائمی که در ادامه نام می‌بریم را در پرنده‌تان مشاهده کردید، سریع به دامپزشک مراجعه کنید.

 • بسته شدن چشم
 • متورم شدن چشم
 • پلک زدن زیاد و غیرمعمول
 • ترشح یک ماده غیرعادی از چشم

اقدام سریع می‌تواند برای درمان مؤثر باشد.

بیماری چشم پرندگان
علائم بیماری چشم پرندگان

کلام آخر

زمانی که یک پرنده را به‌عنوان حیوان خانگی می‌پذیرید، تعهد می‌دهید که از او در مقابل بیماری‌ها و تهدیدها مراقبت می‌کنید.

شما در برابر سلامتی پرنده مسئول هستید. باید تمام تلاش خود را بکنید که از پرنده خود مراقبت کنید. اگر هم متوجه یک مورد غیرعادی شدید به دامپزشک مراجعه کنید تا از آسیب‌های جدی جلوگیری شود.

ما در این مقاله تلاش کردیم شما را با ۵ مورد بیماری چشم پرندگان آشنا کنیم و عوامل ایجاد و علائم بیماری‌ها را توضیح دهیم.

امیدوارم این اطلاعات برایتان مفید باشد و درصورت لزو بتوانید با اقدام به‌موقع پرنده خود را نجات دهید.

با مراجعه به سایت واسط پت می‌توانید مطالب زیادی در رابطه با انواع پرنده مثل عروس هلندی، مرغ عشق، کاسکو و … مطالعه کنید.

برای داشتن یک خرید و فروش راحت به اپلیکیشن واسط کالا سر بزنید.

منابع:

petcarec،lub.com

26 دیدگاه دربارهٔ «بیماری چشم پرندگان»

 1. سلام ببخشید من یه جوجه عروس گرفتم یکی از چشماش بسته بود فروشنده به من گفت بعد یه مدد باز میشه بعد یه هفته به فروشنده زنگ زدم گفتم هنوز چشم پرنده باز نشد گفتن پماد بزنید به چشمش منم همین کار انجام دادم الان حدود یک ماه میشه که این عروس دارم چشم باز مکنه اما یه نقطه سفید داخل چشمش هست نه تورمی داره نه قرمزی دور چشمش هست. انگار اصلا با اون چشم نمیبینه. باید براش چکاری انجام بدم؟

 2. چون تخم ها ۵ تا هستن یکم رسیدگی و سرلاک داذن هم مشکل هست بخاطر همون دو روزی جداشون کردم و تو یه قفس دیگه کنار همون قفس وصل کردم وقتی جوجه اول به دنیا اومد دلم نیومد باز دوباره نر رو برگردوندم پیششون اولش رفت جوجه رو همه جاشو با نوکش بررسی کرد جوجه یکم دردش گرفت بعد ترسیدم بکشه جوجه رو ، دوباره جدا کردم روز بعدش دومین جوجه به دنیا اومد بعد چند ساعت که جوجه دوم خودشو پیدا کرد باز نر رو برگردوندم پیششون تا عکس العملشونو ببینم ولی اینبار یکم بهتر شده با ماده هم یکم مهربونتر شده و باهم همزمان تو لونه به جوجه ها غذا میدن ، انگار داره پدر نمونه میشه 😉😄

  1. سلام وقتتون بخیر
   خیلی خوشحالم که عروس هلندی پدر، متوجه شد که در قبال همسر و جوجه‌هاش مسئوله. امیدوارم زندگی شیرینی داشته باشند😊

   1. و اینکه قبلا از یه ظرف غذا نمیخوردن و دعوا میکردن الان کاملا باهم غذا میخورن باهم تو لونه میخوابن و به جوجه ها رسیدگی میکنن ،
    شکر که بنیان خانواده فرزند محکم تر میشود 👌

    1. وقتی پرنده رو از جفتش جدا میکنید، قدر جفتش رو بهتر میدونه و معمولاً وقتی دوباره داخل یک قفس باشند، با هم می‌سازند.

 3. با سلام
  دوتا عروس هلندی آلبینو دوکت با عجله خریدم ظاهرا هم خیلی خوشگل بودن وقتی به خانه آوردم فرداش متوجه شدم ماده چشماش یه مشکلی دارن و از گوشه های چشماش ضایعاتی سفید رنگ‌ بیرون میزنه و مانع بسته شدن کامل چشماش میشن و دور قرنیه چشماش هم قرمز شده مو مویرگهاش بسیار قرمز شده که پرنده اذیت میشه و همچنین پاهایشان پوست پوست و زخم های کوچکی هم مثل خون مردگی در کف پاهای هردوشون مشاهده کردم و بی حال هم بودن
  به دامپزشک مراجعه کردم و برای پاهایشان پمادی داد که بعد از ۱۲ روز استفاده تاثیر خوبی گذاشت و تقریبا پاهایشان خوب شدن و برای چشمان ماده پماد جنتامایسین و قطره بتازونیت دادن ولی تا پریروز که ۱۲ روزه استفاده کردم تاثیر آنچنانی نداشت با بررسی تو اینترنت از داروخونه پماد تتراسایکلین و قطره سپیلکس و همچنین کپسول تتراسایکلین خریدم یک سومش را در آبخوریشون ریختم تا شاید فرجی شود ، از شما هم میخوام راهنمایی کنید که عملکردم‌ صحیح بود یا نه و چه کار باید بکنم ، و اینکه بیحال بودنشون هنوز پابرجاست و نر به ندرت و با زور میخونه لطفا کمک کنید ممنون

  1. سلام کاربر گرامی
   برای چشم‌های پرنده فقط پماد تتراسایکلین استفاده کنید. برای بی‌حالی عروس هلندی، مکمل ویتامین از دامپزشکی تهیه کنید. البته بی حال بودن اونها شاید به خاطر جابجایی و تغییر محل زندگیشون باشه که کم‌کم خوب میشوند.

   1. متشکر
    واینکه یه جفت دیگه هم دارم که جوجه هاشون یکی دو روز دیگه به دنیا میان انشالله ، ولی نر هی میره داخل لونه ماده رو به زور بیرون میکنه و خودشم میاد بیرون باز ماده رو نمیذاره بره تو لونه
    قبلا خودش هم میرفت نوبتی میخوابید رو تخما ، الان چرا اینجوری میکنه ؟ آیا جداشون کنم بهتره ؟ این کاراش بعد به دنیا اومدن جوجه ها براشون آسیب نرسونه ؟

     1. اگر با دادن غذاهایی که در مقاله «تولید مثل عروس هلندی» گفته شده، مستی نر کم نشد؛ بهترین کار اینه که نر رو جدا کنین.

     2. نر رو جدا کنین، ماده به جوجه‌ها رسیدگی میکنه. اگر دیدین ماده نمیتونه به همه جوجه ها غذا بده، یکی رو خودتون با سرلاک بزرگ کنین.

 4. سلام وقت بخیر جوجه عروس هلندی من یک چشمش باز نمیشه میبینم قرنیه حرکت میکنه اما پلکش چسبیده تقریبا یک هفته میشه از تخم بیرون اومده

 5. سلام یه بلبل خرما دارم که شب داخل پلکش کمی قرمز شد و همش چشمشو به میله قفس میماله و بسته نگه میداره … مشکلش چیه؟ چیکار کنیم؟

  1. سلام دوست عزیز
   به دامپزشک مراجعه و داروی مخصوص رو تهیه کنین. قففس رو هم مرتب ضدعفونی کنین که چشمش بدتر نشه.

 6. سلام من یه عروس هلندی دارم که چند روزه یکی از چشماش احساس میکنم اذیت میشه بیشتر مواقع چشمشو میبنده ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید ایا مشکلی داره

 7. فقط اسم بیماری ها رو گفتید هیچ راهکاری نگفتید دوست من یه پرنده پیدا کرده دور چشمش کثل پیراشکی باد کرده چشم اصلا معلوم نیست به دامپزشک هم دسترسی نداره یه راهنمایی کوچیک هم نزاشتید

  1. سلام مرجان عزیز
   در این مقاله درمورد علائم بیماری چشم در پرندگان و همچنین علل ایجاد این بیماری‌ها صحبت شده است که شما بدانید شرایط نگهداری پرنده چگونه باید باشد تا دچار چنین بیماری‌هایی نشوند؛ بیماری‌های چشم پرندگان را معمولاً در خانه نمی‌توان درمان کرد، به همین دلیل درمورد درمان آن‌ها صحبتی نشده است.
   ورم چشم پرنده شما احتمالاً به‌خاطر عفونت است که باید داروی مخصوص آن را از دامپزشکی بگیرید؛ حتی اگر قرار است به شهر دیگر بروید و دارو تهیه کنین.

 8. فقط میشه گفت ای کاشششش یه روزی روزگاری فرهنگ اینکه وقتی حیوان هر مدل پرنده جونده خزنده و و و …توسط خانواده ای خرید میشه بدونن اسباب بازی نیست و حق زندگی و خوشحالی داره – و فقط آب و غذا نیست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *