کبوتر دم چتری

مشخصات کبوتر دم چتری

کبوتر دم چتری (Fantail pigeon) نژادی محبوب از کبوترهای فانتزی است. اين کبوتر با دم چتری شکل که شامل 30 تا 40 پر است، مشخص می‌شود.

اکثر نژادها از خانواده کبوتر به‌طورمعمول 12 تا 14 پر دارند. تصور می‌شود که ريشه این نژاد به پاکستان، هند، چین، ژاپن یا اسپانیا می‌رسد.

زیرمجموعه‌های مختلفی از نژاد دم چتری وجود دارد مانند دم چتری انگلیسی، دم چتری هند و دم چتری تایلندی. چارلز داروین معتقد بود که این نژاد از فرزندان کبوتر سنگی يا چاهی است (Columba livia).

کبوتر دم چتری

کبوتر دم چتری یکی از قدیمی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین نژادهای کبوتر فانتزی و اهلی است. بسیار زیبا و نژادی بسیار محبوب است.

دم چتری‌ها یکی از انواع کبوتران زینتی دانه‌خوار هستند و دانه‌هایی مانند عدس، ماش، گندم، جو، ارزن ذرت، قره ماش، تخم جارو، ارزن درشت، برنج و دانه پارس و غيره را می‌خورند.

دم چتری‌ها نيز مانند ساير کبوترها تخم‌گذار هستند و تخم آن‌ها پس از 21 روز به جوجه تبديل می‌شود.

از آنجائی که دم چتری‌ها معمولاً والدين خوبی نيستند، تخم آن‌ها را می‌توان در دستگاه‌های جوجه‌کشی و یا زیر پرندگان دیگر تبدیل به جوجه کرد.

تفاوت اصلی کبوتران زینتی با کبوتران پرشی (معمولی) در پرواز کردن آن‌هاست.

کبوتران معمولی یا پرشی را بايد به‌صورت روزانه به پرواز کردن تشويق کرد. آن‌ها نیاز به پروازی در فاصله چند ده متری از زمین و حدود چندین ساعت دارند.

ولی زینتی‌ها در حد چند دقیقه و نهایتاً تا چند متر بيشتر پرواز نمی‌کنند. دم چتری‌ها هم از دسته‌ی کبوتران زینتی‌اند و از قاعده‌ی بالا مستثنا نیستند.

آن‌ها در طول روز باید چند ساعت هواخوری کنند و فقط راه بروند یا قفسی با طول 80 سانتی‌متر و عرض 40 سانتی‌متر برای آن‌ها کافی است.

کاربردهای کبوتر دم چتری

این کبوتر عمدتاً برای اهداف نمایشگاهی یا تزئینی پرورش می‌یابد. همچنین برای پرورش به‌عنوان حیوان خانگی نيز خوب است.

همچنين از اين کبوترها در آموزش دادن کبوترهای مسابقه‌ای استفاده می‌شود. به‌این‌ترتیب که آن‌ها را به‌عنوان نشانه، ‌روی صفحه فرود يا خط پايان مسابقه قرار می‌دهند، کبوترهای مسابقه با ديدن آن‌ها روی خط فرود می‌نشینند و دانه می‌خورند.

کبوتر دم چتری
کبوتر دم چتری

ظاهر کبوتر دم چتری

یک پرنده با اندازه متوسط و با ظاهری بسیار زیبا است. دم آن به شکل چتر است و با وجود 30-40 پر، به‌راحتی تشخيص داده می‌شود.

نوعی جهش پر به نام Silky يا ابريشمی وجود دارد که جلوه جالب‌توجهی به پرهای دم در دم چتری‌ها بخشيده است. دم چتری‌ها با این جهش به نام ابريشمی شناخته می‌شوند. در واقع 2 نوع رایج از این نژاد وجود دارد که کبوتر آمریکایی و هندی دم چتری است.

رنگ کبوتر دم چتری

کبوترهای دم چتری رنگ‌های متنوعی دارند که عبارت‌اند از سفید یکدست، سفید دم مشکی، سفید دم قهوه‌ای، مشکی و…

همچنين پرورش‌دهندگان ساير رنگ‌ها را در کبوتر دم چتری با تغييرات اصلاح نژادی ايجاد کرده‌اند که شامل رنگ‌های مختلفی مانند سیاه، آبی، قرمز، سفید، نقره‌ای و زرد است.

کبوتر دم چتری گونه‌های مختلفی دارد، مانند آمريکايي، انگلیسی، هندی و تایلندی.

کبوتر دم چتری آمريکايی

دم چتری‌های آمریکایی روی نوک انگشتان پا ایستاده و به پشت خم می‌شوند، سر تقریباً بین سينه و دم فرورفته است.

درحالی‌که اندازه کبوترهای دم چتری هندی بسیار بزرگ‌تر است. همچنين دم چتری‌های هندی تاج‌دار و دارای پاهایی پوشيده از پر هستند.

کبوتر دم چتری انگليسی

دم چتری انگليسی نژادی بسیار پیشرفته از کبوترهای فانتزی است. دم چتري، به همراه انواع دیگر کبوترهای اهلی، همه از فرزندان کبوتر سنگی (Columba livia) هستند.

گفته می‌شود مبدأ دم چتری‌ها به هند می‌رسد، اما در اسپانیا و چین نيز وجود داشته است. در دم چتری انگلیسی قفسه سینه به حالت ایستاده حمل می‌شود.

کبوتر دم چتری هندی

دم چتری هندی نژادی از کبوترهای فانتزی است که طی سال‌های متمادی پرورش انتخابی ایجادشده است. دم چتری‌های هند، به همراه انواع دیگر کبوترهای اهلی، همه از فرزندان کبوتر سنگی هستند.

کبوتر هندی نژادی از کبوترهای فانتزی است که منشأ آن هند است. آن‌ها دارای دم مشخصی به شکل بادبزن هستند و بزرگ‌تر از کبوتر انگلیسی دم چتری هستند.

کبوترهای دم چتری هند معمولاً سفیدرنگ و دارای لکه‌های برنزه روشن هستند. اگرچه پرورش‌دهندگان رنگ‌های جدیدتری را معرفی کرده‌اند.

پاهایشان پردار است و پرندگان روی انگشتان پا راه می‌روند. وزن متوسط آن‌ها 369 گرم و طول متوسط آن‌ها 28 سانتی‌متر است.

در دم چتری هندی سينه پرنده بالاتر از سر او قرار می‌گیرد. به‌طوری‌که سر بر روی بالشی که توسط پرهای دم ايجاد می‌شود، قرار می‌گیرد.

کبوترهای دم چتری هندی معمولاً 2 یا 3 تخم در آشيانه می‌گذارند. پرواز و خروج از خانه برای جوجه‌های تازه از تخم درآمده حدود 4 تا 6 هفته طول می‌کشد.

معمولاً ماده یک زوج دم چتری هندی می‌توانند بعد از 21 روز از اولين تخم‌گذاری مجدداً تخم بگذارند.

کبوتر دم چتری تايلندی

این نژاد اولین بار توسط چارلز داروین معرفی شد. آن‌ها شبیه دم چتری‌های هندی هستند، اما سفید خالص هستند و در دم‌های آن‌ها نوارهایی مانند روبان قرار دارد.

تولیدمثل و تکثير اين نوع دم چتری در خارج از تایلند دشوار است و افراد کمی این کار را انجام داده‌اند.

یک پرورش‌دهنده در پاکستان با جفت کردن نرهای سیاه‌رنگ و ماده‌های قهوه‌ای از نژادهای مختلف، با موفقیت دم چتری‌های تایلندی راه‌راه تولید کرده است.

کبوتر دم چتری
کبوتر دم چتری تايلندی

مشخصات

نام نژاد: دم چتري
نام دیگر: ندارد
کاربردها: نمایشگاهي، تزئینی و حیوان خانگی
تحمل آب و هوايي: همه اقلیم‌ها
رنگ: بسیاری از رنگ‌ها، اغلب سفيد
کشور مبدأ: احتمالاً هند

ساير ویژگی‌ها

این‌گونه بسیار شجاع و زيبا است و اخلاقی بسیار سازگار با تمام شرايط محیطی دارد.

به‌راحتی در حیاط‌خلوت يا تراس آپارتمان و یا حتی در قفسی با اندازه مناسب در خانه زندگی می‌کند.

نگهداری از آن‌ها بسيار ساده است. غذای آن‌ها دانه‌هایی مانند ارزن، جو و گندم است.

آن‌ها نسبت به سرما و گرما مقاوم هستند، بنابراين می‌توان آن‌ها را در زمان سرما و گرما در بیرون از خانه نيز نگهداری کرد.

کلام آخر

این کبوتر، نژادی بسيار زيبا است و درعین‌حال نگهداری از آن بسيار ساده است، زيرا نياز به پرواز روزانه ندارد. نسبت به تغييرات آب و هوايی نيز مقاوم است. اگر به دنبال يک پرنده خانگی زيبا می‌گردید، می‌توانید کبوتر دم چتری را انتخاب کنيد.

برای خريد می‌توانید به سايت واسط کالا مراجعه کنيد. برای فروش حيوانات خانگی خود نيز می‌توانید اپليکيشن واسط کالا را نصب‌کرده و بعد از ثبت آگهی خود، در کمترين زمان ممکن، آگهی خود را در واسط کالا ببينيد.

اميدوارم از مطالعه اين مقاله لذت برده باشيد. می‌توانید ساير مقالات مشابه را در سایت واسط پت مطالعه کنيد.

منابع:
roysfarm.com
en.wikipedia.org
thefarmatwalnutcreek.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *