تولیدمثل فنچ

همه چیز درباره تولید مثل و تخم گذاری فنچ ( زمان و تغذیه مناسب)

فصل تولیدمثل فنچ در هر منطقه متغیر است. تولیدمثل این پرنده‌ها معمولاً در فصل‌هایی که بارندگی باشد بیشتر می‌شود.

فنچ‌ها معمولاً به‌صورت تک جفتی زندگی می‌کنند. صدای فنچ‌های نر نقش مهمی در روند جفت‌گیری آن‌ها دارد. فنچ‌های ماده آواز نمی‌خوانند اما فنچ‌های نر آوازی زیبا و صدایی خاص از خود تولید می‌کنند که در فصل تولیدمثل فنچ‌ها زیاد شنیده می‌شود.

آن‌ها هنگام محافظت از قلمرو و جفت خود، صدای خش‌خش تولید می‌کنند. در کنار آواز خواندن، فنچ‌های نر برای جفت‌گیری با فنچ ماده به‌عنوان بخشی از روند جفت‌گیری، نوعی رقص خاص را برای جلب‌توجه پرنده ماده انجام می‌دهند.

در ادامه این مطلب هر اطلاعاتی که در مورد تولیدمثل فنچ نیاز دارید، در اختیار شما قرار خواهیم داد.

آنچه در ادامه می‌خوانید

سیستم جفت‌گیری

گله‌های پرورشی تقریباً شامل 50 فنچ هستند. درحالی‌که گله‌های غیر پرورشی تقریباً دو برابر این اندازه هستند.

ازآنجاکه فنچ‌ها پس از بارندگی زیاد تولید مثل می‌کنند، فصل تولید مثل فنچ مشخص نیست. معمولاً حدود یک هفته قبل از شروع تخم‌گذاری، لانه‌سازی آن‌ها آغاز می‌شود.

در طول دوره ساخت لانه، جفت‌ها شب را کنار هم در لانه نیمه‌کاره خود می‌گذرانند.

فرایند تولیدمثل

تعداد تخم‌های فنچ ماده به‌طور متوسط در یک دوره تخم‌گذاری، ممکن است از چهار تا شش عدد که در طی چند روز گذاشته می‌شوند، متغیر باشد.

نرها و ماده‌ها با همکاری هم تا زمان به دنیا آمدن جوجه‌های خود از تخم‌ها مواظبت کرده و آن‌ها را گرم نگه می‌دارند. طبق زمان تخم‌گذاری، هر تخم بعد از حدود دو هفته محافظت تبدیل به جوجه می‌شود.

در مدت‌زمان تولیدمثل فنچ‌ها، نرها به‌شدت از ماده محافظت می‌کنند و اجازه ورود هیچ مزاحمی را به لانه نمی‌دهند. پس از تولد جوجه‌ها، هر دو والدین به‌نوبت در لانه می‌نشینند و برای جوجه‌های خود غذا جمع می‌کنند.

بعد از گذشت حدود سه هفته، جوجه‌ها می‌توانند لانه را ترک کنند و در کنار والدین خود زندگی کنند، اما اغلب شب‌ها به لانه برمی‌گردند.

جوجه‌ها تقریباً دو هفته پس از بیرون آمدن از لانه، از والدین خود جداشده و مستقل می‌شوند. در این زمان، بسیاری از جفت‌ها برای تولیدمثل دوباره آماده‌شده‌ و قادر به تخم‌گذاری دوباره هستند.

فاصله زمانی تولیدمثل فنچ

فنچ‌ها معمولاً پس از دوره‌های بارندگی شدید، در هر زمان از سال می‌توانند تولیدمثل کنند. افزایش میزان جمع‌آوری مواد و منابع برای ساخت لانه می‌تواند زمان جفت‌گیری را نشان دهد.

لانه‌ها معمولاً از چمن ساخته شده و با پر یا حتی پشم پوشانده می‌شوند. لانه‌ی آن‌ها را می‌توان در مکان‌های مختلفی ازجمله درختان، بوته‌ها، سوراخ درختان، حفره‌ها و طاقچه‌های ساختمان‌های تجاری یافت.

فاصله زمانی
فاصله زمانی تولیدمثل فنچ

گرچه فنچ‌ها تک جفتی هستند و تا آخر عمر با جفت خود زندگی می‌کنند؛ اما تست DNA نشان می‌دهد که خیانت اغلب در داخل این‌گونه از پرنده‌ها رخ می‌دهد!

تست DNA روشی است که برای تعیین پدر و مادر بیولوژیکی یک فرزند به کار می‌رود. این اتفاق هم در فنچ‌های نر و هم در فنچ‌های ماده رخ می‌دهد.

فصل تولیدمثل

فنچ‌ها می‌توانند به‌طور مداوم تولیدمثل کنند تا زمانی که شرایط مناسب باشد. به‌طور میانگین می‌توان گفت که هر دوره‌ی تولیدمثل تقریباً 2 ماه طول می‌کشد.

تعداد تخم‌ها در هر دوره از تولیدمثل فنچ: 4 تا 6 عدد

مدت‌زمان متوسط برای به دنیا آمدن جوجه‌ها: 2 هفته

متوسط سن جوجه‌ها برای بیرون آمدن از لانه: 3 هفتگی

میانگین سن جدا شدن جوجه‌ها از والدین: 5 هفته

میانگین سن بلوغ جنسی جوجه‌ها (هم فنچ نر و هم فنچ ماده): 2.5 تا 3 ماه

روند کلی تولیدمثل فنچ

فنچ نر و فنچ ماده، هر دو زمان زیادی را برای مراقبت از جوجه‌های خود اختصاص می‌دهند. در طول دوره ساخت لانه، هر دو جنس در جمع‌آوری مواد کمک می‌کنند؛ اما تلاش‌های فردی خود را برای ساخت‌وساز در قسمت‌های مختلف متمرکز می‌کنند.

درحالی‌که نرها روی جمع‌آوری بیشتر مواد و ساخت کلی لانه تمرکز دارند، ماده‌ها بر معماری داخلی لانه تمرکز می‌کنند.

پس از گذاشتن تخم‌ها، بیشتر اوقات پرنده ماده روی تخم‌ها می‌خوابد این در حالی است که نرها از لانه محافظت می‌کنند. هر دو جنس، شب‌ها را در لانه و در کنار یکدیگر می‌گذرانند.

به‌محض بیرون آمدن جوجه‌ها از تخم، ماده‌ها مرحله اول جوجه‌کشی و مراقبت از جوجه‌ها را انجام می‌دهند؛ اما نرها بیشتر اوقات غذا جمع می‌کنند تا جوجه‌های خود را تغذیه کنند.

تغذیه فنچ قبل تولید مثل

هر پرنده‌ای (به‌خصوص پرنده ماده) قبل از تولیدمثل باید حسابی تقویت شود؛ تا بعد از تخم‌گذاری دچار کمبود مواد غذایی نشود. 
یکی از اصلی‌ترین موادی که در تشکیل تخم تأثیر دارد، کلسیم است. برای تأمین کلسیم موردنیاز بدن ماده، باید پوسته پودرشده تخم‌مرغ و کف دریا به او بدهید. 
جوانه دانه‌ها به‌خصوص جوانه گندم خیلی برای تقویت فنچ مفید است. 

دادن میوه و سبزیجات تازه و همچنین مکمل‌های مورد تأیید دامپزشکان می‌تواند کمک زیادی به تولید مثل فنچ بکند.

طول عمر فنچ‌ها

طول عمر مورد انتظار فنچ‌ها در طبیعت بسته به در دسترس بودن منابع و وجود یا عدم وجود شرایط مطلوب زندگی، 2 تا 3 سال است. از طرف دیگر طول عمر مورد انتظار در قفس 5 تا 7 سال است.

همچنین اگر سلامت پرندتان برای شما مهم است، می‌توانید با مطالعه مقاله بیماری‌های فنچ از بیمار شدن فنچ‌های خود جلوگیری کنید تا طول عمر بیشتری داشته باشند.

رفتار فنچ‌ها در دوره تولیدمثل

فنچ‌ها اغلب بی‌تحرک هستند و در بیشتر ساعات روز استراحت می‌کنند اما در فصل تولیدمثل بسیار فعال می‌شوند. این پرنده‌ها بسیار اجتماعی هستند و در گله‌های حدوداً صدتایی زندگی می‌کنند.

در دوران تولیدمثل فنچ، گروه‌های بزرگ به گروه‌های کوچک‌تر (تقریباً 50 تایی) تقسیم می‌شوند. این گروه‌های کوچک‌تر با یکدیگر در تماس هستند و باهم ارتباط برقرار می‌کنند.

تولیدمثل فنچ
رفتار فنچ‌ها در دوره تولیدمثل

فنچ‌ها با صداهای خاصی که از خود تولید می‌کنند، می‌توانند گله و حتی جفت خود را پیدا کنند. فنچ‌ها به اعضای گله خود اجازه می‌دهند تا از لانه‌سازی آن‌ها بازدید کنند؛ اما با اعضای گروه‌های دیگر ارتباط برقرار نکرده و با آن‌ها برخورد می‌کنند.

طی بررسی های انجام‌شده گفته می‌شود که فنچ‌های ماده، نرهایی که پرهای قرمز روشن دارند را ترجیح می‌دهند. رنگ قرمز نشان‌دهنده سلامت و تغذیه خوب در پرنده نر است.

رنگ قرمز یک فنچ نر به فنچ ماده اثبات می‌کند که او سالم است و تغذیه‌ی خوبی دارد؛ بنابراین جفت خوبی خواهد بود.

اگرچه فنچ‌ها بیشتر مواقع در جستجوی غذا و منابع در مسافت‌های زیادی پرواز می‌کنند، اما منطقه مورد دفاع آن‌ها نسبتاً کوچک است و محدود به منطقه‌ای است که مستقیماً محل آشیانه را احاطه کرده است.

سلسله‌مراتب سلطه اجتماعی اغلب پس از انتخاب جفت در گروه برقرار می‌شود. فنچ‌ها غالباً به‌صورت گروهی به سمت محل‌های تغذیه، با یکدیگر پرواز می‌کنند.

ارتباطات و ادراک

فنچ‌ها از صدا و حرکات بدن برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند. آن‌ها به خاطر صداهای پیچیده و منحصربه‌فردشان بسیار شناخته‌شده‌اند. فنچ‌ها معمولاً به‌صورت فردی و گاهی اوقات نیز به‌صورت گروهی آواز می‌خوانند.

معمولاً پرنده‌های نر بیشتر از پرنده‌های ماده در فصل تولیدمثل فنچ از ارتباط صوتی استفاده می‌کنند.

همچنین جوجه‌ها نیز صدای جیرجیر و خراشیده‌ای از خود تولید می‌کنند تا والدین متوجه نیازهای جوجه خود بشوند و به آن‌ها غذا دهند.

چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند؟

فنچ‌های خانگی با کمک صداهای خاص و حرکات بدن با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. آن‌ها اکثراً صداهایی شبیه “kweat” یا “weet” را تولید می‌کنند. صدا و آواز فنچ‌های خانگی خیلی کمتر از فنچ‌های وحشی خواهد بود.

بیشتر آوازهای تولیدشده توسط پرنده‌های نر، در دوران تولیدمثل فنچ‌ها به گوش می‌خورد. این صداها اغلب در چند ساعت اول پس از طلوع آفتاب و چند ساعت آخر قبل از غروب خورشید شنیده می‌شوند.

جالب است بدانید که فنچ‌های نر برای محافظت از ماده‌ها هنگام ساخت لانه نیز آواز می‌خوانند.

آن‌ها هنگام جفت‌یابی و وقتی‌که تخم‌ها در حال جوجه شدن هستند و حتی زمانی که جوجه‌ها در لانه هستند آواز می‌خوانند. هرکدام از این صداها و آوازها نیز مفهوم خاصی دارند و باهم متفاوت‌اند.

سیستم تولیدمثل فنچ

فنچ‌های خانگی اغلب بین ماه‌های اسفند تا مرداد تولیدمثل می‌کنند. یک جفت فنچ مولد ممکن است در یک تابستان تا 6 عدد تخم‌ بگذارد؛ اما بیشتر اوقات تمام تخم‌ها تبدیل به جوجه نمی‌شوند و 2 تا 3 تا 4 جوجه فنچ متولد می‌شود.

فنچ‌های ماده لانه‌های خود را به شکل خاصی می‌سازند که اغلب کم‌عمق و به شکل فنجان هستند.

سیستم تولیدمثل
سیستم تولیدمثل فنچ

پرنده ماده 3 تا 6 عدد تخم مایل به آبی یا سبزرنگ می‌گذارد که گاهی اوقات لکه‌های کوچک و سیاهی روی آن‌ها دیده می‌شود. وزن هر تخم فنچ تقریباً 2.4 گرم است و جوجه‌کشی آن نیز حدود 13 یا 14 روزبه طول می‌انجامد.

هر دو والدین با به دهان گرفتن کیسه‌های مدفوع تولیدشده توسط جوجه‌ها، لانه را تمیز نگه می‌دارند. پس از گذشت 12 تا 19 روز جوجه‌ها کم‌کم شروع به بیرون آمدن از لانه می‌کنند.

فنچ‌های نر حدود دو هفته دیگر نیز به جوجه‌ها غذا می‌دهند و به آن‌ها می‌آموزند تا خودشان غذا بخورند. در همین حین فنچ ماده لانه را بازسازی می‌کند و برای دوره بعدی تولیدمثل آماده می‌شود.

ویژگی‌های ظاهری فنچ بالغ

فنچ‌های نر بالغ گونه‌هایی به رنگ نارنجی متمایل به قرمز و نواری سیاه‌وسفید در سینه‌ دارند. ماده‌ها نیز گونه‌های خاکستری دارند و هیچ نوار رنگی ندارند.

بااین‌حال شما قادر به دیدن این تفاوت‌ها در پرندگان زیر 6 هفته نخواهید بود؛ بنابراین اگر از جنسیت فنچ‌ها مطمئن نیستید، از یک دامپزشک یا شخصی که در این زمینه تجربه کافی دارد کمک بگیرید.

تولیدمثل فنچ در قفس

اگر از یک قفس بسیار بزرگ استفاده می‌کنید، می‌توانید چندین جفت را در به‌طور هم‌زمان نگهداری کنید زیرا فنچ‌ها پرندگانی اجتماعی هستند. برای جوجه‌کشی از فنچ، شما به یک جفت فنچ مولد احتیاج دارید.

شما می‌توانید فنچ‌ها را از یک فروشگاه حیوان خانگی یا از یک پرورش‌دهنده معتبر خریداری کنید. در صورت امکان از فروشنده درخواست کنید که یک جفت مولد به شما بدهد تا فرایند تولیدمثل آن‌ها ساده‌تر باشد.

پرندگانی که خریداری می‌کنید باید سالم باشند. دقت داشته باشید که فنچ‌ها حتماً بالغ باشند و به سن بلوغ جنسی رسیده باشند. بهترین سن فنچ برای تولیدمثل از 9 تا 12 ماهگی است.

برای تشخیص پرنده در این سن می‌توانید به برخی مشخصات دقت کنید. در این بازه زمانی پرندگان سالم، هوشیار و فعال خواهند بود و پرهای آن‌ها تمیز و بدون عیب است.

تغذیه مناسب برای تولیدمثل فنچ

برای پرورش بهتر و تقویت پرنده‌های خود، علاوه بر دانه‌ها، سبزیجات و برخی مکمل‌های دیگر نیز به رژیم غذایی آن‌ها اضافه کنید. پرندگان شما می‌توانند مخلوط دانه فنچ، کرم کنجاله و ارزن بخورند.

تغذیه مناسب
تغذیه مناسب فنچ در زمان تولید مثل

با تغذیه مناسب و کامل، فنچ‌های شما آماده تولیدمثل می‌شوند و هرچه تغذیه آن‌ها بهتر باشد بازدهی بیشتری نیز خواهند داشت.

می‌توانید با خیساندن مخلوط دانه پرنده، خودتان جوانه درست کنید و به آن‌ها بدهید و یا از فروشگاه مواد غذایی جوانه خریداری کنید. توجه داشته باشید که هر سبزی که به فنچ‌های خود می‌دهید باید کاملاً بشویید و ریز کنید.

مواد موردنیاز آن‌ها برای لانه‌سازی

در فصل تولیدمثل فنچ‌ها، این پرندگان از لانه‌های مخصوصی که در قفس قرار می‌دهید استفاده خواهند کرد. شما می‌توانید سبد یا کاسه‌های حصیری یا پلاستیکی کوچک را نیز امتحان کنید.

مواد موردنیاز آن‌ها برای لانه‌سازی را در اختیارشان قرار دهید تا لانه دلخواه خود را درست کنند. این مواد می‌تواند شامل پنبه، پنبه‌دانه، الیاف و … باشد که با استفاده از آن‌ها لانه خود را تکمیل کنند.

کلام آخر

فنچ‌ها پرندگان زیبا و جذابی هستند و پرورش آن‌ها نسبتاً آسان است. آن‌ها والدین خوبی هستند و می‌توانند در طول سال تولیدمثل کنند.

شما می‌توانید با خرید قفس مناسب و ایجاد شرایط خوب برای پرندگان خود، آن‌ها را تشویق کنید که با شرایط موجود شروع به تولیدمثل کنند. پس از تخم‌گذاری، والدین جوجه‌های خود را به دنیا می‌آورند و آن‌ها را تغذیه می‌کنند تا زمانی که جوجه‌ها آماده ترک لانه شوند.

شما می‌توانید در فصل تولیدمثل فنچ و با کمک این پرنده‌های زیبا برای خود سرگرمی ایجاد کنید. البته اگر به‌خوبی از آن‌ها نگهداری کنید، می‌توانند منبع درآمد خوبی نیز برای شما باشند.

برای خواندن سایر مقالات به سایت واسط پت مراجعه کنید. همچنین برا داشتن یک خرید و فروش راحت کافی است اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید.

منابع
animaldiversity.org
wikihow.com

تبلیغات
vasetpet-content

17 دیدگاه دربارهٔ «همه چیز درباره تولید مثل و تخم گذاری فنچ ( زمان و تغذیه مناسب)»

 1. سلام ببخشید فنچ های من ۳ روز پیش تخم گذاشتند اولی رو تو لونه گذاشت دومی رو انداخت کف لونه ماده اومد خورد الان منظور ماده چی بوده میخواسته ویتامین بگیره لطفا جواب

  1. فریبا زمانی

   سلام کابر گرامی
   اگر هنوز روی تخم می‌خوابه؛ یعنی برای جبران کمبود ویتامین اون یکی تخم رو خورده؛ ولی اگر نمی‌خوابه، علتش میتونه جابه‌جایی قفس، گرسنگی و … باشه.

 2. سلام من یک جفت فنچ خریدم وحدود ۶ روز پیش تخم گذاشتن ،تو قفس وتو اتاق گذاشتم آیا نیاز به آفتاب وجابجایی دارند تازه تخم گذاشتن یا نیازی به آفتاب ندارن ،اطف کنی راهنماییم کنید ممننون

  1. فریبا زمانی

   سلام دوست گرامی وقتتون بخیر
   بهتره اونها در جایی رو بذارین که آفتاب از پشت پنجره بهشون بتابه. الان که هوا سرده اونها رو بیرون از خونه و یا پشت پنجره‌ای که لابه‌لای شیشه‌ها باد میاد داخل، نگذارید

 3. سلام من یه ماه پیش دو تا فنچ نر و ماده خریدم، سه روز پیش تخم گذاشتن ولی از اون موقع فنچ ماده روی تخم نمیشینه و اینکه فقط یه تخم گذاشتن ، چیکار کنم فنچ ماده روی تخم بشینه ؟؟

 4. سلام من یک جفت فنچ دارم و تخم گزاری میکنند و امکاناتی هم که شما گفتید انجام میدهم ولی چند نوبت است که تخمها تبدیل به جوجه نمیشوند لطفا راهنمایی کنید.با تشکر

  1. سلام مجید عزیز
   ممنونم که واسط کالا رو همراهی میکنین.
   تا حالا تخم ها به جوجه تبدیل میشدن؟ مطمئن هستید که فنچ‌های شما هم جنس نیستن؟ نطفه‌دار بودن یا نبودن تخم‌ها رو بررسی کردین؟
   میتونین از مقاله «تشخیص جنسیت فنچ» کمک بگیرین.
   اگر نر و ماده هستن؛ احتمالاً به تقویت نیاز دارن؛ یک مدت لانه را از داخل قفس بردارین تا فعلا تخمگذاری نکنن و غذاهای تقویتی به آن‌ها بدین و حتی میتونین با مشورت با یک دامپزشک مکملهای تقویتی تهیه کنین. تخم مرغ و جوانه دانه‌ها برای تقویت تولید مثل فنچ عالی هستن.

  2. من ۳تا فنچ نرو۲تافنج ماده دارم اونا بعد ازتخمگذاری وتبدیل تخم به جوجه ،به جوجه غذا نمیدن، حتی اونارواز لانه شون پرت میکنن بیرون هیچ توجهی به جوجه ها نمیشه،راستی یه توضیح دیگه بدم ۵تا فنچ یکیشون پدرشونه مابقیه نروماده همشون بچه هاش هستن بزرگ شدن ۲تا نرو۲تا ماده،میشه راهنماییم کنیدکه چرا از جوجهاشون مراقبت نمیکنن وغذانمیدن

   1. سلام کاربر عزیز
    شما باید نر و ماده‌ای که با هم جفت شدن و تخم گذاشتن رو جدا کنین و داخل یک قفس دیگه قرار بدین. احتمالاً قفسشون کوچیک هست و دوست ندارن قفس شلوغ‌تر از این بشه.

 5. سلام من یه جفت فنج دارم براشون لونه گذاشتم بیرون باهم حفت گیری میکنن اما داخل لونه نمیرن دلیلش چی میتونه باشه

  1. کیوان امیران

   ‌برادرلانه بایدروش بازباشه یه کاسه مانند خوبه یه ظرف پلاستیکی چهار گوش کوچیک بذار کم کم میره داخل لانه درضمن داخل لانه رو پرنخ های کوچک بکنید اضافه هاشو خودشون میدن بیرون موفق باشید

 6. مجید ذوالفقاری

  سلام؛امروز بعد از ۱۴روز جوجه فنچ ها از لو نشون بیرون آمدن ولی متاسفانه جفت نر و ماده از همین امروز باهم دعوا میکنند…خواستم بپرسم چیکار باید بکنم…؟

 7. سلام من یه جفت فنچ دارم که خودم برای لونشون حالت پنپه دونه خریدم ودر لانشان گذاشتم اما جفتا بعضی اوقات دوتای وارد لانه میشوند وبعضی موقع ها نرداخل لونه میرد وبعضی موقع ها ماده
  یعنی نشانه تخم گذاشتنه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *