خواباندن سگ

ساده ترین ترفندها برای خواباندن سگ

به‌عنوان بهترین دوست انسان نمی‌توان انکار کرد که سگ‌ها موجوداتی وفادار هستند همه ما می‌دانیم که خواب مداوم و راحت و بدون صدای سگ شما امری ساده نیست؛ بنابراین برای یک شب آرام چند نکته و ترفند در اینجا آورده شده است که می‌توانید برای خواباندن سگ خود به کار ببرید.

آنچه در ادامه می‌خوانید

اهمیت خواباندن سگ

خواب برای حفظ سلامتی ضروری است و به رشد لازم سیستم عصبی مرکزی، مغزی، سیستم ایمنی بدن و عضلات کمک می‌کند.

هنگامی‌که توله‌سگ‌ها بیدار هستند؛ انرژی زیادی می‌سوزانند. ازنظر جسمی رشد می‌کنند و افراد و مکان‌های جدید را تجربه می‌کنند. یاد می‌گیرند که چه‌کاری انجام دهند و چه‌کاری نمی‌توانند انجام دهند.

ازآنجاکه جهان مکانی بسیار مهیج و تحریک‌کننده است سگ‌ها اکثراً به زمان استراحت توجه نمی‌کنند.

خواباندن سگ، یک مشکل بزرگ

برای صاحبان سگ، فقط چیزهای کمی ناامیدکننده‌تر از بازگشت به خانه پس از یک روز کاری طولانی و مواجه شدن با یک توله‌سگ پرانرژی است که نمی‌خواهد بخوابد.

وقتی خسته هستید و سگتان خسته نیست چگونه می‌توانید او را بخوابانید؟

مشکل این است که سگ شما از انرژی بالایی برخوردار است و ورزش کافی ندارد. در برخی موارد نیز آن‌ها پرانرژی نیستند و به‌طورکلی سگ‌های مضطرب یا پرفشار هستند.

چرا سگ من نمی‌خوابد؟

درک اینکه چرا سگ شما نمی‌خوابد و تلاش برای خواباندن سگ اولین قدم مهم است.

مانند تمام مشکلات رفتاری سگ؛ هوشمندانه است که یک‌قدم به عقب برگردید و به چرایی بروز این مشکل رفتاری فکر کنید.

آیا سگ شما مضطرب است؟ ترسیده؟ برانگیخته؟ پرانرژی است؟

برخی از دلایل رایج که باعث می‌شود سگ شما در طول شب نخوابد عبارت‌اند از:

 • او باید به دستشویی برود.
 • او می‌خواهد بازی کند یا انرژی اضافی بیش‌ازحد دارد.
 • او توجه را دوست دارد.
 • او نمی‌داند چگونه آرام شود.
 • او ترسیده، استرس دارد یا مضطرب است.

درک چرخه خواب سگ

مانند اکثر حیوانات سگ‌ها چرخه خواب چند فازی را دنبال می‌کنند. معنای آن، این است که آن‌ها چندین بار در شبانه‌روز می‌خوابند. سگ‌های بالغ به‌طور متوسط ۱۲ تا ۱۴ ساعت در روز می‌خوابند؛ بنابراین اگر متوجه شدید که آن‌ها در طول روز زیاد چرت می‌زنند بعید است که ۸ ساعت در شب بخوابند.

به‌هرحال نمی‌توانید چرت زدن سگ خود را هنگامی‌که از او دور هستید کنترل کنید اما برخی اقدامات را می‌توانید انجام دهید تا احتمال خوابیدن آن‌ها در شب را افزایش دهید.

درک چرخه خواب سگ
درک چرخه خواب سگ

روش‌های خواباندن سگ

آیا نمی‌توانید توله‌سگ یا سگ بزرگ‌شده خود را مدیریت کنید تا شب بخوابد؟ آیا او تمام شب غر می‌زند؟

اگر شما و سگتان آماده خوابیدن هستید مطمئن شوید که سگ شما روال عادی را طی کرده و فضای خوبی برای خوابیدن دارد.

هرگونه شرایط پزشکی که سگ شما تجربه می‌کند را در نظر بگیرید.

با در نظر گرفتن این موارد شما و سگتان برای یک خواب خوب آماده خواهید شد.

یک روال منظم تنظیم کنید

ثابت نگه‌داشتن چیزها به مرور زمان به سگ شما کمک می‌کند تا تشخیص دهد که وقت خواب است. سعی کنید هرروز تقریباً در ساعت یکسان ترجیحاً قبل و بعد از رفتن به محل کار آن‌ها را به پیاده‌روی ببرید.

همین مورد در وعده‌های غذایی نیز صدق می‌کند. تغذیه سگ چند ساعت قبل از خواب به او کمک می‌کند تا غذا را به‌راحتی هضم کند.

اگرچه ممکن است زمان‌بندی درست در آخر هفته کمی دشوار باشد؛ اما سعی کنید به روال خود ادامه دهید.

ساعت قبل خواب را تا حد ممکن آرام نگه‌دارید.

از فعالیت‌های هیجان‌انگیز قبل از خواب خودداری کنید.

از همه مهم‌تر اطمینان حاصل کنید که سگ شما ادرار و مدفوع خود را درست قبل از خواب انجام می‌دهد؛ بنابراین دیگر نیازی به توالت نخواهد داشت.

تغییر محیط خواب و عادات سگ

برای خواباندن سگ یک محیط خوب ایجاد کنید. برای یک توله‌سگ بی‌خواب می‌توانید یک پتوی گرم برای خواب تهیه کنید.

ساعتی کنار او قرار دهید که یک صدای ریتمیک را در نزدیکیش ایجاد کند.

استفاده از پد حرارتی در کف لانه سگ را در نظر بگیرید تا گوشه گرم‌تری برای او فراهم کنید. ازآنجاکه پد گرمایشی در بیرون و داخل جعبه یا قفس قرار دارد توله‌سگ نباید در معرض خطر جویدن بند پد باشد.

سگ خود را برای خوابیدن در یک جعبه آموزش دهید

اگر می‌خواهید سگ شما در یک جعبه بخوابد اما آموزش ندیده است ممکن است مدتی طول بکشد تا او را به جعبه و قفس عادت دهید. تلاش خود را انجام دهید و به سگ خود یاد بدهید که جعبه‌ جای خوبی است.

اطمینان حاصل کنید که هنگام گفتن لانه یا جعبه از لحن صدای مثبت استفاده می‌کنید. این به او می‌فهماند که رفتن به جعبه برای خواب مجازات نیست.

اگر از آن به‌عنوان مجازات استفاده کنید متوجه خواهید شد که سگ شما هرگز به‌عنوان یک مکان آرام به جعبه عادت نمی‌کند. در این صورت در خواباندن سگ دچار مشکل خواهید شد.

خواباندن سگ
سگ خود را برای خوابیدن در یک جعبه آموزش دهید

سگ خود را به‌اندازه کافی ورزش دهید

اگر سگ شما در طول روز تمرین کافی نداشته باشد ممکن است شب بی‌قرار باشد.

بسته به نژاد، سن و سطح تناسب‌اندام سگ، ممکن است بتوانید او را در مدت ۳۰ دقیقه تا ۳ ساعت خسته کنید تا شرایط را برای خواباندن سگ محیا کنید.

در هر زمان از روز که مطابق با برنامه شما باشد می‌توانید سگ خود را تمرین دهید. اگرچه بهتر است از انجام فعالیت‌های زیاد در یکی دو ساعت قبل از خواب خودداری کنید تا سگ شما فرصت استقرار پیدا کند.

به دنبال یک ورزش یا فعالیت جدید با سگ خود باشید. فعالیت‌های جدید به معنای یادگیری مهارت‌های جدید برای هر دو شما است. درگیر شدن در فعالیت‌های جدید، تحریک روحی و جسمی را افزایش می‌دهد و به پیوند شما می‌افزاید.

اگر میخواهید در مورد بازی کردن با سگ و اهمیت آن مطالب بیشتری بخوانید و چند بازی مناسب برای سگ را یاد بگیرید؛ پیشنهاد میکنیم مطلب بازی با سگ را مطالعه کنید.

اسباب‌بازی‌های جویدنی به او بدهید

جویدن و لیس زدن می‌تواند برای سگ‌ها بسیار تسکین‌دهنده باشد. تصور کنید نوزادی قبل از خواب پستانک را می‌مکد. جویدن همچنین می‌تواند به آرامش شبانه سگ شما کمک کند و خواباندن سگ را به امری راحت‌تر تبدیل کند.

به‌جای اینکه به سراغ اسباب‌بازی‌های سخت جویدنی بروید یک اسباب‌بازی جویدنی نرم انتخاب کنید. این می‌تواند به سگ شما کمک کند تا به‌جای دلسرد یا خسته شدن روی اسباب‌بازی خود تمرکز کند.

موسیقی آرام پخش‌کنید

برای کمک به خواباندن سگ خود موسیقی آرام پخش‌کنید. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که موسیقی می‌تواند به سگ‌ها کمک کند تا خواب آرام داشته باشند. می‌توانید آهنگ‌های آرام‌بخش مخصوص سگ‌ها را تهیه کنید.

موسیقی‌های ساخته‌شده برای سگ‌ها همه می‌توانند توله‌سگ شما را آرام کنند و بخوابانند.

صرفاً پخش موسیقی احتمالاً همه مشکلات شما را برطرف نخواهد کرد؛ اما می‌تواند از استرس سگ جلوگیری کرده و به خواب او کمک کند.

شرایط خواباندن سگ را فراهم کنید

اطمینان حاصل کنید که حیوان خانگی شما درست قبل از خواب ادرار و مدفوع کرده است.

شام سگ خود را چند ساعت قبل از خواب به او بدهید. این موضوع به او زمان زیادی برای هضم غذا می‌دهد.

سعی کنید ساعتی قبل از خواب محیط را زیبا و آرام حفظ کنید.

اگر سگ شما بیش‌ازحد مضطرب است می‌توانید از اسپری Adaptil استفاده کنید. این محصول یک روش سریع برای کمک به آرام کردن سگ در شرایط استرس‌زا و برای سفر است.

شرایط خواباندن سگ را فراهم کنید
شرایط خواباندن سگ را فراهم کنید

برای خواباندن سگ کمی وقت بگذارید

ممکن است مدتی طول بکشد تا سگ، به هرگونه تغییر در تنظیمات خواب عادت کند.

اطمینان از این‌که سگ شما تمرینات زیادی انجام می‌دهد تا حدی که خسته باشد، راهی عالی برای اطمینان از خواباندن راحت سگ و یک خواب خوب برای شما دو نفر است.

با دامپزشک خود در مورد استفاده از آنتی‌هیستامین مانند بنادریل برای کمک به استقرار سگ خود برای چند شب در یک دوره صحبت کنید.

هرگونه اختلال در خواب را در نظر بگیرید

شاید موارد دیگری وجود داشته باشد که باعث ایجاد ناآرامی در سگ شما می‌شود.

آیا برای سفر برنامه‌ریزی می‌کنید؟ یا در حال حرکت هستید؟ آیا در خانه مهمان وجود دارد؟ همسایه جدید؟ سروصداهای بلند؟ فقط به خاطر داشته باشید که سگ‌ها یک روال مکرر و همیشگی را ترجیح می‌دهند.

ممکن است یک تغییر کوچک در شرایط (مانند جابه‌جایی وسایل اتاق‌خواب) برای سگ کار بزرگی به نظر برسد و خواباندن سگ را سخت کند.

برخی از سگ‌ها بیش از سایرین مضطرب هستند؛ بنابراین صبور باشید و از دیدگاه سگ خود به چیزها فکر کنید. بعدازآن می‌توانید متناسب با آن دیدگاه تغییراتی ایجاد کنید.

تشخیص دهید سگ شما ازنظر پزشکی مشکل دارد؟

اگر سگ شما، سگ مسنی است که قبلاً ساکت بوده است سعی کنید مشکل پزشکی را پیدا کنید. مشکلات پزشکی نیز در خوابیدن سگ بی‌تأثیر نیستند.

با دامپزشک خود در مورد هرگونه تغییر قابل توضیح در رفتار سگ خود ازجمله اشتها، سطح انرژی و توانایی حرکت راحت صحبت کنید. درد یا نیاز به بیرون رفتن می‌تواند موجب غر زدن سگ شما شود و در طول شب بی‌قرار باشد.

اجازه دهید توله‌سگ جدید با خانه شما سازگار شود

ممکن است چند روز یا شب طول بکشد تا توله‌سگ جدید با خانواده و روال جدید سازگار شود.

در ابتدا قوانین اساسی بگذارید تا یک روال خوب ایجاد کنید و خواباندن سگ را برای خود آسان کنید. این به توله‌سگ شما کمک می‌کند تا تشریفات پایان روز را که منجر به خوابیدن در خانه جدید می‌شود، درک کند.

شب‌ها غذا دادن به توله سگ را در یک ساعت مشخص انجام دهید و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بعدازآن، او را بیرون ببرید تا غذا هضم شود.

توله‌سگ را در جعبه او و جایی در اتاق خواب خودتان، قرار دهید.

خواباندن سگ
اجازه دهید توله‌سگ جدید با خانه شما سازگار شود

تخت خواب خود را به اشتراک نگذارید

برای سگ شما مفید است که هر شب به تخت خود برود تا بتواند زمان خواب را تشخیص دهد. این موضوع به روند خواباندن سگ کمک می‌کند.

گرچه ممکن است دوست پشمالوی خود را با خود به رختخواب ببرید؛ اما به اشتراک گذاشتن تختخواب خود با حیوان خانگی می‌تواند بر کیفیت خواب شما تأثیر منفی بگذارد. مطالعات نشان می‌دهد ۶۳ درصد صاحبان حیوانات خانگی که تخت خواب خود را با دوست چهارپای خود تقسیم می‌کنند خواب کمتری دارند.

باوجود اختلالات آشکار در خواب از طریق حرکت و پارس احتمالی، تخت خواب مشترک با سگ خطر عفونت‌های پوستی را نیز افزایش می‌دهد. همچنین اثرات وحشتناکی برای مبتلایان به آسم یا آلرژی دارد. خوابیدن در تخت مشترک برای سگ شما نیز دشوار است.

جای خواب مخصوص سگ

یکی از روش‌های دیگر که با خواباندن سگ شما می‌تواند کمک کند در نظر گرفتن جای مخصوص برای او است. در یک نقطه امن‌ برای او جای خواب مناسب در نظر بگیرید.

حتی می‌توانید یک پتو و بالش مخصوص سگ خود در نظر بگیرید و همیشه از آن‌ها استفاده کنید. سگ‌ها علاقه دارند که وسایل شخصی خود را داشته باشند. داشتن مکان خواب مخصوص و جای خواب شخصی به روند خواب سگ شما کمک خواهد کرد.

تغذیه مناسب سگ

واضح است که تغذیه مناسب سگ می‌تواند به خواباندن راحت سگ شما کمک شایانی کند. اگر به‌خوبی به او آب و غذا نداده‌اید نباید انتظار داشته باشید که او هنگام خواب ساکت و در آرامش باشد. مطمئن شوید که سگ شما به‌خوبی غذاخورده و سیرشده است.

خیلی اهمیت دارد که سگ شما غذای مفید و موردعلاقه خود را بخورد بنابراین غذایی را به‌اجبار به او ندهید. حتی زمانی که خواب هستید ظرف پر از آب تمیز او را در کنارش قرار دهید.

برنامه خواب توله‌سگ

توله‌سگ‌ها با یک روال و ساختار رشد می‌کنند. همراه با یک روال تغذیه‌ای و روال آموزشی در منزل، یک برنامه خواب به شما و توله‌سگ شما کمک می‌کند تا زندگی مشترک را تنظیم کنید.

همچنین برنامه داشتن خواباندن سگ را آسان می‌کند. این نمونه برنامه باید در راه ایجاد یک روال مناسب برای اعضای خانواده و سگ به شما کمک کند.

برنامه خواب توله‌سگ
برنامه خواب توله‌سگ

برنامه صبح توله‌سگ

 • صبح که توله‌سگ از خواب بیدار شد سریع او را بیرون ببرید تا خیالش راحت شود.
 • به او صبحانه بدهید.
 • توله‌سگ‌ها معمولاً کمی بعد از صبحانه استراحت می‌کنند.
 • ۳۰ تا ۶۰ دقیقه با او بازی کنید، معاشرت کنید و قدم بزنید.
 • برای چرت زدن او ممکن است از ۳۰ دقیقه تا دو ساعت بخوابد.
 • به‌محض بیدار شدن با او بازی کنید.
 • بعدازآن به او ناهار بدهید.

برنامه توله‌سگ بعدازظهر

 • بعد از ناهار به او یک استراحت کوچک بدهید.
 • حداکثر تا یک ساعت با او بازی کنید و اجازه دهید به کاوش بپردازد.
 • دوباره وقت خواب است.
 • وقتی بیدار شد او را برای استراحت و دستشویی بیرون ببرید.
 • خیلی خوب است که او بعد از بازی به خواب نیمروز رضایت دهد.

برنامه توله‌سگ شب

 • به او شام بدهید.
 • بعد از شام او را به پیاده‌روی ببرید.
 • بگذارید او وقتی را به بازی و تعامل با اعضای خانواده بگذراند.
 • قبل از خواب او را به توالت ببرید.
 • سپس او را برای خواب شبانه در لانه خود مستقر کنید.

کلام آخر

خواباندن سگ می‌تواند یک کار دشوار باشد. این موضوع بستگی به سگ شما خواهد داشت. همچنین رفتار شما با او و برنامه زندگی او بی‌تأثیر نخواهد بود.

اگر همه راه‌ها را امتحان کرده‌اید و نتیجه‌ای نگرفته‌اید ممکن است نیاز به تماس با دامپزشک و مشاور رفتار حیوانات داشته باشید تا در خواباندن سگ به شما کمک کنند.

فراموش نکنید که سگ‌ها به‌صورت دوره‌ای و مرتب باید توسط دامپزشک بررسی و چکاپ شوند. تا در صورت بروز هرگونه مشکل اقدامات لازم را سریعاً انجام دهید.

برای خواندن همه مقالات مرتبط درباره سگ به سایت واسط پت مراجعه کنید. با نصب اپلیکیشن واسط کالا خرید و فروش راحت‌تری داشته باشید.


منابع:
dreams.co.uk
akc.org
wikihow.com
.howimetmydog.com
.bluecross.org.uk

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *