تفاوت کولر آبی و کولر گازی

تفاوت کولر آبی و کولر گازی

با شروع فصل تابستان و گرم شدن هوا، اکثر مردم برای خنک‌سازی محیط زندگی خود از کولر استفاده می‌کنند. اما در این میان دوباره سؤال‌ها و مشکلات خرید به وجود می‌آید چراکه در سال‌های قبل در تماس‌هایی که با فروشگاه اینترنتی یک نام گرفته می‌شد همیشه سؤال‌هایی نظیر اینکه:
آیا کولرگازی بگیرم یا کولر آبی؟ آیا برای این آب و هوایی که در شهر ما وجود دارد کولر گازی بگیریم یا کولر آبی؟ تفاوت بین کولرگازی و کولر آبی چیست؟ کولر گازی بهتر است یا کولر آبی؟ اسپلیت بگیریم یا کولر آبی؟ و غیره.
دلیل نام‌گذاری کولر آبی این است که این دستگاه عمل خنک‌سازی را با کمک آب انجام می‌دهد اما در مقابل کولر گازی نیز به دلیل استفاده از گاز به‌منظور خنک‌سازی، به این اسم نام‌گذاری شده است. در این مقاله سعی داریم در مورد تفاوت کولر آبی و کولر گازی صحبت نماییم.

کولر آبی

اگر سری به پشت‌بام خانه‌های قدیمی در مناطق گرم و خشک بزنید به‌احتمال بسیار زیاد با کولر آبی و کانال‌های آن روبه‌رو خواهید شد. تولید سرما در کولرهای آبی با تبخیر قطرات آب آمیخته‌شده با ذرات هوا صورت می‌گیرد. کولر آبی برای مناطق دارای آب‌وهوای خشک گزینه بسیار مناسبی است و برای مناطقی که رطوبت بالایی دارند و شرجی به شمار می‌روند مانند شمال و جنوب کشور توصیه نمی‌شود. کولرهای آبی دارای مصرف برق کمتری نسبت به کولر گازی می‌باشد و در برخی موارد نیز قیمت اولیه کمتری دارند. بااین‌حال دارای معایبی هستند که باعث می‌شود تا ما کولر گازی را جایگزین آن‌ها کرده و یا اصول بهداشتی و ایمنی را به‌صورت دقیق در مورد آن‌ها به اجرا درآوریم.

اصلی‌ترین مشکل کولر آبی این است که به‌صورت مستقیم در معرض ذرات گردوغبار و آلودگی هوا قرار دارد و می‌تواند به‌راحتی ذرات گردوغبار و آلودگی و ویروس‌ها را وارد محیط خانه نماید. به‌عنوان‌مثال بسیاری از استفاده‌کنندگان از کولر آبی در فصل تابستان دچار گلودرد و سرفه و آبریزش بینی و انواع حساسیت‌ها می‌شوند که این مسائل به دلیل همین ورود ذرات گردوغبار و آلودگی به محیط خانه است.
پوشال کولر آبی پر از ذرات گردوغبار و قارچ است و به دلیل داشتن رطوبت دائمی و عدم تابش مستقیم نور آفتاب به آن، محیط بسیار مناسبی برای رشد قارچ‌ها و ورود ویروس‌ها است. این مشکل کولرهای آبی در شهرهای بزرگی مانند تهران و تبریز و مشهد به دلیل آلودگی گسترده آن‌ها شدیدتر است.

کولر گازی

کولر گازی امروزه رایج‌ترین نوع کولر موجود در کشور به شمار می‌رود که در کل خیلی خرید کولر گازی در این سال‌ها رونق بیشتری پیداکرده است و همچنین برندهایی چون کولر گازی سامسونگ، ال‌جی،جنرال، هایسنس، اسنوا، گری و کولر گازی شارپ و یکی دو برند دیگر خیلی توانسته‌اند جای خوبی در خرید مردم پیدا کنند چراکه دارای قیمت مناسب به نسبت مشخصات و قدرتی که دارند می‌باشند. این کولر گازی ها برخلاف کولرهای آبی رطوبت داخل منزل را افزایش نمی‌دهند و بنابراین برای مناطق شرجی بسیار مناسب هستند. در سالیان گذشته استفاده از کولر گازی به مناطق جنوبی کشور محدود بود اما در سالیان اخیر تقریباً در تمام نقاط کشور از این کولرها استفاده می‌شود.کولر گازی هوای داخل منزل را به درون کولر می‌کشند و آن را خنک کرده و دوباره به داخل محیط می‌فرستند؛ بنابراین احتمال بروز بیماری‌ها و ورود ذرات آلوده به داخل منزل تقریباً به صفر می‌رسد.

تفاوت کولر آبی و کولر گازی
کولر گازی

مشکل اصلی کولر گازی

اما مشکل اصلی موجود در این نوع کولر مصرف برق بالای آن‌ها است. البته با نصب و نگهداری مناسب کولر گازی و انتخاب مناسب کولر بر مبنای ظرفیت برودتی منزل، می‌توان مصرف برق را به حداقل ممکن رساند.


به‌صورت کلی دو نوع کولر گازی در داخل کشور وجود دارد؛ که نوع کولر گازی پنجره‌ای و نوع کولر گازی اسپلیت. بااینکه نوع پنجره‌ای دارای قیمت ارزان‌تری نسبت به نوع اسپیلت هستند ولی تقریباً مصرف برق آن‌ها ۲٫۵ برابر کولرهای گازی اسپیلت است.

بنابراین هزینه گران‌تر اسپیلت در درازمدت با کاهش هزینه‌های برق جبران خواهد شد و بهتر است برای خرید یک کولر گازی به سراغ نوع اسپیلت آن بروید.

حال می‌خواهیم تفاوت کولر آبی و کولر گازی را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

تفاوت کولر آبی و کولر گازی از نظر هزینه

مهم‌ترین گزینه در تفاوت کولر آبی و کولر گازی هزینه است. با توجه به قیمت ۴ تا ۵ برابری کولرهای گازی به نسبت کولرهای آبی، پرواضح است که قدرت خرید، حرف اول را می‌زند. در بسیاری از مواقع نداشتن جیب پرپول در همان ابتدای کار مسیر ما را در دوراهی انتخاب خرید کولر به سمت کولرهای آبی مشخص می‌کند. قسمت دوم هزینه مربوط به پرداخت قبوض است. به‌ویژه آن‌که کولرهای گازی نسل گذشته، مصرف برق سرسام‌آوری دارند.

تفاوت کولر آبی و کولر گازی از نظر اقلیم

نکته بسیار مهم دیگر در رابطه با تفاوت کولر آبی و کولر گازی مربوط به محل زندگی شماست. توصیه می‌شود مکان‌هایی با آب‌وهوای خشک همچون یزد، کرمان، خراسان و غیره از کولرهای آبی استفاده کنند؛ زیرا این کولرها مقداری رطوبت در فضا ایجاد می‌کنند. این در حالی است که مناطق شمالی و جنوبی ایران به‌واسطه داشتن آب‌وهوای شرجی بهتر است از کولرهای گازی استفاده کنند.

تفاوت کولر آبی و کولر گازی از نظر مصرف انرژی

می‌توان بزرگ‌ترین عیب استفاده از کولرهای آبی را مصرف آب زیاد آن‌ها دانست. آن‌هم در شرایطی که بحران کمبود آب کشور را تهدید می‌کند. کولرهای گازی نیز در مقابل مصرف برق زیادی دارند. با توجه به این نکته که برق مصرفی کشور از طریق سوخت فسیلی به دست می‌آید، بر اهمیت مصرف برق این نوع کولرها می‌افزاید. البته باید دقت کرد مصرف انرژی را در هرکدام از دو نوع می‌توان با رعایت موارد اصولی پایین‌تر آورد. در کولرهای گازی، محل نصب مناسب، دقت در انتخاب ظرفیت با توجه به مساحت منزل، سرویس به‌موقع و پاکیزه نگه‌داشتن فیلترها به پایین‌تر آوردن مصرف کمک می‌کند. ناگفته نماند که کولرهای گازی نسل جدید دارای قابلیت اینورتر هستند و می‌توانند مصرف برق را تا حد چشمگیری کاهش دهند.

در کولرهای آبی، سرویس به‌موقع، تعویض پوشال‌ها، رسوب‌زدایی، گذاشتن سایه بان برای کولر و غیره به کارکرد صحیح کولر منجر شده و مصرف انرژی را کمتر می‌کند. در کولرهای آبی نیز اگر ظرفیت کولر متناسب با فضای منزل یا محل کار نباشد، مصرف بالای انرژی را سبب می‌شود به این دلیل که افراد مجبور می‌شوند به‌طور مداوم از دور تند کولر استفاده کنند. همچنین کانال‌کشی صحیح و عایق‌بندی دیوارها و پنجره‌ها نیز کمک مؤثری به‌صرفه جویی در مصرف می‌کند. توصیه می‌شود در خرید هر یک از این کولرها حتماً دستگاه‌هایی خریداری شود که رتبه A دارند.

مقایسه مصرف انرژی
مقایسه مصرف انرژی این دو

تفاوت کولر آبی و کولر گازی از نظر هوای پاک

کولرهای گازی و آبی در این مورد عملکرد بالعکسی دارند. درحالی‌که کولرهای گازی می‌توانند فضای بیرون از خانه را به سبب تولید گازهای خود آلوده کنند، اما هوایی پاک را در درون خانه ایجاد می‌کنند. این مسئله در شهرهایی که آلودگی بالایی دارند مثل تهران و اهواز مسئله مهمی است.
کولرهای آبی با بیرون کشیدن هوای بیرون از خانه به داخل همراه خود آلودگی‌ها و ذرات معلق را به درون خانه می‌آورند. همچنین به سبب همیشه مرطوب بودن پوشال‌ها، فضای مناسب برای رشد و تکثیر قارچ‌ها ایجاد می‌شود، بنابراین باید با تعویض به‌موقع پوشال‌ها از این آلودگی جلوگیری کرد. البته هم‌اکنون انواع کولرهای آبی سلولزی نیز در بازار وجود دارند که مانع ورود آلودگی‌ها به فضای درون محیط می‌شوند. درعین‌حال آن‌ها نیز مزایا و معایب خود رادارند که در گزارش بعدی با جزئیات بیشتری به آن خواهیم پرداخت.

مزایای کولر آبی

در رابطه با تفاوت کولر آبی و کولر گازی می‌توان مزیت‌های کولر آبی را در زیر ذکر شده‌اند در نظر گرفت:

 • مقرون‌به‌صرفه: قیمت بسیار ارزان در کنار نصب آسان و هزینه نگهداری پایین، خرید کولرهای آبی را مقرون‌به‌صرفه می‌کند.
 • دوستدار محیط‌زیست: کولرهای آبی به علت ایجاد نکردن آلودگی و تولید گازهای سمی برای محیط‌زیست خطری ندارند.
 • مناسب برای آب‌وهوای خشک: با توجه به این‌که بیشتر شهرهای ایران در مناطق گرم و خشک واقع‌شده‌اند کولرهای آبی با ایجاد رطوبت، گزینه خوبی برای این مناطق محسوب می‌شوند.
 • مصرف انرژی پایین‌تر برق: از تفاوت کولر آبی و کولر گازی می‌توان به این نکته اشاره کرد که مصرف برق در این کولرها تا یک‌هفتم نیز گزارش‌شده است. البته این نسبت را نمی‌توان به همه کولرهای گازی و آبی تعمیم داد، زیرا عوامل مهم دیگری در بالا و پایین شدن این نسبت وجود دارد. عواملی که در قسمت مصرف به آن اشاره شد.
 • در دسترس بودن قطعات یدکی: ازآنجایی‌که کولرهای آبی اکثراً تولید داخل هستند و مکانیزم ساده‌ای دارند در صورت نیاز به قطعات یدکی به‌راحتی می‌توان به آن‌ها دسترسی پیدا کرد. همچنین ازآنجایی‌که تقریباً همه ما تجربه استفاده از آن راداریم، در بیشتر مواقع می‌توانیم خودمان سرویس‌کارش شویم؛ بنابراین برای تعمیرات ساده نیازی به تعمیرکاران ماهر نیست.

معایب کولر آبی

در رابطه با تفاوت کولر آبی و کولر گازی می‌توان معایب کولر آبی را در زیر ذکر شده‌اند در نظر گرفت:

 • مصرف آب زیاد: با توجه به بحران کم‌آبی و خشک‌سالی، مصرف آب زیاد این نوع کولرها از معایب آن به شمار می‌رود.
 • تولید هوای ناسالم در فضای داخلی: کولرهای آبی با ورود ذرات گردوغبار هوای بیرون به درون خانه یا محل کار، سبب بروز انواع بیماری‌های تنفسی و حساسیت‌ها می‌شوند. همچنین پوشال‌ها به دلیل رطوبت همیشگی محل مناسبی برای رشد انواع قارچ و باکتری هستند؛ بنابراین تعویض سالانه پوشال‌ها توصیه می‌شود؛ اما درباره ورود ذرات معلق هوا تقریباً کاری نمی‌توان انجام داد.
 • احتیاج مرتب به سرویس و تعویض پوشال: یک مورد دیگر در تفاوت کولر آبی و کولر گازی سرویس کاری است. کولرهای آبی در مقایسه با کولرهای گازی احتیاج بیشتری برای سرویس دارند. تعویض پوشال یکی از کارهایی است که باید هرساله انجام شود. اگرچه پدهای سلولزی نیاز به تعویض را حتی تا پنج سال ارتقا می‌دهند اما هزینه بیشتری هم دارد و امکان وجود قارچ و بوی نامطبوع همچنان برقرار می‌ماند.
 • خوردگی و زنگ‌زدگی قطعات کولر: کف دستگاه‌های کولر آبی همیشه پر از آب است. همین تماس و مجاورت مداوم با آب امکان خوردگی و زنگ‌زدگی قطعات کولر را به وجود می‌آورد.
معایب
معایب کولر آبی

دیگر معایب

 • ایجاد بوی نامطبوع: در صورت تعویض نکردن به‌موقع پوشال یا پد، امکان انتشار بوی نامطبوع در محیط وجود دارد.
 • نامناسب برای مناطق شرجی: کولرهای آبی با ایجاد رطوبت برای مناطق شرجی و مرطوب مناسب نیستند. به‌طورکلی برای مناطقی که رطوبت آنجا بیشتر از ۲۵ درصد است کولر آبی گزینه خوبی محسوب نمی‌شود.
 • میزان خنک‌کنندگی محدود محیط: ازآنجایی‌که کولرهای آبی هوای بیرون را بعد از خنک کردن به داخل هدایت می‌کنند، در شرایطی که دمای محیط خیلی بیشتر از دمای اکثر اوقات گرم شود، حداکثر توان خنک‌کنندگی کولرهای آبی نیز ممکن است بسیار مطلوب نباشد. به‌اصطلاح از پس آن برنیاید و سرمایش مورد انتظار حاصل نشود. این در حالی است که کولرهای گازی دارای درجات مختلف سرمایش هستند.

مزایای کولر گازی

در رابطه با تفاوت کولر آبی و کولر گازی می‌توان مزیت‌های کولر گازی را در زیر ذکر شده‌اند در نظر گرفت:

 • فیلترهای مخصوص تصفیه هوای محیط: کولرهای گازی توسط فیلترهای مخصوص خود، هوای سالم و تصفیه‌شده در خانه یا محل کار ایجاد می‌کنند.
 • قابلیت کنترل خنک‌کنندگی بخش‌های مختلف خانه: با کولرهای گازی می‌توان انتخاب کرد که کدام بخش از خانه خنک شود. هال یا یکی از اتاق‌های خواب یا حتی آشپزخانه. این قابلیت در مصرف کمتر انرژی نیز بسیار مؤثر است.
 • خنک‌کنندگی محیط در زمان کمتر: تقریباً با روشن شدن کولرگازی شما هوای خنک و مطبوع را احساس خواهید کرد. درحالی‌که این اتفاق در کولرهای آبی خیلی دیرتر می‌افتد.
 • مصرف نکردن آب به‌عنوان خنک‌کننده: به دو دلیل مصرف آب در وسایل سرمایشی بسیار حائز اهمیت است. ابتدا بحث بحران کم‌آبی و ضرورت صرفه‌جویی حداکثری در آن است. دومین دلیل به این نکته برمی‌گردد که غالباََ وسایل سرمایشی به‌خصوص کولرهای آبی در بالاترین محل ساختمان قرار دارند. در تابستان‌ها با توجه به بالا رفتن مصرف آب و کاهش فشار آب در طبقات بالادستی، فشار آب مناسب برای تأمین آب مصرفی‌شان ندارند و این امر باعث کارایی نامناسبشان خواهد شد.
 • بدون صدا بودن: در کولرهای گازی به دلیل جدا بودن موتور کولر از اسپیلت و همچنین نبود کانال‌کشی مانند آنچه که در کولر آبی وجود دارد، مانند مجرایی هم سرما و هم سروصدا را به داخل منتقل می‌کند. هنگام استفاده از کولر گازی صداهای دیگر مزاحم آسایشتان نخواهد شد.

معایب کولر گازی

در رابطه با تفاوت کولر آبی و کولر گازی می‌توان معایب کولر گازی را در زیر ذکر شده‌اند در نظر گرفت:

 • گران بودن: شاید اساسی‌ترین مسئله که می‌تواند تمام معایب و مزایای هر دو نوع را بی‌اثر کند، بحث قیمت کولرهای گازی است. هزینه ۴ تا ۵ برابری نسبت به خرید کولرهای آبی، در بیشتر مواقع دست خریداران را برای یک انتخاب اصولی و کارآمد می‌بندد.
 • مصرف بالای انرژی برق: یکی دیگر از معایب کولرهای گازی بحث مصرف بالای انرژی برق است. این نکته با توجه به این‌که غالباََ کولرها در ساعات اوج مصرف برق، روشن می‌شوند (ظهر و بعدازظهر) بیشتر قابل‌توجه می‌شود. البته خوشبختانه نسل جدید کولرهای گازی اینورتر به بازار آمده است که مصرف برق را به میزان ۷۰ درصد کاهش می‌دهند.
 • آلایندگی محیط‌زیست: چنانچه قبلاً هم ذکر کردیم، کولرهای گازی به دلیل مکانیزم خاص سرمایشی‌شان، انواعی از گازهای مضر برای لایه اوزون را تولید می‌کنند. این گازها در کنار تعداد بی‌شمار ذرات معلق و گازهای سمی تنها به قیمت خنک شدن ما به فضا و محیط‌زیستمان روانه می‌شود. این موضوع در شهرهایی که به‌خودی‌خود دارای آلایندگی هستند مانند شهرهایی چون تهران و اهواز مشکل‌ساز خواهد شد. از طرفی ممکن است محل موتور دستگاه در تراس منازل و تقریباً پشت پنجره اتاق‌ها تعبیه شود، این امر در بیشتر مجتمع‌ها اتفاق می‌افتد و باعث ورود گازهای ناسالم به منزل می‌شود.
تفاوت کولر آبی و کولر گازی
معایب کولر گازی

اطلاعات بیشتر

جهت اطلاعات بیشتر در مورد کولر آبی و کولر گازی می توانید به ویکی‌پدیا مراجعه نمایید. همچنین اگر شما قصد خرید و فروش لوازم گرمایشی و سرمایشی موردنظر خود را دارید می‌توانید به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید و بدون دردسر و راحت اینکار را انجام دهید.

11 دیدگاه دربارهٔ «تفاوت کولر آبی و کولر گازی»

 1. کولر آبی هوشمند فقط آبی هوشمند عالی عالی عالیه و همچنین پنکه هوشمند
  گازی به درد نمیخوره فقط واسه جاهای شرجی اونم مجبوری خوبه تو گازی هم فقط پنجره ای و اسپلیت کانالی اسپلیت دیواری اصلا به درد نمیخوره
  فن کویل هم خوبه

 2. سلام
  این اجنرال ۲۴۰۰۰ برای یک هال و پذیرایی ۶۰ متری کافیه ممنون میشم یه راهنمایی کنید
  و بنظر شما من برای ۶۰ متر که هال و پذیرایی باهم خنک باشن از چه برندی استفاده کنم کولر گازی
  ال جی بهتره یا اجنرال

 3. با سلام.ایا استفاده همزمان کولر آبی و گازی مصرف برق را برای اپارتمان نشین ها خیلی زیاد میکنه یا نه برق تقسیم می شود؟

 4. سلام…مطلب بسیار مفیدی بود.درسته ۷۰۰۰مصرف برق کولر آبی نسبت به کولر گازی کمتره ولی برای خانه های بزرگ کافی نیست…بهتره یک کولر گازی هم توی خونه باشد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *