مرگ ناگهانی پرندگان زینتی

مرگ ناگهانی پرندگان زینتی

یکی از دل‌خراش‌ترین صحنه‌ها برای شما، مرگ ناگهانی پرندگان زینتی است. معمولاً در مواجهه با این صحنه این سؤالات به ذهنتان خطور می‌کند.

چرا؟و چطور چنین چیزی اتفاق افتاده است؟ آیا او بیماری داشته و یا مشکلی در خانه باعث مرگ او شده است؟

در این مقاله در مورد برخی علائم رایج بیماری، سموم، خطرات احتمالی در خانه بحث خواهد شد. با ما همراه باشید.


در میان همه پرندگان زینتی بیشترین مرگ ناگهانی در مورد عروس هلندی، مرغ عشق، فنچ و کانور رخ می‌دهد که علت آن نامشخص است.

شاید دیده اید که پرنده‌ای که دیروز کاملاً سالم و خوب بود، به طورناگهانی مرده است.

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود پرنده خانگی شما به‌طور ناگهانی بمیرد.

در بیشتر موارد پرندگان به‌طور ناگهانی نمی‌میرند. بلکه ما بسیاری از ما علائم و نشانه‌های برخی بیماری‌ها که ممکن است پرنده برای مدت طولانی با آن‌ها جنگیده باشد را درک نمی‌کنیم.

علائم بیماری

اکثر مردم بارزترین علائم بیماری را در پرندگان زینتی و خانگی‌شان مانند استفراغ، از دست دادن اشتها، یا ظاهر معمولی پف‌کرده و نشستن در پایین قفس تشخیص می‌دهند.

در این حالت، پرنده بسیار بیمار است؛ اما شناخت برخی از علائم بیماری ممکن است دشوار باشد. مانند تغییر رفتار کم، تغییر عادت‌ها، تغییر صدا، یا تغییر رنگ مدفوع.

به همین دلیل بسیار مهم است که بدانید چه چیزی برای پرنده شما طبیعی است.

او معمولاً چه ساعتی به خواب می‌رود؟ نشیمن‌ گاه موردعلاقه آن چیست؟ چند وقت یک‌بار صحبت یا سروصدا می‌کند؟ چه تعداد مدفوع در روز ایجاد می‌شود؟ او به‌طورمعمول با چه پایی می‌خورد؟

هرگز تصور نکنید که یک تغییر ظریف در پرنده شما طبیعی است. بلکه می‌تواند نشانه مشکلی در وضعیت سلامت او باشد. این علائم می‌توانند علت مرگ ناگهانی پرندگان زینتی باشند.

علائم بیماری
علائم بیماری در طوطی

برخی علائم مهم بیماری

در اینجا فهرستی مختصر از برخی علائم واضح و همچنین نه‌چندان مشخص بیماری در پرندگان آورده شده است:

کاهش یا افزایش اشتها، افزایش ادرار، افزایش نوشیدن، تغییرات پر یا پوست، ترشح از چشم یا سوراخ‌های بینی، استفراغ، عطسه یا خس‌خس، لنگیدن، پرهای پرشده، حباب دم در هنگام تنفس، تنگی نفس، رفتار ناگهانی ازجمله گاز گرفتن یا فریاد زدن، کاهش سطح فعالیت، تغییر صدا، تغییر در توانایی پرواز، صرف زمان بیشتر در پایین قفس، ضعف یا ناتوانی در نشستن، منقار بیش‌ازحد رشد کرده یا تغییر رنگ داده، تغییر در فضله، فشار به مدفوع، بال یا باله‌ای آویزان، اسهال، کاهش وزن یا افزایش وزن، خون روی پرنده یا در قفس.

هر یک از این تغییرات که در پرندگان زینتی مشاهده شد، باید به دامپزشک پرندگان مراجعه شود تا مشخص کند که آیا این مسئله نشانه جدی‌تر است یا خیر؟!

خطرات احتمالی در خانه

آناتومی پرندگان زینتی هنگام ایمن نگه‌داشتن آن‌ها در خانه‌ها چالش‌های خاصی ایجاد می‌کند. بال های آن‌ها توانایی پرواز را به آن‌ها می‌دهد و آن‌ها را قادر می‌سازد تا به مکان‌هایی برسند که ممکن است قادر به دیدن آن‌ها نباشیم و مکان‌هایی که ممکن است برای آن‌ها ایمن نباشد.

منقار آن‌ها به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که قادر به پاره کردن، جویدن و خرد کردن مواد طبیعی است. منقار به آن‌ها امکان می‌دهد به چیزهایی در اطراف خانه که غالباً ایمن نیستند برسند و آن‌ها را بجوند.

سیستم تنفسی آن‌ها از حباب‌هایی به نام کیسه‌های هوا و همچنین ریه‌ها تشکیل‌شده است که هوا را به‌کل بدن پرنده می‌رساند.

سیستم کارآمدی مانند دم، وجود دارد که آن‌ها را قادر به پرواز در مسافت‌های طولانی می‌کند.

پرواز باعث حساسیت آن‌ها نسبت به سموم موجود در هوا نسبت به سایر حیوانات خانگی یا انسان می‌شود.

در زیر فهرستی از برخی از خطرات و سموم رایج و نه‌چندان شایع وجود دارد که باید در خانه از آن‌ها آگاه باشید. این خطرات و سموم می‌تواند علت مرگ ناگهانی پرندگان زینتی باشد. مطمئناً خطرات دیگری نیز در خانه وجود دارد.

اما این لیست درباره مواردی است که چندان واضح نیستند. مانند پنکه سقفی چرخشی که می‌تواند باعث مرگ پرنده شما شود.

سموم و خطرات

گازهای متصاعد شده از ظروف تفلون و نچسب وقتی‌که بیش‌ازحد گرم می‌شوند. خوشبوکننده‌های پلاگین هوا، بخور دادن، نشت گاز، شمع‌های معطر، بیشتر محصولات تمیزکننده و پاک‌کننده‌های خانگی، رنگ‌های روغنی، پلی اورتان و جویدن رنگ سرب.

گازهای متصاعد شده از ظروف تفلون
خطرناک بودن گازهای متصاعد شده از ظروف تفلون

به یاد داشته باشید که صرف‌نظر از رنگ غیر سربی جدید، خانه‌های قدیمی اغلب دارای رنگ سربی هستند.

جویدن لحیم‌کاری که در شیشه‌های رنگی و بسیاری از آینه‌ها استفاده می‌شود، جویدن سیم‌های برق، بلعیدن آووکادو و جویدن گیاهان سمی مانند نیلوفرها.

ترس شبانه

مهم‌ترین علت مرگ ناگهانی پرندگان زینتی که بدون هیچ دلیلی رخ می‌دهد، ترس شبانه است. شایع‌ترین قربانیان ترس شبانه، عروس هلندی، فنچ و مرغ عشق‌ها هستند.

حال ترس شبانه چیست یا چگونه می‌توان پرندگان خود را از ترس شب نجات داد؟ ترس شبانه چیزی جز آشفتگی ناگهانی و

ناخواسته در قفس پرندگان نیست که باعث شور و شوق پرندگان می‌شود. درواقع هنگام شب پرندگان شما آرام می‌شوند.

هر مقدار آشفتگی در آن زمان باعث ترس آن‌ها می‌شود. آن‌ها به دلیل رفتار طبیعی خود می‌خواهند برای در امان ماندن به بالا بپرند تا خود را از خطر دور کنند.

درنتیجه آن‌ها با سقف قفس برخورد می‌کنند و زخمی می‌شوند. گاهی اوقات جراحات منجر به مرگ فوری پرنده می‌شود. عروس هلندی ها بسیار مستعد ترس شبانه هستند.

بنابراین، اگر صبح یک پرنده مرده را در قفس پیدا کردید، ترس شبانه می‌تواند یکی از دلایل آن باشد.

بیماری‌ها

همانطور که گفته شد، انواع بیماری‌ها می‌توانند دلیل مرگ ناگهانی پرنده‌ی زینتی شما باشند. بهتر است آن ها را بشناسید :

بیماری دیالیشن پرووانتیکولار

بیماری دیالیشن پرووانتیکولار عمدتاً در گروه طوطی‌سانان مانند ماکائو، الکتوس، کانور، عروس هلندی، مرغ عشق و غیره تأثیر می‌گذارد.

PDD (دیالیشن پرووانتیکولار) می‌تواند از دو طریق بر پرندگان تأثیر بگذارد.

یکی به شکل نورولوژیک که بر مغز و سیستم عصبی مرکزی تأثیر می‌گذارد. دیگری به‌صورت دستگاه گوارش روده‌ای است که بر پروتانتیکولوس و روده تأثیر می‌گذارد.

هر دو شکل کشنده هستند اما شکل دوم رایج‌تر از شکل اول است.

با شکل روده‌ای PDD پرنده ممکن است هر از چند گاهی مجدداً رشد کند، اغلب غذا می‌خورد، مدفوع غیرطبیعی می‌شود و می‌توانید بذرهای سالم را در مدفوع مشاهده کنید.

زمانی که پرنده لاغر می‌شود، وزن خود را از دست می‌دهد، لاترژیک و افسرده می‌شود و ناگهان می‌میرد.

درواقع شما نمی‌توانید کاری انجام دهید و پرنده شما در مقابل چشمان شما خواهد مرد. هرساله هزاران طوطی به دلیل این بیماری می‌میرند.

عصبی شدن
عصبی شدن پرنده

بورناویروس

این ویروس خیلی سریع به اعصاب روده آسیب می‌رساند و قدرت هضم پرندگان را از بین می‌برد. درنتیجه بیشتر غذاهایی که پرندگان مصرف می‌کنند به‌صورت هضم نشده دفع می‌شود.

بنابراین پرندگان از کمبود شدید ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری رنج می‌برند و در مدت‌زمان بسیار کوتاهی می‌میرند. می‌توان گفت بورناویروس علت مرگ ناگهانی پرندگان زینتی به شمار می‌رود.

آسپرژیلوز

آسپرژیلوز عفونت دستگاه تنفسی پرندگان است که توسط قارچ آسپرژیلوس ایجاد می‌شود. این‌یک بیماری کشنده است که سالانه هزاران پرنده را از بین می‌برد.

منطقه هدف اصلی این بیماری سیستم تنفسی است و دو نوع آسپرژیلوز وجود دارد، حاد و مزمن.
در موارد حاد، پرنده علائمی مانند مشکل تنفسی ناگهانی، احساس سستی، تشنگی و ادرار غیرطبیعی و ترک مصرف غذا را نشان می‌دهد.

آسپرژیلوز مزمن به دلیل ماهیت موذی بودن خطرناک‌تر است. پرندگان آسیب‌دیده علائم را نشان نمی‌دهند تا اینکه برای نجات آن‌ها خیلی دیر است. درواقع یک علت مرگ ناگهانی پرندگان زینتی آسپرژیلوز مزمن است.
دلایل اصلی این عفونت قارچی:

  • آب کثیف
  • غذای کثیف
  • سوءتغذیه
  • کف قفس مرطوب
  • محیط مرطوب است.

آسپرژیلوس عمدتاً در مکان‌های مرطوب و کثیف شایع است؛ بنابراین، قفس‌های پرندگان خود را خشک و تمیز نگه‌دارید.

حداقل هفته‌ای یک‌بار کف قفس را تمیز کنید. به‌طور منظم غذا و آب را تمیز کنید.

به پرندگان خود یک ترکیب غذایی سالم مانند سبزی‌ها، میوه‌ها و غذای نرم بدهید.

سارکوسیستوز ریوی

علت مرگ ناگهانی در پرندگان زینتی می‌تواند به دلیل عفونت‌های باکتریایی، ویروسی یا تک‌یاخته‌ای ایجاد شود و در بیشتر موارد هدف اصلی سیستم تنفسی است.

تک‌یاخته‌ای به نام sarcocystis falcatula، عامل اصلی بیماری کشنده ساکوسیستوزی است.

این پروتوزوآ هنگام ورود به بدن پرنده باعث ایجاد کیست در ریه‌ها، سیستم عصبی و همچنین بر روی ماهیچه‌ها می‌شود.

در بیشتر موارد پرندگان مبتلا در درجه اول هیچ علائمی نشان نمی‌دهند.

علائم این بیماری بی‌قراری در پرندگان، نارسایی مجدد آب و بدن پف‌کرده است. پرندگان در فضای باز احتمال زیادی دارند که تحت تأثیر این عفونت قرار بگیرند.

غذا یا آب آلوده می‌تواند باعث این بیماری شود یا اگر پرنده مدفوع آلوده حشرات، سوسک یا موش را مصرف کند. در شرایط شدید نجات جان پرنده غیرممکن است.

مرگ ناگهانی پرندگان زینتی
مرگ ناگهانی پرندگان زینتی

پرندگان خانگی در بیشتر موارد به دلیل سهل‌انگاری ما می‌میرند. روزانه حداقل ۱۰ تا ۱۵ دقیقه برای مشاهده آن‌ها صرف کنید. این کار میزان مرگ‌ومیر را کاهش خواهد داد.

مرگ پرنده در خانه

اولین کاری که باید انجام شود این است که مشخص شود در خانه چه اتفاقی افتاده که پرنده مرده است.

برای مثال نشت گاز، تماس با خدمات اضطراری مناسب و یا تهویه منزل این مشکل را برطرف می‌کند. غالباً وقتی ظروف نچسب بیش‌ازحد گرم می‌شوند و دودهای سمی را آزاد می‌کنند نیز شاهد مرگ پرندگان خواهیم بود.

پرندگان کوچک مانند قناری‌ها یا پارکت‌ها زودتر تحت تأثیر قرار می‌گیرند و این باعث مرگ آن‌ها می‌شود.

حال اگر پرندگان بزرگ‌تر دیگری نیز داشته باشید، می‌توانید آن‌ها را از خانه بیرون بیاورید یا خانه را تهویه کنید تا آن‌ها را از دست ندهید.

اگر هیچ نوع گاز سمی یا بخار واضحی وجود ندارد، باید با دامپزشک پرندگان محلی خود تماس بگیرید.

اگر پرندگان دیگری در خانه‌دارید، یا قصد تهیه پرندگان خانگی جدید را دارید، بسیار مهم است که تعیین کنید آیا در خانه شما خطری وجود دارد که از آن بی‌اطلاع باشید.

یا اینکه پرنده شما درگیر بیماری است که ممکن است منتقل شود یا به پرنده جدید سرایت کند.

کالبدشکافی

بهترین راه برای دادن اطلاعات به دامپزشک پرندگان این است که اگر جسد پرنده خود را نزد او ببرید. بدن پرنده خود را در یک کیسه یا حوله کوچک قرار داده و درون یخچال نگهداری کنید تا در اسرع وقت به دامپزشک برسانید.

بعد از چهل‌وهشت ساعت نگهداری در یخچال ممکن است برخی بافت ها یخ بزنند که در این صورت برای دامپزشک بی‌فایده‌اند. بنابراین تا قبل از این مدت جسد را منتقل کنید.

درک این نکته نیز مهم است که یک کالبدشکافی اولین مرحله در تشخیص علت مرگ ناگهانی پرندگان است.

اغلب معاینه فیزیکی انجام می‌گیرد. در این مرحله ممکن است یک پزشک نتواند به شما بگوید که پرنده شما در اثر سم یا نوع دیگری از بیماری که در سطح میکروسکوپی بروز می‌کند، مرده است.

یک کالبدشکافی تنها مشخص خواهد کرد که علت مرگ به دلیل یک مقیاس بزرگ‌تر یا قابل‌مشاهده با چشم غیرمسلح است؛ مانند اتصال تخم، تومورها و توده‌ها، بیماری شدید قلبی و تصلب شرایین، یا انسداد تنفسی (مانند بذر گیرکرده در آن).

به‌منظور تشخیص کامل، لازم است بافت ها جمع‌آوری‌شده و برای ارزیابی بافت‌شناسی به یک آسیب‌شناس ارسال شوند.۵۵۵۵

غالباً این خدمات قیمت بالایی دارند و کل مطالعه در مورد هر عضوی می‌تواند بیش از ۴۰۰ دلار باشد.

متأسفانه، هنوز این احتمال وجود دارد که حتی با ارسال کل بدن به یک آسیب‌شناس، نتوانیم علت دقیق مرگ ناگهانی پرندگان زینتی را مشخص کنیم.

توصیه‌ها

اگر علت مرگ موردی باشد که پرنده دیگری می‌تواند به آن آلوده شود، کارکنان دامپزشکی باید دستورالعمل‌ها را به شما یادآوری کنند.

مرگ ناگهانی پرندگان زینتی
برذن پرنده نزد دامپزشک

توصیه‌های ما این است که تمام وسایل و مواد غذایی قفس را دور بریزید.

در صورت استفاده مجدد از قفس آن را ضدعفونی کنید و قبل از افزودن پرنده جدید ۳ ماه صبر کنید.

روزانه وقتی را برای پرندگان خود صرف کنید. به‌طور عمده سلامتی، رفتار، عفونت و اگر آن‌ها به‌درستی غذا می‌خورند یا نه را بررسی کنید.

کلام آخر

در پایان پیشنهاد ما برای شما استفاده از اپلیکیشن واسط کالا برای خریدوفروش است. این اپلیکیشن برای شما امکان یک خرید آسان و با امنیت بالا را فراهم می‌کند. همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه‌های گوناگون به سایت واسط کالا، مراجعه کرده و از مطالب ارائه‌شده استفاده کنید.

منابع:

avianandexoticvets.com

kbparrots.com

1 دیدگاه دربارهٔ «مرگ ناگهانی پرندگان زینتی»

  1. سلام خسته نباشید عروس هلندی من سرحال خوب یهو پاهاش لمس شد افتاده بد ده دقیقه لرزش برداشت بدهم مرد می خواستم دلیلش بدون چرا مرده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *