دارو کبوتر

داروهای مهم و مورد نیاز در داروخانه‌ی هر کبوتردار

کبوترها موجوداتی با شکوه هستند و ما کار با آن‌ها را دوست داریم. هدف ما گسترش دانش و تجربه در سراسر جامعه کبوتربازان است. یکی دیگر از اهداف ما مراقبت از کبوترها تا حد ممکن است. از دهه‌های اخیر ما در حال تولید دارو کبوتر، واکسن‌ها و مکمل‌ها برای اهداف مختلف بوده‌ایم ازجمله برای بهبود یا پیشگیری از بیماری‌ها و تقویت کبوتر.

با این‌ حال گاهی اوقات نمی‌توانید از شیوع بیماری جلوگیری کنید. این موضوع می‌تواند به دلایل زیادی باشد. ممکن است خوراک کبوتر، آلوده‌شده باشد یا کبوتر جدیدی که به آن‌ها اضافه‌شده دارای ویروس باشد.

در این مقاله ما در مورد دارو برای تقویت کبوتر، مواد مورد نیاز بدن کبوترها و در آخر چند بیماری شایع کبوتر و آنچه می‌توانید برای پیشگیری و درمان آن‌ها انجام دهید با شما صحبت خواهیم کرد. ما تا آنجا که ممکن است اطلاعات پیش‌زمینه‌ای را ارائه خواهیم کرد.

مواد مورد نیاز بدن کبوتر

امروزه داروهای تقویتی برای کبوتران به لطف کمپانی‌ها و شرکت‌های متعدد زیاد شده‌اند. تنوع و گونه‌های این داروها زیاد است که در این مقاله سعی کردیم برخی از آن‌ها را برای شما بازگو کنیم.

قبل از معرفی چند دارو برای تقویت کبوتر بهتر است چند مورد از مواد مورد نیاز بدن کبوتر را نیز بدانید.

ویتامین‌ها

ویتامین‌ها درواقع تأثیرات حیاتی و مهمی در روند زندگی هر جانداری می‌گذارند و نمی‌توان گفت که کدام ویتامین از بقیه بهتر و مهم‌تر است.

در حقیقت می‌توان گفت که ویتامین‌ها کامل‌کننده یکدیگر هستند که در دسته‌ی دارو برای تقویت کبوتر قرار می‌گیرند.

هرکدام از آن‌ها در شرایط و موقعیت‌های مختلف کارایی مخصوص به خود را دارد که برای کبوتر و زندگی او حیاتی است.

لازم دانستیم که شما ابتدا گروه‌های ویتامین را که مخصوص کبوتران است بشناسید و کاربرد و موارد استفاده هرکدام را بدانید. سپس بر اساس شرایط زندگی کبوتر خود بهترین ویتامین را برای او انتخاب و تهیه کنید.

مولتی‌ویتامین

مولتی‌ویتامین، ویتامین‌های مورد نیاز و ضروری برای بدن کبوتران را تأمین و برطرف می‌کند که اثرات آن به‌صورت افزایش اشتها و تقویت بدن خود را نشان می‌دهند.

از این ویتامین به‌عنوان دارو کبوتر بعد از واکسیناسیون و استفاده از داروهایی که موجب ضعیف شدن بدن کبوتر شده‌اند، برای تقویت بدن کبوتر کمک می‌گیرند.

همچنین قبل و بعد از جابه‌جا کردن جوجه‌ها که استرس زیادی به آن‌ها وارد می‌کند، از مولتی‌ویتامین استفاده می‌کنند که موجب ریکاوری پرنده می‌شود.

علاوه بر آن برای جلوگیری از عقب‌افتادگی رشد و افزایش تعداد تخم نیز بسیار مؤثر است. در برخی موارد که پوسته تخم دچار افت کیفیت می‌شود استفاده از مولتی‌ویتامین موجب ایجاد بهترین پوسته تخم خواهد شد. درواقع علت استفاده از مولتی‌ویتامین‌ها جبران تغذیه و جیره ضعیف است.

ب کمپلکس

بسیاری از عوارض و مشکلات در کبوتر به علت کمبود هرکدام از ویتامین‌های گروه ب است.

این مشکلات شامل کاهش تولید افزایش ضریب تبدیل غذایی، کم‌خونی، عوارض عصبی حرکتی، عفونت‌های سطحی و مفصلی، اختلال در دستگاه گوارش و بروز انواع بی‌نظمی‌ها در کارهای داخلی کبوتر می‌شود.

ب کمپلکس
داروی ب کمپلکس

تأمین کردن ویتامین‌های ب مورد نیاز کبوتران بسیار حیاتی و مهم است و به‌عنوان دارو برای کبوتر از آن‌ها یاد می‌شود.

ویتامین AD3E

این سه ویتامین که از گروه ویتامین‌های محلول در چربی هستند تأثیر بسیار زیادی در حفاظت و نگهداری بافت‌های بدن و افزایش سطح ایمنی و مقاومت بدن کبوتر دارند.

هرکدام از این ویتامین‌ها نقش خاصی را بر عهده دارند. ویتامین A در رشد و حفاظت از بافت‌های پوششی بدن نقش به سزایی دارد. D3 افزایش جذب کلسیم و فسفر و درنتیجه استحکام استخوان‌ها و پوسته تخم را بر عهده دارد.

ویتامین E نیز در تنظیم اکسیداسیون سلولی و متابولیسم کربوهیدرات‌ها و درنتیجه رشد و فعالیت بخش‌های مختلف بدن نقش اساسی ایفا می‌کند.

کلسیم

یکی از مواردی که در دسته دارو برای تقویت کبوتر قرار می‌گیرد کلسیم است. کلسیم تأثیر زیادی در تحرک گلبول‌های سفید دارد. این موضوع باعث تقویت سیستم ایمنی پرنده خواهد شد.

همچنین در شکل‌گیری استخوان، منقار و ناخن پرنده نقش زیادی دارد. علاوه بر آن کلسیم در انعقاد خون نیز عملکرد مؤثری دارد.

بهترین زمان مصرف ویتامین‌ها برای کبوترها

 • بهترین زمان مصرف مولتی‌ویتامین‌ها در زمان مصرف دانه است. این موضوع به دلیل جذب بهتر مولتی‌ویتامین است.
 • مصرف برخی ویتامین‌ها موجب بروز برخی اختلالات در ساعت خواب می‌شود. مثل ویتامین C و ویتامین‌های گروه B مخصوصاً B12 و این موضوع به دلیل خواص محرک این ویتامین‌ها است. توصیه می‌شود آن‌ها را سه ساعت قبل از تاریکی یا ابتدای روز مصرف کنید.
 • آهن و کلسیم نباید به‌طور هم‌زمان مصرف شوند. آهن را با فاصله حداقل 2 ساعت از کلسیم استفاده کنید.
 • اگر از ویتامین B12 و اسیدفولیک در کنار هم می‌خواهید استفاده کنید این دو را با هم ترکیب کنید تا جذب بهتری داشته باشند.
 • همچنین از مصرف هم‌زمان ویتامین E و ویتامین K به‌عنوان دارو برای کبوتر خودداری کنید.
 • زمان استفاده از آهن مصرف آن با چینه‌دان خالی است. همچنین می‌توانید همراه با مصرف ویتامین C از آهن نیز استفاده کنید.
 • مصرف کلسیم در زمان غروب توصیه می‌شود.

چند دارو موجود برای کبوتر

در این مقاله سعی کردیم به چند دارو معروف برای کبوتر اشاره کنیم. داروها موادی نیستند که ما به‌طور خودسرانه به کبوترهای خود بدهیم؛ بنابراین برای این کار حتماً با دامپزشک پرنده خود مشورت کنید.

تخم بلدرچین

درست می‌بینید، بله تخم بلدرچین یک بمب ویتامین برای کبوتران شما است. چرا از تخم بلدرچین به‌عنوان بمب ویتامین یاد می‌کنیم؟

زیرا همه‌ی ویتامین‌های گروه ب را دارد مخصوصاً B12 و کلسیم و ویتامین D3 امگا 3 که برای حافظه و هوش کبوتر و جوجه‌های آن‌ها عالی است. این ویتامین‌ها مقاومت بدن را در مقابل عفونت‌ها و سرما مقاوم می‌کنند.

تخم بلدرچین نیز می‌تواند در دسته دارو برای تقویت کبوتر قرار بگیرد که برای دستگاه گوارش پرنده بسیار عالی است.

به علت پروتئین بالایی که دارد جایگزین سویا است و برای کبد محصولی عالی است. تخم بلدرچین مثل زغال سموم بدن کبوتر را به خودش جذب می‌کند و از راه مدفوع دفع می‌شود.

آمپول نوروبیان

آمپول نوروبیان نیز یکی از داروهای تقویت کبوتر به شمار می‌رود که دارای ویتامین‌های گروه ب است.

این آمپول به سینه کبوتر زده می‌شود. برای درمان بیماری نیوکاسل بسیار مؤثر است و اگر برای درمان زود اقدام شود بافت‌های از دست‌ رفته را به‌سرعت ترمیم می‌کند. این آمپول باعث افزایش انرژی در کبوتران می‌شود.

آمپول نوروبیان
آمپول نوروبیان

همچنین برای حافظه بسیار عالی است، خستگی و ضعف را از بین خواهد برد و سوخت‌وساز بدن کبوتر را افزایش می‌دهد.

البته برای تعداد دفعات استفاده از این آمپول برای کبوتر خود با دامپزشک مشورت کنید زیرا دیده‌ شده است که در برخی موارد به علت زیاده‌روی از استفاده بعدها بدن تولید ویتامین ب را متوقف می‌کند.

دارو پروبیوتیک

برای کبوتر این دارو بهترین ریکاوری برای کبوتر است. وقت استرس معمولاً کبوتر به‌طور مطلوب نمی‌تواند کار کند و سیستم ایمنی او ضعیف عمل خواهد کرد.

در این مواقع از داروی پروبیوتیک استفاده می‌شود که حاوی ترکیبی ویژه از میکروارگانیسم‌های اختصاصی و همچنین یک ترکیب عالی از کربوهیدرات‌های تنظیم‌کننده روده است. مواردی که کبوتر اسهال و درگیری دارد می‌توان پنج روز به کبوتر داده شود.

دارو هات لایت

برای کبوتر این دارو که به‌عنوان ویتامین ضد استرس از آن یاد می‌شود حاوی چند ماده است. مواد تشکیل‌دهنده آن در یک لیتر به شرح زیر است

 • سدیم کلراید 160 گرم
 • منوپتاسیم فسفات 80 گرم
 • منیزیم کلراید 12 گرم
 • دکستروز منوهیدرات 300 گرم
 • اسید استیک 50 گرم
 • اسیدسیتریک 50 گرم
 • عصاره شبدر شیرین 5 گرم

هات لایت حاوی الکترولیت‌های مهم ازجمله فسفر و پتاسیم است که می‌تواند الکترولیت‌های از دست‌ رفته در شرایط استرس را تأمین کند.

علاوه بر آن عصاره‌های گیاهی موجود در این محلول موجب افزایش دفع کلیوی، ایجاد طعم مطبوع در آب آشامیدنی و افزایش اشتها می‌شود.

این محلول یک منبع انرژی به‌خصوص برای جوجه‌ها خواهد بود.

همچنین استفاده از این محلول موجب کاهش باکتری‌های مضر دستگاه گوارش، بهبود متابولیسم پروتئین‌ها و درنتیجه کنترل مشکلات کلیوی، کاهش تولید گاز آمونیاک، افزایش سرعت رشد، افزایش جذب کلسیم و فسفر می‌شود.

میکسودیل

دارو میکسودیل برای کبوتر حاوی ویتامین‌های A، D3، E، B1، B6، B12، PP است. این دارو دارای فرمول اختصاصی برای طیور است. همان‌طور که می‌دانید ویتامین‌های گروه ب برای سوخت‌وساز صحیح کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها، پروتئین‌های ضروری است.

این دارو از کاهش رشد و مشکلات پر درآوری جلوگیری خواهد کرد و باعث تحریک تولید تخم و بهبود توان سیستم ایمنی می‌شوند.

دارو نئومریول

سم‌زدای بدن کبوتر این محلول تقویت‌کننده و تنظیم‌کننده عملکرد کبد، محرک دستگاه گوارش و ادرارآور و تأمین‌کننده بخشی از نیازهای پروتئینی پرندگان است.

موارد مصرف این دارو همانطور که گفته شد تنظیم عملکرد کلیوی، گوارشی و کبدی را بر عهده دارد. در موارد بی‌اشتهایی، ضعف و یبوست می‌توانید از این دارو استفاده کنید.

دارو کبوتر
دارو نئومریول

دارو هپاتیشو کبد شور کبوتر

این دارو حاوی الکارنیتین، سوربیتول، کولین و عصاره آتیشو است. موارد مصرف این دارو درمان اختلالات کبدی به‌ویژه سندروم کبد چرب خصوصاً در زمان استفاده از جیره‌های پرانرژی است.

همچنین تأمین انرژی در هنگام بروز بیماری‌ها، دوره نقاهت بیماری‌ها و استرس ناشی از گرمازدگی را بر عهده دارد. جهت سم‌زدایی از کبد و کلیه پس از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده می‌شود.

این دارو موجب ترشح صفرا و در نتیجه بهبود فعالیت‌های گوارشی می‌شود. علاوه بر این استفاده از عصاره گیاه آرتیشو (کنگر فرنگی) باعث افزایش اشتها خواهد شد.

معرفی برخی دارو کبوتر و موارد مصرف

 • AD3E تقویت نطفه
 • Advocin عفونت دستگاه تنفسی و گوارشی
 • Antiasma درمان عفونت دستگاه تنفسی آسم
 • Antibiotico سرماخوردگی، عطسه و اسهال سبز
 • Anticeplus درمان ورم روده زمان جفت‌گیری
 • Antistress پرندگان غشی و سکته‌ای در زمان جدا کردن جوجه
 • Antolin درمان شقاق پا
 • Avisanol پرریزی نامنظم و بی‌موقع
 • B_complex تقویت سیستم دفاعی بدن، اشتهاآور
 • Bactocic درمان عفونت دستگاه تنفسی و گوارشی
 • Baytrill آنتی‌بیوتیک عمومی
 • Bioserin جهت درمان عمومی پرنده به‌شدت مریض
 • Bioserin Aqua ضد ورم روده
 • Calcicolinap جلوگیری از پیچ خوردن تخم، چاقی مفرط
 • Cria جهت جلوگیری از مرگ‌ومیر جوجه‌ها، تقویت رشد جوجه‌ها
 • Digosid درمان اسهال و عوارض تنفسی
 • Doxiciclina بیماری‌های گوارشی و ریوی
 • Flaxid درمان عفونت دستگاه گوارشی
 • Fungcid درمان عفونت‌های قارچی
 • Liverton درمان ورم کبد و کمک درمان در مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها
 • Nemacia درمان انگل‌های روده‌ای
 • Osteopa تقویت کیفیت پوسته تخم
 • Power sorca جهت نیروزایی در پرنده
 • Terramycin برای درمان عفونت‌های چشمی
 • Vitaforca جهت تقویت عمومی پرنده

طریقه و مقدار مصرف دارو برای تقویت کبوتر

در حقیقت برای هر پرنده طریقه و مقدار مصرف داروها متفاوت خواهد بود که آن را معمولاً دامپزشک طبق شرایط کبوتر تشخیص می‌دهد. در غیر این صورت می‌توانید از مقدار دز نوشته‌ شده در بروشور استفاده کنید.

چند بیماری از انواع بیماری‌های کبوتران

تا اینجا در مورد مواد مورد نیاز بدن کبوترها و برخی از دارو ها برای تقویت کبوتر صحبت کردیم. خوب است که در ادامه در مورد چند بیماری از بیماری‌هایی که کبوتران به آن‌ها دچار می‌شوند نیز بیشتر بدانید.

کوکسیدیوز

یک بیماری انگلی است که می‌تواند برای کبوترهای شما کشنده باشد. این بیماری سیستم گوارشی را تحت تأثیر قرار می‌دهد که باعث می‌شود کبوترها کمتر غذا بخورند و در صورت خوردن غذا را به‌خوبی هضم نکنند.

به این معنی که منابع و مواد معدنی کمتر مصرف می‌کنند. خبر خوب این است که قابل‌درمان و پیشگیری است. محصولات متنوعی هستند که به شما کمک می‌کنند.

علل اصلی

علت اصلی کوکسیدیوز مسمومیت غذایی است؛ بنابراین اطمینان حاصل کنید که همیشه خوراک خوب و سالم ارائه می‌کنید.

عفونت از طریق تماس یا بلع مدفوع یا بافت آلوده به‌راحتی گسترش می‌یابد. اطمینان حاصل کنید که هر کبوتر مبتلا به کوکسیدیوز را قرنطینه کنید.

علائم

اولین علامت قابل‌مشاهده اسهال است که در موارد شدید ممکن است خونین باشد.

درمان اصلی

Cocci_Tricho_mix یک پودر محلول در آب است که به‌عنوان دارو کبوتر چندین بیماری را درمان می‌کند. این ماده عمدتاً برای درمان کوکسیدیوز و تریکومونیازیس طراحی‌شده است؛ اما همچنین سایر بیماری‌های کبوتر را نیز درمان می‌کند.

تریکومونیازیس

یک بیماری انگلی است که به آن شانکر نیز گفته می‌شود. این بیماری کبوتر توسط انگل Trichomonis Gallinae ایجاد می‌شود.

دانشمندان تصور می‌کنند این انگل یک بیماری‌زای باستانی است که مدت‌ها پیش حتی دایناسورها را نیز آلوده کرده است.

دارو کبوتر
بیماری تریکومونیازیس

انگل‌ها معمولاً یا در آغاز دهان و گلو یا در انتهای دستگاه گوارش یافت می‌شوند. این بیماری کبوتر با دارو یا ضدعفونی‌کننده قابل‌ درمان است.

علل اصلی

علت اصلی آلودگی آب آشامیدنی است؛ بنابراین آب را مرتباً تازه کنید. ممکن است والدین آلوده به کودک خردسال غذا داده باشند.

علائم:

 • مرگ ناگهانی
 • غذا نخوردن
 • کاهش وزن
 • نگاه آشفته

درمان اصلی

محصولات متنوعی وجود دارند که با بیماری تریکومونیازیس مقابله می‌کنند. اولین درمان 10 درصد Tricho Cure+ است. این یک درمان استاندارد برای این بیماری است. دومین درمان 10 درصد رونیدارزول است.

رونیدارزول یک دارو کبوتر همه‌گیرتر با ترکیبات مکمل است. این فقط تریکومونیازیس را درمان نمی‌کند بلکه ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم را برای قوی و سالم نگه‌داشتن کبوتر فراهم می‌کند.

کرم‌ها

کرم‌ها ناخالص هستند هرچند که دوستان پرنده ما فکر می‌کنند خوشمزه هستند. برخی از کرم‌ها در زنجیره غذایی معکوس می‌شوند و آن‌ها از داخل کبوتر را می‌خورند. برخی اوقات مشکلی نیست و کرم‌ها به روش طبیعی بدن را ترک می‌کنند.

در برخی موارد کرم‌ها باقی می‌مانند. این بد است زیرا به‌شدت بر سلامتی کبوترها تأثیر می‌گذارد. آن‌ها در انجام کار دچار مشکل می‌شوند، اشتهای آن‌ها کاهش می‌یابد و ممکن است باعث اسهال شود. بدتر از همه اینکه کبوتر را در برابر سایر بیماری‌ها آسیب‌پذیرتر می‌کند.

خوشبختانه کرم‌ها نیز قابل‌درمان هستند. Worm_Tabs توسعه داده‌ شده است که با همه کرم‌های خطرناک مبارزه می‌کند.

علل اصلی

این بیماری آزاردهنده در اثر غذای آلوده، مدفوع آلوده سایر حیوانات و خوردن حشرات ایجاد می‌شود.

علائم

 • اسهال
 • کرم در حال ریزش
 • کاهش وزن
 • کاهش عملکرد
 • ظاهر ناسالم و ضعیف

درمان اصلی

Worm_Tab یک دارو کبوتر به‌صورت قرص است که کرم‌های فوق را از بدن کبوتر خارج می‌کند.

اورنیتوز

این بیماری کبوتر متفاوت و خطرناک است. این بیماری انسان را نیز می‌تواند گرفتار کند زیرا مشترک بین انسان و دام است؛ بنابراین هنگامی‌که در پرندگان خود اورنیتوز پیدا کردید تدابیر لازم را انجام دهید.

در واقع در گذشته مردم بر اثر این بیماری فوت کرده‌اند. به‌ خودی‌ خود علائمی ندارد و اصطلاحاً عفونت پنهانی است. بااین‌حال به دلیل کاهش سیستم ایمنی بدن سایر عفونت‌های نهفته ممکن است ظاهر شوند.

اورنیتوز بر روی دستگاه تنفسی نیز تأثیر می‌گذارد و تنفس کبوتر را سخت می‌کند. این مقاومت و استقامت را تحت تأثیر قرار می‌دهد که منجر به عملکرد بد می‌شود.

از آنجایی‌ که این یک بیماری باکتریایی است اگر به‌موقع تشخیص داده شود اورنیتوز به‌خوبی قابل‌درمان است. Myco_Orni_Mix با باکتری‌ها مبارزه می‌کند.

دلایل اصلی

اگر ذرات ادرار یا مدفوع توسط انسان یا حیوانات تنفس شود از طریق هوا قابل‌ انتقال است. همچنین تماس منقار با منقار می‌تواند باعث شیوع بیماری شود. هر کبوتر آلوده باید سریعاً قرنطینه شود تا از شیوع آن جلوگیری کند.

علائم

 • اسهال
 • تب
 • افتادگی بینی
 • اشتهای کم
 • صدای عجیب تنفس
 • به‌هم‌ریختگی ظاهری

درمان اصلی

Myco_Orni_Mix دارو کبوتر است که به‌خوبی طراحی‌ شده و حاوی یک آنتی‌بیوتیک با طیف وسیع است.

این دارو ماده معدنی و ویتامین‌های اضافی برای تقویت بدن کبوتر در هنگام استفاده دارد.

مایکوپلاسموز

این بیماری یک عفونت است و انواع مختلفی دارد. این معمولاً ترکیبی از باکتری‌ها و ویروس‌ها است که باعث خطرناک شدن آن می‌شود. مایکوپلاسموز به‌خودی‌خود ممکن است بی‌ضرر باشد.

دارو کبوتر
بیماری مایکوپلاسموز

خوشبختانه برخی از روش‌های درمانی برای این بیماری کبوتر وجود دارد. ما Travi_Allicin_Plus را توصیه می‌کنیم.

علل اصلی

خوراک آلوده، آب آشامیدنی، مدفوع و …

علائم

 • ترشحات بینی
 • کاهش عملکرد
 • عدم تمایل به پرواز
 • حرکات غیرمعمول پرواز
 • خس‌خس صدا
 • التهاب گلو

درمان اصلی

Travi_Allicin-Plus با مایکوپلاسموز مبارزه می‌کند. از آنجا که مایکوپلاسموز سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند به‌طوری‌که کبوتر برای بسیاری از بیماری‌های دیگر آسیب‌پذیرتر می‌شود. به همین دلیل این دارو کبوتر طی دوره بهبودی از کبوتر نیز محافظت می‌کند.

اگر کبوتر شما دچاز بیماری کله گیجا شده است؛ برای درمان آن مقاله «درمان بیماری کله گیجا کبوتر» را بخوانید.

کلام آخر

همانطور که در طول مقاله از سایت واسط پت، گفتیم دارو کبوتر را نباید خودسرانه به آن بدهیم. سعی کنید برای بیماری‌های کبوتران خود نسخه نپیچید و حتماً با یک دامپزشک خوب مشورت کنید.

تعدادی از داروها نه‌تنها برای اهداف پزشکی بلکه برای تقویت کبوتر و جلوگیری از بروز بیماری‌ها به کبوتر داده می‌شوند. امیدوارم در این مقاله توانسته باشیم به برخی سؤال‌های شما در این مورد پاسخ داده باشیم.

با مراجعه به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا، خرید و فروش راحت تری داشته باشید.

منابع:
travipharma.com

تبلیغات
vasetpet-content

6 دیدگاه دربارهٔ «داروهای مهم و مورد نیاز در داروخانه‌ی هر کبوتردار»

 1. سلام.اگ میشه مقدار تزریق امپول نروبیون و ویتامین د۳ به کبوتر را توضیح بدین… ممنون از لطفتون

  1. فریبا زمانی

   سلام دوست عزیز
   بهتره که با دامپزشک مشورت کنین تا مقدار نیاز بدن کبوتر به این داروها رو مشخص کنند.

  1. سلام بهترین راه مراجعه به دامپزشکه. بیحالی کبوتر وجود هر نوع بیماری میتونه داشته باشه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *