پارچه مناسب عروسک سازی

پارچه عروسک سازی؛ معرفی انواع پارچه مناسب عروسک سازی

عروسک‌ها لوازمی هستند که برای سرگرمی و بازی کودکان طراحی و ساخته می‌شوند. علاوه بر این‌ها عروسک‌ها می‌توانند جنبه آموزشی نیز داشته باشند و به افزایش توانایی‌های کودک کمک کنند. مدتی است که استفاده از پارچه های مناسب عروسک سازی به مسئله‌ای مهم در امر تولید عروسک تبدیل شده است.

معمولاً انواع عروسک در بازار وجود دارد. به شکل شخصیت‌های گوناگون حیوانات و انسان‌ها طراحی و ساخته می‌شوند. کودکان می‌توانند به‌راحتی با آن‌ها ارتباط برقرار کنند.

این اسباب‌بازی‌های محبوب در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند. به‌کارگیری الیاف نانو در پارچه مخصوص عروسک سازی باعث افزایش کیفیت، کارایی و سهولت در استفاده از عروسک برای کودکان شما می‌شود.

کیفیت و نوع پارچه به‌کاررفته در انواع عروسک‌ها بسیار مهم است. برای هر نوع عروسک یک پارچه مناسب عروسک سازی وجود دارد، همچنین برای کسی که قصد دارد با عروسک بازی کند یک نوع پارچه مناسب است و برای کسی که عروسک را صرفاً برای تزئین و دکور خریداری می‌کند نوع دیگری از پارچه مناسب عروسک سازی وجود دارد.

ما سعی داریم در این مقاله شما را با انواع پارچه مناسب عروسک سازی آشنا کنیم تا شما بهترین انتخاب‌ها را داشته باشید.

آناتومی بدن عروسک‌ها

بیایید در مورد آناتومی عروسک صحبت کنیم، عروسک از برخی قسمت‌های اساسی تشکیل‌شده است مثل؛ یک سر، بدن، بازوها و پا‌ها و البته موارد اضافی مانند مو، کفش‌های متحرک و لباس را نیز نباید فراموش کنیم.

ما در اینجا در مورد عروسک‌های استانداردی صحبت می‌کنیم که برای کودکان ساده و ایمن هستند. به‌طور مثال شما می‌توانید برای ساخت یک عروسک با یک الگوی استاندارد شروع کنید و فقط با تغییر رنگ پارچه استفاده‌شده ظاهر عروسک خود را تغییر دهید.

آناتومی بدن عروسک‌ها

مو عروسک

شما می‌توانید برای مو عروسک از نخ، کاموا، پشم گوسفند، پنبه و هر چیزی که به نظرتان برای مو عروسک مناسب است استفاده کنید.

اگرچه بسیاری از مردم این موضوع را فراموش می‌کنند، اما مو می‌تواند شخصیت جالب‌تری برای عروسک شما می‌سازد.

پوست عروسک

شما می‌توانید برای پر کردن صورت و اندام‌های مختلف بدن عروسکتان از پنبه، پارچه کتانی و پشم‌شیشه استفاده کنید، اگر قصد دارید عروسکی با کیفیت بالا بسازید بهتر است از پارچه فلانل استفاده کنید.

لباس عروسک

پارچه های پنبه‌ای، کتان و نمد بهترین پارچه‌ها برای لباس عروسک شما هستند. شما می‌توانید با به‌کارگیری رنگ‌ها و پارچه های مختلف جذابیت بیشتری به عروسکتان ببخشید.

پارچه کتانی برای عروسک سازی

پارچه کتان، یکی از پارچه‌های مناسب عروسک سازی است که باعث حساسیت کودکان نمی‌شود. سلامت آن‌ها را به خطر نمی‌اندازد البته باید توجه داشته باشید که پارچه را به‌درستی بدوزید تا عروسکی زیبا داشته باشید.

پارچه فلانل برای عروسک سازی

شما باید به این نکته توجه داشته باشید، همیشه بررسی کنید که پارچه فلانل انتخابی شما نازک نباشد زیرا بسیاری از فروشگاه‌ها پارچه های فلانل نازک دارند که برای عروسک سازی گزینه مناسبی محسوب نمی‌شوند.

پشم گوسفند برای عروسک سازی

با توجه به اینکه پشم گوسفند به‌طور طبیعی کش می‌آید، بنابراین شما نباید اندام عروسک خود را بیش‌ازحد پر کنید.

اگر از پشم گوسفند به‌جای پنبه استفاده می‌کنید، باید هنگام پر کردن سر عروسک مراقب باشید که به‌اندازه آن را پر کنید تا بتوانید شکل سر عروسکتان را تغیر دهید.

عروسک‌های پولیشی

نام این عروسک‌ها از جنس پارچه‌ای که در تولید آن‌ها به‌ کار رفته است، گرفته‌شده و معنای آن مخملی و پرزدار است. این نمونه از عروسک‌ها با الیافی نرم مثل پرز، کرک یا پنبه‌های مصنوعی و دانه‌های یونولیت پر می‌شوند.

نوع این الیاف در تعین کیفیت این عروسک‌ها تأثیر به سزایی دارد. اغلب عروسک‌های پولیشی با پارچه نانو در عروسک تولید می‌شوند.

پارچه مناسب عروسک سازی
عروسک‌های پولیشی

عروسک‌های پارچه‌ای

این عروسک‌ها از پارچه‌هایی با جنس‌های مختلف دوخته می‌شوند و در هنگام خرید آن‌ها باید دقت داشت که عروسکی با بهترین جنس پارچه خریداری شود.

به این دلیل که امکان وارد شدن پرزهای این پارچه‌ها به ریه کودکان آسیب وارد می‌کند. ازجمله پارچه های عالی و باکیفیت می‌توان به پارچه نانو اشاره کرد. این پارچه کاملاً ضد حساسیت و بدون پرز است و در هنگام شستشو نیز بسیار مقاوم است؛ بنابراین می‌توان پارچه نانو را، پارچه مناسب عروسک سازی دانست.

در مقاله نکات خرید عروسک بصورت کامل توضیح داده‌ایم که چگونه یک عروسک را بخریم و چه نکاتی را حین خرید رعایت کنیم؛ مطالعه‌ی آن را از دست ندهید!

عروسک‌های پولیشی

پولیشی یا plush پارچه‌ای پرزدار، نرم و قابل‌انعطاف است که بیشتر در ساخت عروسک‌های بزرگ کاربرد دارد.

پارچه تریکو کشی

پارچه تریکو کشی، پارچه‌ای مناسب برای عروسک سازی است، این پارچه به دلیل خاصیت کشسانی و کارایی‌های دیگری که دارد در عرصه عروسک سازی بسیار پرطرفدار است.

غالباً در حیطه عروسک سازی دو نوع از پارچه‌ها مورداستفاده و کاربرد قرار دارند که آن‌ها پارچه آنقوره و پارچه تریکو کش هستند.

از میان این دو گزینه، پارچه تریکو کش نسبت به پارچه آنقوره، ارجحیت و مزایای بیشتری دارد، که ما در ادامه مقاله پارچه مناسب عروسک سازی به آن می‌پردازیم.

پارچه تریکو کشی برای عروسک سازی

در میان پارچه‌های مورد استفاده در صنعت عروسک سازی، پارچه تریکو کشی بسیار حائز اهمیت است. دلایل اینکه چرا از پارچه تریکو کشی برای ساخت عروسک بهره می‌برند در مواردی به‌صورت خلاصه برای شما گفته می‌شود.

 • پارچه تریکو کشی برای عروسک سازی از قابلیت کشسانی مناسبی برخوردار است.
 • کیفیت‌های لازم و کافی را در خود جای ‌داده است.
 • رنگ‌بندی‌های لازم برای تولید انواع عروسک‌ها را دارا است.
 • از نرمی و لطافت قابل‌لمس، برخوردار است.
تریکو کشی
عروسک از جنس پارچه تریکو

پارچه پولیش

همان‌طور که گفته شد عروسک‌ها انواع مختلفی دارند. عروسک‌های پولیشی که محبوب‌ترین اسباب‌بازی‌ها در بین کودکان هستند را از پارچه پولیش تولید می‌کنند.

پارچه عروسک، مانند لباس از روی الگو برش می‌خورد و سپس بخش‌های مختلف آن به یکدیگر دوخته می‌شوند. درنهایت قسمت داخلی آن با پشم یا پنبه و کرک پر می‌شود تا حجم پیدا کند و تبدیل به یک عروسک واقعی شود.

پارچه های پولیشی مرغوب و باکیفیت این امکان رادارند که به‌راحتی شسته و تمیز شوند. این پارچه‌ها به‌هیچ‌عنوان پرز یا رنگ نمی‌گیرند. بعد از شسته شدن از حالت نمی‌افتند و کیفیت اولیه خود را از دست نمی‌دهند.

شما می‌توانید این عروسک‌ها را هر چند وقت یک‌بار در ماشین لباسشویی بی‌اندازید و بشویید تا گردوغبار و آلودگی‌های عروسک شما از بین برود. پارچه های کرک دار با جذب کردن ریز گردهای هوا ممکن است سلامتی کودکان را به خطر بی اندازد.

از میان پارچه های پولیشی پرکاربرد در عروسک سازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نیوسافت
 • سوزنی
 • نرگسی

پارچه مخمل برای عروسک سازی

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید، پارچه مخمل عروسک سازی با پارچه مخملی که در دوخت لباس از آن استفاده می‌شود تفاوت‌هایی دارند.

پارچه‌های مخملی که برای دوخت لباس به کار گرفته می‌شوند، از الیاف بسیار مرغوب تولید می‌شوند و جزو پارچه های لوکس و گران‌قیمت به شمار می‌آیند.

پارچه مخمل عروسک سازی دارای این ویژگی‌ها نیستند و از قیمت معقولی برخوردارند. پرکاربردترین پارچه مخمل برای عروسک سازی نوعی مخمل نازک است که در رنگ‌های متنوع توسط کارخانه‌های مختلف وارد بازار می‌شود.

پارچه های مخمل عروسک سازی در دو سطح کیفیت به بازار عرضه می‌شوند:

 • پارچه مخمل درجه ‌یک
 • پارچه مخمل درجه ‌یک و نیم
پارچه مناسب عروسک سازی
پارچه مخمل

ویژگی‌های پارچه مخمل خوب

پارچه مخمل عروسک سازی لقب خوب و عالی را به خود می‌گیرد که دارای ویژگی‌های زیر باشد:

 • بافت کاملاً نرمی داشته باشد.
 • حساسیت‌زا نباشد و از الیاف مرغوبی تهیه‌شده باشد.
 • پرز ندهد.
 • رنگ ندهد.

پارچه جیر گوزنی برای عروسک سازی

جیر گوزنی (معروف به جیر باک) پارچه‌ای ایدئال برای بسیاری از الگوها و پروژه‌های ساخت عروسک است. این پارچه بسیار بادوام است و همچنین کار با این پارچه بسیار آسان است.

این پارچه قابلیت شستشو در ماشین لباسشویی را دارد. شما می‌توانید از سمت صاف یا جیر نرم‌تر این پارچه برای پوست عروسک خود استفاده کنید.

پارچه خز عروسک سازی

در این قسمت از مقاله پارچه مناسب عروسک سازی ما سعی داریم تا شما را با پارچه خز عروسک سازی آشنا کنیم.

بهترین ‌پارچه خز در ساخت عروسک، پارچه‌های تولیدشده در ایران هستند. با توجه به نیازهای بازار با استفاده از بهترین موارد اولیه پارچه‌هایی ساخته‌ می‌شوند که دارای عمر و ماندگاری طولانی هستند.

می‌توان آن‌ها را برای ساخت انواع عروسک‌ها با سایز کوچک و بزرگ استفاده کرد. عروسک‌هایی که با پارچه های خز تولید می‌شوند، نسبت به انواع مشابه خود، قیمت تمام‌شده بیشتری دارند.

پارچه نمدی برای عروسک سازی

به‌صورت کلی پارچه های نمدی موجود در بازار را می‌توان به دودسته صنعتی و تزئینی تقسیم کرد. پارچه‌های نمدی صنعتی بیشتر در صنایع خودروسازی و فیلتر سازی کاربرد دارند.

نمدهای تزئینی که به آن‌ها نمد رنگی نیز گفته می‌شود، در ساخت انواع وسایل فانتزی مثل کیف، گل مصنوعی و عروسک استفاده می‌شود. بر همین اساس از پارچه نمدی رنگی برای عروسک سازی استفاده می‌شود.

تنوع در پارچه‌های نمدی

نمدهای رنگی از چند نظر با یکدیگر متفاوت هستند، این تفاوت‌ها باعث تنوع در این مدل پارچه‌ها شده است.

تنوع نمد
پارچه‌های نمدی

پارچه های نمدی از نظر ضخامت معمولاً در دو ضخامت ۲ میلی‌متری و ۴ میلی‌متری تولید می‌شوند. این موضوع یکی از مهم‌ترین وجه تفاوت پارچه های نمدی به شمار می‌آید.

پارچه نمدی ۲ میلی‌متری

بیشترین تولید نمدهای رنگی به نمدهای ۲ میلی‌متری اختصاص پیدا می‌کند.

پارچه نمدی ۴ میلی‌متری

نمدهای ۴ میلی‌متری برای کارهایی که نیاز به استحکام و ضخامت بیشتری دارند، استفاده می‌شوند.

پارچه نمدی ساده

همان‌طور که قبلاً هم گفته شد، نمدها ابتدا به‌صورت ساده تولید می‌شوند. این نمونه از پارچه نمدی، بیشترین کاربرد را در تولید عروسک دوزی دارد.

عمل طراحی عروسک‌ها به صورتی است که وظیفه ایجاد نقش و نگار را به عهده پارچه نمی‌گذارند. بنابراین می‌توان گفت پارچه نمدی ساده، پارچه مناسب عروسک سازی است.

پارچه نمدی خالدار

بر روی پارچه‌های نمدی رنگی، طرح‌هایی نیز چاپ می‌شوند. نمدهای خال‌دار یک نمونه از نمدهای چاپ‌شده هستند.

پارچه نمدی گل‌دار

نمدهای دیگر نیز تولید می‌شوند که بر روی آن‌ها، طرح‌های دیگری چاپ‌شده است که به آن‌ها نمد گل‌دار گفته می‌شود.

پارچه نمدی چاپ دیجیتال

با توسعه فنّاوری نمدهایی تولید می‌شوند که با استفاده از چاپ دیجیتال طرح‌های بسیار متنوع و متفاوتی روی آن‌ها نقش بسته‌شده است.

راهنمایی جهت دوخت انواع لباس، کیف، کفش و کلاه عروسک

پارچه جین، گزینه مناسبی برای دوخت انواع کلاه، کت، شلوار، دامن، کیف و دیگر وسایل عروسک است. این پارچه از محبوبیت بالایی برخوردار است و هیچ‌گاه از مد نمی‌افتد.

پارچه نخی، کتان و لمه، گزینه مناسبی برای دوخت انواع پیراهن، دامن، شلوار، شلوارک و دستمال سر عروسک هستند.

پارچه فاستونی، تریکو کبریتی، مخمل کبریتی و پارچه های ضخیم برای دوخت انواع کت، سویی شرت و مانتو عروسک گزینه‌های مناسبی هستند.

استفاده از رنگ تیره

رنگ‌های تیره برای پوست عروسک بسیار زیبا هستند. عروسک‌های زیادی با آن‌ها ساخته می‌شود، اما یکی از مشکلاتی که ایجاد می‌شود گلدوزی چشم است.

پارچه مناسب عروسک سازی
رنگ‌های تیره

برای اینکه گلدوزی چشم از رنگ تیره دربیاید، باید کمی خلاقیت به خرج دهید به‌طور مثال، نقاط سفید را بالای عنبیه اضافه کنید، به کناره‌ها سفید بزنید یا از رنگ‌های بسیار روشن برای عنبیه استفاده کنید.

درهرحال، اگر می‌خواهید یک عروسک با رنگ پوست تیره بسازید. توجه داشته باشید که چه رنگی را برای چشم انتخاب می‌کنید و به چه روشی آن‌ها را از روی پارچه برجسته می‌کنید.

چند نکته درباره پارچه مناسب عروسک سازی

 • پارچه های عروسک سازی را قبل از استفاده و دوخت نشویید.
 • به کشش پارچه هنگام قرار دادن الگوهای خود یا طراحی الگوهای جدید توجه کنید. به‌طورمعمول می‌خواهید دنده‌ها روی قطعات الگوی شما به شکل عمودی قرار بگیرند. به‌طوری‌که هنگام پر کردن آن‌ها کشش‌ها به طرفین ایجاد شود. در شرایط بسیار محدود، قطعه را با دنده‌ها در یک زاویه قرار می‌دهید. بنابراین هنگام کار با این پارچه‌ها به این نکته توجه کنید.
 • اکثر ما به‌طورمعمول از یک مداد معمولی استفاده می‌کنم تا الگوهای خود را روی پارچه مناسب عروسک سازی انتقال دهیم. بیشتر عروسک سازان و طراحان عروسک از یک مداد با سرب نرم استفاده می‌کنند. آن‌ها برای بیشتر عروسک‌ها، الگوهایشان را روی پارچه مناسب عروسک سازی انتقال می‌دهند. سپس روی خطوط انتقال داده‌شده را می‌دوزند. بعدازآن برش می‌زنند و یک درز ریز برای دور عروسک می‌دوزند. به این نکته توجه کنید، انتقال خط درز واقعی با قرار دادن و دقت الگو، نتایج بهتری به شما می‌دهد.
 • اطمینان حاصل کنید که فضای لازم را به‌عنوان درز در بین قطعات الگو قرار داده باشید. برای ردیابی خط دوخت و بعد از آن برش باید فضای زیادی بین قطعات الگو باقی بگذارید.

کلام آخر

امیدواریم که مطلب پارچه مناسب عروسک سازی برای شما مفید واقع‌شده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به وبلاگ واسط کالا سایر مقالات مرتبط را مطالعه نمایید.
برای خرید و فروش کالاهای دست دوم مورد نظرتان اپلیکیشن واسط کالا را نصب نمایید تا خریدی آسان و به صرفه را تجربه کنید.

مقالات مرتبط:

https://vasetkala.com/blog/26767/%d8%b4%d8%b3%d8%aa%d9%86-%d8%b9%d8%b1%d9%88%d8%b3%da%a9-%d9%86%d9%85%d8%af%db%8c/
https://vasetkala.com/blog/24921/%d8%b4%d8%b3%d8%aa%d9%86-%d8%b9%d8%b1%d9%88%d8%b3%da%a9/

منابع:

dollsanddaydreams.com
dollmakersjourney.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *