سگ نژاد گلدن رتریور

خصوصیات سگ نژاد گلدن رتریور

سگ نژاد گلدن رتریور یکی از محبوب‌ترین نژادها در دنیاست. رفتار دوستانه و تحمل زیاد از او یک سگ خانوادۀ فوق‌العاده ساخته است و از طرف دیگر هوش زیادش او را به سگ کار کم‌نظیری تبدیل می‌کند.
آن‌ها در کارهای مختلفی به انسان‌ها کمک می‌کنند، مثل آوردن شکار، تعقیب متهمان، ردیابی مواد مخدر، تراپی و آرامش‌بخشی و کمک به افراد کم‌توان. آن‌ها ذاتاً ورزشکارند، برای همین در مسابقات ورزشی و فرمان‌پذیری درخشانند. این نژاد، در اصل، برای آوردن شکارهایی که شکارچی‌ها می‌زدند، مثل اردک و خرگوش و غیره، پرورش داده می‌شدند و باید برای فعالیت بدنی زیاد آماده می‌بودند.

فهرست مطالب

مشخصات عمومی سگ نژاد گلدن رتریور

گروه این نژادی سگ نژاد گلدن رتریور از سگ‌های ورزشی است. قد آن‌ها بین ۵۴ تا ۶۱ سانتی‌متر و وزن آن‌ها از ۲۵ تا ۳۴ کیلوگرم متغیر است. همچنین طول عمر این نژاد از ۱۰ تا ۱۲ سال است.

اینکه سگ نژاد گلدن رتریور یکی از نژادهای محبوب دنیاست اصلاً عجیب نیست.

آن‌ها همۀ ویژگی‌های خوب را دارند: بسیار باهوشند، خوش‌اخلاق‌اند، زیبا و باوفا و سرزنده هم هستند.

این سگ‌ها دیرتر بالغ می‌شوند. برای همین بازیگوشی و نرمی تولگی‌شان را در سه تا چهارسالگی حفظ می‌کنند.

این امر ممکن است خوب باشد، ممکن هم هست که شما را آزار دهد. به‌هرحال خوب است بدانید که بعضی گلدن‌ها تا پیری هم مثل یک توله رفتار می‌کنند.

برای همین امروزه هم به فعالیت و ورزش روزانه احتیاج دارند، مثل پیاده‌روی، بازی در فضای آزاد، دویدن در ساحل (گلدن‌ها عاشق آب اند)، یا بازی با توپ و طناب وغیره.

همان‌طور که گفتیم گلدن‌ها باهوش هم هستند. پس مثل بقیۀ نژدهای باهوش باید فعالیت ذهنی هم داشته باشند، مثل آوردن روزنامه، بیدار کردن اعضای خانواده، شرکت در مسابقات سگ‌ها و کارهای دیگری که به آن‌ها آموزش دهید.

علاوه بر فعالیت بدنی و ذهنی، گلدن رتریورها به فعالیت‌های خانوادگی هم احتیاج دارند. آن‌ها سگ خانواده‌اند و باید در کنار اعضای خانواده‌شان باشند؛ بنابراین اگر می‌توانید سگ خود را در خانه یا کنار خودتان، نگه‌دارید طوری که هرروز زیر پایتان دراز بکشد، گلدن رتریور را انتخاب کنید، وگرنه سراغ نژاد دیگری بروید.

مشخصات عمومی سگ نژاد گلدن رتریور
مشخصات عمومی سگ نژاد گلدن رتریور

گلدن رتریور سگ نگهبان نیست!

توجه داشته باشید که سگ نژاد گلدن رتریور سگ مراقب یا سگ نگهبان نیست.

ممکن است با آمدن غریبه‌ها پارس کند، اما همیشگی نیست و نمی‌توانید روی آن حساب کنید. سگتان را از تولگی به برس زدن، ناخن گرفتن و مسواک زدن عادت بدهید.

از همان تولگی، به‌طور مرتب، پنجه‌هایشان را معاینه کنید.

سگ‌ها معمولاً به پنجه‌هایشان حساس‌اند و دوست ندارند که به آن‌ها دست بزنید.

داخل دهان سگتان را نیز بررسی کنید و با دیدن هر نشانۀ غیرعادی به دامپزشک مراجعه کنید. شانه کشیدن و معاینه کردن را به کار خوشایندی برای سگتان تبدیل کنید.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد سگ‌های نگهبان، خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

بهترین سگ‌های نگهبان

چند نکتۀ مهم دربارۀ سگ‌ نژاد گلدن رتریور

  • ریزش موی گلدن رتریورها زیاد است و در فصل بهار و پاییز بیشتر هم می‌شود. شانه کشیدن روزانه سبب می‌شود موهای جداشده از تن، قبل از آنکه بریزد، جمع شود. بااین‌حال اگر با یک سگ نژاد گلدن رتریور زندگی می‌کنید، باید به وجود موهایش عادت کنید.
  • گلدن رتریورها سگ‌های خانواده‌اند و باید کنار صاحبانشان باشند. آن‌ها نباید در حیاط یا باغ تنها زندگی کنند.
  • گلدن رتریورها سگ‌های فعالی هستند و هرروز به چهل دقیقه تا یک ساعت فعالیت و ورزش نیاز دارند.
  • سگ‌های نژاد گلدن رتریور مهربان و قابل ‌اعتمادند، بااین‌حال چون سگ‌های بزرگی هستند و صدای بلندی دارند، ممکن است بی‌آنکه بخواهند به بچه‌ها آسیب بزنند.
  • این سگ‌ها عاشق خوردن‌اند و خیلی زود چاق می‌شوند. به‌اندازۀ مشخص به آن‌ها غذا بدهید و دردادن تشویقی به آن‌ها زیاده‌روی نکنید.

نکته‌ای در مورد تغذیه و وزن این نژاد

روزانه دو تا سه پیمانه غذای خشک که بهتر است در دو وعده داده شود. اینکه یک سگ بالغ چه قدر غذا بخورد به چیزهای زیادی بستگی دارد، مثل سن، متابولیسم، اندازه و میزان فعالیتش.

هر سگی نیازها و شرایط خاص خودش را دارد. آنچه مشخص است اینکه سگی که فعالیت بیشتری داشته باشد غذای بیشتری می‌خورد. کیفیت غذایی هم که سگ می‌خورد مهم است؛ البته این مسئله می‌تواند باعث چاقی سگ شود.

برای حفظ هیکل مناسب سگ نژاد گلدن رتریور، بهتر است در دو وعده به او غذا دهید و نگذارید ظرف غذا را همیشه در دسترس او باشد.

برای اینکه بفهمید سگ شما اضافه‌وزن دارد یا نه از بالا به او نگاه کنید. باید بتوانید دور کمرش را ببینید. سپس دستتان را، با انگشتان جدا از هم به پشتش، از بالا تا پایین ستون فقرات، بکشید.

اگر دنده‌هایش را نمی‌بینید، اما آن‌ها را، بدون اینکه انگشتانتان را فشار دهید، حس می‌کنید، وزن سگ شما نرمال است. درصورتی‌که، برای حس کردن دنده‌ها باید انگشتانتان را فشار دهید، سگ شما چاق است و به فعالیت و ورزش بیشتری احتیاج دارد. اگر دنده‌های او را می‌بینید، کمبود وزن دارد.

سگ نژاد گلدن رتریور
نکته‌ای در مورد تغذیه و وزن این نژاد

تاریخچۀ سگ نژاد گلدن رتریور

سال‌های سال، افسانه‌ای وجود داشت که بنابر آن گلدن رتریورها از نسل شیپ‌داگ‌های روسی (Russian sheepdog) هستند که از سیرک آورده شده بودند.

واقعیت این است که گلدن‌ها در اسکاتلند، در املاک سر دادلی ماجربنکس (Sir Dudley Majoribanks) که بعدها ملقب شد به لرد توئید‌موت (Lord Tweedmouth)، پرورش یافتند. توئید‌موت، مثل بسیاری از بزرگان زمان خودش، به پرورش حیوانات مختلف مشغول بود تا نژادهای متفاوت و خوبی به دست آورد. پرونده‌های توئید‌موت، از سال ۱۸۳۵ تا ۱۸۹۰ میلادی، نشان می‌دهد که او سگی باهوش، باقدرت بویایی زیاد، برای آوردن شکارها می‌خواسته است.

خود توئید‌موت شکارچی پرندگان آبزی بود. در آن زمان برای کمک به شکارچی‌ها از سگ‌های اسپانیل (Spaniel) و ستر (Setter) استفاده می‌شد.

علاوه بر این توئید‌موت می‌خواست که سگش در خانه وفادار و خوش‌رفتار باشد. او یک سگ رتریور مو فرفری، به نام نوز (Nous) را با خودش به اسکاتلند برد و در سال‌‌های ۱۸۶۸ تا ۱۸۷۱ او را در کنار بل (Belle) سگی از نژاد توئید واتر اسپانیل (Tweed Water Spaniel) که امروزه منقرض‌شده است، گذاشت.

توئید واتر اسپانیل

سگ‌های این نژاد خیلی خوب به شکارچی‌ها، برای آوردن شکارها، کمک می‌کردند و بسیار هم آرام و وفادار بودند.

دقیقاً ویژگی‌هایی را داشتند که امروزه در گلدن رتریورها می‌بینیم.

بچه‌های نوز و بل با رتریورهای مو فرفری و مو صاف، یک توئید واتر اسپانیل و یک ستر قرمز جفت‌گیری کردند. توئیدموت توله‌های زردرنگ را برای رورش نگه می‌داشت و باقی توله‌ها را به دیگران می‌بخشید.

توئیدموت در آغاز رتریورها را به سبب استعدادشان در شکار و کمک به شکارچی‌ها پرورش می‌داد. یکی از مشهورترین سگ‌های او دُنِ گروین (Don of Gerwyn)، با موهای جگری‌رنگ، بود که جایزۀ لیگ بین‌المللی گان‌داگ (International Gundog League trial) را، در سال ۱۹۰۴، برد. امروزه در امریکا گلدن‌ها دومین نژاد محبوب هستند.

مشخصات رفتاری سگ نژاد گلدن رتریور

مهم‌ترین ویژگی رفتاری سگ نژاد گلدن رتریور آرامش و مهربانی آن‌هاست. آن‌ها پرورش داده شدند تا با آدم‌ها کار کنند و مشتاقانه بخواهند که رضایت صاحبشان را به دست آورند. بااینکه این سگ‌ها ذاتاً خوش‌اخلاق‌اند، باید از تولگی تربیت و اجتماعی شوند تا ویژگی‌های طبیعی‌شان ظاهر شود.

برای اجتماعی شدن لازم است سگ از همان تولگی صداها، نورها و بوهای مختلف را تجربه کند و آدم‌های مختلف را ببیند.

گلدن رتریورها مهربان‌اند و سروصدا و بازیگوشی‌های بچه‌ها آن‌ها را اذیت نمی‌کند و به‌خوبی با آن کنار می‌آیند، ولی آن‌ها سگ‌های بزرگ و قدرتمندی هستند و ممکن است ناخواسته به بچه‌ها آسیب بزنند.

نکاتی در رابطه با چگونگی رفتار با این نژاد

باید به بچه‌ها آموزش دهید که چطور با سگ نژاد گلدن رتریور رفتار کنند، چطور او را نوازش کنند.

همیشه باید بر رابطۀ سگ‌ها و بچه‌ها نظارت کنید تا بچه‌ها گوش یا دم سگ را نکشند یا او را گاز نگیرند.

به بچه‌ها بیاموزید که هنگام غذا خوردن یا خوابیدن سگ به او نزدیک نشوند یا سعی نکنند که غذای او را بگیرند.

هیچ سگی را، هر چه قدر تربیت‌شده و مهربان باشد، با بچه‌ها تنها نگذارید. گلدن‌ها، معمولاً، حیوانات خانگی دیگر را دوست دارند و از بودن در کنار سگ‌های دیگر لذت می‌برند.

اگر از تولگی به‌خوبی تربیت و اجتماعی شوند، می‌توانند در کنار گربه‌ها و خرگوش‌ها و غیره خوب و خوش زندگی کنند.

نکاتی در رابطه با چگونگی رفتار با این نژاد
نکاتی در رابطه با چگونگی رفتار با این نژاد

بیماری‌های رایج سگ نژاد گلدن رتریور

سگ‌های نژاد گلدن رتریور عموماً سالمند، اما مثل هر نژاد دیگری در این نژاد هم بعضی بیماری‌ها شایع‌تر است.

معنی این حرف این نیست که همۀ سگ‌ها به همۀ این بیماری‌ها مبتلا می‌شوند.

آگاهی داشتن راجع به بیماری‌ها می‌تواند به ما کمک کند که از سگمان بهتر مراقبت کنیم.

اگر می‌خواهید سگ بخرید، او را از پرورش‌دهنده‌ای بگیرید که از سگ‌هایش خوب مراقبت کند و مطمئن باشید که سگ‌هایش سالمند.

هنگام گرفت سگتان باید مطمئن شوید که گلدن رتریور شما، ناهنجاری مفصل ران (hip dyspasia)، ناهنجاری مفصل آرنج (elbow dysplasia)، کم‌کاری تیروئید (hypothyroidism)، بیماری فون ویلبراند (von Willebrand disease) و کمی پلاکت خون (thrombopathia) ندارد و چشمانش سالم است.

در رابطه با بیماری‎های کشنده سگ، خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

بیماری‎های کشنده سگ

ناهنجاری مفصل ران (Hip dysplasia)

ناهنجاری مفصل ران یک بیماری ارثی است که در آن استخوان ران در مفصلش جفت نمی‌شود.

در بعضی سگ‌ها موجب درد و لنگی در یک یا هر دو پا می‌شود، ولی در بعضی سگ‌ها هیچ نشانه‌ای ندارد.

بهترین راه تشخیص آن استفاده از عکس اشعۀ ایکس است. علاوه بر ارث، بالا رفتن سن هم این ناهنجاری را در سگ‌ها به وجود می‌آورد. ‌سگ‌های مبتلا به این ناهنجاری نباید بچه‌دار شوند، چون بچه‌شان هم مبتلا می‌شود.

پس قبل از خرید توله، مطمئن شوید که والدینش سالم بوده‌اند.

ناهنجاری مفصل آرنج (Elbow dysplasia)

یک بیماری ارثی است که اغلب در نژادهای بزرگ دیده می‎شود. به نظر می‌رسد رشد نامتناسب سه استخوانی که آرنج را می‌سازند سبب لنگی و ناکارآمدی آرنج می‌شود.

در این شرایط سگ ممکن احساس درد داشته باشد. دامپزشک ممکن است برای کاهش درد مسکن تجویز کند یا برای درمان ناهنجاری مفصل آرنج را جراحی کند.

آب‌مروارید (Cataracts)

لکه‌های ابری روی عدسی چشم است که ممکن است بزرگ شود. این بیماری ممکن است در هر سنی بروز کند. آب‌مروارید اغلب بر بینایی سگ اثر نمی‌گذارد، ولی در بعضی موارد بینایی سگ را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد. معمولاً این لکه‌ها با عمل جراحی به‌خوبی برداشته می‌شوند.

سگ نژاد گلدن رتریور
آب‌مروارید (Cataracts)

آتروفی پیشروندۀ شبکیه (Progressive Retinal Atrophy)

از بیماری‌هایی است که شبکیۀ چشم را درگیر می‌کند و یک بیماری پیشرونده است که در آن شبکیه، به‌مرورزمان، از بین می‌رود و درنهایت، به سبب از بین رفتن سلول‌هایی که نور را دریافت می‌کنند، حیوان کور می‌شود.

معمولاً چند سال پیش از اینکه علائم این بیماری آشکار شود، سگ به آن مبتلاست. خوشبختانه، سگ‌ها تا زمانی که محیطشان تغییر نکند، می‌توانند با استفاده از دیگر حواسشان به زندگی طبیعی ادامه دهند و شاد و سرحال باشند.

پرورش‌دهنده‌های باوجدان و قابل‌اعتماد هرساله سگشان را برای معاینه نزد دامپزشک می‌برند و اگر سگی به این بیماری مبتلا باشد، اجازه نمی‌دهند جفت‌گیری کند.

تنگی دریچۀ آئورت (Subvalvular Aortic Stenosis)

این بیماری قلبی ناشی از تنگی محل اتصال بطن چپ و آئورت است. تنگی دریچه آئورت ممکن است موجب غش یا حتی مرگ ناگهانی شود. دامپزشک بعد از تشخیص بیماری می‌تواند داروی مناسب را تجویز کند.

حساسیت‌ها (Allergies)

ممکن است سگ گلدن رتریور شما به مواد متعددی، از خوراکی گرفته تا مواد شوینده و آلاینده‌های هوا، حساسیت داشته باشد. اگر دیدید که سگتان پنجه‌هایش را می‌لیسد یا صورتش را می‌مالد، حتماً او را نزد دامپزشک ببرید.

بیماری فون ویلبراند (Von Willebrand’s Disease)

اختلال در انعقاد خون است. نشانۀ این بیماری خونریزی زیاد و بند نیامدن آن بعد از زخم شدن و جراحت است. خونریزی بینی (nosebleed)، خونریزی لثه (bleeding gum)، خونریزی معده یا روده (bleeding in the stomch or intestine) از دیگر نشانه‌های این بیماری است.

این بیماری درمان ندارد و انتقال خون از یک سگ سالم تنها راه درمانی آن است. محققان در پی یافتن راه‌های درمانی جدید هستند، ازجمله درمان‌های دارویی.

بیشتر سگ‌هایی که این بیماری رادارند، می‌توانند به‌طور طبیعی زندگی کنند. این بیماری با انجام آزمایش قابل‌تشخیص است، ولی توجه داشته باشید که سگ‌هایی که این بیماری رادارند نباید بچه‌دار شوند.

بیماری فون ویلبراند (Von Willebrand’s Disease)
بیماری فون ویلبراند (Von Willebrand’s Disease)

استئوکندریت دیسکان (Osteochondrosis Dissecans)

در این بیماری غضروف آرنج به شکل نامناسبی رشد می‌کند. البته این بیماری در مفصل شانه هم دیده‌شده است. در این شرایط سگ به‌شدت درد دارد و نمی‌تواند آرنج خود را خم کند.

بیماری در سن چهارتا نه‌ماهگی بروز می‌کند. از عوامل تشدید این بیماری خوردن پروتئین زیاد یا استفاده از غذاهایی است که حاوی فرمول رشد هستند.

ورم و پیچش معده (Gastric Dilatation-Volvulus)

عموماً به آن نفخ (bloat) می‌گویند. این بیماری که جان حیوان را به خطر می‌اندازد، در سگ‌هایی دیده می‌شود که سینه‌های پهن و گود دارد، درست مثل سگ نژاد گلدن رتریور. مخصوصاً اگر یک وعده‌غذا در روز بخورند، تند و باسرعت غذا بخورند، بعد از غذا آب زیادی بنوشند یا ورزش سنگین کنند. نفخ زمانی اتفاق می‌افتد که معده با آب یا هوا پر شود و سپس پیچ بخورد.

سگ‌ها نمی‌توانند آروغ بزنند یا استفراغ کنند تا هوا یا مایع اضافی را از معده‌شان خارج کنند. درنتیجه وارد شدن خون به قلب متوقف می‌شود. فشارخون ناگهان پایین می‌آید و سگ دچار شک می‌شود و اگر فوراً دارو نخورد، ممکن است بمیرد.

اگر شکم سگ شما بادکرده، اگر عق می‌زند ولی استفراغ نمی‌کند، یا مدام ناله و غرغر می‌کند، ممکن است که دچار نفخ شده باشد. از علائم دیگر این بیماری بی‌قراری، افسردگی، کسالت و ضعف همراه با ضربان قلب بالا (rapid heart rate) است. با دیدن این نشانه‌ها فوراً به دامپزشک مراجعه کنید.

صرع (Epilepsy)

یک اختلال مغزی است که موجب تشنج و حملۀ عصبی دوره‌ای می‌شود. باید به دامپزشک مراجعه کنید تا تشخیص دهید که چه قدر این تشنج‌ها شدید است و چه زمان‌هایی ممکن است رخ دهد. سپس با توجه به این اطلاعات داروهای مناسب را تجویز کند.

کم‌کاری تیروئید (Hypothyroidism)

ناشی از اختلال در کار غدۀ تیروئید است. بر اثر این اختلال ممکن است بیماری‌های دیگری مثل صرع، ریزش مو (Alopecia)، مرض چاقی (Obesity)، کسالت و بی‌حالی (Lethargy)، لکه‌های تیره روی پوست و بیماری‌های پوستی دیگر به وجود بیایند. کم‌کاری غدۀ تیروئید با مصرف دارو و رعایت رژیم غذایی درمان می‌شود، ولی ممکن است سگ مجبور باشد تا آخر عمر دارو مصرف کند.

همگانیسارکوم (Hemangiosaroma)

سرطانی خطرناک که رگ‌های خونی و طحال را درگیر می‌کند و معمولاً در میان‌سالی و پیری سگ بروز می‌کند.

استئوسارکوما (Osteosarcoma)

سرطان بدخیم استخوان که در نژادهای بزرگ دیده می‌شود.

مراقبت و نگهداری از سگ نژاد گلدن رتریور

سگ نژاد گلدن رتریور ساخته‌شده‌است برای بازی و فعالیت‌های زیاد بیرون از خانه. اگر اهل دویدن و پیاده‌روی و کوهنوردی هستید، گلدن رتریورها می‌توانند کنار شما خوشحال باشند.

اگر اهل طناب‌بازی و توپ‌بازی در حیاط باشید که دیگر چه‌بهتر. خلاصه یادتان باشد، آن‌ها سگ‌های طلایی‌رنگی هستند که می‌خواهند برایتان شکارها را از راه دور بیاورند، این شکار می‌تواند یک توپ‌بازی یا فریز بی باشد.

روزی دو بار و هر بار بیست‌ تا سی دقیقه ورزش سنگین سگ نژاد گلدن رتریور شما را سالم و سرحال نگه می‌دارد و آن‌وقت در خانه آرام و مطیع خواهند بود، ولی با کم شدن فعالیتشان، مشکلات رفتاری هم در آن‌ها بروز می‌کند.

گلدن‌ها مثل بقیۀ رتریورها (سگ‌هایی که شکار می‌آوردند) سگ‌های «دهانی» (mouthy) هستند، یعنی وقتی خیلی خوشحال‌اند که چیزی، مثل توپ، عروسک، روزنامه، یا حتی جوراب بدبو، در دهانشان باشد.

اگر صاحب یک تولۀ گلدن رتریور هستید، باید خیلی مراقب او باشید. این توله‌ها بین چهارتا هفت‌ماهگی خیلی سریع رشد می‌کنند و همین امر آن‌ها را در معرض ناهنجاری‌های استخوانی قرار می‌دهد. اجازه ندهید که توله‌‌تان تا دوسالگی که مفصل‌هایش کاملاً شکل می‌گیرد، بدود یا روی سطوح خیلی سفت، مثل آسفالت و سنگ‌فرش خیابان، بازی کند.

بازی روی چمن، فرش، یا زمین‌ها پوشیده با تشک عیبی ندارد. گوش‌های فروافتاده محیط تاریک و گرمی برای رشد باکتری و قارچ‌هاست و احتمال بروز عفونت گوش در سگ‌هایی که این مدل گوش را دارند، مثل گلدن‌ها، خیلی زیاد است.

سگ نژاد گلدن رتریور
مراقبت و نگهداری از سگ نژاد گلدن رتریور

تمیز کردن گوش‌ها

برای همین باید هر هفته و هر زمان که گوش‌ها خیس شدند، آن‌ها را معاینه کنید تا قرمزی نداشته باشد و بوی بد ندهد.

گوش‌ها را با گوش‌پاک‌کن تمیز کنید، ولی مراقب باشید که گوش‌پاک‌کن را به گوش فرو نکنید و فشار ندهید، فقط به‌آرامی محیط بیرونی گوش را تمیز کنید.

می‌توانید به سگتان یاد بدهید که موقع شانه کشیدن و معاینه کردن دراز بکشد تا در بزرگ‌سالی هم این کار، برای شما و دامپزشک، آسان باشد.

موها و بهداشت سگ نژاد گلدن رتریور

موهای سگ نژاد گلدن رتریور طلایی‌رنگ، متراکم و ضد آب است و زیر این موها، یک‌لایۀ دیگر از موهای ضخیم قرار دارند. بعضی گلدن‌ها موهای مجعد دارند و موی بعضی‌شان صاف است. موهای پشت دستشان پر مانند است و موهای سینه‌ و پشت ران‌ها و دمشان شبیه دستشان است، ولی پرپشت‌تر. رنگ موهایشان در همه طیفی از رنگ طلایی دیده می‌شود، از روشن‌ترین تا تیره‌ترین طلایی. بعضی پرورش‌دهنده‌ها می‌گویند به‌ندرت گلدن‌های سفیدرنگ هم دیده می‌شود، ولی موسسۀ پرورش سگ آمریکایی گلدن‌های سفید را به رسمیت نمی‌شناسد.

موهای گلدن رتریورها در زمستان و تابستان می‌ریزد، ولی در بهار و پاییز این ریزش مو شدید می‌شود. اگر با یک گلدن رتریور زندگی می‌کنید، سعی کنید به وجود مو در همه جای خانه و لباس‌هایتان عادت کنید. این موهای مترکم و زیاد به برس کشیدن زیاد و مرتب نیاز دارد.

بهتر است هر روز آن‌ها را شانه بکشید تا موهایشان گره نخورد، ولی اگر هر روز نمی‌توانید این کار را انجام دهید، باید حداقل هفته‌ای یک‌بار شانه‌شان بکشید. ماهی یک‌بار هم آن‌ها را حمام کنید ولی شاید گاهی به حمام بیشتری نیاز داشته باشند تا تمیز باشند و بوی بد ندهند.

بهتر است هر روز دندان‌های سگتان را مسواک بزنید تا بوی بد ندهد و از بیماری‌های دهان و دندان جلوگیری شود، ولی اگر نمی‌توانید، حداقل دو یا سه بار در هفته دندان‌هایش را مسواک بزنید تا جرم‌ها و باکتری‌ها را از روی دندان‌ها بردارید.

نکته‌ای در مورد ناخن‌های سگ نژاد گلدن رتریور

اگر ناخن‌های سگتان براثر پیاده‌روی و فعالیت ساییده نمی‌شود، لازم است که یک یا دو بار در ماه آن‌ها را کوتاه کنید. زمانی که صدای برخورد ناخن‌ها را با زمین می‌شنوید، یعنی وقت کوتاه کردن آن‌هاست.

ناخن‌های کوتاه و منظم در حفظ سلامتی پنجه‌ها بسیار مؤثر است. در ناخن سگ‌ها رگ‌های خونی وجود دارد و اگر از جای درست ناخن را کوتاه نکنید این رگ‌ها آسیب می‌بیند و ممکن است سگ شما بار دیگر نگذرد که دست به ناخنش بزنید.

در رابطه با بهداشت سگ، خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

بهداشت سگ

اطلاعات بیشتر در مورد سگ نژاد گلدن رتریور

به پایان مقاله معرفی سگ نژاد گلدن رتریور و مشکلات پیرامون این نژاد رسیدیم. امیدواریم مطالعه‌ی این برای شما مفید بوده باشد.

شما می‌توانید جهت خرید و فروش انواع حیوانات خانگی به صورت راحت و بدون دردسر به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید.

تبلیغات
vasetpet-content

3 دیدگاه دربارهٔ «خصوصیات سگ نژاد گلدن رتریور»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *