دلایل پف کردن طوطی

دلایل و نشانه‌های پف کردن طوطی

طوطی‌ها به دلیل تنوع رنگ، خصوصیات اجتماعی زیاد، سخنگو بودن و بسیاری از عوامل دیگر یکی از پرطرفدارترین حیوانات خانگی به شمار می‌روند. شناخت رفتار و نیازهای آن‌ها قدم اول در نگهداری از این پرندگان زیباست. در این مقاله سعی داریم دلایل پف کردن طوطی که یکی از رایج‌ترین رفتارهای این پرنده است را توضیح دهیم.

اگر طوطی خانگی دارید، به‌احتمال‌زیاد دیده‌اید که آن‌ها برخی اوقات پف می‌کنند. برای بسیاری از ما، این پف کردن دوست‌داشتنی و سرگرم‌کننده است؛ اما آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که چرا این اتفاق می‌افتد؟

درواقع پف کردن، یکی از رایج‌ترین صفات در بین انواع طوطی‌ها بعد از تقلید صدای انسان است؛ اما چرا طوطی‌ها این کار را انجام می‌دهند؟

آیا استرس آن‌ها را برطرف می‌کند یا فقط به‌راحتی و رفع خستگی آن‌ها کمک می‌کند؟ پف کردن یک طوطی می‌تواند دلایل دیگری به‌جز آنچه گفته شد داشته باشد. در اینجا نگاه دقیق‌تری به این رفتار خواهیم کرد و برخی از دلایل آن را توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

احساس سرما

گاهی یکی از دلایل پف کردن طوطی شما می‌تواند سرما باشد. اگر طوطی شما پف کند، ممکن است به این معنی باشد که او سردش شده است و می‌خواهد گرم شود.

پرندگان با پف کردن، هوا را داخل پرها حبس می‌کنند، این هوا توسط بدن گرم می‌شود و اجازه نمی‌دهد بدن سرد شود.

اگر در هوای سرد پرندگان بومی را تماشا کنید، می‌توانید به‌راحتی این رفتار را مشاهده کنید. در یک روز زمستانی به پرنده خود نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که او بسیار پرتر از حد معمول به نظر می‌رسد.

دمای داخلی یک پرنده بسیار بالاتر از دمای بدن ماست، به‌طور متوسط 41 تا 43 درجه سانتی‌گراد، همچنین بسیاری از گونه‌ها به‌راحتی هوای سرد را تحمل می‌کنند.

احساس سرما
احساس سرمای طوطی

البته طوطی‌ها با لرزیدن نیز اعلام می‌کنند که سردشان شده است.

با دیدن لرزیدن و پف کردن طوطی باید بدانید که زمان آن رسیده دمای محل زندگی طوطی خود را مدیریت کنید. همچنین طوطی‌ها در گرمای بیش‌ازحد، پرهای خود را باز می‌کنند؛ پرهای آن‌ها وسیله‌ای برای خنک شدن است.

بدخلقی

پف کردن پر در طوطی‌ها غالباً نشانگر بدخلقی است، خصوصاً اگر برای مدت طولانی انجام شود. اگر یک طوطی به هر دلیلی احساس بیماری کند، ممکن است نه‌تنها پف کند، بلکه ممکن است هنگام انجام این کار فقط روی یکی از پاهایش بایستد.

اگر دیدید طوطی شما درگیر یکی از این دو کار است، وقت آن رسیده که با دامپزشک تماس بگیرید. باید هرچه زودتر بدانید طوطی شما چه مشکلی دارد.

دامپزشک سریع‌تر می‌تواند مشکل را تشریح و برطرف کند. پرندگان به‌طور مکرر ناراحتی جسمی خود را پنهان می‌کنند، بنابراین هرچه اطلاعات می‌توانید جمع‌آوری کنید.

خواب‌آلودگی

از دلایل پف کردن طوطی می‌تواند خواب‌آلودگی باشد. اگر طوطی شما پف‌کرده ممکن است فقط بخواهد کمی بخوابد و استراحت کند.

نوازش

طوطی‌ها پرندگانی اجتماعی و احساسی هستند. آن‌ها گاهی با پف کردن از شما درخواست نوازش دارند.

در اینجا باید به این نکته توجه کنید که اگر در قسمت گردن شاهد پف کردن طوطی بودید، احتمالاً طوطی شما به دنبال تعامل است.

در حین انجام این کار ممکن است سرش را پایین بیندازد. طوطی‌ای را که گردنش پف می‌کند، نوازش نکنید، مگر اینکه 100 درصد مطمئن باشید که او احساس خوشایندی در مورد تماس با دست شما دارد.

احساس خشم

پف کردن پرها نشان‌دهنده این است که طوطی آماده جنگ با کسی است.

در این مواقع به دنبال سرنخ‌های عصبانیت او باشید تا بتوانید او را آرام کنید.

برخی از طوطی‌ها هنگام تلاش برای جلب طوطی‌های ماده، ممکن است خودشان را پف کنند.

کاکاتو چتری، مانند بسیاری از پرندگان، زمانی که احساس خطر می‌کند سعی می‌کند خود را بزرگ‌تر جلوه دهد، پرهای خود را برافروخته و گاهی بال‌ها را باز می‌کند.

پرهای سر ممکن است حتی در میان گونه‌های بدون تاج کاملاً بلند شوند. طوطی‌های پرخاشگر همچنین با حالت تهدید خیره می‌شوند. شما ممکن است متوجه گشاد شدن مردمک چشم شوید.

دلایل پف کردن طوطی
احساس خشم طوطی

پرخاشگری ناگهانی همچنین ممکن است درنتیجه تغییرات هورمونی مرتبط با بلوغ جنسی ایجاد شود یا به این دلیل که پرنده نسبت به توجه فرد موردعلاقه خود توسط حیوان خانگی یا فرد دیگر حسادت می‌کند.

مشابه این رفتار در مرغ عشق نیز دیده می‌شود؛ مقاله رفتارشناسی مرغ عشق را از دست ندهید.

جفت‌گیری

پرنده‌ها همیشه سعی در جلب‌توجه جنس مخالف از طریق نمایش و حرکات بدن دارند و طوطی‌ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند.

وقتی طوطی‌ها با یک طوطی ماده روبرو می‌شوند، ممکن است پف کنند تا بیشتر دیده و جذاب شوند.

علاوه بر این، ممکن است درحالی‌که پف‌کرده‌اند، آواز بخوانند و یا برقصند. یک نمایش همه‌ جانبه مطمئناً قلب هر طوطی ماده‌ای که به دنبال جفت است را تسخیر خواهد کرد.

پیوند عاطفی

یکی دیگر از دلایل پف کردن طوطی این است که با صاحب خود پیوند قلبی و عاطفی برقرار کرده‌ است. زمانی که شما با طوطی خود به معاشرت می‌پردازید، پرنده شما به دلیل حس خوشایندی که به آن هدیه می‌دهید پف می‌کند.

وقتی طوطی‌ها خوشحال و راضی باشند، به‌طورمعمول پرهای خود را بالا می‌آورند و چشم‌های خود را می‌بندند. بعضی‌اوقات ممکن است مشاهده کنید که وقتی آن‌ها در انتظار نوازش هستند این کار را انجام می‌دهند.

بعضی‌اوقات طوطی شما در زمان معینی در روز که به نوازش آن می‌پردازید پف می‌کند. آن‌ها می‌دانند که در آن زمان شما به نوازش آن‌ها می‌پردازید بنابراین پف می‌کنند.

اگر هر روز در ساعت مشخصی با طوطی خود معاشرت کرده‌اید، آن‌ها می‌دانند که زمان آن در روز بعد فرا می‌رسد و ممکن است در انتظار تعامل آینده خود پف کنند.

روش‌های تعامل و دستی کردن این پرنده زیبا را بیاموزید.

ترساندن شکارچیان

طوطی‌ها در طبیعت برای ترساندن شکارچیان مرتباً پف می‌کنند.

طوطی‌ها سعی می‌کنند با پف کردن، خود را بزرگ‌تر نشان دهند تا به این وسیله آن‌ها را بترسانند. این نشانه برتری آن‌ها است. به‌ویژه اگر متجاوزی به قلمرو آن‌ها تعرض کند به نشانه عقب‌نشینی نکردن، پف می‌کنند.

در مورد نگهداری از طوطی به‌عنوان پرنده خانگی نیز باید به این نکته توجه کنید. اگر حیوان خانگی دیگری مانند سگ یا گربه دارید، حضور آن‌ها می‌تواند یکی از دلایل پف کردن طوطی شما باشد.

برای جلوگیری از این اتفاق، زمان کافی برای آشنایی حیوانات خانگی خود با هم اختصاص دهید.

دلایل پف کردن طوطی
ترساندن شکارچیان

بیماری

طوطی‌های بیمار یا زخمی و ماده‌هایی که در عبور تخم مشکل‌دارند، بعضی‌اوقات کف قفس می‌نشینند، پف می‌کنند و بدن را در حالت قوزدار نگه می‌دارند.

همچنین ممکن است چشم‌ها بسته یا تا حدودی بسته شوند. طوطیانی که چنین علائم چشمگیر بیماری را دارند باید فوراً توسط دامپزشک دیده شوند.

پرسش و پاسخ

2- پف کردن پرها تا چه میزان باعث نگه‌داشتن گرما در پرنده می‌شوند؟

پاسخ : پرنده با پف کردن گرمای بدن خود را در بین پرها نگه می‌دارد. هرچه هوای محبوس شده بیشتر باشد، پرنده گرم‌تر می‌شود. بنابراین پرها برای پرندگان عالی هستند.

1- چرا پرنده احساس خشم می‌کند؟

پاسخ : پرندگان ممکن است در مورد یک منطقه یا یک غذای خاص، برای محافظت از آن و دور نگه داشتن پرندگان یا حیوانات دیگر خشم خود را ابراز کنند. 
همچنین رقابت در جفت‌گیری و میل جفت‌گیری می‌تواند خشم را در بسیاری از گونه‌ها از جمله پرندگان افزایش دهد.

کلام آخر

پف کردن یکی از رایج‌ترین رفتارهایی است که طوطی‌ها انجام می‌دهند. دلایل پف کردن طوطی می‌تواند دامنه‌ای از رفتارهای متفاوت مانند احساس سرما، بیماری، جفت‌گیری، نیاز به نوازش، احساس خشم و دور کردن شکارچی باشد.

اگر فردی با تجربه در نگهداری از طوطی باشید به‌راحتی دلایل این رفتارها را تشخیص می‌دهید. اگر هم تجربه چندانی در این زمینه ندارید نگران نباشید، کافی است مقاله بالا را به دقت بخوانید.

در پایان پیشنهاد می‌کنیم با بازدید از سایت واسط پت از دیگر مطالب ارائه‌شده در این سایت استفاده کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن واسط کالا به خریدوفروش حیوانات خانگی و کالای نو و دست دوم خود بپردازید و از مزایای استفاده از آن بهره‌مند شوید.

منابع:
birdcagesnow.com

pets.thenest.com

تبلیغات
vasetpet-content

11 دیدگاه دربارهٔ «دلایل و نشانه‌های پف کردن طوطی»

  1. چند باره میبینم طوطی برزیلیم پف کرده و روی یه پاش مونده خیلی نگرانشم بنظرتون بیمار شده؟🥺

  2. علت بی قراری عروس هلندی در قفس چی هست؟ من تازه عروس هلند گرفتم و دائم میخواد از قفس بیاد بیرون.

  3. ابوالفضل محمدزکی

    سلام من دوتا عروس هلندی دارم که پرنده نر سینامون و ماده گلباقالی هست پرند ماده ام برای بار اول تخم گذاشته دیشب اولی رو گذاشت بعد سه چهارساعت دومی رو هم گذاشت که تخم دومی پوسته اش نرم بود اما تخم اولی از نظر ظاهری خوب بود تخم دوم رو خارج کردم اما اولی رو سرجاش نگه داشتم نمیدونم چرا به طور مرتب نمیخوابد فقط بعضی وقت با نوکش جابجاش میکنه من یه کمد برای تخم گذاریشون گذاشتم اما قفس و وسایل بازیشون رو از محوطه خارج کردم چون یک گلخانه دارم رها ازاد هستن حالا اگر ممکن هست راهنماییم کنید که کجای کارم درست و نادرست هست چون خیلی روی تخم گذاشتن این پرنده حساس هستم و منتظر هنچین روزی بودم دوست ندارم نتیجه ای بدی داشته باشه ممنونم میشم راهنمایی بفرماید

  4. عروس هلندی

    عروس هلندی من امروز در قفسش رو باز کرد و رفت بیرون خودش رو زد به دیوار دوتا هستن الان هی چرت میزنند البته تازه سه روز هست گرفتیمشون من واقعا نگران هستم😔

    1. سلام چیز عادیه بخاطر اینکه هنوز ب جاشون عادت نکردن ‌‌. نمیشناسن منم یک هفته اول ک گرفتم اینجوری بود😂😑نگرانیتم خیلی طبیعه من گریه هم مبکردم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *