سگ نژاد ویمررونر

خصوصیات سگ نژاد ویمررونر(وایمارانر)

قدمت سگ نژاد ویمررونر بسیار طولانی است و حتی ویمررونر را می‌توان در نقاشی‌های دهه ۱۶۰۰ ونگک یافت. هنوز هم اختلاف نظرهای زیادی در مورد منشاء و اجداد این نژاد وجود دارد. برخی معتقدند که اجداد ویمررونر را ژرمن‌ها و برخی دیگر بر این اعتقادند که اجداد آن‌ها را پوینتر انگلیسی با نوعی پوینتر زردرنگ تشکیل می‌دهند. همانند پوینتر ذاتاً یک شکارچی است ولی به‌عنوان ناجی و راهنمای نابینایان و حتی سگ پلیس در آلمان و انگلستان ایفای نقش نموده است. در سال ۱۹۲۹ برای اولین بار به آمریکا وارد شد.

خصوصیات ظاهری سگ نژاد ویمررونر

سگ نژاد ویمررونر دارای موهای کوتاه، نرم و براق به رنگ خاکستری، جثه بزرگ، عضلانی و ورزیده است. این نژاد جز سگ‌های اصطلاحاََ، آمیخته با تفنگ است. رنگ پوشش ناحیه سروگوش‌ها نسبت به سایر قسمت‌های بدن روشن‌تر است.

چشم‌ها به رنگ کهربایی، خاکستری – آبی یا خاکستری بوده و بسیار تیزبین هستند. بینی خاکستری، عضلات قدرتمند، گوش‌ها آویزان و دُم در سگ بالغ دوساله حدود ۴ سانتی‌متر است. همچنین پنجه‌های بسیار مناسبی برای شنا کردن دارد.

سگ های نژاد ویمررونر کاری، قدرتمند و دارای استقامت بالا هستند. از ویمررونر در سیرک و صحنه‌های نمایش نیز استفاده می‌شود.

به دویدن آزادانه و فعالیت بدنی منظم نیاز دارند. پس از غذا، آن‌ها را به ورزش کردن وادار نکنید. همانند پوینتر ذاتاً یک شکارچی است ولی به‌عنوان ناجی و راهنمای نابینایان و حتی سگ پلیس در آلمان و انگلستان ایفای نقش نموده است.

نباید هرگز آن‌ها را تنبیه بدنی کرد زیرا به‌محض آن‌که چیزی آن‌ها را بترساند همیشه از آن دوری خواهند کرد. این سگ دارای قدمتی طولانی است که طرفداران و دوست داران خاص خود را دارد.

خصوصیات ظاهری سگ نژاد ویمررونر
خصوصیات ظاهری سگ نژاد ویمررونر

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

بهترین سگ نگهبان

قد و وزن

وزن و ارتفاع سگ نژاد ویمررونر به تفکیک نر و ماده بودن متفاوت است، وزن این سگ بین ۵۶ تا ۶۹ کیلوگرم، وابسته به نر و یا ماده بودن، متغیر است (وزن سگ ماده از ۵۶ تا ۶۳ کیلوگرم و وزن سگ نر ۶۱ تا ۶۹ کیلوگرم است.)

قد و یا ارتفاع این نژاد، بین ۲۹ تا ۳۵ سانتی‌متر وابسته به نر و یا ماده بودن در نوسان است. (قد سگ ماده ۲۳ تا ۲۹ سانتی‌متر و قد سگ ماده در این نژاد ۳۲ تا ۳۵ سانتی‌متر است.)

خصوصیات رفتاری سگ نژاد ویمررونر

دوست‌داشتنی و شاداب، پراحساس و سرکش، باهوش و بی‌انضباط که می‌تواند گاهی اوقات به سگی لجباز تبدیل شود.

باید از تولگی تحت آموزش‌های جدی و منظم قرار گیرد. استعداد زیادی در یادگیری دارد. نسبت به غریبه‌ها و سایر سگ‌ها تندخو است.

باید در تولگی اجتماعی شود. در دفاع از قلمرو خود جدی است، بسیار شجاع و باوفا بوده، با حیوانات کوچک رابطه خوبی ندارد. به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند سگ چوپان و مزرعه بشود.

سگ نژاد ویمررونر باید در منزل و در کنار خانواده زندگی کند. عاشق توجه است و اگر او را تنها رها کنید خیلی زود به موجودی عصبی تبدیل می‌شود.

یک مدافع است و معمولاً رفتار مهربانانه‌ای با کودکان دارد. البته برای کوکان کم‌سال پیشنهاد نمی‌شود. بسیار پرانرژی است و اگر به‌خوبی آموزش نبیند، بر روی مبلمان و وسایل پریده و جست‌وخیز می‌کند و ممکن است حتی تصادفاً به کودکان آسیب برساند.

برخی خصوصیات رفتاری دیگر

سگ نژاد ویمررونر به پارس کردن علاقه داشته و دارای حس بویایی فوق‌العاده‌ای است، خستگی‌ناپذیر بوده و برای شکار هر نوع موجودی مناسب است.

به‌شرط اجازه فعالیت بدنی کافی در طول روز برای نگهداری در آپارتمان مناسب می‌باشد. در داخل خانه آرام است و یک حیاط بزرگ مکان مناسبی برای آن‌ها خواهد بود.

آراستن موهای نرم و صاف آن‌ها ساده است. برس کشیدن منظم و استفاده از شامپوی خشک پیشنهاد می‌شود.

تمیز کردن سطح پوست با پارچه نمدار، او را زیبا و درخشان می‌کند. ناخن‌ها باید کوتاه شود.

ریزش مو در این نژاد متوسط است. به دلیل بیماری نفخ بهتر است غذای آن‌ها را در دو یا سه وعده در اختیارشان قرارداد. با این‌وجود اصولاً نژاد سرسخت و سالمی است.

برخی خصوصیات رفتاری دیگر  ویمرونر
برخی خصوصیات رفتاری دیگر ویمرونر

کلام پایانی

به پایان مقاله معرفی سگ نژاد ویمررونررسیدیم. امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.

شما همچنین می‌توانید جهت خرید و فروش انواع حیوانات خانگی به وبسایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

منبع: کتاب اطلس رنگی سگ‌ها

1 دیدگاه دربارهٔ «خصوصیات سگ نژاد ویمررونر(وایمارانر)»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *