بی‌حالی کبوتر

بی حالی کبوتر؛ دلایل و راه های درمان آن

کبوترها، پرنده‌های زیبا و باهوشی هستند که از زمان‌های قدیم موردتوجه همه‌ی مردم بوده‌اند. امروزه این پرندگان دوست‌داشتنی طرف‌داران زیادی در دنیا دارند که سلامتی و نشاط این پرندگان برای آن‌ها مهم است. در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد علل و درمان بی‌حالی کبوتر خدمت شما عزیزان عرض خواهیم کرد.

پس با ما همراه باشید تا بدانید، چگونه می‌توان همیشه کبوترهای شاد و پرانرژی داشته باشید.

بیماری و بی‌حالی کبوتر

احساس بی‌حالی و بی‌تحرکی و همچنین کاهش اشتها معمولاً در پرندگان خانگی دیده می‌شود. این علائم می‌تواند بیماری شدید در کبوتر را نشان دهد که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

به بیان ساده، تقریباً هر بیماری جدی که در پرندگان مشاهده می‌شود، می‌تواند منجر به بی‌اشتهایی و بی‌حالی شود.

علل بی‌حالی کبوتر

به‌خاطر داشته باشید که بی‌حالی و بی‌اشتهایی، بیماری نیستند. اما نشانه‌هایی از مشکلات اساسی جدی هستند که باید درمان شوند.

دلایل زیادی برای بی‌اشتهایی و بی‌حالی در کبوترهای خانگی وجود دارد؛ از جمله:

سرطان، عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی، عفونت‌های قارچی یا مخمری، انگلی، بیماری‌های غدد درون‌ریز یا هورمونی و همچنین مشکلات اندامی؛ مانند:

نارسایی کبد، قلب یا کلیه.

از دیگر علل بی‌حالی کبوتر می‌توان به برخی مسمومیت‌ها اشاره کرد که علت آن می‌تواند عدم تغذیه مناسب حیوان و یا مراقبت نکردن از آن باشد.

رفع بی حالی کبوتر

شاید برای شما سؤال باشد زمانی که کبوتر بی‌حال است آیا باید فوراً آن را نزد دامپزشک ببریم یا فقط می‌توانم صبر کنم و تماشا کنم که آیا کبوتر بهبود پیدا می‌کند یا خیر؟

کبوترها تا جایی‌که بتوانند نشانه‌های بیماری را پنهان می‌کنند.

به طور کلی، حیوانات در طبیعت علائم بیماری را نشان نمی‌دهد؛ چون ممکن است توسط یک شکارچی یا حتی یکی از اعضای گروه خودش کشته شود.

اگر علائم بیماری را در پرنده دیدید باید بدانید که بیماری او به حدی رسیده است که دیگر نمی‌تواند آن را پنهان کند. پس قبل از اینکه آن‌ها علائم بیماری خود را نشان دهند باید درمان شوند.

انتظار و نظاره‌گر بودن بی‌حالی کبوتر فقط اوضاع پرنده را بدتر می‌کند.

کبوترها به‌ندرت یک‌شبه بیمار می‌شوند. معمولاً کبوترها قبل از اینکه صاحبان حیوانات خانگی متوجه علائم ظاهری بیمار شوند، بیمار هستند.

بنابراین، پرنده‌ای که دچار بی‌حالی و بی‌اشتهایی است احتمالاً به شدت بیمار است و به فوریت پزشکی احتیاج دارد.

رفع بی حالی کبوتر
رفع بی حالی کبوتر

برخی از مالکان کبوتر ترس از این مسئله را دارند که وقتی به دامپزشک مراجعه می‌کنند، دامپزشک فشار زیادی به پرنده آن‌ها می‌آورد و اوضاع کبوتر آنها بدتر می‌شود. در حالی که این تصور کاملاً اشتباه می‌کنند.

مراجعه به دامپزشک در این مرحله ممکن است باعث نجات کبوتر از مرگ شود. پس بی‌حالی کبوتر را به‌هیچ‌عنوان دست‌کم نگیرید.

تشخیص بیماری توسط دامپزشک

از آنجایی‌که بسیاری از بیماری‌ها می‌توانند علائم بی‌اشتهایی و بی‌حالی را ایجاد کنند، ممکن است لازم باشد تا دامپزشک چندین آزمایش برای تشخیص بیماری انجام دهد. از جمله:

 • آزمایش خون؛
 • بررسی آنزیم‌های کبد، کلیه و همچنین پروتئین‌ها، قند خون و الکترولیت‌ها؛
 • بررسی ادرار و مایعات بدن کبوتر؛
 • معاینه مدفوع برای بیماری‌های انگلی و باکتری‌ها؛
 • اشعه ایکس؛
 • آزمایش‌ها خاصی برای تشخیص داشتن تب.

جالب است بدانید هیچ آزمایشی وجود ندارد که دلایل بی‌حالی کبوتر را به طور کامل نشان دهد.

هر آزمایشی که گرفته می‌شود کمک می‌کند تا اطلاعات بیشتری به دامپزشک داده شود تا او بتواند علت بیماری پرنده شما را مشخص کند.

بستری کبوتر بیمار

زمانی که بسیاری از پرندگان توسط دامپزشک ویزیت می‌شوند، اغلب به شدت بیمار هستند.

اگر دامپزشک توصیه می‌کند که کبوتر شما در بیمارستان باید بستری شود، به این دلیل است که پرنده شما به‌نوعی مراقبت حیاتی نیاز دارد که نمی‌توان در خانه انجام داد، مانند مایعات زیرجلدی یا داخل وریدی و تغذیه از طریق لوله.

درمان کبوتر بی‌حال

زمانی که کبوتر شما بستری می‌شود آن را معمولاً در دستگاه جوجه‌کشی قرار می‌دهند که کنترل دما، مایع درمانی، تغذیه با لوله که شامل ویتامین‌ها، مواد معدنی مکمل و آنتی‌بیوتیک‌ها می‌باشد، انجام می‌شود.

اگر علت خاص بیماری در اوایل مدت بستری در بیمارستان مشخص شود، ممکن است پیچیدگی مراحل درمان کمتر باشد و همچنین هزینه کامل در بیمارستان که شامل بستری و آزمایش است کمتر خواهد شد.

آنچه که مهم است این است که به یاد داشته باشید لازم نیست که کبوتر شما قبل از ویزیت دامپزشک به آستانه مرگ برسد. پس در همان زمان‌های اولیه بی‌حالی کبوتر، آن را به یک دامپزشکی ببرید.

بررسی‌های کامل که به‌منظور پیشگیری انجام می‌شوند؛ از جمله آزمایش‌های سالانه سلامتی، می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها را زود تشخیص دهد.

به یاد داشته باشید، جلوگیری از بیماری به طور کلی هزینه کمتری نسبت به درمان آن دارد.

درمان پرنده
درمان کبوتر بی حال

دلیل خواب زیاد کبوتر

خوابیدن زیاد و بی‌حالی کبوتر در طول روز و تغییر در عادات ساعت خوابیدن نشان‌دهنده بیماری است، به‌خصوص اگر پرنده روی دو پا بخوابد و پرهایش را بالا نگه‌داشته باشد.

فضله کبوتربی حال

اگر مشاهده کردید که کبوتر شما بی‌حال است یکی از بهترین راه‌ها بررسی نوع رنگ فضله کبوتر است.

همان‌طور که می‌دانید فضله کبوتر سالم به شکل مارپیچ کوچک، سفت و مقدار کمی هم سفید است.

بیشترین بیماری کبوترها، عفونت‌های داخلی کبوتر است که روی رنگ فضله تأثیر می‌گذارد.

فضله آبکی و شل نشانه بیماری کبوتر است. اگر فضله کبوتر فقط آبکی باشد نشانه عفونت است که صدمه خاصی برای کبوتر ایجاد نمی‌کند که درمان آن هم استفاده از داروهای آنتی‌بیوتیک است.

توصیه می‌شود کبوتری که بی‌حالی دارد از بقیه پرندگان جدا شود تا بیماری به بقیه پرندگان منتقل نشود.

کت گرفتگی و بی‌حالی کبوتر

گاهی اوقات بی‌حالی کبوتر شما ناشی از گرفتگی عضلانی است که اصطلاحاً به آن “کت گرفتگی” گفته می‌شود.

ناگفته نماند که کت گرفتگی ممکن است به دلیل عفونت غده‌های کبوتر هم باشد که ما در اینجا در مورد گرفتگی عضلات کبوتر که نقش مهمی در بی‌حالی کبوتر دارد، صحبت خواهیم کرد.

زمانی که کبوتر شما دچار کت گرفتگی شد بهتر است که آن را به قفس جداگانه (انفرادی) منتقل کنید تا بتواند دوره درمانی کت گرفتگی را طی کند.

کت گرفتگی در همه نوع کبوتری به وجود می‌آید.

راه درمان کت گرفتگی

یکی از راه‌های درمان کت گرفتگی استراحت دادن کبوتر در قفس‌های جداگانه است که دوره 14 تا 20 روزه می‌باشد.
بهترین و امن‌ترین راه درمان مراجعه به دامپزشک است.

اگر در دسترس شما دامپزشک وجود نداشت می‌توانید از قرص‌های شل‌کننده عضلات و رفع گرفتگی عضلات؛ شامل: بوتلونیوم توکسن، دانترولن، تیزانیدین و یا باکلوفن به پرنده خود بدهید.

پرسش و پاسخ

کدام بیمای های کبوتر باعث بی حالی او میشود؟

بیماری هایی؛ ازجمله: پاراتیفوئید، پارامیکسوویروس (نیوکاسل)، خوره (تریکوموناس)، کوکسیدوز، انگلها، سندرم ویروس آدنو- ایکولای، اورنیتوز (کلامیدیاز) و کاندیدیاز (قارچ) میتواند باعث بی‌حالی کبوتر شوند.

بیماری‌های گوناگون
انواع بیماری
آیا بی حالی کبوتر من میتواند نشانه‌ی عفونت او باشد؟

بله. در اینطور مواقع رعایت اصول بهداشتی نگهداری پرنده، تغذیه مناسب، جلوگیری از تماس پرنده خود با پرندگان بیمار و افراط نکردن در مصرف آنتی بیوتیک‌ها میتواند در پیشگیری از ابتلا مؤثر باشد. به توصیه دامپزشک می‌توان در مواقع استفاده طولانی‌مدت از آنتی بیوتیک در آب پرنده کلرهگزیدین اضافه کرد.

سلام خسته نباشید. من یک کبوتر دارم که نه آب میخورد و نه غذا و توان حرکت کردن هم ندارد. مدفوع آبکی سبز رنگی دارد و چشمهایش حالت خواب آلودگی دارند .برای زنده موندنش جه کاری پیشنهاد میکنید؟

سلام و درود
جای نگهداری کبوتر گرم باشد چون کبوتر در اثر بیماری دمای بدنش کم می‌شود و کز و پف می کند.
اگر صدای خس خس دارد، در آبخوری او پودر دارچین بریزید و ساعاتی بعد پودر آویشن و بعد چند ساعت آب را تعویض کنید؛ زیرا فاسد خواهد شد.
اگر خس خس ندارد در آبخوری او پونه آسیاب شده بریزید و تا درمان کامل روشی را که خدمت شما عرض کردم ادامه دهید تا اگر دچار بیماری نیوکاسل و یا سرما خوردگی است درمان شود.

کلام آخر

در پایان امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. همچنین در سایت واسط پت بهترین و کامل ترین مطالب برای شما به اشتراک گذاشته شده است.

شما می‌توانید اجناس دسته دوم و یا حیوانات خانگی خود را با قیمت مناسب در واسط کالا خریدوفروش کنید.

کافی است وارد سایت یا اپلیکیشن واسط کالا شوید و کالای موردنظر خود را در آن جستجو کنید.

منبع:

vcahospitals.com

تبلیغات
vasetpet-content

50 دیدگاه دربارهٔ «بی حالی کبوتر؛ دلایل و راه های درمان آن»

 1. سلام خسته نباشید، کبوترهای من نیوکاسل گرفته بودند که با مصرف دارو و نگهداری خوب شدند اما الان ضعیف شدن کلا 4 یا 5 دقیقه میپرند اصلا جون ندارن دونه هم کم میخورن چکار کنم هم دونه خوب بخورند هم پرششون خوب بشه؟!

    1. فریبا زمانی

     سلام کاربر گرامی
     ما اجازه نداریم در اینجا اسم دارو رو بگیم؛ باید دامپزشک پرنده‌تون رو ببینه و تجویز کنه.

  1. سلام کاربر عزیز
   احتمالاً جمجه اون آسیب دیده، باید دامپزشک اون رو از نزدیک معاینه کنه. فعلا بهش سرلاک و مکمل تقویتی بدین تا از پا در نیاد.

 2. با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من کبوترم چشم درد داره از چه تتراساکلینی استفاده کنم؟زرد یا سفید؟

  1. سلام کاربر گرامی
   ممنون و همچنین شما هم خسته نباشید.
   بستگی داره که چشم درد در اثر چی باشه. مقاله «علائم عفونت چشم کبوتر و درمان خانگی آن» رو مطالعه کنین تا هم با توجه به علائم، بتونین بیماری رو تشخیص بدین و هم با روش درمان اون آشنا بشین.

 3. با سلام من چند روز پیش یک کبوتر پیدا کردم پرواز نمیتونه بکنه آب و دانه بلد نیس بخوره باید با دست بهش بدم اوایل در چشم هاش یک چیز سفید رنگ به وجود می آمد نمی توانست ببینه ولی وقتی اون چیز سفید رو در می آوردم خوب می دید الا چشمش خوب شد ولی کبوتر زیر سینه و روی ران تا زیر بال هایش باد کرد و کبوتر پف میکنه دامپزشکی هم در دسترسم نیس باید چیکارش کنم؟

  1. سلام کاربر عزیز
   اگر کبوتر دیگری دارید، این کبوتر را از آنجا جدا کنید؛ چون احتمال مریض شدن بقیه کبورتها هم وجود داره.
   فعلا با سرنگ به او آب و سرلاک بدهید؛ بهتر است داخل آب مولتی ویتامین بریزین تا کمبودهای بدنش جبران شود. در اسرع وقت به دامپزشک مراجعه کنید تا علت ورم بدن او بررسی شود.

 4. سلام ، ببخشید ما ی چند روزیه ی کبوتر پیدا کردیم معلومه ک تازه به بلوغ رسیده ، اول حالش خوب بود ولی بعد دشوییش سبزه شد ولی سفته ، دونه و آب کم میخوره بعضی موقع ها هم دهنش رو باز میکنه و سرشو به چپ راست تند تند میچرخونه ی جورایی ک انگار میخواد بالا بیاره ولی نمیتونه ، چند روز قبل هم نمیتونست رو یکی از پاهاش وایسه ولی الان یکم خوب شده و میتونه راه بره ، از پرواز کردن و نشستن رو جاهای بلند خوشش نمیاد و همش میخواد رو زمین باشه ، بنظرتون مشکلش همن گت گرفتگی هست ؟؟؟؟

 5. سلام یکی از کبوترهای ماکز کرده بود وغذاهم نمی خورد بعداز چندروز چندتای دیگه همهمین طوری شدن چی کارش کنم

   1. سلام یه کبوتر به مدت یک هفته س توی حیاط افتاده و قادر به پرواز نیست بنظر سالمه غذا و آب هم میخوره خیلیم تلاش میکنه پرواز کنه اما نمیتونه تا ارتفاع میگیره میفته میخواستم بدونم علتش چی میتونه باشه

    1. باسلام خدمت شما یه کبوترم شب سالم بود من بخاطر ویروس و یا بیماری سیر دادم بهشون و تو گنجه هم ریختم چندتا تیکه کوچک و ناگهان صبح پای یدونه از کفتر هام گرفت بالا و نمیتونه بزارش زمین دست زدم بهش درد نمیکنه باد کرده فقط.چه راهنمایی میکنید.مرسی

 6. سلام کبوتر دارم با دخترم بازی میکرد اومد بگیرتش پاش سر خورد و کبوتر اسییب دید الان نه غذا میخوره نه درست راه میره چیکارش کنم

  1. سلام وقت بخیر
   با توجه به اینکه میگید در راه رفتن مشکل داره احتمالا بخاطر درد ناشی از اسیب دیدگی غذا نمیتونه بخوره.در اسرع وقت به دامپزشک مراجعه کنید

 7. سلام وقتتون بخير
  من چند روزي هست يه كبوتر پيدا كردم كه نميتونه پرواز كنه، پيش دامپزشك هم بردمش اما گفتن مشكلي نداره احتمال داره دچار ويروس شده باشه ولي طفلك اصلا غذا و آب نميخوره به نظرتون ممكنه كه همون گرفتگي باشه مشكلش؟ چون مشخصه كه نميتوننه بال چپش رو باز كنه

  1. مرتضی عسکری

   سلام و عرض ادب
   وبسایت واسط پت یک مقاله در مورد انواع بیماری‌های کبوتر منتشر کرده؛ پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه نمایید تا با بیماری، علائم و راه‌های درمان کبوتر خود آشنا شوید.

 8. سلام،۴روزه کفترام گلوشون عفونت میکنه،سفید سفید تگری میشه گلوش،و ۴عدد هم مردن.چکار کنم‌؟میشه راهنمایی کنین دارو چی بریزم گلوشون خوب کنه.کسی قرص خوب سراغ داره.چرک خشکن انسانی)سفالکسین۵۰۰)بهشون ميندازم یدونه روزی.اما خوب نمیشن،خیلی بی‌حال و کسل و بی اشتها،گوشه گیر شدن

 9. سلام امروز یه کبوتر که از جسته ریزش معلومه هنوز بچهس پشت پنجره نشسته انگاری نمیتونه بپره من اهل پرنده نیستم ولی دلم براش میسوزه نمیدونم براش چه کار کنم میشه کمکم کنید .

 10. من یه کفتری دارم اولا خوب بود ولی بخاطر سرما یا به چی دیگه مشکل قلبی یا معده ای داشت الان اصلا نه دون نه آب هیچی نمیخوره ، تا دو سه روز پیش میخورد که تو خونه بود بردمش پیش بقیه کفترا تو کارتون گذاشتم اما یه کت خرابه دادم روش هیچی نمیخوره از جاشم تکون‌نمیتونه بخوره و هس هس میکنه و چشاش خواب آلوده و پف میکنه به غیر از دامپزشک و اینا تو خونه که هستم‌چکار میتونم بکنم که حداقل بهتر بشه

 11. سلام من کبوترم آب میخوره غذا میخوره اما بعدش ی جا می‌ره روی ی پاهاش وای میسه میرم سراغش از اونجا می‌ره اما یکمی پیر هست از نظر شما چیکار کنم میشه ی راه کار بگید

 12. سلام کبوترم چندروزی میشه که دانه نمیخوره و داره گوشت بدنشو از دست میده و لاغر میشه
  دهانش بوی بدی نداره و سالم و سرحاله اما فقط آب میخوره
  مدفوعش آبکی سبز و سفیده
  البته فک کنم طبیعی باشه چون معدش خالیه
  چکار کنم اساتید؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  دسترسی به دامپزشکی ندارم

 13. سلام .
  کبوترم چند روزی هست بی حال حال شده . آب و دون میخوره ولی کسله وزنش هم کم شده .چیکار کنم ممنونم میشم راهنماییم کنین

  1. قرنطینش کن با دست یا اگه میتوتی با دهن دون بده تا جون بگیره بعدش درست نیشه بعضی دارو ها حیوونو ضعیف میکنه و ممکنه نطفش کور بشه

 14. سلام ممنون میشم جوابم و سریع بدید من ی کفتر خریدم اولش سرحال و خوب بود ولی الان یک هفتس هم بی حال و یک جا کز میکنه دون نمیخوره خیلی ضعیف شده اصلا تاحالا ندیده بودم کفتر اینجوری بشه پرهاش ژولیده شده بال هاشو میده بالا و چشاشم بی حال نمیدونم چرا اینجوری شده چیکار باید بکنم درمان میشه یان ممنون میشم قبل از این که دیر بشه جوابم و بدید

  1. زهرا سامره

   سلام علی عزیز
   آیا کفترتون غذاهم میخوره یا نه؟در معرض دما متفاوت بوده یا نه؟ آیا بدنش درگیر عفونت شده یا نه؟

 15. سلام خسته نباشید من امروز به کبوتر کوچیک پیدا کردم،خیلی بیحاله و اب و غذا هم نمیخوره،دستشوییش طبق صحبت هاتون به نظر عادی میاد، میتونید راهنمایی کنید که چیکار کنم؟

  1. زهرا سامره

   سلام مینا عزیز
   شاید عفونت داشته باشه و چه خوب که تصمیم گرفتی به یک پرنده بی پناه کمک کنی. اگه برات مقدوره با یک دام پزشک مشورت کن و کبوتر و بهش نشون بده.
   بازم به وبسایت واسط پت سر بزن، خوشحال میشیم از حال دوست جدیدت مارو با خبر کنی.

 16. سمیرا بهاری

  سلام من امروز ی کبوتر کوچیک وسط خیابون دیدم که خیلی حال نداشت با خودم آوردم خونه، بی‌حال هست و تعادل خوبی نداره، بالهاش آویزون هست، اصلا آب و غذا نمیخوره،
  ی تعدادی شپش بهش بود که جدا کردم ازش
  چیکار کنم که غذا بخوره
  راستی خودم مرغ مینا دارم، بیماری مشترک نداره؟

  1. سلام سمیرا عزیز
   متاسفانه شپش قابل انتقال است کبوتر را نزدیک و یا در یک مکان با مرغ مینا خود نگزارید. حتی شپش قابل انتقال به انسان نیز هست مراقب خودتان و محیط زندگی تان باشید. در رابطه با کبوتر هم باید بدانید که به دلیل شپش ها، بدنش ضعیف و بیمار شده.
   برای درمان بیماری پرنده باید او را نزد دامپزشک ببرید و از داروها و قطره‌های ضدشپش که تجویز می‌کند به موقع استفاده کنید.
   اما اگر علاقه دارید در خانه کبوتر را درمان کنید ما به شما پیشنهاد میدهیم مطلب شپش کبوتر تشخیص و درمان آن را در وبسایت واسط پتمطالعه نمایید.

 17. سلام امروز يك كبوتر پيدا كردم كه گربه داشت ميخوردش
  پشتش فقط يه كم زخمي شده، اما نميتونه تعادلش و حفظ كنه. پرواز هم كه هيچي اصلا. الانم چند ساعته كه خوابيده، فقط هم آب ميخوره دون نميخوره چيكار كنم؟

  1. سلام کاربر گرامی
   احتمالا پرنده آسیب دیده. اگر امکناش هست حتما پرنده را نزد یک دام پزشک ببرید.

   1. سلام وقت بخیر امروز یه کبوتر طوقی بی حال تو حیاط خونه افتاده بود براش آب و دون بردم فقط آب میخوره و توان پرواز نداره مدفوع ایکی داره احتمالا ویروس گرفته لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم خوب شه پرواز کنه بره پیش صاحبش

    1. بهش آسپرین بده و قرص مترونیدازول … قرص ها رو به اندازه عدس کن روزی یکبار بهش بده … از داروخانه انسانی تهیه کن ..‌. آب روحتما از جلوش بردار … بعد دیدی داره جون میگبره یواش یواش با ارزن غذاش رو بده

   2. سلام خوبی ببخشید اگه میشه واسه این بیماری جدید که اومده بگید که چه نوع دارو هایی رو واسه کبوترام بخرم یهو بال هاشون میگیره و کسل میشن و درجا بعد از 24ساعت میمیرن اگه میدونید ممنون میشم واسه این خطم اس ام اس بکنید مچکرم ازتون 🙏🙏
    مِهدی خُّرَمی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *