شاد کردن عروس هلندی

چگونه عروس هلندی را شاد و خوشحال کنیم؟

عروس هلندی پرنده‌ بومی استرالیا است؛ که معمولاً به‌عنوان حیوانات خانگی نگه‌داری می‌شوند و می‌توانند همراهان بسیار خوبی باشند. در این مقاله سعی کردیم چند نکته را برای شاد کردن عروس هلندی ارائه دهیم.

دارندگان تازه‌وارد ممکن است در درک شخصیت او مشکل داشته باشند؛ این به این دلیل است که عروس هلندی‌ها حیواناتی بسیار بازیگوش، باهوش و فعالی هستند.

اگر توجه کافی به آن‌ها نشود می‌توانند عدم رضایت را نشان دهند. کسانی که با این پرندگان باورنکردنی زندگی می‌کنند؛ باید بدانند که چگونه احساسات خود را با دقت زیادی ارزیابی کنند.

اگر به فکر تهیه عروس هلندی هستید یا به‌ تازگی آن را تهیه‌ کرده‌اید و می‌خواهید در مورد خوشحالی عروس هلندی اطلاعات کافی کسب کنید؛ تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

نمایش ویدیو در یوتیوب

نمایش ویدیو در آپارات

 

برطرف کردن نیازهای عروس هلندی

برای شاد کردن عروس هلندی باید نیازهای روحی و جسمی آن‌ها را تأمین کنید. آن‌ها باید عاری از گرسنگی و تشنگی، ناراحتی، بدون درد، بیماری و آسیب‌دیدگی و فارغ از ترس و استرس باشند.

محیطی که این نیازهای پرنده را پاسخ‌گو باشد به شادابی این پرنده کمک می‌کند.

این‌گونه فعالیت‌ها باعث کاهش استرس و جلوگیری از بروز رفتارهای غیرعادی مانند انزوا و حتی ریختن پرهای او می‌شوند؛ بنابراین تضمین اینکه عروس هلندی شما احساس راحتی می‌کند ضروری است.

ایجاد لانه مناسب

قفس یک پرنده تأثیر زیادی در خوشحالی او دارد؛ که در ادامه شما را با چند نکته در ارتباط با قفس عروس هلندی آشنا خواهیم کرد.

تهیه قفس با اندازه مناسب

مطمئن شوید که قفس مناسب اندازه عروس هلندی خود را دارید. قفس باید به‌اندازه کافی بزرگ باشد تا عروس هلندی شما بتواند بال‌های خود را باز کند؛ حتی با هر پرنده یا چیز دیگری که ممکن است در قفس باشد.

به یاد داشته باشید که هرچه قفس کوچک‌تر باشد عروس هلندی شما به زمان بیشتری برای انجام ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارد.

به دنبال قفسی باشید که به‌راحتی بتوانید آن را تمیز کنید. بررسی کنید که آیا دست شما می‌تواند بدون مشکل در قفس قرار بگیرد یا خیر. باید دقت داشته باشید که، عروس هلندی شما به فضای کافی برای بال زدن نیاز دارد.

قرار دادن اسباب‌بازی در قفس

تنوع در خوشحال کردن عروس هلندی مهم است. عروس‌های هلندی‌ها مانند اکثر طوطی‌ها دوست دارند چیزهایی را نابود کنند.

قرار دادن اسباب‌بازی در قفس
قرار دادن اسباب‌بازی در قفس

تنوع اهمیت زیادی دارد و اگر عروس هلندی شما اسباب‌بازی‌های زیادی برای بازی داشته باشد خوشحال‌تر خواهد بود.

قبل از افزودن شاخ و برگ طبیعی از دامپزشک سؤال کنید؛ زیرا همه درختان و بوته‌ها برای عروس هلندی ایمن نیستند.

عروس هلندی‌ها از اسباب‌بازی‌های یک نواخت خسته خواهند شد؛ پس اسباب‌بازی‌ها را یک هفته در میان تغییر دهید.

تهیه وان حمام برای عروس هلندی

عروس هلندی‌ها باید نوعی حمام در دسترس داشته باشند. حمام، فراتر از اینکه راهی برای تمیز نگه‌داشتن پرنده شما فراهم کند، تحریک روحی و جسمی نیز فراهم می‌کند.

اکثر حیوانات خانگی یک وان پلاستیکی محکم برای حمام نیاز دارند. برخی از پرندگان ممکن است غوطه‌ور شدن در آب را ترجیح دهند؛ اما شما می‌توانید پرنده خود را به‌آرامی با آب معتدل آب‌پاشی کنید.

در صورتی که قصد دارید عروس هلندی خود را حمام کنید؛ اما با قواعد آن آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله حمام‌ کردن‌ عروس‌ هلندی را مطالعه نمایید.

نصب چوب‌های زیر پایی در قفس

این چوب‌ها باید به‌اندازه‌ای باشند که به پرنده اجازه دهند به‌راحتی در قفس حرکت کند. محل قرارگیری چوب‌ها نیز باید به‌گونه‌ای باشند که عروس هلندی به‌راحتی بتواند بین آن‌ها بپرد.

چوب‌ها و طناب‌های طبیعی بهترین نشیمنگاه برای عروس هلندی هستند؛ که این مورد نقش زیادی در شاد کردن عروس هلندی دارد.

از زیر پایی‌های سیمانی به‌هیچ‌وجه استفاده نکنید؛ زیرا برای پرنده بسیار زمخت و سخت هستند. زیر پایی‌های فلزی و پلاستیکی نیز مناسب نیستند زیرا به علت عدم فعالیت پاها باعث بروز مشکل پا در پرنده می‌شوند.

مراقبت از عروس هلندی

مراقبت از عروس هلندی شامل موارد متعددی می‌شود که در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

تغذیه عروس هلندی

تعدادی از فرمول‌های تغذیه برای عروس هلندی وجود دارند که توسط دامپزشکان طراحی‌ شده‌اند و هدف آن‌ها تهیه یک رژیم غذایی غنی و متعادل است.

علاوه بر دانه‌های خریداری شده از فروشگاه‌ها، عروس هلندی شما می‌تواند از بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات نیز لذت ببرد.

پیشنهاد ما این است ذرت، انگور، ارزن یا دانه‌های آفتابگردان را به‌عنوان درمان استفاده نمایید. سعی کنید از سبزیجات استفاده کنید تا میزان بذر پرندگان خود را به حداقل برسانید (ترجیحاً ۳۳ درصد یا کمتر).

یک رژیم غذایی کاملاً دانه‌ای، چربی زیادی دارد و باعث کاهش طول عمر عروس هلندی می‌شود. هرگز به عروس هلندی خود شکلات، کافئین یا الکل ندهید؛ زیرا این‌ها برای پرنده سمی هستند.

اگر می‌خواهید با غذاهای ممنوعه عروس هلندی آشنا شوید، خواندن لینک مربوطه را از دست ندهید.

شاد کردن عروس هلندی
تغذیه عروس هلندی

کنترل سلامت پرنده

سلامتی در خوشحالی عروس هلندی نقش قابل‌توجهی دارد؛ تشخیص اینکه پرنده شما خوب نیست ممکن است خیلی سخت باشد.

اگر علائمی را مشاهده کردید که نسبت به روزهای دیگر متفاوت بودند و تا به حال پیش نیامده بود؛ با دامپزشک تماس بگیرید.

به دنبال علائمی ازجمله کاهش ناگهانی وزن، تنفس غیرطبیعی و رفتار غیرعادی باشید. سالی دو بار برای معاینه به دامپزشک مراجعه کنید؛ اگر بیش از یک عروس هلندی دارید بلافاصله بیمار را جدا کنید.

خواب عروس هلندی

این پرندگان در شبانه‌روز به ده تا دوازده ساعت خواب نیاز دارند. آن‌ها باید مکانی آرام و نسبتاً تاریک داشته باشند تا هر شب بتوانند به‌خوبی بخوابند.

ده تا دوازده ساعت خواب علاوه بر هر چرتی است که ممکن است در طول روز بزنند. اگر محیط اطراف قفس آن‌ها حداقل ۱۰ تا ۱۲ ساعت ساکت نباشد، ممکن است به یک قفس خواب جداگانه نیاز داشته باشید.

سه طرف قفس را با پتو بپوشانید تا نور و صدا را متوقف کند. فراموش نکنید که برای گردش هوا و اکسیژن باید یک‌ طرف قفس را باز نگه‌دارید.

عروس‌های هلندی اغلب مستعد ترس شبانه هستند. چراغ کوچکی را در نزدیکی قفس قرار دهید تا استرس آن‌ها را کاهش دهید.

کنترل طول ناخن و منقار

اگر منقار یا ناخن‌های پرندگان شما بیش‌ازحد بلند شوند می‌تواند مشکلات سلامتی ایجاد کند؛ یکی از روش‌های مهم در شاد کردن عروس هلندی کوتاه کردن منقار و ناخن این پرنده است.

در طبیعت پرنده شما ناخن و منقار خود را در طول مناسب نگه می‌دارد. ناخن‌های بلند ممکن است درهم پیچیده شوند یا در اسباب‌بازی‌ها و یا در قفس گیر کنند و باعث آسیب شوند.

ناخن‌هایی که بلند هستند نیز تیز هستند. اگر پرنده روی دست شما نشسته باشد ممکن است ناراحت‌کننده باشد یا به شما آسیب برساند.

برای کمک به حفظ طول مناسب منقار، مطمئن شوید که پرنده شما اسباب‌بازی‌های زیادی برای بازی دارد؛ بازی با استفاده از منقار به فرسودگی و حفظ سلامت آن کمک می‌کند.

سنگ‌های گدازه و استخوان‌های خردشده وسایل خوبی برای کمک به نگهداری منقار هستند.

تحریک عروس هلندی

با استفاده از موارد مختلفی می‌توانید عروس هلندی خود را تحریک کنید؛ این موضوع نیز نقش مهمی در خوشحال کردن عروس هلندی شما خواهد داشت. انواع روش‍‌های تحریک را در ادامه مرور می‌کنیم.

تشویق عروس هلندی به ورزش

عروس هلندی‌ها به‌طور منظم به ورزش نیاز دارند؛ حتی اگر بال‌های آن‌ها قطع‌ شده باشند. با فرض اینکه پرنده شما سالم است باید فعالیت کند.

تشویق به ورزش
تشویق عروس هلندی به ورزش

پیاده‌روی یا پرواز در یک اتاق باعث خوشحالی عروس هلندی می‌شود؛ از سالم بودن پرنده اطمینان حاصل کنید.

پنجره‌ها و درها را ببندید؛ پنکه را خاموش، گربه‌ها یا دیگر حیوانات خانگی را کنار بگذارید. سعی کنید وقتی بیرون قفس است با گذاشتن خوراکی در مناطق مختلف و اجازه دادن به راه رفتن عروس هلندی و پرواز آن را به چالش بکشید.

به بهداشت او نیز فکر کنید؛ پرنده شما هر زمان که بخواهد احتمالاً دستشویی خواهد کرد؛ بنابراین او را از پیشخوان آشپزخانه و یا مبلمان دور نگه‌دارید.

نوازش عروس هلندی

نوازش پرنده راهی عالی برای ایجاد تعامل و پیوند با او است. درحالی‌که پرنده شما خارج از قفس است سعی کنید عروس هلندی را به‌آرامی و با خاراندن سر و گردن او نوازش کنید.

برخی از عروس هلندی‌ها بیشتر از دیگر حیوانات خانگی از نوازش شما استقبال می‌کنند. فراموش نکنید که قبل و بعد از تماس با پرنده دستان خود را بشویید. اگر پرنده نمی‌خواهد او را لمس کنید اصرار نکنید؛ آرام باشید، پرندگان به‌راحتی زخمی می‌شوند.

تعامل با پرنده خود

عروس‌های هلندی‌ها موجودات باهوشی هستند و نیاز به تحریک ذهنی دارند. این تحریک و تعامل راهی برای خوشحالی عروس هلندی و ایجاد پیوند عمیق‌تر با آن‌ها است.

با پرنده خود صحبت کنید؛ حتی داستان‌هایی را برای او بخوانید. شروع به دستور دادن به آن کنید؛ مانند بالا و پایین. این کار باید با حرکت انگشت خود به سمت بالا و پایین باشد.

تکرار، کلیدی است که وی را مجبور می‌کند عملی را طبق گفته‌های شما انجام دهد. اگر برای تعامل با پرنده خود در دسترس نیستید؛ موسیقی یا رادیو را روشن بگذارید. پرنده شما حتی ممکن است از آهنگ یا هر حرفی که می‌شنود تقلید کند.

پرنده را روی یک توپ تنیس قرار دهید و به تمرین تعادل کمک کنید؛ سرانجام پرنده خود به‌تنهایی روی توپ خواهد رفت. هرگز بر سر عروس هلندی خود فریاد و ضربه نزنید. هنگام آموزش پرنده همیشه برای او جایزه تعیین کنید.

بازی با عروس هلندی

یکی از روش‌های مهم در شاد کردن عروس هلندی، بازی کردن با این پرنده است.

انجام بازی‌ها می‌تواند راهی عالی برای کمک به عروس هلندی در تحریک و یادگیری چیزهای جدید باشد.

همچنین ممکن است به پرنده شما کمک کند با شما رابطه برقرار کند.

شاد کردن عروس هلندی
بازی با عروس هلندی
  • سعی کنید با عروس هلندی خود برقصید. سر خود را به سمت بالا و پایین یا از طرفی به ‌طرف دیگر با ضرب یک آهنگ حرکت دهید. عروس هلندی حس ریتم دارد و اغلب سر خود را با شما و موسیقی حرکت می‌دهد. خوشحالی عروس هلندی با همین حرکات ساده به دست خواهد آمد.
  • برای عروس هلندی خود موسیقی پخش‌کنید. نواختن ساز، سوت زدن یا آواز خواندن می‌تواند برای پرنده سرگرم‌کننده باشد. با قرار گرفتن در معرض آهنگ‌های خاص حتی ممکن است یاد بگیرد آن‌ها را برای شما بخواند.
  • با پرنده خود مخفی بازی کنید. پرنده خود را به داخل اتاقی ببرید و به‌آرامی آن را پایین بگذارید؛ به گوشه‌ای از اتاق دیگر بروید و پرنده خود را صدا بزنید. سر خود را جلو بیاورید تا پرنده بتواند شما را ببیند و بگویید بیا مرا پیدا کن. بعد از پیدا کردن شما واکنش قابل‌توجهی نشان دهید و به او بگویید که کار جالبی کرده است.

تهیه عروس هلندی دوم

عروس هلندی‌ها پرندگانی اجتماعی هستند و دوست دارند با دیگران بازی کنند. اگر اغلب از عروس هلندی خود دور هستید ممکن است بخواهید پرنده دیگری را به‌عنوان همراه او تهیه کنید.

برای عروس هلندی جدید خود قفس دوم تهیه کنید. قفس‌ها را به مدت ۹۰ روز از هم جدا کرده و پرنده جدید را ازنظر وجود علائم بیماری بررسی کنید؛ زیرا شما نمی‌خواهید هر دو پرنده شما بیمار شوند.

اگر بعد از ۹۰ روز عروس هلندی جدید از سلامتی خوبی برخوردار بود؛ می‌توانید قفس‌های آن‌ها را به هم نزدیک کنید.

در ابتدا برای هر پرنده زمان‌های جداگانه‌ای را برای زمان خروج از قفس تعیین کنید؛ درنهایت اجازه دهید هر دو به‌طور هم‌زمان از قفس خارج باشند.

مراقب هر دو پرنده باشید؛ زیرا ممکن است پرخاشگرانه نسبت به یکدیگر رفتار کنند. هرگونه خش‌خش، جیغ، گاز گرفتن و یا حمله باید منجر به بازگشت آن‌ها به داخل قفس شود.

سرانجام آن‌ها با یکدیگر پیوند برقرار خواهند کرد؛ هرگز پرندگان خود را مجبور نکنید که یک قفس مشترک داشته باشند.

چند نکته دیگر برای شاد کردن عروس هلندی

علاوه بر آنچه تا اینجا گفته شد در ادامه چند مورد برای خوشحال کردن عروس هلندی آورده‌ایم.

یافتن غذا

در طبیعت پرندگان بیشتر وقت خود را صرف جستجوی غذا می‌کنند؛ با ایجاد انگیزه در آن‌ها، عروس هلندی خود را فعال نگه‌داریم.

مهم است که از خلاقیت خود برای افزایش گزینه‌های آن‌ها برای سرگرمی و کنجکاوی استفاده کنید.

یافتن غذا
یافتن غذا

یک مثال خوب این است که مقداری دانه داخل یک رول خالی کاغذ توالت قرار دهید تا عروس هلندی به دنبال آن بگردد.

خواهید دید که آن‌ها از یافتن غذا بسیار هیجان‌زده می‌شوند؛ این کاری است که آن‌ها عادت دارند همیشه در طبیعت انجام دهند.

سلامت روان

از سلامت روان آن‌ها غافل نشوید که تأثیر زیادی در خوشحالی عروس هلندی دارد. شما قطعاً فیلم‌هایی از آواز خواندن عروس هلندی، بازی بسکتبال یا فعالیت‌های غیرمعمول دیگر را دیده‌اید.

این به این دلیل است که آموزش ترفندهایی به آن‌ها راهی عالی برای بهبود سلامت روان آن‌ها است. چندین فیلم به‌صورت آنلاین وجود دارد که نحوه آموزش عروس هلندی را شرح می‌دهند.

ترس

بسیاری از پرندگان از ترس و خطر دوری می‌کنند. سعی نکنید با ترساندن عروس هلندی او را هیجان‌زده کنید. آن‌ها هیچ‌گاه از این کار شگفت‌زده و خوشحال نمی‌شوند؛ بلکه ناراحت شده و می‌ترسند. لذا از ترساندن آن‌ها خودداری کنید.

اگر پرنده شما دچار ترس شده، پس خواندن مقاله زیر را از دست ندهید؛ تا با راه کارهای مقابله با ترس پرنده خود آشنا شوید.

علت ترس عروس هلندی

آفتاب‌گیری مستقیم

عروس هلندی‌ها به آفتاب‌گیری مستقیم روزانه احتیاج دارند. پرندگان به اشعه UVA و UVB که به‌طور مستقیم از خورشید دریافت می‌شود نیاز دارند.

ویتامین D باعث خوشحالی عروس هلندی می‌شود. اگر برایتان امکان دارد روزانه پرنده خود را به هواخوری ببرید؛ تا هم هوای تازه به بدن او بخورد و هم آفتاب مستقیماً به او برسد.

طبیعت را به خانه بیاورید!

پرندگان متعلق به طبیعت هستند. حتی اگر داخل خانه نگهداری می‌شوند، می‌توانید گیاهان غیر سمی و مجاز را برای زیبا شدن دکور خانه به خانه بیاورید تا عروس هلندی خود را خوشحال کنید.

گیاهانی را بیاورید که برای سلامت او بی‌ضرر هستند. گیاهان داخل خانه نه‌تنها اکسیژن تولید می‌کنند؛ همچنین محیطی مانند طبیعت بیرون از خانه برای پرنده شما ایجاد می‌کنند که باعث شادی آن خواهد شد.

نشانه‌های خوشحالی عروس هلندی

با حرکت تاج عروس هلندی می‌توان پی به خوشحالی او برد. زمانی که یک عروس هلندی خوشحال است تاج خود را بزرگ و صاف نگه می‌دارد.

تکان دادن دم نیز از نشانه‌های شاد بودن عروس هلندی است. اگر عروس هلندی از انجام یک بازی خوشحال شود و لذت ببرد؛ با تکان دادن دم خود به شما نشان می‌دهد که می‌خواهد با شما بازی کند.

مقاله «عروس از چی خوشش میاد؟» رو از دست ندهید.

شاد کردن عروس هلندی
نشانه‌های خوشحالی عروس هلندی

قهر کردن عروس هلندی

درست است، عروس هلندی نیز قهر می‌کند. او به هنگام قهر کردن با رفتار خود به شما نشان می‌دهد که ناراحت و عصبانی است.

شاد کردن عروس هلندی یکی از مهم‌ترین خواسته‌های صاحبان آن‌ها است؛ بنابراین با بروز نشانه‌هایی که متوجه شویم عروس هلندی ما ناراحت است به دنبال مشکل و رفع آن خواهیم گشت.

عروس هلندی به دلایل زیادی ناراحت می‌شود و قهر می‌کند؛ یکی از آن دلایل این است که صاحب پرنده، برای مدت طولانی او را ترک کند.

همچنین توجه زیاد شما به یک حیوان خانگی دیگر موجب ناراحتی و قهر عروس هلندی خواهد شد. آن‌ها ممکن است در این مواقع سکوت کنند و گوشه‌ای بنشینند و با کسی بازی نکنند.

برعکس این موضوع نیز می‌تواند اتفاق بیفتد؛ یعنی بسیار پرخاشگر و عصبانی شود و دائم فریاد بزند. هیچ‌وقت در مقابل این رفتار او ناسزا ندهید و داد نزنید.

کلام آخر

عروس هلندی پرنده‌ای زیبا و جذاب و دوست‌داشتنی است که می‌تواند به‌عنوان یک دوست و همدم نگهداری شود.

در این همراهی واضح است که خوشحالی عروس هلندی بسیار برای ما اهمیت دارد؛ بنابراین این مطلب را ارائه دادیم که به شما در خوشحال کردن عروس هلندی خود کمک کرده باشیم.

برای خواندن سایر مقالات در مورد عروس هلندی و سایر پرندگان به سایت واسط پت مراجعه کنید. شما همچنین می‌توانید برای خریدوفروش حیوانات خانگی خود اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید و به راحتی و به صورت امن اینکار را انجام نمایید.

منابع
wikihow.com
petsforever.io

4 دیدگاه دربارهٔ «چگونه عروس هلندی را شاد و خوشحال کنیم؟»

  1. سلام
    ما یک روز یه اسباب بازی خریدیم بعد همون روز دیگه ساکت شد و حرف نمیزد و هم اینکه لوازم‌ که دوست داشت رو دیگه دوست نداره و دیگه پیش ما نمیمونه و میره پیش همون اسباب بازی و اونو میزنه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *