طوطی کاکادو

معرفی طوطی کاکادو

کاکادوها طوطی‌های رنگی ساده‌ای هستند که دارای منقاری خمیده، ضخیم و روی سر خود تاج دارند. این طوطی‌ها بومی استرالیا و اندونزی هستند. حدوداً 21 گونه‌ی طوطی کاکادو در جهان وجود دارد.

پرنده‌ی بالغ طوطی کاکادو به‌اندازه‌ی حدود 30 تا 60 سانتی‌متر می‌رسد. این طوطی‌ها بین 30 تا 70 سال می‌توانند زنده بمانند (این میزان بین گونه‌های مختلف متفاوت است).

تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعاتی را در رابطه با معرفی طوطی کاکادو؛ نگهداری، آموزش حرف زدن و تغذیه این طوطی‌ها در اختیار شما قرار دهیم.

درصورتی‌که بخواهید اطلاعات بیشتری در رابطه با نگهداری طوطی‌ها داشته باشید به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی نگهداری طوطی و موارد مربوط به آن را مطالعه فرمایید.

خاستگاه و تاریخچه

همه گونه‌های کاکادو در استرالیا و جزایر اطراف اقیانوسیه ازجمله مالزی، فیلیپین، جزایر شرقی اندونزی والاسه تا گینه‌نو و جزایر سلیمان یافت می‌شوند.

کاکادوها طیف گسترده‌ای از زیستگاه‌ها را از جنگل‌های مناطق بالپین گرفته تا گیاهان حرا اشغال می‌کنند. گونه‌های غالب مانند گالاه و کوکاتیل، زمین‌های روباز را ترجیح می‌دهند که در آن بذر چمن فراوان وجود دارد.

خلق‌وخو

طوطی‌های کاکادو پرندگانی پر جنب‌وجوش و مهربان هستند. این طوطی‌ها بسیار به نوازش شدن علاقه دارند و با صاحبان خود ارتباط بسیار نزدیکی برقرار می‌کنند.

اجتماعی شدن و نیاز آن‌ها به محبت به معنی این است که این طوطی‌ها نیازمند این هستند که شما وقت و انرژی زیادی برای آن‌ها صرف کنید.

عدم توجه کافی و ابراز محبت به آن‌ها، کاکادوها را افسرده می‌کند یا باعث می‌شود رفتار پرخاشگرانه‌ای از خود بروز دهند.

طوطی‌ها ی کاکادو تا حدی نسبت به حرکات غافلگیرانه حساس هستند. گاهی اوقات این طوطی‌ها با بچه‌های کوچک به‌خوبی ارتباط برقرار نمی‌کنند. این طوطی‌ها می‌توانند با منقار قدرتمند خود به دستان بچه‌های کوچک آسیب بزنند.

خلق و خو
خلق و خوی طوطی ماکادو

ویژگی منقار طوطی کاکادو

اگر یک نگاه دقیق به فک پایین کاکادو بیندازید، متوجه خواهید شد که یک منطقه برجسته به شکل “U” شکل در ناحیه نوک پایین آن‌ها قرار دارد. این منطقه U شکل به طوطی‌های کاکادو این امکان را می‌دهد که قدرت منقار خود را افزایش دهند.

به دلیل داشتن این ویژگی، توانایی جویدن در این طوطی‌ها برای خوردن غذا، جویدن اشیاء و شاخه‌های درختان و حتی گاهی اوقات انگشت انسان‌ها بیشتر می‌شود.

باز شدن تاج در طوطی‌های کاکادو نشانه‌ی چیست؟

باز کردن تاج در طوطی‌های کاکادو می‌تواند نشانه‌های مختلفی داشته باشد. تاج این پرندگان یکی از اعضای مهم زبان بدن در آن‌ها است. به‌عنوان‌مثال در زمان جفت‌گیری این پرنده برای جلب‌توجه جنس مخالف از تاج خود استفاده می‌کند.

همچنین این پرندگان برای خودنمایی و جلب‌توجه انسان‌ها هم گاهی اوقات از آن استفاده می‌کنند. یکی دیگر از مواردی که طوطی‌های کاکادو تاج خود را باز می‌کنند، هنگام بروز دادن خشم و غضب در مواقعی که خطر را احساس می‌کنند است.

حرف زدن و آواز خواندن طوطی‌های کاکادو

طوطی‌های کاکادو شاید نسبت به دیگر طوطی‌ها بسیار پرحرف نباشند، اما توانایی گفتاری خوب و مناسبی دارند. این پرندگان می‌توانند تقریباً از هر صدا یا کلمات و جملاتی که می‌شنوند، تقلید کنند. تعداد کلمات و جملاتی که طوطی شما می‌تواند تقلید کند، کاملاً به تلاش شما بستگی دارد.

توانایی صحبت کردن در طوطی‌های کاکادو به نوع آن‌ها و میزان تلاش شما بستگی دارد. گونه‌های گاک و کاکادوهای تاج بلند جزو بهترین نوع‌های سخنگو خانواده کاکادوها هستند.

توجه داشته باشید که برخی از طوطی‌های کاکادو ممکن است کلماتی را که یاد گرفته‌اند را فریاد بزنند. این عادت آن‌ها می‌تواند موجب آزرده‌خاطر شدن اعضای خانواده شما و حتی همسایگان اطراف محل سکونت شما شود. مخصوصاً اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید می‌تواند برای شما دردسرساز شود.

آموزش حرف زدن به طوطی کاکادو

کاکادو یکی از انواع طوطی‌هایی است که توانایی حرف زدن دارد. آموزش حرف زدن به پرنده‌ها، کاری است که به صبر و پشتکار فراوان نیاز دارد؛ اما زمانی که پرنده شما حرف زدن را بیاموزد، بسیار احساس خوبی خواهید داشت و نتیجه تلاش خود را می‌بینید.

طوطی‌های کاکادو می‌توانند تقریباً از هر صدا و کلمه‌ای، تقلید کنند. تعداد کلماتی که طوطی شما یاد می‌گیرد کاملاً به تلاش شما بستگی دارد؛ اما نکته‌ی مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که آموزش خود را باید با کلمات کوتاه و آسان شروع کنید.

معرفی طوطی کاکادو
آموزش دادن به طوطی ماکادو

مراحل آموزش حرف زدن به طوطی کاکادو

مراحلی که جهت آموزش حرف زدن به طوطی کاکادو باید انجام دهید عبارت‌اند از:

مرحله اول

کاکادو خود را در محیطی آرام و بدون حواس‌پرتی یا سروصداهای محیط اطراف قرار دهید. هدف از این کار این است که مواردی را که مانع یادگیری و حواس‌پرتی پرنده می‌شوند را کاهش دهید. همچنین به‌راحتی بتوانید آنچه را که می‌خواهید به او آموزش دهید.

مرحله دوم

رو به روی طوطی کاکادوی خود بایستید و مستقیماً با او صحبت کنید. آرام، واضح و با صدای بلند صحبت کنید تا به‌راحتی صدا شما را بشنود.

هر روز کلمات یا عبارات یکسان را تکرار کنید و سعی کنید در صورت امکان آن کلمات را با عمل خود مرتبط کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر در حال غذا دادن به پرنده هستید بهتراست به او چندین بار بگویید وقت شام است.

این یک ارتباط آگاهانه بین غذا خوردن و صحبت کردن ایجاد می‌کند که پرنده به‌مرور تشخیص می‌دهد و تکرار می‌کند.

مرحله سوم

تا جایی که ممکن است با پرنده خود صحبت کنید، اخبار روز، برنامه رویدادها و هر چیز دیگری که سکوت بین شما را بشکند. طوطی کاکادو شما با تکرار کردن حرف‌هایتان می‌تواند حرف زدن را یاد بگیرد.

از تغییر دادن لحن خود هنگام آموزش حرف زدن به پرنده خودداری کنید. با کلمات ساده‌ای مانند سلام و پرنده آموزش خود را شروع کنید. پس‌ از اینکه کاکادو شما این کلمات ساده را یاد گرفت، سعی کنید کلماتی اساسی‌تر و مهم‌تری را به او آموزش دهید.

باگذشت زمان می‌توانید کلمات را باهم ترکیب کنید و جمله گفتن را به او آموزش دهید.

مرحله چهارم

در این مرحله اگر طوطی کاکادو شما پیشرفتی نمی‌کند و چیزی یاد نمی‌گیرد، ناامید نشوید و آموزش دادن به او را ادامه دهید. این پرندگان برای اینکه صدای شما را بشنوند، تقلید کنند و یاد بگیرند، به زمان احتیاج دارند.

این طوطی‌ها سریع یاد نمی‌گیرند اما بالاخره یاد می‌گیرند. حدوداً بین دو یا سه سال زمان می‌برد تا بتوانید از پرنده خود انتظار داشته باشید که به‌راحتی بتواند صحبت کند.

مراحل اولیه برای نگهداری و آموزش طوطی کاکادو

این پرندگان بسیار کنجکاو و باهوش هستند و به همین دلیل می‌توانند به‌خوبی آموزش ببینند. همان‌طور که گفتیم طوطی‌های کاکادو انواع مختلفی دارند. فقط برخی از این طوطی‌ها صحبت می‌کنند یا کار خاصی را یاد می‌گیرند.

مراحل نگهداری
نگهداری کردن طوطی ماکادو

بهتر است قبل از خرید یکی از این طوطی‌ها به‌خوبی تحقیق کنید. سپس یکی از آن‌ها را انتخاب کنید تا بتوانید به روشی که می‌خواهید به آن‌ها آموزش دهید.

مرحله اول

از همان ابتدا رابطه صمیمی بین خود و طوطی کاکادو ایجاد کنید و اعتماد او را جلب کنید. نیازهای اساسی او را از نظر تأمین غذای مناسب و آب شیرین روزانه تأمین کنید.

مطمئن شوید که قفس او بزرگ و جادار است. انواع مختلف نشیمنگاه، اسباب‌بازی و وسایلی برای جویدن را در اختیار او قرار دهید.

مرحله دوم

قبل از شروع آموزش به طوطی کاکادو، ابتدا سعی کنید او را دستی کنید. خوراکی‌های موردعلاقه‌اش را به او بدهید. با لحنی ملایم و مهربان با او صحبت کنید. به‌آرامی حرکت کنید و هرگز حرکات ناگهانی انجام ندهید.

دستی کردن طوطی خود را با جلساتی کوتاه شروع کنید و به‌تدریج مدت‌زمان آن‌ها را افزایش دهید. بعد از اینکه او بیشتر به شما عادت کرد و با اشتیاق روی شانه‌ی شما نشست، او را بیرون ببرید تا دستی کردن او را ادامه دهید.

مرحله سوم

برای انجام آموزش‌های اولیه یک نفر را در خانه انتخاب کنید. اگر شما نباشید، باید کسی باشد که به‌جای شما طوطی کاکادو را دستی کند. دیگران می‌توانند آموزش‌های اولیه را انجام دهند اما نباید جلسات اصلی را برگزار کنند.

مرحله چهارم

جلسات آموزشی خود را در یک اتاق ساکت و بدون سروصدا برگزار کنید. دامنه توجه طوطی کاکادو شما بسیار محدود است، بنابراین باید حواس‌پرتی‌های احتمالی را به حداقل برسانید.

کابینت‌ها، پنجره‌ها، پرده‌ها و درها را ببندید. فن یا هر چیز دیگری را که در حال حرکت یا ایجاد صدا است خاموش‌کنید. افراد یا حیوانات دیگر را بیرون کنید.

مرحله پنجم

جلسات آموزشی را به‌طور منظم تشکیل دهید. هر روز در یک‌زمان و یک ساعت مشخص با طوطی کاکادو خود تمرین کنید. تا زمانی که طوطی یاد بگیرد آن را تقلید کند، یک کلمه یا عبارت را به‌طور ثابت انتخاب کرده و تکرار کنید.

وقتی کاکادوی شما آن کلمه یا جمله را که می‌خواهید تقلید کرد، فوراً با تعریف و تمجید و خوراکی به او پاداش دهید.

مرحله ششم

هر بار که به قفس طوطی خود نزدیک می‌شوید یا از کنار آن عبور می‌کنید، کلمه یا جملاتی که در آخرین جلسات آموزشی با او تمرین کردید را برایش تکرار کنید. این کار باعث می‌شود طوطی شما سریع‌تر شروع به حرف زدن کند.

این کار را به عهده‌ی بقیه افراد خانواده هم بگذارید تا روند آموزش سریع‌تر پیش برود.

مرحله هفتم

از داد زدن سر پرنده یا تنبیه فیزیکی جدا خودداری کنید. طوطی کاکادو سخن گفتن را سریع و با اجبار یاد نمی‌گیرد. در واقع با این کار فقط باعث می‌شوید که پرنده از شما بترسد و همچنین از شما تقلید نمی‌کند و حرف زدن یاد نمی‌گیرد.

رنگ‌های طوطی کاکادو

طوطی‌های کاکادو به‌طورکلی سیاه، خاکستری یا سفید هستند. بسیاری از گونه‌ها لکه‌های زرد، صورتی و قرمز کوچک‌تر روی تاج یا دم خود دارند. گلا و کاکادوی سرگرد میچل از گونه‌هایی هستند که رنگ صورتی دارند.

معرفی طوطی کاکادو
رنگ متفاوت طوطی ماکادو

اکثر کاکادوها در درجه اول سفید هستند ولی بعضی از آن‌ها پرهای بسیار تیره‌تری دارند که از گونه‌های نادر کاکادوها هستند.

برخی از گونه‌های کاکادو دارای حلقه‌ای به رنگ روشن در اطراف چشمان خود هستند. به‌عنوان‌مثال، کاکادو نخل دارای یک لکه بزرگ و قرمز است که دور چشم او را پوشانده و تا بعضی از قسمت‌های پوست صورت پرنده را فرامی‌گیرد.

پرطرفدارترین گونه طوطی کاکادو

یکی از نادرترین و مسلماً زیباترین گونه‌ها، طوطی کاکادو نخل سیاه است. از طوطی‌های کاکادو نخل سیاه بیشتر به رنگ سیاه یاد می‌شود.

اما پرهای این طوطی‌ها درواقع یک رنگ خاکستری بسیار تیره و دودی دارد که روی لبه‌های پر آن‌ها به رنگ صورتی مایل به قرمز است.

این ویژگی‌ها آن‌ها را به یکی از پرطرفدارترین گونه‌های این طوطی‌ها در تجارت حیوانات خانگی تبدیل کرده است.

تفاوت بین طوطی کاکادو نر و ماده

رنگ پرهای طوطی‌های نر و ماده در اکثر گونه‌ها به هم شبیه هستند؛ اما در بعضی گونه‌ها هم تفاوت‌هایی در ظاهر این پرندگان وجود دارد که می‌توان تا حد زیادی جنسیت آن‌ها را تشخیص داد.

به‌عنوان‌مثال در گونه سرگرد میچل و کاکادوهای سفیدرنگ چشم طوطی ماده قرمز می‌شود درحالی‌که رنگ چشم جنس نر در این‌گونه ها قهوه‌ای تیره است.

تنها راه قطعی برای تعیین جنسیت پرنده خود، انجام آزمایش DNA است. اگر می‌خواهید جنسیت پرنده خود را مشخص کنید، باید چند پر به آزمایشگاه ببرید تا جنسیت پرنده دقیقاً مشخص شود.

نحوه‌ی نگهداری از طوطی کاکادو

همان‌گونه که قبلاً اشاره شد طوطی‌های کاکادو منقار بسیار سخت و قوی‌ای دارند. پس باید برای نگهداری از آن‌ها یک قفس محکم ترجیحاً از جنس آهن فرفورژه یا فولاد ضدزنگ تهیه کنید.

همچنین می‌توانید میله‌هایی به‌صورت افقی در کناره‌های قفس اضافه کنید تا امکان ورزش کردن را برای طوطی شما فراهم کند.

ابعاد قفس هم‌ بسته به نوع کاکادویی که مدنظر شماست می‌تواند متفاوت باشد. به‌عنوان‌مثال برای گونه‌های گوفین، کاکل سفید و سینه صورتی که جزء کاکادوهای کوچک محسوب می‌شوند، نیاز به قفس کوچک‌تری دارید.

ولی اگر می‌خواهید از گونه‌های چتر، مولوکان یا نخل نگهداری کنید، بهتر است از قفس‌های بزرگ‌تری استفاده کنید؛ اما به‌طورکلی هرچه بتوانید قفس بزرگ‌تری تهیه کنید، برای پرنده‌های شما بهتر و مطلوب‌تر است.

برای آشنایی چگونگی عادت دادن طوطی به قفس به شما پیشنهاد می‌دهیم مقاله‌ی عادت دادن طوطی به قفس را مطالعه فرمایید.

طوطی‌های کاکادو پرنده‌های مخصوص روز بوده و شب‌ها به 10 الی 12 ساعت خواب بی‌وقفه نیاز دارند. این پرندگان زمانی که خورشید طلوع می‌کند بیدار می‌شوند و به شما اطلاع می‌دهند که زمان بیدار شدن است.

اگر در خانه شخص یا حیوان دیگری دارید که حساسیت یا آلرژی دارد، باید حداقل هفته‌ای یک‌بار طوطی کاکادوی خود را حمام کنید؛ زیرا از پرها و پوست بدن طوطی گردوغبارهای ریزی تولید می‌شود که می‌تواند برای آن‌ها مشکل‌ساز باشند.

رژیم و تغذیه طوطی‌های کاکادو

رژیم غذایی طوطی‌های کاکادو معمولاً در طبیعت از آجیل و دانه‌ها تشکیل‌شده است. این پرندگان در قفس، به انواع غذاهای تازه به همراه با پلیت های مقوی نیاز دارند. پلیت ها می‌توانند حداکثر تا 50 درصد از رژیم غذایی طوطی شما را تشکیل دهند.

تغذیه
تغذیه طوطی ماکادو

50 درصد باقیمانده رژیم غذایی طوطی شما باید از سبزی‌ها، میوه‌ها و غلات تازه تشکیل‌شده باشد. توجه داشته باشید که از دانه‌ها و آجیل‌ها فقط باید به‌عنوان ماده غذایی محدود و مکمل استفاده کنید، زیرا این دانه‌ها چربی زیادی دارند.

استفاده بیش‌ازحد از آجیل و دانه‌ها می‌تواند موجب اضافه‌وزن و ایجاد مشکلاتی دیگر برای سلامتی پرنده شما شود.

از نظر زمان تغذیه طوطی‌های کاکادو در طبیعت، معمولاً صبح زود و یا درست قبل از غروب خورشید برای غذا خوردن بیرون می‌روند. این برنامه تغذیه‌ای برای اکثر پرندگان خانگی هم مناسب است.

اندازه‌گیری غذای موردنیاز طوطی کاکادو

کاکادوها از گونه‌های متنوع و اندازه‌های مختلف نیاز غذایی متغیری دارند. بهترین روش برای اندازه‌گیری میزان تغذیه پرنده خود، مشاهده میزان غذا خوردن و دور ریختن آن است. کاکادوها تمایل دارند بازی کنند و غذای خود را بیندازند و همه‌ چیز را بجوند.

برای اندازه‌گیری غذای موردنیاز، ابتدا مقدار غذای نسبتاً زیادی برای طوطی خود در قفس قرار دهید. از میزان غذایی که دست‌ نخورده باقیمانده است تا حدودی متوجه می‌شوید که پرنده شما به چه مقدار غذا در طول روز نیاز دارد.

اگر پس از مدتی مشاهده کردید که طوطی کاکادوی شما از اندازه و سلامت عمومی خوبی برخوردار است پس به‌اندازه کافی غذا در اختیار او قرار داده‌اید.

وسایل بازی طوطی‌های کاکادو

طوطی‌های کاکادو عاشق جویدن و از بین بردن اشیاء هستند، بنابراین قرار دادن اسباب‌بازی‌های جویدنی در قفس این طوطی‌ها یک کار ضروری است.

اسباب‌بازی‌هایی از جنس چوب نرم، میوه درخت کاج، شاخه‌های درخت، چرم دباغی‌شده با سبزی‌ها، اسباب‌بازی‌های طنابی و زنگوله‌ها می‌توانند گزینه‌های خوبی برای پرنده‌ی شما باشند.

توجه داشته باشید که همه‌ی اسباب‌بازی‌ها باید از همه نظر ایمن و محکم باشند تا باعث خفگی یا سایر آسیب‌ها به پرنده‌ی شما نشوند.

این پرندگان روزانه به حداقل سه تا چهار ساعت بازی کردن در خارج از قفس نیاز دارند. حداقل باید یک ساعت در روز با آن‌ها تعامل داشته باشید و با آن‌ها وقت بگذرانید.

معرفی طوطی کاکادو
طوطی کاکادو

مستعد چاقی

کاکادوها از انواع حیوانات خانگی هستند که مستعد چاق شدن و افزایش وزن هستند. برای پیشگیری از این مشکل بهتر است رژیم غذایی پرنده خود را به‌خوبی کنترل کنید.

ورزش را نیز در برنامه روزانه آن‌ها قرار دهید و برای آن‌ها وسایلی که موجب تحرک آن‌ها می‌شود را تهیه کنید، مانند تاب.

سخن پایانی

اگر قصد خرید یک طوطی سخنگو دارید و محل زندگی شما در آپارتمان است شاید طوطی کاکادو برای شما مناسب نباشد؛ اما اگر می‌خواهید یک طوطی با رنگ و ظاهری خاص داشته باشید این پرنده دقیقاً همان موردی است که شما دنبال آن هستید.

کاکادوها هم مانند سایر طوطی‌ها به مراقبت و رژیم غذایی مناسب و توجه فراوان نیاز دارند. پس قبل از خرید آن حتماً در مورد این طوطی‌ها اطلاعات کافی کسب کنید تا بعداً برای شما مشکل‌ساز نشود.

امیدواریم از خواندن این مقاله و معرفی طوطی کاکادو؛ نگهداری، آموزش حرف زدن و تغذیه این پرنده لذت برده باشید و همچنین اطلاعات مفیدی به دست آورده باشید.

شما می‌توانید با نصب اپلیکیشن واسط کالا، خریدی آسان و بدون صرف زمان و هزینه‌ی بالا داشته باشید. خواندن مقالات مرتبط دیگر را در سایت واسط پت از دست ندهید.

منابع:
thesprucepets.com

pets.thenest.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *