انواع طوطی

انواع طوطی

دنیای طوطی‌ها یک دنیای رنگارنگ، زیبا و متنوع است. در حیات‌وحش، انواع طوطی در رنگ‌ها و با مزاج‌های متفاوت و متنوع وجود دارند.

از دیرباز، طوطی، یکی از پرندگانی به شمار می‌رود که همدم خوبی برای انسان‌هاست. تنوع بیش‌ازاندازه این پرندگان از جهتی انتخاب را آسان و از جهتی سخت می‌کند.

در این مقاله به انواع طوطی، خواستگاه نقاط مثبت و منفی و همچنین شخصیت هر یک از آن‌ها پرداخته‌شده است.

طوطی‌های خاکستری آفریقایی

طوطی‌های خاکستری‌های آفریقایی شاید باهوش‌ترین گونه طوطی حیوانات اهلی باشد. اندازه خاکستری‌های آفریقایی کنگو حدود30 تا 35 سانتی‌متر با رنگ خاکستری روشن و دم قرمز است.

اندازه طوطی‌های خاکستری تیمنه آفریقا حدود 25 سانتی متر است و رنگ آن‌ها کمی تیره‌تر و دارای دم های قرمز تیره‌ای هستند.

انواع طوطی
طوطی خاکستری

نقاط مثبت

خاکستری‌ها از بهترین سخنگوها محسوب می‌شوند. آن‌ها همچنین در بین انواع طوطی، کمتر جیغ می‌کشند.

نقاط منفی

این طوطی‌ها می‌توانند کمی خجالتی باشند و بعضی از آن‌ها دارای کمی مزاج عصبی هستند.

قابلیت آموزش

این پرندگان با صبر، استقامت و ثبات می‌توانند دایره واژگان بزرگی بسازند. آن‌ها از هوش لازم، برای یادگیری تقریباً هر چیزی که می‌خواهید به آن‌ها آموزش دهید، برخوردار هستند.

آن‌ها برای راحت بودن در موقعیت‌های مختلف به بسیاری از معاشرت‌ها احتیاج دارند.

سلامتی

خاکستری‌ها می‌توانند کمی افسرده شوند. طبق گفته PetCoach، آن‌ها به‌ویژه در معرض منقار و پیت سیتاسین PBFD و سندرم اتساع پیش بطنی پسیتاسین هستند.

توصیه کلی

طوطی‌های خاکستری برای افرادی که تجربه نگهداری از طوطی‌های بزرگ را دارند و همچنین خانه‌هایی که از یک آرامش نسبی برخوردار هستند گزینه‌ای عالی به‌شمار می‌روند.

پاراکیت، یکی از کوچک‌ترین نژادهای طوطی

درواقع به گروه عظیمی از طوطی‌ها که دارای بدنی کوچک تا متوسط و دمی بلند هستند پاراکیت(Parakeets) گفته می‌شود.

گونه‌های مختلفی در این دسته قرار می‌گیرند. این گروه طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را دارند و اندازه آن‌ها با توجه به گونه‌ها بسیار متنوع است.

پاراکیت
طوطی دم بلند پاراکیت

نقاط مثبت

بیشتر گونه‌های پارکیت نسبتاً ساکت هستند و سروصدای آن‌چنانی ندارند. بیشتر آن‌ها حداقل توانایی گفتاری را دارند و به‌راحتی می‌توان آن‌ها را دستی کرد.

نقاط منفی

این پرندگان ممکن است کمی کم‌خواب شوند. بعضی از آن‌ها در معرض ترس شبانه قرار دارند که باعث می‌شود آن‌ها در تاریکی به اطراف قفس خود بکوبند.

قابلیت آموزش

پاراکیت‌ها به‌خوبی به تمرینات پاسخ می‌دهند، مخصوصاً وقتی‌که برای رفتارهای مثبت آن‌ها با دادن کمی دانه‌ی ارزن، به آن‌ها پاداشی داده شود.

سلامتی

بیماری تنفسی، آلودگی به کنه و تخم‌گذاری مزمن از مشکلات رایج در این طوطی‌ها است.

توصیه کلی

بسیاری از پرندگان این گروه، حیوانات خانگی خوبی برای افراد هستند و می‌توانند حیوانات خانگی و آپارتمانی خوبی نیز باشند.

شما می‌توانید به‌طور اختصاصی با دو گونه شناخته شده از پارکیت در سایت واسط پت آشنا شوید.

مقالات انواع مرغ عشق و تولید مثل طوطی برزیلی از جمله این مقالات هستند. شما می توانید آن‌ها را دنبال کنید تا بیشتر در مورد این دو نوع طوطی خانگی بدانید.

کانورهای رنگارنگ

اندازه آن‌ها از 25 تا 50 سانتی‌متر است. (conure) یا خورشید به دلیل رنگ‌آمیزی دوست‌داشتنی خود به رنگ زرد، نارنجی و سبز و شخصیت شوخش بسیار محبوب است.

کانورهای دیگری نیز در این گروه وجود دارند که می‌توانند حیوانات خانگی خوبی باشند، ازجمله کانورهای گونه‌های سبز، جندیس‌ها و تاج آبی‌ها هستند.

کانورهای رنگارنگ
کانورهای رنگارنگ

نقاط مثبت

کانورها یکی از انواع طوطی هستند که از هم‌نشینی با انسان لذت می‌برند و اگر شما دستتان را بالا ببرید، دوست دارند که روی آن بنشینند.

آن‌ها انرژی زیادی در بالا رفتن از قفس و بازی با اسباب‌بازی دارند که تماشای آن‌ها بسیار سرگرم‌کننده است.

بسیاری از آن‌ها عادت عجیب و درعین‌حال جالب خوابیدن به پشت را دارند. بنابراین اگر می‌بینید یکی از آن‌ها در کف قفس خوابیده است وحشت نکنید.

نقاط منفی

به‌غیراز گونه‌های سبز، بیشتر کانورها صدای بلندی دارند و معمولاً در طول روز جیغ می‌کشند. به همین دلیل، آن‌ها حیوانات خانگی ایده‌آلی برای زندگی در آپارتمان نیستند. همچنین اگر به‌طور روزانه از آن‌ها مراقبت نکنید مستعد بیماری هستند.

قابلیت آموزش

اگر مدتی پس از تولد شروع به آموزش آن‌ها کنید، آموزش کانور به‌طور متوسط آسان است در غیر این صورت، آن‌ها در بزرگ‌سالی در مقابل آموزش قدری مقاومت می‌کنند.

توصیه کلی

کانورها برای کسی که قبلاً تجربه نگهداری از پرندگان کوچک‌تر را داشته باشد انتخاب خوبی هستند.

عروس هلندی یا کاکاتیل

عروس هلندی با نام علمی (Nymphicus hollandicus)، طوطی کاکل‌دار و تاجدار کوچک استرالیایی است.

این پرندگان از خانوادهٔ طوطی‌های کاکل‌دار و کوچک‌ترین عضو این‌گونه در استرالیا هستند. در همه جای دنیا این طوطی‌ها محبوبت زیادی به‌عنوان یک حیوان خانگی دارند.

در زبان انگلیسی به این طوطی، کُکاتیل (Cockatiel) میگویند و در اغلب زبان‌های رایج دنیا به همین نام شناخته‌شده‌اند.

این پرنده در فرانسه (Nowiki) و در آلمان (Nymphensittich) نام دارد. در ایران به این طوطی زیبا، عروس هلندی گفته می‌شود و نام (عروس هلندی) در بین پرنده فروشان و پرورش‌دهندگان، رایج و مشهور است.

عروس هلندی یا کاکاتیل
عروس هلندی یا کاکاتیل

در وبلاگ ما مقالات متعدد و کامل زیادی برای آشنایی بیشتر شما با این پرنده‌ی زیبا، به اشتراک گذاشته شده است. برای مثال اگر می‌خواهید با انواع عروس هلندی آشنا شوید با ما همراه باشید.

نقاط مثبت

عروس هلندی در بین انواع طوطی از توانایی گفتار خوبی برخوردار است و جزء طوطی‌های سخنگو بشمار می‌رود.

البته جنس نر به دلیل حنجره کامل‌تر در گفتار بهتر از جنس ماده عمل می‌کند. عروس هلندی یک طوطی اجتماعی است و از هم‌نشینی با انسان لذت می‌برد.

قابلیت آموزش

همان‌طور که گفته شد عروس هلندی توانایی سخن گفتن را دارد. برای آموزش گفتار به عروس هلندی بهتر است که از زمان جوجه بودن (حدوداً چهل‌وپنج روزگی) تمرین با آن‌ها آغاز شود.

با تمرین مداوم و تلفظ صحیح کلمات، این طوطی می‌تواند در حدود چهارماهگی کلماتی را ادا کند.

توصیه کلی

عروس هلندی برای صاحبان مبتدی مناسب است. برای کسانی که تجربه بیشتری در نگهداری از پرندگان را دارند یک گزینه عالی است.

به دلیل تولیدمثل راحت می‌توانید جمعیت آن‌ها را افزایش دهید و به تکثیر این پرنده بپردازید.

پایسفالوس یک نوع طوطی کوچک

گروه طوطی‌های (poicephalus ) ، شامل طوطی‌های محبوب “سنگال” و “میر” است که معمولاً به‌عنوان حیوانات خانگی نگهداری می‌شوند.

“شکم قرمز” و “طوطی ژاردین” نیز در بین دارندگان حیوانات خانگی کمی رواج یافته اند. اندازه‌ی آن‌ها بسته به گونه‌های فرعی از 5 تا 13 اینچ متغیر است.

سبز و خاکستری‌رنگ غالب این پرندگان هستند، اما بیشتر آن‌ها دارای ترکیبی از نارنجی، زرد و یا آبی هستند که آن‌ها را به یک گروه جذاب تبدیل می‌کند.

انواع طوطی
پایسفالوس

نقاط مثبت

Poicephalus ، به‌طورکلی بسیار آرام تر از دیگر انواع طوطی است. آن‌ها توانایی مکالمه و تقلید دارند و به نظر می‌رسد گونه‌ی “شکم قرمز” در این مهارت بااستعدادترین است.

نقاط منفی

این پرندگان می‌توانند خجالتی، عصبی و ترسو باشند، خصوصاً اگر بااحتیاط پرورش نیافته باشند. این می‌تواند منجر به رفتار ضداجتماعی و گاز گرفتن آن‌ها شود.

قابلیت آموزش

قبل از شروع آموزش، صبر و حوصله زیادی لازم است تا اعتماد آن‌ها را جلب کنید. می‌توان به آن‌ها آموزش داد که قدم بردارند. بسیاری از آن‌ها عبارات تکراری را برای سخن گفتن انتخاب می‌کنند.

سلامتی

بیماری‌های این طوطی‌ها شامل ویروس زایمان مرغی، آسپرژیلوز، بیماری قلبی و کندن پر است.

توصیه کلی

این طوطی‌ها برای افرادی که تجربه قبلی نگهداری از پرندگان و انواع طوطی را دارند مناسب است، اما حیوانات خانگی خوبی برای کسانی که تجربه ندارند نیز می‌توانند باشند، به‌خصوص برای آپارتمان‌نشینانی که به‌گونه‌ای آرام نیاز دارند.

مقاله نگهداری از طوطی و موارد مربوط به آن، می‌تواند به شما کمک کند تا هر نکته ضروری و مهم را در مورد این پرنده زیبا بدانید.

طوطی‌های آمازون

آمازون‌ها پرندگانی کوتاه‌قد، با دمی کوتاه و زیبا هستند که اندازه آن‌ها بسته به گونه‌های مختلف از 12 تا 15 اینچ است.

انواع طوطی
طوطی‌های آمازون

نقاط مثبت

حتی بزرگ‌ترین انواع طوطی آمازون برای افراد بزرگ‌سال، اندازه مناسبی دارد و در صورت نشاندن بر روی دست می‌توانند به‌راحتی از عهده آن برآیند. بیشتر گونه‌ها سخنگوهای مناسبی هستند اگرچه این مهارت در هر طوطی متفاوت است.

نقاط منفی

این‌گونه طوطی نیز می‌تواند در فصل تولیدمثل پرخاشگر شود.

قابلیت آموزش

آمازون‌ها کاملاً هوشمند هستند، اما آموزش آن‌ها کمی دشوار است. همیشه از پاداش‌های مثبت استفاده کنید تا طوطی شما یاد بگیرد آنچه را که می‌خواهید انجام دهد.

سلامتی

طوطی‌های آمازون مستعد چاقی و درنتیجه بیماری کبد چرب و همچنین آسپرژیلوز، تصلب شرایین و چندین بیماری دیگر هستند.

توصیه کلی

آمازون‌ها برای کسانی که نخستین بار است که از پرنده نگهداری می‌کنند می‌توانند کمی ترسناک باشند، بنابراین بهترین است که صاحبان باتجربه از این طوطی نگهداری کنند.

طوطی عشق حیوانات اهلی پرانرژی

طوطی عشق اغلب به خاطر اندام تنومند و شخصیت بزرگش به آمازون‌های کوچک تشبیه می‌شود. آن‌ها جهش‌های رنگی بسیاری دارند و از سر تا دم به‌طور متوسط حدود 15 سانتی‌متر هستند.

انواع طوطی
طوطی عشق

نقاط مثبت

طوطی عشق یکی از انواع طوطی‌ها است که می‌تواند یک پرنده خانگی خارق‌العاده باشد. آن‌ها پرانرژی و علاقه‌مند به هر آنچه در اطرافشان می‌گذرد هستند. آن‌ها عاشق بالا رفتن از قفس و بازی با اسباب‌بازی‌ها هستند، بنابراین بسیار سرگرم‌کننده هستند.

نقاط منفی

در صورت احساس نیاز می‌توانند بسیار محکم گاز بگیرند. بیشتر آن‌ها بدون تماس روزانه با انسان اهلی نخواهند شد.

قابلیت آموزش

اگر به آن‌ها ارزن داده شود، به‌راحتی می‌توان این پرندگان را آموزش داد تا قدم بردارند و دستی شوند. برخی حتی می‌توانند کمی صحبت کنند، اما درواقع به توانایی صحبت کردن مشهور نیستند.

سلامتی

اعتقاد بر این است که طوطی برزیلی ناقل بیماری منقار پسیتاسین و بیماری پر است.

توصیه کلی

این طوطی‌های ریز می‌توانند برای مبتدیان خوب باشند، اما برای افرادی که تجربه قبلی پارکت و عروس هلندی را دارند، بهتر هستند.

پروتلت

پروتلت‌ها طوطی‌های کوچک اما قدرتمندی هستند. آن‌ها ابعادی در حدود 10 تا 12 سانتی‌متر دارند، (Parrotlets)ها کمی کوچک‌تر از (Lovebirds)ها هستند و ظاهری مشابه، اما چندان یکسانی ندارند.

دقیقاً مانند خانواده طوطی‌های آمازون، آن‌ها شخصیتی عظیم و شجاع دارند که در بعضی مواقع اداره آن‌ها کمی دشوار است.

انواع طوطی
طوطی پروتلت

نقاط مثبت

حیوانات خانگی که با دست تغذیه می‌شوند می‌توانند از نزدیک با یک همراه انسانی ارتباط برقرار کنند و بسیار دوست‌داشتنی باشند.

این پرندگان نیز کاملاً سرزنده هستند، بنابراین تماشای بازی آن‌ها و گذراندن روزهایشان بسیار سرگرم‌کننده است. همچنین در مقایسه با طوطی‌های بزرگ‌تر، زیاد بلند نیستند.

نقاط منفی

اگر دستی کردن و معاشرت با آن‌ها به‌صورت مداوم انجام نشود ممکن است دوباره به حالت قبل از اجتماعی شدن برگردند.

اگر صاحب وقت کافی برای گذراندن با حیوان خانگی خود را ندارد، بهتر است این پرندگان را به‌صورت جفت نگهداری کند.

قابلیت آموزش

طوطی‌ها می‌توانند رفتارهای اساسی مانند بالا رفتن و پایین آمدن را به‌راحتی یاد بگیرند. حتی می‌توان به آن‌ها آموخت که وقتی کسی نزدیک آن‌ها آمد به طرفشان بیایند، اما فقط برای امنیت حیوان خانگی خود این کار را در فضای بسته و در یک اتاق دربسته امتحان کنید. برخی از این پرندگان همچنین می‌توانند برخی از کلمات را بیاموزند.

سلامتی

Parrotlets ها حساس هستند. به بسیاری از بیماری‌های دیگر انواع طوطی، ازجمله PBFD، آسپرژیلوزیس و psittacosis ممکن است مبتلا شوند.

توصیه کلی

افرادی که برای اولین بار می‌خواهند از یک طوطی به‌عنوان پرنده خانگی نگهداری کنند بهتر است از طوطی عشق و پارکیت شروع کنند.

اکلاکتوس نمایشگرهای زیبایی

اکلاکتوس(Eclectus)ها از زیباترین انواع طوطی هستند. ازنظر اندازه مشابه آمازون‌ها دراندازِه 13 تا 14 اینچ هستند.

ماده‌ها قرمز و بنفش غنی و منقار سیاه دارند. نرها سبز درخشان با ترکیب‌های آبی و قرمز و منقاری زرد هستند.

اکلاکتوس
طوطی اکلاکتوس

نقاط مثبت

شما هرگز از تماشای یک اکلاکتوس خسته نخواهید شد و این طوطی‌ها می‌توانند نسبتاً دوستانه رفتار کنند. آن‌ها مقلدان خوبی هستند؛ اما بعضی از آن‌ها توانایی کمی در گفتار دارند.

نقاط منفی

میوه‌ها رژیم اصلی اکلاکتوس‌ها هستند، بنابراین مدفوع آن‌ها می‌تواند کمی روان باشد مگر اینکه آن‌ها از یک رژیم غذایی گلوله شده با فرم Eclectus نیز تغذیه شوند.

سیستم هضم آن‌ها در مقایسه با سایر گونه‌های طوطی بسیار ظریف است، بنابراین به یک رژیم غذایی خاص نیاز دارند.

قابلیت آموزش

اگرچه می‌توانید به این پرندگان آموزش دهید تا قدم بگذارند، اما آن‌ها به‌راحتی مانند بسیاری از گونه‌های دیگر طوطی‌ها برای طیف وسیعی از رفتارها آموزش نمی‌بینند.

سلامتی

اکلکتوس به‌ویژه در معرض بیماری‌های مختلفی قرار دارد، ازجمله ویروس پولیوم پرندگان، PBFD و سندرم انگشت منقبض.

توصیه کلی

با توجه به نیازهای ویژه غذایی آن‌ها،اکلاکتوس بهترین انتخاب برای مبتدیان نیست.

ماکائو نژاد طوطی بزرگ

ماکائو نیز یکی از زیباترین انواع طوطی‌های خانگی است. اندازه آن‌ها از کوچک‌ترین گونه تا بزرگ‌ترین، حدود 30 تا 101 سانتی‌متر است.

گونه‌های طبیعی دارای رنگ‌های متنوعی هستند و برخی از گونه‌هایی که معمولاً در اسارت نگهداری می‌شوند شامل آبی و طلایی، قرمز و بال های سبز هستند. بزرگ‌ترین گونه از ماکائو به رنگ آبی و زرد است.

انواع طوطی
طوطی ماکائو

نقاط مثبت

ماکائوها زیبا و باهوش هستند. آن‌ها پرندگان اهلی و بسیار مهربانی‌ هستند، اما اکثر آن‌ها در مقابل نوازش بیش‌ازحد واکنش نشان می‌دهند.

نقاط منفی

آن‌ها به فضای قفس احتیاج دارند و در فرار متبحرند. آن‌ها عاشق جویدن هستند و می‌توانند تقریباً هر چیزی را از بین ببرند، بنابراین مخارج تهیه اسباب‌بازی برای آن‌ها زیاد است.

عادت دادن طوطی به قفس یکی دیگر از مقالات ارائه‌شده در وب‌سایت ماست که در این قسمت از متن به شما پیشنهاد می‌کنیم که آن را نیز مطالعه کنید.

قابلیت آموزش

ماکائو می‌تواند کمی اراده داشته باشد و برخی از آن‌ها سعی می‌کنند با منقار بزرگ خود صاحبان خود را بترسانند. انتظارات رفتاری مداوم و پاداش برای رفتارهای مثبت، کلید آموزش این طوطی‌ها است.

سلامتی

ماکائو به تعدادی از اختلالات و بیماری‌ها ازجمله کندن پر، پاپیلوماتوز کلوآکال، ویروس زایمان، PBFD و غیره حساس است.

توصیه کلی

ماکائو می‌تواند همراه فوق‌العاده‌ای باشد، اما یکی از انواع طوطی به‌شمار می‌رود که برای افراد مبتدی یا آپارتمان نشینان مناسب نیست. آن‌ها برای صاحبان طوطی باتجربه مناسب‌ترند.

کاکادو

کاکادو یا کوکاتوس از طوطی‌های پرطرفدار برای حیوانات اهلی هستند و اندازه آن‌ها بسته به نوع آن‌ها از 12 تا 26 اینچ است.

بیشتر آن‌ها سفید هستند، اما برخی از آن‌ها سایه‌های مختلف صورتی یا هلویی دارند. کاکادوهایی به رنگ سیاه نیز وجود دارند.

تاج‌دار گوگردی، چتری‌ها و مولیا ها ازجمله کوکادوهایی هستند که معمولاً در خانه نگهداری می‌شوند و همچنین کوکاتیل ها، کوچک‌ترین عضو این‌گونه هستند.

کاکادو
طوطی کاکادو

نقاط مثبت

کاکادوهای اهلی با افراد منتخب خود بسیار مهربان و صمیمی هستند. آن‌ها بسیار بازیگوش و عاشق رقصیدن با موسیقی‌اند. سطح گفتار آن‌ها متوسط است، اگرچه این توانایی در بین پرندگان و انواع طوطی متفاوت است، اما مقلدان بسیار خوبی هستند.

نقاط منفی

به‌جز کوکاتیل ها، کاکادوها سروصدایی غیرقابل‌تحمل داشته و برخی از آن‌ها اگر همراهی و تحریک ذهنی موردنظر خود را نداشته باشند، در تمام طول روز فریاد خواهند زد.

این پرندگان همچنین روی پرهای خود پودری تولید می‌کنند که می‌تواند لباس را کثیف کند. آن‌ها می‌توانند بسیار مخرب باشند و به تعداد زیادی اسباب‌بازی چوبی احتیاج دارند.

قابلیت آموزش

کاکادوها یکی از باهوش‌ترین انواع طوطی‌ها هستند. این پرندگان می‌توانند برای انجام انواع رفتارهای معمول و همچنین ترفندهای سرگرم‌کننده آموزش ببینند.

آن‌ها با توجه به آنچه در حین آموزش، رشد می‌کنند به شرطی که این آموزش به روشی مثبت انجام شود.

سلامتی

کوکسیدیوز، کندن پر و PBFD ازجمله اختلالات شایع برای مراقبت از کاکادوها هستند.

توصیه کلی

کوکاتیل ها حیوانات خانگی فوق‌العاده‌ای برای صاحبان پرندگان و ساکنان آپارتمان هستند. کاکادوهای بزرگ‌تر علی‌رغم ویژگی‌های بهتری که دارند، حیوانات خانگی چالش‌برانگیزی نیستند. نیاز زیاد آن‌ها به تحریک ذهنی و همراهی، باعث می‌شود که برای صاحبان باتجربه بهتر باشند.

کلام آخر

در مقاله انواع طوطی سعی کردیم اطلاعاتی جامع و کامل در مورد گونه‌های مختلفی که می‌توانید در خانه از آن‌ها نگهداری کنید، به شما بدهیم.

توصیه ما به شما این است که بعد از انتخاب طوطی موردنظر خود ، آگاهی لازم برای مراقبت و نگهداری از آن را کسب کنید. این آگاهی به شما کمک می‌کند تا از داشتن یک طوطی سالم و سرزنده لذت ببرید.

در پایان لازم به ذکر است می‌توانید برای خریدوفروش کالای خود از طریق اپلیکیشن واسط کالا اقدام کنید. در واسط کالا شما یک تجربه عالی از خریدوفروش را به دست خواهید آورد.

منبع

lovetoknow.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *