غذای قناری

غذای قناری (معرفی لیست کاملی از غذای قناری)

گرچه یک قناری در مرحله اول دوست دارد که تنها باشد اما در اواسط فصل تولیدمثل مایل به جفت‌گیری است و باید به غذا و خوراک او توجه کرد. برخی از قناری‌ها علاقه چندانی به چیزی غیر از تولیدمثل ندارند پس باید به تغذیه آن‌ها توجه بسیار زیادی شود. در قدم اول باید به این نکته توجه داشت که هر نوع غذایی که به پرنده خود می‌دهید، تأثیر خاصی بر روی قناری گذاشته و تنها بخشی از نیاز آن را تأمین می‌کند. ازاین‌رو زیاده روی در استفاده از یک غذا می‌تواند در سلامت پرنده تأثیر منفی بگذارد.
در ادامه شما را با انواع غذای قناری، خوراکی‌ها و مکمل‌هایی که به آن‌ها نیاز دارد آشنا خواهیم کرد.

نمایش ویدیو در یوتیوب

نمایش ویدیو در آپارات

انتخاب غذاهای مناسب

بیشتر رژیم غذایی قناری‌ها را معمولاً دانه‌ها تشکیل می‌دهند، البته همراه با انواع میوه‌ها و سبزی‌ها.

برای تغذیه قناری، طیف گسترده‌ای از مخلوط بذر وجود دارد که بیشتر قناری‌ها کمتر از دو تا پنج نوع بذر مختلف را دوست دارند. بااین‌حال ارزن بذر موردعلاقه قناری‌هاست که بیشترین مقدار جیره غذایی قناری را به خود اختصاص داده است.

تهیه دانه و بذر مناسب فقط یک قسمت مهم از رژیم غذایی قناری است. ازآنجاکه قناری‌ها تمایل دارند فقط ارزن را در مخلوط دانه‌ها بخورند، اگر فقط بذر در اختیار آن‌ها قرار داده شود، ممکن است با مشکلات گوارشی روبرو شوند.

میوه و سبزیجات

میوه‌ها و سبزیجات باید حدود بیست درصد از غذای قناری شما را تشکیل دهند.

توجه داشته باشید که همه میوه‌ها و سبزیجات را قبل از دادن به قناری خود بشویید.

گرچه پرنده شما ممکن است سبزیجات کم‌رنگ مانند کاهو را دوست داشته باشد، اما کاهو به‌تنهایی مواد مغذی بسیار کمی از نیاز پرنده شما را تأمین می‌کند.

میوه و سبزیجات
رژیم غذایی با میوه و سبزیجات

سبزیجات مناسب

تکه‌های سیب، گیلاس بدون هسته، نخودفرنگی، خیار، کدوحلوایی، کلم پیچ، کاهو سبز، چغندر، اسفناج، جعفری، هویج، کلم و… از جمله میوه‌ها و سبزیجات مناسب برای او هستند.

مخلوط مخصوص قناری

برخی از صاحبان قناری ترجیح می‌دهند که به پرندگان خود به‌جای بذرها، مخلوط قناری بدهند؛ زیرا در این مخلوط غذای قناری، تمام‌دانه‌ها، بذرها و مواد موردنیاز پرنده، به یک مقدار وجود دارد. برای داشتن یک رژیم غذایی منظم و مناسب بهتر است که مخلوط مخصوص قناری را در اختیار پرنده خود قرار دهید.

اگر تابه‌حال پرنده شما از بذرهای دیگری استفاده می‌کرده، حال باید به‌تدریج او را به مخلوط قناری عادت دهید. سعی کنید غذای قناری را همیشه به‌صورت تازه تهیه کنید.

شما باید در طی چندین هفته و به‌تدریج مقدار دانه‌ها را کم کنید تا زمانی که پرنده شما فقط مخلوط بخورد.

اگر بذرها را به‌طور ناگهانی از ظرف غذای قناری حذف کنید، ممکن است پرنده شما هیچ‌گاه مخلوط مخصوص را نخورد و گرسنه بماند.

به یاد داشته باشید که اگر به پرنده خود مخلوطی از دانه‌ها و مخلوط مخصوص بدهید، فقط دانه‌ها و بذرهایی که دوست دارد را جدا می‌کند و می‌خورد.

برای تغییر رژیم غذایی قناری‌هایی که عاشق دانه‌ها هستند، باید این فرایند را در طی ۴ تا ۸ هفته انجام دهید. این کار باید بسیار تدریجی باشد و ممکن است مدت‌زمان زیادی طول بکشد.

بهترین روش برای انجام این کار این است که در طول روز چندین ساعت به‌جای بذرها، مخلوط قناری در اختیار پرنده قرار دهید تا به‌مرورزمان به خوردن آن‌ها عادت کند.

غذای قناری
مخلوط مخصوص

برنامه غذایی منظم

این نکته بسیار مهم است که هرروز در یک ساعت مشخص به پرنده خود غذا دهید. برنامه‌های غذایی منظم به آن‌ها کمک می‌کند تا احساس امنیت و آرامش بیشتری کنند. بهترین زمان مناسب برای تغذیه قناری در ساعات اولیه صبح می‌باشد.

در اکثر مواقع پرنده شما هرروز مقداری غذای باقیمانده در ظرف غذای خود خواهد داشت. بااین‌حال شما باید هرروز صبح قبل از دادن غذای قناری خود، ظرف غذای او را از دانه‌های باقیمانده تمیز کنید.

همچنین توجه داشته باشید که میوه و سبزی‌هایی که در اختیار پرنده خود قرار می‌دهید، نباید بیشتر از یک ساعت جلوی آن‌ها باشد زیرا ممکن است فاسد شوند.

میوه و سبزیجات روزانه

برای سلامت قناری شما لازم است که هرروز از میوه‌ها و سبزیجات تغذیه کند.

میوه‌ها و سبزیجات قدیمی را در قفس پرنده خود رها نکنید. در عوض آن‌ها را بعد از یک ساعت بردارید تا در نوبت تغذیه بعدی، قناری شما میوه و سبزیجات تازه در اختیار داشته باشد.

سعی کنید میوه و سبزیجات موردنظر را با کمک دست به قناری خود بدهید. این کار علاوه بر تأمین مواد موردنیاز پرنده، می‌تواند رابطه شمارا با او تقویت کند و بهبود ببخشد.

غذا به مقدار نیاز

به‌طورکلی هر قناری باید روزانه معادل حدود یک قاشق چای‌خوری غذای قناری (دانه) مصرف کند. البته اگر پرنده شما از مکمل خاصی تغذیه می‌کند، باید طبق دستور عمل شرکت سازنده مکمل، به پرنده خود غذا دهید.

شما باید به قناری خود میوه و سبزیجات کافی بدهید زیرا حدود بیست درصد از رژیم غذایی آن را میوه‌ها و سبزیجات تشکیل می‌دهند. به‌طورمعمول به این معنی است که شما فقط باید هرروز یک یا دو قطعه کوچک میوه (حدود یک بند انگشت شست) به او بدهید.

استفاده از مکمل
رژیم غذایی

مکمل‌های غذایی

با دامپزشک در مورد مکمل‌هایی که ممکن است به‌سلامت کلی پرنده شما کمک کنند صحبت کنید. اگر پرنده شما مخلوط مخصوص می‌خورد احتمالاً نیازی به مکمل‌های غذایی ندارد. بااین‌حال، یک پرنده دانه‌خوار ممکن است به مکمل‌ها و یا غذای قناری دیگری نیز احتیاج پیدا کند.

این امر می‌تواند پرنده شما در داشتن زندگی بهتر و سالم‌تر کمک کند به‌ویژه هنگامی‌که پرنده در دوره تخم‌گذاری خود است. قناری در این دوره نیاز به مواد غذایی بیشتری خواهد داشت. اکثر پرندگان در دوره تخم‌گذاری برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکل کمبود کلسیم، به مکمل کلسیم نیاز خواهند داشت.

بهترین روش برای دادن مکمل‌ها به قناری این است که مقدار موردنیاز پرنده را به غذای قناری اضافه کنید یا آن را روی میوه و سبزیجات او بریزید. اگر مکمل‌ها را در آب پرنده مخلوط‌کنید احتمالاً آب کمتری مصرف می‌کند (حتماً طبق دستور دامپزشک عمل کنید).

استفاده از میوه و سبزیجات متنوع

برای اینکه هیجان و علاقه پرنده خود را به رژیم غذایی که دارد حفظ کنید، می‌توانید میوه‌ها و سبزی‌هایی را که به او می‌دهید به‌طور مداوم تغییر دهید.

سعی کنید هر هفته یک میوه یا سبزی جدید را انتخاب کنید و به قناری خود بدهید. سپس بررسی کنید که قناری شما کدام‌یک را بیشتر دوست دارد.

بعضی از آن‌ها برای پرنده شما هیجان‌انگیز خواهند بود و برخی دیگر نه. پس مهم است که میوه یا سبزیجات موردعلاقه قناری خود را بشناسید.

اگر قناری شما برخی از میوه‌ها را دوست ندارد، آن را به‌طور کامل کنار نگذارید. همیشه سعی کنید میوه‌ها و سبزیجات مختلفی به پرنده خود بدهید حتی اگر موردعلاقه پرنده شما نباشد.

غذای قناری
تنوع غذایی

کمک به هضم غذای قناری

در مورد اینکه آیا واقعاً، ریگ یا شن به هضم غذای قناری شما کمک می‌کند نظرهای متفاوتی وجود دارد. برخی آن را جزو یکی از نیازهای ضروری برای هضم بهتر غذای پرنده می‌دانند. این در حالی است که برخی دیگر معتقدند بیش ازآنچه به قناری کمک کند، ممکن است مشکل سلامتی برای پرنده ایجاد کند.

اگر تصمیم دارید شن به پرنده بدهید، سعی کنید مکمل مخصوص همین کار را خریداری کنید که شامل پودر استخوان، پوسته صدف و سنگ‌آهک است.

این مواد می‌توانند به‌راحتی توسط اسیدهای گوارشی پرنده تجزیه شوند. پس برای او مشکلی به وجود نخواهد آمد. (با دامپزشک خود صحبت کنید و از او سؤال کنید که آیا قناری شما می‌تواند از این مکمل استفاده کند یا خیر).

سایر مواد غذایی

در ادامه برخی دیگر از موادغذایی مقوی و تاثیرگزار بر سلامت قناری را بیان خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

بلوک کلسیم و مواد معدنی

پرندگان باید همیشه به مواد معدنی، ازجمله کلسیم دسترسی داشته باشند. این امر به‌ویژه برای حفظ سلامت قناری‌ها در دوره تولیدمثل بسیار مهم است.

می‌توانید ظرفی پر از پوسته خردشده تخم‌مرغ تهیه کنید. (برای از بین بردن باکتری‌های پوست تخم‌مرغ بهتر است آن را آب پز کنید) و یا یک بلوک کلسیم را به قفس او وصل کنید. بااین‌حال برای جذب بهتر کلسیم، قناری به ویتامین D3 نیاز دارد. ویتامین D به‌طورمعمول از طریق برخورد اشعه ماورا بنفشِ حاصل از تابش نور خورشید بر روی پوست تولید می‌شود.

پرندگان داخل سالن یا پرنده‌هایی که در فصل زمستان در نیمکره شمالی زندگی می‌کنند، به‌اندازه کافی در معرض نور خورشید نیستند. برای جبران این کمبود یک نور داخلی مناسب با طیف کامل می‌تواند جایگزین خوبی برای نور طبیعی خورشید باشد.

مکمل‌هایی نیز وجود دارند که هم شامل ویتامین D3 و هم کلسیم هستند. می‌توانید آن‌ها را از فروشگاه حیوانات خانگی خریداری کنید.

استفاده از بلوک کلسیم
بلوک کلسیم و مواد معدنی

پروتئین

برای پرندگان، تولیدمثل بسیار مهم است و آن‌ها باید در فصل بهار یعنی قبل از فصل تولیدمثل، نیازهای بدن خود را ازجمله پروتئین تأمین کند. کرم‌های خوراکی یک انتخاب عالی و آسان هستند.

دانه‌های کنف صدفی ازنظر اندازه و شکل با دانه‌های کنجد خردشده شبیه هستند. این دانه‌ها تقریباً بالاترین تعادل پروتئین‌ها، چربی‌ها، ویتامین‌ها و آنزیم‌ها را در بین دانه‌های دیگر دارند. ازآنجاکه آن‌ها منبع قابل‌توجهی از پروتئین هستند، برای آماده کردن قناری‌ها در فصل تولیدمثل، از آن‌ها استفاده می‌شود.

همچنین پرورش‌دهندگان قناری معتقدند که وقتی پرنده، پرهای کنده‌شده خود را می‌خورد، یعنی به پروتئین بیشتری نیاز دارد. برای برطرف کردن این کمبود می‌توانید مقداری شاه دانه تهیه کنید و به غذای قناری خود بیافزایید.

جوانه بذرها

معمولاً پرندگان بذرهای جوانه‌زده را بیشتر از میوه‌ها و سبزیجات تازه دوست دارند و در میان غذای قناری‌ها آن‌ها را بهتر می‌خورند.

بذرهای جوانه‌زده ازآنجاکه با جوانه زدن تغییر کرده و کیفیت تغذیه‌ای و ارزش دانه‌ها و غلات را افزایش می‌دهد، سالم تراست.

دانه‌های جوانه‌زده، چربی کمتری دارند زیرا روند جوانه زدن از چربی موجود در بذر برای شروع روند رشد استفاده می‌کند. بنابراین چربی ذخیره‌شده در دانه‌ها را کاهش می‌دهد.

دانه‌های جوانه‌زده با افزودن مقادیر زیادی پروتئین گیاهی، ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنزیم‌ها و کلروفیل، به تعادل رژیم غذایی قناری‌ها کمک می‌کنند.

دانه‌های روغنی که می‌توانید آن‌ها را بخیسانید تا جوانه بزنند شامل دانه‌هایی مانند دانه‌های نیجر و کلزا می‌شوند. این دانه‌ها غنی از پروتئین و کربوهیدرات هستند. درحالی‌که دانه‌های نشاسته مانند ارزن، غنی از کربوهیدرات هستند اما پروتئین کمتری دارند.

غذای قناری
بذرهای جوانه‌زده

جوانه بذرها حتی در فصل‌هایی غیر از فصل جفت‌گیری، یک ماده غذایی بسیار ارزشمند و سالم است. همچنین بذرهای جوانه‌زده به‌عنوان یک ماده غذایی عالی برای پرورش قناری استفاده می‌شوند. شما با دادن جوانه، دیگر نیازی مکمل‌های غذایی نخواهید داشت.

نکته: پرندگانی که سابقه ابتلا به نقرس دارند باید از رژیم غذایی کم پروتئین استفاده کنند. پروتئین گیاهی اکثر مواقع باعث نقرس نمی‌شود. اما اگر به مقدار زیاد مورداستفاده قرارگیری، می‌تواند خطرناک باشد. یک رژیم غذایی با پروتئین بسیار زیاد می‌تواند یک پرنده خانگی را در حالت تولیدمثل قرار دهد یا باعث اختلالات هورمونی شود.

میوه‌های خشک

وقتی میوه و سبزیجات تازه در دسترس نباشد، میوه‌ها و سبزیجات خشک‌شده به طرز شگفت‌انگیزی کارآمد خواهند بود.

بسیاری از پرندگان، خوردن خوراکی‌های ترد را دوست دارند. حتی برخی از آن‌ها میوه‌های خشک‌شده را درون ظرف آب خود می‌ریزند و بعد از آب‌رسانی مجدد آن‌ها را می‌خورند.

پس با اضافه کردن میوه خشک به غذای قناری، باید تعداد دفعات بیشتری آب او را عوض کنید. هنگامی‌که در خانه هستید می‌توانید میوه‌های خشک و سبزیجات را با آب گرم مرطوب کنید تا به آن‌ها آب‌رسانی کند. پرندگان تمایل دارند میوه‌های گرم و سبزیجات تازه بخورند.

لازم به یادآوری است که برخی از شرکت‌ها به میوه‌های خشک و سبزیجات رنگ خوراکی اضافه می‌کنند تا ازنظر بصری جذاب باشند. فقط میوه‌های خشک‌شده طبیعی و بدون هیچ‌گونه دی‌اکسید گوگرد را خریداری کنید زیرا این ماده نگهدارنده به دلیل حساسیت‌زا بودنش باعث افزایش بیش فعالی، پرخاشگری یا پرکنی می‌شود.

غذای قناری
استفاده از میوه خشک

پرسش و پاسخ

رژیم غذایی قناری در فصل زمستان چیست؟

هفته ای ۳بارغذای سبزی برای همه ی قناری هاالزامی است. در تمام طول ۳ ماهه زمستان غذای روزانه کتان و تخم ارزن به همه قناریها داده شود.
ازین پس روزانه به اندازه یک قاشق چایخوری کوچک تخم مرغ آب پز را در اختیار ماده ها قراردهید. این مختصر تخم مرغ برای آمادگی ماده ها بسیار موثراست.

رژیم غذایی قناری در فصل تابستان چیست؟

در فصول گرم کافیست مقدار مواد غذایی سنگین و با طبیعت گرم را کم کنید. مثل حذف دو وعده تخم مرغی از رژیم و نهایتا تغذیه با تخم مرغ ماهی یک دفعه. روزهایی که کتان و ارزن با هفت تخم همراه است، از هفت تخم باید به اندازه ی یک وعده غذایی استفاده کرد. مولتی ویتامین را باید ماهی یک دفعه به مقدار کم در آب حل نمود و در آبخوری آن‌ها قرار داد.
بهتر است روی تخم مرغ مقداری آرد سخاری یا آرد برنج بپاشید.

استفاده ار مکمل های شیمیایی چه عوارضی دارد؟

 اگر برای تامین ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن قناری‌ها از داروهای شیمیایی استفاده کنید ممکن است در نسل های بعدی که از آن‌ها جوجه کشی می‌کنید با جهش های ژنتیکی مواجه شوید پس حتما غذاها و دانه های طبیعی را در فاکتور غذایی آنها بگنجانید و استفاده کنید.

کلام آخر

قناری‌ها پرندگان کوچک و زیبایی هستند که حیوانات خانگی فوق‌العاده‌ای برای شما خواهند بود. برای اطمینان از اینکه آن‌ها زندگی طولانی و سالمی دارند، باید برای آن‌ها یک رژیم غذایی سالم و مناسب در نظر بگیرید. این رژیم غذایی باید شامل غذاهای مناسب باشد و همچنین باید به روش مناسب به پرنده داده شود. با این کار پرنده تمام مواد مغذی موردنیاز خود را دریافت می‌کند و غذای قناری شما تکمیل خواهد شد.

نکته: هر قناری باید قفس مخصوص خود را داشته باشد، در غیر این صورت نتیجه می‌تواند برای او مرگبار باشد. همچنین قناری‌ها بر روی قلمرو خود حساس‌اند و دوست ندارند در کنار هم قرار بگیرند.

برای خواندن سایر مقالات در مورد قناری و سایرپرندگان به سایت واسط پت مراجعه کنید. شما همچنین می‌توانید برای خریدوفروش حیوانات خانگی خود اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید و به راحتی و به صورت امن اینکار را انجام نمایید.

منابع:
wikihow.pet
beautyofbirds.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *