سگ نژاد انگلیش اسپرینگر

سگ نژاد انگلیش اسپرینگر اسپانیل

اجداد اسپرینگل را سگ‌های اسپانیل انگلیسی تشکیل می دهند. این سگ در دوره رنسانس بهترین همراه شکارچیان به حساب می‌آمد. سگ نژاد انگلیش اسپرینگر اسپانیل در سال ۱۷۰۰ در آمریکا به شهرت رسید. هم اکنون از این حیوان به عنوان شکارچی، باز آورنده شکار، دیده‌بان و سگ خانگی استفاده می‌شود. این نژاد سگ، علاقمندان و طرفداران خاص خود را دارد.

خصوصیات ظاهری سگ نژاد انگلیش اسپرینگر

سگ نژاد انگلیش اسپرینگر از سال ۱۹۰۲ به عنوان یک نژاد مستقل در انگلستان شناسایی شد و بعدها به عنوان سگ‌های شکاری به منظور پیدا کردن، رم دادن، جستجو و آوردن شکار طبقه بندی شدند. این سگ‌ها، دارای جثه متوسط، قوی و فعال هستند.

معمولاََ به رنگ‌های جگری، سفید – جگری، سیاه و قرمز تیره می‌باشد. موها ممکن است صاف یا موج دار باشد. این پوشش دارای طول متوسط، براق و از نظر ساختمانی ظریف بوده و هوا را در خود نگه می‌دارد.

جمجمه دارای طول متوسطی بوده، پهن و نسبتاََ گرد است. پوزه، مربعی شکل و پهن بوده و لب‌ها آویزان نیستند. گونه‌ها نیز صاف هستند. جلوی صورت متناسب با طول جمجمه است. بینی به خوبی رشد کرده‌است.

این نژاد از اندازه متوسطی برخوردار بوده، نه برجسته و نه افتاده است و ظاهری باهوش و دوست داشتنی به حیوان می‌دهند، رنگ چشم، فندقی تیره است.

پره‌ای شکل و لوبولی بوده، نزدیک سر قرار دارند و از طول و عرض مناسبی برخوردار هستند. قوی، عضلانی و دارای طول مناسبی است. کمانی شکل بوده و به سمت سر خمیده است.

ساق پاهای قدامی مستقیم و پوشیده از موهای پر مانند است. مفاصل آرنج نزدیک بدن واقع شده‌اند. آرنج‌ها قوی و قابل انعطاف هستند.

خصوصیات ظاهری دیگر

قوی و از نظر طولی متناسب است، سینه باز و فراخ بوده و از رشد خوبی برخوردار است. دنده‌ها دارای انعطاف و ارتجاع مناسبی هستند و ران‌ها، عضلانی، قوی و کمی کمانی شکل به نظر می‌رسند. کفل‌ها نیز پهن،عضلانی و رشد یافته‌اند.

ساق پاهای عقب از مفصل ران تا مفصل خرگوشی پایین افتاده بوده، مفاصل زانو و خرگوشی نسبتاََ خمیده هستند.

محکم، جمع و جور و مدور بوده، بالشتک کف پا، قوی و محکم است. کوتاه و قسمت عقب آن پایین افتاده بوده، هرگز بالاتر از سطح پشتی قرار نمی گیرد و پوشیده از موهای پر مانند است.

وزن سگ ماده در این نژاد ۱۹ کیلوگرم و وزن سگ نر ۲۲ کیلوگرم و قد سگ نر و ماده ۵۱ سانتی متر است.

خصوصیات ظاهریانگلیش اسپرینگر
خصوصیات ظاهریانگلیش اسپرینگر

خصوصیات رفتاری سگ نژاد انگلیش اسپرینگر

سگ نژاد انگلیش اسپرینگر سگی آرام، با رفتار دوستانه و بسیار اجتماعی بوده و با کودکان مهربان است.

باهوش، مطیع، بازیگوش و پر انرژی، با قدرت فراگیری بالا، شجاع و بسیار دوست داشتنی است. این سگ عاشق همه است و دوست دارد همیشه در کنار انسان‌ها باشد. از تنهایی بیزار بوده و عاشق شنا و بازی است.

معمولا با سایر سگ‌ها و حیوانات خانگی رفتاری دوستانه دارد. اگر تنها بماند ممکن است زیاد پارس کند مگر این که در دوران تولگی به خوبی آموزش دیده باشد. اسپرینگر دارای دو نوع شکاری (مزرعه ای) و نمایشی (خانگی) است.

نوع شکاری آن که به منظور شکار پرورش می‌یابد، دارای موهای کوتاه‌تر و انرژی بیشتری است و نوع نمایشی (خانگی) دارای موهای بلندتری بوده که غالبا قسمت های جگری و مشکی رنگ آن بیشتر از سفید است و عموما آرام‌تر هستند.

از بازی کردن و وزرش نهایت لذت را می‌برد. به پیاده روی، شنا، دویدن و آوردن اشیاء علاقه زیاد دارد. به شرط داشتن فعالیت بدنی کافی در طول روز برای نگهداری در آپارتمان مناسب است. به زندگی شهری به خوبی خوی می گیرد و یک حیاط متوسط برای آن بسیار مناسب خواهد بود. البته نگهداری سگ در خانه مضراتی را نیز دارد، در این رابطه خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

مضرات نگهداری سگ

نکاتی در مورد نگهداری سگ نژاد انگلیش اسپرینگر

در زیر چند نکته در مورد حفظ و مراقبت از سگ نژاد انگلیش اسپرینگر بیان شده است:

  • آراستن موهای نوع شکاری آسان تر است و تنها برس کشیدن هفتگی کفایت می‌کند. حال آن که نوع نمایشی آن به آراستن بیشتری نیاز دارد تا موها به حالت نمدی در نیاید.
  • استحمام و استفاده از شامپو خشک تنها در مواقع ضروری پیشنهاد می‌شود. داخل گوش‌ها باید مرتباََ پاک شود تا چرک نکند و همچنین موهای زیر پنجه‌ها کوتاه نگه داشته شود.
  • مشکلات ناحیه کفل، بیماری‌های خونی و بیماری صرع در این نژاد قابل توجه است. این سگ استعداد زیادی برای چاق شدن دارد، بنابراین از دادن غذای اضافه به آن خودداری کنید.
نکاتی در مورد نگهداری سگ نژاد انگلیش اسپرینگر
نکاتی در مورد نگهداری سگ نژاد انگلیش اسپرینگر

کلام آخر

به پایان مقاله معرفی این نژاد جذاب رسیدیم؛ امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

شما می‌توانید جهت خرید فروش حیوانات خانگی خود به وبسایت واسط‌کالا یا اپلیکیشن واسط‌کالا مراجعه نمایید.

2 دیدگاه دربارهٔ «سگ نژاد انگلیش اسپرینگر اسپانیل»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *