طوطی آمازون

معرفی طوطی آمازون

طوطی آمازون یکی از انواع مختلف طوطی‌ها است که در اصل به آمازون برمی‌گردد. بیش از ۳۰ گونه مختلف از این نوع طوطی وجود دارد. تنها حدود ۱۰ نوع از آن‌ها به‌عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شوند.

طوطی‌های آمازون با اندازه متوسط تا بزرگ می‌توانند تا حدود ۵۰ سال زنده بمانند. اگر می‌خواهید پرنده‌ای کم سروصدا و آرام داشته باشید، باید از بچگی و به‌طور مداوم آن‌ها را تعلیم و آموزش دهید.

چند نمونه از طوطی‌های آمازون نیز وجود دارند که مهارت خاصی در تقلید صدا و حرف زدن دارند. در این مقاله سعی کردیم نکاتی را در رابطه با معرفی طوطی آمازون؛ نگهداری، آموزش حرف زدن و تغذیه این پرندگان به‌صورت مختصر به شما توضیح دهیم.

درصورتی‌که بخواهید اطلاعات بیشتری در رابطه با نگهداری طوطی‌ها داشته باشید به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی نگهداری طوطی و موارد مربوط به آن را مطالعه فرمایید.

بررسی اجمالی گونه‌های طوطی آمازون

نام برخی از گونه‌های رایج این طوطی عبارت‌اند از: طوطی‌های آمازون‌ دو سر زرد، طوطی‌های سرشانه طلایی، پیشانی آبی یا سرشانه قرمز، بال نارنجی، گونه سبز، پاناما، پیشانی سفید (آمازون‌های دیدنی)، سرخ، قرمز آمازون‌های عاشق و آمازون‌های تاجدار یاس بنفش، آمازون ونزوئلا و …

مشخصات کلی طوطی آمازون

نام علمی: نام علمی این طوطی‌ها، آمازونا (Amazona) است.

اندازه طوطی بالغ: آمازون‌ها طوطی‌هایی با اندازه متوسط تا بزرگ هستند. طول آن‌ها از منقار تا دم حدود ۱۰ تا ۲۰ اینچ بسته به نوع آن‌ها بستگی دارد. وزن این طوطی‌ها معمولاً بین ۳۵۰ تا ۶۰۰ گرم است.

طول عمر این طوطی‌ها با مراقبت خوب، در بیشتر گونه‌ها بین ۴۰ تا ۵۰ سال یا بیشتر است. حداکثر طول عمر ثبت‌شده بیش از ۸۰ سال است.

مشخصات
مشخصات طوطی آمازون

روش تعیین سن طوطی‌های آمازون

طوطی‌های جوان آمازون دارای عنبیه خاکستری قهوه‌ای هستند.

این عنبیه در طول ۲ تا ۳ سال به قرمز، نارنجی قرمز یا قهوه‌ای شاه‌بلوط تغییر رنگ پیدا می‌کند. پس‌ازآنکه عنبیه قرمزرنگ یا قهوه‌ای شد، تعیین سن این پرندگان بسیار دشوار است.

خاستگاه و تاریخچه

زیستگاه طبیعی آن‌ها می‌تواند از آمریکای جنوبی تا مکزیک و کارائیب باشد. در طبیعت، زیستگاه‌های طبیعی طوطی آمازون شامل دشت‌های شنا، نخلستان‌ها، جنگل‌های اسکراب و جنگل‌های بارانی است.

بیشتر گونه‌های آمازون که باقیمانده‌اند به دلیل تجارت حیوانات خانگی در معرض خطر انقراض قرار دارند. یک معاهده بین‌المللی، اسیر کردن گونه‌های در معرض خطر جانوران و طوطی‌های وحشی را برای تجارت و نگهداری به‌عنوان حیوانات خانگی را غیرقانونی کرده است.

شخصیت و رفتار

طوطی‌های آمازون پرندگان بسیار شاد و بازیگوشی هستند. این پرندگان به‌شدت علاقه دارند که در مرکز توجه شما باشند.

آن‌ها به محبت و وقت زیادی احتیاج دارند و همچنین بسیار کنجکاو و ورزشکار هستند.

طوطی‌های آمازون که با دست تغذیه و بزرگ می‌شوند، معمولاً به حیوانات خانگی دوست‌داشتنی و مهربانی تبدیل می‌شوند.

رسیدن به بلوغ جنسی در طوطی آمازون

طوطی‌های آمازون پس از رسیدن به بلوغ جنسی تا حدی بداخلاق می‌شوند و اگر آموزش نبینند و به‌درستی تربیت نشوند، می‌توانند نسبتاً پرخاشگر شوند.

برخی از طوطی‌های نر آمازون ممکن است با ضربه زدن به اطراف، گاز گرفتن یا کندن پرهای خود خشم خود را بروز دهند.

بلوغ جنسی در طوطی آمازون از سن ۴ ماهگی تا ۱ سالگی خود را نشان می‌دهد و حتی می‌تواند تا ۲ سالگی هم طول بکشد.

این رفتارهای پرخاشگرانانه بیشتر در جنس نر دیده می‌شود و در ماده‌ها کمتر است. به‌طورکلی اگر فرزند کوچک در خانه ‌دارید بهتر است طوطی‌هایی را که در اوج سن بلوغ هستند را به خانه نیاورید.

طوطی آمازون
رسیدن به بلوغ جنسی در طوطی آمازون

حالات و روحیات طوطی آمازون

یک طوطی آمازون از زبان بدن برای نشان دادن حالات و روحیات خود استفاده می‌کند.

پس در هنگام خرید با توجه به این نکته تا حدودی می‌توانید حالات او را تشخیص دهید.

با توجه کردن به حالات این طوطی‌ها می‌توان فهمید که در چه وضعیتی قرار دارند و آیا یک طوطی رام و تربیت‌پذیر هست و به‌راحتی می‌توان آن را دستی کرد یا خیر.

به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی دستی کردن طوطی را در این قسمت مطالعه کنید.

گفتار و آواز

آمازون‌های پیشانی آبی و دو سر زرد بهترین گونه طوطی آمازون برای صحبت کردن و آواز خواندن محسوب می‌شوند؛ اما به‌طورکلی اکثر گونه‌های طوطی آمازون با تمرین و آموزش قادر به حرف زدن هستند و به‌خوبی به درک کاملی از اطراف خود می‌رسند.

طوطی‌های آمازون در بعضی مواقع بسیار پر سر و صدا هستند و جیغ‌های بلندی می‌زنند که این کار در طبیعت بیشتر برای اعلام‌خطر به گله است.

رنگ و نشانه‌های طوطی آمازون

اکثر طوطی‌های آمازون بدن سبز رنگی دارند که بسته به نوع آن‌ها، رنگ‌های مشخصی در پرها و روی سر و پیشانی آن‌ها قرار می‌گیرد.

این رنگ‌ها می‌توانند قرمز، یاسی، زرد، بنفش، آبی و سایر رنگ‌ها باشند. همچنین می‌توانند رنگ‌های مختلفی روی شانه‌ها، پرهای دم و منقار خود داشته باشند.

به‌طورکلی شکل ظاهری طوطی‌های آمازون بسیار شبیه به هم هستند، به این معنی که تنها با نگاه کردن به آن‌ها نمی‌توانید نر یا ماده بودن آن‌ها را تشخیص دهید.

برای اینکه بتوانید جنسیت این پرنده را به ‌طور دقیق تعین کنید تنها باید با تست DNA این کار صورت بگیرد.

رنگ پرنده
رنگ و نشانه‌های طوطی آمازون

مراقبت‌های پیشگیرانه

 • معمولاً معاینات بدنی در طوطی‌های آمازون بهتر است در هر ۶ تا ۱۲ ماه یک‌بار انجام شود.
 • در صورت داشتن هرگونه سؤال یا نگرانی در مورد سلامتی پرنده خود، با یک دامپزشک باتجربه درزمینهٔ پزشکی پرندگان مشورت کنید.
 • معاینه سالانه مدفوع برای انگل، مخمر و باکتری‌ها را بهتر است انجام دهید.
 • طبق دستور دامپزشک، واکسیناسیون را برای ویروس Polyomavirus انجام دهید.
  در صورت لزوم پروبال و ناخن‌ها را اصلاح کنید.

طول عمر طوطی‌های آمازون

همه گونه‌های طوطی آمازون مانند اکثر طوطی‌ها عمر طولانی دارند. پس با یک برنامه‌ریزی درست در تغذیه و شرایط محیطی مناسب می‌توانید طوطی آمازون خود را تا ۵۰ سال یا حتی بیشتر زنده نگهدارید.

ویژگی‌های قفس طوطی آمازون

یک طوطی آمازون به یک قفس بزرگ با فضای کافی نیاز دارد. اسباب‌بازی‌ها و تاب‌های مخصوص باید درون قفس وجود داشته باشند. همچنین در قفس او بهتر است یک وسیله ورزشی، درخت بازی، طناب یا نردبان هم باشد.

این تجهیزات باعث تحرک و ورزش کردن طوطی شما می‌شوند. حداقل اندازه قفس باید ۲۴ اینچ در ۳۶ اینچ و ۴۸ اینچ بلند بافاصله میله ۳/۴ تا ۱ اینچ باشد تا یک فضای پرواز آزاد و ایده‌آل به پرنده‌ی شما بدهد.

برای آشنایی چگونگی عادت دادن طوطی به قفس به شما پیشنهاد می‌دهیم مقاله‌ی عادت دادن طوطی به قفس را مطالعه فرمایید.

وسایل بازی طوطی آمازون

علاوه بر هزینه اولیه‌ای که بابت خرید پرنده اقدام می‌کنید، شما باید هزینه قفس، غذا، وسایل بازی و ظرف غذا را نیز پرداخت کنید. طوطی‌های آمازون بسیار بازیگوش هستند به همین دلیل به اسباب‌بازی‌های زیادی نیاز دارند.

بهتر است به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید در طول زندگی طوطی آمازون، اسباب‌بازی‌های متنوعی را برای او فراهم کنید.

هنگام انتخاب اسباب‌بازی به ایمن بودن آن‌ها برای پرنده نیز دقت کنید. طوطی‌های آمازون خیلی علاقه دارند که اسباب‌بازی‌های خود را بجوند و آن‌ها را با پاهای خود نگه‌دارند و بازی کنند.

طوطی آمازون
وسایل بازی طوطی آمازون

حمام کردن طوطی آمازون

بیشتر طوطی‌های آمازون عاشق حمام کردن هستند. حمام کردن منظم پرنده به سالم نگه‌داشتن پرهای او کمک می‌کند.

این پرندگان از رفتن زیر دوش، حمام کردن با اسپری آب با یا پریدن در ظرف آب و پاشیدن آب به اطراف لذت می‌برند.

اختلالات شایع پزشکی

 • چاقی
 • عفونت‌های تنفسی
 • پرهای تغییر رنگ یافته (هپاتوپاتی یا سوءتغذیه)
 • نکروز پا
 • کلامیدیوز (رینیت، سینوزیت، انتریت)
 • بیماری کبد چرب
 • پاپیلوماتوز
 • عفونت مزمن سینوس

شرایط خاص

طوطی‌های آمازون، پرندگان نسبتاً سالم و با عمر طولانی هستند اما به شرایط زیر حساس هستند.

پر کندن

این حرکت معمولاً درنتیجه استرس، کمبود توجه و یا فشار روحی پرنده ایجاد می‌شود.

پسیتاکوز

این بیماری پسیتاکوز یا تب طوطی نیز نامیده می‌شود که عفونت ناشی از باکتری‌های کلامیدیا است.

ضعیف و یا چاق بودن پرنده

این مشکل به‌راحتی و با یک رژیم غذایی سالم و متعادل و ورزش منظم و روزانه برطرف می‌شود.

رژیم و تغذیه

طوطی‌های آمازون در طبیعت انواع دانه‌ها، مغزها، میوه‌ها، توت‌ها و گیاهان را می‌خورند. هنگامی‌که طوطی آمازون را در خانه نگهداری می‌کنید، باید در رژیم غذایی او پلیت‌های مقوی، میوه‌ها و سبزی‌ها تازه قرار دهید.

شما باید روزانه تقریباً ۱/۳ تا ۱/۲ فنجان پلیت و ۱/۳ تا ۱/۲ فنجان میوه و سبزی‌ها تازه به طوطی خود بدهید. البته این مقدار بسته به‌اندازه طوطی، نوع فعالیت، وزن و … می‌تواند متغیر باشد.

دانه‌ها و آجیل‌ها چربی زیادی دارند و می‌توانید از آن‌ها به‌عنوان دارو یا مکمل غذایی استفاده کنید؛ اما این نوع ماده غذایی حداکثر باید ۱۰ درصد از کل رژیم غذایی آن‌ها را تشکیل دهد.

برای سالم نگه‌داشتن طوطی آمازون مطمئن شوید که پرنده‌ی شما در طول روز رژیم غذایی متنوع و مناسبی دارد. ظرف آب آن را مرتب تمیز کرده و همیشه آب شیرین در اختیار پرنده قرار دهید.

تغذیه
رژیم و تغذیه طوطی آمازون

ورزش

علاقه شدید طوطی‌های آمازون به غذا و کم‌تحرکی آن‌ها میتواند باعث افزایش وزن بی رویه در پرنده شما شود، بنابراین بسیار توجه داشته باشید که در طول روز تحرک کافی داشته باشند.

این پرندگان برای سوزاندن کالری اضافی و کشش عضلات خود در طول روز نیاز دارند حداقل ۳ ساعت خارج از قفس باشند.

طوطی آمازون، پرنده‌ای بسیار باهوش است و علاوه بر ورزش جسمی نیاز به ورزش ذهنی نیز دارد. اسباب‌بازی‌های پازلی برای تحریک ذهن طوطی بسیار مفید هستند.

اگر پرنده احساس کند که شما برای پرورش ذهن او دچار غفلت و کم‌کاری شده‌اید، ممکن است به رفتارهای پرخاشگرانانه مانند کندن پر یا جیغ زدن بیش‌ازحد متوسل شود.

جنبه‌های مثبت طوطی آمازون

پرنده‌ای اجتماعی، مهربان، وفادار، باهوش، پرحرف و دارای طول عمر زیاد است. این پرنده‌ها بسیار دل‌نشین و سرگرم‌کننده هستند.

جنبه‌های منفی طوطی آمازون

پرخاشگری درزمان رسیدن به بلوغ جنسی، جیغ‌های آزاردهنده و همچنین گاز گرفتن آن‌ها از مهم‌ترین جنبه‌های منفی این طوطی‌ها هستند.

نحوه آموزش حرف زدن به طوطی آمازون

طوطی‌های آمازون به باهوشی و بازیگوشی معروف هستند. این پرندگان توانایی خاصی در حرف زدن و تقلید صدا دارند. این طوطی‌ها به دلیل این مهارت خاصی که دارند، کلمات را خیلی سریع یاد می‌گیرند.

شما می‌توانید با کلمات و عباراتی ساده آموزش حرف زدن به طوطی خود را آغاز کنید. همچنین می‌توانید صحبت کردن و آواز خواندن روزمره خود را نیز به این پرنده‌ها آموزش دهید. روش‌های آموزش به طوطی آمازون عبارت‌اند از:

حرف زدن
نحوه آموزش حرف زدن به طوطی آمازون

آموزش کلمات و عبارات به طوطی آمازون

 • آموزش خود را با کلمات ساده مانند سلام و خداحافظ؛ کلمات ساده‌ای که پرنده می‌تواند آن‌ها را بشنود و درک کند شروع کنید. چندین بار در طول روز به پرنده سلام و خداحافظ بگویید. تکرار کلمات ساده به پرنده کمک می‌کند تا سریع‌تر حرف زدن را یاد بگیرد.
 • به طوطی خود نام غذاهای موردعلاقه‌اش را بیاموزید، طوطی آمازون شما احتمالاً با شنیدن نام غذاهای موردعلاقه خود، به‌ویژه هنگامی‌که شما به آن‌ها غذا می‌دهید، پاسخ خوبی خواهند داد. همچنین نام غذاهایی را که به پرنده می‌دهید، بگویید.
  چندین بار نام غذاها را تکرار کنید تا پرنده بتواند به شما گوش دهد و از شما تقلید کند. به‌عنوان‌مثال می‌توانید کلمه‌هایی مانند سیب، موز یا گلابی را به او آموزش دهید.
 • با طوطی آمازون خود به‌صورت واضح، مشتاق و بااحساس صحبت کنید، این پرندگان کلماتی را بسیار بااحساس گفته می‌شوند را دوست دارند تقلید کنند. هنگامی‌که با پرنده خود صحبت می‌کنید از یک لحن صمیمی و بسیار دوستانه استفاده کنید. همچنین وقتی با پرنده خود صحبت می‌کنید اگر شاد و خوشحال باشید، باعث می‌شود پرنده شما توجه بیشتری به حرف زدن شما داشته باشد.

یاد دادن آواز خواندن به طوطی آمازون

 • از متن آهنگ‌های یک یا دوکلمه‌ای استفاده کنید. کلمات را با صدای آوازخوانی بگویید تا آمازون شما آن‌ها را تقلید کند. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید برای پرنده خود آواز “Hello Dolly” یا “Hey baby، hey baby، hey” را بخوانید.
 • آهنگ‌های ساده‌ای را انتخاب کنید و برای طوطی آمازون خود پخش‌کنید. یکی از روش‌های دیگر برای آموزش طوطی خود این است که حداقل روزی یک‌بار آهنگ‌هایی با متن ساده و مناسب برای طوطی بگذارید تا تمرین آواز خواندن او باشد. بهترین نوع موسیقی انواع آهنگ‌های پاپ و کانتری است. این نوع آهنگ‌ها برای طوطی آمازون جذاب و مطلوب‌تر است.
 • اشعار موردعلاقه پرنده را شناسایی و برای او تکرار کنید. اگر هنگام شنیدن آهنگ خاصی متوجه پریدن یا واکنش شدید در پرنده شدید، آهنگ را به‌طور منظم برای او پخش‌کنید. طوطی شما به‌احتمال‌زیاد از این آهنگ لذت می‌برد و بدش نمی‌آید چندین بار پشت سر هم آن را بشنود. باگذشت زمان، احتمالاً سعی خواهد کرد متن ترانه‌های موردعلاقه خود را بخواند.
طوطی آمازون
آموزش آواز خواندن به طوطی آمازون

نکات مهم حرف زدن

 • در منطقه‌ای آرام با طوطی تمرین کنید. اگر آموزش را در محیط شلوغ یا کنار سایر حیوانات خانگی انجام دهید باعث حواس‌پرتی طوطی آمازون و عدم یادگیری سریع در پرنده می‌شود.
 • حداقل یک‌بار در روز با پرنده صحبت کنید و با او تمرین آواز کنید. عادت کنید به‌طور مرتب با پرنده خود گپ بزنید. حداقل یک‌بار در روز مانند اول صبح یا درست قبل از خواب با پرنده صحبت کنید و آواز بخوانید. هرچه بیشتر با پرنده صحبت کنید و آواز بخوانید، کلمات بیشتری را یاد می‌گیرد و تقلید می‌کند.
 • صبور باشید و انتظار نداشته باشید که پرنده فوراً آواز بخواند یا صحبت کند. برای طوطی‌های آمازون صحبت کردن و آواز خواندن، تمرین منظم و حوصله زیاد لازم دارد.
 • هر بار که طوطی آمازون شما حرف می‌زند یا آواز می‌خواند به او پاداش و هدیه بدهید. همیشه هنگام صحبت یا آواز خواندن آن‌ها، یک خوراکی کوچک به او بدهید و بگویید خیلی خوب بود یا عالیه، این رفتار آن‌ها را ترغیب می‌کند که بیشتر با شما صحبت کنند و آواز بخوانند.

سخن پایانی

اگر قصد دارید یک طوطی آمازون بخرید بهترین حالت این است که از بچگی خودتان آن را پرورش و غذا دهید تا رام و مهربان شود؛ اما اگر می‌خواهید طوطی بالغ بخرید توجه داشته باشید که هوشیار و فعال باشد و نشانه‌های یک پرنده سالم مانند داشتن چشم‌های روشن، پرهای تمیز و …در آن دیده شود.

در آخر باید توجه داشته باشید که مراقبت و نگهداری از طوطی‌ها کار بسیار دشوار و تخصصی است که قبل از خرید یک طوطی باید در مورد آن تحقیقات کافی را انجام دهید.

امیدواریم از خواندن این مقاله و معرفی طوطی آمازون؛ نگهداری، آموزش حرف زدن و تغذیه این پرندگان لذت برده باشید و اطلاعات مفیدی به دست آورده باشید. پیشنهاد می‌کنیم برای خریدوفروش انواع پرنده به سایت واسط کالا مراجعه کنید.
همچنین شما می‌توانید با نصب اپلیکیشن واسط کالا، خریدی آسان و بدون صرف زمان و هزینه‌ی بالا داشته باشید. خواندن مقالات مرتبط دیگر را در سایت واسط پت از دست ندهید.

منابع:
thesprucepets.com
wikihow.pet

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *