تعيين جنسيت کاسکو

تعیین جنسیت کاسکو؛ چگونه بفهمیم که کاسکوی ما نر است یا ماده؟

کاسکوها پرندگان باهوش و محبوبی هستند. اگر قصد دارید تولیدمثل کنید یا اینکه پرنده دیگری را با پرنده خود جفت کنید، باید تعیین جنسیت کاسکو را بیاموزید. از نظر جسمی، هیچ راهی برای تعیین جنسیت وجود ندارد، اگرچه ویژگی‌هایی وجود دارد که اندکی بین نر و ماده متفاوت است. اگر پاسخ قطعی می‌خواهید با دامپزشک پرندگان تماس بگیرید یا آزمایش DNA انجام دهید. این تنها راه اطمینان از جنسیت طوطی خاکستری آفریقایی است.

نگاهی به خصوصیات فیزیکی

اولین روش در تعیین جنسیت کاسکو در نظر گرفتن بدن کاسکو است. تفاوت کمی در نوع بدن و اندازه بین نر و ماده وجود دارد.

ابتدا باید ظاهر کلی بدن پرنده خود را در نظر بگیرید تا بتوانید با اندازه‌گیری مشخص کنید که پرنده شما نر یا ماده است.
قد نرها معمولاً ۱۲-۱۴ اینچ (۳۰-۳۵.۵ سانتی‌متر) است. ماده‌ها به‌طورکلی قدی کوتاه‌تر از نرها دارند.

بدن یک طوطی نر خاکستری آفریقایی تا حدی گرد است، درحالی‌که ماده‌ها لاغرتر هستند.

سر نرها کوچک و صاف و گردن آن‌ها کوتاه‌تر است. گردن ماده‌ها معمولاً بلندتر است و دارای سرهایی بزرگ‌تر و گردتر هستند.

البته بهتر است بدانید که کاسکوها انواع مختلفی دارند و هرکدام خصوصیات ظاهری و فیزیکی متفاوتی دارند. بهتر است که مقاله‌ی نگهداری طوطی و موارد مربوط به آن را مطالعه کرده و سپس با دانستن موارد مربوط به کاسکوها، به دنبال تشخیص جنسیت او باشید.

بررسی رنگ بدن کاسکو

رنگ بدن را بررسی کنید. نرها به‌طورمعمول رنگ تیره‌تر و یکدست‌تری نسبت به ماده‌ها دارند. از طرف دیگر، ماده‌ها از گردن تا شکم خود به‌تدریج رنگ روشن تا تاریکی دارند.

این روش فقط باید در پرندگان بالای ۱۸ ماه موردتوجه قرار گیرد. پرهای جوجه هنوز در حال رشد است، بنابراین رنگ با افزایش سن تغییر می‌کند.

بررسی رنگ بدن پرنده
بررسی رنگ بدن کاسکو

بررسی پرهای کاسکو

پرهای دم کاسکو را بررسی کنید. به‌طور سنتی، کاسکوهای نر دارای پرهای دم تیره‌تری نسبت به ماده‌ها هستند.

شما باید آنچه را پرهای شکمی نامیده می‌شود، بررسی کنید. این‌ها مجموعه‌ای حدود ۱۰ پر است که مستقیماً در زیر دم پرنده یافت می‌شوند. شما می‌توانید کاسکو خود را برداشته و به‌آرامی پرهای او را نگاه کنید.

لبه پرهای شکمی ماده‌ها سایه خاکستری دارند. نرها پرهای شکمی دارند که به رنگ قرمز است. ممکن است روی پرهای نر یک خط سفید کوچک وجود داشته باشد.

به خاطر داشته باشید، این آزمایش برای طوطی‌های خیلی جوان دقیق نیست. برای تعیین جنسیت نمی‌توانید به پرهای دم اعتماد کنید مگر اینکه سن کاسکو شما ۱۸ ماه یا بیشتر باشد.

بررسی بال‌های کاسکو

برای تعیین جنسیت کاسکو خود، بال‌ها را بررسی کنید. هنگامی‌که طوطی بال می‌زند، آن را مشاهده کنید. باید بتوانید سه نوار خاکستری را در قسمت زیرین بال‌ها ببینید. رنگ این نوارها در نرها و ماده‌ها کمی متفاوت است.

در ماده‌ها، نوارها معمولاً خاکستری، سفید و خاکستری تیره هستند. در نرها، این نوارها معمولاً خاکستری و خاکستری تیره هستند.
ازآنجاکه این تفاوت بسیار ناچیز است، تشخیص آن دشوار است. برای تعیین جنسیت باید علاوه بر رنگ بال، به سایر ویژگی‌های جسمی طوطی خاکستری آفریقایی نیز توجه کنید.

مشاوره تخصصی

روش دوم در تعیین جنسیت کاسکو، کمک گرفتن از یک متخصص پرنده است. یک متخصص معتبر در منطقه خود پیدا کنید. متخصصان پرندگان، دامپزشکان آموزش‌دیده‌ای هستند که تخصص اصلی آن‌ها پرندگان است.

اگر حیوانات خانگی دیگری دارید، با دامپزشک آن‌ها صحبت کنید. احتمال دارد که او بتواند شما را به متخصص مربوطه ارجاع دهد یا بتواند آزمایش خون یا DNA از کاسکوی شما را در خانه انجام دهد.

تعیین جنسیت کاسکو
بردن پرنده پیش دامپزشک

اطمینان حاصل کنید که دامپزشک شما دارای مجوز است. آن‌ها باید بتوانند اسنادی را برای اثبات این موضوع ارائه دهند.

تعیین جنسیت کاسکو توسط دامپزشک

از دامپزشک پرندگان خود بخواهید جنسیت کاسکو را تعیین کنند. دامپزشک می‌تواند برای تعیین جنسیت پرنده خود از آزمایش استفاده کند.

تعیین جنسیت یک پرنده می‌تواند هزینه‌بر باشد. بااین‌حال، ممکن است لازم باشد جنسیت پرنده خود را بدانید. اگر در حال تولیدمثل هستید، به یک نر و ماده نیاز دارید.

اگر شما می‌خواهید یک کاسکو جدید را به خانه بیاورید و می‌خواهید از تولیدمثل جلوگیری کنید، باید اطمینان حاصل کنید که پرندگان از یک جنس هستند یا اینکه طوطی خود را عقیم کنید.

استفاده از آندوسکوپی

دامپزشکان اغلب از آندوسکوپی برای تعیین جنسیت استفاده می‌کنند. این شامل استفاده از تلسکوپ برای بررسی اندام‌های داخلی پرنده است.

دامپزشک شما ممکن است روش‌های آزمایشگاهی دیگری برای تعیین جنسیت پرنده شما داشته باشد.

روش‌های آزمایش برای تعیین جنسیت به‌سلامت و سابقه پزشکی پرنده شما بستگی دارد، بنابراین در مورد گزینه مناسب با دامپزشک صحبت کنید.

آزمایش DNA در خانه

آزمایش DNA را در خانه انجام دهید. برای تعیین جنسیت ممکن است یک روش کمتر تهاجمی را بخواهید، امتحان کنید.

با آزمایشات جراحی و آزمایشگاهی، همیشه خطر آسیب به پرنده شما وجود دارد. می‌توانید کیت DNA یا کارت خون مخصوص پرنده خود را تهیه کنید که می‌توانید با ارسال نامه الکترونیکی، آزمایش DNA را برای طوطی خود انجام دهید.

این کیت‌ها به‌راحتی جمع می‌شوند و استفاده از آن‌ها آسان است.

استفاده از پرها یا ناخن‌ها برای DNA

می‌توانید DNA را از پرهای جداشده، پوسته تخم‌ یا بریده‌های ناخن پا جمع کنید. مجموعه DNA به‌دست‌آمده از این نمونه‌ها به همان اندازه آزمایش DNA از یک نمونه خون دقیق است.

می‌توانید با دامپزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا آن‌ها می‌توانند این کیت را به شما ارائه دهند. بااین‌حال، حتماً از این آزمایش سند DNA معتبر تهیه کنید.

تعیین جنسیت کاسکو
پرهای کاسکو

توجه به این نکته حائز اهمیت است که پرهایی که از آن‌ها نمونه DNA برای آزمایش تهیه می‌کنید را باید مستقیم از پرنده خود بکشید.

شما باید خیلی سریع نتایج تست خود را بگیرید. حدود ۲-۳ روز کاری طول می‌کشد.

در ادامه مقاله تعیین جنسیت کاسکو به‌طور خلاصه تفاوت‌های نر و ماده را بیان می‌کنیم.

خلاصه

۱- طوطی‌های خاکستری نر آفریقایی معمولاً بزرگ‌تر هستند. ارتفاع آن‌ها تقریباً ۱۲-۱۴ اینچ است. طوطی‌های خاکستری آفریقایی ماده معمولاً کوچک‌تر و قد آن‌ها کمتر از ۱۲-۱۴ اینچ است.
۲- طوطی‌های خاکستری نر آفریقایی گردن کوتاه‌تری نسبت به ماده دارند. سرشان کوچک‌تر است. طوطی‌های خاکستری ماده آفریقایی گردن بلندتری دارند. آن‌ها سر بزرگ‌تر و گردتری دارند.
۳- بدن طوطی نر خاکستری آفریقایی تا حدی گرد است. بدن طوطی خاکستری آفریقایی ماده بیضوی و باریک است.
۴- پرهای دم طوطی خاکستری نر آفریقایی کاملاً قرمزرنگ خواهد بود. پرهای دم طوطی خاکستری آفریقایی ماده نیز قرمز است، اما دارای رنگ‌های نقره‌ای خواهد بود.
۵- زیر پرهای طوطی‌های خاکستری نر آفریقایی خاکستری تیره خواهد بود. زیر پرهای طوطی‌های خاکستری آفریقایی ماده خاکستری روشن خواهد بود.

پرسش و پاسخ

چرا یک طوطی نر یک طوطی ماده را گاز می‌گیرد؟

نرها گاهی اوقات هرکسی را که درون قفس او است، گاز می‌گیرد. این برای نشان دادن سلطه اوست. در مورد گاز گرفتن یک ماده، هدفش نشان دادن این به ماده است که او رئیس قفس خود است.

آیا یک طوطی کاسکو نر می‌تواند با یک مرد پیوند عاطفی برقرار کند؟

البته. یک طوطی خاکستری آفریقایی، صرف‌نظر از جنسیت، می‌تواند با هرکسی ارتباط برقرار کند. برای این کار نیاز به تعیین جنسیت کاسکو ندارید. فقط مراحل پیوند را به‌آرامی و با دقت طی کنید تا پرنده به‌تدریج شمارا بشناسد و مطمئن باشد که شما تهدید نیستید.

چرا خاکستری آفریقایی ۳۰ ساله من شروع به رشد پرهای قرمز در قسمت‌های دیگر بدن به‌جز دم او کرده است؟

پرهای صورتی یا قرمز اغلب به دلیل آسیب دیدن فولیکول‌های پر یا مشکلات سلامتی است. آیا تابه‌حال پرهای او کنده‌شده است؟ این اغلب دلیل درآوردن پرهای صورتی یا قرمز است. همچنین می‌تواند نشانه‌ای از پیسیتاسین و بیماری پر باشد. لطفاً به دامپزشک پرندگان خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید این مسئله جدی نیست. می‌توانید مقاله بیماری‌های کاسکو را نیز مطالعه کنید.

آیا فقط باید منتظر بمانم تا پرنده من تخم‌گذاری کند تا جنسیت آن مشخص شود؟

نه زیرا ممکن است مجبور شوید مدت‌زمان زیادی منتظر بمانید. یک طوطی خاکستری آفریقایی ماده ممکن است تا زمان نوجوانی، بیست یا حتی سی‌سالگی صبر کند تا شروع به تولیدمثل کند.

آیا طوطی‌های خاکستری آفریقایی ماده از نرها کوچک‌ترند؟

کاسکو ماده در مقایسه با کاسکو نر معمولاً کوچک‌تر و لاغرتر است. ماده دارای گردنی بلندتر و سری گردتر است، درحالی‌که نرها گردنی کوتاه‌تر و قسمت میانی باریک‌تری دارد. خاکستری آفریقایی نر دارای یک سر مربع شکل و تقریباً صافی است.

به پایان مقاله تعیین جنسیت کاسکو رسیدیم. برای مطالعه سایر مقالات در رابطه با کاسکو حتماً به سایت واسط پت سر بزنید. همچنین می‌توانید برای خریدوفروش حیوانات خانگی خود، اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید.


منابع

wikihow.com
africangreyparrots.net

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *