غذای جوجه مرغ مینا

غذای جوجه مرغ مینا

مرغ مینا پرنده‌ای زیبا و جذاب خانگی است. عده‌ی زیادی به این پرنده‌ی زیبا علاقه‌مند شده و از آن نگهداری کنند. جالب است بدانید که این پرنده‌ی بسیار زیبا در ابتدا در کشورهای هند، افغانستان و پاکستان پرورش‌یافته و سپس به ایران مهاجرت کرده است. البته افرادی این پرنده را از ابتدای تولدش خریداری می‌کنند تا بتوانند او را آموزش دهند. یک جوجه مرغ مینا، اگر سنش از یک الی دوسالگی بگذرد دستی کردنش سخت‌تر خواهد شد و نمی‌توان سخن گفتن را به او آموخت. البته افرادی که قصد نگهداری و آموزش این جوجه‌های زیبا را دارند باید حتماً به تغذیه و غذای جوجه مرغ مینا توجه داشته باشند.

تغذیه‌ی مرغ مینا ، تأثیر بسیار زیادی در تربیت و تقویت این پرنده‌ی زیبا دارد. پیشنهاد می‌کنیم مقالات بسیار مفید و زیادی که در سایت واسط پت برای شما به اشتراک گذاشته‌شده است را مطالعه کنید تا اطلاعات بیشتری راجع به این پرنده‌ی زیبا داشته باشید.

پیرو گفته‌های فوق سعی داریم در این مقاله شما را با نگهداری و غذای جوجه مرغ مینا آشنا کنیم. لطفاً با ما همراه باشید تا با اصول نگهداری، تغذیه و رفتار با مرغ مینا آشنا شوید.

غذای جوجه مرغ مینا از یک روزگی تا یک‌ماهگی

جوجه‌های مرغ مینا مانند سایر حیوانات و پرندگان تا دو هفته‌ی اول بسیار ضعیف هستند و جان ندارند.

به همین دلیل، مراقبت و نگهداری بیشتری احتیاج دارند. برای مثال، بهتر است که زیر لانه‌ی آن‌ها پارچه‌ی ابریشمی قرار دهید و برای آن‌ها یک مکان گرم را تعبیه کنید؛ اما در این مقاله به تغذیه‌ی این جوجه‌های تازه متولدشده خواهیم پرداخت.

تغذیه‌ی جوجه‌های مرغ مینا از بدو تولد تا یک هفتگی باید از طریق سرنگ انجام شود؛ زیرا تا دو هفتگی این جوجه‌های بامزه دهان و چشمان خود را بیشتر بسته نگه می‌دارند.

جوجه‌های مرغ مینا راست‌روده هستند، یعنی غذا را با سرعت بیشتری هضم می‌کنند. به همین دلیل هنگامی‌که مادرشان غذایی را از دهان خود به آن‌ها منتقل می‌کند، خیلی راحت آن را هضم می‌کنند. اما پس از دو هفته خواهید دید که جوجه‌های مرغ مینا کم‌کم چشمان خود را بازکرده و می‌توانند برای دریافت غذا دهان خود را نیز باز کنند.

پس از دو هفته، جوجه مرغ‌های مینا جنب‌وجوش بیشتری دارند و برای دریافت غذا دهان خود را باز می‌کنند.

در این مدت می‌توانید از مقداری پلت برای تغذیه‌ی مرغ مینای خود استفاده کنید. به این صورت که مقدار کافی پلت را در آب جوش به مدت ۳۰ ثانیه خیسانده تا نرم و خمیری شود، سپس درون سرنگ ۱۰ سی‌سی قرار داده و در گلوی هرکدام مقدار ۲ سی‌سی را تخلیه نمایید.

سعی کنید همه پلت‌های خیس شده را به آن‌ها بخورانید چون پلت خیس شده اگر در محیط بیرون بماند فاسد می‌شود.

پلت چیست؟

دانه‌ها و غلات مختلف را پودر کرده و آن‌ها را به شکل استوانه ‌در می‌آورند و به آن‌ها پلت گفته می‌شود.

پلت
پلت

پلت‌ها سرشار از آهن و انرژی بالای غذایی هستند. به همین خاطر مرغ‌های مینا بعد از مصرف پلت چاق می‌شوند.

چاق شدن بیش‌از اندازه برای این پرندگان باعث می‌شود به بیماری کبد چرب دچار شوند. البته بیماری‌های مختلفی را برای مرغ مینای شما به دنبال خواهد داشت.

البته توجه کنید که همیشه نمی‌توانید از پلت برای جوجه مرغ مینای خود استفاده کنید. زیرا اگر به‌طور مداوم از پلت برای پرندگانتان استفاده کنید. آهن اضافی در اندام‌های داخلی بدن جوجه مرغ مینا تجمع می‌کند و در نتیجه باعث به هم خوردن تعادل مرغ مینا در هنگام راه رفتن می‌شود.

پس علاوه بر پلت، شما می‌توانید به مرغ مینا میوه و غذاهای نرمی مثل سینه‌ی مرغ بدهید. بهترین میوه برای میناها سیب است. سیب را کاملاً رنده و نرم کنید و به پرنده‌تان بدهید. مرغ مینا به سیب علاقه‌ی بسیاری دارد.

غذای جوجه مرغ مینا در سه‌هفتگی

مرغ مینای سه هفته‌ای می‌تواند تغذیه‌ی مرغ مینای دو هفته را استفاده کند؛ اما مهم‌ترین نکته پس از تغذیه به جوجه مرغ مینا استحمام او است.

برای این کار می‌توانید ظرفی را تا ارتفاع ۵ سانتی‌متری پر از آب ولرم نموده و پرنده را به‌آرامی درون آن قرار دهید و منتظر حمام او باشید.

مطمئن باشید که مرغ مینا از آب خوشش می‌آید چون او عاشق آبتنی است. هم‌چنین سعی کنید پرنده را در دستان خود گرفته و او را نوازش دهید، این عمل باعث می‌شود که مینا بیشتر به شما عادت کند شما را مانند پدر و مادر خود بداند.

البته در این مدت می‌توانید ازجمله مواد خوراکی که در ادامه برای شما بیان‌شده است استفاده کنید.

همچنین در سایت واسط پت مقالات زیادی برای شما در ارتباط با مرغ مینا بیان‌شده است. شما می‌توانید تمام نکات نگهداری از مرغ مینا ازجمله استحمام، تغذیه، نگهداری و غیره را مطالعه کنید.

مرغ مینا و مراقبت‌های ضروری از این پرنده‌ی جذاب

غذای جوجه مرغ مینا از یک ماه تا سه‌ماهگی

مرغ مینا پس از رسیدن به سن یک‌ماهگی کاملاً پردار شده و برای پرواز تمرین می‌کند. نگهداری جوجه مرغ مینا نیز در این دوران آسان‌تر است.

این دوران بهترین زمان برای یادگیری مینا است، شما باید روزانه چند ساعت مینا را همانند قبل در دستان خود بگیرید و حین نوازش کلماتی را برای او تکرار کنید تا ملکه ذهنش شود.

مرغ مینا در سن سه‌ماهگی شروع به حرف زدن می‌کند و هر آنچه که به او آموزش داده‌اید را بیان می‌کند.

مرغ مینا حتی صداهای مانند صدای گریه‌ی کودکی که در خانه است را به‌مرور حفظ کرده و تکرار می‌کند. البته شما می‌توانید برای یادگیری بیشتر مرغ مینای خود مقالات مرتبط زیادی که در وبلاگ ما قرار داده‌شده است را مطالعه کنید.

غذای جوجه مرغ مینا
غذای جوجه مرغ مینا

اهلی کردن مرغ مینا، از جمله این مقالات است.

حال به بحث مهم یعنی غذای جوجه مرغ مینا در یک‌ماهگی می‌پردازیم. همان‌طور که گفته شد در دو بخش قبل می‌توانستید برای مرغ مینای خود از پلت استفاده کنید؛ اما در این قسمت بهتر است که به‌جای پلت از غذاهای دیگری نیز استفاده کرده و تغییراتی در غذای او دهید.

قطعاً هیچ‌کس غذای تکراری را دوست نخواهد داشت حتی حیوانات. اگر او یک غذا را همیشه بخورد باعث کاهش اشتهای مرغ مینا نیز خواهد شد و باگذشت زمان لاغر شده و از بین خواهد رفت.

رژیم غذایی در یک‌ماهگی

در این موارد غذای جوجه مرغ مینا می‌توانید از ترکیب چند میوه تکه‌تکه شده مانند گلابی، سیب، هلو، آلبالو، گیلاس، شلیل، گیلاس و غیره به‌عنوان صبحانه باشد. هم‌چنین برای وعده‌ی ناهار مرغ مینای خود ترکیب چند دانه به‌عنوان ناهار و مقداری گوشت آب پز شده می تواند به رشد بهتر جوجه مرغ مینای شما کمک کند.

علاوه بر این مصرف هفته‌ای، سفیده تخم‌مرغ آب پز شده به همراه ترکیبی از سبزی‌ها مختلف مانند خیار، کاهو، هویج، کلم و… برای پرنده‌ی شما ضروری است.

البته شاید ندانید که منظور از دانه برای مرغ مینا چه چیزی می‌تواند باشد. باید گفت که انواع دانه‌هایی که مینا می‌تواند مصرف نماید شامل دانه ارزن، تخم کتان، تخم آفتابگردان بدون نمک، هسته تخم کدو، دانه شاهدانه و … هستند.

این رژیم غذایی برای مرغ مینای شما از یک‌ماهگی تا سه‌ماهگی می‌تواند ادامه داشته باشد. البته در ادامه چند مورد دیگر از غذاهای جوجه مرغ مینا را برای شما به‌طور کامل توضیح خواهیم داد.

کرم‌های خوراکی

همان‌طور که گفته شد مرغ مینای شما بعد از سه‌ماهگی هوش بهتری خواهد داشت. توانایی یادگیری بالایی دارد و می‌تواند با شما بازی کند.

او دوست دارد با وسایل مختلف بازی کند، پرواز کند و بچرخد. پس توصیه می‌کنیم که فضای زیبا و بازی را برای بازی کردن او تدارک ببینید.

البته متوجه وسایلی که در آن فضا هستند نیز باشید. بخاری یا وسایل خطرناکی که امکان دارد به پرنده آسیب برساند را از دور کنید. از این دوران به بعد به دلیل تحرک زیادی که او دارد باید به میزان آب مصرفی او توجه کافی داشته باشید.

علاوه بر این در این مدت از رشد یک جوجه مرغ مینا می‌توانید از انواع کرم‌های خوراکی برای تغذیه‌ی او استفاده کنید. فقط باید در مصرف این کرم‌ها زیاده‌روی نکنید؛ زیرا ممکن است که برای او ضرر داشته باشند.

کرم‌های خوراکی
کرم‌های خوراکی

دوره سه‌ماهگی تا یک‌سالگی مینا

اگر یک مرغ مینا را در این مدت به‌درستی تربیت کنید خواهید دید که چه تأثیری در نحوه‌ی غذا خوردن او نیز خواهد داشت. جوجه مرغ مینا در این سن بسیار قوی و باهوش است.

بهتر است که هر سه ساعت یک‌بار به آن‌ها غذا دهید. در ادامه به برخی از خوراکی‌های مورداستفاده برای جوجه مرغ مینا از یک‌ماهگی تا یک‌سالگی می‌پردازیم.

فقط دقت داشته باشید که تنوع را در این مواد غذای رعایت کنید؛ زیرا غذای جوجه مرغ مینا تأثیر بسیار زیادی بر هوش، توانایی یادگیری، رشد و سلامت او دارد.

انواع غذای جوجه مرغ مینا

در ادامه به تفکیک چند نمونه از غذاهای مفید و ضروری برای جوجه مرغ مینای شما پرداخته‌شده است. با ما همراه باشید.

میوه‌های موردنیاز برای سلامت جوجه مرغ مینا

 • خرما
 • موز
 • خربزه
 • سیب
 • پرتقال
 • نارنگی
 • کیوی
 • انگور و انجیر به میزان کم
 • توت سفید
 • گلابی
 • خیار سبز

البته ازآنجایی‌که غذای مرغ مینا باید شامل سبزی‌هایی مثل کاهو هم باشد. شما می‌توانید به او مقدار کمی کاهو، کلم، خیار، جعفری و ریحان نیز بدهید. علاوه بر این شما می‌توانید مقداری از پنیر بدون نمک هم می‌توانید در غذای جوجه مرغ مینا خود استفاده کنید.

دانه‌های ضروری برای مرغ مینا

 • فندق
 • پسته
 • گردو
 • بادام
 • تخمه بی‌نمک
 • نخود تفت‌داده شده
 • کنجد
 • ارزن
 • شاه دونه
 • سایر دانه های گرم و مقوی

غذای جوجه مرغ مینا وحشی یا اهلی

به‌طورکلی مرغ‌های مینا به دودسته تشکیل می‌شوند. بر طبق وحشی یا اهلی بودن این پرندگان می‌توان غذای موردنیاز آن‌ها را برای آن‌ها فراهم کرد. زیرا غذای این دو گونه از مرغ مینا باهم متفاوت است.

غذای جوجه مرغ مینا وحشی

مرغ مینای وحشی تقریباً همه‌چیزخوار است. او در طبیعت همه‌چیز می‌خورد. از انواع میوه‌ها و دانه‌ها گرفته تا حشرات و جانورانی مثل ملخ و پروانه.

او سعی می‌کند حلزون و کرم‌ها را از زیرزمین بیرون آورده و بخورد. جالب است بدانید مرغ مینای وحشی علاوه بر خوردن حشرات و کرم‌ها از شهد گل‌ها و حتی فضله‌ی ماکیان هم تغذیه می‌کنند.

غذای جوجه مرغ مینا
غذای جوجه مرغ مینا وحشی

این پرنده‌ی باهوش و زیبا درصورتی‌که بسیار گرسنه باشند به موش و قورباغه و مارمولک هم رحم نمی‌کنند و آن‌ها را شکار می‌کنند و می‌خورند. مرغ مینا وحشی حتی تخم پرندگان را سوراخ می‌کنند و از محتویات تخم پرندگان هم نمی‌گذرند.

این مرغ‌های مینای وحشی بعد از دوران سه‌ماهگی می‌توانند بر پشت گاوها نشسته و حشراتی را که روی تن گاوها می‌نشینند را شکار کنند. همان‌طور که گفتم مرغ مینای وحشی تقریباً همه‌چیزخوار است و پرندگان مفیدی به شمار می‌رود.

غذای جوجه مرغ مینا اهلی

مرغ مینای زینتی، آن دسته مرغ میناهایی هستند که توسط پرورش‌دهندگان تکثیر می‌شوند. این پرندگان برخلاف مرغ مینای اهلی، فقط از غذاهای نرم و ملایم می‌توانند استفاده کنند. معمولاً برای این نوع مرغ مینا از غذایی به نام پلت استفاده می‌کنند.

نکاتی که باید در غذای جوجه مرغ مینا رعایت شوند!

 • از دادن تنقلات شور به آن‌ها خودداری کنید.
 • از دانه‌های خام برنج و نخود برای او استفاده نکنید.
 • غذای جوجه مرغ مینا را به یک‌دفعه عوض و یا قطع کنید. باید کم‌کم و باگذشت زمان این کار را انجام دهید.
 • هفته‌ی یک یا دومرتبه به او میوه و دانه دهی و از تکرار بپرهیزید.
 • از بهترین قسمت گوشت بره، هفته‌ای ده گرم به او حتماً بدهید.
 • پس از میوه‌هایی که حاوی ویتامین c هستند زیاد استفاده نکنید. در ادامه دلیل آن را خواهیم گفت.

غذاهای ممنوعه برای مرغ مینا

همان‌طور که اشاره کردم باید به مرغ مینا میوه بدهید. توجه داشته باشید که از دادن میوه‌هایی مثل پرتغال که حاوی ویتامین c هستند جدا خودداری کنید.

اگر بیش‌ازاندازه ویتامین c وارد بدن پرنده شود باعث جذب آهن می‌شود و پرنده‌تان را بیمار می‌کند. درواقع در غذای مرغ مینا باید ویتامین c وجود داشته باشد؛ اما باید حواستان باشد در مصرف میوه‌هایی که دارای ویتامین c هستند زیاده‌روی نکنید.

از مصرف غذاهای چرب و سرخ‌کردنی برای پرنده خودداری کنید. غذاهای چرب و سرخ‌کردنی موجب چرب شدن کبد پرنده می‌شود و بسیاری از بیماری‌ها را در مرغ مینا به وجود می‌آورد. بهتر است بدانید که غذای جوجه مرغ مینا نباید چرب و شور باشد.

متأسفانه بعضی از افراد عادت دارند هله هوله به مرغ مینا می‌دهند و این کار کاملاً اشتباه است. زیرا پفک‌ها حاوی نمک و چربی زیادی هستند.

غذای مرغ مینا نباید حاوی تنقلات و غذاهای سرخ‌کردنی باشد لطفاً به این نکته خیلی دقت کنید.
در ضمن استفاده زیاد از نان و غلات هم برای پرنده شما مناسب نیست.

آیا به مرغ مینا ویتامین بدهیم؟

غذای جوجه مرغ مینا باید حاوی ویتامین باشد. مرغ‌های مینا به ویتامین احتیاج دارند. البته بهتر است ویتامین‌های موردنیاز را به‌صورت طبیعی مصرف کنند. البته شما می‌توانید از قطره‌های مکمل استفاده کنید. اما به یاد داشته باشید که استفاده بی‌رویه از ویتامین‌ها منجر به مسمومیت در پرنده می‌شود.

بنابراین بهتر است که از مواد غذایی استفاده کنید که سرشار از ویتامین باشند. سیب و ویتامین و سایر میوه‌ها و سبزی‌ها این ویتامین را تأمین می‌کند.
اما توجه کنید همان‌طور که گفته شد از مصرف زیاد ویتامین c برای جوجه مرغ مینا خودداری کنید.

غذای جوجه مرغ مینا
دادن سیب به مرغ مینا

البته بهتر است برای تقویت مرغ مینا، از غذاها و سبزی‌ها مقوی‌تری استفاده کنید. تمام راه‌های برای سالم ماندن و تقویت پرنده‌ی مینای خود را در این مقاله بخوانید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردم که شما را با غذای جوجه مرغ مینا و سایر اطلاعات راجع به آن آشنا کنیم. بهتر است برای نگهداری و پرورش مرغ مینا حتماً به نکات ذکرشده دقت کنید. غذای جوجه مرغ مینا سلامت او را بر عهده دارد و باید در انتخاب و نحوه‌ی مصرف آن دقت زیادی داشته باشید.

اگر شما نیز به این پرنده‌ی باهوش و زیبا علاقه دارید می‌توانید یک نمونه‌ی زیبا از آن را بخرید. البته راحت‌ترین راه این پرنده و سایر حیوانات خانگی نصب اپلیکیشن واسط کالا است. با نصب این برنامه‌، بدون پرداخت هزینه و اتلاف وقت در خانه نشسته و مرغ مینای موردنظر خود را خریدوفروش کنید.

هم‌چنین شما می‌توانید مطالب بسیار مفید و مورداستفاده‌ی دیگری را در سایت واسط پت مشاهده کرده و مطالعه کنید. از همراهی شما صمیمانه سپاسگزاریم.
منابع:
arkwildlife.co.uk
birdfood.co.uk
.littlepeckers.co.uk

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *