پرکنی مرغ عشق

پرکنی مرغ عشق

هنگامی‌که مرغ عشق شما پرهای زیبای خود را می‌کند، این می‌تواند برای شما آزاردهنده باشد که چرا پرنده زیبای شما چنین کاری را انجام می‌دهد.
در این مقاله ما برای شما به طور مفصل توضیح خواهیم داد که پرکنی مرغ عشق چیست و چرا پرنده آن را انجام می‌دهد و راه‌های جلوگیری از آن چیست؟

چرا مرغ عشق پرهای خود را می‌کند؟

علت اصلی کندن پر به‌وسیله مرغ عشق استرس است

بی‌حوصله بودن، تنهایی یا کم‌توجهی اغلب منجر به کندن پر می‌شود.

اگر پرنده شما به‌تنهایی در قفس خود زندگی می‌کند، پس این امر می‌تواند دلیل پر کنی پرنده شما باشد.

از دیگر دلایل می‌توان به محل زندگی مرغ عشق اشاره کرد که نقش مهمی در پر کنی پرنده دارد.

سایر عوامل پر کنی در مرغ عشق‌ها

در اینجا می‌خواهیم به موارد دیگری که در پر کنی مرغ عشق‌ها مربوط می‌شود اشاره کنیم:

رام کردن اجباری

برای انجام رام کردن مرغ عشق به صبر و حوصله بسیار زیادی نیاز است. در زمان کوتاه این امر امکان‌پذیر نیست و عوارضی مانند پرکنی مرغ عشق در برخواهد داشت.

تنبیه کردن پرنده

این کار فقط باعث از بین‌ رفتن رابطه عاطفی بین شما و پرنده خواهد شد. همچنین تنبیه کردن پرنده باعث افزایش عصبانیت آن خواهد شد.

افسردگی

افسردگی یکی از مشکلات اصلی در پرندگان به خصوص مرغ عشق‌ها است که به دلیل قرارگرفتن در تنهایی، محدودیت، عدم توجه و محبت، غذای ضعیف، نداشتن جفت و … به آن دچار می‌شوند.

افسردگی
افسردگی مرغ عشق

تغییر مکان

توجه داشته باشید که نباید مکان زندگی مرغ عشق‌ها مرتباً عوض شود. زمانی که می‌خواهید جابه‌جایی برای آن‌ها انجام دهید با آرامش کامل و بدون تکان دادن قفس باشد تا به این پرندگان استرس وارد نشود.

رژیم غذایی نادرست

باید به پرنده خود غذای تازه و متنوع بدهید.

اگر نیاز دارید تا اطلاعات کامل‌تری در مورد غذای مرغ عشق بدانید می‌توانید به وبلاگ ما مراجعه کنید و مطلب غذای مرغ عشق را مطالعه نمایید.

انگل‌های پوستی

زمانی که مرغ عشق شما دچار انگل‌های پوستی شود پرهای خود را به‌ویژه در قسمت شانه‌ها، زیر بال‌ها و پرهای پشت خودش را می‌کند.

عفونت‌های قارچی

در این نوع عفونت، پرنده یک ناحیه از پوست را مداوم نوک می‌زند و پرهای پرنده کنده می‌شود. لازم است بدانید این نوع عفونت قابل سرایت به سایر پرندگان است.

کوتاه کردن نادرست پرهای مرغ عشق

قبل از انجام این کار توصیه می‌شود حتماً تجهیزات لازم را مهیا کنید و اطلاعات لازم را در مورد نحوه کوتاه کردن پرهای پرنده خود به دست آورید.

خشک بودن پوست

در مورد آلرژی‌های پرندگان اطلاعات زیادی وجود ندارد، اما اگر محیط زندگی پرنده شما تمیز باشد کمتر دچار خشکی پوست می‌شود؛ که در نتیجه پر کنی را به دنبال نخواهد داشت.

غده چربی در پوست

مرغ عشق‌ها برای شاداب نگه‌داشتن پرهای خود غده‌ای که در ناحیه پایین کمر یعنی بالای دم دارند؛ که با منقار خود تحریک می‌کنند.

سپس این چربی را روی پرهای خود می‌کشند و پر آرایی می‌کنند که این نشانه سالم بودن پرنده شماست.

حال متأسفانه برخی افراد این محل غده چربی را با شامپو شستشو می‌دهند که در نتیجه مرغ عشق عصبی می‌شود و پرکنی می‌کند.

حمام نکردن مرغ عشق

باید بدانید که مرغ عشق‌ها عاشق آب‌بازی و حمام کردن هستند. اگر این کار را به‌درستی برای آن‌ها فراهم نکنید، آن‌ها از پرهای کثیف خود عصبی می‌شوند و پر کنی می‌کنند.

این نکته را مد نظر قرار دهید که، حمام کردن مرغ عشق می‌تواند فعالیتی سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز برای آن باشد. توجه داشته باشید هیچ‌گاه از مواد شوینده برای حمام کردن پرنده خود استفاده نکنید.

حمام کردن
حمام کردن مرغ عشق

حال اگر این سؤال در ذهن شما است که چگونه مرغ عشق را بشوییم، می‌توانید این اطلاعات کامل را در سایت واسط پت مطالعه نمایید.

چگونه مرغ عشق را بشوییم؟

کمبود کلسیم

اگر به بدن پرنده شما کلسیم کافی نرسد، مرغ عشق شما دچار بیماری هیپوکلسمی می‌شود و پرهای آن می‌ریزد. پس برای جلوگیری از این بیماری به پرنده خود کلسیم لازم و ویتامین D بدهید.

بلوغ جنسی مرغ عشق

اگر پرنده شما در سن بلوغ باشد و دارای جفت نباشد دچار تنش می‌شود و شروع به پرکنی می‌کند.

بیماری منقار

این بیماری به‌سرعت سرایت می‌کند و از طریق هوا به‌راحتی جابه‌جا می‌شود. در نوع حاد این بیماری پرهای پرنده کنده می‌شوند.

انگل‌های روده‌ای

اگر مرغ عشق شما دچار انگل‌های روده‌ای شود به پر ریزی مبتلا می‌شود.

مشکلات کبدی

این نوع بیماری‌ها در کبد معمولاً در اثر سوءتغذیه ایجاد می‌شود. پرهای پرنده شما ضعیف می‌شود و پر ریزی پرنده آغاز می‌شود.

سایر بیماری‌ها

انواع دیگری از بیماری‌ها در مرغ عشق وجود دارند که منجر به پر کنی پرنده می‌شود.

آیا آب پاشیدن بر روی مرغ عشق‌ها ربطی به پر کنی دارد؟

یکی از مواردی که باعث عصبی شدن مرغ عشق‌ها می‌شود آب پاشیدن مستقیم به آن‌ها است که نتیجه آن پر کنی مرغ عشق می‌شود.

به‌طورکلی زمانی که در جنگل‌ها باران می‌بارد طوطی‌سانان ساکت و آرام می‌شوند. دلیل آن است که پرهای آن‌ها خیس می‌شود و قدرت پرواز آن‌ها بسیار پایین می‌آید.

سپس برای اینکه نخواهند توجه شکارچیان را به خود جلب کنند ساکت و بدون صدا می‌شوند. حال اگر مرغ عشق در قفس باشد و روی آن آب بپاشیم، این بازخورد را دارد که شما آن را می‌خواهید تنبیه کنید.

پس آب پاشیدن مستقیم به آن‌ها باعث پرکنی مرغ عشق و عصبانیت آن‌ها می‌شود. گاهی اوقات به حدی پر کنی دارند که گوشت آن‌ها کاملاً زخم می‌شود و شروع به خونریزی می‌کند.

پرکنی مرغ عشق
آب پاشیدن روی مرغ عشق

آیا اسپری‌های پرکنی مفید هستند؟

لازم است بدانید که این اسپری‌ها فقط جنبه تجاری دارند و به‌هیچ‌عنوان تأثیری در کاهش یا متوقف کردن پر کنی مرغ عشق شما ندارند. شما باید دلیل پرکنی را پیدا کنید و برای آن راه و روش درمان انتخاب کنید.

تأثیر هوا در پر کنی

توصیه می‌شود اگر از شوفاژ در خانه استفاده می‌کنید، برای مرطوب نگه‌داشتن هوا از دستگاه‌های بخور استفاده نمایید تا دمای هوا را مرطوب کنند. اگر هوای محل زندگی پرنده شما خشک باشد، باعث خشکی پوست و در نتیجه پر کنی می‌شود.

بستن گردن‌بند طبی برای جلوگیری

بستن این نوع گردنبندها توصیه نمی‌شود چرا که ممکن است پرنده شما را عصبی و یا کسل کند.

اگر می‌خواهید از این روش جهت جلوگیری از پر کنی مرغ عشق استفاده کنید، بهتر است توسط یک دامپزشک یا متخصص در این حوزه انجام شود.

دامپزشک

بهترین و امن‌ترین راه این است که شما مرغ عشق خود را به یک دامپزشک ببرید تا تمام موارد جسمی پرنده شما را بررسی کند.

در مراحل بعد از نظر تغذیه‌ای پرنده خود را تقویت کنید. فقط دانه غذای کافی برای مرغ عشق شما نیست.

بهترین غذا جهت جلوگیری از پر کنی مرغ عشق تنوع غذایی که شامل غذای تازه و میوه‌ها و سبزی‌ها است.

از راه‌های دیگر جلوگیری از پر کنی

 • مرغ عشق تنهایی را دوست ندارد. سعی کنید از وسایل بازی برای آن در قفس استفاده کنید. اگر از قبل وسایل بازی داشته است، آن وسایل را عوض کنید و از وسایل جدید و خلاق استفاده کنید. در مجموع فعالیت پرنده خود را افزایش دهید.
 • در خانه و در کنار پرنده به‌هیچ‌عنوان سیگار نکشید و افراد سیگاری قبل از تماس با پرهای پرنده حتماً دست خود را بشویند تا از تماس نیکوتین با پرهای پرنده جلوگیری شود.
 • برای مرغ عشق خود آهنگ ملایم پخش کنید. توجه کنید که در کنار قفس موزیک پخش نشود تا باعث عصبانیت آن نشود.
 • مرغ عشق خود را در کنار تلفن یا آیفون منزل قرار ندهید. دلیل آن این است که این وسایل صداهای غافلگیرکننده‌ای دارند و باعث استرس پرنده شما می‌شوند.
 • پرنده خود را نباید در راه‌پله‌ها قرار دهید، چراکه باعث اضطراب و هیجان بیش از اندازه پرنده می‌شود.
 • ابعاد قفس پرنده شما باید مناسب باشد. اگر قفس تنگ برای مرغ عشق خود در نظر گرفته‌اید، حتماً آن را جهت جلوگیری از پرکنی مرغ عشق عوض کنید. پرنده شما باید در قفس خود احساس راحتی داشته باشد.
 • پیشنهاد می‌شود که برای آبخوری و ظرف غذا از رنگ‌های شاد استفاده کنید. ظرف غذا باید مخصوص پرنده شما باشد و در هر ظرفی نباید به مرغ عشق خودتان غذا بدهید.
 • استفاده از رنگ قرمز در قفس و یا در نزدیکی قفس مرغ عشق خودداری کنید.
توجه به ابعاد قفغس
توجه به ابعاد قفس پرنده

برنامه حیات وحش ممنوع

برای پرنده خود به‌هیچ‌عنوان برنامه‌های حیات‌وحش نگذارید چراکه این کار باعث افزایش اضطراب و هیجان مرغ عشق شما خواهد شد.

برنامه خواب

می‌توانید برای خواب پرنده آن را به اتاق دیگری که کاملاً ساکت و آرام است منتقل کنید. مرغ عشق شما حدود 12-10 ساعت به خواب احتیاج دارد. پس محیط خواب آن تاریک و آرام باشد. همچنین پرندگان ترجیح می‌دهند که ساعات خواب مشخصی داشته باشند.

استرس

سعی کنید استرس را از پرنده خود دور کنید. به عنوان مثال حیوانات خانگی دیگر در کنار مرغ عشق قرار ندهید. جلوگیری از عوامل استرس‌زا اثر بسیار زیادی در کم شدن اضطراب پرنده شما خواهد داشت.

نکات برجسته

 • اگر می‌خواهید به پرنده خود تزریقی انجام دهید به‌هیچ‌عنوان نباید به‌صورت خشن و نامناسب با مرغ عشق خود رفتار کنید. این کار را باید افراد ماهر و یا یک دامپزشک انجام دهد.
 • اگر وسایل بازی و سرگرمی پرنده خود را یکباره بردارید ممکن است به پر کنی منجر شود. پرنده این برداشت را دارد که شما می‌خواهید آن را تنبیه کنید.
 • مرغ عشق خود را نباید در پشت پنجره‌ای که پرندگان به‌صورت آزادانه پرواز می‌کنند قرار دهید. البته منظور این است در مکانی که پرنده‌های زیادی وجود دارد، مانند پارک.
 • قرارگرفتن در معرض تابلوهای تبلیغاتی و یا رقص نورها باعث اذیت شدن مرغ عشق می‌شود.
 • برخی افراد مرغ عشق خود را در محل کار نگهداری می‌کنند. توجه داشته باشید که مکان‌های صنعتی به‌هیچ‌عنوان مناسب این پرنده نیست و باعث آسیب روحی و روانی پرنده شما خواهد شد.
 • اگر قفس پرنده شما در کنار پنجره قرار دارد توجه نمایید که در کوران باد نباشد.
 • در محل زندگی مرغ عشق‌ها باید نشانه‌هایی از طبیعت وجود داشته باشد. به عنوان مثال، ازگل‌ها و گیاهان برای آرامش بیشتر پرنده خود استفاده کنید. اگر برایتان مقدور است می‌توانید از گلدان هم در کنار قفس پرنده استفاده کنید.
 • باید به پرنده خود اجازه پرواز بدهید. پس اگر پرهای مرغ عشق خود را بیش از اندازه کوتاه نمایید این باعث عصبانیت و پرکنی پرنده شما خواهد شد.

حسادت

اگر در منزل قفس دیگری از مرغ عشق یا پرندگان دیگری دارید که به آن‌ها بیشتر رسیدگی و توجه می‌کنید، این می‌تواند عامل پر کنی در مرغ عشق شما باشد.

دلیل آن این است که شما باید محبت و رسیدگی خود رابین پرندگان خود به طور مساوی تقسیم کنید و روحیات پرندگان خصوصاً مرغ عشق بسیار حساس است.

پرکنی توسط والدین

مرغ عشق‌ها در طول روز چندین بار پرهای خود را مرتب می‌کنند و در این ‌بین ممکن است که تعدادی از پرهای ضعیف بریزد که این عمل کاملاً طبیعی است و پرکنی مرغ عشق حساب نمی‌شود.

گاهی اوقات پر کنی مرغ عشق‌ها توسط والدین انجام می‌شود که دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد.

دلیل اول

تکثیر مکرر از یک جفت در طول یک سال: انجام این کار باعث خسته شدن مرغ عشق‌ها از توجه به جوجه‌های خود می‌شود که براثر خستگی پرهای جوجه‌های خود را می‌کنند.

تکثیر زیاد از یک جفت پرنده
تکثیر زیاد از یک جفت

دلیل دوم

جوان بودن جفت‌ها و فاقد تجربه بودن: اگر مشاهده کردید که والدین جوان پرهای جوجه خود را می‌کنند باید خودتان مسئولیت بزرگ کردن جوجه را برعهده بگیرید.

دلیل سوم

آمادگی دوباره در تولیدمثل: دلیل‌های زیادی می‌تواند داشته باشد. برای مثال، استفاده از غذاهای مست‌کننده که شایع‌ترین آن‌ها است. پیشنهاد می‌شود از هیچ مواد مست‌کننده‌ای به پرنده خود ندهید.

دلیل سوم دخالت صاحب پرنده در امور آن‌ها: گاهی اوقات دخالت‌های گاه‌وبی‌گاه صاحبان مرغ عشق‌ها آن‌ها را کلافه می‌کند.

پس در امور آن‌ها دخالت نکنید. مثلاً مانع از بازی آن‌ها نشوید. یا اینکه هر روز آشیانه آن‌ها را به هم نریزید و عوض نکنید.

کلام آخر

در زبان بومیان استرالیا معنای کلمه مرغ عشق نماد غذای خوب است. آنان بر این باورند که وجود این پرنده در هر منطقه نماد وفور نعمت و غذای فراوان است.

پس زمانی که شما این پرنده زینتی و زیبا را در منزل دارید، لازم است تا زیبایی این پرنده حفظ شود که زیبایی این پرنده به پرهای آن است.

امیدواریم مطالب مفیدی را خدمت شما عزیزان تشریح کرده باشیم. شما می‌توانید برای خرید و فروش انواع حیوانات از جمله کبوتر، سگ، گربه و غیره به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید. همچنین شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت سایر مقالات مرتبط را مطالعه کنید.

منبع:

omlet.us

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *