بیماری های کاسکو

بیماری های کاسکو

طوطی خاکستری آفریقایی که در ايران با نام کاسکو شناخته می‌شود، پرنده‌ای بسيار باهوش است. کاسکو به‌صورت طبيعي و غريزي بیماری خود را تا جايي که بتواند، پنهان می‌کند. این پرندگان برای حفظ امنیت خود این غریزه را در زیستگاه طبیعی نشان می‌دهند. به همین دلیل حدس زدن این‌که پرنده بیمار است یا خير، سخت است؛ اما بیماری های کاسکو که ممکن است به آن دچار شود، به تغذيه و نحوه نگهداري از آن بسيار وابسته است.

به‌عنوان مالک، وظیفه شماست که مراقب سلامتی کاسکو باشيد. به دلیل بیماری، آن‌ها با تغییرات جسمی و رفتاری روبرو می‌شوند.

این علائم ممکن است بيماری شدیدی را پوشانده باشند. در اين مقاله ابتدا به بيان انواع بیماری های کاسکو می‌پردازیم و سپس علائمي که در صورت وجود بيماري در کاسکوها ظاهر می‌شود را بيان خواهيم کرد.

اختلالات شایع پزشکی

مانند هر حیوان خانگی، حتی در بهترین شرايط، کاسکوها نیز می‌توانند دچار مشکلات سلامتی شوند.

برخی از مشکلات سلامتی در اثر تماس با سایر حیوانات خانگی بیمار ایجاد می‌شود و برخی از مشکلات به دلیل عدم تولیدمثل مناسب و ژنتيکی است.

برخی مشکلات شايع در ادامه مقاله بیماری های کاسکو آورده شده است.

 • مشکلات رفتاری (به‌عنوان‌مثال پرکنی، ترس، پرخاشگری، افسردگي مزمن)
 • بیماری های تنفسی
 • سندرم هیپوکلسمی
 • سیرو ویروس (ویروس PBFD)
 • انسداد بینی (باکتریایی، قارچی، ثانویه بعد از سو تغذیه)
 • بیماری اتساع بطنی (PDD)
 • تغییر شکل انگشتان پا (ژنتیکی)
 • هماچوری همراه با مسمومیت با سرب
 • تورم هایپرکراتوتیک
 • تومورهای بدخیم
 • کرم‌های نواری و انگل‌های خون
 • ذات‌الریه
 • کمبودهای تغذیه‌ای (هیپوویتامینوز A)
بیماری های کاسکو
بیماری های کاسکو

در ادامه به توضيح مفصل‌تری از برخي بیماری های کاسکو، علت آن‌ها و علائم بيماري پرداخته‌ایم.

بيماری سیتاسین Psittacine(PBFD)

پیت سیتاسین نوعی بیماری شایع است که انواع طوطی‌ها ازجمله کاسکو را مبتلا می‌کند. یک طوطی مبتلا به این بیماری شروع به از دست دادن پرها می‌کند و پرهایی که رشد می‌کنند غیرطبیعی خواهند بود.

این بیماری همچنین می‌تواند علائمی مانند منقار غیرطبیعی یا شکستگي منقار یا ناخن را داشته باشد.

با پیشرفت بیماری، پرنده لاغر می‌شود و می‌تواند افسرده شود. ازآنجاکه این بیماری باعث به خطر افتادن سیستم ایمنی پرنده می‌شود، ممکن است عفونت‌های دیگری نیز رخ دهد.

PBFD از طریق تماس با فضله و گردوغبار پرهای آلوده منتقل می‌شود. یک بیماری کشنده و بسیار مسری (بیماری منتقله از طریق هوا) است. فقط درمان حمایتی در دسترس است.

بیماری اتساع بطنی

این بیماری اغلب به‌عنوان سندرم اتلاف طوطی شناخته می‌شود. بیماری اتساع بطنی یک عفونت ویروسی است که دستگاه گوارش یک پرنده را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

طبق گفته انجمن بین‌المللی طوطی، این شایع‌ترین بیماری است که پرندگان زينتی را می‌کشد. این بیماری به اعصاب معده آسیب می‌رساند و هضم غذا را برای پرنده دشوار می‌کند. پرنده‌ای که به این بیماری مبتلا می‌شود، لاغر و افسرده می‌شود.

همچنین متوجه خواهید شد که در مدفوع پرنده شما غذای هضم نشده‌ای وجود دارد. در موارد پیشرفته‌تر بیماری، دیواره پروونتریکولوس (قسمتی از معده) می‌تواند پاره شود و غذای معده به داخل حفره شکمی پرنده حرکت کند و باعث ایجاد عفونت‌های باکتریایی شود که منجر به مرگ شود.

بیماری کبد چرب

يکي ديگر از بیماری های کاسکو، بيماری کبد چرب است. در پرنده‌ای که مبتلا به بیماری کبد چرب است، سلول‌های سالم کبد با چربی جایگزین می‌شوند و باعث بزرگ شدن کبد می‌شوند. سپس کبد بزرگ‌شده می‌تواند سایر اندام‌های شکمي را تحت‌فشار قرار دهد.

شکم پرنده‌ای که به این بیماری مبتلا شده است، باد می‌کند. کبد ممکن است باعث فشرده شدن ریه‌ها و سخت شدن تنفس شود.

همچنین ممکن است روی منقار پرنده، لکه‌های کم‌رنگی ایجاد شود. با پیشرفت بیماری به مراحل آخر و شروع نارسایی کبدی، ممکن است پرنده به دلیل تجمع سموم در کبد، دچار تشنج شود.

کبد چرب در پرنده
بیماری کبد چرب در کاسکو

تغییرات در رنگ پرها

يکي ديگر از بیماری های کاسکو، تغييرات در رنگ پرها است. گاهی اوقات کاسکوهايي با پرهای قرمز که در همه قسمت‌های بال پرنده پراکنده‌شده‌اند، دیده می‌شوند. پراکندگي اين پرهای قرمزي در مناطقی که انتظار دیدن آن‌ها را ندارید، می‌تواند نشانه‌ای از فولیکول‌های پر آسیب‌دیده باشد که معمولاً به دلیل کندن پر توسط کاسکو ایجادشده است.

استفاده از دارو، به‌عنوان‌مثال تجویز آنتی‌بیوتیک در زمان پرکنی باعث ایجاد تغییراتی در فولیکول‌های پر شده است. بااین‌حال، این تغییرات دائمی نیست و در مراحل بعد، پرهاي توليدي رنگ‌های عادي خواهند داشت.

احتمال اينکه تغيير رنگ پرها، يک مشکل ژنتيکی باشد، نيز وجود دارد که جهشي ژنتيکي محسوب می‌شود. البته تشخیص آن آسان است. اگر یک کاسکو به‌مرورزمان داراي این پرهای قرمز شده باشد، نشانه‌ای از مشکلات سلامتی است و اگر کاسکو با اين پرهاي قرمز متولدشده باشد، نشان‌دهنده جهش ژنتيکي است.

سرماخوردگی

يکی ديگر از بیماری های کاسکو که در آن‌ها شايع است، سرماخوردگی و ذات‌الریه هست.

اگر طوطی در مجاورت هواي سرد قرار بگيرد، ممکن است سرما بخورد. از علائم آن آبريزش بيني، عطسه، گرفتي بيني و خس‌خس در هنگام تنفس است.

پايين آمدن اشتها و اسهال نيز می‌تواند به دليل سرماخوردگي باشد.

پرکنی کاسکو

يکي ديگر از بیماری های کاسکو پرکنی است. پرکنی می‌تواند ناشی از مشکلات جسمی و رفتاری باشد. کاسکو یک‌گونه از طوطی بسیار باهوش است که آن‌ها را مستعد خستگی و افسردگی کرده است. بايد براي آن‌ها وقت کافي گذاشت.

در غير اين صورت ممکن است وقتي حوصله آن‌ها سر می‌رود، اقدام به کندن پرها کنند. ساير دلايل پرکنی آلرژی و مشکلات پوستي، حسادت به يک پرنده يا حيوان خانگي ديگر، ترس و وحشت و استرس هست.

رایج‌ترین بیماری های کاسکو مرتبط با کمبود ویتامین D

 • ضعف سیستم ایمنی بدن
 • نرم شدن استخوان‌ها
 • خم شدن پاها
 • رشد غیرطبیعی منقار
 • مشکلات تولیدمثلی (چسبندگی تخم‌مرغ، تخم‌هایی با پوسته نرم، جوجه‌های در حال مرگ)
 • تشنج
بیماری های کاسکو
ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن کاسکو

تشنج

تشنج ناشی از سندرم هیپوکلسمی همراه با سطح پایین کلسیم در خون است. این شایع‌ترین علت بیماری عصبی مرکزی در کاسکوها است. مکمل رژیم غذایی طوطی‌ها با کلسیم و ویتامین D و دسترسی به نور طبیعی از عوامل مهم در جلوگیری از این مشکل است.

پرندگان 2 تا 5 ساله معمولاً مبتلا می‌شوند. دامپزشکان اغلب طوطی‌های خاکستری مبتلا به تشنج را با گلوکونات کلسیم وریدی و همچنین دیازپام درمان می‌کنند.

علائم بالینی عبارت‌اند از عدم هماهنگی، عدم تعادل مانند افتادن از روی ميله قفس و تشنج. اين پرندگان ممکن است نسبت به سروصدا یا حرکت بسیار حساس باشند.

درمان تشنج ناشی از کمبود کلسيم

درمان‌ها شامل تجویز برنامه‌های تزریقی گلوکونات کلسیم و مکمل‌های غذایی کلسیم و ویتامین D3 است. بیماران معمولاً ظرف چند دقیقه به درمان پاسخ مثبت می‌دهند.

با تأمین نور طبیعی خورشید براي کاسکو، می‌توان از بسیاری از بیماری های کاسکو که مرتبط با سطح پایین کلسیم هستند، جلوگیری کرد. حتی پرندگانی که در کنار پنجره قرار دارند از آفتاب بهره‌مند نخواهند شد زیرا پنجره جلوي اشعه UVA و UVB موردنیاز برای سنتز ویتامین D لازم برای سلامت استخوان را می‌گیرد.

ماده موجود بر روی پرها تحت تأثیر واکنش شیمیایی ناشی از نور خورشید، ویتامین D3 را تولید می‌کند که پرنده با باز کردن بیشتر پرها آن را جذب می‌کند.

در مناطقی مانند نیمکره شمالی در ماه‌های زمستان که دسترسی به نور طبیعی خورشيد محدود است، می‌توان از لامپ‌های نور طبيعي برای تهیه اشعه UVA و UVB موردنیاز کاسکو استفاده کرد.

در ادامه مقاله بیماری های کاسکو به بيان علائم شايع بيماري در کاسکوها می‌پردازیم. با ديدن هرکدام از اين علائم، هرچه سریع‌تر پرنده خود را به نزد دامپزشک ببريد.

شش علامت شایع بیماری در کاسکو

دلایل زیادی برای بیمار شدن کاسکو می‌تواند وجود داشته باشد مانند آب‌وهوا، رژیم غذایی نامناسب یا ارائه تصادفی غذاهايی که براي کاسکو سمی هستند.

در ادامه مقاله بیماری های کاسکو، علائم بیماری در طوطی‌های خاکستری آفریقايي را ذکر خواهيم کرد.

افت سطح فعالیت

در هنگام بیماری، این پرندگان افت گسترده‌ای در ميزان فعالیت نشان می‌دهند.

آن‌ها شروع به خوابیدن در زمان‌بندی‌های عجیب‌وغریب می‌کنند. آن‌ها احساس گرسنگی نخواهند کرد و ممکن است از خوردن و آشامیدن دست بکشند.

بیماری های کاسکو
بیماری های کاسکو

اسهال

فضله طبیعی پرنده شامل سه قسمت مشخص (ادرار مایل به سبز، قسمتی قهوه‌ای‌رنگ و بخش ديگر فضله که سفیدرنگ) است، هست. اگر فضله پرنده فاقد هر یک از اين سه مورد باشد، از اسهال رنج می‌برد؛ و اگر بلافاصله درمان نشود، می‌تواند کشنده باشد!

در بعضي از کاسکوها به دليل استرس ناشی از حمام کردن و يا بردن به محل جديد، اسهال مشاهده می‌شود که در طي 1 الي 2 روز خوب خواهد شد. همچنين سرماخوردگي نيز می‌تواند باعث اسهال شود. براي درمان اسهال طولانی‌مدت به دامپزشک مراجعه کنيد.

کاهش وزن

ممکن است شما هنگام برداشتن طوطی، کاهش وزن آن به دليل بيماري را کاملاً احساس کنيد. در اين حالت، استخوان سينه به‌صورت برجسته‌تری ديده می‌شود.

پرها دارای مشکل

یک پرنده سالم همیشه دارای پرهای محکم و یکنواخت است. پرنده بيمار ممکن است دچار شکستگي پر و خم شدن پرها شود.

عطسه زدن و سرماخوردگی

کاسکو به تقلید از عطسه صاحب خود یا افراد دیگر در خانه معروف است؛ اما اگر پرنده با ترشحات عطسه کند، این یک علامت هشداردهنده است و ممکن پرنده ذات‌الریه کرده باشد.

عدم تعادل

یک پرنده بیمار نمی‌تواند محکم روی پاها و روي يک سطح صاف بایستد. اگر هرکدام از این علائم بیماری را در کاسکو خود مشاهده کردید، بلافاصله با دامپزشک پرندگان خود تماس بگیرید تا پرنده بیمار به‌موقع معالجه شود.

در ادامه مقاله بیماری های کاسکو، برخي مراقبت‌های ضروري و لازم که بايد براي پيشگيري از بيمار شدن کاسکو خود انجام دهيد را آورده‌ایم.

مراقبت‌های پیشگیرانه

 • معاینات بدنی هر 6-12 ماه یک‌بار انجام شود.
 • در صورت داشتن هرگونه سؤال یا نگرانی در مورد سلامتی پرنده خود، با یک دامپزشک باتجربه درزمینهٔ پرندگان مشورت کنید.
 • معاینه سالانه مدفوع برای احتمال وجود انگل، مخمر و يا باکتری داشته باشد.
 • طبق دستور دامپزشک، واکسیناسیون برای ویروس Polyomavirus انجام شود.
 • آزمایش خون دهد.
 • اصلاح ناخن و بال در صورت لزوم انجام شود.
بیماری های کاسکو
بیماری های کاسکو

کلام آخر

به پايان مقاله بیماری های کاسکو رسيديم. می‌توانید با دانستن شرايط مناسب نگهداري از کاسکو و همچنين نحوه تغذيه و غذاهاي مناسب کاسکو، احتمال بروز بيماري را به حداقل برسانيد.

با توجه به پنهان کردن بيماري توسط اين پرنده باهوش، اگر علائم بيماري در آن ديديد، مطمئن باشيد که در بيماري در مراحل پیشرفته‌ای است و نياز به رسيدگي در اسرع وقت دارد. هر چه سریع‌تر به دامپزشک مراجعه کنيد.

علائم بیماری در کاسکوها باید توسط همه صاحبان مسئول شناخته شود. ازآنجاکه این طوطی‌ها به برخی بیماری ها بسيار حساس هستند، اگر نتوانيد به‌موقع متوجه بيماري آن‌ها شويد و آن‌ها را درمان کنيد، ممکن است طوطی دوست‌داشتنی و گران‌قیمت خود را از دست بدهید!

مطالعه مقالات در رابطه با کاسکو در سایت واسط پت را از دست ندهيد. همچنين براي خریدوفروش حيوانات خانگي خود ازجمله کاسکو می‌توانید از اپليکيشن واسط کالا استفاده کنيد.

منابع:
avianandexotic.com
animals.mom.com
.beautyofbirds.com

africangreyparrots.net

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *