انواع کاسکو

انواع کاسکو

از انواع کاسکو که در ايران وجود دارد، در واقع طوطي خاکستري آفريقايي است که در ايران با نام کاسکو آن را می‌شناسیم. کاسکوها معمولاً دارای دو زير گونه شناخته‌ شده‌ی طوطي خاکستری آفریقایی کنگو (CAG) و طوطي خاکستری آفریقایی تیمنه (TAG) هستند. در اين مقاله ابتدا به توضيح کامل دو نوع گونه می‌پردازیم و سپس تفاوت اين دو را بيان می‌کنیم. درنهایت بهترين نژاد کاسکو را معرفي خواهيم کرد. با واسط پت همراه باشيد.

طوطی خاکستری آفريقايی کنگو

کنگو از انواع کاسکو و بزرگ‌ترین نوع از دو نوع طوطی خاکستری است. همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست، رنگ بدن آن‌ها به‌طور عمومی شامل سایه‌های مختلفی از خاکستری پاستيلی یا سنگی است.

پرهای سینه و سر دارای لبه‌های سفید و پرهای بال تیره‌تر هستند. این پرنده دارای دم قرمز روشن و منقار و فک پایین آن‌ها سیاه است.

دور چشم آن‌ها یک ناحیه بزرگ سفید دارد. پرندگان جوان (زیر یک سال)، عنبیه رنگ سیاه یا خاکستری دارند، پرندگان مسن چشم زرد رنگی دارند.

اندازه بدن

طول بدن تقریباً 14-16 اینچ با طول بال تقریباً 18-20 اینچ. وزن آن‌ها تقریباً 15-20 اونس است.

مکان زندگی

کنگو از انواع کاسکو در آفریقای استوایی، از آنگولا تا ساحل‌عاج، از کنیا تا تانزانیا یافت می‌شود. از آنجا که آن‌ها معمولاً به‌عنوان حیوانات خانگی نگهداری می‌شوند، (در میان سه پرنده اصلی و جزء بهترين نژاد کاسکو که بیشتر از همه خریدوفروش می‌شوند قرار دارند).

در سراسر جهان در اسارت و در قفس نيز یافت می‌شوند. در طبیعت، آن‌ها در جنگل‌های بارانی، زمین‌های زیر کشت، گیاهان حرا، دشت‌های جنگلی و باغ‌ها زندگی می‌کنند.

رفتار و سازگاری آن‌ها در طبيعت

شکارچیان طبیعی طوطي خاکستری آفریقايي، شامل انواع شاهین‌ها و عقاب‌ها هستند.

میمون‌ها و سایر پستانداران درخت نشین اغلب تخم طوطی‌ها را می‌دزدند.

به‌عنوان یک استراتژی دفاعی، گله‌ای از طوطی‌ها سکوت می‌کنند و سپس با هم شروع به جیغ زدن می‌کنند. هرج‌ومرج و سروصدا باعث جلوگیری از بیشتر شکارچیان می‌شود.

اجتماعی بودن

کنگوها از انواع کاسکو بسیار اجتماعی هستند و یک منطقه مشترک براي زندگي انتخاب می‌کنند که ممکن است از چند صد نفر تشکیل‌شده باشد.

مشاهده‌شده است که آن‌ها در نخل‌های بلند به‌صورت دسته‌ای از چند صد تا هزار پرنده زندگي می‌کنند. با این ‌حال، آن‌ها پرندگان تک‌گونه‌ای هستند، به این معنی که آن‌ها مانند سایر طوطی‌های آمریکای جنوبی با گونه‌های دیگر طوطی ارتباط برقرار نمی‌کنند.

در طول روز، آن‌ها به گروه‌های کوچک‌تری تقسیم می‌شوند و در بیشتر روزها برای پيدا کردن غذا در مسافت‌های طولانی پرواز می‌کنند. آن‌ها با هم غذا می‌خورند و به‌طورمعمول در طبیعت، در چاله‌های آب که در آن‌ها گل و مواد معدنی وجود دارد، دیده می‌شوند.

طوطی خاکستری آفريقايی کنگو
طوطی خاکستری آفريقايی کنگو

خوردن خاک توسط کاسکوها در طبيعت

کنگوها از بهترين نژاد کاسکو به‌صورت مجرد، جفت و گروه کوچک به محل غذا خوردن می‌رسند و درنهایت به گروه‌های بزرگی بین 300 تا 800 پرنده تبدیل می‌شوند.

آن‌ها تقریباً چهل دقیقه در روز و هنگام خوردن علف و خاک روی زمین جمع می‌شوند. این پرنده‌ها به‌صورت موج به زمین می‌آیند.

تصور می‌شود این یک سازگاری برای جبران افزایش میزان سموم دفع آفات در غذای آن‌ها باشد، به‌طوری‌که خاک خورده شده، سمومی را که مصرف می‌کنند، جذب می‌کند. متأسفانه این رفتار قابل پیش‌بینی نحوه گیر افتادن اکثر خاکستری‌های آفریقایی است.

هنگامی‌که در ميان درختان هستند، آن‌ها معمولاً با بالا رفتن از شاخه‌های درختان، غذا جمع می‌کنند. آن‌ها کوهنوردان بسیار ماهری هستند و اغلب مهارت بیشتری نسبت به پرواز در هوا نشان می‌دهند.

محافظت از پرها

کاسکوهای آفریقایی کنگو از انواع کاسکو در پهلوهای خود پودری تولید می‌کنند که به تمیز کردن و محافظت از پرهای آن‌ها کمک می‌کند.

این پودر همچنین باعث می‌شود که پرهای آن‌ها ضد آب باشد که سازگاری لازم برای زنده ماندن آن‌ها را در آب‌وهوای گرمسیری ايجاد می‌کند.

توانايی تقليد صدا

طوطی خاکستری آفریقایی کنگو به دلیل توانایی تقلید از صدای انسان در اسارت بسیار مشهور است. صدای ضبط‌شده از طوطی‌ها در طبيعت نشان داده است که آن‌ها صداي 9 پرنده دیگر و یک نوع خفاش را تقلید می‌کنند.

طوطی خاکستری آفریقایی یک پرنده بسیار باهوش است. برخی شواهد نشان داده است که آن‌ها می‌توانند بیش از 500 کلمه ياد بگيرند، البته هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان‌دهنده اين باشد که آن‌ها درکي ازآنچه صحبت می‌کنند، دارند يا خير.

علاوه بر ارتباط صوتی، طوطی‌های خاکستري از زبان بدن و موقعیت پر نیز برای بیان احساسات خود و ارتباط با ديگران استفاده می‌کنند.

تولیدمثل

طوطی‌های خاکستری آفریقایی کنگو از بهترين نژاد کاسکو به‌صورت جفت زندگی می‌کنند و در طبیعت بین جولای تا سپتامبر تولیدمثل می‌کنند. طوطی‌های خاکستری آفریقایی در سوراخ‌های درختان لانه می‌کنند.

مکان‌های لانه‌سازی آن‌ها ترجیحاً در درختان یا نخل‌ها است. ماده بین 2 تا 4 تخم خواهد گذاشت. نر به نشستن روی تخم‌ها تمایلی ندارد، اما در عوض وقتی ماده بر روی تخم نشسته است، غذا برای او فراهم می‌کند.

پس از به دنيا آمدن جوجه‌ها، هر دو والدین به آن‌ها غذا می‌دهند و جوجه‌ها تقریباً 3 ماه در لانه می‌مانند.

رژیم غذایی

رژیم غذایی طوطی خاکستری آفریقايی شامل میوه‌ها، دانه‌ها، آجیل‌ها و انواع توت‌های بومي جنگل بارانی و گوشت درختان نخل است. منقار قدرتمند آن می‌تواند اکثر دانه‌ها و آجیل‌ها را خرد کند.

رژیم غذایی کاسکو
رژیم غذایی کاسکو

طول عمر

طول عمر متوسط 30-40 سال و حداکثر 60 سال است.

وضعیت نگهداری

خاکستری آفریقایی کنگو از انواع کاسکو در معرض خطر انقراض نیستند ولي متأسفانه به دلیل رنگ‌های جذاب و استعداد باورنکردنی در تقلید اصوات و کلمات در تجارت حیوانات خانگی محبوب شده است.

به دلیل چنین تقاضای زیادی، جوجه‌هاي کاسکوي آفريقايي برای تأمین تقاضاي بازار از طبیعت به سرقت می‌روند. قانون پرندگان وحشی ایالات‌متحده واردات تجاری هر پرنده‌ای را که توسط CITES ذکر کرده است، منع کرده است. بیشتر طوطی‌ها در معرض خطر یا تهدید قرار دارند.

در ادامه انواع کاسکو، به معرفي کاسکو تيمنه می‌پردازیم.

طوطی خاکستری آفريقايی تيمنه

طوطی تیمنه (Psittacus timneh) که با عنوان طوطی خاکستری تیمنه یا طوطی خاکستری آفریقایی تیمنه شناخته می‌شود، یک طوطی آفریقای غربی است.

به‌عنوان زیر گونه طوطی خاکستری آفريقايی طبقه‌بندی می‌شود. در ميان پرورش‌دهندگان اغلب با حروف اول TAG گفته می‌شود و معمولاً به‌عنوان طوطی همراه نگهداری می‌شود.

اندازه کاسکو تيمنه

کاسکو تيمنه از انواع کاسکو با طول 28 تا 33 سانتی‌متر (11-13 اینچ) و وزن 275–375 گرم (9/7–13،2 اونس)، یک طوطی متوسط است. پرهای آن عمدتاً به رنگ خاکستری خالدار است، دارای يک لکه بزرگ سفید در اطراف چشم‌ها است و چشم‌هایی به رنگ زرد کم‌رنگ دارد.

در مقایسه با کاسکو کنگو، طوطی خاکستری تیمنه کوچک‌تر و تیره‌تر است، دارای دمي تیره و تکه‌ای شاخ مانند در فک بالا است. طوطی تیمنه مانند طوطی خاکستري کنگو باهوش و در تقلیدگری ماهر است. طوطی تیمنه ممکن است در مقایسه با طوطي کنگو در سنین پایین‌تری شروع به صحبت کند.

توزیع طبيعی

طوطی تیمنه از انواع کاسکو بومی مناطق غربی جنگل‌های مرطوب گینه فوقانی و مرزهای ساوانای غرب آفریقا از گینه بیسائو، سیرالئون و جنوب مالی از شرق تا حدود 70 کیلومتری شرق رودخانه بنداما در ساحل‌عاج است.

هیچ ترکيب گونه‌ای طبیعی با طوطی خاکستری آفريقايي کنگو وجود ندارد، البته چون پرورش هر دو گونه متداول است، می‌توانند فرار کنند و ترکیبی بین طوطي خاکستري کنگو و تیمنه در اسارت مشاهده‌شده است.

کاسکو تیمنه
کاسکو تیمنه

زيستگاه

پرندگان به‌طورمعمول در جنگل‌های انبوه ساکن می‌شوند، اما در لبه‌های جنگل و در دشت‌ها، در امتداد آبراهه‌ها، جنگل‌های دشت ساوانا و حرا نیز دیده می‌شوند.

اگرچه بعضی‌اوقات در مناطق کشت‌شده و باغ‌ها نيز یافت می‌شوند، اما مشخص نیست كه آیا این زیستگاه‌ها دارای جمعیت‌های پایدار هستند یا خیر.

وضعیت، تهدیدها و حفاظت

از کل جمعیت تخمینی پرنده، بیشترین جمعیت در ساحل‌عاج و لیبریا است. کاسکو تیمنه هم از طریق از دست دادن زیستگاه خود و هم به دام افتادن برای تجارت بین‌المللی پرندگان وحشی دچار کاهش جمعیت شده است. تکه‌تکه شدن و از بین رفتن جنگل‌ها و همچنین تغییرات آب‌وهوایی، به یک عامل اصلی برای کاهش طوطی‌ها تبدیل‌شده است.

توانايي تطبيق با تغيير شرايط

توانایی گونه‌ها برای ردیابی مواد غذایی (مانند گیاهان و قسمت‌های گیاهی ازجمله میوه‌ها، دانه‌ها، گل‌ها، جوانه‌های برگ و شیره) و تغییر رژیم غذايی و همچنين توانایی گونه‌ها برای کنار آمدن با تغییرات محیطی، بقاي گونه را تعیین می‌کند.

يکي از محبوب‌ترین پرندگان به‌عنوان حیوان خانگی در ایالات‌متحده، اروپا و خاورمیانه انواع کاسکو است که دليل محبوبيت آن طول عمر و توانایی تقلید از گفتار انسان است.

در ژانویه 2007، کمیته حیوانات CITES ممنوعیت صادرات طوطی‌های تیمنه از سیرالئون، لیبریا، ساحل‌عاج و گینه را به مدت دو سال وضع کرد، درحالی‌که واردات پرندگان صیدشده وحشی به اتحادیه اروپا در همان سال ممنوع شد.

تفاوت بین طوطی خاکستری آفريقايی کنگو و تیمنه

هر دو زیرگونه از انواع کاسکو به یک اندازه رایج و جزء بهترين نژاد کاسکو هستند اما در مناطق مختلف جهان یافت می‌شوند. برخی از تفاوت‌های رایج و چشمگیر رنگ دم، رنگ پر و اندازه آن‌ها است. مقایسه کامل این دو نوع در اینجا شرح داده‌شده است.

جسمی

کنگوها از نظر اندازه بزرگ‌تر و از وزن بیشتری برخوردار هستند؛ درحالی‌که تیمنه کوچک‌تر و سبک‌تر است. کنگو دارای رنگ خاکستری روشن و تیره با دم قرمز روشن است درحالی‌که تیمنه دارای رنگ خاکستری تیره و زغالی با دم قرمز کمرنگ است.

کنگو در ميان انواع کاسکو، ازنظر اندازه بزرگ‌تر است. کنگو بین 26 تا 35 سانتی‌متر و وزن آن حدوداً 450 گرم است. طوطی‌های خاکستری تیمنه از نظر اندازه کوچک‌تر هستند. ابعاد آن بین 26 تا 32.5 سانتی‌متر است، تقریباً یک‌سوم کمتر از کنگو است. وزن آن به‌طورکلی بین 300 تا 400 گرم است.

رنگ منقار و چشم

طوطی‌های خاکستری آفریقایی کنگو دارای منقار سیاهی و ضخیم هستند. طوطی‌های تیمنه دارای منقار صورتی و شاخی هستند. فک پایین فوقانی بژ و پایین آنتراسیت خاکستری یا سیاه است.

مردمکی که در طوطی‌های جوان خاکستری است و در بزرگ‌سالی به‌تدریج به زرد تغییر می‌کند. پوست اطراف چشم برهنه و تقریباً سفید است. چشم طوطی‌ها با افزایش سن خاکستری تیره تا سیاه و يا زرد کم‌رنگ می‌شود.

مکان زندگی

طوطی‌های کنگو در ميان انواع کاسکو، از آفریقای مرکزی سرچشمه می‌گیرند، از قسمت جنوب شرقی ساحل‌عاج تا غرب کنیا و تا تانزانیا و آنگولا گسترش می‌یابند. ریشه طوطی خاکستری آفریقایی تیمنه در مناطق ساحلی غربی گینه، غنا و ساحل‌عاج آفریقا متمرکزشده است.

زیبایی

کدام‌یک زیباتر است؟ پاسخ به این سؤال به نظرات شخصی بستگی دارد. تصور می‌شود که کنگو به دلیل یکدست بودن رنگ، زیباتر از تیمنه است. تيمنه کمی بیش‌ازحد تيره است و دم جذابی ندارد.

پرکنی در کاسکوها

عادت کندن پر در کاسکو کنگو بیشتر دیده می‌شود. کاسکو تیمنه آفریقايی عادت کمتری در کندن پرها دارد.

توانایی صحبت کردن

هر دو نوع انواع کاسکو، تقریباً به يک اندازه توانايي يادگيري دارند. طوطی‌های خاکستری آفریقایی از هر نوع طوطی دیگری توانایی حرف زدن دارند. آن‌ها می‌توانند کلمات و جملات زیادی را با لهجه کاملاً واضح یاد بگیرند.

شخصیت

کنگو نسبت به تیمنه تا حدودی پرسروصدا و فعال است، اما این امر واقعاً به هر طوطی بستگی دارد زیرا هر طوطی شخصیت خاص خود را دارد.

برای بعضی از طوطی‌ها، تیمنه آرام‌تر و خونسردتر است. آن‌ها همچنین سریع‌تر بالغ می‌شوند و از 6 ماهگی شروع به صحبت می‌کنند درحالی‌که کنگوها از 12 ماهگي تا 1 سالگی شروع به صحبت می‌کنند.

محبوبیت

با توجه به تعداد، کنگو به‌عنوان یک پرنده خانگی محبوبیت بیشتری در خانه‌ها دارد.

قیمت و در دسترس بودن

کنگو در ميان بهترين نژاد کاسکو بیشتر در دسترس است. تیمنه ارزان‌تر می‌باشد و محبوبیت کمتری دارد.

کدام‌یک را بايد بخريد؟

اگر طوطی زیبا، محبوب و فعال‌تری را دوست دارید، پس کنگو مناسب شماست. تیمنه با سطح هوش يکسان، توانایی گفتاری کمتری دارند. تيمنه ها دارای رنگ تیره‌تر، شخصیت آرام و اندازه کوچک‌تری هستند. تفاوت اصلی هر دو در اندازه، رنگ و قیمت آن‌هاست.

تفاوت بین طوطی خاکستری آفريقايی کنگو و تیمنه
تفاوت بین طوطی خاکستری آفريقايی کنگو و تیمنه

کلام آخر

بهترين نژاد کاسکو براي شما، بستگي بسيار زيادي به سليقه خود شما دارد. با توجه به تفاوت‌هایی که در ميان دو گونه کاسکو وجود دارد، می‌توانید بهترين را با توجه به علاقه خود انتخاب کنيد. کاسکو کنگو فراواني بيشتر و محبوبيت بيشتري دارد ولي گران‌تر است.

فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خریدوفروش وسایل دست‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالا است. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

منابع
africangreyparrots.net
.parrotsjoy.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *