خصوصیات طوطی برزیلی

خصوصیات طوطی برزیلی

طوطی عشق یا طوطی برزیلی یکی از محبوب‌ترین گونه‌های طوطی خانگی است. این پرندگان کوچک زیبا و باهوش بیش از ۱۰۰ سال است که یکی از محبوب‌ترین انواع طوطی برزیلی بوده‌اند. با این‌حال، افسانه‌های زیادی در مورد خصوصیات طوطی برزیلی، رفتار و نحوه نگهداری آن‌ها به‌عنوان حیوانات خانگی وجود دارد.

اگر شما علاقه‌مند هستید که درباره این پرنده بیشتر بدانید، با ما همراه باشید تا در ادامه مطلب اطلاعات و حقایقی راجع به این پرندگان کوچک و پرتحرک را کشف کنید. نام لاتین مرغ عشق، gapornis است، به معنای واقعی کلمه به پرنده عشق ترجمه می‌شود. کلمه یونانی agape به معنی عشق و ornis به معنی پرنده است. این طوطی در رنگ‌های متنوع زیادی دیده می‌شود.

نام اصلی طوطی برزیلی

طوطی برزیلی یکی از اعضای خانواده طوطی‌هاست. نام اصلی این پرنده love bird که ترجمه فارسی آن مرغ عشق است. جالب است بدانید که در ایران اصطلاح و نام مرغ عشق برای یکی دیگر از انواع طوطی‌ها به‌کاربرده می‌شود؛ اما در واقع باید برای این طوطی به کار برده شود.

طوطی برزیلی پرنده‌ای کوچک و بامزه‌ای است که یکی از بهترین و محبوب‌‌ترین پرنده‌ها و حیوانات خانگی در ایران به‌حساب می‌آید.

این بامزه بودن یکی دیگر از خصوصیات طوطی برزیلی است. این پرنده در ایران با اسم‌های مختلفی مثل طوطی کوتوله، طوطی عشق و در جهان با عنوان لاو برد شناخته می‌شود.

علت نام‌گذاری طوطی برزیلی

به این پرندگان طوطی عشق می‌گویند به دلیل این که پیوند زوجی قوی دارند.

از طرفی نام دیگری که برای این طوطی‌ها انتخاب کرده‌اند به دلیل اندازه طوطی برزیلی است. از آن جایی که کمی بیشتر از ۱۲ تا کمی بیشتر از ۱۵ سانتیمتر است؛ آن‌ها را در میان گونه‌های کوچک طوطی قرار می‌دهد. طوطی برزیلی دارای پرها و دم کوتاه و صاف است.

گونه‌های مختلف طوطی برزیلی

۹ گونه‌ی متفاوت از طوطی برزیلی وجود دارد. اما تعداد کمی از آن‌ها به‌عنوان پرنده خانگی زندگی می‌کنند.

از جمله این طوطی برزیلی می‌توان به صورت هلو، ماسک زده و فیشر، اشاره کرد. این چند نوع طوطی برزیلی می‌توانند در قفس و به تنهایی زندگی کنند.

گونه های مختلف
گونه های مختلف طوطی برزیلی

طوطی برزیلی انواع مختلفی دارد. از این طوطی‌های کوچک ۹ گونه فرعی جداگانه وجود دارد که هرکدام صفات و ویژگی‌های متمایز خود را دارند.

طوطی عشق ماسک دار، طوطی عشق گونه سیاه، طوطی عشق فیشر، طوطی عشق نیاسا، طوطی عشق سویندرن، طوطی عشق قرمز صورت، طوطی عشق حبشه‌ای، طوطی عشق ماداگاسکار و طوطی عشق هلو از این جمله هستند.

صورت هلو

از دیگر خصوصیات طوطی برزیلی، صورت هلو آن است که به محبوبیت این طوطی افزوده است. البته این نوع طوطی با رنگ‌های زرد، سبز و آبی روی بدن و همچنین صورت‌های روشن هلویی مانند رنگین‌کمان قابل ‌تشخیص است.

اگرچه انواع مختلف طوطی برزیلی از نظر ظاهر و مزاج تفاوت‌هایی دارند، اما به‌طور متوسط همه طوطی‌ها تا ۲۰ سال می توانند در قفس زندگی کنند.

جثه‌ی کوچک

طبق خصوصیات طوطی برزیلی که تا به این جا با آن آشنا شده‌اید می‌دانید که اگرچه آن‌ها پرنده‌های کوچکی هستند، اما جزء دسته طوطی‌ها قرار می‌گیرند.

آن‌ها به دسته Psittaciformes تعلق دارند که شامل همه طوطی‌ها می‌شود. آن‌ها دارای پای زیگوداکتیلی هستند. یعنی دو انگشت به سمت جلو و دو انگشت به عقب است.

طوطی عشق یکی از کوچک‌ترین گونه‌های طوطی

گرچه آن‌ها طوطی‌های واقعی هستند، طوطی برزیلی یکی از کوچک‌ترین اعضای خانواده طوطی‌ها است.

به‌طور متوسط، بیشتر طوطی‌های عشق در بلوغ بین ۱۲ تا ۱۸ سانتیمتر قد می‌کشند، وقتی‌که از منقار تا انتهای دم اندازه‌گیری شوند.

اندازه کوچک آن‌ها باعث شده است تا محبوبیت آن‌ها در میان کسانی که در آپارتمان و سایر فضاهای کوچک زندگی می‌کنند، افزایش یابد.

خصوصیات طوطی برزیلی
طوطی عشق

بسیاری از این دوستداران پرندگان به‌جای تلاش برای نگهداری از یک نوع طوطی بزرگ‌تر مانند ماکائو یا کاکادو، اسکان و مراقبت از آن‌ها را آسان‌تر دیده‌اند.

زیستگاه طوطی برزیلی

بیشتر گونه‌های طوطی برزیلی بومی قاره آفریقا هستند. به استثنا طوطی عشق ماداگاسکار (سر خاکستری) است که بومی جزیره ماداگاسکار است.

اتحادیه بین‌المللی برای حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی از میان ۹ گونه طوطی برزیلی یا طوطی عشق، شش گونه را به‌عنوان گونه‌هایی که حداقل نگرانی در مورد آن‌ها وجود دارد، ذکر کرده است. برای سه گونه برخی از نگرانی‌های مربوط به خطر انقراض وجود دارد.

طوطی عشق فیشر و طوطی عشق نیاسا هر دو نسبت به شش گونه یک‌قدم به انقراض نزدیک‌ترند. طوطی عشق گونه سیاه در بین حیوانات وحشی طوطی عشق بیشتر در معرض خطر است و در فهرست گونه‌های آسیب‌پذیر قرارگرفته است.

مراقبت

مانند اکثر پرندگان، طوطی‌های برزیلی عاشق ورزش هستند و به یک قفس بزرگ برای آزادی عمل نیاز دارند.

طوطی‌هایی که در یک قفس کوچک زندگی می‌کنند و هرگز به آن‌ها آزادی نمی‌دهند، می‌توانند دچار افسردگی و عادت به خودزنی شوند.

اسباب‌بازی برای این طوطی‌های فعال ضروری است. این ‌یکی از خصوصیات طوطی برزیلی است. به خاطر داشته باشید که طوطی برزیلی ، عاشق جویدن است. بنابراین اسباب‌بازی‌هایی را که انتخاب می‌کنید باید بتوانند در برابر جویدن ایستادگی کنند بدون اینکه خطری ایجاد شود.

با مراقبت مناسب و یک رژیم غذایی متعادل، طوطی عشق می‌تواند بین ۱۲ تا ۱۵ سال یا بیشتر زندگی کند.

رژیم غذایی طوطی برزیلی

تغذیه مناسب دقیقاً مانند اکثر پرندگان به تعادل طوطی برزیلی بستگی دارد. یک رژیم غذایی متعادل، طبقات ضروری مواد مغذی را تأمین می‌کند:

آب، پروتئین، کربوهیدرات و فیبر، لیپیدها، مواد معدنی و ویتامین‌ها. رژیم غذایی که در آن فقط دانه گنجانده‌شده است مسبب سؤ تغذیه است و سؤ تغذیه باعث بسیاری از بیماری‌های مربوط به تغذیه می‌شود.

بهترین گزینه برای تغذیه طوطی برزیلی، رژیم‌های غذایی فرموله شده است که شامل مواد مغذی ضروری می‌شود. به پرنده این امکان را نمی‌دهد که فقط غذایی را که دوست دارد انتخاب کند و بخورد.

رژیم غذایی
رزیم غذایی طوطی برزیلی

تنوع برای پرندگان نیز مهم است، بنابراین رژیم‌های غذایی فرموله شده را با سبزی‌ها، میوه‌ها و حتی غذاهای سالم برای پرندگان (منهای هر نوع سس یا چاشنی) پرکنید.

بیاموزید که باید از کدام غذاها خودداری کنید و همیشه در صورت نگرانی از دامپزشک خود قبل از ارائه غذا به طوطی خود سؤال کنید. پس تغذیه یکی دیگر از خصوصیات طوطی برزیلی است.

تغذیه طوطی برزیلی

در طبیعت، طوطی برزیلی یا همان طوطی عشق در گروه‌های کوچک زندگی می‌کند.

میوه، سبزی‌ها، علف‌ها و همچنین دانه‌ها را می‌خورد. طوطی عشق حبشه‌ای یا بال‌سیاه، رژیم غذایی ویژه‌ای دارد که شامل انجیر بومی است. به همین دلیل نگهداری این طوطی در قفس کار ساده‌ای نیست.

شخصیت، رفتار و خصوصیات طوطی برزیلی

طوطی برزیلی ممکن است کوچک باشد اما جسور، کنجکاو و همیشه در حال حرکت است. بدون شک این طوطی اغلب با یک طوطی عشق دیگر پیوند عمیقی برقرار می‌کند. با این ‌وجود صاحبان آن‌ها باید آگاه باشند که یک جفت طوطی برزیلی ممکن است ترجیح دهد با مردم تعامل نداشته باشند؛ زیرا آن‌ها کاملاً روی یکدیگر متمرکز خواهند شد.

این‌یکی دیگر از خصوصیات طوطی برزیلی است. یک طوطی تنها که به‌صورت انفرادی نگهداری می‌شود به تعامل اجتماعی زیادی با افراد زندگی خود و همچنین کار های پرمشغله در قالب اسباب‌بازی و وسایل ایمن برای جویدن و تخریب نیاز دارد. یک طوطی عشق ماده می‌تواند به‌شدت از قلمرو با قفس خود دفاع کند .

گفتار و صدا

از دیگر خصوصیات طوطی برزیلی می‌توان به سروصدای زیاد اشاره کرد. درواقع طوطی عشق دسته‌ای پرسروصدا است که در تمام طول روز آواز می‌خواند و سوت می‌زند. طوطی برزیلی به‌ویژه در سحر و غروب زیاد آواز می‌خواند.

بااین‌همه صدا، ممکن است فکر کنید این طوطی‌ها حرف می‌زنند. طوطی برزیلی معمولاً آن‌طور که انتظار دارید صحبت نمی‌کند. آن‌ها با یکدیگر صحبت می‌کنند، اما نه با مردم. اگرچه آن‌ها به توانایی صحبت کردن معروف نیستند، بیشتر از بسیاری از طوطی‌های خانگی دیگر آهنگ آن‌ها دلپذیر است.

توانایی تقلید صدا و صحبت کردن

گرچه آن‌ها نوعی طوطی هستند و توانایی تقلید از گفتار انسان را دارند. اما طوطی برزیلی از آن دسته گونه‌هایی نیست که می‌توان آن‌ها را در گروه پرندگان سخنگو در نظر گرفت.

خصوصیات طوطی برزیلی
سوت زدن طوطی برزیلی

این به این دلیل است که آن‌ها به‌ندرت تصمیم می‌گیرند که صحبت کنند و اگر تصمیم به تقلید صدایی دارند. بیشتر اوقات صداهای ساده مانند سوت یا صدای خانگی مانند زنگ در و ماکروویو را تکرار می‌کنند.

مشخص نیست که چرا برخی از آن‌ها بیش از دیگران مستعد تقلید در گفتار هستند، اما اعتقاد عمومی بر این است که آن‌هایی که صحبت را یاد می‌گیرند از سنین پایین آموزش می‌بینند. در کل تقلید صدا را نمی‌توان به‌عنوان یکی از خصوصیات طوطی برزیلی نام برد.
مقاله‌ی نگهداری طوطی و موارد مربوط به آن می‌تواند به شما کمک کند تا هر نکته‌ی ضروری و مهم راجع به این پرنده‌ی زیبا را به طور کامل بدانید.هر آنچه که برای نگهداری از طوطی به آن احتیاج دارید را در این لینک بیابید.

بهداشت و شرایط معمول

طوطی برزیلی به کلامیدیوز، خودزنی و همچنین کمبودهای غذایی مربوط به یک رژیم غذایی ناکافی حساس است و این ‌یکی دیگر از خصوصیات طوطی برزیلی است.

به‌ویژه اگر در رژیم غذایی بیشتر از بذر استفاده شود. پس به‌عنوان یک دوستدار این نوع طوطی لازم است به این نکته توجه ویژه کنید.

از کجا و با چه قیمتی بخریم؟

طوطی برزیلی در اکثر فروشگاه‌های حیوانات خانگی و همچنین مراکز نگهداری پرورش‌دهندگان پرندگان به‌راحتی در دسترس است. هزینه خرید یا نگهداری از طوطی برزیلی متفاوت است.

این امر به این بستگی دارد که از پرنده خود را خریداری کرده یا از آن استفاده می‌کنید، منطقه جغرافیایی، نادر بودن و دستی بودن طوطی از عواملی است که می‌تواند بر قیمت تأثیر بگذارد.
اگرچه قیمت آن‌ها متفاوت است، اما قیمت آن‌ها معمولاً کمتر از گونه‌های بزرگ‌تر طوطی و یا انواع نادر آن است. یک جستجوی تصادفی در اینترنت قیمت‌های مختلف از ۴۵ تا ۲۰۰ دلار را نشان داد.

در ایران قیمت این پرنده به نسبت سایر پرندگان خانگی بیشتر است و یک پرنده زینتی گران‌قیمت محسوب می‌شود.البته یک‌راه دیگر برای خرید این حیوانات خانگی وجود دارد که آن‌هم استفاده از سایت‌های خرید و فروشی مانند سایت و اپلیکیشن واسط کالا است.

اگر در پی دستی کردن طوطی خود هستید ما به شما خواندن مقاله زیر را پیشنهاد می‌دهیم.

دستی کردن طوطی

محل زندگی طوطی برزیلی

در مورد لانه گزینی یکی از خصوصیات طوطی برزیلی این است که علاقه خاصی به حفره و چاله دارد. طوطی عشق خانه خود را در حفره‌های درختان، سنگ‌ها یا بوته‌ها در طبیعت ایجاد می‌کنند.

خصوصیات طوطی برزیلی
محل زندگی طوطی برزیلی

برخی از گونه‌ها به‌صورت گروهی لانه می‌کنند، درحالی‌که برخی دیگر برای ساختن لانه‌های خود دور از گله جفت می‌شوند. در محیط‌های شهری، آن‌ها ممکن است به هر چیزی از یک درخت تا شکاف یک ساختمان اعتماد کنند. طوطی عشق‌های صورت هلو در ققنوس، آریزونا، خانه‌های خود را اغلب با کاکتوس‌ها می‌سازند.

طوطی برزیلی بسیار فعال است

مثل همه طوطی‌ها، یکی از خصوصیات طوطی برزیلی این است که آن‌ها پرندگانی فوق‌العاده فعال هستند که برای ماندن در شرایط بدنی عالی نیاز به کمی ورزش دارند.

کسانی که علاقه‌مند به نگهداری از طوطی عشق هستند باید مایل و آماده باشند تا به دوست پرنده خود مکانی امن برای بازی در خارج از قفس خود برای چند ساعت در روز بدهند.

این کار به پرنده امکان می‌دهد تا تمام گروه‌های عضلانی مورد نیاز خود را برای سالم ماندن تمرین کند. همچنین تحریکات ذهنی مهمی را که این حیوانات بسیار باهوش به آن نیاز دارند فراهم می‌کند.

جفت‌ طوطی برزیلی

این‌یک افسانه است که به‌طور گسترده ادعا می‌شود که شما هرگز نباید طوطی برزیلی را به‌صورت تکی نگه‌دارید و اگر این‌گونه شود، از افسردگی خواهند مرد.

درست است که یکی از خصوصیات طوطی برزیلی این است که آن‌ها پرندگان فوق‌العاده اجتماعی هستند که در تعامل رشد می‌کنند و باید ازنظر اجتماعی تحریک شوند.اما در بسیاری از موارد، صاحبان پرندگان باید طوطی عشق را به‌صورت تنها نگهداری کنند.

دلیل این امر این است که این پرندگان در اسارت به‌راحتی تولیدمثل می‌کنند و بیشتر صاحبان پرندگان توانایی مراقبت از یک خانواده را ندارند. همچنین لازم به ذکر است در خانواده طوطی‌ها، این امر رایج است که تمایل زیادی به پیوند برقرار کردن با یکدیگر دارند که آن‌ها را از تعاملات انسانی دور می‌کند.

تعیین جنسیت طوطی برزیلی

در اینجا برخی از خصوصیات طوطی برزیلی را در گونه‌های مختلف آن بیان می‌کنیم. در سه گونه طوطی عشق، نرها و ماده‌ها ویژگی‌های مشخصی دارند که به شما امکان می‌دهد آن‌ها را از هم جدا کنید.

به‌عنوان‌مثال، در میان طوطی‌های برزیلی بال‌سیاه (Agapornis taranta)، نرها تاجی از پرهای قرمز دارند. درحالی‌که ماده‌ها پرهای کاملاً سبز دارند؛ اما گونه‌های دیگر از همان درجه تغییر شکل جنسی برخوردار نیستند و به همین دلیل تعیین جنسیت آن‌ها فقط با نگاه کردن به آن‌ها دشوار است. در بعضی از گونه‌ها، نرها ممکن است کمی بزرگ‌تر از ماده‌ها باشند، اما آزمایش DNA برای ارائه نتایج قطعی لازم است.

پرخاشگری در طوطی برزیلی

پرخاشگری در طوطی برزیلی غیرمعمول نیست. از خصوصیات طوطی‌ها این است که با پرندگان گونه‌های دیگر رابطه خوبی ندارند. در نوع خود، طوطی برزیلی نیز می‌تواند در فصل جفت‌گیری پرخاشگر شود.

خصوصیات طوطی برزیلی
پرخاشگری در طوطی برزیلی

بیماری طوطی های برزیلی

برخی مطالعات نشان می‌دهد که طوطی برزیلی می‌تواند باکتری مخمر Cryptococcus neoformans را که قادر به آلوده کردن انسان است حمل کند، اما تنها در صورت تماس با مدفوع کبوتر، اسپور باکتری را می‌گیرد.

گزارش‌های دیگر شواهدی از انگلی به نام Encephalitozoon hellem در فیشر و طوطی عشق صورت هلویی پیدا می‌کند. محققان فرضیه خود را مطرح می‌کنند که انگل‌ها می‌توانند انسان‌ها را مبتلا کنند و به سیستم ایمنی بدنشان آسیب بزنند، مانند بیماران ایدز.

خطر برای طوطی‌های برزیلی

طوطی برزیلی گونه سیاه Agapornis nigrigenis بومی زامبیا و در مناطقی از زیمبابوه و بوتسوانا یافت می‌شود، در فهرست قرمز گونه‌های مورد تهدید IUCN طبقه‌بندی می‌شود.

بزرگ‌ترین مشکل خشک‌سالی است (احتمالاً ناشی از تغییرات آب و هوایی طولانی‌مدت است) که در حال خشک شدن منابع آب منطقه‌ای است که گله‌ها به آن اعتماد می‌کنند. آخرین نظرسنجی جمعیت طوطی عشق گونه سیاه را در کل حدود ۱۰ هزار پرنده اعلام کرده است.

کلام آخر

به پایان مقاله خصوصیات طوطی برزیلی رسیدیم. امیدواریم اطلاعات ارائه‌شده در این مقاله به شما آگاهی کافی برای نگهداری از این پرنده زیبا را داده باشد. اگر قصد خرید این طوطی زیبا را دارید می‌توانید یک‌راه آسان و مطمئن را برای این کار تجربه کنید. می‌توانید به اپلیکیشن واسط کالا برای خریدوفروش آنلاین مراجعه کنید و خریدی راحت مطمئن و آسان را تجربه کنید. از همراهی شما سپاس گزاریم. همچنین شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت مقالات مرتبط با این حیوانات دوست‌داشتنی را مطالعه کنید. 
منابع:

thesprucepets.com

afeber.com

2 دیدگاه دربارهٔ «خصوصیات طوطی برزیلی»

  1. جالبه
    مال من بیشتر صداهای ماکرو ویو رو تقلید میکنه با صدای ایفون خونه یا صدای پیامک هایی که میاد برامون معمولا ابنجور صداهارو بیشتر تقلید میکنه
    من زیاد باهاش تمرین میکنم و معمولا جوابمو با سوت زدن یا بازیگوشی هاش میده
    خوشحال میشم اگه بگین چطور بتونم کاری کنم حرف بزنه من از بچگی بزرگش کردم

  2. سلام قسمت تقلید طوطی برزیلی که گفتید نمیتونه حرف بزنه من یه طوطی برزیلی دارم بهم میگه عزیزم فقط باید زیاد باهاش تمرین کنی واضح هم میگه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *