حمام کردن کاسکو

حمام کردن کاسکو

استحمام و یا دوش گرفتن قسمت مهمی از زندگی پرنده کاسکو است. به خاطر داشته باشید که هر پرنده‌ای از دوش گرفتن لذت می‌برد. به همین دلیل همه در پی پیدا کردن بهترین راه برای حمام کاسکو خود هستند.

اگر شما از این پرنده نگهداری می‌کنید و می‌خواهید بدانید چگونه او را استحمام کنید. باید بدانید که استحمام پرنده برای سلامتی، کیفیت پرها و شادی و راحتی کلی آن‌ها مهم است.

با ما در ادامه همراه باشید تا به نکاتی مهم از حمام این پرنده خاکستری زیبا بپردازیم. خواندن ادامه مطلب را از دست ندهید.

اجبار هرگز

حفظ پرهای سالم برای سبک زندگی آن‌ها ضروری است. استحمام برای پرها و پوست آن‌ها رطوبت ایجاد می‌کند. این کار به از بین بردن شوره، پرهای شل و رشد پرهای جدید کمک می‌کند.

اینکه پرنده شما بخواهد استحمام کند یا خیر؛ غریزی است. او باید تشویق شود، اما هرگز مجبور نشود.

اگر از این پرنده خاکستری نگهداری می‌کنید و نمی‌دانید که بهترین روش نگه‌داشتن این پرنده زیبا چیست، خواندن مقاله زیر را از دست ندهید.
نگهداری کاسکو

دمای آب

آنچه که پرندگان دوست دارند آب ولرم است؛ اما آب خنک (به خصوص در روزهای زیبای تابستان) نیز کاری لذت بخش است.

باید دقت کنید که، آب گرم واقعاً می‌تواند برای آن‌ها خطرناک باشد و به اپیدرم یا پنجه آن‌ها آسیب برساند.

شرایط مناسب

همیشه اطمینان حاصل کنید که از آبی استفاده می‌کنید که با دمای اتاق مناسب است؛ البته در زمستان می‌تواند کمی گرم‌تر باشد. آب باید با فشار کم تنظیم شود و هرگز از فشار زیاد آب استفاده نکنید.

درنظر گرفتن شرایط
درنظر گرفتن شرایط

کاسکوها به پریدن در ظرف آب معروف هستند. این نشانه مشخصی است که پرنده شما حمام می‌خواهد و سعی دارد خود را تمیز کند.

از این مزیت استفاده کنید و بگذارید به هر طریقی که راحت‌تر هست استحمام کند. شما از تماشای پهن شدن پرها و بال زدن آن‌ها، دویدن در داخل و خارج از آب و بازی کردن لذت خواهید برد.

این مورد را در نظر بگیرید که اگر کاسکو را تازه آورده‌اید تا یک هفته آن را به حمام نبرید؛ زیرا این پرنده تا به محیط عادت کند استرس دارد. شما با حمام بردن او در این زمان باعث افزایش استرس او می‌شوید.

دفعات حمام کاسکو

شما می‌توانید پرنده خود را در تابستان هفته‌ای بک بار و در زمستان هر دو هفته یک بار او را به حمام ببرید.

اگر بیشتر از این کاسکو خود را به حمام ببرید باعث از بین رفتن باکتری‌های مفید و آسیب دیدن پرهای او می‌شود.

نشستن سر

نشستن سر کاسکو به این علت است که اگر آب را مستقیم بر روی سر او بریزید وارد سوراخ بینی او می‌شود. این کار باعث می‌شود عفونت‌های تنفسی برای او ایجاد شود؛ که در نهایت باعث مرگ پرنده می‌شود.

قبل از شستن

اول دست‌های خود را جلو پرنده بشویید و کمی با آب بازی کنید تا او احساس آرامش کند. بعد به همین ترتیب از شستن قفس و ظروف آب و غذای او شروع کنید تا کم‌کم با آب آشنا شود و استرسی نداشته باشد.

شستن کاسکو

شستن را از پنجه پاهای او شروع کنید. شما می‌توانید به آرامی پیش روید و آب را بالاتر از پنجه او بریزید.
به همین ترتیب همه‌ی قسمت‌های پرنده را بشویید.

اگر کاسکو بر روی قسمتی حساسیت نشان داد و دیدید که باعث به وجود آمدن ترس در پرنده می‌شود؛ هیچ اصراری به ادامه این کار نداشته باشید. بدون خیس شدن سر تا گردن و بال‌ها را بشویید.

حمام کردن کاسکو
شستن سر کاسکو

اگر اهل نگه‌داشتن پرندگان هستید و علاقه خاصی به این دسته دارید. پس حتماً داشتن عروس هلندی را نیز تجربه کرده‌اید. ما در این قسمت از شرایط حمام کردن عروس هلندی صحبت کرده‌ایم. به شما پیشنهاد می‌دهیم مقاله زیر را مطالعه فرمایید.
حمام کردن عروس هلندی

نکته

نکته‌ای که در حمام این پرنده خاکستری باید در نظر بگیرید این است که هنگام شست‌وشو از هیچ گونه شامپویی استفاده نکنید. زیرا شامپو باعث می‌شود غدد چربی این پرنده از بین بروند؛ که این کار به مرور زمان باعث شکنندگی و ریختن پرهای او می‌شود.

حمام دوره پوست ‌اندازی

مهم است که بدانید در طول دوره‌های پوست‌ اندازی، به دلیل ورود پرهای جدید بدن پرنده شما بسیار خارش دارد. در صورت امکان در طول این هفته زمان حمام را افزایش دهید؛ زیرا این کار در کاهش خارش بدن او کمک می‌کند.

چگونه پرنده را خشک کنیم؟

پرهای پرنده شما پس از استحمام به طور طبیعی خشک می‌شوند. اطمینان حاصل کنید که بعد از حمام از نسیم دور هستند.

در عوض آن‌ها را در نور خورشید یا در یک منطقه گرم از خانه قرار دهید. بعضی از پرندگان بعد از استحمام از قرار گرفتن در حوله لذت می‌برند؛ که این کار به شما کمک می‌کند تا کمی رطوبت را از بین ببرید و او را از لرز دور نگه دارید.

عدم استفاده از سشوار

از سشوار استفاده نکنید؛ زیرا این وسیله می‌تواند پرها و پوست را از رطوبت و روغن‌های اساسی آن کم کند.
بعضی از سشوارها حاوی تفلون یا سایر مواد شیمیایی سمی هستند. بنابراین لطفاً بگذارید بدن پرنده شما به طور طبیعی یا با کمک حوله خشک شود.

بعد از حمام کاسکو

بعد از استحمام، ممکن است متوجه لرزیدن عضلات قفسه سینه پرنده شوید. لرز به دلیل سردی نیست، بلکه نتیجه انقباض و انبساط عضلات است؛ که باعث ایجاد گرمای زیادی در بدن می‌شود.

یک طوطی مرطوب آسیب‌پذیر می‌شود. بنابراین نیاز به خشک شدن سریع دارد؛ این کار کلید بقا است. باید بدانید که؛ دوش گرفتن یا حمام کاسکو باعث ایجاد بیماری سرماخوردگی در او نمی‌شود.

پرنده وقتی بیمار می‌شود که به دلیل استرس، رژیم غذایی نامناسب و شرایط بد زندگی، مصونیت بدنش به خطر بیفتد. لطفاً وقتی پرنده خود را در حال بهبودی از بیماری است، حمام ندهید.

با کاسکویی که حمام نمی‌خواهد چه کنیم؟

بعضی از کاسکوها می‌ترسند یا تمایلی به خیس شدن ندارند. آن‌ها را مجبور به استحمام نکنید. نکته این موضوع این است که به یاد داشته باشید این پرندگان در طبیعت در زیر باران خیس می‌شوند.
بنابراین اگر پرنده‌ای دارید که دوست ندارد حمام کند، بطری اسپری را بیرون بیاورید و آن را کمی خیس کنید.

حمام کردن کاسکو
نداشتن تمایل به خیس شدن

همچنین، به یاد داشته باشید، پرندگان ما تمایل زیادی به تقلید دارند، بنابراین همین گونه پیش بروید و خود را خیس کنید.
بگذارید ببیند شما چطور از آب لذت می‌برید؛ به یاد داشته باشید زیاده‌ روی نکنید. بیشتر اشتباهات و بی‌اعتمادی ناشی از تلاش زیادی و اصرار است. وقت، صبر است؛ پس صبر برای هر کاری که انجام می‌دهید ضروری است.

چند ایده

در کل کاسکو پرنده‌ای است که استحمام را دوست دارد؛ فقط باید درست از اول آموزش صحیح ببیند.در این قسمت برای حمام کاسکو چند ایده برای شما شرح داده‌ایم. با خواندن ادامه مطلب با این ایده‌ها آشنا شوید و پرنده خود را به هر کدام از این روش‌ها که دوست دارد؛ استحمام کنید.

حمام کم‌عمق

بعد از آشنایی با آب از یک حمام کم‌عمق کار خود را شروع کنید. ارتفاع کم آب برای شستن پرنده مفید است. حتی برای جذب بیشتر پرنده می‌توانید از اسباب‌بازی‌های رنگارنگ استفاده کنید.

سینک آشپزخانه یا وان حمام

این دو وسیله می‌توانند راهی عالی برای حمام یا دوش گرفتن پرنده شما باشند. اطمینان حاصل کنید که بیش از حد آن را از آب پر نکنید.
قبل از قرار دادن پرنده، بسیار محتاط باشید که؛ سینک ظرف‌شویی و یا وان تمیز و ضدعفونی شده باشد.
اسپری
بعضی از پرندگان از دوش روزانه با اسپری آب لذت می‌برند. بطری اسپری را بردارید و از پایین زمین، آب را مستقیماً به هوا هدایت کنید، بنابراین قطرات آب به آرامی بر روی پرنده شما می‌افتند.

استند

یک پایه استند ساده در حمام داشته باشید. پرنده شما می‌تواند دوش گرفتن شما را تماشا کند. او می‌بیند که شما از آن لذت می‌برید و متوجه می‌شود که آب ترس ندارد.

نکات برجسته

  • هرگز در هوای آزاد حتی در تابستان کاسکو را خیس نکنید.
  • کاسکو را با قفس خودش به حمام ببرید.
  • برای حمام کاسکو آب در دمای مناسب و متعادل باشد.
  • دوش یا اسپری را هرگز به سمت سوراخ‌های بینی آن‌ها نبرید.
  • هرگز از صابون یا شامپو برای آب حمام استفاده نکنید.
  • حمام باید صبح تا اوایل بعدازظهر باشد.
  • هرگز پرنده را مجبور به استحمام نکنید.
  • از سشوار بر روی پرنده خود استفاده نکنید.
  • حمام را به تدریج و به طور مداوم به پرنده خود معرفی کنید.
حمام کردن کاسکو
بردن کاسکو به حمام همراه با قفسش

صحبت پایانی

با خواندن این محتوا متوجه شدیم که، بسیاری از این پرندگان خاکستری از استحمام یا دوش گرفتن لذت می‌برند. این کار به آن‌ها کمک می‌کند تا پر و بال خود را تمیز و صاف کنند.
شما که نگهدارنده این پرنده هستید؛ باید بدانید حمام کاسکو (بدون صابون یا سایر محصولات) یک عنصر اساسی برای رفاه حال پرنده است. حمام کردن می‌تواند در ایجاد ارتباط بین کاسکو و صاحب آن کمک کند.

امیدواریم که مقاله حمام کاسکو برای شما مفید واقع شده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت سایر مقالات مرتبط با پرندگان را مطالعه کنید.
فراموش نکنید که بهترین گزینه برای خرید و فروش وسایل دست ‌دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها، اپلیکیشن واسط کالا است. به ما سر بزنید.

منابع:
african-grey-parrot.com
african-parrot.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *