آموزش حرف زدن به مرغ مینا

آموزش حرف زدن به مرغ مینا

اگر می‌خواهید یک پرنده چالاک و باهوش را به‌عنوان حیوان خانگی در خانه نگهداری کنید، مرغ مینا برای شما بهترین انتخاب است. هوش زیاد و ویژگی‌های چشمگیری مانند حرف زدن مرغ مینا، این پرنده را بسیار محبوب کرده و علاقه‌مندان زیادی دارد.
مرغ مینا بعد از کاسکو یکی از بهترین تقلیدکننده‌های صدا و باهوش‌ترین پرنده‌ها هستند. این پرنده‌ها اگر از بچگی آموزش ببینند به‌راحتی می‌توانند حرف زدن بیاموزند. در این مقاله با ما همراه باشید تا نکاتی را در جهت حرف زدن مرغ مینا به شما آموزش دهیم.


اگر می‌خواهید اطلاعات کاملی در مورد کاسکوها نیز داشته باشید، به شما پیشنهاد می‌دهیم مقاله‌ی پرنده کاسکو و هر آنچه که باید در مورد او از تولد تا صید بدانیم، را مطالعه کنید.

خاستگاه و تاریخچه مرغ مینا

پرندگان مینا از خانواده پرندگان Sturnidae یا سار است. softbill گونه، این پرنده بومی آفریقا، هند، جنوب شرق آسیا و اندونزی است. به‌طور گسترده‌ای معرفی‌شده است و اکنون در بیشتر جهان در طبیعت زندگی می‌کند.
اسم مینا از کلمه هندی maina گرفته‌شده که به معنی پرنده‌ای از خانواده سار (استوماتیده) هست. جالب است بدانید در فرهنگ هندی این پرنده نماد عشق جاودانه است؛ چون این پرنده معمولاً در طول زندگی‌اش فقط یک جفت دارد.
در یونان باستان، پرنده مینا حیوان خانگی اشرافی بود. در زمان‌های قدیم نیز حرف زدن مرغ مینا یکی از دلایلی بود که این پرنده بسیار محبوب شده بود.

خلق‌وخو مرغ مینا

پرندگان مینا پرندگانی پرجنب‌وجوش و اجتماعی هستند و دارای شخصیت‌های فوق‌العاده برونگرا هستند. این پرنده بسیار دوستانه، باهوش و همچنین به‌خوبی با زندگی در قفس سازگار است.

مرغ مینا یک حیوان خانگی عالی تبدیل می‌کند که در اسارت تولیدمثل می‌کند. بچه‌های بزرگ‌شده به‌خوبی اهلی می‌شوند و می‌توانند با انسان رابطه‌ی خوبی برقرار کنند.

آموزش حرف زدن به مرغ مینا جوان بسیار راحت‌تر است و همچنین یادگیری آن‌ها بیشتر است. این پرنده‌ها از تعامل انسانی لذت می‌برند اما علاقه‌ای به نوازش ندارند.
همچنین پرندگان جوان‌تر به‌راحتی با محیط‌ها و شرایط جدید سازگار می‌شوند. آموزش حرف زدن معمولاً توسط نزدیک‌ترین فرد به او انجام می‌شود.

توجه داشته باشید مرغ مینا ممکن است به پرندگان کوچک‌تر حمله کند. اگر از بیش از یک نوع پرنده نگهداری می‌کنید، بهتر است آن‌ها را از مرغ مینا جدا نگه‌دارید. البته برای مراقبت‌های بهتر و ضروری از این پرنده، مقاله‌ی کامل دیگری برایتان آورده شده است.

خلق و خوی
خلق و خوی مرغ مینا

آواز خواندن مرغ مینا

اگر از مرغ مینا به‌عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌کنید، جالب است بدانید این پرنده به‌غیرازصحبت کردن، کارهای زیادی می‌تواند انجام دهد.

این پرندگان دارای صداهای آوازی گسترده و متنوعی هستند که شامل سوت زدن، جیغ زدن و صداهای دیگری است. این پرنده‌ها به طرز عجیبی می‌توانند صدای انسان را تقلید کنند.

حرف زدن مرغ مینا از چه سنی آغاز می‌شود؟

مرغ مینا از سه تا چهارماهگی شروع به صحبت می‌کنند و پس از رسیدن به دوسالگی دیگر نمی‌توانند کلمات جدیدی را یاد بگیرند. این پرندگان می‌توانند حداکثر تا ۱۰۰ کلمه را یاد بگیرند.

سن مرغ مینا چه تأثیری در آموزش او دارد؟

سن یکی از مهم‌ترین عواملی است که در آموزش صحبت کردن به مرغ مینا نقش دارد. هر چه سن مرغ مینا پایین‌تر باشد سرعت یادگیری و کلماتی که می‌دوند یاد بگیرد نیز بیشتر است.

بهتر است مرغ مینا شما جوجه باشد و حدود سه تا چهار ماه داشته باشد. مرغ مینا مسن‌تر سرکش است و تمایلی به یادگیری ندارد. آموزش حرف زدن به این پرنده و اهلی کردن او رابطه مستقیمی با سن بلوغ او دارد. اگر مرغ مینا شما به سن بلوغ رسیده باشد، اهلی کردن و آموزش دادن به او بسیار مشکل است.

برای آشنایی بیشتر با چگونگی اهلی کردن مرغ مینا به شما توصیه می‌کنیم مقاله‌ی اهلی کردن مرغ مینا را مطالعه کنید.

چگونه به مرغ مینا خود یاد بدهیم که صحبت کند؟

برخی از گونه‌های پرندگان مانند مرغ مینا استعداد شگفت‌انگیزی در حرف زدن دارند. اگر یکی از این پرنده‌ها را دارید، ممکن است مشتاق باشید که به آن حرف زدن را بیاموزید.

مرغ‌های مینا می‌توانند حداکثر ۱۰۰ کلمه را یاد بگیرند. نکته اصلی که برای آموزش حرف زدن به این پرنده زیبا باید به آن توجه داشته باشید، تکرار و صبر است.

کلمه یا عبارتی را که می‌خواهید به مرغ مینا یاد بدهید را انتخاب کنید، آن کلمه را واضح بگویید و آن را بارها و بارها تکرار کنید.

نگهداری مرغ مینا

نکاتی که برای آموزش حرف زدن مرغ مینا

اگر نمی‌دانید چگونه می‌توانید آموزش حرف زدن به مرغ مینا را شروع کنید، ما در این مقاله شما را راهنمایی می‌کنیم.

صمیمی شدن با مرغ مینا

اولین قدم برای آموزش حرف زدن به این پرنده ایجاد یک رابطه‌ی صمیمی با او است. بهتر است از پرنده خود انتظارات منطقی داشته باشید.

توجه داشته باشید که همه گونه‌های پرندگان نمی‌توانند صحبت کنند و حتی آن‌هایی که توانایی دارند، بعضی‌اوقات ترجیح می‌دهند از آن توانایی استفاده نکنند. نباید انتظار داشته باشید که مرغ مینا شما بیش ازآنچه توانایی‌اش را دارد بگوید.

صمیمی شدن
صمیمی شدن با مرغ مینا

کلمات خود را عاقلانه انتخاب کنید

بهترین راه برای تشویق پرندگان به صحبت این است که چند کلمه کوتاه برای شروع انتخاب کنید. چند نمونه از کلمه‌هایی که بهتر است با آن‌ها آموزش حرف زدن به مرغ مینا را شروع کنید، عبارت‌اند از: سلام، خداحافظ، یا حتی نام خود پرنده شما.

جالب است بدانید وقتی کلمات ساده با شور و شوق گفته می‌شوند، برای اکثر پرنده‌ها جالب‌تر می‌شوند. مطمئن شوید که وقتی با مرغ مینا خود صحبت می‌کنید، این کار را با لحنی مثبت و شاد انجام دهید.

هنگام تکرار کلماتی که انتخاب کرده‌اید، مرغ مینا خود را تماشا کنید. اگر خوب دقت کنید، می‌توانید ببینید که پرنده شما به بعضی از کلمات بیشتر از دیگر کلمات توجه می‌کند. برای اولین کلمه آموزش از کلمه‌ای که پرنده شما بیشتر به آن توجه می‌کند استفاده کنید.

تکرار هر چه بیشتر کلمات

پس از پیدا کردن کلمه‌ای که مرغ مینا شما دوست دارد، آن را تا جای ممکن تکرار کنید. مرغ‌های مینا یاد می‌گیرند که از طریق تکرار تقلید کنند، بنابراین گفتن کلمه بارها و بارها تنها راه تشویق پرنده برای گفتن دوباره آن است.

اگرچه همیشه بهتر است آموزش حرف زدن را به‌طور مستقیم انجام دهید، اما بعضی از افراد از ابزارهای یادگیری اضافی مانند ضبط‌صوت و سی دی استفاده می‌کنند.

استفاده از این ابزارها می‌تواند مؤثر باشند و مطمئناً مانع روند آموزش حرف زدن به مرغ مینا نخواهند بود؛ اما بهتر است بدانید هیچ‌چیزی بهتر از تعامل دوطرفه نیست و از این ابزارها فقط باید به‌عنوان وسیله‌ای کمک‌آموزشی استفاده شود.

صبر داشته باشید و دلسرد نشوید!

سریع‌ترین راه برای تشویق مرغ مینا به حرف زدن، این است که خسته نشوید و به‌طور منظم هرروز با او تمرین کنید. بااین‌حال، حتی این روش نیز کاملاً تضمین‌شده نیست.

بعضی از پرندگان خیلی راحت و سریع حرف زدن را یاد می‌گیرند، درحالی‌که بعضی از پرندگان ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول می‌کشد تا اولین کلمه خود را بیان کنند. همچنین بعضی از پرندگان نیز اصلاً صحبت نخواهند کرد.

حتی افرادی هستند که با مرغ مینا خود به‌شدت تمرین می‌کنند، اما حتی یک کلمه هم نمی‌گوید. اگر مدت‌زمان زیادی را صرف آموزش حرف زدن به مرغ مینا خود کرده‌اید؛ اما مرغ مینا شما نمی‌تواند حرف بزند و کلمه‌ای بگوید، بهتر است سعی کنید ابتدا مواردی آسان‌تر مانند سوت زدن را به او آموزش دهید.

تحقیقات نشان داده است که برای تعداد زیادی از پرندگان سوت زدن بسیار راحت‌تر حرف زدن است. با عشق، صبر و تمرین و وقت فراوان، می‌توانید به‌راحتی حرف زدن را به مرغ مینا خود آموزش دهید.

به صداهایی که پرنده شما در طول روز ایجاد می‌کند، توجه کنید. ممکن است مرغ مینا شما صداهای محیطی مانند زنگ تلفن، صدای دزدگیر، ماکروویو و زنگ در را نیز به‌خوبی تقلید کند.

اگر پرنده شما هرگز حرف نمی‌زند، نباید احساس حقارت کنید. آموزش گفتار، تعامل و معاشرت اجتماعی به تقویت پیوند بین شما و مرغ مینا کمک می‌کند؛ بنابراین اگر مرغ مینا شما حرف نزند، بااین‌وجود می‌توانید مطمئن شوید که یک همراه دوست‌داشتنی، باهوش را خواهید داشت.

آموزش حرف زدن به مرغ مینا
دلسرد نشدن از مرغ مینا

تشویق کردن مرغ مینا هنگام حرف زدن

مرغ مینا پرنده‌ای بسیار باهوش است و شما می‌توانید با دادن غذاهایی که دوست دارد، او را به حرف زدن تشویق کنید؛ اما بهتر است در این کار زیاده‌روی نکنید زیرا پرنده شما شرطی می‌شود.

هر بار که مرغ مینا شما کلمه‌ای را که می‌خواهید به او آموزش دهید را تکرار می‌کند، حتماً او را با پرنده خوب (هر عبارت کلیدی دیگری که می‌خواهید پرنده شما یاد بگیرد) تشویق کنید.

تعریف و تمجید کلامی، با نوازش یا بدون نوازش، معمولاً برای آموزش حرف زدن به مرغ مینا شما کافی خواهد بود تا نتیجه‌ی مطلوبی به شما بدهد. در ادامه مقاله‌ی کامل و جامع دیگری به اشتراک گذاشته‌ایم. توصیه می‌کنیم آن را مطالعه کنید.

انواع مرغ مینا

نکاتی که در رابطه با آموزش حرف زدن به مرغ مینا بهتر است بدانید

کلماتی را که می‌خواهید به مرغ مینا آموزش دهید بهتر است به‌گونه‌ای باشد که او بفهمد چه موقع از آن کلمه استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال هرروز صبح به او صبح‌به‌خیر بگویید. یا زمانی که ظرف غذا او را داخل قفس می‌گذارید به او بگویید غذا می‌خوری؟ و یا سایر موارد دیگر. هرروز این کار را چند بار تکرار کنید.

هنگام حرف زدن در کنار مرغ مینا بسیار احتیاط کنید. او کلماتی را که به‌طور مکرر می‌شنود تقلید خواهد کرد،.حتی اگر آن کلمات، کلمات نامناسبی باشند و شما نخواهید آن‌ها را یاد بگیرد.

هر زمان که پرنده شما از کلمه نامناسب استفاده می‌کند. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که بی‌تفاوت باشید، نه بازخورد منفی از خود نشان دهید و نه مثبت.

اگر شما ازدواج‌کرده‌اید و یا با خانواده خود زندگی می‌کنید، سعی کنید فقط یک نفر به‌طور ثابت و مشخص حرف زدن را به مرغ مینا آموزش دهد. جالب است بدانید پرندگان با خانم‌ها زودتر ارتباط برقرار می‌کنند و حرف زدن را یاد می‌گیرند.

آموزش حرف زدن به مرغ مینا
تمرین کردن با مرغ مینا

توجه: کارشناسان پرندگان پیشنهاد کرده‌اند که آموزش سوت زدن به پرنده شما ممکن است درواقع مانع آموزش کلامی او شود. سوت زدن پرندگان، حتی در یک محیط پر از پرنده، اغلب مانع از حرف زدن مرغ مینا شما می‌شود.

برای تقویت مرغ مینا بهتر است که با خواندن این مقاله با ما همراه باشید.

کلام آخر

به پایان مقاله‌ی حرف زدن مرغ مینا رسیدیم. امیدوارم که از این مقاله لذت برده باشید و آموزش‌های گفته‌شده برای شما مفید واقع‌شده باشد. اگر به دنبال پرنده‌ای باهوش و سرگرم‌کننده هستید، مرغ مینا یک گزینه مناسب برای شما است.

به‌طورکلی آموزش حرف زدن به مرغ مینا کمی زمان‌بر است و باید صبور باشد. مرغ مینا پرنده‌ای بسیار حساس است و هرروز زمانی را به ‌وقت گذراندن با او اختصاص دهید.

در پایان امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شود. به سایت واسط پت مراجعه کرده و مقالات بسیار زیاد و مهمی را مطالعه کنید. شما می‌توانید با دانلود اپلیکیشن واسط کالا ، مرغ مینا و یا سایر حیوانات خانگی خود را با نازل‌ترین قیمت‌ها خریدوفروش کنید! از همراهی شما با واسط پت سپاسگزاریم.


منابع:
.thesprucepets.com
.hartz.com

1 دیدگاه دربارهٔ «آموزش حرف زدن به مرغ مینا»

  1. ممنون از توضیحات کامل و جامعتون درباره حرف زدن یاد دادن به مرغ مینا؛ مثل همیشه عالی بود! آخه من همیشه وبلاگ هاتون میخونم؛ در کل برای نگهداری مینا جونم، فقط به نکات سایت شما و سایت دکتر وحید شمس نصرتی اعتماد دارم! لطفا همیشه همینجوری خوب و عالی ادامه بدین:)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *