دلایل دعواهای مرغ عشق

علت دعوای مرغ عشق؛ چرا مرغ‌های عشق دعوا می‌کنند؟

حتماً مواقعی پیش‌آمده که شاهد دعوا کردن مرغ عشق خود بودید. این سؤال برای شما پیش‌آمده که آن‌ها باهم دعوا می‌کنند یا بازی؟
حیوانات ممکن است باهم نوع خود بر سر قلمرو، غذا، جمعیت کلنی که در آن زندگی می‌کنند و بسیاری از مواردی که وجود دارد بجنگند. در این مقاله بر آن هستیم که دلایل دعوای مرغ‌های عشق را بیان کنیم.

در مورد حیوانات خانگی ازجمله مرغ عشق هم این موارد صادق است. مرغ عشق شما ممکن است حتی در به دست آوردن اسباب‌بازی، باهم نوعش بجنگد و دعوا کند.

مرغ عشق‌ها پرندگانی اجتماعی هستند که در طبیعت در دسته‌های بزرگ زندگی می‌کنند. آن‌ها باهم پرواز می‌کنند، باهم غذا می‌خورند و باهم به بازی می‌پردازند. چنین خوی اجتماعی، درگیری و نزاع را اجتناب‌ناپذیر می‌کند.

حال وقتی شما از مرغ عشق به‌عنوان یک پرنده خانگی در قفس نگهداری می‌کنید، دعوا آن‌ها باهم را نیز باید بپذیرید. غریزه حاکم بر آن‌ها حکم می‌کند که بر سرفضای داخل قفس، جفت، غذا و… باهم بجنگند. در این مقاله شما با علت و راه‌کارهای مقابله با درگیری مرغ عشقتان آشنا خواهید شد.

همه‌چیز از یک بازی شروع می‌شود!

اغلب بازی و دعوا کردن مرغ عشق‌ها ممکن است شبیه به هم باشد. دلایل زیاد می‌تواند وجود داشته باشد؛ اما اگر یک مرغ عشق به‌طور مداوم از پرنده دیگر فرار می‌کند، یا اگر یک مرغ عشق مرتب به ‌پای دیگری نوک می‌زند، وقت آن است که وارد عمل شوید و نگاه دقیق‌تری داشته باشید.

نشانه‌های یک مرغ عشق پرخاشگر

برای پی بردن به این مسئله که یکه مرغ عشق در حال بازی یا جنگ است، باید با علائم پرخاشگری و بازی یک مرغ عشق آشنا شوید.
ابتدا، بیایید برخی از تفاوت‌های این دو نوع رفتار را در مطلب دعوا کردن مرغ عشق بررسی کنیم.

چرا مرغ‌های عشق دعوا می‌کنند؟
مرغ عشق پرخاشگر

گاز گرفتن پا

وقتی پرنده‌ای پای پرنده دیگری را گاز می‌گیرد، نوعی پرخاشگری محسوب می‌شود. این کار اغلب به‌منظور حذف اجباری پرنده از لانه او انجام می‌شود. درواقع این عمل کاری نیست که معمولاً مرغ عشق‌ها در بازی انجام بدهند.

تعقیب

اگر یک مرغ عشق مرتباً پرنده دیگری را در اطراف تعقیب کند، به‌احتمال‌زیاد این یک رفتار تهاجمی است.

محافظت از منابع غذایی

اگر یک مرغ عشق جوان تلاش می‌کند تا یک مرغ عشق دیگر را برای مدت‌زمان قابل‌توجهی از خوردن و آشامیدن باز دارد، این رفتار احتمالاً یک رفتار دوستانه نمی‌تواند باشد.

جیغ زدن و صدای بلند

اگر صدای بلند و شدید یا جیغ از پرنده را می‌شنوید، اغلب نشانه واضحی است که درگیری در جریان است.

درگیری بر روی زمین یا کف قفس

اگر درگیری فوراً متوقف نشود، این رفتار به‌احتمال‌زیاد منجر به آسیب خواهد شد. این بدان معنی است که یک مبارزه جدی در حال انجام است و ممکن است یکی از دلایل دعوای مرغ‌های عشق باشد.

رفتار دوستانه مرغ عشق

 • منقار زدن: به نظر می‌رسد مانند یک بوسه است و یک علامت مهربانانه بین مرغ عشق‌هایی است که رفتار دوستانه باهم دارند.
 • در کنار هم بودن: مرغ عشق‌هایی که رفتار مسالمت‌آمیز باهم دارند از نشستن نزدیک هم و لمس یکدیگر لذت می‌برند.
 • آواز خواندن: مرغ عشقی که می‌خواند، یک پرنده واقعاً شاد است.
 • نوک زدن آرام: این یک رفتار بازیگوشانه است که در میان مرغ عشق‌ها معمول است. گرچه ممکن است خیلی دوست‌داشتنی به نظر نرسد اما بی‌ضرر است.

با همه این تفاصیل شما به‌عنوان کسی که از یک پرنده نگهداری می‌کند، باید تشخیص دهید، چه رفتاری دوستانه است و چه رفتاری پرخاشگرانه.

بسیار مهم است که دلایل دعوا کردن مرغ‌های عشق را دریابید و اقدامات لازم را برای بهبود اوضاع انجام دهید. در ادامه به توضیح برخی دلایل می‌پردازیم.

اختلافات سرزمینی

در طبیعت، مرغ عشق‌ها در دسته‌هایی متشکل از صدها یا حتی هزاران پرنده زندگی می‌کنند. غالباً پرندگان درون دسته برای ایجاد سلسله‌مراتب اجتماعی می‌جنگند. همین غریزه وقتی ظاهر می‌شود که چند مرغ عشق را در یک قفس خیلی کوچک نگهداری کنید. آن‌ها بر سرفضا و منابع با یکدیگر درگیر خواهند شد.

مرغ عشق‌های ماده تقریباً همیشه از نرها حساس‌ترند. ماده‌ها از قفس‌های خود به‌سختی در برابر مزاحمان محافظت می‌کنند.
تعیین اینکه در چه مکانی از قفس چه کسی بنشیند، در جنگ و نزاع بین مرغ عشق‌ها رقم می‌خورد.

چرا مرغ‌های عشق دعوا می‌کنند؟
اختلافات بین مرغ عشق ها

در طبیعت، مرغ عشق‌ها قادر به استراحت در درختان با شاخه‌ها و مناطق پربرگ هستند. هر منطقه‌ای که بالاتر و پنهان‌تر باشد به دلیل محافظت در برابر شکارچیان، خواهان بیشتری دارد.

راه‌کارها

و اما در شرایط نگهداری در خانه، سعی کنید قفس خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنید تا هر مرغ عشق به فضای امن خود دسترسی مساوی داشته باشد.

به یاد داشته باشید، فضای امن هر پرنده، نقاطی عالی برای استراحت در شب است، شب زمانی است که پرندگان احساس آسیب‌پذیری می‌کنند.

همچنین ممکن است لازم باشد یک قفس بزرگ‌تر در نظر بگیرید تا بین تمام تاب‌ها و نشیمن‌های موردنیاز مرغ عشق‌هایتان فاصله ایجاد شود.

استفاده از اسباب‌بازی

در مورد قرار دادن اسباب‌بازی در قفس باید چند نکته را برای جلوگیری از دعوا کردن مرغ عشق در نظر بگیرید. اول اینکه به تعداد کافی اسباب‌بازی درون قفس قرار دهید.

دوم اینکه فواصل قرار گرفتن اسباب‌بازی‌ها بر اساس تعداد پرندگان داخل قفس تنظیم شود. رعایت این دو نکته در کاهش درگیری می‌تواند مؤثر باشد.

قرار دادن غذا

یکی از مهم‌ترین دلایل دعوای مرغ‌های عشق می‌تواند مربوط به غذا باشد؛ لذا غذای پرنده‌های خود را در چندین ظرف قرار دهید تا بر سر آن باهم دعوا نکنند. اگر یک قفس مربع یا مستطیل دارید، باید ظروف غذا را در سه یا چهار طرف قفس قرار دهید.

اطمینان حاصل کنید که ظروف همیشه از پوسته دانه پاک‌شده و دوباره از دانه پر می‌شوند تا مرغ عشق‌های شما از ظرفی که بهترین غذا را دارد محافظت نکنند.

رقابت برای جفت‌گیری

اگر دو نر و یک ماده در یک قفس زندگی کنند، احتمالاً متوجه خواهید شد که جنگ‌ودعوا بین نرها افزایش میابد. این وضعیت مسکن ناگزیر در برخی موارد به درگیری منجر خواهد شد.

به‌محض اینکه ماده شما وارد چرخه تولیدمثل شود، نرها قطعاً متوجه خواهند شد و این‌زمانی است که رقابت آن‌ها برای جذب او ممکن است خطرناک شود، حتی می‌تواند منجر به مرگ یک پرنده شود.

راه‌کار

اگر فکر می‌کنید که حضور یک ماده صلح و آرامش در قفس را تهدید می‌کند، ممکن است زمان آن رسیده باشد که وضعیت اسکان مرغ عشق‌های خود را سروسامان دهید.

توقف نبردها

اگر علی‌رغم تمام تلاش خود برای تأمین فضای کافی، منابع برابر و شرایط مسکن ایده‌آل، هنوز متوجه می‌شوید که دعوا کردن مرغ عشق شما ادامه دارد، مواردی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا یک درگیری را خاتمه دهید، یا حتی قبل از وقوع، از آن جلوگیری کنید.

توقف نبرد ها
توفق جنگ بین مرغ عشق ها

اشاره‌گر لیزری

درحالی‌که بسیاری از دارندگان مرغ عشق، طرفدار اشاره‌گرهای لیزری برای مرغ عشق نیستند، اما در برخی موارد برای متوقف کردن درگیری کارآمد است. می‌توانید یک اشاره‌گر لیزری خانگی قابل شارژ در اینجا تهیه کنید.

اخلال کلامی

بعضی‌اوقات تنها چیزی که لازم است یک هشدار کلامی از طرف شماست. اغلب این کار مؤثر واقع می‌شود و دست از دعوا برمی‌دارند.

سروصداهای بلند

یک قوطی تا حدی پر از سکه یا سنگریزه می‌تواند برای ایجاد یک‌صدای بلند استفاده شود. این صدای ناگهانی باید پرندگان شما را وحشت‌زده و نزاع آن‌ها را از بین ببرد، البته اگر به‌طور مداوم و زیاد استفاده نشود. استفاده زیاد از این روش ممکن است مرغ عشق‌ها را در برابر صدا بی‌تفاوت کند.

رفتار آرام

با یک لحن آرامش‌بخش و یا رفتاری که از روی دوستی و ملایمت است، درگیری را کاهش دهید و اوضاع را آرام کنید. هنگامی‌که توجه پرندگان به شما جلب شد، آرامی و از در دوستی مرغ عشق درگیر را به بیرون از قفس هدایت کنید تا دعوا به پایان برسد.

ورزش و تحرک

هرگز از نقش ورزش، بازی و سرگرمی برای کاهش دعوا کردن مرغ عشق غافل نشوید. بی‌حوصلگی و بیکاری می‌تواند یکی از دلایل دعوای مرغ‌های عشق در قفس باشد.

در طبیعت، مرغ عشق‌ها تحرک فراوانی دارند و همچنین چیزهای زیادی برای سرگرم شدن دارند. پرندگان خانگی از این امکان برخوردار نیستند درنتیجه زود خسته می‌شوند و این باعث درگیری آن‌ها می‌شود.

قرار دادن اسباب‌بازی‌های متنوع و جستجوی آن‌ها در قفس باعث تحرک و سرگرمی مرغ عشق خواهد شد. این مسئله آن‌ها را از درگیری و نزاع بازمی‌دارد.

اگر فضای کافی در قفس خوددارید، بهتر است دو عدد از هر اسباب‌بازی تهیه کنید تا از درگیری مرغ عشق‌هایتان بر سر اسباب‌بازی جلوگیری شود.

همچنین فراموش نکنید که بازی با یک اسباب‌بازی به‌طور مداوم کسل‌کننده خواهد شد. برای جلوگیری از این امر، توصیه می‌کنیم هرچند وقت یک‌بار اسباب‌بازی‌های درون قفس را تعویض و جابجا کنید.

جدا کردن قفس

اگر یکی از مرغ عشق‌ها مورد آزار و اذیت قرارگرفته یا بیش‌ازحد پرخاشگر است ممکن است لازم باشد مرغ عشق‌های خود را جداگانه نگهداری کنید. می‌توانید آن‌ها را در دو قفس مختلف قرار دهید تا آرام شوند. این یک راه نهایی برای توقف دعواکردن مرغ عشق است.

اگر مجبورید برای پایان دادن به دعوای مرغ عشق‌های داخل یک قفس مرتب قفس آن‌ها را جدا کنید، وقت آن است که یک جدایی دائمی را در نظر بگیرید. مرغ عشق‌هایی که مداوم در حال دعوا کردن هستند یا برعکس، زیاد حمله قرار می‌گیرند، از استرس مداوم قرار گرفتن در حالت جنگ یا گریز، سلامتشان مورد تهدید قرار می‌گیرد.

جدا کردن قفس
جدا کردن قفس پرندگان

بعضی از مرغ عشق‌ها راه ناسازگاری با دیگر مرغ عشق‌ها را در پیش می‌گیرند. پس باید خلق‌وخو و شرایط هر یک از آن‌ها در نظر گرفته شود.

اگر مرغ عشق شما در اثر اختلافات با پرنده دیگر خلق و خویش عوض شده؛ خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم تا بتوانید مشکل به وجود آمده را رفع نمایید.

چگونه مرغ عشق را رام کنیم؟

پرسش و پاسخ

آیا مرغ عشق‌ها به یک همراه در قفس نیاز دارند؟

پاسخ: این را باید به یاد داشته باشیم که مرغ عشق یک پرنده به‌شدت اجتماعی است. آن‌ها اغلب دوست دارند باهم بازی کنند. پس جدا کردن قفس نباید زیاد طولانی شود.

چرا ماده هنگام جفت گیری نر را می‌زند؟

پاسخ: این که ماده، نر را میزند یعنی آماده‌ی جفت‌گیری نیست. بلوغ مرغ عشق به نژاد و شرایط نگه‌داری(به خصوص تغذیه) بستگی دارد. یک مرغ عشق شاید در ۴ ماهگی و دیگری در یک سالگی آماده تخم‌گذاری شود.

چگونه دو مرغ عشقی که دعوا داشتند، با هم رابطه خوبی برقرار کنند؟

پاسخ: وقتی آن‌ها را از هم جدا کردید؛ قفس‌ها را نزدیک هم نگه‌دارید تا بتوانند بدون اینکه به یکدیگر آسیب برسانند، دوباره باهم آشنا شوند. این ممکن است به پیوند آن‌ها کمک کند.

کلام آخر

به پایان مقاله دلایل دعوا کردن مرغ‌های عشق رسیدیم؛ امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.

کرونا بسیاری از مشاغل نحوه خریدوفروش اجناس، تفریحات و سرگرمی‌های مردم را در تمام دنیا تحت تأثیر قرارداد. در این ‌یک سال تعداد بیشتری از مردم به خریدوفروش اینترنتی روی آورده‌اند. شما به‌عنوان صاحب یک کسب‌وکار خانگی می‌توانید برای فروش کالای خود به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید.

در این‌گونه سایت‌ها علاوه بر بهره‌مندی از مزایای آن‌ها، شما یک‌راه مطمئن برای فروش اجناس خود را امتحان می‌کنید. همچنین شما می‌توانید مقالات مرتبط با پرندگان را در سایت واسط پت مطالعه فرمایید.

منبع:
beakcraze.com

20 دیدگاه دربارهٔ «علت دعوای مرغ عشق؛ چرا مرغ‌های عشق دعوا می‌کنند؟»

 1. سلام دوستان من دو جفت مرغ عشق تو یک قفس نگه‌می‌دارم نزدیک ۱ ماه میشه امروز صبح یهو ماده با ماده ام دعوا بدجور میکنن همو میندازن کف قفس میزنن همو بعدش اونی که همش دعوا میکرد رفت تو لونش منم این چوبو گزاشتم نیاد از لونش بیرون تا شب همسرم بیاد بگیرتش میتونید دلیلشو بگید و بگید چرا یهو اینجور میکنن

 2. سلام وقت بخیر
  من قبلا دوتا مرغ عشق ماده داشتم و یکی از اونا رو با یک نر عوض کردم وقتی مرغ عشق نرا داخل قفس ماده گذاشتم بعد چند دقیقه مرغ ماده نر را به شدت می زد که حتا نزدیک بود بکشت
  چه راه کاری وجود داره تا هردوتاشون باهم کنار بیان ؟؟

 3. مرغ های عشق من هشت ماهه دارم شون اما اصلا جفت گیری نمیکنن همیشه در حال دعوا هستن و همدیگه رو میزنن چیکار کنم ؟

 4. سلام مرغ عشق نر و ماده که جوجه هاشون یه هفته ای هست متولد شدن دو روزه تا مرغ نر نزدیک لانه میشه ماده بهش پرخاش میکنه و به سر و نوک همدیگه نوک میزنن

 5. علیرضا دانشمند

  چقد خوبه که توی اینترنت هرچی که بخوایمو میشه پیدا کنیم. قبلا باید همه جا رو زیر و رو می کردیم تا یک نفر پیدا بشه بهمون کمک کنه یا چیزی یاد بده یا مثلا واسه لوله بازکنی برچسب ها رو زیر و رو میکردیم که آیا یه شخص مطمئن واس چاه بازکنی پیدا میشه یا نه ولی الان دیگه به قول معروف از شیر مرغ تا جون آدمیزاد تو اینترنت ریخته. از اطلاعات عمومی ساده بگیر تا انواع آموزش های فنی و… رو میشه از تو اینترنت پیدا کرد. سوال اینه که میشه به همه اطلاعاتی که توی نت پیدا میشه اعتماد کرد؟ بهرحال بعضی چیزا مثل سل

 6. سلام ممنون بابت اطلاعات مفیدتون
  من یه جفت مرغ عشق دارم که جوجه هاشون از تخم بیرون اومدن و ۴ تا هستن اوایل باهم خیلی خوب بودن و همکاری میکردن برای بزرگ کردن جوجه ها
  اما الان ۲ روزه به شدت دعوا می‌کنند به طوری ک همدیگرو کف قفس میخوابونن و دیگه ب جوجه ها غذا نمیدن باید چیکار کنم ؟
  جوجه ها خیلی کوچیکن خودم باید بهشون غذا بدم؟

 7. سلام من دو جفت مرغ عشق در یک قفس دارم یک نر مدام نر دیگه رو مورد حمله قرار میدن معمولا وقتی میخواد جفت گیری کنه بین نر ها دعوا میشه ماده هم الان تخم داره اگه اون نر که حمله ور میشه رو جدا کنم برا جفت اش ماده تخم گذار اشکالی نداره؟

 8. با سلام و خداقوت
  یک جفتـمرغ عشق دارم که نر سنش از ماده کمتره ولی خیلی بازیگوش و آمادست تا حالا دوسه بار هم تخم گذاری کردن ولی بعد از چند وقت تخم ها رو میندازه بیرون سری آخر هم که تخمشو بعد از چند وقت ماده خورد ، تازگی هم دوباره تو فاز تخم گذاری رفتن ولی ماده خیلی نر رو میزنه جوری که امروز نر پاش شل شده بود خیلی تو لک رفته بود تو این چند وقته دو سه بار هم جداشون کردم باهم خوب شدن ولی بعد از اینکه میزارمشون پیش هم باز هم ماده شروع به زدن وحشتناک نر میکنه بنظرتون باید چکار کنم؟

 9. سلام من یه جفت مرغ عشق ۱ ماهه چند وقت پیش خریدم. تقریبا ازی یه نیم ماه بعد شروع کردن هی ناگهانی جیغ میزنن و نوک میزنن تو سر هم دیگه.البته وقتی از قفس درشون میارم تو خونه اینجوری نیستن. الان دو ماهو نیمشونه وهنوز باهم اینجورین.پر های کلشون هم جایی جایی یه ذره کنده شده.نمیدونم چرا ولی وقتی میخوام اسباب بازی هم بزارم تو قفسشون وحشت زده میشن و خودشون میزنن به دیوار قفس.باید از هم جداشون کنم؟ اگه جدا کردم یه جا بزارم که همو ببینن؟ و راستی پرای کلشون بازم در میاد؟

  1. سلام کاربر عزیز
   بله حتما باید آن ها را در دو تا قفس جداگانه نزدیک هم قرار دهید تا کم کم به هم دیگه عادت کنند و همو قبول کنند.
   بله پرها مجددا رشد میکنند ولی حتما دو تا پرنده را از هم جدا کنید.
   ممنون که مشکلتان را با ما در میان گذاشتید. امیدواریم دفعه بعد که پیش ما اومدید پرنده های شما با هم ارتباط نزدیکی برقرار کرده باشند.
   از همراهی شما با وبسایت واسط پت سپاسگزاریم.

 10. سلام مرغ عشق های من یک هفته هست تخم گذاشته الان بعد یک هفته ماده مرغ عشق نر میزنه به شدت که از سرش خون میاد باید چکار شان کنم؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *