بیماری های طوطی برزیلی

بیماری های طوطی برزیلی

طوطی پرنده زیبایی است که نماد تقلید در سخن است. بسیاری از مردم زمان اوقات فراغت خود را با پرندگان می‌گذرانند و این زمان بسیار دلنشین و آرامش بخشی خواهد بود اگر طوطی آن‌ها سالم و با انرژی باشد. اگر دوست دارید طوطی برزیلی به شما حس آرامش بدهد، پس لازم است تا در مورد بیماری های طوطی برزیلی اطلاعات لازم را داشته باشید.

پس با ما همراه باشید تا در مورد بیماری های طوطی برزیلی اطلاعات کاملی را خدمتتان شرح دهیم. طوطی برزیلی (Rosy-faced Lovebird) پرنده باهوش و دوست‌داشتنی است، اما اگر شما مبتدی در نگهداری پرندگان می‌باشید باید به شما بگوییم که این پرنده به مراقبت و نگهداری بیشتری نسبت به برخی دیگر از پرندگان احتیاج دارد.

بیماری های طوطی برزیلی

صدمات ناشی از دعوا، بیماری منقار، عفونت ویروس پولیوما، عفونت‌های کاندیدیازیس، عفونت ویروس آبله مرغان، عفونت‌های باکتریایی، انگل‌های داخلی و آنفولانزای روده‌ای برخی از رایج‌ترین بیماری های طوطی برزیلی هستند.

شایع‌ترین بیماری‌ها در طوطی برزیلی

چند بیماری شایع در بین این پرنده زیبا وجود دارد که عبارتند از:

اسهال

این حالت معمولاً زمانی بیشتر اتفاق می‌افتد که شما یک طوطی برزیلی را خریداری می‌کنید ممکن است در اثر استرس وارد شده دچار اسهال شود. راه درمان آن دادن آنتی‌بیوتیک از طریق دامپزشک است.

سرماخوردگی

اگر دمای محل نگهداری پرنده شما سرد باشد و یا اینکه در معرض جریان هوا مانند کولر، درب و پنجره قرار بگیرد، احتمال سرماخوردگی و یا ذات‌الریه زیاد می‌شود.

علامت‌های این بیماری شامل حالت خواب‌آلودگی بیش از حد، گرفتگی در سوراخ‌های بینی، آبریزش چشم‌ها، تنفس غیرطبیعی، کاهش میل به غذا، ضعف عمومی، اسهال، بستن مداوم یک‌چشم هستند.

پرکنی در طوطی برزیلی

در این بیماری پرنده پرهای خود را می‌کند و چهره بسیار زشتی به خود می‌گیرد.

پروستاریکولی

این یک نوع بیماری است که هنوز ناشناخته است و از پرنده‌ای به پرنده دیگر منتقل می‌شود.

نشانه‌های آن کاهش وزن، استفراغ، تغییر در مدفوع و تورم هستند.

تب

این بیماری ممکن است از پرنده به پرنده و همچنین از پرنده به انسان انتقال یابد. علائم تب شامل: مشکلات تنفسی، عفونت چشم، حالت مایع شدن مدفوع، سستی و بی‌حالی عمومی هستند.

تب داشتن
بیماری تب در طوطی برزیلی

غیرطبیعی به نظر رسیدن منقار

این نوع بیماری برای طوطی برزیلی مهم است و علائم آن شامل ریختن پرها، بزرگ شدن پرها به‌صورت غیرطبیعی و همچنین ایجاد اختلالاتی در منقار است.

پولیوما

در این بیماری که عفونتی است، بال‌های طوطی به‌صورت غیرطبیعی رشد می‌کنند و علائم آن از دست ‌دادن اشتها، ورم کردن شکم، ناتوانی عضلانی و اسهال هستند.

کاندیدیازیس

زمانی اتفاق می‌افتد که شما مشاهده می‌کنید که دستگاه گوارش طوطی دچار اختلالاتی شده است که علائم آن ضایعات در دهان و گلو، استفراغ و بی‌میلی به آب و غذا است.

مشکلات تنفسی

مشکلات تنفسی یکی از شایع‌ترین بیماری های طوطی برزیلی است. علائم این بیماری خس‌خس کردن موقع تنفس، دشواری در تنفس، تنفس از طریق منقار باز و عطسه کردن هستند.

عدم تعادل

در این نوع بیماری طوطی توانایی تعادل خود را روی میله از دست می‌دهد و ممکن است در طول روز چندین بار از روی میله بی‌افتند که قطعاً دچار بیماری عدم تعادل شده است.

بیماری‌های پا

زمانی که پای طوطی برزیلی شما حالت پوست‌پوست شدن دارد و یا پرهای ران آن ریخته شده است دچار بیماری های پا شده است.

بیماری‌های چشم

در این نوع بیماری چشم‌ها دارای تورم هستند و شفافیت چشم‌ها از بین رفته است.

بیماری‌های سر

اگر طوطی برزیلی در طول روز بیش از اندازه سرخود را تکان می‌دهد دچار این بیماری شده است.

افسردگی

علائم این بیماری شامل، پرهای پف‌کرده، ازدست‌دادن اشتها، تغییر مدفوع، کج‌خلقی، پَر کندن، پرخاشگری، تغییر در آواز و صدا، سروصدا کردن مداوم.

علائم بیماری در طوطی برزیلی

علائم بیماری‌های طوطی برزیلی که باید از آن آگاه باشید این است که طوطی شما گوشه‌گیر شده است. پرها شکسته و یا پرهایش بی‌رمق شده است.

از دیگر علائم بیماری می‌توان اشاره کرد که پرنده برای مدت طولانی با چشمان بسته نشسته، چشم‌ها آبریزان یا کسل‌کننده هستند. آبریزش بینی از دیگر علائم بیماری طوطی برزیلی است.

در این زمان خواب آن‌ها زیاد می‌شود و علاقه خود را از دست می‌دهند و در ظرف غذا باقی می‌مانند. مدفوع ممکن است تغییر رنگ بدهد و شل باشد اگر طوطی شما سالم باشد مدفوع آن سفید مایل به خاکستری است.

بیماری های طوطی برزیلی
علائم بیماری در طوطی برزیلی

همچنین جوش زدن در ناحیه دم، افتادن از جایگاه، تنفس عجیب، عطسه و خاراندن بیش از حد خود نشانه‌های بیماری طوطی شما هستند که باید سریعاً برای تشخیص بیماری به دامپزشک مراجعه کنید.

نشانه‌های خوشحالی و عدم بیماری در طوطی برزیلی

زمانی که آواز می‌خواند، صحبت می‌کند و سوت می‌زند اینها نشانه‌های واضحی هستند که پرنده شما روحیه شاد دارد و کاملاً راضی است.

آیا قفس نقشی در بیماری طوطی برزیلی دارد؟

طوطی برزیلی پرنده‌ای بسیار فعال است بنابراین قفسی که فضای زیادی را برای آن‌ها فراهم کند مناسب است. توصیه می‌شود که به ‌ازای هر جفت پرنده حدود چهار نشیمن، ظرف آب و غذا و فضای مناسب برای حمام در نظر گرفته شود.

اندازه طول، عرض و ارتفاع قفس حداقل 60 است که قطعاً هر چه این اندازه بیشتر باشد باعث شادی بیشتر طوطی برزیلی می‌شود.

قفس را روی یک‌پایه یا بر روی دیوار در سطح چشم قرار دهید. حتماً مطمئن باشید که قفس پرنده شما دارای نور کافی و تهویه مناسب است.

قفس طوطی شما باید دور از درها و پنجره‌ها قرار بگیرید تا در معرض نور خورشید نباشد و دمای قفس بالا نرود. اما برای احساس امنیت برای طوطی برزیلی خود در نزدیکی یک دیوار قفس آن را قرار دهید.

برای راحتی و عادت دادن پرنده خود به قفس، پیشنهاد می‌دهیم مقاله عادت دادن طوطی به قفس را مطالعه فرمایید.

نکات برجسته

 • اگر قفس را در اتاق تاریک قرار دهید باعث تغییر رفتار و حتی بیماری طوطی برزیلی خواهد شد.
 • دمای قفس طوطی باید معتدل باشد و در حدود 24 درجه سانتی‌گراد مناسب است.
 • آشپزخانه هم از دیگر مکان‌هاست که طوطی برزیلی بسیار به بو حساس می‌باشد و می‌تواند منجر به بیماری آن شود.
 • توجه داشته باشید که دود سیگار و قلیان برای این پرنده زیبا بسیار کشنده و خطرناک است.

علائم بیماری مربوط به دما

طوطی برزیلی وقتی‌که سرماخورده می‌شود برای مدت طولانی کرک می‌شود و حالت تنگی نفس پیدا می‌کند.

برای جلوگیری از بیماری های طوطی برزیلی مربوط به دما توصیه می‌شود که قفس پرنده خودتان را در شب بپوشانید.

به‌طورکلی طوطی برزیلی مکان‌های ویژه استراحت را دوست دارد پس نسبت به قفس پرنده خود تمهیدات لازم را انجام دهید.

مراقبت‌های اساسی قفس برای جلوگیری از بیماری های طوطی برزیل شامل تمیزکردن، تعویض روزانه ظرف آب و غذا است.

از روزنامه ساده می‌توان برای ته‌چین قفس استفاده کرد و به طور روزانه آن‌ها را تعویض کرد.

قفس را باید هر هفته با آب گرم و صابون و همچنین با ضدعفونی‌کردن قفس آن‌ها از بیماری های طوطی برزیلی ممانعت کرد.
هر زمان که نشیمن و یا وسایل بازی کثیف شدند، آن‌ها را بشویید و خشک کنید.

بیماری های طوطی برزیلی
بیماری های طوطی برزیلی

برای عادت دادن طوطی به قفس خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

رفتارهای اجتماعی

طوطی برزیلی پرنده‌ای بسیار اجتماعی است. توصیه می‌شود آن‌ها را نه به‌صورت مجرد بلکه به‌صورت دوتایی نگهداری کنید.

این نوع پرندگان به همسر خود وفاداری شدیدی دارند. جدا از اینکه آن‌ها رفتار خوبی با جفت خود دارند اما با دیگر پرندگان ممکن است بسیار پرخاشگر باشند.

نباید تعداد چند جفت طوطی‌های برزیلی را باهم در یک قفس نگهداری کنید زیرا آن‌ها با یکدیگر می‌جنگند.

این پرندگان زیبا در تمام طول روز در حال پچ‌پچ کردن هستند. اگر با صدای ناگهانی وحشت‌زده بشوند و یا اگر شکارچی بالقوه‌ای را مشاهده کنند در جعبه لانه خود پنهان می‌شوند.

دلیل گازگرفتن

برخی افراد بر این باورند که هنگامی‌که پرنده آن‌ها را گاز می‌گیرد یکی از بیماری های طوطی برزیلی است. اما به‌طورکلی طوطی‌ها حیوانات وحشی هستند و دارای صفات غریزی هستند.

گاز گرفتن یک رفتار کاملاً طبیعی برای طوطی برزیلی است و ما به‌عنوان مراقبان آن‌ها باید در درک دلیل گاز گرفتن آن‌ها کار کنیم تا بتوانیم از این حرکت آنان جلوگیری کنیم. یک دلیل مهم برای گازگرفتن ترس و یا بی‌اعتمادی به انسان است.

آیا نشانه‌های استرس طوطی برزیلی را می‌دانید؟

زمانی که پرنده شما فشار زیادی به میله‌های قفس وارد می‌کند، خودزنی می‌کند، پرخاشگری دارد، بی‌میلی به غذا، تغییر در آواز، رفتار تکراری، ترس و خستگی دارد از نشانه‌های داشتن استرس در پرنده شما است. پرهای پف‌کرده همیشه نشانه بیماری نیست.

طوطی برزیلی زمانی که می‌خواهد خود را گرم نگه دارد و یا برای آرامش بیشتر در خواب پرهای خود را به حالت پف‌کرده درمی‌آورد که جای نگرانی ندارد.

قرمز شدن طوطی برزیلی نشانه چیست؟

اگر پرنده شما در این حالت همراه با مدفوع سبز رنگ باشد احتمال زیاد طوطی برزیلی شما دارای بیماری کبد است.

می‌دانید چه چیزهایی برای پرنده شما کشنده هستند؟

 • مسمومیت
 • غذای ناسالم
 • سیم‌های برق
 • پنکه‌های سقفی
 • اسباب‌بازی‌های غیراستاندارد پرندگان
 • آینه

نشانه‌های آسیب دیدگی پرنده

لنگ‌لنگان راه می‌روند، زوزه می‌کشند، کمی چهره غمگین دارند، وقتی می‌خواهید زخم آن‌ها را درمان کنید گریه می‌کنند یا فریاد می‌زنند.

گاهی اوقات هم بال خود را در یک زاویه عجیب نگه می‌دارند. اما اغلب آن‌ها به شما فقط نگاه می‌کنند و هیچ عکس‌العملی هم ندارند.

آسیب دیدگی
آسیب دیدگی پرنده

آیا تلویزیون باعث بیماری می‌شود؟

از آنجا که پرندگان به طور طبیعی به صداها و رنگ‌های مختلف علاقه‌مند هستند، تلویزیون می‌تواند گزینه مناسبی باشد و هیچ بیماری ایجاد نمی‌کند؛ اما در نظر داشته باشید که صدای آن را خیلی زیاد در کنار پرنده خود قرار ندهید زیرا ممکن است به گوش آن آسیب برساند.

تأثیر مراقبت و تغذیه در بیماری‌ها

بیشتر طوطی‌های برزیلی دوست دارند حمام خود را در ظرف‌های سفالی مسطح و با پاشیدن آب بر روی بدنشان انجام دهند. آن‌ها دوست دارند زمانی که حمام می‌کنند از آب ولرم استفاده کنند.

اگر از ظرف حمام برای طوطی خود استفاده می‌کنید، خواهید دید که طوطی شما بر روی لبه ظرف قرار می‌گیرد و سر و بالاتنه خود را در آب فرومی‌برد و بال‌هایشان را می‌زنند.

ظرف آب یا وان حمام باید به‌اندازه‌ای سنگین باشد که طوطی شما نتواند آن را برگرداند. عمق وام حمام آن‌قدر زیاد نباشد که پرنده در داخل آب فرو رود.

آن‌ها این نوع حمام را به داخل آب ترجیح می‌دهند. طوطی برزیلی معمولاً از ناخن‌ها و منقار خود از طریق جویدن نگهداری می‌کند. بااین‌حال، در مورد اصلاح ناخن و کوتاه کردن منقار با دامپزشک پرنده خود مشورت کنید.

هفته‌ای دو الی سه بار با یک دستمال نرم و لطیف که با آب گرم خیس شده است، به‌آرامی گوشه چشمان پرنده خود را تمیز کنید.
طوطی برزیلی از بذر، توت، میوه، دانه، علف، جوانه برگ و محصولات کشاورزی شامل انجیر و ذرت تغذیه می‌شود.

تغذیه

انواع دانه‌های خوراکی مثل ارزن، تخم آفتاب‌گردان یا ترکیب دانه‌ها روزانه حدود یک تا یک و نیم قاشق چایخوری باشد. به یاد داشته باشید که دانه‌های خوراکی بسیار چرب هستند و نباید بیش از اندازه به طوطی داد.

باید به این نکته توجه کنید که طوطی برزیلی شما 60-45 گرم نیاز به خوراک روزانه دارد که شامل مخلوطی از ویتامین‌ها و انواع مکمل‌ها است.

به یاد داشته باشید که به طوطی برزیلی خود آووکادو، سیر، پیاز، شکلات، قهوه، چای، غذاهای فست‌فود، غذاهای شیرین یا شور، غذاهای چرب یا سرخ شده برای طوطی برزیلی خطرناک هستند و به‌هیچ‌عنوان نباید به آن‌ها داده شود.

سبزی‌هایی مانند هویج، کلم بروکلی، کدو سبز، کدوحلوایی، سیب‌زمینی پخته شده برای طوطی برزیلی عالی هستند.

توت‌فرنگی، بلوبری، تمشک میان وعده خیلی مفیدی برای طوطی برزیلی شما محسوب می‌شوند و کاملاً بی‌خطر هستند.

اگر در خانه از پرندگان نگهداری می‌کنید و یکی از این پرندگان عروس هلندی است. ما برای شما از غذاهای مناسب عروس هلندی را در مطلبی جمع آوری کرده‌ایم. خواندن آن را از دست ندهید.

تغذیه پرنده
تغذیه طوطی برزیلی

غذای عروس هلندی چیست؟

عسل چطور؟

عسل یک شیرین‌کننده طبیعی است و می‌تواند برای انسان مفید باشد اما برای پرندگان مفید نیست. عسل حتی با بهترین کیفیت برای پرندگان مخصوصاً طوطی برزیلی کشنده است.

ظرف غذا و آب

برای جلوگیری از بیماری های طوطی برزیلی باید در ظرف‌های سفالی یا چینی به او غذا و آب بدهید. دلیل آن این است که طوطی برزیلی ظروف پلاستیکی را می‌جوید و این می‌تواند برای آن کشنده باشد. در طول روز حتماً آب‌های ظرف پرنده خود را به طور مرتب تعویض کنید.

نشانه‌های در حال مرگ طوطی برزیلی

کاهش یا افزایش اشتها، افزایش ادرار، افزایش نوشیدن، تغییرات پر یا پوست، ترشحات زیاد از بینی یا چشم، استفراغ، عطسه زدن یا خس‌خس نفس کشیدن، لنگیدن، پرهای پف‌کرده، رفتار ناگهانی مانند گازگرفتن یا فریاد زدن، کاهش سطح فعالیت، تغییر صدا.

از دیگر موارد می‌توان به تغییر در توانایی پرواز، صرف زمان بیشتر در پایین قفس، ضعف یا ناتوانی در نشستن، منقار بیش از اندازه رشد کرده یا تغییر رنگ داده است، بال یا بال‌ها آویزان است، اسهال و کاهش یا افزایش وزن اشاره کرد.

کلام آخر

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. در این مقاله سعی بر این شد که بیماری های طوطی برزیلی را خدمت شما عزیزان عرض کنیم.
نگهداری صحیح و آگاه بودن از بیماری های طوطی برزیلی می‌تواند به زندگی شما رنگ و بوی شادی بیشتری هدیه کند.

زمانی که شما مطلع از بیماری های پرنده خود باشید استرس شما کم خواهد شد و در نتیجه بهترین تصمیم را خواهید گرفت.

همچنین شما با آگاهی از بیماری های طوطی برزیلی می‌توانید به دیگران اطلاعات مفید و ارزشمندی را هدیه کنید. شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت سایر مقالات مرتبط را مطالعه نمایید.

به یاد داشته باشید که بهترین گزینه برای خریدوفروش محصولات دست دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها اپلیکیشن واسط کالا است. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

منبع:

mspca.org

تبلیغات
vasetpet-content

68 دیدگاه دربارهٔ «بیماری های طوطی برزیلی»

 1. سلام من یک جفت طوطی برزیلی داشتم متاسفانه یکی شون پرهاش داشت می ریخت آن را عوض کردم الان جدیده که گرفتم نه سوت میزنه نه جیغ نه غذا میخوره فقط روی تاب میشینه

  1. فریبا زمانی

   سلام دوست عزیز
   اگر پیش صاحب قبلیش پر جنب و جوش بوده، الان به‌دلیل جابجایی اینطور شده و کمی بگذره خوب میشه.
   اگر قبلا اینطور بوده، شما باید براش وقت بذارین. مقاله «شاد کردن عروس هلندی» میتونه بهتون کمک کنه؛ چون هر دو از خانواده طوطی‌سانان هستند

  1. سلام وقت بخیر
   خارش در پرندگان می­‌تواند به خاطر خشکی پوست یا بیماری­‌هایی مانند بیماری کبد، بیماری پانکراس یا بیماری کلیوی باشه پیگیری کنید که اگه مشکلی داره سریع تر برطرف بشه
   ممنون از اینکه مطالب وبسایت واسط پت رو دنبال می کنید

 2. سلام وقت بخیر ی طوطی برزیلی دارم فک کنم ۴ ماهشه ولی اصلا ن صدای میده ن جنب و جوشی داره کلا ی جا میشیته فقط موقع غذا خوردن تکون میخوره مشکلی داره آیا؟!؟!

 3. غزاله بارشتی

  سلام وقت بخیر من ی جفت طوطی برزیلی صورت هلویی دارم ک نرش چندروز پیش مرد بعد از چنددقیقه از دهنش خون دراوردعلتش چیه

 4. سلام من یه طوطی برزیلی دارم که چند وقتیه پوست سرش از سرش همراه پراش خشک میشه و خودش میکنه بعد دوباره پر درمیاد باز به همون شکل قبلی جدا میشه و باعث اذیت طوطی میشه. باید چکار کنم دیگه پوست سرش اینجوری نشه؟

 5. سلام و خسته نباشید
  من یع طوطی برزیلی دارم که یع چند روزیه خود به خود پف داره و کم غذا میخوره همش هم جلوی آیینس بی حالم هست
  میخواستم ببینم یع راه حلی شما ندارید

 6. سلام مگ یه جوجه کوتوله دارم هنوز سرلاکی هست چون سرنگ رو دوست نداره و اذیتش میکنه با قاشق بهش سرلاک میدن ولی کاملا به اندازه در ۲ وعده هر وعده ۶ سی‌سی میدم بهش اما خیلی چرت میزنه هیچ چیز دیگه ای نیست خیلی چرت میزنه و بعضی وقتا هم با نوکش یه صدا در میاره انگار داره دندون قروچه میکنه

  1. ابوالفضل شعبانی

   سلام خسته نباشید من یک جفت برزیلی جدید گرفتم یکی روی سرش پر نداره یعنی مثل انسان بالای سرش کچله ولی انگار داره در میاد دون های سیاهی روی سرش هست که انگار پره ولی یه تیکه از اخر سرش اصلا انگار هیچوقت در نمیاره دیگری هم گردنش اینجوریه میخاستم بدونم امکان داره مریض باشن یا عادیه مثل دوران لک نرو ماده روزی یبار با هم یه دعوای کوتاه میکنن ولی ندیدم پر همو بکنن اگه میشه راهنماییم کنین

 7. سلام من چند تا از کوتوله هام عفونت چشمی گرفتن ولی منم پماد سالیسیلات استفاده کردم ولی چرا پر هاشون داره میریزه؟

  1. سلام محسن عزیز
   حتما ببرشون پیش دام پزشک . وقتی پماد میزنید پرنده میخواد چشمشو بخوارونه پماد کشیده میشه روی پوستش و بعد منجر به خارش میشه و نهایتا پراش کنده میشن.

 8. سلام ..
  من یه طوطی برزیلی ماده دارم که الان مستی میکنه همین روزا براش جفت میخرم اما چند روزیه مدفوع آبکی داره و بعضی اوقات هم کاملا آبه … اب زیاد میخوره …. خورد و خوراکشم کم شده …. بیحال نیست ولی سرشو زیاد تکون میده و میچرخونه ‌…اینا از مستیه یا مریض شده ؟

  1. سلام کاربر گرامی
   احتمالا نشانه مستیه ولی بازم اگر نیاز به اطمینان بیشتر دارید حتما پرندتونو پیش ی دام پزشک ببرید.

 9. سلام خسته نباشید من یه طوطی کوتوله دارم پسرم با پا زده الانم تکون نمیخوره فقط میلرزه اصلا نمیتونه تکون بخوره

 10. سلام وقت بخیر طوطی برزیلیم امروز در ناحیه بینی دچار اسیب دیدگی شد میله تو بینیش رفته بود و با کلی بدبختی درش اوردم بیرون خونریزیش همون موقع قط شد نیاز هست که بخوام اقدامی کنم؟؟ هیچ علامت خاصی هم نداره همون فعالیتاشو داره .

 11. سلام، من 1 طوطی برزیلی دارم، چند روزه دهنش بزاق داره قبلا اینجوری نبود و فضای داخل دهنش کاملا خشک بود، به نظرتون مشکل داره؟

 12. سلام خسته نباشید روزخوش
  کوتوله‌ی من دیروز سرما خورده بود و بردیمش کلینیک
  بهمون سرلاک داد و گفت که فعلا این رو بهش بدید تا حالش خوب بشه و آنتی بیوتیک و قطره هم داد
  امروز روز دوم سرما خوردگیش هست و هنوز هم استفراغ می‌کنه ولی نسبت به دیروز یکم حالش بهتره (دیروز کلا حرف نمی‌زد در حد فقط یه اعلام وجود اونم نوکش رو باز نمی‌کرد و خیلی کوتاه می‌گفت) + امروز با جغجغش بازی می‌کنه و می‌ره روی تاب

  خواستم بدونم که چند روز دیگه مریض طول میکشه؟
  میشه اگر کوتوله شما تجربه سرما خوردن داشته بگید چند روز طول کشید تا حالش خوب شد؟
  چون ادمین سایت کلا جواب نمیدن
  خیلی ممنون 💜

 13. من یک طوطی برزیلی دارم که ۲۰ بهمن خریدمش و اون موقع واقعیتش یادم نبود بپرسم چند روزه اس ولی خب فروشنده گفت که دقیقا اون رو از مادر پدرش جدا کرده . بین چند تا جوجه مال من از همشون سرحال تر و چاق تر بود. تا اون روز هم سرلاک نخورده بود و در واقع برای اولین بار یک بار فروشنده پنج سیسی بهش سرلاک داد و ما هم آوردیم خونه به سختی می تونستیم با سرنگ بهش غذا بدیم ، خودش نمی خورد دهنش رو نگه می داشتیم می دادیم . ولی بعدش دیگه خودش غذا می خواست و وقتی سرنگ رو می دید میومد . سه شنبه یا دوشنبه ی هفته ی پیش چون سرلاکش داشت تموم میشد سعی داشتیم یک غذای جایگزین براش درست کنیم و اولش هم مثل همیشه خورد ولی الان بی اشتها شده و اصلا غذا نمی خوره نه سرلاک می خوره نه اونی که خودمون درست کردیم از بین دانه ها هم فقط دانه ی کتان رو می خوره. واقعیتش طوطی قبلیم به خاطر بی اشتهایی مرد واسه همون خیلی نگرانشم.

 14. سلام من یک طوطی برزیلی صورت هلویی دارم چند وقت وقتی میارمش از قفس بیرون چشماشو میبنده و دیگه مثل اون موقع جمب و جوش نداره و پنج ماهشه و من الان یک ماهه خریدمش و ماده هست میشه بگید مشکلش چی هست چون خیلی نگرانشم

 15. سلام .وقتتون بخیر .ببخشید من یک طوطی برزیلی وایت فیس دارم که مدتی هست از یکی از گوش هاش ترشح بیرون میاد و پرهای روی گوش رو کثیف میکنه و دیگه هیچ نوع علامتی نداره . راهنمایی میفرمایید که چکار کنم . منون

 16. سلام من۸جفت طوطی برزیلی دارم راستش یکی از ماده هام جدیدا مریض شده بخاطر اینکه پول کافی ندارم نمیتونم ببرم دامپزشک ..بیماری این جوریه که مدفوع به بدنش میچسپه و انباشته میشه حالت پروازش را از دست داده گاهی روی دست هام چشماشو گاهی می بنده یا کوچیک میکنه اگه یکم حرکت کنه خسته میشه ومنقارشو باز میکنه فقط در قسمت گردن یه مقدار پر جدید داره در میاره، وقتی ما بهش نزدیک میشه نمیزاره لطفا بهم کمک کنید توروخدا چون خیلی دوستش دارم

 17. سلام لطفا راهنماییم کنین یه جفت کوتوله برزیلی دارم چند بار از شون جوجه گرفتم اما تو این دو سری آخر انگشت جوجه هاشونو میکنن این سری آخر از ۹ جوجه ناخن همشون رو کندن حتی تو بعضی انگشت هاشون هم قطع کردن وهر روز یکیشون رو میکشتن تا اینکه ۲ تا مونده بود از والدینشون جدا کردم

 18. سلام خسته نباشید ممنون میشم جواب بدین طوطی برزیلی من سفید یکدست دوروز خریدمش ولی همش کسل حال نداره و همش رو دون خوریش چرت میزنه دلیلش چیه ممنون میشم جواب بدین

 19. سلام لطفا کمک کنید طوطی من بی حال شده و همش چرت می زنه و غذا نمی خوره
  جفتش حالش خوبه هیچ مشکلی نداره ولی خودش امروز تازه حالش بد شده و فقط اب می خوره

 20. طوطی من مدتی است کف قفس می خوابه و تند تند لرزه های منقطع داره. و جنب و جوش نداره. خیلی نگران کننده است لطفا راهنمایی بفرمایید .

 21. سلام
  طوطی کوتوله برزیلی من چند روزه که جنب و جوش قبلیشو نداره همش خوابه استفراغ می‌کنه اصلا بازی نمیکنه اسهال شده دلیلش چیه ممنون میشم بگین خیلی نگرانشم

 22. سلام وقتتون بخیر
  طوطی برزیلی من گیج میزنه نمیدونم چشه🥺
  دقیقا نمیدونم نره یا ماده یه دوست هم داره که هر دوشون توی یه قفسن.
  شرایطم جوری نیست که بخوام با دام پزشک مشکل طوطیمو در میون بزارم.
  میشه لطفا راهنماییم کنین؟
  ممکنه تخم توی شکمش باشه؟
  یا آسیب دیده باشه؟

 23. سلام من یک جفت طوطی برزیلی دارم که تقریبا ۶ ماها ،دیروز قفس از دستم افتاد، یکیشون خیلی ساکت شده و به زور بازی میکنه،فکر کنم ترسیده چون خیلی سرحال بود ،میشه راهنمایی کنید؟

  1. زهرا سامره

   سلام الهام عزیز
   بله ترسیده سعی کنید محیط آرومو براش فراهم کنید تا کم کم خوب بشه.

 24. سلام طوطی من ۱و‌ نیم ماهشه تازه گرفتمش همش بی‌حاله اولا خیلی پر تهرک بود اما الان فقط میخابه

  1. زهرا سامره

   سلام کاربر گرامی
   احتمالا بخاطر تغییر محیطه / دقیقا چه مدت زمانه الان که محیطش عوض شده؟

 25. سلام طوطی برزیلی من نر ۱/۵ سالشه بعضی شبا تشنج میکنه میفته کف قفس پاهاش جمع میشه بال هاش میفته
  دیروز سر ظهر هم اینجوری شد یهو جیغ زد و افتاد
  باید چیکارش کنم خیلی نگرانشم قطره ضد استرس و ویتامین هم بهش میدم

  1. زهرا سامره

   سلام کاربر عزریز
   آیا هنوز در رابطه با این مشکلش با دام پزشک مشورت نکردید؟

 26. سلام طوطی من یه جا کز کرده امروز گرفتمش و مدفوعش شل هست الان شب هست و همش چرت میزنه 5ماهشه اینجوری که فروشنده گفت و اینکه لازم ببرمش دامپزشکی و اینکه فروشنده گفت نباید بیارمش بیرون تا یک هفته بد یک هفته هم ببرم تا در هاش رو بچینه درباره چرت زدنش و مدفوعش باید ببرمش دامپزشکی ممنون میشم جواب بدین

  1. زهرا سامره

   سلام کاربر عزیز
   اگر تا ی هفته بخوای صبر کنی که پپرندت ضربه شدیدی میخوره از بیماریش. فورا پرنده تونو پیش یک دام پزشک ببرید.
   ممنون که وبسایت واسط پت را برای طرح مشکلتان انتخاب کردید.

 27. سلام من ۲ تا از طوطیام تو خونه خودمون متولد شدن تقریبا چند ماهیشون میشه یکیشون روی بالش برامدگی عجیبی داره هر هفته هم داره تقریبا بزرگ تر میشه روندش کنده ولی برای من نگران کنندس

 28. سلام من یه فیشر دارم دهنش نوکشو میزنه به هم تق تق صدا میده ایا این مشکل داره طوطیم نره؟ ممنون میشم سریع جواب بدین

 29. سلام من یه طوطی برزیلی دارم چند روز میشه که پاهاشو جم کرده و باز نمیکنه و تو قفس نمی تونه بمونه و تعادل نداره

 30. سلام من یه طوطی لپ هلویی و یه طوطی فیشر دارم الان یک هفتست جا به جا شدن به مکانی دیگه طوطی نر خیلی طوطی ماده رو نوک میزنه و سرو صدا میکنه از طرفی طوطی ماده هم بی حاله همش میاد کف قفس و یکی از چشماش هم زخمی شده بود و عفونت کرده بود که مداواش کردم تا حدودی خوب شده ولی باز طوطی نر با چشمش ور میره یه بار هم در حال جفت گیری بودن ولی باز هم طوطی ماده بی حال و کسله کسی میدونه علتش چیه باید چکار کنم؟؟؟؟

 31. سلام جفت فیشر دارم که یک جوجه ۱۰ ماهه دارن. یک هفته اس دوباره تخمگذاری کردن. امروز دیدم جوجه کف قفس به پشت دراز کشیده و پدر و مادرش پاهاشو‌نوک میزنن و تلاش میکرد که با نوکش چیزی بگیره و برگرده ولی نمیتونست. میشه بم بگین چی شده؟

 32. من طوطی برزیلیم رو دو روزه گرفتم مادس قبلش اینطوری نبود ولی الان بی حاله و خیلی میخوابه و وقتی هم میخوابه سرش رو میچرخونه و خیلی هم ساکته و با اینکه هم حموم رفته هم اسپری زده خودش رو میخارونه
  زیاد هم تو قفس نبوده بیشتر روز آزاد بوده
  مشکلش چیه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. قبلش اینجور نبوده چون به اون محیط عادت داشته و الان با محیط جدید هنوز سازگار نشده.
   باهاش بیشتر وقت بگذرون و یک محیط خوب براش فراهم کن ببین بهتر نمیشه

 33. سلام من طوطی برزیلیم رو دو روزه گرفتم قبلش این طوری نبود ولی الان خیلی بیحاله و همش میخوابه و وقتی هم میخوابه سرش رو میچرخونه پشتش و کلا حرف نمیزنه و صدایی نمیده مشکلش چیه؟

 34. سلام کوتوله من نره مقعدشو رو میله میکشه و میخارونه مشکل چیه براش جفتم گرفتم خیلیم خوبن باهم ولی بازم میخارونه چه مشکلی داره لطفا سریعتر جواب بدین ممنون

 35. باسلام من یه صورت هلوئی دارم که سه ماهش بود پر ریزی کرد پرهای پروازیش ودمش ریخت همینطور مقداری از پرهای بدنش الان شش ماه گذشته بدنش بجای پر کرک دراورده وپرهای اصلی ودمش هم در نیومده آیا مشکل وراه درمانش رو میدونید لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام ببرش پیش دام پزشک خب. ولی چون پرریزی کرده خودش باید در بیاد دیگه اگه بیماری خاصی نداشته باشه

 36. سلام،لطفا جواب بنده رو بدید
  یجفت برزیلی دارم ک ماده فضلش سبزه ولی هیچ مشکلی نداره از لحاظ جست و خیز ولی نسبت به نر تحرکش کمتره ک فکر کنم طبیعیه،فقط حدود یساعت از شب یه صدایی مثل خس خس یا عطسه از خودش درمیاره،در طول شبانه روز دیگه هیچ مشکلی نداره
  نر هم میبینم با نشیمنگاه جفتگیری میکنه با اینکه ماده داره،دلیلش چی میتونه باشه؟
  ازکسی خریدم ک گفت جفت و کارداده هستن.چطور میشه فهمید کار داده هستن
  ممنون که پاسخ بنده رو میدید

  1. سلام کاربرمحترم
   واقعا متاسفم. کاش قبل این اتفاق با دام پزشک مشورت کرده بودید و پرندتونو بهش نشون میدادید.

 37. سلام من یه طوطی برزیلی صورت هلویی سبز دارم دو ماهش بود که خریدم ولی تا حالا
  الان که چهار ماه شده بال هاش در نیومده و دوش هم یه ریخته پرندهی من مشکل خاصی داره مشکلش نگران کننده هست.

  1. سلام کاربر گرامی
   اگر طوطی شما کاملا با نور مصنوعی زندگی می‌کند؛ پس سعی کنید او را کمی در برابر نور طبیعی نیز قرار دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *