سرگرمی مرغ عشق

سرگرمی مرغ عشق؛ چیزهای مورد علاقه مرغ عشق

لذت بردن از یک پرنده وقتی ممکن می‌شود که روان و جسم آن سالم باشد. برای حفظ سلامتی جسم، نیاز است که تغذیه، بهداشت و فعالیت ورزشی آن به‌طور سالم و مناسب تأمین شود؛ اما برای نگهداری سالم روان پرنده، باید بتوانید برنامه مناسبی را برای اوقات بیکاری آن طراحی و تأمین کنید. در این مقاله سعی داریم در مورد روش‌هایی که باعث سرگرمی مرغ عشق می‌شوند صحبت کنیم، تا شما با به کارگیری آن‌ها بتوانید موجبات شادی این پرنده‌ی زیبا را فراهم سازید.

عواقب عدم سرگرمی مرغ عشق

اگر سرگرمی مرغ عشق را فراهم نکنیم، این پرنده به‌شدت کسل و افسرده می‌شود و چنین پرنده‌ای کارایی زینتی بودن را نخواهد داشت.

تقریباً عموم پرندگان اگر به‌خوبی در طول روز سرگرم نشوند، هریک واکنش‌هایی از خود نشان می‌دهند.

مثلاً اغلب طوطی‌ها بیش‌ازحد با پرهای خود ور می‌روند و چون ناراحت هستند، پرهای خود را می‌کنند و دچار پرکنی می‌شوند و خودشان را لُخت و زشت می‌کنند و کارایی خود را در بروز رفتارهای مطلوب و یا سخن‌گویی از دست می‌دهند.

پس باید با اعمال تدابیر خاص، برنامه زندگی روزانه آن‌ها را پرکنیم.

پر کنی پرندگان
پر کنی پرندگان

وسایل سرگرم‌کننده

بهترین وسیله سرگرمی مرغ عشق‌ها، جفت بودن و بازی کردن آن‌ها با یکدیگر است؛ اما حتی جفت‌ها نیز نمی‌توانند به‌طور کامل سرگرمی موردنیاز یکدیگر را فراهم کنند؛ زیرا بازی و عشق‌بازی نزد تمام جفت‌ها حد و حسابی دارد و هیچ جفتی از هیچ نوع حیوان با پرنده نمی‌توانند تمام‌روز را باهم مشغول بازی شوند.

تمام کسانی که پرندگان را به‌صورت جفت دارند، روزانه به‌طور مکرر شاهد مشاجرات و نزاع‌های آن‌ها هستند، به‌خصوص اگر ظرف غذای آن‌ها یکی باشد.

مرغ عشق‌ها و دیگر طوطی‌ها می‌توانند بخش قابل‌توجه‌ای از اوقات روز را به جویدن مواردی که قابل جویدن هستند، بگذرانند.

بخش دیگری را می‌توانند با برخی انواع اسباب‌بازی‌ها بازی کنند؛ بنابراین با توجه به مدت‌زمانی که آن‌ها به‌طور طبیعی صرف غذا خوردن، آب خوردن، پر آرایی، چرت زدن و ورزش کردن می‌کنند، ما باید با فراهم کردن جویدنی‌های کافی و مطلوب و اسباب‌بازی‌های سرگرم‌کننده، اوقات بیکاری آن‌ها را پرکنیم.

اسباب بازی یکی از وسایل سرگرمی مرغ عشق

در بیشتر پرنده فروشی‌های ایران، اسباب‌بازی‌های خاص حیوانات خانگی و پرندگان زینتی عرضه نمی‌شود.

البته این امر به این دلیل نیست که ساختن آن‌ها در داخل، کار دشواری باشد، بلکه به این دلیل است که هنوز نگهداری از پرندگان زینتی در خانه‌های کشور ما عمومیت قابل‌توجه‌ای پیدا نکرده و عمده آن تعداد معدود از خانواده‌ها هم که به‌خصوص در سال‌های اخیر مشتاق نگهداری از پرندگان زینتی در خانه‌های خود شده‌اند، معمولاً تا حد خرید پرنده موردعلاقه خود به‌علاوه یک قفس نسبتاً ارزان‌قیمت حاضر به هزینه کردن هستند.

درحالی‌که، خرید یک قفس بزرگ و مناسب با جثه پرنده و نیز خرید تجهیزات داخل قفس و اسباب‌بازی‌های خاص هر پرنده زینتی باید به‌منظور تأمین رفاه و سرگرمی پرنده، مهم تلقی شود.

اسباب بازی برای سرگرمی مرغ عشق
اسباب بازی برای سرگرمی مرغ عشق

وسایل دست‌ساز

یکی دیگر از روش‌هایی که موجبات سرگرمی مرغ عشق را فراهم می‌سازد استفاده از وسایل دست‌ساز است.

تکه‌های مکعب مستطیل چوب را می‌توانید با مراجعه به یک نجار، از او بخواهید برای شما برش دهد یا خودتان با استفاده از یک اَره به تهیه آن اقدام کنید.

با بستن یک طناب نخی با ضخامتی به‌اندازه انگشت کوچک به سقف قفس و آویختن آن به داخل قفس، می‌توان یک سرگرمی برای مرغ عشق ایجاد کرد. با انداختن یک توپ تخم‌مرغی در قفس، شما می‌توانید یک سرگرمی دیگر برای مرغ عشق یا دیگر پرندگان کوچک ایجاد کنید.

به‌طورکلی، نوع اسباب‌بازی‌های مناسب پرندگان زینتی، استاندارد خاصی ندارد و هرکسی می‌تواند با در نظر گرفتن بی‌خطر بودن، مناسب و موردعلاقه بودن، چیزهای مختلفی را به ابتکار خود بسازد یا برخی چیزهای موجود را در اختیار مرغ عشق قرار دهد. در تهیه اسباب‌بازی برای پرندگان و حیوانات بازیچه، لازم نیست که حتماً شما آن‌ها را خریداری کنید و چه‌بسا که می‌توانید برخی از وسایل دور انداختنی را تمیز کنید و در اختیار آن‌ها قرار دهید.

در رابطه با خرید مرغ عشق مناسب، خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

خرید مرغ عشق

استفاده از شاخه درخت برای سرگرمی مرغ عشق

مرغ عشق جویدن شاخه‌های درختان را همانند دیگر طوطی‌ها بسیار دوست دارد. بنابراین اگر دسترسی به درختان بید، صنوبر و درختان میوه دارید، در صورت امکان می‌توانید شاخه‌های باریکی را از این درختان تهیه کنید و آن‌ها را به قطعات حدود ۵ سانتی‌متری ببرید.

پس از شستشو با آب داغ، آن‌ها را در اختیار مرغ عشق قرار دهید؛ اما اگر به شاخه درخت یا چوب مناسب دسترسی ندارید، می‌توانید با لوله کردن تکه‌های کاغذ به ابعاد ۵*۵ سانتی‌متر و زدن یک‌تکه نوارچسب به وسط آن‌ها، جویدنی مناسب و تمیزی در اختیار مرغ عشق قرار دهید.

استفاده از شاخه درخت برای سرگرمی مرغ عشق
استفاده از شاخه درخت برای سرگرمی مرغ عشق

آهنگ ملایم

تاب‌های پلاستیکی مناسب مرغ عشق را نیز می‌توانید از پرنده فروشی‌ها تهیه کنید.

از نوارها یا سی‌دی‌های موزیک مناسب نیز می‌توانید به‌خصوص در مواقعی که خودتان در خانه نیستید، برای سرگرم نگه‌داشتن پرندگان زینتی خودتان استفاده کنید.

توجه داشته باشید که موزیک مناسب پرندگان، ممکن است با آنچه موردعلاقه خود شماست متفاوت باشد.

پرندگان از موزیک‌های ملایم با صدای آهسته لذت می‌برند و اگر دسترسی به موزیک‌های خاصی داشته باشید که به همین منظور تولید می‌شود و در پرنده فروشی‌های خارج عرضه می‌شوند، استفاده از آن‌ها مناسب‌تر است.

استفاده از تاب برای سرگرمی مرغ عشق

در هنگام خرید قفس، تاب مخصوص مرغ عشق را فراموش نکنید.

قفسی که خریداری می‌کنید، شامل حداقل یک نشیمنگاه است.

بهتر است پس از خرید قفس، نشیمنگاه موجود در آن را با شاخه‌های طبیعی درختان مناسب به قطر ۱۲ تا ۲۰ میل متر عوض کنید تا احساس مرغ عشق از نشستن روی آن طبیعی‌تر باشد.

در انتخاب شکل شاخه نشیمنگاه، به نیاز مرغ عشق برای جنب‌وجوش و پروازهای داخل قفس و نیز علاقه‌اش به صعود از شاخه‌ها توجه کنید.

هرچه داخل قفسی را با شاخه‌های مناسب‌تر با اشکال مناسب‌تر طراحی کنید، موجب رفاه بیشتری برای پرنده می‌شوید.

یک قفس با حداقل ابعاد؛ یعنی کوچک‌ترین اندازه قفس، فقط محلی برای خوردن، آشامیدن پرنده شما، علاوه بر خورد و خوراک و خواب، به بازی و تفریح هم نیاز دارد.

مثلاً نیاز دارد که شما با تزیین آن با شاخه‌های مناسب، چیزی شبیه یک درخت در آن ایجاد کنید که با جنب‌وجوش روی شاخه‌های آن، احساس خوبی داشته باشد.

آیینه

یکی دیگر از وسایلی که باعث سرگرمی مرغ عشق می‌شود استفاده از آیینه است.

آویختن یک آیینه از سقف، موجب می‌شود که مرغ عشق با دیدن تصویر خودش در آن، انواع تصورات را بکند و با آن سرگرم شود.

گاهی تصویر خودش را همبازی خودش و گاهی رقیب خودش می‌پندارد و حتی با آن نزاع می‌کند.

وقتی آیینه تکان می‌خورد و به‌طرف صورتش برمی‌گردد و به منقارش برخورد می‌کند و خیال می‌کند که رقیبش عمداً به او حمله کرده و لذا آماده نزاع با آن می‌شود.

گاهی از ترس آنکه تصویرش به‌عنوان رقیب برگردد و دوباره به سرش بخورد، از آن فاصله می‌گیرد و وقتی آیینه از تکان خوردن باز می‌ایستد، دوباره به آن نزدیک می‌شود و دور جدیدی از بازی با نزاع را با تصویر آیینه‌ای خود شروع می‌کند و به‌این‌ترتیب مدتی از روز را با این رقیب و همبازی خیالی سپری می‌کند.

استفاده از آیینه برای مرغ عشق
استفاده از آیینه برای مرغ عشق

پرنده پلاستیکی

مرغ عشق یک پرنده پلاستیکی را هم به‌خوبی به‌عنوان یک بازیچه می‌پذیرد.

گاهی با آن همبازی می‌شود، گاهی آن را بچه خودش تصور می‌کند و به آن غذا می‌دهد، گاهی آن را کتک میزند.

گاه مرغ عشق نر پرنده پلاستیکی را ماده‌اش می‌پندارد و مرغ عشق ماده آن را جوجه‌اش تصور می‌کند.

استفاده از توپ و زنگوله برای سرگرمی مرغ عشق

توپ معمولی به‌اندازه توپ تخم‌مرغی یا کوچک‌تر با توپ جغجغه‌ای، وسیله بازی خوبی برای مرغ عشق است. به‌خصوص اگر شما هم با آن همبازی شوید.

تیله نیز وسیله بازی خوبی برای مرغ عشق است.

همچنین زنگوله وسیله خوبی است، مشروط به اینکه لنگر وسطش شُل و قابل کنده شدن و بلعیده شدن احتمالی نباشد.

وسایل خود شما

گاهی مرغ عشق نسبت به هر یک از وسایل مطلوبش از بین وسایل خانه، علاقه‌مند می‌شود و به‌راحتی آن‌ها را به‌عنوان اسباب‌بازی می‌پذیرد.

یک جعبه فلزی، مهره‌های شطرنج، تاس تخته‌نرد و هر یک از وسایل شخصی دیگر شما ممکن است موردعلاقه مرغ عشق واقع شود.

هشدار: اسباب‌بازی‌های مرغ عشق معنای زیادی در زندگی آن دارد؛ بنابراین شما باید آن‌ها را دقیق انتخاب کنید که برای مرغ عشق سرگرم‌کننده و غیر مضر باشد.

چیزهای پلاستیکی سبک به‌راحتی توسط مرغ عشق تکه‌تکه می‌شوند و ممکن است با بلعیده شدن یک‌تکه، آن را دچار مشکل کند.

هرگز از ریسمان با سیم برای آویختن وسایل بازی در قفس استفاده نکنید، زیرا ممکن است دور گردن پرنده بپیچد و آن را خفه کند.

برای آویختن اسباب‌بازی از سقف، از باریکه کوتاهی از جنس چرم استفاده کنید که قابل پیچ خوردن نباشد. زنجیر سبک با سوراخ‌های درشت که پنجه پرنده در آن گیر نکند نیز وسیله مناسبی برای آویختن اسباب‌بازی‌هاست.

تمام اسباب‌بازی‌ها را باید گاه با آب داغ بشویید.

وسایل اسباب بازی
وسایل اسباب بازی

تشویق پرنده به بازی کردن

مرغ عشق در طبیعت با مجهز بودن به هوش، چابکی فیزیکی و قدرت پرواز عالی، نیازهای روحی و جسمی خودش را برطرف می‌کند، ولی این صفات غالباً در حالت اسارت بلااستفاده می‌ماند.

یک مرغ عشق سالم و سرحال، در حالت اسارت، این صفات خودش را در اموری چون کنجکاوی، تمایل به تقلید صدا و بازی با اسباب‌بازی‌های مختلف به کار می‌گیرد؛ اما اگر شما آن را به حال خودش رها کنید، طولی نمی‌کشد که تمایلش نسبت به هرگونه بازی و جنب‌وجوش از بین می‌رود.

پس به شما نیاز دارید که آن را تحریک و تشویق به بازی کنید و خیال نکنید که فقط با خریدن اسباب‌بازی و قرار دادن در اختیار آن، دیگر مرغ عشق با آن‌ها کاملاً سرگرم می‌شود و نیازی به شما ندارد.

واقعیت این است که مرغ عشق تا حدی و تا مدتی کوتاه می‌تواند به‌تنهایی با انواع وسایل بازی کند، اما تداوم بازی کردن آن مشروط به این است که شما نیز در اوقاتی از روز با آن بازی کنید.

در حقیقت مرغ عشق می‌داند که برای بازی با اسباب‌بازی‌ها، علاوه بر خودش به یک نفر دیگر هم نیاز است و این تمایل، از عقل و هوش آن سرچشمه می‌گیرد، زیرا این پرنده می‌فهمد که اگر مثلاً با منقارش توپی را هل بدهد و توپ به زمین بیفتد، زمانی این عمل برایش لذت‌بخش خواهد بود که واکنش صاحبش نسبت به عملش را مشاهده کند تشویق شود.

سرگرمی مرغ عشق در تنهایی

وقتی در خانه هستید، مرغ عشق لحظه‌به‌لحظه حرکات شما را زیر نظر دارد و دائم منتظر است که به طرفش بروید و به آن توجه کنید و یا با آن مشغول بازی شوید؛ اما اگر برای مدت طولانی منتظر شما بماند و از توجه شما ناامید شود، به کارهایی مشغول می‌شود که به‌تنهایی می‌تواند انجام دهد.

مثلاً پر آرایی می‌کند. تمام طوطی‌ها حدود ۸ ساعت از طول روز را مشغول پر آرایی می‌شوند و با این عمل، همواره پوست و پرهای خود را تمیز و بهداشتی و درخشان نگه می‌دارند.

مرغ عشق نیز همانند سایر طوطی‌ها بدنی بسیار قابل‌انعطاف دارد، به‌طوری‌که می‌تواند منقارش را به همه جای بدنش برساند و تمام پرهایش را با منقارش گردگیری و روغن‌مالی کند و تک‌تک آن‌ها را سر جای خودشان بگذارد و فقط پرهای سرش را نمی‌تواند با منقارش بخاراند که آن را به جفتش واگذار می‌کند و اگر جفت نداشته باشد، فرق سرش را با شدت به پرهای پشتش می‌کشد. همچنین بسیار لذت می‌برد از این‌که سرش را صاحبش بخاراند. مرغ عشق‌ها در طول روز پس از انجام فعالیت‌های مختلف، به‌دفعات چُرت می‌زنند و پس از هر خواب کوتاه، سرحال می‌آیند و آماده دور جدیدی از بازی و فعالیت می‌شوند.

منبع: مرغ مینا (فرهنگ جامع)

تبلیغات
vasetpet-content

66 دیدگاه دربارهٔ «سرگرمی مرغ عشق؛ چیزهای مورد علاقه مرغ عشق»

 1. سلام دوستان یه جفت مرغ عشق خریدم موقع خرید ماده رو تخم بود الانم آوردم خونه دو روزه از لونه بیرون نمیاد نمیدونم مریضه یا اینکه عادیه تو لونه بمونه سر تخماش چون تا حالا بیرون لونه ندیدمش که غذا بخوره

 2. من یه مرغ عشق پیدا کردم راستش اومده بود تو حیاط بعد دیدم نمیتونه پرواز کنه اروم گرفتمش براش قفس و تاب و همه چی گرفتم حتی لیست غذا هایی که میخوره هم پیدا کردم و براش دارم اماده میکنم یکم از ما میترسه ولی کنارش میشینم باهاش حرف میزنم براش آهنگ میزارم از صدای آب و نایلون خیلی خوشش میاد و شبا یکم از تاریکی میترسه میاد کنارم😄🥺در کل خیلی دوستش دارم نمیدونم کی ولش کرده ولی میخوام بهم عادت کنه بیاد رو دستم پیشنهاد شما چیه؟؟راستی چه میوه هایی میتونم بهش بدم تا الان براش هویج و سیب رنده کردم گذاشتم

 3. دورد مرع عشق من سخنگو بود یک سال پر کشید مرده بسیار ناراحت هستم کلی اسباب‌ بازی داشت بسیار باهوش .الان یه مرغ عشق معلول گرفتم یک پا داره ۷ ماه نر ولی دستی نیست چند روز اوردم خیلی دوست دارم راحت باشه جفت براش بگیرم؟

 4. من دیروز یک جفت مرغ عشق خریدم4 تا تخم دارن تخم هاشو پرت میکنه بیرون لونه یک تخم دیگه بیرون لونه گذاشت چه مشکلی دارن
  تغذیه شون چی باشه خوبه

  1. سلام کاربر گرامی
   متاسفانه باید بدانید که وقتی مرغ عشق تخم می‌گذارد نباید او را جا به جا کرد.

  2. وقتی مرغ عشق ها را میخری با تخم نخر
   چون جاشون تغییر پیدا میکنه قهر میکنن تا دو ماه نه تخم میگذارن و اگه تخم داشته باشن میندازن بیرون.

 5. سلام . میگم من یه مرغ عشقی دارم گربه سینه همون چکدون رو با خنج پاره کرده هرچی آب میخوره از تو سینه میاد بیرون چی کار کنم ممنون میشم جواب بدین

  1. زهرا سامره

   سلام کاربر گرامی
   در رابطه با هرگونه زخم یا جراحت به خصوص اگر توسط حیوان درنده‌ای مثل سگ، گربه و یا موش ایجاد شده، نیازمند به دامپزشک است. زخم‌های عمیق یا زخم‌هایی که در چشم، قفسه ی سینه یا شکم به وجود آمده باشند نیز نیازمند درمان فوری هستند.

 6. من می خواستم یه مرغ عشق نر بخرم اما هر چی فکر می کنم نمی تونم زیاد خونه باشم و باهاش بازی کنم . خب فکر کردم که شاید اگر یه مرغ عشق دیگر براش بخرم در عوض نمی خوام جفت باشه و خیلی هم با اون سرگرم بشه و همچنین دوس ندارم که تخم هم بذارن و تکثیر کنن.
  به نظر شما اگه دو تا نر بخرم مشکلی نداره ؟ نزاع و درگیری نمی کنن ؟

 7. توی این هوای گرم استفاده از یک ظرف آب که پرنده بتونه خودشو اون تو بشوره واقعا پیشنهاد میشه و مرغ عشقا از آب بازی واقعا لذت می برن

  1. سلام وقت بخیر
   مرغ عشق‌ها از سن 6 ماهگی به بلوغ می‌رسند و از این سن به بعد در صورت جفت کردن آن‌ها، تخم می‌گذارند.
   ولی پیشنهاد می‌شود در این سن آن‌‌ها را جفت نکنید؛ زیرا تخم‌های آن‌ها در این سن اکثراََ بدون نطفه هستند.
   سن پیشنهادی برای جفت کردن آن‌ها از 10 ماهگی به بعد است. همچنین آن‌ها در بهار و پاییز تخم گذاری می‌کنند.

 8. سلام
  چه صدایی( نه برای جفت شدن) برای مرغ عشق خوبه و از کجا باید تهیه کنم ؟
  بعد سیب و هویج در هفته چقدر باید بهشون بدم ؟!

 9. سلام من دونا مرغ عشق ارم چی کار باید بکنم تا اعتماشون نسبت به من بیشتر بشه و اینکه چه جاهایی از بدنشون رو نوازش کنم تا لذت ببرن و ازیت نشن

 10. سلام من دوتا مرغ عشق تازه خریدم اصلا جنب و جوش ندارن چی کار کنم ؟؟باهم قهر هم کردن اگه بگید ممنون میشم

 11. من دو مرغ عشق فيروزه ای دارم که احساس میکنم کلا شب ها بیدارند. با وجود اینکه قفس بزگ صورتی و لانه کوچکی داخل قفس تعبیه کردم از شاخه درخت و وسایل بازی نیز داخل قفس گذاشتم و چندین تاب. ولی بیشتر در طول روز چرت میزنند و شب ها مشغول پریدن به دیواره قفس هستند. نمیدانم این طبیعی است یا نه. از لانه استفاده نمی‌کنند. با وجود اینکه بارها داخل لانه گذاشتم تا یاد بگیرند اما فقط روزها مدت شاید یک دقیقه بروند و سریع بیرون می‌آیند. راهنمایی میفرمایید؟ آیا شب بیداری برای مرغ عشق طبیعی است؟

 12. امیرحسین حیدری

  سلام من دیشب دو عددمرغ عشق نر وماده خریدم وباهم جفت نیستند و گاهی وقت هابا هم دعوا میکنند سر اینکه کی بره با لای لانه وبعضی موقع ها نره میکند دنبال ماده وماده انرا میزند چرا ممنون میشم اگه به سوال من جواب دهید

  1. مرتضی عسکری

   سلام دوست عزیز
   از آنجایی که این دو مرغ عشق را تازه خریداری کردید، این رفتارها طبیعی است و نیاز است که وقت بیشتری را برای رفع این عادات با آن‌ها بگذرانید.

 13. سلام من ۸ روزه که یک مرغ عشغ سه ماهه گرفتم صبح روز ششم گذاشت که سینش رو ناز کنم واسش ولی دیگه نمیزاره چیکار کنم که دوباره دستی بشه و چه نوع توپ واسش بگیرم که حوصلش سر نره؟؟؟

 14. سلام من یک مرغ عشق دستی نر دارم که 2تا از ماده هاشو کشته این سومین ماده ایه که براش میگیریم چرا ماده هاشو میکشه؟تقریبا 4ماهی میشه که این ماده رو براش گرفتیم چرا هنوز تخم نکرده؟من هر روز میارمشون بیرون به خاطر بیرون اوردنشونه که تخم نمیکنن؟؟

 15. سلام من یک مرغ عشق نر دستی دارم که 2تا از ماده هاشو کشته این سومین ماده ایه که براش گرفتیم چرا ماده هاشو میکشه ؟تقریبا 4ماه میشه که ماده رو براش گرفتیم چرا هنوز تخم نکردن؟بیرون اوردنشون تاثیر داره رو تخم کردن،چون من هروز درشون میارم؟؟؟

 16. یاسین عطائی

  سلام چرا جواب نمیدید؟سلام من قبلا مرغ عشق هایم رو توی تراس نگه میداشتم وی دیدم که از باد و افتاب خوششون نمیاد اوردمشون تو اتاقم گذاشتمشون اتاقمم نه سرده نه گرم میزان هستش
  بعد از اینکه گذاشتم اتق فرداش مرغ عشق نر رو جدا کردم از ماده گذاشتم یه قفس دیگ که میخواهم دستیش کنم ولی قفس کنار قفس ماده هست و هم دیگر رو میبینن ولی نمیدونم چرا ماده دیگ مثل قبل بازی نمیکنه و همش یکجا روی چوب میشینه و چشمهایش رو میبنده

 17. یاسین عطایی

  سلام من قبلا مرغ عشق هایم رو توی تراس نگه میداشتم وی دیدم که از باد و افتاب خوششون نمیاد اوردمشون تو اتاقم گذاشتمشون اتاقمم نه سرده نه گرم میزان هستش
  بعد از اینکه گذاشتم اتق فرداش مرغ عشق نر رو جدا کردم از ماده گذاشتم یه قفس دیگ که میخواهم دستیش کنم ولی قفس کنار قفس ماده هست و هم دیگر رو میبینن ولی نمیدونم چرا ماده دیگ مثل قبل بازی نمیکنه و همش یکجا روی چوب میشینه و چشمهایش رو میبنده.

 18. یاسین عطائی

  سلام من قبلا مرغ عشق هایم رو توی تراس نگه میداشتم وی دیدم که از باد و افتاب خوششون نمیاد اوردمشون تو اتاقم گذاشتمشون اتاقمم نه سرده نه گرم میزان هستش
  بعد از اینکه گذاشتم اتق فرداش مرغ عشق نر رو جدا کردم از ماده گذاشتم یه قفس دیگ که میخواهم دستیش کنم ولی قفس کنار قفس ماده هست و هم دیگر رو میبینن ولی نمیدونم چرا ماده دیگ مثل قبل بازی نمیکنه و همش یکجا روی چوب میشینه و چشمهایش رو میبنده

 19. یاسین عطایی

  سلام من قبلا مرغ عشق هایم رو توی تراس نگه میداشتم وی دیدم که از باد و افتاب خوششون نمیاد اوردمشون تو اتاقم گذاشتمشون اتاقمم نه سرده نه گرم میزان هستش
  بعد از اینکه گذاشتم اتق فرداش مرغ عشق نر رو جدا کردم از ماده گذاشتم یه قفس دیگ که میخواهم دستیش کنم ولی قفس کنار قفس ماده هست و هم دیگر رو میبینن ولی نمیدونم چرا ماده دیگ مثل قبل بازی نمیکنه و همش یکجا روی چوب میشینه و چشمهایش رو میبنده

 20. یاسین عطایی

  من از پرنده فروشی براشون لونه مخصوص مرغ عشق گرفتم فقط نمیدونم که درون لونه چی قرار بدم که روی اون تخم بزارن . چوب جارو بزارم؟

  1. مرتضی عسکری

   سلام مجدد
   بله دوست عزیز
   چوب جارو برای تخم گذاری پرندگان مناسب است. اما برای اطمینان شما می‌توانید با مراجعه به پرنده فروشی‌ها مقداری پنبه دانه نیز تهیه کنید و درون قال قرار دهید.
   موفق باشید

 21. یاسین عطائی

  سلام . من دوتا مرغ عشق دارم که با هم جفت هستن و بازی میکنن و …
  ولی تو لونه اشون نمیدونم چی بزارم که وقتی خواستن تخم بازرن روی اون تخم بزارن مثلا پنبه باید بزارم یا چچی؟

  1. مرتضی عسکری

   سلام دوست گرامی
   معمولا برای تخم گذاری پرندگان بهترین محل، محلی است که چوب (ترجیحا چوب جارو) باشد.

 22. سلام من دیروزمرغ عشق خریدم ولی مرغ عشقم دم پشتی اش یکی دوتاش بهم ریختس و نوکش آسیب دیده ولی درست شده ولی جاش مونده آیا جای زخم نوکش و بالاش درست میشه؟ یکی دوروز گرفتم و یکمی روی دماقش زخمی شده درست میشه؟؟؟

  1. مرتضی عسکری

   سلام دوست گرامی

   در رابطه با درمان زخمی شدن مرغ عشق موارد زیر را در نظر بگیرید:
   1. قفس پرنده زخمی را ضدعفونی کنید.
   2. از داروخانه یک شربت آموکسی سیلین یا یک شربت آنتی بیوتیک تهیه کنید و در ظرف آب بریزید و هر روز آب درون ظرف را عوض کنید.
   3. ویتامین را فراموش نکنید؛ سبزی (جعفری و شوید و هویج) و یک تکه سیب را حتما درون قفس بگذارید.
   4. پماد تتراسیکلین چشمی را هر ۶ ساعت به آرام (خیلی آرام و با احتیاط) به محل زخم بمالید. طوری که کاملا جذب شود.
   5. نگذارید در این مدت (تا بهبودی کامل) به او استرس وارد شود.
   6. در زمستان او را در کنار بخاری بگذارید(هشدار:نزدیک نزدیک نکنید ، مرغ عشق شما خواهد مرد)

 23. سلام میگم من مرغ عشق هست که دوست سه ماه هست زیاد بازی می کنن میگم یعنی چندماه دیگر برام تخم گذاری میکنند

  سلام میگم من مرغ عشق هست که دوست سه ماه هست زیاد بازی می کنن میگم یعنی چندماه دیگر برام تخم گذاری میکنند

  1. سلام و عرض ادب
   مرغ عشق ها معمولا از 3 ماه به بعد به بلوغ جنسی میرسند ولی عوامل اصلی تخمگذاری برای پرنده ها نور، تغذیه، تهویه و دما است.

 24. سلام
  دوست عزیز من حدود چهل روز هست که یک جفت مرغ عشق گرفتم
  خیلی بهشون رسیدگی میکنم
  سبزی(جعفری) کاهو و سیب و هویج و … واسه تغذیه بهشون میدم
  چند باری دیدم ماده تو لونه هست و بیرون نمیاد و من فقط بدون اینکه بترسونمشون واسشون غذا گذاشتم و رفتم
  ولی هنوز تخم نذاشته
  از کجا بدونم کی تخم میذارن؟
  اصلا تو فصل تابستون تخم میذارن؟
  و اینکه از کجا بدونم که با هم جفت شدن و تخم میذارن؟
  در ضمن جایی هم که گذاشتمشون سر صدای کمی داره و نور مناسب هم داره
  خواهشا راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   مرغ عشق ها معمولا از 3 ماه به بعد به بلوغ جنسی میرسند ولی عوامل اصلی تخمگذاری برای پرنده ها نور، تغذیه، تهویه و دما است.

 25. من دوتا مرغ عشق دارم خیلی هم دست شون دارم اما نمیدونم چطوری دستی شون کنم اگه میشه کمکم کنید باتشکر

  1. سلام عرض ادب و احترام
   اگر جوجه باشد راحت تر و سریع تر دستی میشود اگر بزرگ باشد، طول میکشد و زمانی که گرسنه است، غذا بریزید تو دستتان مرغ عشق کم کم جلو می‌آید و میخورد و کم کم دستی میشود. نباید به زور این کار را انجام دهید، باید ترس مرغ عشق بریزد.

 26. مرغ عشق ماده من فرار کرد الان دو روز رفتم ی ماده خریدم اما از وقتی که آوردمش نه چیزی خورد نه بازی کرد همین طور بی حال ی جا مونده دلیلش چی

  1. مریم میرزایی

   با سلام
   علل مختلف از جمله گرمازدگی بیماری های ویروسی مثل نیوکاسل و….. بهتر است توسط دامپزشک ویزیت شود
   دکتر دامپزشک سامان جباری

 27. من مرغ عشقم رو حدود 2 سال هست ک خریدم و1 ماه هست ک گداشتمش ظبقه دوم خونمون اخه اونجا خالی بود فقط دوتا مرغ عشقم اونجا بودن امروز رفتم پیششون دیدم نره مرد دلیلش چیه؟؟

  1. سلام
   به احتمال زیاد تغییر جای مرغ عشق و عدم عادت به محل جدید سبب مردن این پرنده شده.
   البته دلایلی دیگری هم مانند عدم رسیدگی به موقع به مرغ عشق هم می تواند سبب این امر شده باشد.

 28. سارینا محمد پور

  سلام ممنون از مطالب خوبتون من دو تا مرغ عشق دارم ۵ تا تخم گذاشتند قبل اینکه تخم بزارن نر همش دستم رو گاز می‌گرفت اما الان وقتی انگشتمو جلو میبرم گاز نمی گیره امروز هم یه تخم دیگه گذاشتند و تاب هم براشون گرفتم ولی سوارش نمیشن در اب شونم مولتی ویتامین ریختم براشون خوبه؟؟وقتی هم دون تو دستم میریزم از دستم نمیخورن چیکار کنم که بتونم بدون اینکه فرار کنن از قفس بیارمشون بیرون و باهاشون بازی کنم؟اگر میشود پاسخگو باشید ممنون

 29. سلام من دو مرغ عشغ دارم.دستی هم نیست داخل قفسه.روی دستمم میره ولی ازم می ترسه و نمی زاره باهاس بازی کنم.مقصوصا پرنده ماده .یه باپر دراز دمشم کندم.چی کار کنم باهام صمیمی شه؟؟؟ممنونم از همکاریتون

 30. من دو تا مرغ عشق دارم ولی هر وسیله ی بازی که براشون گذاشتم باهاش بازی نمی کردن به جز آینه آیا دلیل خاصی داره که با وسایلا بازی نمیکنن؟

 31. امیر علی غفرانی

  ببخشید من جوجه مرغ عشق خریدم
  تقریبا ۲۵ روزه که دونه خور شده
  شنگول هست پرواز میکنه جیک جیک میکنه،ولی اونجوری که انتظار داشتم نیست!
  آیا بخواطر جوجه بودن ه است؟

 32. خانم نصیری

  داشتن سرگرمی برای مرغ عشق ها خیلی خوب و مفیده و در سلامتشونم خیلی موثره

 33. سلام
  من دو تا مرغ عشق دارم ولی نمی دانم چرا به من عادت نمی کنند ممنون می شوم جواب دهید

  1. سلام
   خسته نباشید
   برای عادتی شدن مرغ عشق باید هر روز با آن با لطافت صحبت کنید و اصلا حالت تندخویی با آن را نداشته باشید. اگر اینگونه رفتار کنید پس از مدتی می‌بینید که چگونه به شما عادت می‌کنند.

  1. با سلام
   ممنون
   قفس مرغ عشق باید حالتی را داشته باشد که پرنده بتواند در آن آزاد باشد و وسایل بازی نیز در آن می‌تواند موجب سرگرمی این پرنده جذاب شود.

 34. ممنون از سایت خوبتون ولی یه سوال که دارم اینه لانه مرغ عشق در قفس کجا باید قرار بگیرد؟

 35. چقدر خوبه برای پرنده هم سرگرمی بزاریم بلاخره پرنده هم حوصله اش سر میره من خودم برای پرندم توپ خریدم ایقدر باحال باهاش بازی میکنه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *