آموزش ساخت سرلاک برای جوجه پرندگان

آموزش ساخت سرلاک برای جوجه پرندگان زينتی

ایده داشتن جوجه پرندگان زينتی در خانه و خانواده مانند جوجه مرغ عشق، عروس هلندی، کوتوله برزيلی و ساير طوطی‌سانان پیشنهاد مهیجی است که بعد جدیدی به زندگی شما می‌آورد. بااین‌حال، اگر تصمیم دارید حیوان خانگی جدید را خود با غذا تغذیه کنید، به دانش، صبر و حوصله زیاد و سرلاک جوجه پرندگان زينتی که مناسب برای یک پرنده در حال رشد باشد، احتیاج دارید.

در اين مقاله به شما چند دستور و طرز تهيه سرلاک و همچنين نحوه دادن آن به جوجه پرندگان را آموزش خواهيم داد، با ما همراه باشيد.

دستور سرلاک مخصوص جوجه پرندگان زينتی

سرلاک های آماده مخصوص جوجه‌ها وجود دارد. اگر نتوانستيد آن‌ها را پيدا کنيد. می‌توانید يکی از دستورهای زير را برای تهيه سرلاک در منزل اجرا کنيد.

بايد دقت داشته باشيد که مواد با آسياب و خردکن، کاملاً پودر شده و سپس الک شوند و کاملاً خشک باشند. برای خشک‌کردن می‌توانید از فر يا ماکروویو استفاده کنيد. اگر کمی رطوبت داشته باشند، نمی‌توان از آن‌ها به مدت طولانی نگهداری کرد.

روش اول

 • 1 فنجان جوانه گندم خام
 • 1 فنجان بیسکویت سگ پروتئین بالا (خوب خردشده)
 • 1 فنجان دانه آفتابگردان پوسته شده (خوب خردشده)
 • 1 فنجان آرد ذرت
 • 1 فنجان آرد ارزن
 • 2 فنجان جوانه غلات با پروتئین بالا

روش دوم

 • 1 فنجان دانه آفتابگردان ساییده شده
 • 1 فنجان بادام آسیاب شده
 • 4 بیسکویت گرانیتا (خوب ریز شده)
 • 1 بسته غلات کودک با پروتئین بالا
 • 1 قاشق غذاخوری پودر گلوکز
 • 1 فنجان آرد ذرت

روش سوم

پلت های طوطی (12 اونس) به مدت 20 دقیقه در آب جوشانده خیس بخورند و سپس در ماکروویو پخته شوند. سپس با موارد زیر مخلوط‌کنید:

 • 3 قاشق چای‌خوری کره بادام‌زمینی
 • 3 قاشق غذاخوری غلات کودک
 • 1 موز
 • 3 قاشق چای‌خوری آب سیب
 • 3 قاشق چای‌خوری ذرت خامه‌دار کودک
 • 3 قاشق چای‌خوری سبزیجات مخلوط کودک
 • 3 قاشق چای‌خوری ماست ساده
آموزش ساخت سرلاک برای جوجه پرندگان
آموزش ساخت سرلاک برای جوجه پرندگان

روش چهارم

 • یک پیمانه گندم
 • یک پیمانه جو
 • یک ‌چهارم پیمانه برنج
 • یک‌ششم پیمانه آرد ذرت

روش پنجم

 • 30 گرم ارزن
 • 10 گرم تخم کتان
 • 5 گرم مغز تخمه آفتابگردان خام
 • 5 گرم پودر سفیده تخم‌مرغ
 • 5 گرم آرد ذرت
 • 15 گرم مولتی‌ویتامین پودری

تهیه سرلاک مخصوص جوجه پرندگان زينتی

هنگام مخلوط کردن پودر سرلاک با آب، دستورالعمل‌های سازنده را دنبال کنید. اگر سرلاک را در منزل تهیه‌کرده‌اید، دستورالعمل‌های زير را اجرا کنيد.

از آب مقطر یا جوشانده برای از بین بردن رشد باکتری‌ها استفاده کنید. آب باید تقریباً 105-110 درجه باشد. هم‌زمان با هم زدن، آب را به‌تدریج به پودر اضافه کنید.

پس از مخلوط شدن کامل برای از بین بردن توده‌ها آن را کامل هم بزنيد. فرمول باید قوام پودینگ خامه‌ای را داشته باشد. این قوام باعث می‌شود که بتوان آن را داخل قطره‌چکان یا سرنگ کشید و یا از داخل قاشق ريخته نشود.

برای جوجه‌های بزرگ‌تر اگر مخلوط را غلیظ‌تر درست کنيد، اشکالی ندارد. از مخلوط مجدداً استفاده نکنید. در هر بار تغذیه، اضافه سرلاک آماده را دور ریخته بريزيد.

وسايل لازم برای تغذيه با سرلاک

 • سرلاک تهیه‌شده (22/9 – 22٪ پروتئین، 9٪ چربی)
 • سرنگ (بسته به سن جوجه 3 سی‌سی، 5 سی‌سی یا 10 سی‌سی)
 • دستمال توالت
 • ظرف کوچک برای مخلوط کردن فرمول
 • دماسنج (برای اطمینان از درست بودن دمای فرمول)
 • ضدعفونی‌کننده برای تمیز کردن سرنگ و ظروف پس از اتمام کار

آماده‌سازی سرلاک مخصوص جوجه پرندگان زينتی

جوشاندن آب برای از بین بردن میکروب‌هایی که می‌توانند به پرنده کودک شما آسیب برسانند ضروری است.

مقدار کمی پودر و آب را مخلوط‌کنید تا قوام آن خوب شود (نه خیلی غلیظ و نه خیلی آبکی). در فرمول نباید هیچ توده‌ای وجود داشته باشد.

سرنگ را بین 6-8 میلی‌لیتر پر کنید. دمای فرمول را روی کف دست خود بررسی کنید. (احتیاط: فرمول با دمای بالا می‌تواند گلوی جوجه شما را بسوزاند).

نحوه تغذیه جوجه

هنگام تغذیه جوجه پرنده باید بسیار ملایم باشید. این تکنیک بسيار ساده است، اما باید با نهایت دقت و احتیاط انجام شود.

هنگامی‌که جوجه شما بیشتر گرسنه است به او غذا دهید. وقتی سرنگ را به او نشان دهید، او صداهای گریه مانند خواهد داد و مشتاقانه به جلو می‌پرد.

سر پرنده شما باید به سمت بالا متمایل شود. نوک سرنگ را به‌آرامی در منقار جوجه خود قرار دهید و شروع به تغذیه کنید. اگر به‌درستی انجام شود، پرنده خود را در حال بلعیدن غذا مشاهده خواهید کرد.

نحوه تغذیه
بالا گرفتن سر جوجه حین سرلاک دادن

عجله نکنید، همیشه آهسته غذا دهید. چینه‌دان را بررسی کنید اگر برآمده باشد، باید از ادامه تغذیه پرنده خود خودداری کنيد.

هشدار

هرگز به جوجه خود با سر خم‌ شده به سمت پایین غذا ندهيد. در بعضی موارد می‌تواند منجر به خفگی و حتی مرگ شود.

دما مناسب تغذیه

دمای لا زم برای تهیه سرلاک باید 40 الی 50 درجه باشد و خيلی داغ نباشد، زیرا گرمای بیش‌ازحد ممکن است به دستگاه گوارش آسیب برساند.

می‌توانید کمی از آن را روی دست بريزيد. در هنگام لمس باید کمی گرم باشد. توصیه می‌شود برای اندازه‌گیری دما از دماسنج استفاده کنید.

به‌منظور حفظ حرارت مخلوط فرمول تغذیه دستی، می‌توان فرمول را در يک ظرف فلزی درست کرد و آن را حين تغذيه در ظرف آب گرم قرارداد تا موقع غذا دادن به جوجه‌ها سرد نشود.

محل غذا دادن جوجه‌ها

به هنگام تغذیه با سرلاک مخصوص پرندگان زينتی باید آن‌ها را روی سطحی مانند حوله قرار دهيد.

حوله مانند عايقی باعث جلوگیری از اتلاف گرمای بیش‌ازحد می‌شود. همچنين سطحی را ايجاد می‌کند که بتوانند با پاهایشان را بگیرند و از لغزش و آسیب احتمالی جلوگیری می‌کند.

فاصله بین وعده‌های غذایی

فاصله زمانی بين غذا دادن به پرندگان مختلف متفاوت است. مثلاً برای عروس هلندی و طوطی‌های کوچک، نوزادان پرنده را می‌توان بین 8 تا 21 روز بعد از تولد از والدین خود جدا کرد.

مدت‌زمان 3 هفته‌ای برای مبتدی‌ها امن‌تر است؛ زیرا پرنده در اين سن کمی پر درآورده است و بنابراين امکان از بين رفتن آن کمتر می‌شود.

تغذيه اوليه از 12 ساعت بعد از تولد

حداقل تا 12 ساعت پس از جوجه ریزی نباید تلاشی برای تغذیه پرنده انجام شود. چینه‌دان بسیار کوچک است و فقط مقدار محدودی غذا در آن نگهداری می‌شود. حجم چینه‌دان پس از استفاده مداوم، گسترش می‌یابد.

اولین تغذیه بعد از 12 ساعت باید یک قطره آب باشد. تقریباً نيم تا 1 ساعت بعد، ممکن است یک قطره آب دیگر داده شود. تغذیه زیاد در این دوره ممکن است باعث سنگينی بیش‌ازحد چینه‌دان شده و منجر به آسپیراسیون و مرگ شود.

پس ‌از این تغذیه‌های اولیه، اگر جوجه طبیعی به نظر می‌رسد و در حال دفع است، می‌توان چند قطره از سرلاک مخصوص جوجه پرندگان زينتی و بسیار رقيق به آن داد. برای اینکه جوجه پرنده غذای کافی دریافت کند، تغذیه با دست هر دو ساعت یک‌بار در طول شب تکرار می‌شود.

اگر از عروس هلندی در خانه نگهداری می‌کنید؛ لازم است بدانید که چه غذاهایی برای عروس هلندی جوجه دار مناسب است. ما به شما خواندن مقاله زیر را پیشنهاد می‌کنیم.

تغذیه عروس هلندی جوجه دار

جوجه در سن يک تا دو هفته

پرندگان را می‌توان هر 2-3 ساعت یک‌بار تغذیه کرد. اگر پرندگان در جای مناسبی که گرم و راحت باشد، نگه‌داشته شوند، تغذیه شبانه پس از نیمه‌شب از بین می‌رود. بااین‌حال، تغذیه باید دوباره در ساعت 6 صبح آغاز شود.

آموزش ساخت سرلاک برای جوجه پرندگان
جوجه پرنده زینتی

جوجه در سن دو تا سه هفته

این یک سن نسبتاً امن برای برداشتن جوجه پرندگان از لانه برای تغذیه با دست است. بررسی چینه‌دان و تغذیه آن‌ها راحت‌تر است. پرندگان این سن از ساعت 6:00 صبح تا نیمه‌شب هر سه تا چهار ساعت می‌توانند تغذیه شوند.

جوجه در سن سه تا چهار هفته

هر 4 ساعت به پرندگان با سرلاک مخصوص جوجه پرندگان زينتی غذا دهید. با کم شدن فرکانس تغذیه، فرمول می‌تواند کمی غلیظ‌تر شود. در 4 هفتگی می‌توان پرندگان را در یک قفس قرارداد. می‌توانید یک‌کاسه آب نيز درون آن قرار دهيد.

جوجه در سن پنج تا شش هفته

روزانه دو بار به پرندگان غذا دهید. ممکن است یک غذای پرنده پلت مانند و سایر غذاها در قفس قرار داده شود تا پرنده را به خوردن غذای خود به‌تنهایی ترغیب کند.

جوجه در سن هفت هفتگی

پرندگان را باید در یک قفس بزرگ با پلت در فنجان قرار داده و روی زمین بريزيد. پرندگان را با انواع غذاهای تازه آشنا کنید، اما این‌ها نباید بیش از 20٪ از رژیم غذایی را تشکیل دهند. سبزیجاتی مانند نخودفرنگی و ذرت به‌خوبی پذیرفته‌شده‌اند.

برای اینکه بتوانید جوجه مرغ عشق خود را به شیوه صحیح پرورش دهید خواندن مقاله زیر را از دست ندهید.

پرورش جوجه مرغ عشق

از سرلاک گرفتن

پرندگان نباید قبل از 7 هفته از سرلاک مخصوص جوجه پرندگان زينتی گرفته شوند. معمولاً حدود 8 هفته، قبل از این‌که پرنده را از تغذیه با دست خود جدا کنید، مراقب باشید که پرنده درواقع مقدار کافی پلت را به‌تنهایی می‌خورد و به غذا فقط نوک نمی‌کند. برای تعیین میزان پر بودن چینه‌دان را کنترل کرده و استخوان سينه را ازنظر عضله بررسی کنید.

یک پرنده وقتی از سرلاک گرفته می‌شود، ممکن است به‌طورمعمول 10٪ از وزن خود را از دست بدهند. بیش از این ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل باشد. توصیه می‌شود طی این دوره به‌طور منظم پرنده وزن شود.

هنگامی‌که برای اولین بار پرنده را از شیر گرفتید، به آن‌ها پلت بدهید، زیرا این‌ها یک رژیم غذایی کامل و متعادل برای پرنده هستند.

ایده خوبی است که يک پرنده بالغ و مسن را در قفسی در کنار قفسی با جوجه‌ای که از شیر می‌گیرید، قرار دهيد تا غذا خوردن را از طریق تقلید به جوجه‌ها ياد دهد.

مشکلات دير گرفتن از سرلاک

اگر جوجه پرندگان از شیر گرفته نشوند، دچار مشکل می‌شوند و ديگر به‌تنهایی غذا نمی‌خورند و ترجیح می‌دهند با دست تغذیه شوند. بااین‌حال، اگر خیلی زود از شیر گرفته شوند، غذای کافی نخواهند خورد و به‌تدریج وزن کم می‌کنند، ضعیف می‌شوند و می‌میرند.

بنابراین، اگر جوجه پرندگان برای تغذیه گدایی می‌کنند، حتی پس از شیر گرفتن آن‌ها، ممکن است نیاز به تغییر جهت تغذیه با دست باشد زیرا ممکن است غذای کافی نخورند.
در ادامه مقاله سرلاک مخصوص جوجه پرندگان زينتی به توضيحی کوتاه راجع به چینه‌دان پرندگان می‌پردازیم. بررسی چینه‌دان برای سير بودن يا گرسنه بودن جوجه‌ها بسيار اهميت دارد.

چینه‌دان پرندگان

طبیعت یک ویژگی کاملاً منحصربه‌فرد در سیستم گوارش پرندگان ایجاد کرده است که به‌صورت گسترش مری در قسمت زیرین گردن است. این گسترش به‌عنوان محفظه‌ای برای نگهداری مقداری از غذا عمل می‌کند و چینه‌دان نامیده می‌شود.

این چینه‌دان را می‌توان به‌راحتی در پرندگان جوان مشاهده کرد زيرا پرهای آن‌ها هنوز کامل نشده است. در پرندگان مسن که پوششی از پرها به‌خوبی رشد کرده است، می‌توان با چینه‌دان را با انگشت شست و اشاره بررسی کرد.

چینه دان
چینه دان پرنده

چینه‌دان جوجه باید قبل از هر بار تغذیه با سرلاک مخصوص جوجه پرندگان زينتی بررسی شود. در حالت ایدئال، در پرنده جوان که به‌سرعت در حال رشد است، هرگز نباید اجازه داد که چینه‌دان کاملاً خالی شود.

بررسی کامل بودن چینه‌دان به تعیین تعداد دفعات و حجم تغذیه کمک می‌کند. به‌طورمعمول هر 4 ساعت چینه‌دان خالی می‌شود. چینه‌دانی که کامل پر شود یا به‌درستی تخلیه نشود نشان‌دهنده نوعی مشکل است.

موقعیت پرنده برای تغذیه با دست

پرنده را از لانه برداشته و روی حوله بگذارید. با حمايت یک دست به‌آرامی به دور جوجه در هنگام تغذیه، پشتیبانی کافی برای نگه‌داشتن او در هنگام غذا خوردن فراهم می‌شود.

ورود قطره‌چکان یا سرنگ به دهان نسبتاً آسان است، زیرا بچه پرندگان مشتاق غذا هستند (منقار را به‌منظور دریافت تغذیه به‌طور گسترده بازکنید). گاهی اوقات ممکن است جوجه تمايلی به گرفتن سرنگ نداشته باشد، در این حالت، ضربه زدن آرام منقار با دستگاه تغذیه پرنده را ترغیب می‌کند تا منقار خود را باز کند. دستگاه باید با دقت از سمت چپ به سمت راست دهان منتقل شود.

تجویز فرمول باید با بلع هم‌زمان شود. پرندگان غذا را به‌طور غیرمعمول با حرکات سر به بالا و پایین می‌بلعند. درحالی‌که پرنده در حال بلع است، فرمول بايد سریع به پرنده داده شود. پر کردن چینه‌دان می‌تواند در مدت‌زمان کمتری انجام شود.

حجم فرمول

حجم غذای داده‌شده از اهمیت حیاتی برخوردار است. پر شدن بیش‌ازحد چینه‌دان، می‌تواند منجر به برگشت مری، گلو و پایین لوله تنفسی شود که می‌تواند باعث مرگ شود. هم‌چنین کم غذا دادن و عدم پر کردن محصول ممکن است منجر به گرسنگی شود.

با تحویل مواد غذایی، چینه‌دان شروع به پر شدن و برآمدگی در ناحیه زيرين گردن می‌کند. مشاهده و تجربه دقیق برای تعیین زمان پر شدن چینه‌دان لازم است.

بررسی چینه‌دان بعد از تغذيه

غالباً، پرنده هنگام پر شدن چینه‌دان، ديگر منقار خود را باز نمی‌کند. بااین‌حال، برخی از پرندگان، حتی در صورت پر شدن نیز به باز کردن منقار خود ادامه خواهند داد.

هنگام پر کردن هرگونه شواهدی از مواد غذایی اضافی در دهان، از نزدیک مراقب باشید. اگر این اتفاق افتاد، بلافاصله تا خالی شدن دهان صبر کنيد.

هنگامی‌که به نظر می‌رسد پرنده مواد غذایی کافی داشته است، برای اطمینان از وضعیت پر بودن چینه‌دان، به آن دست بزنيد تا تعیین کنید که مقدار کافی غذا داده شد.

تميز کردن بعد از غذا دادن به جوجه

هرگونه مواد غذایی اضافی روی پوست، منقار یا پرها را باید پس از اتمام تغذیه با آب گرم از بین برد. با کمک چند قطره آب گرم می‌توان به «تمیز کردن دهان» کمک کرد.

ظروف غذای سرلاک مخصوص جوجه پرندگان زينتی را باید بلافاصله پس از استفاده تمیز کرد. مقعد را بررسی کنید تا مطمئن شوید ماده مدفوعی جمع نشده است. در حالت ایدئال، وزن پرنده را روزانه با مقیاس دقیق کنترل کنید. جوجه سالم روزانه وزن اضافه می‌کند.

آموزش ساخت سرلاک برای جوجه پرندگان
غذا دادن به جوجه ها

آيا می‌توان به‌جای سرلاک مخصوص جوجه پرندگان زينتی از سرلاک کودکان استفاده کرد؟
به‌هیچ‌عنوان اين کار را انجام ندهيد زيرا جوجه‌ها توانايی هضم لاکتوز موجود در سرلاک کودکان را ندارند و همين امر موجب مرگ جوجه‌ها می‌شود.

اگر سرلاک بدون لاکتوز را نتوانستيد پيدا کنيد، سرلکی را بخريد که کمترين ميزان لاکتوز را داشته باشد.

تشخیص سالم بودن سرلاک

مقداری سرلاک را با آب 45 درجه مخلوط‌کنید. بعد از نيم ساعت اگر مواد سرلاک ته‌نشین شده بودند، يعنی فاسد شده‌اند. اگر پرنده اين سرلاک کهنه و خراب را بخورد، مواد آن در چینه‌دان جوجه ته‌نشین شده و کپک می‌زند. همين امر باعث مردن جوجه خواهد شد.

احتیاط

با جوجه پرندگان بازی نکنید. آن‌ها خیلی جوان هستند و انرژی زیادی ندارند. بدون هیچ مزاحمتی به آن‌ها استراحت فراوان دهید.

ضدعفونی کردن وسايل تغذيه

اطمینان حاصل کنید که بعد از هر بار تغذیه، هر نوع فرمول استفاده‌نشده را دور بریزید. حتی اگر در یخچال نگهداری شود، محل پرورش باکتری‌ها است. در این زمان، من سرنگ‌های خود را ضدعفونی می‌کنم.

من از محلول سفیدکننده 10٪ استفاده می‌کنم. ممکن است متوجه شوید که ضدعفونی‌کننده باعث می‌شود تا پیستون سرنگ «بچسبد»، بنابراین استفاده از سرنگ کمی سخت می‌شود. به حلقه ‘O’ در انتهای پیستون کمی روغن گیاهی می‌زنم و مانند قبل کار می‌کند.

نکات نهايي

غذایی که خیلی گرم باشد باعث سوختگی شدید چینه‌دان می‌شود. غذای خیلی سرد قابل‌قبول یا هضم خوب نیست. به‌طورکلی، هرچه پرنده جوان‌تر باشد، باید مخلوط رقیق‌تری داشته باشد.

جوجه یک‌روزه به مخلوط رقیق‌تر (90٪ آب) نیاز دارد زیرا هنوز از کیسه زرده استفاده می‌کند. جوجه‌های بزرگ‌تر از یک یا دو روز باید غذایی با مایع 70 – 75٪ داشته باشند. همه مواد غذایی باید برای هر تغذیه تازه تهیه شوند.

سرنگ‌ها احتمالاً ابزار تغذیه‌ای ترجیح داده می‌شوند، اما برخی هنوز قاشقی را که طرفین آن خم و داخل باشد، ترجیح می‌دهند. حجم‌های دقیق تغذیه را می‌توان با سرنگ ثبت کرد. ترسیم تغذیه روزانه مهم است.

اگر پرنده واکنش شدید تغذیه‌ای از خود نشان نمی‌دهد، پس سعی در تغذیه نکنید، زیرا احتمال جذب زیاد غذا به نای و ریه‌ها افزایش‌یافته و منجر به مرگ می‌شود. بهترین زمان برای تغذیه خالی بودن چینه‌دان است. هنگامی‌که چینه‌دان پر است، به‌طور قابل‌توجهی گسترش می‌یابد.
می‌توانید برای خریدوفروش پرندگان زينتی از اپليکيشن واسط کالا استفاده کنيد. خواندن سایر مقالات مربوط به پرندگان را در سایت واسط پت را فراموش نکنید.


منابع:
pethelpful.com

vcahospitals.com

.futurepets.com

تبلیغات
vasetpet-content

4 دیدگاه دربارهٔ «آموزش ساخت سرلاک برای جوجه پرندگان زينتی»

 1. درود بر شما مرسی از آموزشتون
  من روش پنجم رو میخوام در پیش بگیرم
  فقط سوال من این هست که پودر سفیده تخم مرغ و پودر مولتی ویتامین از کجا بخرم؟
  واینکه ارزن و تخم کتان و … رو چطور باید مخلوط کنم باید بکوبم تا پودر بشن؟ یا روش دیگه ای توصیه میکنید

 2. علی رضا علی اصغری

  خوب بود
  یه سوال من یه مرغ دارم که چند ماه داره
  این از وقتی که به دنیا اومده خیلی کم رشد کرده هم سن هاش الان دو سه برابرشن
  میشه به اون هم سرلاک دان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *