رنگ مرغ عشق

بهترین رنگ مرغ عشق؛ راهنمای انتخاب رنگ مرغ عشق برای جوجه کشی

مرغ عشق سومین حیوان خانگی محبوب در جهان است. این پرنده در جدول محبوبیت؛ درست پس از سگ‌ها و گربه‌ها قرار می‌گیرد.
اگر تابه‌حال یکی از این پرندگان شایان ستایش را نگه‌داشته باشید، دقیقاً می‌دانید چرا این پرنده پرطرفدار است.
مرغ عشق‌ها نه‌تنها نمونه‌هایی زیبا از پرندگان با رنگ‌های متنوع هستند، بلکه حیوانات خانگی دوست‌داشتنی و مهربانی نیز هستند.
این پرندگان می‌توانند همراهانی بسیار عالی باشند. اگر قبلاً به این پرنده نگاه کرده باشید، احتمالاً چندین رنگ و الگو روی این پرندگان دیده‌اید که کاملاً متفاوت از یکدیگر هستند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با انواع رنگ مرغ عشق بیشتر آشنا شویم.

انواع رنگ مرغ عشق

مرغ عشق‌ها به‌طورکلی ازنظر رنگ به دودسته گسترده و بزرگ تقسیم می‌شوند. دسته اول سبز و زرد است و دسته دوم آبی و سفید است. به‌طورکلی رنگ این پرندگان را بر اساس رنگی که سرتاسر بدن پرنده را می‌پوشاند تعیین می‌کنند.

انواع رنگ مرغ عشق‌ در قسمت تاج، گلو و صورتشان متفاوت است. البته شما می‌توانید رنگ اصلی جوجه مرغ عشق‌ها را از قسمت تاج و گلو تشخیص دهید.

رنگ بدن مرغ‌های عشق‌ به‌طور طبیعی سبز و زرد است و نوع آبی سفید نیز بسیار محبوب و دارای درجه‌های رنگی مختلفی از خاکستری تا لاجوردی است.

انواع مختلف مرغ عشق

تا به امروز از مرغ عشق‌های اصیل بیشتر از سی ترکیب رنگ کشف و به رسمیت شناخته‌شده است.

مرغ عشق‌هایی که دارای رنگ‌هایی متفاوت هستند دارای نژاد خاصی نیستند و به دلیل جهش ژنتیکی این رنگ‌ها را دارند.

البته این ترکیب رنگ‌ها به‌مرور زمان و به دلیل جهش‌های ژنتیکی به وجود آمده‌اند و ممکن است که چند دهه بعد بشر شاهد رنگ‌های بیشتر این پرنده باشد.

جهش‌های ژنتیکی تنها در اسارت اتفاق نمی‌افتند. این اتفاق به‌راحتی در طبیعت رخ می‌دهد و طبیعت قطب اصلی جهش‌های ژنتیکی این پرنده است.

دلیل این اتفاق این است که در طبیعت مرغ عشق‌ها با رنگ‌های متفاوت در کنار هم زندگی می‌کنند و ممکن است تعداد آن‌ها به ۱۰۰ پرنده برسد. اما در اسارت این تعداد کم‌تر است. به همین دلیل احتمال به وجود آمدن یک رنگ متفاوت به خاطر پدر و مادر بسیار بیشتر است.

البته در برخی موارد مرغ عشق‌های نر که دارای رنگی خاص و عجیب هستند در جفت‌گیری شکست می‌خورند. دلیل این اتفاق علاقه مرغ عشق‌های ماده به مرغ عشق‌ها بارنگ سبز و زرد است.

بهترین رنگ مرغ عشق کدام است؟
انواع مختلف مرغ عشق

بااین‌حال، در اسارت، پرورش‌دهندگان می‌توانند مرغ عشق‌های بارنگ خاص را جدا کرده و آن‌ها را با پرندگان مشابه پرورش دهند تا گله‌ای از آن نوع خاص ایجاد کنند. البته اگر کسی به پرورش این پرنده علاقه داشته باشد می‌تواند با پشتکار مرغ عشق‌هایی با رنگ‌های متفاوت داشته باشد.

اگر قصد دارید به انواع مختلف مرغ عشق آشنا شوید، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

رنگ‌های بدن

تنوع رنگی زیادی در مرغ عشق‌های خانگی وجود دارد که همگی بر اساس یک پالت اصلی از رنگ‌دانه‌های زرد و آبی هستند.
رنگ زرد و آبی برابر با رنگ سبز هستند این رنگ، رنگ غالب مرغ عشق در طبیعت است.

چیزی که هرگز در مرغ عشق‌ها پیدا نمی‌کنید رنگ‌دانه قرمز است. هرگونه رنگ صورتی بیشتر به دلیل تغذیه مرغ عشق است و ربطی به ژن آن‌ها ندارد.

رنگ‌دانه تیره همان چیزی است که رنگ زرد را تبدیل به رنگ سبز می‌کند و باعث به وجود آمدن رنگ سبز می‌شود.
این رنگ‌دانه‌ها در برخی مواقع رنگ آبی را در میان رنگ سفید پخش می‌کنند. رنگ‌دانه تیره یک نوع ملانین با اسم eumelanin است.

علت متفاوت بودن رنگ مرغ عشق‌ها

پالت رنگ می‌تواند باوجود بعضی ژن‌ها غنی‌سازی شود که این ژن‌ها بر روی تیره شدن رنگ پرنده تأثیر بسیار زیادی دارند. یک عدد از این ژن‌ها می‌تواند رنگ پرها را تیره کند. میزان تیرگی پرها به تعداد این ژن بستگی دارد.

این ژن که باعث تیره شدن رنگ مرغ عشق می‌شود در بدن مرغ عشق‌های وحشی که در طبیعت زندگی می‌کنند کمتر دیده می‌شود. پس به همین دلیل مرغ عشق‌هایی که در طبیعت زندگی می‌کنند بیشتر دارای رنگ‌هایی یکسان هستند و در بیشتر مواقع مرغ عشق‌ها در طبیعت دارای رنگ سبز روشن هستند.

ژن عامل

برای این‌که بهتر بتوانید مسئله تیتر قبل را بفهمید برای شما یک مثال می‌زنیم. این ژن که بالا آن را برسی کردیم بیشتر به آن ژن عامل تیرگی گفته می‌شود.

اگر یک ژن عامل تیرگی در پرنده وجود داشته باشد رنگ بدن پرنده از سبز روشن به سبز تیره تغیر می‌کند و اگر دو عدد ژن عامل تیرگی در بدن او وجود داشته باشد پرنده رنگ زیتونی می‌گیرد.

معادل این رنگ‌ها در مرغ عشق‌های (آبی و سفید) آسمانی، لاجوردی و بنفش است. این موارد می‌توانند به خاطر ویژگی‌های ژنتیکی دارای صورت زرد و طلایی باشند. در واقع مرغ عشقی بارنگ بدن آبی و سفید می‌تواند دارای صورت زرد و یا طلایی باشد.

درنتیجه ژن‌ها؛ انواع رنگ مرغ عشق را مشخص می‌کنند. همان‌طور که گفتیم ژن‌ها رنگ مرغ عشق‌ها را تغییر می‌دهند برای مثال این ژن‌ها مرغ عشق‌های آبی آسمانی را تبدل به آبی پررنگ می‌کند. مرغ عشق زرد را به زیتونی تبدیل می‌کند و …

رنگ مرغ عشق برای جوجه‌کشی

رنگ جوجه مرغ عشق به پدر و مادرش بستگی دارد. ژن‌های غالب رنگ اصلی مرغ عشق را تعیین می‌کنند. ژن‌هایی که رنگ سبز و آبی را به وجود می‌آورند به‌طور طبیعی در بدن مرغ عشق‌ها وجود دارند. اما با این‌وجود حدس زدن رنگ یک جوجه مرغ عشق کار سختی است؛ چون مرغ عشق‌های خانگی دارای تنوع رنگ بسیار بالایی هستند.

بهترین رنگ مرغ عشق کدام است؟
رنگ مرغ عشق

شما هیچ زمانی نمی‌توانید بر اساس رنگ پدر و مادر رنگ مرغ عشق را حدس بزنید. با ما همراه شوید تا کمی در رابطه با تشخیص انواع رنگ مرغ عشق اطلاعات جمع‌آوری کنیم.

برای مثال یک مرغ عشق ممکن است ژن مغلوب آبی و سفید داشته باشد و ژن غالب او سبز و زرد باشد. احتمالاً رنگ او آبی و سفید نمی‌شود. اما به‌احتمال‌زیاد این جوجه که خودرنگ سفید و آبی ندارد زمانی که با یک ژن مغلوب جفت شود ژن آبی و سفیدی را که از پدر و مادر خود به ارث برده است را به نسل‌های بعدی منتقل می‌کند. به همین دلیل است که ما می‌گوییم احتمال تشخیص رنگ جوجه بر اساس پدر مادر کار سختی است.

برای پرورش جوجه این پرنده به شما پیشنهاد می‌دهیم این مقاله مطالعه فرمایید.

تنوع رنگ

تنوع رنگی بالا یکی از جذابیت‌های اصلی مرغ عشق است. تمام مرغ عشق‌های که از نوع سبز غیر روشن نیستند (پرندگانی که پر و بال‌های یکسانی با مرغ عشق‌های وحشی ندارند) نتیجه جهش ژنی هستند. یعنی تمام مرغ عشق‌ها به‌جز سبز رنگ‌ها.
در ادامه می‌گوییم که چگونه رنگ‌های مرغ عشق به وجود آمده‌اند.

رایج‌ترین رنگ

یکی از رایج‌ترین انواع رنگ مرغ عشق یعنی آبی و سفید به دلیل از بین رفتن ژن‌های رنگ سبز به وجود آمده است. این دو طرح اساسی، رنگ پایه (زرد / سبز و آبی / سفید) باوجود ژن‌های مختلف جهش‌ یافته‌اند و پیچیده‌تر شده‌اند. رنگ بدن مرغ عشق‌ها با توجه به ژن می‌تواند روشن‌تر و یا تیره‌تر داشته باشد.

مرغ عشق‌ها می‌توانند یک یا دو ژن جهش‌یافته یکسان داشته باشند. در این صورت این ژن جهش ‌یافته تأثیر بیشتری روی رنگ و طرح بدن پرنده می‌گذارد و این ژن جهش‌ یافته تبدیل به ژن غالب در بدن پرنده می‌شود.

در بیشتر پرندگان دو ژن جهش‌یافته باعث به وجود آمدن یک مرغ عشق با ترکیب رنگ و طرح زیبا می‌شوند. درنتیجه راز رنگ یک مرغ عشق در ژن والدین آن نهفته است.

پرورش‌دهندگان این پرنده می‌دانند هنگامی‌که آن‌ها دو پرنده با رنگ سبزه روشن را کنار هم قرار می‌دهند، احتمال ۹۹.۹٪ رنگ جوجه سبز روشن می‌شود. (جدا از جهش‌های ژنی تصادفی)

به همین ترتیب اگر یک مرغ عشق سبز با یک آبی جفت شود به‌احتمال‌زیاد فرزندشان سبز می‌شود چون ژن رنگ سبز غالب است.
اما نسل بعدی هر دو این ژن را به ارث می‌برند و نسب به ژنتیک تغیر می‌کنند. در برخی شرایط ممکن است رنگ آبی یا سبز در نسل بعد غالب شود.

انتخاب رنگ مرغ عشق

پرورش‌دهندگان مرغ عشق اغلب تلاش می‌کنند که یک مرغ عشق بارنگ مناسب به دست آورند و به همین دلیل در جفت کردن مرغ عشق‌ها دقت می‌کنند. اما برخی دیگر این مسئله برایشان اهمیتی ندارد و فقط می‌خواهند یک جوجه سالم داشته باشند.

بهترین رنگ مرغ عشق کدام است؟
انتخاب رنگ

در خیلی از مواقع، یک جهش ژنتیکی جدید چیزی تولید می‌کند که قبلاً هرگز دیده نشده است، مانند مرغ عشق‌های صورت مشکی که در دهه ۱۹۹۰ ظاهر شدند و بعد از آن دیده نشدند.

تغییر رنگ مرغ عشق

اگر بعد از بزرگ‌سالی رنگ یک پرنده تغییر کند، معمولاً نشانه کمبود در رژیم غذایی است. به‌عنوان‌مثال، یک رژیم غذایی که کاملاً از دانه تشکیل‌شده باشد می‌تواند ویتامین A کمی داشته باشد که باعث می‌شود پرهای مرغ عشق کم‌نورتر به نظر برسند. اطمینان حاصل کنید که پرندگان شما به‌خوبی غذا می‌خورند.

علت دیگری که ممکن است باعث تغییر انواع رنگ مرغ عشق در بزرگ‌سالی شود می‌تواند تمیز نبودن این پرنده باشد. اگر یک مرغ عشق خود را مرتب نکند (یعنی پرهای خود را تمیز نکند) گردوغبار روی بدن پرنده می‌نشیند و باعث نرسیدن آب به بدن آن می‌شود.

شما می‌توانید با حمام کردن مرغ عشق بدن او را تمیز کنید و از تغییر رنگ این پرنده جلوگیری کنید. در این شرایط مرغ عشق با اشتیاق خود را می‌شویید.

اگر مرغ عشق شما مورد آزار و اذیت قرارگرفته باشد، به دلیل وجود انگل آلوده‌شده یا به هر دلیل دیگری بیمار است، ممکن است رنگ بدن او مات یا کثیف‌تر از حد معمول باشد. برای درمان این مشکلات شما باید به دامپزشک بروید.

تنوع رنگی مرغ عشق

بیشتر جوجه‌های مرغ عشق بارنگ غیرطبیعی در اسارت پرورش یافتند. از این طریق، حدود ۳۲ جهش رنگی ایجادشده است. توجه به این نکته مهم است که نژاد این پرندگان متفاوت نیست، فقط دارای جهش‌های رنگی مختلفی هستند.

همان‌طور که گفتیم مرغ عشق‌ها به‌طور طبیعی دارای سه نوع ترکیب رنگ سبز و زرد و آبی سفید هستند. اما در ادامه می‌خواهیم این رنگ‌ها را بیشتر مورد برسی قرار دهیم و انواع رنگ مرغ عشق را بشناسیم.

آبی آسمانی

بدون هیچ ژن عامل تیرگی، آبی آسمانی کم‌نورترین رنگ آبی برای پرنده است. اساساً، این‌یک پرنده سبز منهای زرد است که فقط رنگ آبی روشن و آسمانی دارد. همچنین گونه‌هایی بارنگ بنفش روشن دارد. پرهای دم این مرغ عشق آبی تیره است.

مرغ عشق کبالت (cobalt)

این مورد یک مرغ عشق با رنگ بنفش روشن است که دارای دم تیره نیز هست.

به‌طورکلی این رنگ آبی به همراه چند ژن عامل تاریکی است. کبالت بسیار تیره‌تر از آبی آسمانی است.

مرغ عشق Mauve

Mauve با دو ژن عامل تاریک، تیره‌ترین رنگ آبی برای مرغ عشق است.

این رنگ می‌تواند تقریباً خاکستری به نظر برسد و رنگ آن تقریباً مایل به آبی است.

این مرغ عشق همچنان مانند گونه‌های آبی دیگر دارای گونه‌های بنفش روشن و دم آبی تیره است.

مرغ عشق خاکستری

نوع خاکستری مرغ عشق تمام‌رنگ آبی خود را ازدست‌داده و اکنون بدن آن خاکستری است. اگرچه اکنون مرغ عشق خاکستری یا خاکستری مایل به آبی است ولی پرهای دم او سیاه هستند.

بهترین رنگ مرغ عشق کدام است؟
مرغ عشق خاکستری

مرغ عشق سفید

همان‌طور که از نام آن مشخص است، مرغ عشق‌های سفید بدنی کاملاً سفید دارند.

آن‌ها ممکن است گاهی اوقات مقدار کمی رنگ‌دانه‌های دیگر داشته باشند و کاملاً سفید نباشند. اما مرغ عشق‌های سفید خالص نیز بدون رنگ اضافی هستند.

مرغ عشق آلبینو

مرغ عشق‌های آلبینو فاقد همه رنگ‌دانه‌ها هستند که باعث می‌شود رنگ آن‌ها کاملاً سفید باشد. جالب است که آن‌ها هنوز هم می‌توانند ژن عامل تاریکی داشته باشند.

آلبینو
مرغ عشق آلبینو

سبز روشن

این الگوی رنگی سنتی و طبیعی برای یک پرنده است. این رنگ هیچ عامل تاریکی ندارد، به همین دلیل بسیار روشن است.

البته ژن‌های مختلف که در بدن هر مرغ عشق وجود دارد می‌تواند با هر رنگی ترکیب شود و این رنگ را به وجود آورد؛ چون این رنگ، ژن غالب است.

سبز تیره

این رنگ سبز با یک عامل تاریک است و باعث ایجاد سایه سبز بسیار عمیق‌تر و تیره‌ می‌شود. که به‌طورکلی باعث به وجود آمدن رنگی تیره‌ می‌شود.

زیتونی

این تیره‌ترین رنگ سبز برای یک مرغ عشق است. این رنگ به خاطر وجود دو عامل تاریک ایجادشده است.

مرغ عشق‌های زیتونی روی گونه‌های خودرنگ بنفش دارند و دم آن‌ها پره‌ای آبی تیره دارد.

خاکستری – سبز

این ترکیب رنگ بسیار شبیه به زیتونی است. تفاوت اصلی این رنگ با زیتونی در رنگ گونه و دم آن‌ها است. مرغ عشق‌های سبز خاکستری دارای گونه‌های خاکستری ویل آبی و دم سیاه هستند.

مرغ عشق زرد

مرغ عشق‌های زرد ظاهر بسیار منحصربه‌فردی دارند. آن‌ها می‌توانند کاملاً زرد و بدون هیچ رنگ دیگری باشند. در قسمت زیرین آن‌ها لکه‌های سبز روشن وجود دارد.

بهترین رنگ مرغ عشق کدام است؟
مرغ عشق زرد

بهترین رنگ مرغ عشق

به‌طورکلی چیزی به نام بهترین رنگ مرغ عشق وجود ندارد. چون سلیقه هر فرد متفاوت است و ممکن است فردی یک نوع مرغ عشق را دوست داشته باشد و فرد دیگر نوع دیگری. به همین دلیل نمی‌توان رنگی را به‌عنوان بهترین رنگ مرغ عشق انتخاب کرد. اما مرغ عشق آلبینو یکی از گران‌ترین نوع مرغ عشق است.

پرسش و پاسخ

بهترین رنگ مرغ عشق برای جوجه کشی چه رنگی است؟

پاسخ: رنگ جوجه مرغ عشق به رنگ والدین آن‌ها بستگی دارد. ژن‌های غالب همیشه موجب رنگ پرهای زینتی می‌شوند. همه انواع پرندگان، غیر از سبز روشن، نتیجه جهش ژنی هستند. پس بحثی به عنوان بهترین رنگ وجود ندارد.

انتخاب انواع رنگ مرغ عشق چگونه است؟

پاسخ: برای این کار باید در انتخاب والدین دقت نمایید. تا به رنگ مورد نظر خود دست پیدا کنید.

دلایل تغییر رنگ مرغ عشق چیست؟

پاسخ: اگر تغییر رنگ مرغ عشق پس از رسیدن به بزرگسالی باشد، معمولاً نشانه کمبود در رژیم غذایی است. اما اگر از نظر رژیم غذایی مشکل نداشت می‌تواند به دلیل تمیز نبودن او باشد.

کلام آخر

همان‌طور که آموختید مرغ‌های عشق دارای تنوع رنگی بسیار بالایی هستند. درست است که به‌صورت کلی مرغ عشق‌ها در طبیعت تنها سبز هستند. اما رنگ‌های بسیار زیادی از این پرنده کشف‌شده است و در بازار موجود است. شما می‌توانید از این تنوع بالا استفاده کنید و یک مرغ عشق انتخاب کنید که باشخصیت شما مرتبط باشد و ازنظرتان او زیبا باشد.

امیدواریم نکاتی که ما در این مقاله به شما در رابطه با انواع رنگ مرغ عشق گفتیم برای شما مفید بوده باشد. اگر به این موضوعات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنیم مطالعه مقالات مرتبط در سایت واسط پت را از دست ندهید.

همچنین فراموش نکنید که با اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با واسط پت همراه بودید سپاسگزاریم!

منابع:
omlet.co.uk
petkeen.com

1 دیدگاه دربارهٔ «بهترین رنگ مرغ عشق؛ راهنمای انتخاب رنگ مرغ عشق برای جوجه کشی»

  1. سلام من من یه مرغ عشق آبی پرنگ و آبی آسمانی دارم آبی آسمانی ی با سفیده جفت گرفته ولی پرنگه با سبزم نگرفت چند روز بعد فرار کرد اون سبزه بد یکی دیگه گرفتیم بد با اون جفت گرفت علت چی بوده یعنی چون با همه غریب بوده شده؟💟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *