تقویت مرغ عشق

تقویت مرغ عشق

مرغ عشق‌ها پرندگانی زیبا و جذاب هستند. این پرندگان در میان مردم طرفداران بسیار زیادی دارند. وقتی شما از این پرندگان به‌عنوان حیوان خانگی نگه‌داری می‌کنید باید برخی اقدامات را برای او انجام دهید تا بیمار نشود. برای مثال باید او را تقویت کنید اما چگونه با ما همراه شوید تا به شما یاد دهیم چگونه یک مرغ عشق را تقویت کنید.

رژیم غذایی

رژیم غذایی جوجه‌های مرغ عشق برای سلامتی آن‌ها بسیار مهم است و همچنین آن‌ها به ورزش زیادی نیاز دارند. نکاتی را که در این مقاله به شما میگوییم را برسی کنید تا یک رژیم غذایی خوب برای پرنده خود درست کنید و با استفاده از این رژیم مرغ عشق خود را تقویت کنید.

با خواندن مقاله غذای مرغ عشق با انواع غذاهای این پرنده زیبا آشنا شوید.

غذا دادن به مرغ عشق

شما می‌توانید از بذرها و دانه‌ها و یا غذاهای آماده به‌عنوان رژیم پایه استفاده کنید. مخصوصاً جوانه‌ها و غذاهای آماده چون این مواد حاوی مواد مغذی مناسب به مقدار مناسب هستند.

سعی کند در رابطه با جوانه‌ای که به پرنده خود می‌خواهید بدهید با دامپزشک مشورت کنید که یک‌وقت پرنده شما به آن جوانه حساس نباشد. به‌خصوص اگر مرغ عشق شما هنوز جوجه است.

همیشه به مرغ عشق خود جوانه‌های تازه بدهید تا مواد معدنی موجود در این جوانه‌ها به تقویت مرغ عشق شما کمک کنند.

جوانه دادن به مرغ عشق
جوانه دادن به مرغ عشق

آب را فراموش نکنید

آب باید همیشه در دسترس پرنده باشد. می‌توانید یک آبخوری مناسب از فروشگاه‌های حیوانات خانگی خریداری کنید. آن را هرروز تمیز کنید و آب آن را تمیز کنید تا همیشه پرنده شما از آب تمیز تغذیه کند.

زیاده‌روی نکنید

درست است که دادن جوانه‌ها به مرغ عشق به تقویت بدن او کمک می‌کند اما همیشه به او این غذا را ندهید.

سعی کنید در کنار جوانه‌ها از بذرها و سبزیجات هم استفاده کنید.

امتحان غذاهای جدید به آرامی

تغییر رژیم غذایی مرغ عشق به‌طور ناگهانی باعث ناراحتی معده مرغ عشق می‌شود و می‌تواند مرغ عشق را بسیار ضعیف کند.
اگر می‌خواهید رژیم غذایی جدید را امتحان کنید بهتر است حداقل به مدت یک هفته غذاهای جدید را به‌آرامی به پرنده معرفی کنید.

سعی کنید به‌طور ناگهانی یک غذا که برای مرغ عشق شما ناشناخته است را به او ندهید.

برای مثال اگر می‌خواهید یک جوانه را به رژیم غذایی مرغ عشق خود اضافه کنید و اگر مرغ عشق شما در بیشتر مواقع بذرهایی مثل ارزن را مصرف می‌کرده است نباید ناگهان جوانه را جایگزین بذر کنید.

پرنده شما در این حالت احتمالاً چیز دیگر به ‌جز بذر را به‌عنوان غذا به‌حساب نمی‌آورد و شما باید با صبر و حوصله جوانه را جایگزین بذر کنید. این تغییر مشکل و سخت نیست؛ اما باید طی چند هفته انجام شود. اگر به‌جایی نمی‌رسید، از دامپزشک خود راهنمایی بخواهید.

شروع روند تغییر

قبل از تصمیم‌گیری برای شروع روند تغییر در رژیم غذایی مرغ عشق‌ها باید آن‌ها را آماده کنید. غذای که تا امروز به او می‌دادید را باکمی از غذای جدید مخلوط‌کنید و به پرنده بدهید. برای مثال اگر پرنده شما به ارزن عادت دارد دوسوم ظرف را از ارزن پرکنید و یک‌سوم ظرف را با جوانه یا غذاهای آماده پرکنید.

به مرور مقدار غذای جدید را بیشتر کنید. با این کار به بدن پرنده آسیب نمی‌رسانید و به تقویت مرغ عشق نیز کمک می‌شود.
در زمان تغییر رژیم به پرنده سبزیجات نیز بدهید. اگر پرنده به غذای جدید عادت کرد سعی کنید یک روز در میان غذای قبلی و غذای دید را به او بدهید.

تقویت مرغ عشق
دادن سبزیجات به مرغ عشق

اگر در خانه از مرغ عشق نگهداری می‌کنید و به دنبال سرگرم کردن راه‌کار برای پرنده خود هستید. ما برای شما مطلبی را در این باب برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم. خواندن آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

سرگرمی مرغ عشق

گلوله کردن غذاهای جدید!

اگر می‌خواهید یک غذای جدید را به پرنده بدهید؛ می‌توانید آن را به‌صورت گلوله گلوله در بیاورید تا اشتیاق پرنده برای خوردن آن بیشتر شود و فکر کند این مواد غذاهای آماده هستند. به عبارتی پرنده را گول بزنید.

شما می‌توانید جوانه را با سبزیجات موردعلاقه پرنده مخلوط‌ کنید تا او با اشتیاق بیشتری این تغییر را بپذیرد.

اگر هیچ‌کدام از راه‌ها جواب ندادند، غذای جدید را روی آینه بچسبانید تا پرنده به خوردن این غذا تشویق شود. دلیل این کار این است که مرغ عشق تصویری را که در آینه می‌بیند؛ رقیب خود می‌داند.

سبزیجات

سبزیجات به خاطر داشتن مواد معدنی مفید می‌توانند برای تقویت مرغ عشق بسیار مناسب باشند و به‌سلامتی این پرنده کمک کنند.
سعی کنید سبزیجات را به رژیم غذایی پرنده خود بیفزایید.

همان‌طور که قبلاً گفتیم آرام‌آرام عمل کنید زیرا تغیر ناگهانی باعث ناراحتی معده مرغ عشق می‌شود. شما می‌توانید 10 تا 15 درصد رژیم پرنده خود را از سبزیجات تشکیل دهید.

اگر پرنده به خوردن سبزی‌ها علاقه نشان نداد آن‌ها را به‌صورت گلوله گلوله دربیاورید و در ظرف دانه خوری او قرار دهید.

نکته

توجه کنید که زیاده‌روی نکنید. سعی کنید چند گلوله بسیار ریز را به رژیم اضافه کنید. بیشتر روی سبزی‌هایی تمرکز کنید که دارای ارزش غذایی بالایی هستند.

می‌توانید از میوه‌ها نیز استفاده کنید. از میان میوه‌ها، توت و میوه‌های وحشی دارای بیشترین ارزش غذایی برای پرندگان در مقایسه با میوه‌هایی که انسان برای خوردن آن‌ها استفاده می‌کند هستند.

تقویت مرغ عشق
میوه دادن به مرغ عشق

نکات ضروری

 • تا جایی که ممکن است غذاها را باهم مخلوط نکنید و اگر مجبور شدید این کار را انجام دهید. چون سبزی‌ها زودتر از دانه‌ها خراب می‌شوند و وقتی‌که مدت زیادی در یکجا بمانند ارزش غذایی خود را از دست می‌دهند.
 • اگر می‌خواهید سبزیجات را با دانه مخلوط‌ کنید کمی سبزی‌ها را به دانه‌ها اضافه کنید. وقتی‌که پرنده به خوردن سبزی‌ها عادت کرد سعی کنید هر روز به او سبزی بدهید تا بدن مرغ عشق تقویت بشود.
 • ظروف غذاخوری پرنده را هرروز تمیز کنید تا مشکلی برای سلامتی مرغ عشق به وجود نیاید.
 • سعی کنید در صورت امکان از میوه و سبزی‌ها ارگانیک استفاده کنید. همیشه آن‌ها را خوب بشویید، چون خوردن سبزی‌ها دارای باکتری به بدن مرغ عشق آسیب می‌رساند.
 • پخت‌وپز سبزی‌ها ویتامین‌های مهم آن‌ها را از بین می‌برد. بنابراین فقط میوه تازه و سبزی‌ها تازه را به مرغ عشق‌های خود ارائه دهید.
 • زیاد از سبزیجات استفاده نکنید.

میوه‌های مفید

برخی از میوه‌ها و سبزیجات که می‌توانید به مرغ عشق‌های خود بدهید عبارت‌اند از:

 • سیب
 • موز
 • توت مثلاً شاه‌توت، بلواری، توت سیاه، توت‌فرنگی، تمشک
 • خربزه
 • نارنگی
 • آناناس
 • سیب‌زمینی شیرین
 • سبزی‌ها
 • هویج
 • فلفل
 • کدوحلوایی
 • خیار
 • کلم بروکلی
 • اسفناج
 • انبه

متوقف کردن افزایش وزن

درست مثل هر حیوان خانگی، مرغ عشق‌ها اگر رژیم و ورزش مناسبی نداشته باشند به راحتی دچار اضافه ‌وزن می‌شوند. انتخاب یک غذای آماده باکیفیت و رعایت دستورالعمل‌های تغذیه روی بسته می‌تواند به درمان اضافه‌وزن پرنده شما کمک کند.

پرهیز از رژیم‌های غذایی مبتنی بر بذرهای بسیار چرب و جای گزینی آن‌ها با موادی که چربی کم‌تری داشته باشند می‌تواند برای درمان چاقی پرنده مؤثر باشد. ورزش و تحرک نیز می‌تواند به درمان چاقی کمک کند و پرنده را تقویت کند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

متوقف کردن افزایش وزن
متوقف کردن افزایش وزن

تقویت مرغ عشق با فعالیت ورزشی و تحرک

در طبیعت، مرغ عشق‌ها و سایر پرندگان روزانه صدها کیلومتر پرواز می‌کنند. برای پیدا کردن غذا تلاش می‌کنند و در فعالیت‌های بی‌شماری دیگری برای زنده ماندن انجام می‌دهند.

این فعالیت‌ها آمادگی جسمانی پرندگان را بیشتر می‌کند و همچنین به‌سلامتی آن‌ها کمک می‌کند. قرار دادن پرندگان در اسارت به‌طور ناخواسته این فعالیت‌ها را کم‌تر می‌کند و به پرنده آسیب می‌رساند؛ به پرنده این فرصت را نمی‌دهد که شرایط جسمانی خود را تقویت کند.
پس درنتیجه صاحب این پرنده باید برای این‌که پرنده بتواند خود را با استفاده از حرکات بدنی تقویت کند؛ به پرنده کمک کند تا فعالیت بدنی خود را به حداکثر برساند.

کلام آخر

ما تلاش کردیم که در این مقاله به شما یاد بدهیم که چگونه با اصلاح تغذیه و افزایش تحرک مرغ عشق، به تقویت مرغ عشق کمک کنید. همچنین به شما نکات بسیار زیادی در رابطه با تغذیه این پرنده به شما گفتیم. امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و از این مقاله لذت برده باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعهٔ مقالات مرتبط در سایت واسط پت را از دست ندهید. همچنین شما می‌توانید اجناس نو و دست دوم و یا حیوانات خانگی خود مانند مرغ عشق را با قیمت مناسب در واسط کالا خریدوفروش کنید. کافی است اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کنید.


منابع:

pdsa.org.uk
thesprucepets.com

تبلیغات
vasetpet-content

1 دیدگاه دربارهٔ «تقویت مرغ عشق»

 1. سلام و تشکر از شما دوستان گرامی
  یک سؤال دارم در مورد مولتی ویتامین.
  در این مورد نظرات متفاوت است و نتوانستم به تصمیم درستی برسم.
  عده ای هر هفته دو روز را توصیه می کنند.
  عده ای نظر دارند که در مواقع خواص داده شود!
  در بروشور دارو تاکید شده که برای پیشگیری دو روز استفاده شود و برای درمان سه روز!!
  مولتی ویتامین موصول شرکت تولید داروی دامی ایران است که مخصوص طیور تولید شده است.
  متاسفانه اجازه انتشار عکس ندادند.
  نظر شما کارشناسان عزیز در این خصوص چیست؟
  با تشکر و قدردانی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *