تمیز کردن ساعت

تمیز کردن ساعت

ساعت‌ها امروزه جز جدانشدنی زندگی ما هستند. اکثر افراد از ساعت استفاده می‌کنند و هزینه زیادی برای خرید آن می‌پردازند، به همین دلیل زیبایی و تمیز بودن ساعت مسئله بسیار مهمی به شمار می‌آید. استیل ازجمله مواد مقاوم و ضد خشی است که از زیبایی قابل‌توجهی برخوردار است. بسیاری از ویژگی‌های استیل باعث شده تا از آن در صنعت ساعت‌سازی استفاده شود. اکثر ساعت‌های استیل به‌مرورزمان جرم می‌گیرند و به دلیل تماس باپوست دست و تعریق آن کثیف می‌شوند. ما سعی داریم در این مقاله شما را با روش‌های بسیار کاربردی تمیز کردن ساعت آشنا کنیم تا ساعت‌های درخشان و تمیزی داشته باشید.

تمیز کردن ساعت با مسواک و شیشه‌شور

شما در ابتدا باید سطح ساعت را با یک پارچه نرم پاک‌کنید تا گردوغبار روی آن از بین برود. معمولاً شکاف‌های بند ساعت جرم می‌گیرند و گردوغبار در این درزها انباشته می‌شوند. بهتر است برای پاک کردن جرم درزهای بند ساعت از یک مسواک خشک استفاده کنید.

در قدم دوم شما باید مقداری از شیشه‌شور را روی پارچه تمیز اسپری کنید و سطح شیشه ساعت را به‌طور کامل با آن پاک‌کنید. برای تمیز کردن ساعت با استفاده از مواد طبیعی، سرکه می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.

بند ساعت را با استفاده از مسواک و مایع شیشه‌شور پاک‌کنید. برای این کار مسواک را داخل مایع ببرید و سپس بند ساعت را با دقت پاک‌کنید. اگر قادر به جدا کردن بند ساعت از بدنه هستید، ما به شما پیشنهاد می‌دهیم که بند را به مدت پانزده دقیقه در مایع شستشو بگذارید. در مرحله بعد ساعت را از مایع بیرون بیاورید و سپس آن را با مسواک پاک‌کنید.

در مرحله بعدی برای تمیز کردن ساعت شما باید، ساعتتان را به‌خوبی آبکشی کنید. در هنگام آبکشی کردن ساعت به مقدار ضد آب بودن آن‌هم توجه کنید.

اگر بعد از طی کردن این مراحل ساعت شما هنوز هم تمیزنشده است. می‌توانید مقداری جوش‌شیرین به یک دستمال تمیز مرطوب اضافه کنید و بند ساعتتان را با آن تمیز کنید. مراقب باشید تا دستمال به شیشه ساعت کشیده نشود. بند ساعت را کاملاً آبکشی و سپس به‌صورت کامل آن را خشک‌کنید.

تمیز کردن ساعت با مسواک و شیشه شور
تمیز کردن ساعت با مسواک و شیشه شور

تمیز کردن ساعت با مسواک و خلال‌دندان

شما برای به‌کارگیری این روش به مسواک با موی نرم یا مسواک استفاده‌شده، خلال‌دندان، پارچه میکرو فیبر تمیز و یک بسته دستمال مرطوب بهداشتی نیاز دارید.

در ابتدا شما باید ساعتتان را با دقت بازرسی کنید. باید با دقت وضعیت ساعتتان را چک کنید تا از آسیب‌های احتمالی به ساعت شما جلوگیری شود.

اگر شیشه ساعتتان شکسته شده یا هر آسیب دیگری که می‌تواند باعث نفوذ رطوبت به داخل ساعت شود. بهتر است ابتدا عیب و نقص‌های ساعت را برطرف کرده و بعدازآن شروع به تمیز کردن ساعت کنید.

در مرحله بعدی برای تمیز کردن ساعت، اگر می‌توانید بند ساعت را جدا کنید بهتر است این کار را انجام دهید. این کار باعث می‌شود که شما به قسمت‌های ریز و غیرقابل‌دسترس ساعت که کثیف شده‌اند، دسترسی پیدا کنید تا این قسمت‌ها را نیز تمیز کنید.

در این مرحله شما باید ساعت را تمیز کنید. برای این کار یکی از دستمال مرطوب‌ها را برداشته. هر گوشه، حکاکی‌ها و لبه‌های ساعت را با استفاده از آن با دقت پاک‌کنید.

استفاده از خلال دندان

اگر ساعت شما هنوز هم کثیف است و لکه‌ها با استفاده از دستمال مرطوب هم از بین نمی‌رود. می‌توانید یک خلال‌دندان بردارید و تکه‌ای از دستمال مرطوب را دور آن بپیچید. قسمت‌هایی که هنوز هم تمیز نیستند را با استفاده از آن تمیز کنید. شما باید دقت داشته باشید که خلال‌دندان دستمال مرطوب را پاره نکند؛ زیرا در این صورت باعث خط و خش و آسیب به ساعت شما می‌شود.

اگر بازهم برخی از لکه‌ها از بین نرفتند و باقی ماندند می‌توانید با استفاده از مسواک آن‌ها را تمیز کنید. شما باید به‌آرامی مسواک را روی قسمت‌هایی که لکه‌دارند بکشید. دقت داشته باشید که مسواک باعث ایجاد خط و خش روی ساعت شما نشود.

در آخرین مرحله شما باید با استفاده از یک دستمال میکرو فیبر نرم و تمیز به‌سرعت رطوبت اضافی روی ساعت را پاک‌کنید. توجه داشته باشید که حتی نقاط کوچک و غیرقابل‌دسترس را هم تمیز کنید . زیرا رطوبت می‌تواند باعث آسیب به ساعت شما شود.

استفاده از مسواک و خلال دندان
تمیز کردن ساعت با مسواک و خلال دندان

تمیز کردن ساعت با آب و صابون

در ابتدا شما باید ساعت را پاک‌کنید. برای پاک کردن ساعت می‌توانید با یک پارچه نرم کار خودتان را شروع کنید. لایه‌های اولیه آلودگی، گردوغبار یا چرک و دوده از بین بروند. البته برای این کار می تونید از دستمال‌کاغذی استفاده کنید. اما یک پارچه میکرو فیبر یا پارچه بسیار نرم بیشتر توصیه می‌شوند.

در شرایط حساس یک حوله تمیز یا حاشیه یک تی‌شرت هم می‌توانند به‌خوبی کار کنند، اما به‌احتمال‌زیاد آلودگی را به‌اندازه یک پارچه نرم‌تر و لطیف‌تر از بین نخواهد برد.

در مرحله بعدی تمیز کردن ساعت، می‌توانید ساعت را در آب و صابون گرم فروببرید. در ابتدا مهم است که توجه داشته باشید شما به آب ولرم احتیاج دارید، آب گرم یا خیلی داغ نمی‌خواهید. زیرا نوسانات دما باعث می‌شود تا لایه‌هایی که مانع نفوذ آب می‌شوند منقبض‌شده و اجازه دهند آب به داخل ساعت نفوذ کرده و به اجزا ظریف داخل ساعت آسیب برساند.

حتی مقاوم‌ترین و ضدآب‌ترین ساعت‌ها هم می‌توانند بعد از یک عصرانه در وان داغ یا سونا شکست بخورند. به همین دلیل است که بیشتر تولیدکنندگان ساعت مچی با دوش گرفتن با ساعت در مچ دست خود، به دلیل قرار گرفتن آن در معرض آب بالای 100 درجه فارنهایت مخالف هستند.

مراحل تمیز کردن ساعت با آب و صابون

بنابراین برای تمیز کردن ساعت خود یک سینک ظرف‌شویی یا یک‌کاسه تمیز را با آب ولرم پرکنید. در مرحله بعد شما باید با قرار دادن ساعت در آب برای مدتی کوتاه و پاک کردن ملایم با پارچه باید بیشتر آلودگی‌ها را از ساعت خود پاک کنید.

در غیر این صورت، می‌توانید یک قطره مایع ظرف‌شویی ضد باکتری را به آب اضافه کنید. مایع ظرف‌شویی برای حل کردن روغن فرموله شده است. به همین دلیل برای از بین بردن روغن‌ها و مواد زائد از روی استیل ضدزنگ مؤثر است.

اگر ساعت شما ضد آب نیست، مراقب باشید. فقط بند آن را در آب فروببرید. شما نمی‌خواهید که با تلاش برای تمیز کردن یک ساعت به آن صدمه بزنید.

در مرحله بعدی شما باید دستبند استیل ضدزنگ را به‌آرامی پاک کنید. برای دسترسی به شکاف‌های دستبند ضدزنگ از مسواک مرطوب و تمیز استفاده کنید. مراقب باشید که چقدر فشار وارد می‌کنید، زیرا یکدست سنگین می‌تواند باعث خراش‌های ناخواسته شود.

برندهای معروف ساعت مچی سوئدی یکی دیگر از مقالات سایت ما است. امیدواریم با خواندن این مطلب نیز بتوانید ساعت های شیک و مارک بخرید.

مرحله شستن با آب گرم

در مرحله بعدی تمیز کردن ساعت باید دستبند ساعت را با آب گرم شستشو دهید.

دستبند را در آب گرم فروببرید یا آن را زیرآب درون سینک ظرف‌شویی فروببرید تا صابون آن را تمیز کند.

باقی‌مانده صابون روی استیل می‌تواند باعث کدر و لکه‌دار شدن آن می‌شود. این در حالی است که یک شستشوی مناسب به حفظ سطح تازه یا صیقلی شدن آن همانند یک ساعت جدید کمک می‌کند.

تمیز کردن ساعت با آب و صابون
تمیز کردن ساعت با آب و صابون

مرحله خشک کردن ساعت

در مرحله بعد باید با یک پارچه نرم آن را خشک‌کنید. ساعت را با یک حوله حمام خشک‌کنید، یا از یک سشوار با تنظیمات حرارت کم استفاده کنید تا رطوبت بین اتصالات آن با سرعت خشک شود.

اگر بلافاصله بعد از شستشو و تمیز کردن ساعت آن را بپوشید گرمای بدن، به خلاص شدن از شر آب بین اتصالات دستبند و سایر گره‌ها و شکاف‌های کوچک آن کمک خواهد کرد.

مرحله‌ی استفاده از پاک کننده

در مرحله بعد تمیز کردن ساعت، پاک‌کننده شیشه را روی پارچه‌ای نرم اسپری کرده و صفحه، بدنه و دستبند ساعت را پاک کنید تا درخشش آن تجدید شود. اگر تمیز کردن ساعت شما به پایان رسیده، می‌توانید با فروبردن برس نرم در شیشه‌پاک‌کن به دستبند و درزهای آن دسترسی پیداکرده و آن‌ها را کاملاً تمیز کنید.

اگر شما به‌راحتی دستبند را جدا می‌کنید می‌توانید آن را از بدنه جدا کرده و حدود 15 دقیقه آن را در شیشه‌پاک‌کن خیس کنید و سپس با آب تمیز بشویید. توجه داشته باشید که پس از اتمام آن را با یک پارچه نرم تمیز کنید.

تمیز کردن ساعت استیل ضدزنگ

اگر هرروز ساعت خود را می‌پوشید یک‌بار در ماه آن را اساسی تمیز کنید. وسواسی‌ترین آدم‌های استفاده‌کننده ساعت مچی، ساعت‌های خود را روزانه تمیز می‌کنند. برای پاک کردن قسمت داخلی بند ساعت، به‌علاوه قسمت پشت و جلو آن از یک پارچه نرم استفاده کنید.

استفاده از پارچه نرم به شما کمک می‌کند تا هرروز رطوبت یا لوسیان اضافی پوست شما که به ساعت نفوذ کرده را از بین ببرد. مراقبت منظم و نگهداری از ساعت، تمیز کردن اساسی ماهانه شما را نیز آسان‌تر می‌کند.

هرچند وقت یک‌بار شما می‌توانید ساعت خود را برای یک سرویس حرفه‌ای و تمیز کردن نزد متخصص ببرید. یک متخصص می‌تواند خطوطی را که مسواک شما نمی‌تواند از بین ببرد برطرف کند.

پیشنهاد می‌کنیم برای داشتن یک ست ساعت مچی خوب و شیک مقاله‌ی زیر بخوانید. با این کار یک ساعت بسیار شیک با لباس خود ست کنید.

ست کردن ساعت مچی مردانه

چگونه بند ساعت چرمی را تمیز کنیم؟

چرم به یک انتخاب محبوب در کیف، کفش، لباس و اکس سوری تبدیل‌شده است. در حقیقت به دلیل استایل کلاسیک و درعین‌حال فانتزی که دارد می‌توان هرجایی از چرم استفاده کرد. رنگ‌ها و طرح‌های مختلف چرم هم عرضه‌شده‌اند که با استایل مدرن و طراحی‌های خاص طرفداران جدیدتری هم به این عرصه روی آورده‌اند.

اگر بند ساعت چرمی دارید باید به‌خوبی از آن مراقبت کنید. چون چرم یک متریال حساس است. چرم عرق و لکه‌ها را جذب می‌کند و درگذر زمان شکل و فرم آن ناخوشایند می‌شود.

جدا کردن بند از ساعت

در مرحله اول تمیز کردن ساعت با بند چرمی، باید بند را از ساعت جدا کنید. بسیاری از افراد بدون اینکه بند ساعت را جدا کنند، آن را تمیز می‌کنند.

اگر شما می‌خواهید تمام قسمت‌های بند را یکدست و یکنواخت تمیز کنید، بهتر است که آن را از ساعت جدا کنید. نکته دیگر یکه وجود دارد این است که زمانی بند ساعت را جدا می‌کنید دیگر به بدنه آن آسیبی نمی‌رسد.

جدا کردن بند
جدا کردن بند از ساعت

تمیز کردن لکه‌ها

قبل از اینکه هر مایعی برای تمیز کردن بند ساعت استفاده کنید، بهتر است که با یک پارچه خشک و تمیز لکه‌ها و چربی‌ها را پاک کنید. یک پارچه می‌تواند تا حد زیادی گردوغبار و لکه‌های روی سطح بند را پاک کند.

شما می‌توانید از یک پارچه نرم مانند میکرو فیبر با پارچه مخصوص پولیش بند ساعت که در فروشگاه‌ها وجود دارد استفاده کنید.

صابونی کردن بند ساعت

قدم بعدی برای تمیز کردن ساعت بند چرمی این است که آن را مستقیماً با صابون بشویید. از یک صابون نرم و ملایم استفاده کنید.

ک‌تکه از صابون را برش دهید و روی یک پارچه نرم قرار دهید و با صابون تمام قسمت‌های بند ساعت را صابونی کنید.

دقت داشته باشید که لازم نیست پارچه خیس باشد. اینجا از کف صابون استفاده نمی‌کنید، بلکه مستقیماً از خود صابون استفاده می‌کنید.

درون و بیرون بند را خوب صابون بمالید. هر قسمت را چند بار با پارچه صابونی و با حرکات دایره‌ای و سرتاسری صابون را روی سطح آن بکشید.

پاک کردن صابون

دقت کنید که بند چرم را به‌هیچ‌وجه زیرآب نگیرید. در این صورت ممکن است الیاف داخلی بند چرمی آسیب ببینند. پارچه را نیمه مرطوب کنید و روی سطح بند بکشید تا کم‌کم صابون به‌صورت کف از روی سطح بند جدا شوند.

زمانی که تمام قسمت‌ها را به این صورت جدا کردید، با یک پارچه خشک کف را هم خشک‌کنید. در مرحله بعد تمیز کردن ساعت باید بند را جلوی هوای محیط قرار دهید تا خشک شود.

استفاده از خوش‌بوکننده چرم

بعدازاینکه بند ساعت شما خشک شد، ممکن است هنوز هم بوی صابون روی سطح بند وجود داشته باشد. به این دلیل بهتر است از یک کاندیشنر یا خوشبوکننده چرم استفاده کنید. خوشبوکننده را روی سطح چرمی اسپری کنید و با یک پارچه آن را خشک‌کنید.

چندین بار این کار را انجام دهید و مجدداً خشک‌کنید؛ حالا می‌توانید بند زیبا و تمیزتان را دوباره به ساعت وصل کرده و استفاده کنید.

استفاده از خوش‌بوکننده چرم
استفاده از خوش‌بوکننده چرم

اکثر خانم‌هایی که برای داشتن یک استایل شیک و جذاب در مجالس، زیورآلات و ساعت خود را با لباس ست می‌کنند، می‌توانند مقاله‌ی زیر را مطالعه کنند و ایده‌های جذاب دریافت کنند.

ست کردن ساعت مچی زنانه با لباس

نحوه تمیز کردن بند سیلیکونی ساعت

بند سیلیکونی یکی از بندهای ساعت فانتزی است. این بند به دلیل خواص ضد تعریقی که دارد، برای افرادی که ورزش و تحرک بدنی دارند یک گزینه عالی به شمار می‌آید.

یکی از مشکلاتی که ممکن است بعد استفاده مداوم از بند سیلیکونی به وجود بیاید سیاه شدن بند است. برای تمیز کردن ساعت سیلیکونی یک روش وجود دارد که همیشه پاسخگو است.

استفاده از جوش‌شیرین

بند را از ساعت جدا کنید و در مرحله بعد برای تمیز کردن ساعت یک مسواک نرم را انتخاب کنید.

مسواک را در مخلوط آب ولرم و جوش‌شیرین قرار دهید تا مخلوط را به خودش جذب کند.

در مرحله بعد باید مسواک را به‌صورت منظم روی سطح بند بکشید، این کار را تا زمانی ادامه دهید که سیاهی‌ها تا حد زیادی از بین بروند.

دقت داشته باشید که نباید مسواک را بیش‌ازحد فشار دهید، شما باید خیلی نرم و آرام مسواک را روی‌بند ساعت بکشید.

حرکات دایره‌ای و سرتاسری را از یاد نبرید. بعدازاینکه این حرکات را به‌صورت کامل انجام دادید با یک پارچه میکرو فیبر یا هر پارچه نرمی بند را خشک‌کنید.

پاک‌کننده لاک

اگر مخلوط پاک‌کننده لاک دارید می‌توانید آن را روی یک پارچه کتان بریزید و روی سطح بند ساعتتان بکشید.

شما با این کار تقریباً تمام سیاهی‌ها و لکه‌های روی‌بند را از بین می‌برید. به‌محض اینکه چندین بار این پارچه را روی سطح بند کشیدید متوجه تغییرات خواهید شد.

لکه‌ها به‌صورت تکه‌تکه از سطح بند جدا می‌شوند. این کار را تا زمانی ادامه دهید که بند کاملاً تمیز شود.

استفاده از اسفنج یا پارچه نرم

با یک اسفنج یا پارچه نرم خشک بند را به‌صورت کامل خشک‌کنید و اجازه ندهید هیچ قطره‌ای روی آن باقی بماند. بعد آن را در معرض هوای محیط قرار دهید تا کاملاً خشک شود. حالا می‌توانید مجدداً بند را روی ساعت ببندید و استفاده کنید.

نحوه تمیز کردن ساعت با بند سیلیکونی بسیار ساده است و هر بار که احساس می‌کنید، بند کثیف شده است می‌توانید این مراحل را انجام دهید و به‌راحتی بند را مثل روز اول تمیز و درخشان کنید.

تمیز کردن بند ساعت سیلیکونی
تمیز کردن بند ساعت سیلیکونی

نحوه تمیز کردن ساعت با بند پلاستیکی

بندهای ساعت پلاستیکی و پلی یورتان جز بندهای پرکاربرد و تا حدی ارزان هستند که استفاده زیادی هم دارند.

رنگ‌بندی‌های متنوعی دارند و افراد زیادی از آن‌ها استفاده می‌کنند. برای تمیز کردن بندهای پلاستیکی می‌توانید از این روشی که ما در ادامه مقاله تمیز کردن بند ساعت آورده‌ایم استفاده کنید.

استفاده از خمیردندان

مقداری خمیردندان روی‌بند بریزید و با یک مسواک نرم و حرکات دایره‌ای و سرتاسری بند را با خمیردندان بپوشانید و روی تمام قسمت‌های بند بکشید.

در ادامه شما باید بند را زیرآب بگیرید تا خمیردندان روی آن کامل شسته شود. پارچه کتانی یا یک پنبه نرم را به الکل آغشته کنید و روی قسمت‌های مختلف بند بکشید و مجدداً آن را با آب گرم بشویید.

بعدازآن مقداری جوش‌شیرین را با آب مخلوط‌کنید و با یک پارچه با همان مسواک نرم روی قسمت‌های مختلف بند بکشید. بند را مجدداً زیرآب گرم بگیرید و بعد با یک پارچه خشک‌کنید و جلوی هوای محیط قرار دهید تا خشک شود.

مزایای تمیز کردن منظم ساعت

فواید تمیز کردن ساعت و بند آن در خانه دو برابر است. واضح‌ترین نکته این است که شما می‌توانید هرگونه زباله‌ای که ممکن است در ساعت دیده شود از مو و روغن گرفته تا گردوغبار یا کثیفی را از بین ببرید. همه این‌ها نه‌تنها کیفیت ظاهری ساعت را کاهش می‌دهد، بلکه می‌تواند به ساعت آسیب برساند.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم تا بهترین و ساده ترین روش های تمیزکردن ساعت را به طور کامل برای شما توضیح دهیم.اگر بتوانید همه‌ی این روش های ذکر شده را به درستی و طبق نکات گفته شده، انجام دهید. می توانید ساعت خود براق انداخته و مثل روز اول تمیز کنید.

همچنین اگر قصد خرید ساعت های مختلف را برای خود و یا به عنوان هدیه برای دیگران دارید ، با نصب اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید کالاهای مورد نیازتان را خرید و فروش نمایید. علاوه بر این مطالعه دیگر مقالات مرتبط در وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید.

hodinkee.com

grayandsons.com

watchtime.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *