بیماری های مرغ مینا

همه چیز در مورد بیماری های مرغ مینا

در این محتوا می‌خواهیم با هم به مرور بیماری های مرغ مینا بپردازیم. نکته مهم این است که، بیشترین بیماری ها در این پرنده و علت‌های مرگ آن‌ها از شک دمایی، بیماری های عفونی و باکتریایی است.
بعضی از بیماری ها توسط غذای فاسد و همچنین جذب زیاد آهن توسط بدن پرنده‌ ایجاد می‌شود. ﻣﻴﻨﺎی ﻣﺮﻳﺾ ﺑﻪ ﺳﺮﻋﺖ علائم ﺑﻴﻤﺎری را ﺑﺮوز می‌دهد.

آوﻳﺰان ﺑﻮدن ﺑﻴﺶ از اﻧﺪازه ﭘﺮﻫﺎ یک ﻧﺸﺎﻧﻪ ﻣﺸﺘﺮک ﺑﻴﻦ اﻛﺜﺮ پرنده‌ها است. از روی ﭘﺎﻫﺎی آن‌ها نیز می‌توان ﺑﻪ ﺑﻴﻤﺎر ﺑﻮدن ﭘﺮﻧﺪه پی ﺑﺮد.
با واسط پت در ادامه همراه باشید تا شما را با انواع این بیماری ها آشنا کنیم.

مرغ مینا

پرندگان مینا از آفریقا، هند و جنوب شرقی آسیا سرچشمه می‌گیرند. آن‌ها پرندگان پر جنب ‌و جوش و اجتماعی هستند که شخصیت فوق‌العاده‌ای دارند.

به عنوان پرندگان جوان به راحتی رام می‌شوند. پرندگان مینا به یک قفس بزرگ احتیاج دارند؛ زیرا بسیار فعال هستند و از پریدن در اطراف لذت می‌برند.

باید بدایند که آن‌ها به ‌ندرت مریض می‌شوند. در حالی که همیشه میناها حجم زیادی غذای مرطوب می‌خورند و پرندگان نسبتاً نامرتبی هستند.

اگر به این گونه از پرنده علاقه دارید؛ با انواع مختلف مرغ مینا در مقاله زیر آشنا شوید.
انواع مرغ مینا

شایع‌ترین بیماری های مرغ مینا چیست؟

بیماری مشکلی است که همه‌ی پرندگان، حیوانات و حتی ما انسان‌ها را درگیر خود می‌کند.

چند بیماری شایع در بین این پرندگان دیده می‌شود؛ که ما در این مقاله سعی کرده‌ایم آن‌ها را برای شما شرح دهیم. خواندن ادامه مقاله را از دست ندهید.

آنفولانزا

یکی از بیماری های مرغ مینا و پرندگان آنفولانزا است؛ که مرغ مینا به راحتی به آن مبتلا نمی‌شود. این ویروس به راحتی از بین می‌رود. ولی اگر به آن بی توجهی شود و آن را دست کم بگیرید. ممکن است از طریق ترشحات چشم، بینی و مدفوع پرنده در محیط پخش شود.

اگر این بیماری ضعیف باشد علائمی مانند تب خفیف، کاهش تخم گذاری و به هم ریختگی پرها را دارد؛ اما اگر از نوع شدید باشد، باعث مرگ پرنده می‌شود و علائمی مانند تب شدید و مشکلات تنفسی دارد.

برای پیشگیری از آنفولانزا، پرنده را در محیط‌هایی با اختلاف دمای متفاوت جا به جا نکنید. تغذیه، نور و رعایت اصول بهداشتی نیز در جلوگیری از شیوع آنفولانزا مؤثر است.

در صورت مرگ پرنده، لاشه آن را دفن کرده و محل زندگی و فضولات آن را شسته و ضدعفونی کنید. زیرا به پرندگان دیگر نیز سرایت می‌کند.

آنفولانزا
آنفولانزا در مرغ مینا

آسپرژیلوز

آسپرژیلوز بیماری است که در بین پرندگان مشترک است و مرغ مینا از گرفتن این بیماری استثنا نیست. در حالت عادی، مرغ مینا نسبت به این بیماری مقاومت دارد. با این حال در صورت قرار گرفتن در محیط شدیداً آلوده، مبتلا می‌شود.

راه انتقال این بیماری، غذا یا بستر آلوده است. این بیماری با منشأ قارچی که دارد، دستگاه تنفسی پرنده را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در نتیجه، کیسه‌های هوایی مرغ مینا پس از ابتلا به آسپرژیلوز آسیب می‌بینند.

علائمی همچون، تنفس با دهان باز، نفس‌تنگی، تنفس سریع و پی‌درپی، اسهال، بی‌اشتهایی، تشنگی و خواب آلودگی را به همراه دارد.

تنها راه جلوگیری از این بیماری، این است که پرنده بیمار را از بقیه دور نگه دارید. باید از داروهای ضد قارچ استفاده کنید.

تریکومونوز

تریکومونوز مرغی یک از بیماری های مرغ مینا است. این یک بیماری خلفی پرندگان است. که باعث ایجاد ضایعات در دستگاه تنفسی فوقانی می‌شود و می‌تواند باعث کم آبی و لاغری حتی مرگ و میر شود.

اگر پرنده شما ضعیف شده است؛ با خواندن مقاله زیر می‌توانید پرنده خود را به بهترین نحو تقویت کنید:
تقویت مرغ مینا

کلامیدیوز

این بیماری، جزء بیماری های مهم مرغ مینا بوده و امکان سرایت آن به انسان نیز وجود دارد. منشأ این بیماری عفونی، باکتری است. این باکتری تنها در محیط سلولی توانایی زندگی و رشد کردن را دارد.

تراکم جمعیت، استرس حمل و نقل، خوردن و نوشیدن غذای آلوده یا استنشاق ذرات خشک شده مدفوع پرنده بیمار، سایر پرندگان را درگیر می‌کند.

مانند آنفولانزا دو نوع ضعیف و شدید دارد. اگر به صورت ضعیف پرنده را درگیر خود کند. علائمی زیادی به جز اسهال و مشکلات تنفسی دیده نمی‌شود.

به صورت شدید اگر بروز کند علائمی همچون: اسهال زرد یا سبز، تورم چشم، بی‌اشتهایی، ثابت ماندن و ترشحات بینی را بروز می‌دهد.

نیوکاسل

نیوکاسل یکی دیگر از بیماری های مرغ مینا و البته خطرناک‌ترین آن‌ها است. این بیماری، به شدت واگیر دارد و متأسفانه در بین پرندگان مختلف، مشترک است.

این بیماری در ابتدا سیستم تنفسی و عصبی مرغ مینا را درگیر کرده و در نهایت باعث تلف شدن پرنده می‌شود. پس پرنده‌ای که درگیر این بیماری شده است را به سرعت از بقیه جدا کنید.

این بیماری مشکلاتی همچون: افسردگی، بی‌حالی، بی ‌اشتهایی، خس‌خس کردن و مشکلات تنفسی دارد. اگر این بیماری، سیستم عصبی پرنده را هدف بگیرد، پرنده یا فلج می‌شود یا گردنش می‌پیچد.

برای جلوگیری از ابتلای به این بیماری، به واکسیناسیون پرنده توجه کنید. متأسفانه هیچ درمانی ندارد. تنها راه برای کنترل این بیماری، پیشگیری کردن هست.

ﻻرﻧﮕﻮ ﺗﺮاﻛﺌﻴﺖ

اﻳﻦ ﺳﻨﺪرم ﻣﻮﺟﺐ ﺑﺮوز ﻋﻼﺋﻢ تنفسی و ﺟﺮاﺣﺎﺗﻲ روی زﺑﺎن، ﺣﻠﻖ، سوراخ‌های دﻫـﺎن و ﺑﻴﻨـی و لکه‌های ﺧﻮﻧﺮﻳﺰی در ﺳﻘﻒ دﻫﺎن ﮔﺮدﻳﺪه. که در مرغ مینا و ﺳـﺎﻳﺮ ﭘﺮﻧﺪﮔﺎن دﻳﺪه ﺷﺪه اﺳﺖ.

ﻻرﻧﮕﻮ ﺗﺮاﻛﺌﻴﺖ
ﻻرﻧﮕﻮ ﺗﺮاﻛﺌﻴﺖ بیماری دیده شده در مرغ مینا

هموکروماتوز

این بیماری در اثر جذب بیش از حد آهن در پرنده به وجود می‌آید و مرغ مینا بیشتر از سایر پرنده‌ها در معرض این بیماری قرار دارد.
علت این امر به سیستم گوارشی مرغ مینا بر می‌گردد. در حقیقت سیستم گوارش مرغ مینا در مقایسه با دیگر پرندگان نمی‌تواند به خوبی آهن موجود در غذا را هضم کند.

اگر در تغذیه به میزان آهن موجود در جیره غذایی دقت نشود، آهن اضافی در کبد پرنده ذخیره می‌شود. در نتیجه این امر مرغ مینا دچار مشکلات کبدی شده و در نهایت با مسمومیت و از دست دادن تعادل می‌میرد.

برای جلوگیری از این بیماری باید مواد غذایی که آهن بالایی دارند از رژیم غذایی پرنده حذف شوند. باید توجه کنید که مواد غذایی و میوه‌هایی که حاوی ویتامین c هستند نیز باید با محدودیت مصرف شوند؛ زیرا ویتامین c باعث جذب بیشتر آهن می‌شود.

افسردگی

کسانی که از مرغ مینا نگهداری می‌کنند، می‌دانند که کندن پر، پرخاش، بی‌اشتهایی و تغییر صدا از علائم افسردگی و جزء بیماری های مرغ مینا است.
با خواندن مطلب مرغ مینا و مراقبت های ضروری از این پرنده‌ی جذاب اطلاعات خود را در رابطه با این پرنده کامل‌تر نمایید.

سرماخوردگی

قرار گرفتن پرنده در معرض مستقیم وزش باد، تجربه نمودن اختلاف دمایی در یک روز، خوردن مواد خوراکی سرد و یخی مثل بستنی و غیره می‌تواند باعث سرماخوردگی مرغ مینا شود.

علائم سرماخوردگی در پرنده‌ها معمولاً به شکل بی‌حالی، کم‌اشتهایی، مصرف زیاد آب، آبریزش و غیره است. می‌توان با گرم نگه داشتن پرنده و استفاده از مولتی‌ ویتامین و آنتی‌ بیوتیک‌های مخصوص مرغ مینا را درمان نمود.

اتصال تخم

زمانی که پرنده ماده قادر به بیرون راندن تخم نیست. اتصال تخم که یکی از بیماری های مرغ مینا است، پیش می‌آید. اتصال تخم می‌تواند تهدیدی جدی برای پرندگان ماده باشد.

ماده‌های جوان به دلیل اتصال تخم در معرض خطر مرگ هستند. درصورتی که مینای ماده به طور ناگهانی پف کند و بی‌حال شود، یعنی این مشل برای او پیش آمده است.

در این حالت، ماده باید بلافاصله در یک قفس کوچک یا جعبه کفش قرار گیرد و گرمای اضافی برای او فراهم شود.
روش درمان این بیماری، روغن کرچک یا حتی روغن پخت و پز است. یک قطره روغن کرچک به صورت خوراکی نیز به عبور تخمک کمک می‌کند.

انگل

یکی از بیماری های مهم مرغ مینا انگل است. بیماری انگل در پرنده مرغ مینا به دو گونه است، انگل داخلی و انگل خارجی.

انگل داخلی ناشی از خوردن انواع کرم‌ها، تخم کرم‌ها یا سایر حشرات است. این حشرات در بدن مرغ مینا پرورش می‌یابند و پرنده را به انواع بیماری ها دچار می‌کنند. در صورتی که تخم انگل در مدفوع پرنده مشاهده کردید، فوراً به دامپزشک مراجعه کنید.

انگل‌های خارجی مثل حشره کنه، خون پرنده را می‌مکند. این کار تا جایی ادامه می‌یابد که پرنده دچار کم-اشتهایی، کم‌خونی، بی‌حالی یا حتی مرگ می‌شود.

انگل
بیماری انگل در مرغ مینا

در محل نیش این حشرات، تورم و عفونت ایجاد می‌شود. عفونت ایجاد شده، بسیار خطرناک است تا جایی که می‌تواند زمینه ابتلا به بیماری های زیادی از جمله ویروسی و باکتری را فراهم کند.

بیماری کبد

بیماری کبد یکی از بیماری های مرغ مینا به حساب می‌آید. بیشترین علت بروز این بیماری در خوراک مرغ مینا است. شما اگر غذای آهن‌دار، پلت ( زیاد از حد) و غذاهای چرب به پرنده بدهید، کبد پرنده به مرور زمان نابود می‌کنید. با بزرگ شدن پرنده کبد از بین می‌رود و پرنده می‌میرد. پس تا می‌توانید غذای بدون چربی و آهن و نمک به او بدهید.

مدفوع غیر طبیعی

مدفوع سبز معمولاً نشان دهنده عفونت است. پرندگانی که از غذای نرم تغذیه می‌شوند ممکن است به طور معمول فضولاتی سبز و آبکی تولید کنند.
اما اگر مدفوع او، آب گونه، حباب‌دار و بد بو باشد و در طی یک دوره زمانی ادامه یابد پرنده بی‌حال و بی‌اشتها می‌شود که نشان دهنده عفونت است.

یک پیمانه از ریدول، کالتین، ترامایسین یا هر قرص آنتی‌بیوتیک دیگر را با مشورت دام پزشک می‌توانید در یک نصف ظرف آب حل کنید. احتمالاً طی یک یا دو روز عفونت فروکش کرده و باید یک روز پس از بازگشت پرنده به سلامتی، دارو قطع شود.

از قرار دادن پرندگان در معرض نسیم یا باد سرد، به ویژه در شب خودداری کنید، زیرا این امر باعث لرز و سایر مشکلات سلامتی می‌شود. در این زمان از دادن میوه خودداری کنید. در عوض برنج پخته شده و تخم‌مرغ آب پز گزینه خوبی است.

دامپزشکی

این گونه از پرندگان برای اینکه سالم باشند و به بیماری های مرغ مینا مبتلا نشوند، به معاینات منظم نیاز دارند. خواندیم که میناها زمینه ایجاد برخی از مشکلات کبدی را دارند. دامپزشک می‌تواند در صورت لزوم معاینه بدنی، نظافت ( منقار، ناخن یا پر)، آزمایش‌های لازم را انجام دهد.

در طی این چکاپ ها، می‌توان موارد بهداشتی، تغذیه‌ای و نگهداری را شناسایی و برطرف کرد. معاینات دامپزشکی به جلوگیری از بیماری کمک می‌کند و به حفظ یک رابطه سالم و طولانی مدت بین شما و پرنده منتهی می‌شود.

بیماری های مرغ مینا
مرغ مینا

نتیجه پایانی

آیا پرنده مرغ مینا برای شما مناسب است؟ آیا تا به حال درگیر بیماری های مرغ مینا شده‌اید؟ در زیر برای ما نظر بگذارید و به ما اطلاع دهید و اگر تجربه‌ای از داشتن مرغ مینا دارید با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.
با نصب اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید کالاهای موردنیاز خود را خرید و فروش نمایید. شما همچنین می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت مقالات زیادی در مورد پرندگان مطالعه کنید. از همراهی شما سپاسگزاریم.


منابع:
vcahospitals.com

11 دیدگاه دربارهٔ «همه چیز در مورد بیماری های مرغ مینا»

 1. سلام خسته نباشید
  مینای من نزدیک یک هفتست که بیحال شده و بعضی از پرهاش سفید شده تقریبا یروز قبل اینکه اینطوری بشه نمیدونم از چی ترسی و خودشو کوبید به قفس
  احتمال داره بخاطر کبدش باشه چون ما نزدیک ۴ ساله بهش نون و برنج میدیم و قبل اونم مثل اینکه بهش نون و برنج میدادن / یا نه بخاطر استرس اینطوری شده
  در کل میشه راهنماییم کنید تا کاری کنم حالش بهتر شع

  1. سلام کاربر گرامی
   هر چه سریعتر اون رو پیش دامپزشک ببرین تا هم بدنش بررسی بشه که در اثر ضربه آسیب ندیده باشه و هم اینکه کبدش چک بشه

  1. سلام سیامک عزیز
   شاید دچار آسپرژیلوز شده باشه که یک نوع بیماری قارچی هست. قفسش رو به‌خوبی تمیز کنین، اون رو از پرنده‌های دیگه دور نگه دارین و هرچه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنین تا داروی لازم رو به شما بدهند.

  1. سلام نگار عزیز
   مرغ مینای شما باید از نزدیک معاینه بشه؛تا بتوان فهمید مشکلش چی هست؛ لطفا اون رو پیش دامپزشک ببرید.

 2. سلام ببخشید یه سوال داشتم مینای من به طور یهویی غش می کنه ودر طول روز دهنش رو خیلی تکان میده و اب دهنش پرتاب میشه
  دلیلش چیه و آیا راه درمانی داره
  یا سریعا به دامپزشک مراجع کنم

 3. سلام مینای من سه ماهه هست الان حدود ده روزی هست که خریدمش
  چند روز پیش برای نفس‌کشیدن دهانش رو باز و بسته میکرد
  بردیم دامپزشکی بهمون گفت شربت برم هگزین براش بخرید بهش بدید

  تهیه کردیم و بهش میدیم

  الان بهتر شده و دیگه دهانش رو باز و بسته نمیکنه ولی انگار گاهی اوقات عطسه یا سرفه می‌کنه

  وقتی با سرنگ دارو رو بهش میدیم خب چون اجباره بعدش یه مدتی کز می‌کنه و بازم دهنش رو باز و بسته می‌کنه

  باید چیکار کنم به نطرتون؟؟

  غذاش هم فقط دلت مخصوص مرغ میناست چیز دیگه بهش ندادم

 4. سلام مرغ مینام خیلی صحبت میکنه ولی چند روزه صداش خیلی ضعیف شده .درحدی که خودش باد میکنه ولی صداش درنمیاد .غذاشو میخوره .بازیگوشیشو میکنه .سرحال هم هس .ولی صحبت کردنش نگرانم کرده .ممنون .راهنمایی کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *