ساخت ضدآفتاب خانگی

چگونه کرم ضدآفتاب خانگی بسازیم؟

ممکن است به هر دلیلی تصمیم بگیرید که بخواهید کرم ضدآفتاب خانگی بسازید. پس با ما در این مقاله همراه باشید تا نکات مثبت و مفیدی را خدمتتان ارائه کنیم. آفتاب و نور خورشید هم مزایایی دارد و هم معایب. در فصل زمستان دنبال نور خورشید هستیم و در فصل تابستان هم گریزان از خورشید و آفتاب.
بعضی از افراد به سواحل می‌روند و روز خود را برای گرفتن آفتاب می‌گذرانند اما در این ‌بین برخی از مردم‌ دوست دارند که خودشان ساخت ضدآفتاب خانگی را یاد بگیرند تا از اشعه‌های نور خورشید در امان باشند.

چرا باید از کرم ضدآفتاب استفاده کنیم؟

استفاده از کرم‌های ضدآفتاب برای محافظت از پوست امری ضروری و مهم است و بیشتر متخصصان پوست استفاده از این نوع کرم را برای سلامت پوست توصیه می‌کنند.

فواید استفاده از کرم ضدآفتاب

ضدآفتاب برای محافظت از پوست شما در برابر اشعه‌های مضر UVA و UVB در نظر گرفته شده است.

این اشعه‌ها می‌توانند باعث پیری زودرس و همچنین سرطان پوست شوند.

مضرات استفاده از کرم ضدآفتاب تجاری

از آنجایی‌که در بیشتر نواحی کشور ما آب‌وهوای خشک حاکم است، بیشتر مردم از کرم‌های ضدآفتاب تجاری استفاده می‌کنند.
در ضدآفتاب‌های تجاری اغلب مواد شیمیایی تند و مضر بیش از حد لازم مورداستفاده قرار می‌گیرد که برای سلامتی پوست شما زیان‌بار هستند.

باتوجه‌به مقدار ضد آفتابی که در تابستان استفاده می‌کنیم، لازم است که ضدآفتاب ما فاقد سموم باشد چراکه این سموم کارکرد هورمون‌ها را مختل کرده و رشد و تولیدمثل و همچنین سیستم ایمنی بدن را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. پس بهتر است که به فکر ساخت کرم ضدآفتاب خانگی باشید.

چگونه کرم ضدآفتاب خانگی بسازیم؟
ضد آفتاب تجاری

روش اول

خب در مرحله اول یک ظرف کوچک درون یک قابلمه قرار دهید تا موادی را که لازم داریم در آن قرار دهیم.
اولین چیزی که از آن استفاده می‌کنیم روغن آووکادو است. نصف یک پیمانه از روغن آووکادو را به ظرف داخل قابلمه می‌ریزیم.
مرحله بعد یک‌چهارم پیمانه کره کاکائو در ظرف می‌ریزید.

نکته‌ای که باید در نظر گرفت این است که، تمامی کره‌های کاکائو به یک اندازه و یک‌شکل در بازار موجود نیستند و ممکن است که شکل متفاوتی داشته باشند. پس اگر به‌اندازه یک‌چهارم پیمانه باشد کافی و مناسب است.

شما حتی می‌توانید در خانه برای پوستتان آبرسان هم درست کنید. واسط پت برای شما در این باره مطلبی را گردآوری کرده است. خواندن آن را از دست ندهید.

آبرسان پوست خانگی

گام بعد

در این مرحله یک‌چهارم روغن نارگیل به ظرف اضافه می‌کنیم. بعد یک‌چهارم پیمانه موم زنبورعسل اضافه می‌کنیم.
در ساخت کرم ضدآفتاب خانگی موم زنبور خیلی مهم است چون خاصیت کرم را ضد آب می‌کند.

حالا شعله اجاق‌گاز را روی شعله متوسط تا زیاد قرار می‌دهیم. بعد صبر می‌کنیم تا آب بجوشد و این موادی که داخل ظرف قرار داده‌ایم باید کامل تبدیل به آب بشوند.

حالا باید بزاریم این محلول سرد بشود تا بتوانیم ماده بعدی را اضافه کنیم. کاسه یا ظرفی که در آن مواد را درست کرده‌اید برای چند ساعت در دمای اتاق قرار دهید.

همچنین می‌توانید آن را در یخچال قرار دهید اما حواستان باشد تا به‌صورت جامد در نیاید چون هنوز ماده‌ای که آن را تبدیل به ضدآفتاب می‌کند باید اضافه کنیم.

حالا که محلول خنک شد یک‌چهارم پیمانه زینک اکسید غیر نانو به آن اضافه کنید. همچنین می‌توانید به آن روغن‌های ضروری اضافه کنید. این روغن‌ها بوی خوبی دارند و برای سلامتی پوست مفید هستند.

چه نوع روغنی می‌توانیم به محلول اضافه کنیم؟

به‌عنوان‌مثال می‌توان از روغن نعنا استفاده کرد؛ چرا که روغن این گیاه خنک‌کننده است و در آفتاب حس خوبی به فرد می‌دهد.
همچنین روغن کندر هم برای پوست خیلی مفید می‌باشد که می‌توانید استفاده کنید. روغن دیگر اسطوخودوس می‌باشد که فواید زیادی برای سلامتی پوست شما دارد.

چه نوع روغنی نباید به محلول اضافه کنیم؟

این نکته را در ذهن داشته باشید که روغن مرکبات نباید به این محلول اضافه کنید.
دلیل آن این است که روغن‌های مرکباتی به نور حساس هستند و ممکن است دچار آفتاب‌سوختگی بشوید؛ بنابراین نباید روغن مرکبات به ضدآفتاب اضافه کنید.

میزان آن چقدر باشد؟

این بستگی به این دارد که شما چه میزان می‌خواهید ضدآفتابتان دارای بو باشد. پیشنهاد می‌شود برای ساخت ضدآفتاب خانگی ده تا بیست قطره روغن اضافه کنید.

گام نهایی

باید محلول کاملاً خنک بشود و بعد یک‌چهارم از زینک اکسید را اضافه می‌کنیم و در صورت تمایل می‌توانید روغن اضافه کنید. بعد این مواد را حسابی با هم مخلوط کنید و حالا ضدآفتاب شما برای استفاده آماده است.

روش دوم

اگر دوست دارید با روش دیگری ساخت ضدآفتاب خانگی را یاد بگیرید پس با ما همراه باشید. اولین ماده روغن نارگیل است. این ماده تا 5 درصد در برابر نور خورشید از پوستتان محافظت می‌کند.
ماده بعدی روغن بادام، روغن جوجوبا و روغن ویتامین E. این سه ویتامین به نسبت روغن نارگیل مقداری کمتر خاصیت ضد آفتابی دارند.

ژل آلوئه‌ورا

این ماده خاصیت ضد آفتابی ندارد اما یک مرطوب‌کننده فوق‌العاده است که بودن آن در ضدآفتاب ما مفید خواهد بود. وقتی‌که نور شدید و مستقیم آفتاب به پوست ما برخورد می‌کند، پوست ما عرق می‌کند و خشک می‌شود.
ما به شما ژل آلوئه‌ورا را معرفی می‌کنیم زیرا کمک می‌کند تا رطوبت به پوست شما برگردد و دچار سوختگی شدید نشوید.

ژل آلوئه‌ورا
ژل آلوئه‌ورا

روغن شی باتر

بودن این ماده در ضدآفتاب اختیاری است. روغن شی باتر به نرم شدن کمک زیادی می‌کند. اگر دوست دارید که ضدآفتاب شما رقیق باشد کره شی باتر داخل محلول نریزید. ولی اگر می‌خواهید ضدآفتاب شما مثل کرم سفت و داخل قوطی باشد، پس کره شی باتر را داخل محلول اضافه کنید.

یک راه کار برای ساخت ضدآفتاب خانگی

اسم این ماده اکسید روی می‌باشد که در برخی ضدآفتاب‌ها از اکسید تیتانیوم هم استفاده می‌شود. هر دوی این ماده‌ها طبیعی و فیزیکی هستند.
منظور از فیزیکی این است که، تمام ماده‌هایی که از پوست ما در مقابل خورشید محافظت می‌کنند به دو حالت هستند. یکی فیزیکی و دیگری شیمیایی.
مواد شیمیایی اشعه مضر UV آفتاب را جذب می‌کنند.

مواد فیزیکی مانند اکسید روی و اکسید تیتانیوم که همانند یک‌لایه بر روی پوست ما قرار می‌گیرند و جذب پوست ما نمی‌شوند و درعین‌حال چیزی هم به خودشان جذب نمی‌کنند و باعث می‌شوند که هیچ اشعه مضری از این لایه عبور نکند.

پودر اکسید روی

معمولاً برای ساخت ضدآفتاب خانگی از پودر اکسید استفاده می‌شود که مناسب‌تر است. در اصل خیلی راحت‌تر به دست می‌آید تا حالت‌های دیگر.
این خیلی مهم است که اکسید روی ما غیر نانو باشد. چه به‌صورت پودر باشد و چه به هر حالت دیگر تا از نفوذ به پوست ما جلوگیری کند.

چه ماده‌ای هم اکسید روی دارد و هم غیر نانو است؟

اسم آن کرم پای بچه‌ها می‌باشد. در این نوع کرم‌ها مقدار فراوانی زینک وجود دارد و مطمئناً غیر نانو هستند و مهم‌تر از همه برای سلامت پوست ما مضر نیستند.

روش سوم

یک ظرف شیشه‌ای یا چینی را روی حرارت غیرمستقیم قرار می‌دهیم. یعنی داخل یک قابلمه آب می‌ریزیم و داخل قابلمه یک ظرف کوچک دیگر قرار می‌دهیم.
یکی به یکی روغن‌ها را به داخل ظرف می‌ریزیم که ترتیب آن مهم نیست. فقط توجه داشته باشید که زینک را در مرحله آخر به محلول اضافه کنید. به یاد داشته باشید که، از هرکدام از این مواد 1 پیمانه تهیه کنید.

اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید موادی برای پوستتان استفاده می‌کنید طبیعی باشند؛ پس خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

اسکراب خانگی

فوت کوزه‌گری

وقتی‌که محلولتان خنک شد می‌توانید چند قطره عصاره نعناع به آن اضافه کنید. می‌توانید این عصاره را از داروخانه‌ها یا لوازم آرایشی بهداشتی تهیه بفرمایید.
این قطره خوراکی می‌باشد و یک اسانس خنکی است که هنگام بو کردن آن در گرما احساس خوبی به شما می‌دهد و احساس خنکی در گرما خواهید داشت. بعد می‌توانید محلول خود را داخل اسپری پمپ دار یا یک قوطی قرار دهید.

مفیدترین ضدآفتاب‌های طبیعی

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، مواد فراوانی در طبیعت وجود دارند که حاوی ترکیباتی هستند که در برابر اشعه‌های مضر آفتاب قابلیت محافظ کنندگی برای پوست دارند. در ادامه مطلب بهترین ضدآفتاب‌های طبیعی را خدمتتان ارائه خواهیم کرد.

عسل

عسل یک ضدآفتاب قوی نیست و توصیه نمی‌شود که از آن برای محافظت از پوست روی آن حساب کرد. اما عسل خاصیت جوان‌سازی پوست و همچنین قابلیت درمان پوست آسیب‌دیده را دارد.

هندوانه

همان‌طور که می‌دانید هندوانه یک میوه تابستانی است که خاصیت ضد آفتابی بیشتری نسبت به عسل دارد و پوست شما را از اشعه‌های فرابنفش نوع A و B محافظت می‌کند.
هندوانه به دلیل داشتن ترکیبات کاروتنوئید یک آنتی‌اکسیدان قوی می‌باشد که برای سلامت پوست بدن بسیار ضروری و مهم است.

گوجه‌فرنگی

اگرچه گوجه‌فرنگی خاصیت ضدآفتابی بالایی ندارد و محافظ خوبی برای اشعه‌های مضر خورشید نیست، اما با گذاشتن این میوه در برنامه غذایی‌تان از سایر مزایای محافظتی آن برخوردار خواهید شد.
گوجه‌فرنگی سرشار از بتاکاروتن و لیکوپن است که تأثیر بسزایی در درمان التهاب‌های پوستی و همچنین پیشگیری از سرطان پوست ایفا می‌کند.

گوجه فرنگی
گوجه فرنگی

آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا به ملکه گیاهان دارویی شهرت دارد. این گیاه باارزش سابقه دراز مدتی که در صنعت آرایشی و بهداشتی دارد توانسته در برچسب محصولات آرایشی و بهداشتی دیده می‌شود. ما هم پیشنهاد می‌کنیم از آلوئه‌ورا در ساخت ضدآفتاب خانگی استفاده کنید.

آلوئه‌ورا بیش از 200 ترکیب فعال از جمله؛ ویتامین‌ها، مواد معدنی، اسدهای آمینه، آنزیم‌ها، پلی‌ساکاریدها و اسیدهای چرب دارد. این گیاه با داشتن عدد 20 در خاصیت ضدآفتابی موردتوجه همگان قرار گرفته است.

همچنین استفاده از شیره برگ این گیاه به‌عنوان محافظ در مقابل اشعه‌های نور خورشید عمل می‌کند. اما مطلبی که باید بدانیم این است که آلوئه‌ورا قابلیت درمان آسیب‌های پوستی ناشی از آفتاب‌سوختگی را ندارد.

خواص ژل گیاه آلوئه‌ورا

همان‌طور که مطلع هستید بیشتر خاصیت آلوئه‌ورا در برگ آن است که با یک ژل شفاف که حدود 99 درصد آن آب است، پر شده است.

خواص درمانی پوست این گیاه شامل موارد زیادی می‌باشد از جمله: نرم‌کننده و مرطوب‌کننده، لایه بردار و جوان‌سازی پوست، رفع جوش‌های سرسیاه، برطرف‌کردن لکه‌های پوستی و کک‌ومک، جلوگیری از پیری و چروکی پوست، ضدآفتاب و ضد سوختگی، ضدالتهاب، ترمیم بافت پوست و همچنین سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی.

عصاره اسطوخودوس

این گیاه به آرام‌بخش بودنش معروف است؛ اما باید بدانید که این گیاه خواص ضدآفتابی خفیفی هم دارد. این گیاه بوی خوشی دارد که محلول ضدآفتابی شما را خوشبو و خوش‌عطر می‌کند.

روغن بادام

به دلیل داشتن ویتامین E در این روغن، پوست شما را نرم و لطیف می‌کند. این گیاه برای محافظت از اشعه‌های خورشید خیلی ضعیف است؛ اما یک ماده مفید و مؤثر برای ترکیب ساخت ضدآفتاب خانگی بشمار می‌رود.

روغن زیتون

این گیاه با داشتن عدد 8 جهت جلوگیری از تشعشعات مضر خورشیدی یک ضدآفتاب ضعیف حساب می‌شود. اما همان‌طور که می‌دانید روغن زیتون یک ماده کاملاً سالم گیاهی بشمار می‌رود.
همچنین این ماده خاصیت ضد اکسیدی دارد که برای پوست شما بسیار مفید است. از طرف دیگر از این ماده می‌توان برای درمان سوختگی‌های ناشی از تابش خورشید استفاده کرد.

روغن آووکادو

شاخص محافظتی این روغن 15 می‌باشد که عدد متوسطی محسوب می‌شود. روغن آووکادو قابلیت لایه محافظ بر روی پوست شما را دارد که این عمل باعث جلوگیری از آفتاب‌سوختگی پوست شما می‌شود.

اگر می‌خواهید برای ساخت ضدآفتاب خانگی خود از روغن آووکادو استفاده کنید، قبل از آن با پزشک خود مشورت نمایید. دلیل آن این است که در برخی افراد بروز آلرژیک ایجاد که قبل از استفاده از نداشتن حساسیت اطمینان حاصل نمایید.

روغن نارگیل

این روغن با داشتن عدد 8 جزء ضدآفتاب‌های قوی محسوب نمی‌شود ولی این گیاه خواص شگفت انگیزی برای پوست شما دارد.
بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند که این گیاه مفید را در برنامه غذایی خود جای دهید تا از فواید آن نهایت بهره را ببرید.4444

با دیگر فواید روغن نارگیل می‌توانید در مقاله زیر آشنا شوید.

خواص روغن نارگیل و نحوه استفاده از آن

روغن دانه تمشک

شاخص محافظتی این گیاه 60 می‌باشد که از تشعشعات فرابنفش نوع B و A محافظت می‌کند. روغن دانه تمشک یکی از بهترین و مؤثرترین ضدآفتاب‌های طبیعی است که فواید بسیار زیادی در ضدآفتاب شما خواهد داشت.

چرا ساخت ضدآفتاب خانگی را یاد بگیریم؟

پاسخ: اول‌ازهمه ضدآفتاب خانگی هم به‌صرفه‌تر و هم سالم‌تر است و از همه مهم‌تر خودتان می‌دانید که چه چیزی به پوستتان می‌زنید.

آیا در ضدآفتاب‌های تجاری از عطر و رایحه استفاده می‌شود؟

پاسخ: بسیاری از شرکت‌ها در برچسب مواد تشکیل‌دهنده محصولات تجاری خود این نکته را پنهان می‌کنند که در محصولات خودشان از عطر و رایحه استفاده می‌کنند چراکه این عطر و رایحه دارای مواد نگهدارنده و همچنین سایر مواد شیمیایی می‌باشند که برای سلامتی مردم مضر و زیان‌بار هستند.

اسم ماده ضدآفتاب چیست؟

پاسخ: اسم آن زینک اکسید است. این زینک اکسید غیر نانو هست که محلول را اس پی اف دار می‌کند. یعنی محلول ما را دارای خاصیت ضدآفتابی می‌کند.

از چه ظرفی برای نگهداری ضدآفتاب استفاده کنیم؟

پاسخ: می‌توانید ضدآفتاب خود را در ظرف شیشه‌ای سر پهن بریزید. دلیل آن این است که راحت‌تر می‌توانید ضدآفتاب از آن برداشت کنید.


کلام آخر

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. در این مقاله سعی بر این شد که روش‌های ساخت کرم ضدآفتاب خانگی را خدمت شما عزیزان عرض کنیم.
همان‌طور که می‌دانید روش‌ها و پیشنهادهای زیادی برای ساخت ضدآفتاب‌های خانگی موجود می‌باشد، اما ما سعی کردیم که کامل‌ترین و سالم‌ترین راه را خدمت شما بزرگواران شرح بدهیم.

به یاد داشته باشید که ممکن است برخی افراد به بعضی از گیاهان حساسیت داشته باشند. پس توصیه می‌شود قبل از استفاده از گیاهان برای ساخت ضدآفتاب با پزشک خود مشورت نمایید.
شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت سایر مقالات مرتبط را مطالعه نمایید. به یاد داشته باشید که بهترین گزینه برای خریدوفروش محصولات دسته دوم شما با مناسب‌ترین قیمت‌ها اپلیکیشن واسط کالا است. از اینکه با ما همراه بودید سپاسگزاریم.


منابع:

healthline.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *