تقویت عروس هلندی

تقویت عروس هلندی، مقوی ترین غذا برای عروس هلندی چیست؟

عروس هلندی بومی مناطق نیمه‌خشک استرالیا است. با داشتن این پرندگان زیبا در خانه، حتماً به تقویت آن‌ها نیز فکر کرده‌اید. تقویت عروس هلندی و یا هر پرنده خانگی دیگری، به دو بخش تقویت از طریق تحرک و ورزش، تقویت از طریق تغذیه تقسیم می‌شود؛ که ما در این مقاله به تغذیه آن‌ها خواهیم پرداخت.

تغذیه

عروس هلندی نیز مانند اکثر طوطی‌سانان ارزن را به‌عنوان اولین و بهترین غذای موردعلاقه خود ترجیح می‌دهند. اما در کنار این دانه‌ها باید از انواع دانه‌ها، آجیل‌ها، سبزی‌ها، میوه و مکمل‌های غذایی برای تغذیه هر چه‌بهتر عروس هلندی‌ها استفاده کنید.

ازجمله دانه‌های موردعلاقه عروس هلندی می‌توان به ارزن، تخم کتان، تخم آفتابگردان، تخم شاهدانه، بذر ریحان و … اشاره کرد. هم‌چنین آجیل‌هایی مانند بادام، پسته، گردو، تخم کدو و غیره نیز موردتوجه عروس هلندی‌ها قرار خواهد گرفت.

این طوطی‌ها در طبیعت از انواع دانه‌ها، میوه‌ها و موجودات ریز مانند حشرات و کرم‌ها تغذیه می‌کنند. بنابراین برای تغذیه بهتر آن‌ها می‌توانید ترکیبی از چند میوه و سبزی مانند هویج، خیار، کاهو، کلم، سیب، گلابی، توت‌فرنگی، تمشک و … را در اختیار پرنده قرار دهید.

به‌منظور تأمین پروتئین موردنیاز بدن و همچنین تقویت عروس هلندی می‌توانید از تخم‌مرغ آب پز شده، سینه مرغ آب پز شده و پلت های مخصوص استفاده کنید. هم‌چنین استفاده از پودر استخوان، کف دریا و یا پودر پوسته تخم‌مرغ در تأمین کلسیم موردنیاز بدن عروس هلندی‌ها ضروری خواهد بود.

خواندن مقاله غذای عروس هلندی چیست؟ به شما در تغذیه این پرنده زیبا کمک خواهد کرد.

دانه

برای اکثر پرندگان خانگی، به‌خصوص طوطی‌ها، یک رژیم غذایی که اساساً بر پایه دانه‌ها باشد. ازنظر بسیاری از عناصر غذایی ازجمله ویتامین A و کلسیم کمبود دارد و چربی زیادی دارد.

اولین دلیل این است که می‌گویند، دانه جایگاهی در رژیم غذایی پرندگان ندارد. برخی از پرندگان حتی چند مورد از مخلوط دانه را انتخاب می‌کنند؛ که این امر تعادل غذایی را در رژیم غذایی کاهش می‌دهد.

وقتی صحبت از تغذیه طوطی می‌شود. بذرها را تا حدی مانند غذای ناخواسته در نظر بگیرید: پرندگان آن‌ها را دوست دارند، اما سالم‌ترین انتخاب نیستند. برای اکثر گونه‌ها، اگر به‌طور کامل از رژیم غذایی که دارند حذف نشود، باید محدود شوند.

دانه خوردن
دانه خوردن عروس هلندی

برخی از گونه‌ها، به‌طور طبیعی بذر خوار هستند و می‌توانند درصد بالاتری از بذر را در رژیم غذایی تحمل کنند. اما حتی برای این پرندگان، دانه‌ها فقط باید حدود ۲۵ درصد از رژیم غذایی را تشکیل دهند.

رژیم‌های غذایی

بسیاری از طوطی‌ها ازجمله عروس هلندی، از کمبودهای غذایی رنج می‌برند. به‌این‌ترتیب شرکت‌ها شروع به تولید رژیم‌های غذایی گلوله‌ای (پلت) برای پرندگان خانگی کردند.

این مواد از انواع غذاها ازجمله غلات، دانه‌ها، سبزی‌ها، میوه‌ها غنی‌شده با ویتامین‌ها و مواد معدنی تهیه می‌شوند و به‌صورت گلوله یا انواع دیگر شکل‌های اکسترود شده پخته می‌شوند.

این‌ها یک رژیم غذایی مغذی متعادل را فراهم می‌کنند و از پرندگان در انتخاب مواد غذایی موردعلاقه خود و ترک بقیه مواد جلوگیری می‌کنند؛ که این امر باعث تقویت عروس هلندی شما می‌شود.

بااین‌حال، بسیاری از پرندگان، به‌ویژه آن‌هایی که از یک رژیم غذایی مبتنی بر دانه استفاده می‌کنند. به‌راحتی نمی‌خواهند یک رژیم غذایی فرموله شده مصرف کنند.

همچنین، رژیم‌های غذایی فرموله شده، اگرچه کاملاً متعادل هستند. اما تنوع و تحریکی را که بسیاری از پرندگان خانگی در رژیم‌های غذایی خود طلب می‌کنند، فراهم نمی‌کنند. (به‌هرحال خوردن همان چیز روز بعد برای هر کس کسل‌کننده خواهد بود). بنابراین، یک رژیم غذایی پلت دار باید شامل ۵۰ تا ۷۵ درصد ازآنچه عروس هلندی شما می‌خورد و ۲۵ تا ۵۰ درصد باید از سبزی‌ها و میوه‌های تازه باشد.

مارک‌های خوب فرموله شده

برخی از مارک‌های خوب رژیم‌های غذایی شامل هریسون، زوپریم، کیتی، پرتی برد و رودیبوش هستند. با رشد و استقبال از این رژیم‌ها، تولیدکنندگان در حال تولید خطوط تولیدشده برای گونه‌های خاص و همچنین برای مدیریت سلامت هستند (به‌عنوان‌مثال رژیم‌های کم‌کالری برای مدیریت وزن).

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، این رژیم‌ها به اشکال مختلف از تکه‌های بزرگ‌تر گرفته تا خردشده هستند. ممکن است لازم باشد برای یافتن نوعی که عروس هلندی شما ترجیح می‌دهد، انواع مختلف را امتحان کنید. برخی از پرندگان، به‌ویژه آن‌هایی که به رژیم غذایی مبتنی بر دانه عادت دارند. ممکن است دشوار باشد که به رژیم غذایی فرموله شده روی بیاورند.

بهترین برنامه غذایی

بنابراین بهترین برنامه غذایی برای تقویت عروس هلندی که درواقع همان برنامه روزانه آن است. شامل انواع غذاهای مغذی تازه تهیه‌شده علاوه بر رژیم‌های غذایی فرموله شده (پلت) و درصد کمی از دانه‌ها است.

برنامه غذایی
برنامه غذایی مناسب برای عروس هلندی

به یاد داشته باشید بیشتر غذاهای تازه به‌راحتی خراب می‌شوند و باید بعد از چند ساعت از قفس خارج شوند. اگر پرنده شما به‌راحتی غذاهای جدید را قبول نمی‌کند. سعی کنید آن‌ها را صبح زود یا عصر ارائه دهید. زمان‌هایی که پرندگان به‌طور طبیعی برای غذا در طبیعت غذا می‌خورند.

سبزی‌ها

سبزی‌های تازه، افزودنی خوبی برای رژیم غذایی پرندگان شما هستند. همه سبزی‌ها به یک اندازه مغذی نیستند. سبزی‌هایی مانند کرفس و کاهو سرشار از فیبر و آب هستند. سبزی‌ها زرد تیره و سبز برگ معمولاً گزینه‌های بسیار خوبی هستند. شما می‌توانید سبزی‌ها را به اشکال مختلف برای جلب پرنده برای امتحان کردن آن‌ها کامل یا خردشده، یا پخته و کمی گرم تهیه کنید.

سعی کنید سبزیجات را از کنار قفس به‌صورت گیره آویزان کنید. یا آن‌ها را به‌صورت تکه‌تکه‌ای که پرندگان بزرگ‌تر می‌توانند با پا های خود برای گاز گرفتن انتخاب کنند، ارائه دهید. شاید لازم باشد که خلاق باشید تا آن‌ها را امتحان کنند. هدف این است که پرنده خود را به خوردن انواع مختلف سبزی‌ها ترغیب کنید. به یاد داشته باشید که یک رژیم غذایی مناسب و متنوع، در تقویت عروس هلندی و هر پرنده خانگی دیگری لازم است و شما باید با انواع این رژیم ها آشنا باشید.

انواع سبزیجات

هویج، سیب‌زمینی‌های شیرین، سبزی‌ها برگ‌دار مانند، کلم پیچ، شلغم، سبزی خردل، خردل سوئیس، سبزی چغندر و سبزی قاصدک، جعفری، لوبیا سبز، فلفل قرمز، زرد و سبز شیرین، گل‌کلم، کلم بروکلی (سر و برگ)، بادمجان، نخودفرنگی قندی یا برفی، اسکواش، کاهوی برگ رومی یا سبز / قرمز (مقادیر کم)، ذرت (هسته یا لپه برای پرندگان بزرگ‌تر)، خیار مناسب هستند.به یاد داشته باشید، به‌هیچ‌وجه از آووکادو استفاده نکنید!

میوه‌ها

اگر بازهم به دنبال تنوع بیشتر در رژیم غذایی عروس هلندی خود هستید. می‌توانید انواع مختلف میوه را هم در آن بگنجانید. بسیاری از پرندگان میوه را دوست دارند و در مصرف آن زیاده‌روی می‌کنند، بنابراین میوه‌ها را به قسمت نسبتاً کمی از رژیم کلی محدود کنید.

مانند سبزی‌ها، بسیاری از میوه‌های بارنگ عمیق‌تر حاوی مواد مغذی بیشتری هستند و خوب است که سعی کنید انواع مختلف گرمسیری میوه‌های طوطی‌سانان را که ممکن است در زیستگاه‌های بومی آن‌ها قرار بگیرد، در نظر بگیرید. بااین‌حال، مطمئن شوید که آن‌ها دانه سیب نخورند زیرا این مواد می‌توانند سمی باشند. میوه‌هایی مانند:

انبه، پاپایا، کیوی، توت، انارها، آناناس، کران بری، طالبی (بدون پوست)، سایر خربزه‌ها، هلو، شلیل، زردآلو، موز، پرتقال‌ها، گیلاس، گلابی‌ها، انگور، سیب، گریپ‌فروت، نارنگی

تقویت عروس هلندی
مفید بودن توت برای عروس هلندی

غذاهای دیگر

برای تقویت عروس هلندی همچنین می‌توان از انواع غلات مغذی مانند برنج قهوه‌ای پخته، کینوا، جو دوسر، گندم، جو و ماکارونی تغذیه کرد.

نان گندم کامل و غلات گندم کامل شیرین نشده نیز می‌تواند ارائه شود. حبوبات پخته‌شده مانند لوبیا، عدس و نخودفرنگی، افزودنی عالی در رژیم غذایی آن‌ها است. به پرندگان همچنین می‌توان مقدار کمی گوشت و مرغ و تخم‌مرغ پخته‌شده بدون چربی ارائه داد.

جوانه‌ها

جوانه دانه‌ها منبع عالی تغذیه برای پرندگان خانگی و یک مکمل عالی در کنار سبزی‌ها هستند. دانه‌های تازه جوانه‌زده یک معدن طلای تغذیه‌ای است، زیرا بذر با شروع رشد، محتوای تغذیه‌ای خود را به‌صورت بسیار قابل‌هضم و قابل‌دسترس در دسترس قرار می‌دهد.

دانه‌های جوانه‌زده سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی و همچنین آنزیم‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند و برخی آن‌ها را کامل‌ترین غذای طبیعت می‌دانند. درهرصورت، آن‌ها یک روش عالی برای تقویت عروس هلندی و سایر پرندگان خانگی هستند.

مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی

معمولاً ارائه یک برش استخوان (برای کلسیم اضافی) ایده خوبی است اما در غیر این صورت، اگر از یک رژیم غذایی متعادل و مبتنی بر غذاهای فرموله شده همراه با انواع غذاهای آماده در منزل استفاده می‌کنید، به مکمل‌های اضافی ویتامین و مواد معدنی نیازی نیست. مکمل‌های اضافی فقط باید به توصیه دامپزشک تجویز شود.

غذاهایی که باید از آن‌ها اجتناب کنید!

همان‌طور که دانستن انواع غذاهای مفید و رژیم مناسب برای تقویت عروس هلندی حائز اهمیت است، اطلاع از موادی که برای این پرندگان ضرر دارد نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

از غذاهای بی‌ارزش و هر نوع غذای حاوی چربی، نمک یا شکر اجتناب کنید. پرندگان همچنین نمی‌توانند لاکتوز را تحمل کنند بنابراین محصولات لبنی باید به مقدار کمی پنیر سفت و ماست محدود شوند.

تقویت عروس هلندی
اجتناب کردن از غذاهای لبنی

خواندن مقاله زیر را از دست ندهید.

غذاهای ممنوعه برای عروس هلندی

هشدار

شکلات، آووکادو و ریواس برای پرندگان سمی است. البته به‌هیچ‌وجه نوشیدنی حاوی کافئین یا الکل پرنده خود ندهید. از گوشت‌های فرآوری شده یا سایر غذاهای سرشار از نیترات، نیتریت، سولفیت یا گلوتامات مونو سدیم خودداری کنید. از پیاز، لیما جوانه‌زده، فاوا و لوبیای چشم‌بلبلی و دانه‌های سیب نیز باید خودداری شود.

کلام آخر

اگر کالای دسته دوم اما تمیز و خوبی در خانه‌ دارید که قصد فروش آن را دارید می‌توانید آن را به فروش برسانید. از لوازم خانه گرفته تا کیف و کفش. برای این کار کافی است به سایت‌ یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید و کالای خود را در کمال امنیت و با خاطری آسوده به فروش برسانید. همچنین شما میتوانید مطالب بسیار کامل و مفیدی در سایت واسط پت مطالعه کنید.

thesprucepets.com

lafeber.com

10 دیدگاه دربارهٔ «تقویت عروس هلندی، مقوی ترین غذا برای عروس هلندی چیست؟»

  1. من تازه گیا یه عروس هلندی آوردم خونه بعدش از سینامون هست اون‌یکی عروس هلندی که جوونه لوتینو هستش این عروس هلندی که سینامون از لوتینو بزرگه هی پرخاشگری میکنه اهلی نمیشه دستم رو میبرم جلوش گازمیگره چی کار کنم

  2. سلام وخسته نباشید
    یک جفت عروس هلندی لوتینو دارم که سه باره تخم می‌گذارند تخم ها خیلی ریز هستن و هرسه بار فقط جوجه آخری زنده میمونه جوجه های به دنیا آمده ضعیف هستن و میمیرن
    اگه راهنماییم کنید ممنون میشم

  3. ممنون بابت توضیحات کاملتون در رابطه با تغذیه ی این قشنگا… میشه لطفا درمورد حرف زدن عروس هلندی هم راهنمایی بفرمایید 🙏🏻

  4. بسیار آموزنده بود برام چون تاکنون به این موردها توجه نکرده بودم یعنی سرچ نکرده بودم والان که توضیحات زیباتون روخوندم خیلی خیلی خوشحالم که یاد دادید بهم در خصوص رژیم غذاییه عروس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *