تغذیه جوجه طوطی برزیلی

تغذیه جوجه طوطی برزیلی

تولد جوجه‌های طوطی برزیلی، جذاب‌ترین و زيباترين قسمت نگهداری از يک جفت طوطی برزیلی است. برای اينکه جوجه‌ها از ابتدای تولد تا زمان خروج از لانه و درآوردن پر، سالم باشند و بتوانند رشد خوبی را داشته باشند، بايد در مورد تغذیه جوجه طوطی برزیلی و نحوه مراقبت و تغذيه آن اطلاعات کافی داشته باشيد. همراه واسط پت باشيد تا اطلاعات موردنیاز را به دست آوريد.
دقت داشته باشيد که داشتن برنامه تغذیه‌ای منظم، بهترين روش هم برای والدين و هم برای جوجه‌های طوطی برزیلی است.

عدم تغذيه جوجه‌ها تا 24 ساعت بعد تولد

پس از گذشت 18 تا 21 روز از روی تخم خوابيدن طوطی برزیلی ماده، اولين جوجه سر از تخم بيرون می‌آورد. بعد از 24 ساعت دومين جوجه و به همين ترتيب تا آخرين جوجه.

اگر بعد از گذشت 5 روز از تولد آخرين جوجه، ديگر جوجه‌ای از تخم‌های باقی‌مانده بيرون نيامد، می‌توانید با اطمينان تخم‌های خراب را از لانه خارج کنيد.

جوجه‌های طوطی برزیلی را جوجه باج‌گیر نيز می‌نامند. جوجه‌ها تا 24 ساعت بعد از تولد به هيچ غذايی نياز ندارند. پس نگران نباشيد.

بعدازآن جوجه‌ها توسط غذايی که پدر يا مادر آن‌ها خورده و به‌اصطلاح کمی هضم شده است، بايد تغذيه شوند. در غير اين صورت به دليل اينکه جوجه‌ها بدنی بسيار ضعيف دارند، توسط ویروس‌ها و میکروب‌های احتمالی داخل غذا مسموم شده و دچار عفونت می‌شوند و می‌میرند.

مواد غذايی که بايد در اختيار والدين قرار گيرد!

برای اينکه تغذيه جوجه‌ها به‌طور صحيحی انجام شود و تمام مواد لازم برای رشد به بدن آن‌ها برسد، بايد مواد غذايی زير در اختيار والدين آن‌ها که غذای جوجه طوطی برزیلی را تأمین می‌کنند، قرار گيرد.

تا چند روز بعد از تولد، والدين خصوصاً پدر مواد غذايی که در اختيار او قرار می‌دهید را می‌خورد و سپس بالا آورده و به جوجه‌ها می‌دهد.

سبزيجات تازه

به طوطی برزیلی سبزیجات تازه بدهید. طوطی برزیلی همچنین با غذاهای کمکی در رژیم غذایی خود مانند کاهو سبز، اسفناج، هویج، نخود سبز، گوجه‌فرنگی، جعفری، قاصدک، تربچه، خیار، شاهی، کلم بروکلی، جوانه‌ها و کلم پیچ به‌خوبی سازگار است.

همچنین نسبت به ساقه گندم نيز نظر مثبتی نشان می‌دهند، زیرا سرشار از کلروفیل است.

میوه‌های تازه

به طوطی برزیلی میوه تازه بدهید. طوطی برزیلی میوه‌های تازه مانند گلابی، موز، انگور، توت‌فرنگی، تمشک، سیب، پرتقال، نارنگی، کیوی، انجیر، خربزه و گیلاس بدون هسته را بسيار دوست دارند.

به پرنده خود می‌توانید میوه خشک بدهید به شرطی که به‌طور طبيعی و در آفتاب خشک‌شده باشند.

تغذیه طوطی
تغذیه طوطی برزیلی

شستن میوه‌ها و سبزیجات

میوه‌ها و سبزیجات را قبل از دادن به طوطی برزیلی بشویید. برای شستن همه میوه‌ها و سبزیجات از آب روان و تمیز استفاده کنید. سپس، آن‌ها را به قطعات کوچک برش داده و در ظرفی جداگانه که از ظرف غذای آن‌ها جدا باشد، بريزيد. نیازی به پوست گرفتن میوه‌ها و سبزیجات نیست، زیرا بیشتر مرغ‌های عشق می‌توانند پوست ميوه را هضم کنند.

در زمان نوزادی جوجه‌های طوطی برزیلی، از ساير مواد غذايی که در ادامه مقاله غذای جوجه طوطی برزیلی می‌آوریم نيز می‌توانید استفاده کنيد. آن‌ها را در اختيار والدين جوجه‌ها قرار دهيد.

همانطور که می دانید عروس هلندی نوعی دیگر از طوطی ها است . این پرنده ی زیبا در دسته ی طوطی سانان قرار گرفته . به همین دلیل خصوصیات و ویژگی های یک طوطی را می‌توان در او دید. پس غذاهای ممنوعه برای عروس هلندی ، برای طوطی های برزیلی نیز زمیتواند مممضر و بی فایده باشد.پس پیشنهاد ما این است که این مقاله رانیز مطالعه فرمایید.

حبوبات

عدس، لوبیا و نخود همه برای طوطی برزیلی شما مفید هستند زیرا پر از پروتئین موردنیاز پرندگان شما هستند.

آجیل‌ها

طوطی برزیلی از آجیل‌هايی مانند بادام‌زمینی بدون پوست، بادام‌هندی، بلوط و فندق لذت می‌برد. شما می‌توانید آجیل طوطی برزیلی را به‌عنوان مکمل رژیم غذایی منظم آن‌ها بدهید.

دانه‌ها

یک مخلوط دانه‌ای باکیفیت بالا انتخاب کنید. به دنبال مخلوطی از دانه‌ها باشید که دارای طیف گسترده‌ای از دانه‌ها مانند ارزن، دانه چمن، جو دوسر با پوست، دانه کتان، تخمه آفتابگردان دانه انگور باشد.

مخلوط دانه همچنین ممکن است حاوی لوبیای سویا، برنج قهوه‌ای کامل، دانه رازیانه، خشخاش و دانه کنجد باشد.

ازآنجاکه ارزش تغذیه‌ای زیادی برای طوطی برزیلی ندارند، دانه‌ها باید فقط در مقادیر بسیار کمی به‌عنوان تنوع داده شوند. دانه‌ها هرگز نباید تنها منبع غذایی پرنده شما باشند.

دانه
دانه

آب، مهم‌ترین ماده در تغذیه جوجه طوطی برزیلی

يکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مورد در پرورش جوجه‌ها، آب است.

طوطی برزیلی‌ مانند ساير طوطی‌سانان در زمان‌هايی که جوجه ندارد، آب خيلی زيادی مصرف نمی‌کند ولی در زمان پرورش جوجه‌ها، آب مصرفی آن‌ بسيار افزايش می‌یابد.

اطمینان حاصل کنید که ظرف آب آن‌ها قبل از خواب پر است تا شب به آب شیرین دسترسی داشته باشند.

پيشنهاد می‌کنیم از دو جا آبی هم‌زمان استفاده کنيد و حداقل روزی یک‌بار، جا آبی‌ها را دقيق و تميز بشویيد و دوباره پرکنید.

يکی از عوامل مهم در بيماری جوجه‌ها، وجود باکتری و عوامل بیماری‌زا و قارچ‌هایی است که در جا آبی‌ها به وجود می‌آید. در صورت عدم نظافت به‌موقع جا آبی‌ها و يا تمام شدن آب آن‌ها، شاهد بيماری و مرگ جوجه‌ها خواهيد بود.

شاید دوست داشته باشد که بدانید غذای عروس هلندی چیست؟ و از آن‌ها برای طوطی برزیلی خود نیز استفاده کنید. پس تنها کافی است که بر روی این لینک کلیک کرده و این غذاها را بیشتر بشناسید.

ويتامين، در نوزادی جوجه طوطی برزیلی تنها با تجويز دامپزشک

به جوجه طوطی برزیلی تازه متولدشده نبايد ويتامين و دارو بدهيد. زيرا سيستم گوارشی آن‌ها بسيار ضعيف است و ممکن است این کار باعث اختلال در هضم غذا و حتی مسموميت شود.

اگر جوجه طوطی برزیلی بيمار شد، به دامپزشک مراجعه کنيد. اگر دامپزشک دارويی را تجويز کرد، استفاده از آن بلامانع است.

دوز مصرفی دارو برای جوجه‌ها و بالغ‌ها متفاوت است و بر اساس سن آن‌ها تعيين می‌شود. مصرف بیش‌ازحد دارو و در مقادير زياد، ممکن است منجر به مرگ جوجه‌ها شود. حتی ویتامین‌ها نيز در روزهای اول تولد نبايد به نوزاد داده شوند.

ویتامین برای جوجه طوطی برزیلی
ویتامین برای جوجه طوطی برزیلی

پروتئین‌ها، نيازی مبرم در تغذیه جوجه طوطی برزیلی

جوجه طوطی برزیلی در تمامی مراحل رشد از زمان تشکیل نطفه تا بلوغ به پروتئين نياز دارد. بهترين منبع قابل‌دسترس سفيده تخم‌مرغ است.

سفيده تخم‌مرغ رشد بدنی و همچنين زمان درآوردن پر را در جوجه‌ها سرعت می‌بخشد. جوجه‌هایی که از منبع غنی از پروتئين تغذيه می‌شوند، در آينده سالم‌تر هستند و سيستم ايمنی بدنی قوی‌تری نيز دارند.

سفيده تخم‌مرغ را هرروز و تا زمانی که پرهای جوجه‌ها کامل شوند يعنی از کرکی دربیایند، به جوجه‌ها بدهيد. اگر در اوايل صبح سفيده تخم‌مرغ آب‌پز به جوجه‌ها بدهيد بسيار بهتر است و در طول ساعات باقی ماند می‌توانید میوه‌جات را ارائه نمایید.

ویتامین A، نيازی مبرم در تغذیه جوجه طوطی برزیلی

تمام پرندگان به ويتامين A نياز دارند و اکثر آن‌ها با کمبود اين ويتامين مواجه هستند.

همان‌طور که گفتيم به جوجه‌ها نبايد ويتامين را به‌طور مستقيم بدهيم. بنابراين می‌توانیم هويج و جعفری در اختيار آن‌ها قرار دهيم.

دادن هويج به جوجه‌ها مشکلی ندارد البته زیاده‌روی در هرگونه غذا مشکل‌ساز خواهد بود، ولی سبزی جعفری را بايد بعد از 1 ماهگی به جوجه‌ها بدهيم.

غذای آماده (پلت)

غذای آماده برای جوجه‌های طوطی برزیلی نسبت به بالغ‌ها متفاوت است. در موقع خريد دقت کنيد.

طوطی برزیلی بالغ حداقل 10 ماه سن دارد. بنابراين برای جوجه‌های خود تا قبل از 10 ماهگی غذای مخصوص جوجه طوطی برزیلی بگيريد.

غذای پلت را بر اساس سن طوطی برزیلی خود انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که غذای پلت حاوی مواد طبیعی و فاقد مواد افزودنی و نگهدارنده است.

در ادامه مقاله به تغذيه جوجه بعد از درآوردن پر و بيرون آمدن از لانه می‌پردازیم.

جوجه طوطی برزیلی پس از درآوردن پر
جوجه طوطی برزیلی پس از درآوردن پر

غذای گولوله!

روزانه 1 قاشق غذاخوری (14 میلی‌لیتر) غذای گلوله يا پلت به طوطی برزیلی بدهید. از هر پرنده 1 قاشق غذاخوری گلوله اندازه بگیرید.

70٪ از رژیم غذایی آن‌ها باید از طریق غذای گلوله تهیه شود، درحالی‌که 30٪ دیگر باید از میوه‌ها و سبزیجات باشد.
در ادامه مقاله، غذاهای را نام ‌برده‌ایم که هرگز نبايد در رژيم غذايی جوجه‌ها به کار ببريد.

غذاهای ممنوعه

  • به پرنده خود آووکادو ندهید، زیرا آن‌ها برای پرندگان سمی هستند.
  • فقط از مخلوط دانه تازه استفاده کنید. اگر مخلوط بذر بوی ماندگی دارد، آن را به طوطی برزیلی خود ندهيد.
  • به طوطی برزیلی غذای با چربی زياد، قند یا مواد نگهدارنده ندهید. به طوطی برزیلی نباید فست فود یا غذای سرشار از قند مصنوعی مانند آب‌نبات، بستنی یا شیرینی داده شود. به آن‌ها سیب‌زمینی سرخ‌کرده، چیپس یا غذاهای سرخ‌شده ندهید.
  • همچنین باید از دادن غذاهايی که حاوی مواد نگهدارنده یا مواد افزودنی هستند، خودداری کنید.
  • به طوطی برزیلی الکل یا قهوه ندهید.

رعايت نکات بهداشتی در تغذیه جوجه طوطی برزیلی

در تغذیه جوجه پرندگان رعایت موارد بهداشتی دارای اهمیت است نباید غذا بیش از ۱ ساعت در قفس بماند و پس از تغذیه باید باقی غذاها از قفس خارج‌شده و کفی قفس نیز شسته شود.

قبل از قرار دادن غذای طوطی‌های برزیلی خصوصاً وقتی جوجه در قفس است، حتماً بايد دست‌های خود را بشوييد.
سعی کنید هر روز طوطی برزیلی را در یک ساعت مشخص تغذیه کنید. این اطمینان خواهد داد که آن‌ها می‌دانند چه زمانی باید تغذیه شوند.

راهکارها در صورت عدم تغذيه جوجه‌ها با مادر

درصورتی‌که ديديد جوجه‌ها توسط مادر تغذيه نمی‌شوند، بايد حتماً خودتان اين کار را انجام دهيد. یک سرنگ و غذای جوجه طوطی برزیلی تهیه کنید.

به دنبال یک سرنگ کوچک با دهانه کوچک باشید. می‌توانید آن‌ها را در فروشگاه‌های حیوانات خانگی پیدا کنید. شما همچنین به غذای جوجه پرندگان کودک که غالباً به‌صورت پودر عرضه می‌شود نیز نیاز خواهید داشت.

برای تهیه شير باید پودر را در آب جوش مخلوط‌کنید. دستورالعمل‌های موجود در بسته را برای نسبت آب به پودر دنبال کنید.

نحوه تغذیه جوجه طوطی برزیلی با سرنگ

طوطی برزیلی را به‌آرامی تغذیه کنید. جوجه طوطی برزیلی را در یکدست بگیرید و انگشتان خود را به‌آرامی دور قفسه سینه آن بپیچید.

سرنگ را از شيری که درست کرده‌اید به مقدار 6-8 میلی‌لیتر پر کنید. مقدار کمی را روی کف دست خود بريزيد تا مطمئن شوید شير خیلی گرم نیست. سر جوجه را به‌آرامی به سمت بالا متمایل کنید. سرنگ را در منقار جوجه قرار داده و شروع به تغذیه آن کنید.

اجازه دهید جوجه، شیر را به‌آرامی و با سرعت خودش مصرف کند. سعی نکنید جوجه را مجبور کنید از سرنگ غذا بخورد.
معده جوجه طوطی برزیلی را بررسی کنيد. اگر متورم شده است، می‌توانید تغذیه پرنده را متوقف کنید. هر سه تا چهار ساعت به جوجه غذا دهید.

نحوه تغذیه با سرنگ
نحوه تغذیه با سرنگ

منقار طوطی برزیلی را پس از تغذیه تمیز کنید. پس از پایان خوردن غذا، از یک حوله تمیز استفاده کنيد و منقار طوطی برزیلی به‌آرامی پاک‌کنید. بیشتر طوطی برزیلی‌ها بعد از غذا خوردن به خواب می‌روند.

تغذيه بعد از دوماهگی

بعد از حدود دوماهگی که جوجه‌ها پر درمی‌آورند، کم‌کم از لانه خارج می‌شوند. پدر وظيفه یاددادن پرواز را بر عهده دارد.
از اين به بعد جوجه‌ها تمايل دارند که خود غذا بخورند. ميوه و غذاهای نرم را در اختيار آن‌ها قرار دهيد تا به‌مرور با غذا خوردن آشنا شوند.

اگر شما نیز دوست دارید پرنده های از دسته ی طوطی‌ها را پرورش دهید بهتر است ابتدا نحوه‌ی نگهداری و پرورش از آن‌ها را مطالعه نمایید.

جوجه‌ها پس از خروج از لانه

جوجه طوطی‌های برزیلی پس از خروج از لانه بسيار کنجکاو هستند و هر چيزی را با منقار خود امتحان می‌کنند.

از انداختن کاغذ روی کف قفس خودداری کنيد چون ممکن است جوجه‌ها با تکه‌های کاغذ خفه شوند. همچنين به‌طور مرتب کفی قفس را از فضولات پرنده‌ها پاک‌کنید تا جوجه‌ها مريض نشوند.

بهترين زمان برای جدا کردن جوجه از والدين، پس از گذاشتن اولين تخم توسط مادر آن‌ها است که در آينده با مراحل تولیدمثل مشکلی نداشته باشند.

پرسش و پاسخ

اگر جوجه طوطی برزیلی گرسنه باشد اما قادر به خوردن غذا نباشد چه‌کار بايد کرد؟

اگر جوجه شما قادر به خوردن غذا نیست، ممکن است لازم باشد به دامپزشکی مراجعه کنید تا نحوه تغذيه به شما نشان داده شود.

در طول روز چقدر می‌توانیم برای طوطی برزیلی غذای کافی تهیه کنیم؟

اگر در حال تغذیه طوطی برزیلی خود با بذر هستید، مقدار ایده‌آل آن یک یا یک و نیم قاشق غذاخوری دانه در روز است. در مورد میوه‌ها و سبزیجات، بهتر است فقط بیست تا بیست‌وپنج درصد از رژیم غذایی پرندگان شما از آن‌ها تشکیل شود. به خاطر داشته باشید که سبزی‌هایی که آب بیشتری دارند، به‌اندازه دیگر سبزيجات پرنده را سير نمی‌کنند.

آیا طوطی برزیلی به شن و سنگ ریزه نیاز دارد؟

دلیل افزودن شن و ماسه این است که برای کمک به از بین بردن پوسته خارجی کل دانه‌ها استفاده می‌شود. به همین دلیل تنها پرندگانی که واقعاً به سنگ‌ریزه یا شن نیاز دارند پرندگانی هستند مانند کبوتر که دانه‌های کامل مصرف می‌کنند. ازآنجاکه طوطی برزیلی دارای قلاب است و کاملاً قادر به پوست کندن دانه‌های خود است، نیازی به افزودن سنگ‌ریزه یا شن نیست. طوطی برزیلی پس از برداشتن پوشش خارجی دانه، قادر به هضم بذر به‌درستی است.

کلام آخر

به پايان مقاله غذای جوجه طوطی برزیلی رسيديم. به یاد داشته باشید که پرنده شما در مراحل مختلف زندگی خود نیازهای متفاوتی خواهد داشت، بنابراین اگر مطمئن نیستید که برای جوجه طوطی برزیلی، طوطی برزیلی تخم‌گذار و طوطی برزیلی پیر باید چه چیزهای را برای تغذیه کردن آن‌ها، استفاده کنید، همیشه باید برای کسب راهنمایی‌های مناسب با دامپزشک مشورت کنید.

به‌طور خلاصه می‌توان گفت تا 24 ساعت پس از تولد جوجه‌ها به غذا نياز ندارند. تا 2 ماهگی والدين آن‌ها را تغذيه می‌کنند. تا 10 ماهگی بايد غذاهای نرم و مخصوص جوجه طوطی برزیلی به آن‌ها داد. بعد از اتمام 10 ماه ديگر مرغ‌های عشق بالغ خواهند بود و می‌توان انواع غذاهايی که برای مرغ‌های عشق مضر نباشد را به آن‌ها داد.

برای خواندن ساير مقالات در مورد طوطی برزیلی به سایت واسط پت مراجعه کنيد. شما همچنین می‌توانید برای خریدوفروش حيوانات خانگی خود اپليکيشن واسط کالا را نصب کنيد و به راحتی و به صورت امن اینکار را انجام نمایید.


منابع:
wikihow.com
parenting.firstcry.com
squeaksandnibbles.com

تبلیغات
vasetpet-content

1 دیدگاه دربارهٔ «تغذیه جوجه طوطی برزیلی»

  1. خيلي عالي اگر امکانش هست طریقه تغذیه پدرومادر طوطي برزيلي ومرغ عشق را برام بفرستيد اولين رو شونه؟؟؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *